Koopt uw Likeuren bij Marcel Syndikale Rubriek. NINOVE achteruit. Belgische Bank Uil Nieuwerkerkcn. Uil SoMegem. Geeraardsbergen. S. M. Verbroedering. Gepriveerd hal Semper Idem S. M. De Verbroedering Bericht aan zijne leden Bij de Leder- en Vellenbewerkers. In.de loop der vorige week wiord de organisatie door het Centraal Komiteit, plotseling geroepen om een steunbeweging te organiseeren ten voordeele dor uitgestotenen van de zuster afdeeliwg Leuven. ile.l boeft gezegd te worden dat we iels of wat hebben teruggeschrikt voor den goeden uitslag dier/elf ie, niet dat we geloofden dat onze aan geslotenen, niet de noodige solida- riteitsblyken zouden geven, doch orndat we wisten dat onze aangeslo tene, leden erg onder de krisis heb ben te lyden. Onze verwachting is effenaf ovor- troffen geweest, on het bestuur houdt er aan langs dezen kant alle milde storters te danken, voor de blijken van grooto solidariteit die ze hebben getoond. Hier laten we de kórten inhoud der lijsten volgen Werkbuis Steenhout Louis 25,oo fr. Werkhuis Van den Bromt Martin 21,00 fr. Werkhuis De Neet' Boey- kens 9,80 fr. Werkhuis Hulschbosch 7,5o fr. Werkhuis Fossel 7,5o fr. Werkhuis DeBoeck Moreels 17,oofr. Werkhuis Boterbergh 48,oo fr. Werkhuis La Fourrure 32,00 fr, Werkhuis Steenhout Frans 12,00 fr. Werkhuis Schotte 2,00 fr. Werkhuis I)e Bruyn 9,00 fr. Van de bedionden der Vakbonden en partij 28,5o fr. Van de bedienden der Coöperatief Hand in Hand 10,oo fr. Rondge- haald door Deproz in 'tlokaal64,oo fr. Totaal299,30 fr. We hopen dat de aangeslotenen verder hun plicht zullen begrijpen met verder hun penning to storten. Men mag niet toelaten dat de uit gestotenen van Leuven het aan iets zou ontbreken. Geeft dus een goed onthaal aan uwe afgevaardigden die verder do stounlijston zullen aanbieden. HET BESTUUR. Tengevolge van het Krisisfonds. Boeren de groenkruisers Du l'extielbonden van do katlio- lioken dor streek Aalst, hebben Zon dag don 7 dozor oone gewestelijke zitting gehouden in hot groenltruis, waar ook oen paar hunner cheffou uit Dent tegenwoordig waren. In hel blad.DeTjjd»lozen wij daarover het volgende. liasliaens, Textiolpropagandist, leidde het eerste punt in. Toe- stand der stpeek Hij wees op de groote.onverschiiligheid die er hoerscht in Aalst en omstreken onder vele werklieden, deBestuur- I lijke working in vorschillendo Ge- meenten kan verbeteren. Eene - kleine achteruitgang van ledental in gansch het ge- west is vast te stellen. De oorzaken van ontslag ko- men veel voort uit de ver. plichtingen verbondenaan de officieele inrichtingen krisis- en werklooxcn- fonds, enz. Door de ledenbeweging van het tusschongemeentelyk werkloozen fonds, kon men vaststellen dat er in de laatste 3 jaren een bestendig ledenverlies ls geweest bij do Groen kruisers. En niet een kleine, maarwei eene belangrijke achteruitgang in hun leden tal. Inuners het werkloozenfonds kondig le aan in zyn verslag dat er v.jor ln*t jaar 1923 nog eene vormic- df.ring was der aangesloten kassen van 1700 leden, die wellicht voor 9/10 afvailinge zijn van de Groenkrui s«-i s. liet is de oorstu maal dat de groen kruisers laten kennen dat hunne Vakbonden achteruit boeren. Daar tegen staat onzen Textielbond met zijn bestendig aangroeiend leden tal, torenhoog boven de an dere bonden, wat do getrouw