Koopt uw Likeuren bij Marcel Diepe bwaling. NINOVE 1« Oplage. S. M. HAND IN HAND A rbeidersopvoetling. Zondagdienst. Belgische Bank van dan Arbeid NAAMLOOZE MAATSCHAPPIJ GENT, Volderestraat I.GENT Uit Hofstade Uit Erembodegem. Wie doet er mee van nu tot aan de kiezing. Uit Lede. Denderhoutem. Denderleeuw. Geeraardsbergen. SOTTEGEM. Door overlast van copij MOLENDRIES, 11, AALST. Denken dat krediet eene weldaad, een goed iets is. ia eene Krediet onderwerpt en verslaaft. De schuldenaar wordt denederige dienaar van den schuldeiseher. Hij neemt alles aan, stemt in alles toe, bukt nederig, glimlacht als hij meer lust tot weenen heeft, dit alles om aan zijnen kredietverleener te beha gen, en om de noodlottige verma ning te vermijden betaal eerst daarna moogt ge spreken. Krediet verarmt. Rechtstreeks of onrechtstreeks moet ge hetgeen gy op krediet koopt duurder betalen achterstellen storten, en misschien zelfs eens vervolging» kosten be talen. Krediet vergalt en verbittert het bestaan van den schuldenaar. De vervaldag houdt zijnen geest en vergiftigt zyn levon. Ook baart kre diet onvermijdelijk huiselijk kra keel en o-neeuigheid. Krediet haalt de begrooting van het gezin overkoop. Op de meest onmisbare uitgaven moet de schul denaar zien en afnemen, om de schandelijke schuld te kunnen beta- len, en om allengkens deboven zijne middelen uitgegeven sommen te achterhalen. De Verkoop tegen gereed Geld bevrijdt den verbruiker van die verslaving, van die verarming, van die verbittering, van die wanke lende bogrooting, zonderevenwicht, en verplicht hem zijne uitgaven in verhouding te brengen met zyne inkomsten. En ten slotte, hét is Reohtvaardig vermits de verkoop tegen baar geld noch bevoorrechten noch benadeel den na zich laat. In de Coöperatieve zyn allen ge- lyk Eu ziehier het oordeel van ie- maud die comptaut betaald aangaan de het argument van den plekkerdie zegt dat ze in de coöperatieven de zelfde pryzen van denhandel stellen. Al9 we aan dezellde pryzen ver- koopen, zegt hij, staan we goedkoo- per, omdat een deel van het te veel gevraagde aan de ontvoogding van de arbeiders wordt besteed. Als we aan dezelfde pryzen ver- koopen, staan we goedkooper. om dat we op het einde van het jaar een belangrijke som terug uitbetalen. Als we aan dezelfde pryzen vee- koopen, staan we goedkooper, om dat we onder vorm van vergoeding hulp verleeneu aandesamenwerkers Als we aan dezelfde pryzen ver- koopen, staan we goedkooper, om dat we onroerende goederen bouwen die den eigendom van de gemeen schap zijn. Als we aan dezelfde pryaeu ver- koopen, staan we goedkooper en veel, want do kracht van onze in richtingen helpt ons wetten beko men die ons lot verbeteren. Hy zou er kunnen by voegen heb ben, dat we bestkoop van het ge heel der pryzen staan en dat we de mededinging tot het dalen van hare prijzen verplichten, tot den ven- koop aan onze prijzen. Dat men dus morgen de koopera lieven late vordwynen, en de handel V' rhougt onmiddelyk zyne pryzen. Dezelfde pryzen dat is schyn. In werkelijkheid is de kooperatic ve bestkoop. Voor de S. M - Hand in Hand De Bestuurder, LOUIS VAN DEK VEKEN. Iets puiks was de voordracht >an onze makker Edmond Doms Een zeer interresaut onderwerp, dat met een waar kunstenaarstalent uiteengezet werdt door onzen vriend. Hetgeen ons het beste beviel was do opkomstwaarlijk ze was buiten onze verwachting. Na