Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. Kapitalistische Samentrekking. Mijn Hoekje. EEN VERSCHIL. 21e jaar jy« 51 Prijs per nummer 20 centiemen. 21 December I92i. Annoncen De Vijanden der Vrouw RECHT EH VRIJHEID Rechterlijke annoncen 4 fr. per regel op le 011 2U bladzijde, 2 fr. op 3e en 4Ö bladzyde. Reklamen volgens overeenkomst. Alle briefwisselingen moeten elke week vóór Woensdagavond, 8 ure, ingezonden worden. Ongetoekendo brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moe ten door de Vakbonden goedgekeurd zyn. UITGEEFSTER SAM. MAATSCHAPPIJ «HET RECHT Lokaal HAND IN HAND Molendrios, Aalst. BEHEERDER-AFGEVAARDIGDE JAN BEKAERT. PostcheckrokeningN1- 85686 Telefoon Nr 128 REDACTIE ADMINISTRATIE Lokaal Hand in Hand», Molendrios, 11, AALST ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden 6 l jaar jaar fr. 2,60 5,20 10,00 BUITEN BELG1E. fr, 15,00 Men abonneert zich op alle postbureeleu. Wij leven in het tijdperk der handelsverdragen. De dagbladen staan er vol van. In alle hoofdste den van Europa worden besprekin gen gevoerd, hebben onderhande lingen plaats over het afsluiten van handelsverdragen. Dezestrekking iszeer aan teprijzen en is hoopgevend. Zij toont aan, dat de oorlogsperiode voorgoed gelikwidèerd wordt, dat die periode voor goed voorbij is, dat een tijdperk van verstandhouding van samenwerking, van weder- zijdsche hulp en onderling dienst betoon is ingetreden, waaraan de ingezette vredesectie door Herriot en Ramsay Mac Donald, dezen zomer te Geneve, wel niet vreemd zal zijn. Er is meer. Deze strekking toont duidelijk aan, 't geen de geor ganiseerde arbeiders steeds hebben volgehouden, zoo vóór, als gedu rende en na den oorlog, dat Europa één geheel vormt in de economie, dat de Europeesche economie noodgedwongen is aan gewezen op het volgen van ééne lijn in ééne richting. Misschien wel omdat deze groote waarheid in de laatste na-oorlogsche jaren werd over 't hoofd gezien, dat het er in Europa zoo slecht aan toe ging- Het tijdperk voor die besprekin gen en onderhandelingen tusschen de verschillende Europeesche mo gendheden over het afsluiten van handelsverdragen schijnt overi gens goed gekozen te zijn. Op iojanuari 1925, herneemtDuitsch- land zijne volledige economische vrijheid, die door art. 268 van het vredesverdrag van Versailles zeer beperkt was, bijzonder voor wat .aangaat de producten uit Elzas- Lotharingen. Nu, dat Duitschland zijne vrijheid herneemt, vreezen vele landen de Duitsche mededin ging op de wereldmarkt, vreezen zij de technische en organisatori sche superioriteit van de Duitsche nijverheid en van den Duitschen handel, te meer daar juist op dit belangrijk oogenblik ook de Duit sche finanties weer in regel zijn gekomen en er zeer gezond voor staan. Dus maar liefst die mede dinging beletten, door eene ver standhouding, wat natuurlijk eene algemeene aanpassing van den Europeeschen handel en de Euro peesche nijverheid aan de nieuwe toestanden eischt. Terwijl die besprekingen nu aan gang zijii, zijn de Duitschers bij de Franschenmet een voorstel komen aankloppen, dat voor doel heeft een Fransch-Duitsch syndikaat te vormen voor de metaalnijver heid, waarbij zich echter ook andere landen zouden kunnen aan sluiten. De Fraoschen willen in prin ciep op dat voorstel ingaan, om dat dit syndikaat eene regeling zou treffen voor de productie, de afzetgebieden, de uitwisseling van half- en geheel afgewerkte pro ducten, en de wederzijdsche aan vulling van de ontbrekende cokes en ijzerertsen. Gezien de tegenwoordige over productie en de vermindering der koopkracht zou zulke regeling eene zekere stabiliteit meebrengen, dan wanneer met het huidig regiem eerder eene crisis in de nijverheid voor de deur staat, waarvan .de sociaal-politieke gevolgen zwaar zouden kunnen zijn. Maar... ZOU DAT SYNDI KAAT OOK NIET DE PRIJ ZEN KUNNEN OPDRIJVEN, DOOR DE UITSCHAKELING DER CONCURRENTIE Theo retisch volgens het kapitalistisch systeem is zulks