heid bewijst van do werklieden van Aalst en do omliggende gemeenten die zij in onzen Textielbond stellen. Het is meldenswaardig dat de groenkruisers hunne ledenverlies toeschrijven aan de verplichting verbondon aan do officieele inrich tingen krisis en werkloozenfonds. Inderdaad, wie heeft al de strengo maatregelon en verplichtingen doen nemen Minister Moyorsoen. Wie heeft den steun van het.kri sisfonds van 3 maanden opéón maand per jaar verminderd Minister Mov- ersóoq Wie heeft den onderstand van het krisisfonds vóór de werkloozen met één frank en vóór do Huismoe ders met 50 centiemenperdag verminderd Minister MoyersoonJ Wie heeft dee maatregel genomen waar door de werklooze vrouwen, jongelingen en meisjes, op enkele uilzondering na, den steun van het krisisfonds zijn afgenomen Minis ter Mover so en Wie is Moyorsoen?Een katholiek' Wanneer hij Minister benoemd is, hebben de mannon van 't groenkruis met muziek en fluit gefeest en Moyorsoen bloemen aangeboden. In hun blad schreven de groenkruis- sers dat hij den vriend en redder was van het werkende Yolk Heeft Minister Moyersoen voor den kleine man en de Werklieden gezorgd?Geonzins Moyorsoen heeft de wil van de ryke burgers doorge dreven die in hunne bladen de werk loozen uitscholden voor luiaards Hij beeft het krisisfonds schandeltik verknoeid en plagende maatregelen doen nemen. De werklieden in het groenkruis nog vereenigd worden gegeeseld door de zweep van hunne gekozene Minister Moyorsoen. Vereenigde vrienden gewerkt gaat tot de werklieden die nog in het gpoonkruis vereenigd zijn; wijst hun wie hot schoon werk van het krisisfonds Wauters vernietigt, spoort die verdwaalde werklieden aan om zich hij onze Vakbonden aan te sluiten. Wekt de on vereenigde arbeiders op om met U en door de vereeniging den strijd voor een be ter bestaan te voeren. H. F. van den Arbeid NAAMLOOZE MAATSCHAPPIJ GENT, Void er astraat i.GENT Agentschap te La Louvière 40, Sylvain Guyauxstraat. Postchecrekeningen te Gent n°850 te La Louvièro n° 48375 Kapitaal s 5,000,000 frank. Reservefonds2,865,590,94 Bedrag der deposito rekeningen op SI December 1923 40.912,669,18 Fr. Alle Bauk-& Beursverrichtingen. Interesten op de vorschillendo rekeningen en geldplaatsipgon. Checkrokeningen, betaalbaar op zicht fr. 2.50 o/o Halfmaandolykscho rekeningen fr. 4,90 o/o Rekeningen met voorbericht van 15 dagen fr. 5,00 o/o Rekeningen met vooi bericht van 30 dagen fr. 5 1/8 o/o Termijnrekeningen op 3 maanden fr. 5,25 o/o Termijnrekeningen op 6 maanden fr. 5,25 o/o Termijnrekeningen op l jaar fr. 5,00 o/o Verkoop van Kapitaal-aandeden BELGISCHE BANK VAN DEN ARBEID aan fr. 887,50 FABRIQUE DE BONNETER1E V. AMEYE aan fr. 850,00 Kasbons I.IGORIFERES du LITTORAL 7 aan fr. 490.00 ui oerbaar,den 31 Docomber 1931 f TONNIERE GANTOISE 7 1/2 aan 487.50 uitkeerbaarden 1 Juli 1933. Verhuring van brandkoffers. GEMEENTERAADZITTING. Een schandaal. Het Schepencollege bedriegt de raadsleden. 1) Herziening beraadslaging keur- rechten op het slachtvee, wordt aan genomen. 