eene korte inleiding over de prachtigeZuiderstreek, zoogoed be zongen door Maurice Maeterlinck, bracht spreker ons in de noodigo at mosfeer om al het mooie te kunnen putten uit zyn interresante voor dracht. Rome,met al zUn onvergetelijke— zoowel uit kunstenaars als uit historiek oogpunt Rome, dat voor velen onbekend blijft,niettegenstaan de zyn overgroote schatten op sohil- dergebied bewaarplaats van het geen Michel Augelo, Raphaël en de beroemde Rounaissancemanuen oi?s schonk werdt met woord en beeld op prachtige wijze aan de toe hoorders uiteengezet. De prachtige St-Pieterskerk en het Vatikaan werdt met waar aan trekkende woorden verklaard. Na doormiddel van mooie kiekjes een loopje door het pauselijk paleis genomen te hebben tooverde onze preker het oude Rome voor onze oogeu met zijn prachtige herinne ringen uit den tyd van hetColliseum en de Gladiators. We feliciteeren Edmond Doms om zyn verfrellingstalent, dat, door zoo een man gebruikt er in slaagde op gemakkelijke wijze Rome inter- ressant te maken vooronze werkers. Hartelijk dank aan onzen vriend om zijn puike avond ook om zyn belofte van terug te keeren. We wenscben ook dat we terug onze toehoorders zagen op de voor dracht van 2 December door A. Hof met het interressant onderwerp Het I. V. V. en de Vrede. STAD AALST. De apotheken zijn allen open tot s middags.Zal'snamiddags alleen open blyven de apotheek van M. Quintyn, Korte Zoutstraat. N. B. De apotheken siuiten da gelyks om 20 uren. Agentschap te La Louvière 46, Sylvain Guyauxstraat. Postchecrokeningen te Gent n° 850 te La Louvière u° 48375 Kapitaal i 5,000,000 frank, Reservefonds 12,165,590,94 Bedrag der deposito rekeningen op 31 December 1928 40.912,669,18 Fr. Alle Bank-& Beursverrichtingen. Interesten op de verschillende ekeningen en geld plaatsingen. Checkrekeniugen, betaalbaar op zicht fr. 2.50 o/o Halfmaandelyksche rekeningen fr. 4,00 o/o Rekeningen met voorbericht van 15 dagen fr. 5,00 o/o Rekeningen met vooibericht van 30 dagen fr. 5 i/8 o/o Termijnrekeningen op 3 maanden fr. 5,25 o/o Termijnrekeningen op 6 maaudeu fr. 5,25 o/o Termijnrekeningen op 1 jaar fr. 5,00 o/o Verkoop van K^pitaal-aandeelen BELGISCHE BANK VAN DEN ARBEID aan fr. 880,00 FABR1QUÈ DE BONNETERIE V. AMEYE aan fr. 850,00 Kasbons FhIGORIFERESdu LITTORAL - 7 °/o aan Tr. 480.00 ui. eerbaarden 31 Dec<*nber 1931 C TONNIERB GANT01SE 7 1/2 °/0 aan 487,50 uitkeerbaarden 1 Juli 1933. Verhuring van bnandkoffers. neelleest was mager: byna geen volk Wy hooren niets meer van de electrische verlichting. Zy den ken misschien dat onze*boulvards» breed en effen genoeg zyn om er s avonds op te gaan Waarschijnlijk hebben wy op 7 December een zangavond met mee ting in de Vondelen. Strooibriefjes zullen verspreid worden. Een Vondelaar. Wie komt niet luisteren 7 Op Zondag 7 December komen de vermaarde zangers van Aalst ons eene gezelligen avond verschaffen. Die verleden winter geweest heeft weet er van te spreken, dus op tijd komen weze de leuze. Het Bestuur. Ze zijn niet bang. Op onze gemeente zyn nu koestal die verhuurd worden aan 91 franken de maand. Weet pa-pakon niet dat de oorlog verdwenen is, dat de zakken tarwe van 400 franken op den hooizolder niet meer bestaan. Proficiat. Is het waar dat de oudjes met nieuwjaar hun pensioen, vermeer dert met 60 franken, nadat het 3 jaar gestemd is in den gemeenteraad, zullen