mogelijk, zelfs waarschijnlijk, doch het lijkt ons dat de nieuwe geest in economie en politiek wel een tegenwicht zal vinden tegen eventuëelc prijsop drijving. Die zaak schijnt dus een goede zijde en ook een slechte zijde te hebben, zooals alle dingen op deze wereld. Wij kunaen echter die zaak nog langs eene andere zijde bekijken. Wij zien hier weer een voor beeld van de kapitalistische sa mentrekking, die zich in alle domeinen doet golden wij zien hier twee oude vijanden, Fransche en Duitsche kapitalisten... maar zijn zij wel ooit vijandengeweest Wij zien dus Fransche en Duitsche kapitalsten samen aan eene lijn trekken voor de verdediging hun ner wederzijdsche belangen, voor de verzekering hunner winsten, ■voor de uitbreiding van hunnen invloed. En de arbeiders Welke les voor ons Hoe nood zakelijk toont dit alles niet de uit breiding en verdieping der inter nationale solidariteit onder de Europeesche arbeiders. Toen wij die solidariteit sinds enkele jaren na den oorlog uit werkten en toepasten, werden wij in de bourgeoispers uitgemaakt voor landverraders en verkochten. Diezelfde bourgeoisie is nu bezig zioh zelf wederzyds te vérkoopen en hun vaderland op te offeren op Jiet altaar van het Gouden Kalf Julien DOMS. De heeren kapitalisten hebben eene drollige gewoonte. Zy be klagen zich tegenover de Socia listen, die er op uit zyn, het over wegend gedeelte der belastingen te leggen op dezen die bezitten. Zy schreeuwen moord en brand, over de belastingen die ze moe ten betalen, nemen dén schyn aan, als zyn zy het slachtoffer van den slechten toestand van 's Lands staatskas, want 't is van hen dat men alles vergt, zoo ten ten minste beweren die slimme rikken. Welnu, die heeren hebben het beter gevonden. De lasten die volgens de wet op hen drukken, doen ze betalen door hunne huur ders. Zoo is het niet zelden, dat we huurders op ons bureel ontvan gen, met belastingsbrieven op zak, hun gezonden door den Heer Ontvanger op verzoek van hun eigenaar. Bijvoorbeeld op de huurwaar de van een stuk land is er eene belasting geheven van 15 ten honderd evenzoo op de huur waarde van eene woning. Die lasten drukken op den eigenaar, hy is ze dus schuldig aan den Staat. Nu den huurder van het stuk grond betaalt gowoonlyk die las ten want met Kerstdag zou den eigenaar hun zyn land durven ontnemen, of den huurprijs mer kelijk verhoogen. Den huurder van eene woning zit met den schrik, zyn eigenaar bedreigt hem, zyn huis te zullen verkoopen, indien hy de lasten niet zou betalen, en hy draagt do centen aan den heer Ontvanger. En zoo is den eigenaar meestal ontslagen van de lasten die op hem zouden moeten drukken. En zulks is geene uitzondering. De eigenaar wezo liberaal of katholiek, hy vindt het maar bil lijk dat de lasten door zyn huur der gedragen worden, hy wil de opbrengst zuiver. Zoo is betook met de huishuur. Aan de gestemde en toegelaten verhooging der huishuur, vaagt den eigenaar veelal zjjn botton Die heeren profiteeren van don woningnood,bekommeren zich niet om de ongewettigde uitbui ting, zij stellen zich boven de wet,'t zyn immers de heeren die zich wanen, alles toegelaten. Er zjjn wel middelen om die heeren de wet te leeren eerbiedi gen, maar zoolang de Socialisten de meesters niet zijn, ook zoolang zullen er geene doeltreffende maatregelen genomen worden, daar fs van verzekerd. Frleclerilc. De socialistische partij stelt on omwonden hare kandidatuur voor de regeering. Dat is de inzet van den kiesstrijd. Het is een teeken des tijds. In de meeste Euro peesche landen gaat het socia lisme naar de machtsverovering, naar den politieken triomf. Niets kan dat streven breken. Het kan voor een tijd tegengehouden wor den in de ontwikkeling van den strijd zijn er winsten en verliezen te boeken, en zulks zal nog wel meer dan eens gebeuren, maar ons machtsstreven breken, dit nooit, nooit. De tijden zijn rijp voor de in stelling der democratie het tijd stip is aangebroken, waarop de