2) Horziennitig dor belasting op honden en rijwielen. Deze wordt gestemd met 8 stemmen tegen 3. De socialisten stomden neen, 3) Vernieuwing lid voor het Arm- bureel. De hoer Oltuo wordt gekozen met 5 stemmen tegen 1, en 3 onthoudin gen der socialisten omdat ze in bot armbureel niet vertegenwoordigd zijn. 1) Begrooting voor 1924. De secretaris geeft lezing dor be grooting. In die bogrooting komt eene som vOor van 13,000 fr. voor onderhoud der Buurtwegen. Hier hebben onze makkers ge meenteraadsleden don os bü do horens. Zo vragen hoe het komt dat er nu 13,000 fr. voorzien zijn voor dien post, dan als in 1922 het schepen college bij monde van den groen gele schepene Perdaens zegde dat er een contrakt was voor dit werk met, M. Van Geert, ondornomer te Aalst voor 4800 fr. 'sjaars. Onze lezers zullen zich dit nog wei herinneren. Nu zien we in de reke ning van 1922 in plaats van 1800 fr. de bagatel van 12,000 fr. in 1923 eene uitgave van 13.000 fr. en in 1924 de zelfde som. Daar is nu het klaarste bewijs dat de groen gele schepen, de raadsle den alsook het publiek on inwoners hooft bedrogen. Perdaens sohrjjft in «De Werk man dat we niets inden papte brokkelen hebben en dathetsckopon college is die de bosluiten neemt en ten uitvoer brengt. Zulke uitlatingen geven de mentaliteit, weer van dien zoogezegde domokratische?!!! be stuurder. In drie jaarhebbon diobo- kwame gemeentebestuurders, de gemeente eene schade gedaan van 23,600 fr. Wat denkt u ervan inwo ners 5. Oprichten Krisisfonds. De socialisten hebben dit punt reeds voordo zooveelste maal terug gebracht, om onze werkeloozen terug van het fonds te laten genie ten. Wederom is dit verworpen ge worden, doorliet verbond van katho lieken en Daonsisten, uitgenomen den Heer Muylaort, die met de socia listen ja stemt. Kristene werklieden, gedeDkt dit. Soc. Propagandaclub. - STRIJDPENNING. - Omdat Florin Otte naar zijn sigaar zocht met de koterhaak, geeft dikken Dolf van Aa|st 0,75. Omdat Georges Olte niet geeft, geeft Albert Otte o 50. Omdat Maria van Aalst al 35 keeren ge. heeft, geeft Otti Georges 0.50. Omdat zij nog eens wrg is pi nog o,5o Omdat Arthur Keymeu- len met Arthur Vos in 't lokaal binnen kwam geeft Arthur K. i,5o Omdat Arthur Vos de vlamme heeft 0,25. Omdat Arthur Key- meulen zijn moustache niet ge krold is 0,25. Voor Maes en Lam bert omdat hij een nieuwe zakdoek zou koopen voor zijn tranen af te vagen, welke hij wekelijks laat in Antwerpen 0,50 Omdat Liza hem riet meer van doen heeft, geeft L. B. 0,50. Totaal 5.25. SOC.PROPAGANDACLUB. Heden Zondag, om 9 1/2 ure 's morgens, algemeene vergade ring. Dagorde zeer belangrijk. Men wordt vriendelijk verzocht allen op post te zijn. Ziekenbond «Helper en Trooster» Do leden dio wonschon te verande ren van geneesheer, mogen hunne ziekenkaart indienen by den Bode of op het bureel van den bond, na lo Januari zullen geene kaarten meer varandord wordon. ToveDS willen wij de leden aankondigenalsdut den Heer Doktoor De Bruyne aangono- men is als dienstdoende geneesheo* voor onzen bond, dus mag men den Heer Doktoor De Bruyne als genees heer verkiezen. HET BESTUUR. Voor de stakende Houtbewerkers. Vergeten verleden week, P. De Smet 1,00. Draaiers en doppers fa briek De Launoit lyst Th. Van Schoors 43,5o. B. V. 1). llerreweghe l.oo. Ch. Do Vlaminck 1,00. Vulsters en andere Do Launoit lijst Bertha Cosyns 98 5o. De Launoit, lijst Eupli. Daneels36,oo. La Suedoise, 1 ijst A. Monier 82,oo, lijst A. Hooboke 14,00. Néo Allumettiórc-86,50. A.Sper Non kel 2,oo. A. Ponnewaort 5,00. R. Ketsmun 5,00. K. Ilorrogodts 5,00. A. De Roy 7,oo. A. Willems 