Een ophefmakende In de Kamer. zaak te Sottegem. Het Miljoen der Verkiezingen. Aalst Gemeen leraadszil ling Wellicht zullen ocize lezers zich nog aan de pijnlijke omstandighe den herinnoren, in dewelke do heer Rools, notaris te Sottegem, door de Daitschers werd gevangen genomen en naderhand gefusiljeerd. Eén der kranigste medewerkers van Roels was onze makker Vanden- bossche Désiró, aangestelde aan het beheer van spoorwegen. Hij werd eveneens terecht gesteld omdat hy halsstarig heeft gewei gerd, gelijk wie der medewerkers te verraden. Den dag vóór zyn terrechtstelling deed de arme sukkelaar nog vragen of zyn oude moeder nog hulpgeld trok van den spoorweg. Oh wat al mooie beloften wer den er toen gedaan Voor de fami lie van een man die zoo'n dood van zelfopoffering gestorven was zou er gezorgd worden. De martelaar stierf den helden dood, gesterkt door de verzekering dat zijn oude moeder, van wien hij de eenige stoun was, vrij zou blij ven voor alle zorg. En inderdaad Heel don oorlog trok moeder Vandenbosschejde ko lossale som van 80 frankper maand Naderhand bekwam ze een pen sioen van 5oo frank dat weldra^tot l,5oo frank 's ja'ars gebracht werd. Is deze som wat klein in verhou ding met het smartelijke en onher stelbare verlies ten voordeelo van 't vaderland, toch kon moeder, om dat ze nog brave kinderen heeft, zonder te voel zorg haar laatste dagen sleten. Maar owel, onze ministeries van besparingen, de groote jannon uit Brussel, die heel den oorlog veil en droog hebben gezeten, on nu allo dagen boffen met hunne vaderlands liefde, hebben het anders gowild. Moeder Vandonbosscho heeft evon volgenden brief ontvangen BESTUUR T. O. 1° Bureel N. 101CB 21 11 1924. Mevrouw, Als gevolg van den brief welke U door het Ministerie van Financiën werd toegezonden, heb ik de eer U te melden dat krachtens een beslis sing der regeering de wedde- of loonachterstelleu niet moer ver schuldigd zyn aan de rechthebben den van ongehuwde agenten, over leden tengevolge van oorlogsfeiten, van af hetoindo der maand waarin het afsterven plaats greep. Al de sommen, na dezen datum vereffend, worden beschouwd als ten onrechte betaald en mooton ingevorderd wor den. Do achterstallige rekening van wylen uw zoon, geregeld als hier boven gezegd, sluit met oen debet van fr. 6,309,04. Om deze schuld jegens do schat kist te korten, zal het ministerie Vraag (in 't Vlaamsch) van gezel Nishels i Talrijke arbeiders van Schendel- beke, werkzaam in Houdeng, La Louviëre, enz., dio dagelijks trein 2266 benuttigen, klagen terecht dat ze altijd de lange reis, by plaatsge brek, al rechtstaande moeten doen. Zou er geen middel kunnen gevon den worden om dien trein met twee rijtuigen te versterken De arbeiders van Viane, Moerbeke, Galmaarden, klagen over hetzelfde feit voor wat trein 2o92 betreft. Ik zou den heer minister dankbaar zyn indien hij aan die billyke vraag kon voldoening doen schenken. Antwoord Trein nr 2260 bestaat uit het grootst mogelyk getal voer tuigen voor de lengte der kaaien van de statiën derlynen die hy bedient. Wyzigingen om een betere ver deeling van de cliënteele in de rei zigerstreinen van voormelde lijn te bekomen, liggen ter studie. Onderrichtingen zijn gegeven om trein 2o92 te v«rsterken. Vraag (in't Vlaamsch) van gezel Miohela a) Zou de heer minister mo niet willen zeggon of hij onderrichtingen gegeven of voorgeschreven heeft aan de korpsoversten opdat de klas seering tot bevordering tot een lioo- goren graad voor de lagero gegra- deerden geschieden voor gansch het leger en op dezelfde wyze Zoo niet op wat moeten de korps- oversten zich dan steunen b) Wil don heer minister mo zeg gen of de wet van 1836 nog altijd in voege is diedezebevorderingregelt van Financiën driomaaodelijksche afkortingen doen op de U verschul digde sommen als pensioen toege