sociaal-democratie hare verant woordelijkheden zal moeten ne men, waarop.. zij DE verantwoor delijkheid der politieke macht zal te dragen hebben.j Wij zijn gereed. De vraag blijft open, op welke manier en met welke middelen die machtsverovering moet gebeuren. Normaal moet zulks gebeuren langs den democratisch parlemen tairen weg door de verovering van de meerderheid. Er kunnen zich nu echter geval len vóórdoen dat die meerderheid niet bereikt wordt, maar dat de socialistische partij daar staat als de sterkste van 't land. Wat dan Een minderheidsregeering Sa menwerken met de linksche groe- der burgelijke partijen Het eerste greep plaats onlangs in Engeland, en is nog 't huidige systeem in Zweden en Denemar ken. Het tweede deed zich voor na den wapenstilstand in België, gebeurt tegenwoordig in Fran krijk, onder een anderen vorm, en zal zich waarschijnlijk nog wel elders opdringen. Beide instellingen jhebben hun vóór- en nadeelen, en wij willen in dit artikel niet uitmaken wat het socialisme te doen heeft in dit of dat geval. Het is een kwestie| van opportuniteit en een toepassing der socialistische principes. Wij mogen evenwel de aandacht vestigen op de veranderingen in de tegenwoordige Engelsche poli tiek, sinds eene conservatieve re geering de eerste Engelsche arbei- dersregeering, eene minderheids regeering, vervangen heeft. Wat een verschil Overal waar men de Engelsche conservatieve regeering volgt, ont waart men het oorlogsspook. Kijkt naar Egypte. Een Engel sche generaal wordt er vermoord en dadelijk worden aan Egypte dwangmaatregelen opgelegd die doen denken aan het Oostenrijksch ultimatum aan Swbië in Juli 1914 na de moord op den Oostenrijk schen troonopvolger, en waaruit den wereldoorlog ontsproten is. Wij nemen aan ,dat Engeland in Egypte bijzondere belangen tever- dedigen heeft, in de eerste plaats kapitalistische belangen, maar in de tweede plaats ook speciaal Engelsche volksbelangen, waan neer wij denken aan de volksvoe ding in Engeland en het in gang houden der Engelsche nijverheid. Dat was, en dat is geen reden 0111 tegenover Egypte op te treden zcoals de Engelsche imperialisten het deden. Wie wind zaait, zal storm oog sten de imperialistische wind, die vanuit Londen over Egypte waait, zou wel eens een revolutio nairen storm bij de Mahomedaan- sche bevolking in 't Nabije Oosten kunnen doen ontstaan. Kijkt naar Singapour. Ramsay Mac Donald had be paald aan het bouwen dier groote oorlogshaven verzaakt, als zijnde tegenstrijdig met den geest van het Verdrag van Washington. Wat kan zulks de Engelsche imperialis ten geven, als hun imperialisme er maar mee gediend wordt. En het oorlogsgevaar Wie van die im perialisten gaat tot in de loopgra- van En dan de groote en kleine profijtjes voor de oorlogsleveran ciers Kijkt naar Genève. Dezen zomer werd te Geneve den eersten steen gelegd van het internationale Vedesgebouw. Eén steen 't Is nog te veel. De Engel- scheConservatievenhebben al larg dien steen in stukken gehakt, en dat op een oogenblik waarop zich de incidenten van Singapour en in Egypte voordoen. Beteekenisvol Deze enkele feiten geven aan het Vraagstuk van de politieke machtsverovering door de sociaal democratie een bijzonder aan schijn en zullen velen doen naden ken. Het Vraagstuk is hiermede ech ter niet opgelost. Wij 2ullen erop terug komen. Julien DOMS. van Blasco Ibanez met Lionel Barry more 011 Alma Rubens. De Vijanden der Vrouw- is de aantrekkolykste film die de huidige cinema opneming voortge bracht heeft en voor dewelke geen kosten en moeite gespaard zyn. Al de ophefmakende handelingen ge beuren in Europa, voor en onder den oorlog. Do film is opgenomen in Rusland, in Parfjs, Nice, Monte- Carlo, op het fronten in dehooge zee. Ongelooflijke tafereelon, torpe deeringen van zeeschepen, lucht gevechten zonder genade. Nochtans het is geen oorlogsfilm inaar een wonderbaar drama die den groot sten bijval zal genieten.

Recht en Vrijheid | 1924 | | pagina 1