7,00. Van Nieuwenhove G. 2,5o. A. Do Vlaminck 2,50. Uilobroek Osc. 5,00. Galle Cyr. lo,oo. Schrevor E. 1,00 A eren A. Sper 21,00. Triumph Mat ches, lijst M. Lossez 65,oo. Afdee- ling Houten Bouw Brussel 25o,oo. Het lied (Cornelia) gezongen door Arth. Cansier op 't Sas 32,00. Onvol ledige lijst meubelfabriek De Dender 196,35. Totaal der week 979,85 Vorige lijsten 879,15 Totaal 1859,00 De staking der houtbewerkers is bijna geëindigd nog dón enkel groot fabriek is in strijd, namelijk 'l fabriek V. D. llerreweghe; geduron de den strijd is het werk van tw< o makkers ingenomen geworden door onvoreenigdon. De patroon wil de gevraagde verhooging van 5 0/0 wel toestaan maar de twee vorvangene gasten mogen niet meer beginnen. De machienwerkers mochten verle den Maandag het werk hernemen maar de meubelmakers mochten slechts boginnen werken na Nieuw jaar, bijgevolg konden do machien werkers ook voortbrengen voor do strydbrekers welke aan 't werk wa ren gebleven en zouden de meubel makers nog eens het slachtoffer worden hunner eigene inschikke lijkheid. In zulke omstandigheden is het begrijpelijk dat het werk door de stakers niet kan hernomen worden. Deze hebben dan ook eensgezind bo sloten het werk niet te hernemen of hunne afgedankte makkers moeten met hen terug het werk kunnen her nemen. Alle middelen zijn reeds aangewend om den schoonen maar lastigen strijd der boutbewerkers te breken, maar wij kunnen verzeke ren dat trots alles de werklieden moeten en zullen overwinnen. Wie doet er mee Lijst dor bedionden 29,oo fr. Dries üasimier 2,00. Pion Tb. 2.00. Fran ceus R. l.oo. Herregodts Adr. l.oo. Do Brauwer Iv. l,op. Bruggeman Se ver in 5,00. Dries Casimir 2,00. Voor het breken van een glas in hot Volkshuis door Adolf Roos i,oo. De Moyrr Alexander l,no. Do Moy.er Alfons2,5o. CINEMA. Heden Zondag 28 en Maandag 2g December, De Riddeiltjke Ridder met Eogeen 'O Brien, de bevallige kunstenaar. liet orkaan een machtig drama. Als komiek Lafrik en Cie. Zeeschui mers, 3 deeien, te lachen. Een buitengewoon programma. MET NIEUWJAAR. a Een dolle weddingschap Princes Haricot» Lossen a. u. b Drie schoone filmen. IN DEN NAAM DER WET. Dit is een film, dewelke onder de beste var. 't seizoen mag gere kend worden. Van 't begin tot het einde worden de toeschouwers ge boeid door de aangrijpende too- neelen. Op 't programma, Zondag 4 en Maandag 5 Januari. DE GEMASKERDE DAME. Het is op algemeen verzoek dat wij dezen film op doek brengen, Donderdag 8 Januari. Het is voor onze inrichting eene opoffering, deze tilm te geven aan de gewore prijzen. Wij verwachten dus ook voor dezen avond een talrijk bezoek. CHU CHIN-CHOW. Gezien den grooten bijval overal, geven wij dezen film gedurende drij dagen, en zonder verhooging van de prijzen der plaatsen. Daarnevens geven wy nog een zeer schoone komedie in twee dee- Icn en 'n komiek van de beste uit gekozenen met Ploum. MESSALINE. Dinsdag 27 en Donderdag 29 Januari, INVENTARIS. De winkel zal gesloten blijven den Dinsdag 3o December, voor het maken van den inventaris. SOC. OUD STRIJDERS EN SOLDATEN. De leden worden dringend uit- genoodigd tot de buitengewone algemeene vergadering, welke zal gehouden worden, heden Zondag 28 dezer, om 9 1/2 ure stipt. Gezellen Alfred Nichels, Volks vertegenwoordiger, en De Nauw, Senateur, zullen spreken over