kend ton titel van burgerlijk slacht offer van don oorlog. Deze afhoudingen zullen geschie den tot geheele inkorting van voor melde sommen. Doöh van oen anderen kant, werd besloten dat wanneer hun toestand het zulks vergt aan de rechthebben de die onder toepassing van dezen dezen maatregel vallen HULPGEL DEN mogen toegekend worden tot heele of gedeeltelijke vergoeding dor bedoelde afhouding. Gelief dus indien gy denkt, U in de vereischte voorwaarden te be vinden, om van deze welwillende maatregel te genieten, eene aan vraag in dien zin te richten tot don heer Minister van Spoorwegen,' Zee wezen, Post en Telegraaf, Algemeen Sekretariaat, 3e dienstA. 12, Hen drik Boyaertstraafc, te Brussel. Aanvaard, Mevrouw, de verzeke ring mijner hoogachting. Voor Bestuurder van T. over O. (g.) Bogaert. Dus Terugbetalen wat getrokken is Do armzalige 80 frankper maand, door mooder verleefd, moeten de Staatskas redden. Zeven milliard werd er uitgege ven aan de zwendelaars, aan de woe keraars, aan zy die zich rijk hebben gemest op 't zweet en bloed van 't kleine volk gedurende den oorlog. Dat geld, waar de vloek op drukt onzer uitgehongerde en afgemartel de bevolking, zal niet teruggeeischt worden. De wolven oten elkander niet op. Maar de kleine nederige on derstand aan een arme bedrukte weduwe bij het lijk van haar gelief- koosden zoon beloofd, moet terug de schatkist in. Indien ze in nood verkeert, kan de weduwe een hulpgeld bekomen. Daarom moet ze een smeekschrift indienen, moet ze bedelen. O Vaderland Welke ellendige komedie wordt er in uw naam ge spoeld Ewol, hoogedele hoeren uit Brus sel, mannén zonder hart, bedelen, dat is men ten onzent verleerd. Een belofte gedaan by don helden dood van dien jeugdigen arbeider moet gestand biyven. En als u het anders wil, dan zal de bevolking van Sottegem, wanneer zo nogmaals boemtuilen op het graf van haar edele zonen zal leggen, op den gedenkzuil een nieuw opschrift kunnen aanbrengen Desire Vandenbossche, gestorven voor 'f Vaderland. Zijne oude moederdoor 't Va derland gebroodroofd. DE BRUYN. c) Wanneer zullen de onderolïi- cioren een statuut hebben zooals do officieren, waarin de bevorderingen tot. een hoogeron graad stipt gere geld zyn d) Zou don heer minister mij wil len zeggen of de nieuwe organisatie van 't leger op vredevoet een korpo raal haarsnijder en een koporaal ziekenverpleger in ieder regiment voorschrijft Antwoord a) Neen. De bevorde ring van de lagero gegradeerden be hoort don korpsoverste die ter zake vry is alle maatregelen te treffen, die hij gepast oordeelt, om de kan didaten voor de verschillende gra den rechtvaardig te rangschikken. Hierbij dient hy zich echter te voegen naar de algemeene voor schriften van het departement, be treffende de vereischten voor de be vordering tot sommige graden. b) Do beginselen dor wet van 1836 biyven gelden, in afwachting van een wettelijk statuut, dat ter studie ligt. c) Het vraagpunt van de bevorde ring der onderofficieren is aanhan gig. Het blijkt, evenwel, zeker, dat de bevordering van de lagere gegra deerden moet gebeuren per korps en het ni et mogelyk is de bevordering per wapen tegemoet te zien. d) Neen. Vraag (in 't Vlaamsch) van gezel Nichels De leeraars en onderwijzers in het bezet gebied, ontvangen dezelfde jaarwedde als hunne Belgische kol lega's. De regeering had hun oene toelage van 4 fr. 94 o. per dag toe gestaan, terwijl do officieren 11 fr. por dag ontvingen. Sedert de maand Maart laatstleden zyn do verblijfs kosten der Mililairen gebraobt op 2o frank per dag. Leeraars en on- dorwijzers hebben geen centiem vorhooging bekomen. Op 2o Juli 1.1. heeft de heer mini ster in de Kamer verklaart dat het onderwijzend personoel in bezet Duitschland oene dagelijksche vor- goeding ontving van lo frank voor ongehuwden en 16 frank voor de