ontvangen Allons, nog wat geduld en men kan uwe achterstellen nog betalen, 'tis aan iedere ouderling maar 180 franken en als het voor de werken de klas is zal ons gemeente bestuur niet ten achter blyven. PAK VAST. Heden Zondag 30 November alge meene Vergadering voor al de leden van den Ziekenbond, om 2 1/2 ure namiddag in het «Volkshuis», Brus- selschesteeuweg. Zeer belangrijke dagorde. Elk weze op post. HET BESTUUR. De Bundel 1,00. Van Vaerenborg 1,00. Laiireys Valery 1,00. Overdracht 59,00. Totaal fr. 62,oo. Strijdpenning. Gezongen dooi'gezellin De Schui lei- in liet Volkshuis, rondgehaald door Constant Sterck 4,80. Gezongen in het Volkshuis door Jean Troch, rondgehaald door den vader, Victor Tosh 4,55. Omdat in Lede alles goed vooruitgaat en wij in deze kiezing twee mannen naar de kamer zullen sturen. De Sutter Cainiel te samen 1,00. Omdat het Arr. Congres Aalst goed gelukt is, Donnehourg Charles 1,00, Ill den tijd vau Advocaat He Bac ker wierden de katholieken hier metopene kaarten bekampt door de zoogezegde Daensisten. Heden is het Daensisme bier zoetsappig ge worden en men kan haast niet meer eene nette lUn trekken tusschen Daensisme en Katholicisme. Het wordt tot en oen God, zooals byna op alle gemeenten. Hun too- Wie doet er mee tot de kiezing. De Bruyn Prosper 1/0. De Bruyn Louise 1,00. Janssen s Guillaume 1,00. Janssens Marie 1,00. Bockstael René 1,00. Bockstael Elviro 1,00. Bayens Acbille 1,00. De Luyck Clement 1,00. De Backer August 1,00. Baeteus Jo zef 1,00 Van Der Straeten Petrus 1,00. De Bruyn Osoar 1,00. De Bruyn Maria 1,00. Naamloos 1,00. De Koek Frans 1,00. CINEMA, Zondag 30 November en Maandag December, een buitengewoon pro jramina Schrik van vechten met ?rank Mayo, sport drama in 4 dee- leu. Een drama in den Schouw burg oen prachtige Nordisk-fllm in 6 deelen. Als komiek Laf riek en Cie in een stille straat. Nogmaals een uitgekozen programma. Donderdag 4 December. Het is Donderdag a. s. dat de lang verwachte film Dorpsmid op doek gekracht wordt. Het program ma wordt volledigd met een kome die, waarin degroote vedette Pearl White de hoofdrol vervult en als komiek. Predenu en Radusol, 2 dee len te lachen, De liefhebbers van schoone fil men zullen deze vertooning bywo nen. Men zegge het voorts. De kin deren zijn toegelaten. Steeds beter. Zondag toekomende Het lied der zielen een zeer prachtig drama. Donderdag li December. Le cochon de morin naar het werk van Guy de Maupassant. Deze film werd in Brussel in verscheidene oinema's gedurende weken yer- toond. De by val was groot. Ean simpel vraagja. De burgorsbladen en niet het minst de katholieken, hebben dui- zende malen, en doen het nog. her haald dat de leiders der socialisti sche party goëlevers zijn, dat de sekretarissen betaald worden met het geld dor leiders. Wij hooren nu zeggen dat er een arrondissemenls sekretaris door de katholieke party is aangesteld en hy een wedde heeft van 1000 fr. per maand. Die wordt nu toch ook wel betaald met het geld der leden van de katholieke party, zou dat nu ook een goêlever zijn Zou dat nu ook iemand zijn die de gemakkelijke heer uithangt Zyn nu op dit Heerschap al de be namingen toepasselijk, dewelke door de katholieke bladen gebruikt worden tegenover de sekretarissen onzer groepen, of wel is dat nu een wonderman met alle gaven enzonder gebroken bereid het te laten verdedigen, als het zou