ons kiisprogramma in verband met de anti-militarische kwestie. Andere belangrijke punten staan nog op de dagorde. Op Woensdag 31 December, zijnde Oudejaar.!vond, zal er door fan fare w üe Verbroedering een giiot gepriveerd Bal gegeven worden. Een goed en volledig Orkestral de nieuwste genres nummers uit voeren, ook zal dc'zaul goed verlicht en verwarmd zyn. Aan onze gezellen en gczellinr.. n geven wij dus den raad, indien zy een aa'tgor.ame Oudejaarsavond willen doorbrengen, om in proot getal ons gepriveerd Bal te komen bezoeken. Begin om 8 ure 's avonds. Alge moene inkomprys 2 fr. Partijgonootensteunt langs dezen weg onze fanfare. Verkleede perso nen zullen streng geweigerd wor den. Hot Bestuur. T GAAT GOED. Wel ja, beste lezeres en lezer, het gaat goed bij orze tegenstre vers, vooral bij onze kadoddejs Heele kolommen tekst worden er aangewijd om elkander, als echte broeders in Christi, uit te maken en uit te schelden. En zeggen, dat dit alles gebeurt (Ad majorem dei glorium) tot meerdere eer en glorie van God, en middelerwijl scheldt men de socialisten uit, als papen- fretteis en godsdiensthatcis 1 't Is verre, verre gekomen Wij zijn evenwel overtuigd, dat heel die herrie op nen sisser zal uitloopen, en die brave zielen elkaar wel zullen verstaan om de arbeiders te hevtchtm 't Is in elk geval, stichtend voor onze klasse. 'Ier.vijl die hceren onder een kijven als eohte vischwijve», moeten wij onze propaganda ver dubbelen. Aan het werk makker. Bij iedere gelegenheid onze strijd penning indachtig De ronde vloed rijst Plaats voor het proletariaat Or s is de toekomst Ons de zege Afdeeling De Redding en kfiënten Uit oorzaak vaan den Inventaris op Maandag 29 December a.zal de winkel heel den dag gesloten blij- Vftn- Het Bestuur. Voor het Muziek. Gezongen door Van der Meersch Petrus by Ed. l)e Coster 5,60. Strijdpenvaing. Gezongen door Do Clorcq Frans rondgehaald door Uytendaele Jean Batiste 5,87. Gezongen door De Clorcq Frans rondgehaald door Uy tendaele Jean Baptist 7.59. Omdat Stance Wedde bare Kobben al een week in Brussel zet o,25. Omdat de duivi 11 ui heel de week parig loopt o,25. Wie doet er mee. Van nu tot aan de kiezing: D'Hondt Victor 1,00. Van Impe Victor 1,00. Van Londorsele Jan-B. 1,00. D'Hondt Petrus 1,00. Van Bel- leghom Oraor 1,00. Wauters Joseph 1,00. A. C. 1,00. Adr iaën s Joseph 1,00. Van don Boekhoudt Theodore 1,00. DoPeyn Joseph 1,00. Milo Alice 1.00. Praet Joseph 1,00. A. W. 1,00. M. R. 1,00. Van Vaorenbergh Adeline 0,50. Wintels Victor 1,00, Buyl Leon 1,00. Do Mol Constantl.OO. Van do Steen Pol 1,00. De Coster Edgard 1,00. Alfred Gryseels 1,00. Joseph Dan n au 1,00. Polydore D'Hondt 1.00. Wachtelaer Hubert 1,00. J. S. 1,00. Baotous Karei 1,00. Do Wit Elvyro0,50. Do Vleeschou- worTheophiel 1,00. Do Mol Renél.OO. Sortin Julia 1,00. Van den Berghe Jan 1,00. Van Londorsele Romy 1,00. De Coster Ed mond 1,00. Van Lon dersele Prosper 1,00. Sonek Poly dore LOq. Van Rossom Clemen tl,00. Vermail - len Eduard 1,00, Sonek Joseph 1,00. Do Wit Eduard 1,00. Schoerlinck Jules 1,00. N° 279 1,00. Windels Frans 1,00. Van Der Taelun Cyriel 1,00. Van Der VorstThoopliiel'i,00. Alfons Leroy l.oo. Van den Berghe Joseph 1,00. Mag geen brood 1,00. N. 48, l.oo. Overdracht fr. 1165,52. Totaal fr. 1212,52.

Recht en Vrijheid | 1924 | | pagina 3