go- huwden. Leeraars en onderwijzers hebben tot hoden onkel eene vergoe ding van 4 fr. 94 c. per dag ontvan gen. Hoe komt zulks Zou de heer minister geen maatre gelen willen treffen opdat bedoeld onderwijzend personeel de dagelijk sche vergoeding zou bekomen door den heer minister in de Kamer aan gekondigd Zoo ja, dan oek met terug werkendekrachttot Maart 1924? Antwoord De bijzondere ver blijfsvergoeding (duurtetoeslag en huishuurvergoediog inbegrepen)die aan het personeel der Belgische scholen van het bezet gebied is toe gestaan, wordt gebraeht, vanaf 1 Fe bruari 1924, op 5,5oo frank voor de gehuwde agenten 3,6oo frank voor de ongehuwde agenten. De gehuw de vrouw, echtgenoote van een Staatsambtenaar, zal by voortdu ring de vergoeding van 2,7oo frank genieten. De belanghebbenden zullen de hun verschuldigde achterstallige som men ontvangen zoodra de noodige crodieten ter beschikking van myn departement zullen gesteld zijn. Het miljoen der verkiezingen werd door de groote organismen der Party onderschreven op wei nige minuten en met een wonder bare spontaniteit. En dit zet onze tegenstrevers in kwade'luim daar zy niet, onzen by- val kunnen bestatigen zonder knor ren zy beklagen dit arme volk dat zich voor een miljoen laat pluimen om eenige makkers op het fluweelen bankske te laten zitten. Het arme volk weet zeer goed wat het doet, wanneer het, by voor beeld getrouw blyfl aan La Prévoy- ance Sociale, hy weet dat het zyn plicht is, dat het in zyn belang ligt aan een instelling die zyn winsten aan de Party overbreng!, getrouw te biyven, instede van ze aan enkele aktionnarissen uit te deelen, name ly k door het onderschrijven van een deel aau het miljoen. Ten andere is dit miljoen een voorschot dat het proletariaat aan zichzelve doet. Martel heeft zulks helder aangetoond met te zeggen: Dank zy de socialistische parle mentsleden hebben de steenbewer kers van het krisisfonds kunnen ge nieten heden hebben de steenbe werkers zich zulks herinnerd en zy storten hun deel, niet om de verkie zing te verzekeren van Pieter of Paul, maar om de socialistische parlementaire groep te versterken en door dezes wilskrachtige aktie het welzijn van gansch het proleta riaat te verzekeren En nu gaan al de hondjes blaffen. Dat zy zich spoeden, want in Mei of misschien vroeger nog, zal het kie zerskorps hun een muilband aan doen. Een manoeuver van M. De Valkeneer tegenover de Soo. Schepen van Finantiën. De Socialisten verlaten de zitting. De vergadering wordt om 5 1/2 ure geopend. M. Van Opdeaibosch is voorzitter. Gezel Flips, De Hort, De Smedt, laten zich voor ziekte veFontschui- gen. Bocqué, Van Schamelhout en De Stobbeleir zijn afwezig. Persoonlijk feit. Gezel MARCEL. In de verleden zitting heeft M, De Windt my be schuldigd een paard gekocht te heb ben die veel te duur is betaald. Ik heb hier oeno geschrevene verkla ring van de eigenaars van dit paard die het tegenovergestelde bewijzen. Dit is ter inzage van al deledon. 1. Belasting op de voorgevels. Gezel Alfred NICHELS. In eene voorgaande gemeenteraads zitting, heb ik U den toestand van de Stadskas doen kennen, zooals ik hem heb gevonden. Hyiserbarm- lijk, eenieder is er van overtuigd,en imyn voorganger, dén heer De Val keneer, had er reeds aangedacht, verbetering in dien toestand te bren gen. door nieuwe lasten. Ge zult in hot ontwerp van bogroo- ting voor 1924, dat M. De Valkoneer reeds opgemaakt had, een taks vin- deD, door hom voorzien, van 10 ion honderd op het kadastraal inkomen van bebouwdeenonbebouwdeeigen- dommen, in vervanging van den be- staanden taks op den reinighoids- dienst. M. De Valkoneer voorzag met dien nieuwen taks een inkomen van 540 duizend franken. Het ware voor my dus heel ge makkelijk geweest, om de gezond making van onze begrooting te be werken, den taks door M. De Val