moeten, door anderen. Mei een blad als De Vlag by ome tegenstrevers, weten wy nu toch dat ons einde nabij is. Ik hoor onze lezers reeds lachen en ik ineen dat ZÜ gölijk hebben, want de aanslaan de verkiezingen zullen bewyzen dat de arbeiders genoeg begrip hebben om te kunnen bestatigen aat hunne edding komen moet van beu zelf dat zy zelf moeten meester worden van de politieke macht. Wy zyu ge rust in den uitslag, onze groepen versterken zich nog en de geestdrift is in onze rangen en allen zeggen erop los voor de kiezing. Allo, man man, eens getoond wat de kruipers kunnen tot groot verdriet van de genie's der Vlag» uw spaarpen ningen, die gy nu wel moeilyk kunt samen brengen, stort gy in uw eigeDe inrichtingen. Gy wordt allen getrouwe koopera- teurs, want onze partij is niet enkel een politiekeparty,wy zyneenparty die als klasse de macht veroveren wil op economisch gebied, en 'tis omdat de geld mannen van De Vlag» en tutti quanti zien dat de arbeiders beginnen te beseffen, dat door hun getal en door het samen trekken van hun koopkracht en hunne spaarcenten, het beste mid del in handen moeten krijgen, om hunne klasse vry te maken van de kapitalistische uitbuitery. Laat al onze tegenstrevers maar bulderen, wy gaan gerust onze weg naar de overwinning. BERICHT, Het Bestuur der Fanfare De Verbroedering brengt ter kennis van de Beschermleden dat voortaan hunne bydrage zal worden afge haald door Gezel Monniers Albert, Bode van den Ziekenbond. Zulks zal geschieden op zyne gewone ronde voor den Ziekenbond. Wij raden dan ook onze vrienden aan die hunne bydrage voor het jaar 1924 nog niet betaald hebben, hunne vrouw van liet bovenstaaude te ver wittigen. om zoodoende het werk van onzen kameraad Monnier een weinig te vergemakkelijken. Wij rekenen vast op de welwil lendheid van onze beschermleden. HET BESTUUR. Met wat bemoeit ge u Verleden Zondag was het hier in onze gemeente hei souper van de Oud-Wapenbroeders (stokmannen). Op deze samenkomst gaf den heer W. V. C. eene redevoering af, waar onder by zegde, dat het werkvolk te veel geld verdient. Zou hyuiet beter zeggen, hoe hy zyn welstand heeft gewonnen, of het is met hem te laten vallen aan de kerkdeur ofwel met een ander te onderkruipen We geven dien held den welge- ïneenden raad niet te veel met het werkvolk te spotten, het past aan de katholieken en liberalen niet er over te praten, Voor ons Muziek. Rondgehaald de som van 2,60 om dat de rol vau Morfine zoo goed ge speeld geweest is door Roger. Strijdpenning. Omdat Liza de sleutel op de deur liet zetten 0,25. Omdat Maria ver plicht was haar broer te gaan op zoeken om binnen te kunnen 0,25. is de Syndikale rubriek verschoven tot toekomende week. Del Vlag het katholiek blad van het arron dissement Aalst is zeker opgesteld door de verlichtste bollen, van onze stad en elders, en al dekwes tiën welke zy aanraken, behande len zij met een zucht naar waarheid en met een keunis zonder weerga Om te bewijzen Een party zooals de Arbeiderspartij in Engeland wint anderhalf millioen stemmen van de eene kiezing tot de andere, zulk een party gaat naar den afgrond, volgens De Vlag Men moet zeker het verstand der opstellers van dit blad bobben om zulks te kunnen bestatigen. Degenen die denken dat zulke party vooruit gang maakt, zyn volgens* De Vlag buitengewone dommerikken. De socialistische werklieden krui pen voor