keneer voorzien over te nemen en aan den raad voor te brengen edoch by nader onderzoek, is het my toogeschenen,dat hetkadastraal inkomen zelf, van Yele eigendom men, aan de echte werkelijkheid niet beantwoordt. De bebouwde eigendommen van vóór den oorlog, zyn tot heden op hunne werkelijke waarde nog niet geschat, terwijl do nieuwe gebou wen een kadastraal inkomen wor den toegekend, op hunne hedon- daagsche waarde, en zoo heb ik ondervonden dat de werkmanswo ningen gebouwd door de Maat schappij van goedkoope woniDgen, een kadastraal inkomen hebben van 735 franken, terwijl er vele wonin gen van rijke menschen dergelijk kadastraal inkomen niet bereiken. Ik heb dus gedacht, dat het niet mogelyk is, aan de inwoners van die workerswoningen een jaarlijk- schen taks te vragen van73,50 fran ken, zooals M. De Valkeneer dacht te doen. Die inwoners zyn ofwel menschen die hun huis hebben aangekocht, met afkortingen op langen termijn, en hebben dus reeds eene aanzien lijke som uit dien hoofde jaarlijks te betalen, ofwel het zyn huurders, die maandelijks 80 franken huis huur moeten opbrengen, nadat zy uit hun vorige woning zyn gedre ven geworden. Gezien die bestaande tegenstrij digheden in het vastgesteld kadas«- traal inkomen van oude en nieuwe gebouwen, heb ik hetgedacht opge vat, den taks op de gevels volgens de meting van hun vierkant u voor te stellen. Ik weet het, het is nooit aange naam taksen te moeten voorstellen, vooral, als men ze MOET doen druk ken op den gebruiker, op den huur der. Ware het mij toegelaten dien taks te doen betalen door den eigenaar, ik zou met meer iever den taks voor brengen, omdat ik van 't gedacht uitga, dat de bezitters in ruime mate zouden meeten tusschen ko men, tot degezondmakingvanonzen finantiëelen toestand, in groote mate zoo ziekelijk, dank aan de ge volgen van den grooten oorlog, waarvan de werkende klas en de klein burgerij, de grootste slacht offers zyn geweest. Helaas, we zyn niet vry de hoo- gere overheid, laat ons geen keus, we moeten ons bedienen van dat wat ons toegelaten wordt, en de eigenaars treffen mogen we niet, de huurders, de gebruikers moeten de lasten dragen, zoo wil het onze huidige regeering. Wij stellen u dus voor Te rekenen van 1924 en voor een termijn van vyf jaren, wordt ten behoeve der gemeente een straat belasting geheven bepaald als volgt: A. Op de bebouwde eigendommen o,50 fr. por m2 voor gevels min dan 30 m2 metende. 0,75 fr. per m2 voor gevels min dan 40 m2 metendo. 1.00 fr. per m2 voor gevels min dan 50 m2 metende. 1,50 fr. por m2 voor gevels min dan 60 m2 metende. 2,00 fr. porm2 voor gevels min dan 70 m2 metende. 2,50 fr. per m2 voor gevels min dan 80 m'2 metende. 3,00 fr. per m2 voor gevels meer dan 80 in 2 metende. Volgens meting zal dien taks 430 duizend franken opbrengen of meer dan 100 duizend fr. min, dan de voorziene taks van M. De Valkeneer. Vorro van mij te beweeron, dat dien taks ooit zijn gebreke niet zal hebben. Mon zal huizen aantreffen met een grooten gevel, en nochtans een klein gebouw behelzende, en dus zullen deze inwoners benadeeligd worden. Hedoch dezen hebben recht zich' te beklagen by de Bestendige Deputatie, want er is uitdrukkelijk verklaard, dat den taks de 10 0/0 van het kadastraal inkomen niet mag overtreffen. Ik wil er bijvoegen, Mynheeren, dat dezen taks eens gestemd, den taks op den reinigheidsdienst nu in vooge, vervangt. Ten andoBo, er zijn nieuwe inkom sten noodig wy hebben te kort, en dit to kort, komt zich nogtever- grooten door do verhooging der wedden van politie en bedienden en de loonon van de stadswerklie- den en van hot onderwijzend perso neel. Wy hobbon in 1922 eon loonroos- ter voor politie en bedienden ge stemd, waaronder een beweegbaar gedeelte, dit volgens do duurte der levensmiddelen. Sedert AUGUSTUS 1923, alhoewel het