hunne leiders, zyn te dom ons iets te begrypen, alleen de man nen der Vlag zyn geen kruipers en begrypen allesdaar zyn er geen créaturen die voor het geld, voor degenen die don meesten invloed hebben, kruipen. Zy stellen enkel bun genie? ten dienste van dezen die hen rneesl voordeelen ver schaffen Licht, verstand, eei lyk heid bestaan enkel slechts by de mannen der Vlag en zulks moet wel waar zyu, want elke week schryft De Vlag het zelf en zy kunnen van nu ook al voorzeggen, dat dank hun blad, hun onweerleg bare artikelen, de socialistische party in ons arrondissement een davering ki-ygt, zooals in Engeland. Dus zullen wy eenige stemmen bij- winnen en tocli achteruit gegaan zyn, volgeus hert licht der Vlag In een samenspraak, veronder steld gehouden door eene der me dewerkers van het blad, met een socialistischen werkman, bewijst die vent dat de socialisten niet an ders kunnen dan de eene de andere beuzelon 't moet voor die man toch oen beerlyk genoegen zyn, nie mand te moeten na beuzolen, en zoo alles in zynen eigen koker te vin den, en dan nog altyd van 't beste De vaderlandsliefde, daar hebben die mannen het monopool van, en niemand mag er aan twyfelen.de socialistische leiders zijn verkocht aan de moffen en Vandervelde de eerste plaats. Alleen de mannen van De Vlag willen niets van de moffen, en zij zouden hun midden, in hun partij geen enkel persoon willen die gedu rende den oorlog ooit moffen-mar ken verdiend heeft. Zy stellen het Wia doet ar mee van nu tot aan da kiesing. Lyst bedienden 28,oo. Dries Casi- mir 2.00, De Brouwer Ivo i,oo. Pion Theofiel l.oo. Herregodts A. l.oo. Franceus Remi l.oo, MaudenJ. l.oo- De Moyer Al. l,oo. Huwé Isidoor l.oo. De Moyer Aifons 2,oo. Totaal 39,oo. vaderland boven alles, en zyu neg Strijdpenning. Gezongen door Pol Duverge en door hem rondgehaald by Pol Wedde 11,95. Gezongen door Alice Adriaeos, rondgehaald door Pol Duverge 3.35. Gezongen door Stevens Gustaafop de trouwfeest van Joannette De Clerck, rondgehaald door Van Laet- hem Prosper 6,72. Omdat Oyriel Kallemoes ayne vrouw op syn werk geseh.... heeft 0,25. Omdat hy daar over niet kontent is 0.25. Omdat Alice haar aan dezelfde grap mag verwachten 0,25. Overdracht 986,52. Totaal 1030,52. Wia doet ar més. Van Du tot aan de kiezing: D'Hondt Victor 1,00. Van lmpe Victor 1,00. Van Londersele Jau-B. 1,00. D'Hondt Petrus 1,00. Van Bel- .eghem Omer 1,00. Wauters Joseph 1,00. A. C. 1,00. Adriaens Joseph 1,00. Van den Eeckhoudt Theodore 1,00. De Deyu Joseph 1,00. Milo Alice 1,00. Praèt Joseph 1,00. A. W. 1,00. M. R. 1,00. Van Vaereubergh Adeline 0,50. Wintels Victor 1,00, Buyl Leon 1,00. De Mol Constantl.OO. Van de Steen Pol 1,00. De Coster Edgard 1,00. Alfred Gryseels 1,00. Joseph Dannau 1,00. Polydore D'Hondt 1.00. Wachtelaer Hubert 1.00. J. S. 1,00. Baetens Karei 1,00. De Wit Elvyre 0,50. De Vleeschou- werTheophiel 1,00. De Mol René 1,00. Sertin Julia 1,00. Van den Berghe Jan 1,00. Van Londersele Romy 1,00. De Coster Edmond 1,00. Van Lou dersele Prosper 1,00. Sonck Poly dore l,Oo. Van Kossem Clement 1,00. Vermail- len Eduard 1,00, Sonck Joseph 1,00. De Wit Eduard 1,00. Soheerlinck Jules 1,00. N° 279 1,00. Windel» Frans 1,00. Van Der Taelen Cyrieé 1,00. Van Der Vorst Theophiel 1,00. Eeinan Potrus l,oo. Pots Frans l,oo. Marcoen Hipp. 2,oo. Alfous Lerov l.oo. Totaal 40,50.

Recht en Vrijheid | 1924 | | pagina 3