leven sedert van maand tot maand is verduurd, is dit beweeg baar gedeelte— 12C0 frar k onver anderd gebleven, terwyl het heden 2100 fr. zou moeten zijn. Zij hebben dus aan eene verhoo ging van 90o franken per jaar recht, voor het duur leven, hetgeen 72ooo frank vertegenwoordigt. En do werklieden Zij hebben sedert verleden jaar ook geen ver hooging van loon meer gehad nochtans het leven is voor hen oven duur als voor de bedienden en poli tieagenten, en zy ook hebben er dus recht aan, hun loon met 9oo fran ken per jaar te zien yerhoogen. Eene nieuwe uitgave van 63 dui zend franken. Samen dus 135 duizend franken nieuwe uitgaven en waarvoor er geen geld is, wanneer er geeno nieuwe taksen worden gostemd. Ik heb u dit willen aanhalen, Mynheeren, omdat ik straks in de geheime zitting u zal voorstellen, die verhooging te willen stemmen hedoch moest mijn taks afgewezen worden, dan ook kan er geen sprake zyn van verhooging van loonen en wedden. Ik meen, dat we allen zullen t'ak- koord zyn, dat er nieuwe lasten noodig zijn, dat er moot inkomen wil er kunnen uitgegeven worden, en ik denk dus dat de gevraagde taks zal gestemd worden. Ik moet er bijvoegen dat het sche pencollege 't akkoord is alsook de sectie van finantiën waar alleen M. Schefhout heeft tegengestemd, M. De Valkeneer heeft zich niet willen uitspreken. DE VALKENEER, (schepen van 0. 0.kath., begint met eene ge schrevene Bedevoering te lezen kri tiek uitoefende op den taks door ge zel Nichels voorgesteld. Een heele boel onjuistheden brengt hij aan, en in zijn taksen, stelt hy een heele categorie vrijstellingen voor, waar op M. Do Windt de vraag stelt, of M. De Valkeneer, de helft der stad wil ontslaan, waarop de compotentie heel bedaard antwoord Ja (alge meen gelach in de zaal). Spreker voert verder kritiek uit. Gezel Alfred NICHELS. Gaat gij zoo eerlijk zijn M. De Valkeneer te bekennen dat ge met opzet naar de zitting der sectie van finantiën en schepencollege niet zy t gekomen. (M. De Valkeneer zit in nesten red.) Ik moest by mijne rede bijgevoegd hebben, de verschillende categorien die ik zou voorstellen-te ontlasten, die zjjn de inwoners der barakken, ponsioengenieters, invalieden van den oorlog en werkongevallen van minstens 30 0/0, niet hoBtrouwde oorlogs weduwen. Ik moet myne ver wondering uitdrukken, over de han delingen van M. De Valkeneer. Hij voorzag noohtans in zyne laatst op gemaakte begrooting eene som van 540,000 fr. van de 10 0/0 op hot kada straal inkomen, en omdat hy geen schepen moer is komt hij met eene gansche verandering voor den dog, als men dio toepast niets moer zal overblijven voor opslag aan bedien- don, politie, werklieden, onderwij zers en onderwijzeressen. M. Do Valkeneer is lid van liet schepenrol- lege om mede te helpen de stad te redden, hij doet dit zeer zonderling en verkeerd. Hy zou beter doen van er vanon der to trekken, dun ki»n er een ern stiger mensch in zijn plaais komen Hoeveel gaat uw taks opbrengen Als ge cijfers voorbrengt moet ge ook weten waar go naartoe gaat, en of ons dit voordeel brengt. Als ge niet kunt antwoorden dan speelt ge komedie. Het ministerie zegt dat we do 10 0/0 niet mogen overtreffen. We blijven onder de werkelijkheid der 10 0/0. Gij voorzag vroeger 540,000 fr. Ik 430,000 fr. dus minder inkomsten. M. De Valkoneer moet den toestand slecht kennen van do stad, en spreekt van toestanden die hy niet kent. Vry aan u den taks niet te stem men, en dan zegt ge aan al de men- sohen dat ze geen opslag krijgen. M. SCHELFHOUT (kath.) Als voorstaander der ware demokra- tie kritikeert ook den taksen vindt daarin politiok. M. DE WINDT (lib.) Zou willen een klimmendo belasting op het kadastraal inkomen zien opma ken. De lastonbetalers in 7 of 8 oati- goriën te verdoelen. Spreker vraagt

Recht en Vrijheid | 1924 | | pagina 2