Koopt uw Syndikale Rubriek. NINOVE G eeraardsbergen. Uit Lede. Uit Denderleeuw. In de Filature Impériale ian Aalst willen de Heeren de o/o niet betalen, die wegens de tijging van den index toegekend lijn in de textielnijverheid erger iog er wordt 15 0/0 loonaftrok jepleegd bij de bobijnenmaak- iters. Dat noemen we gladweg ge- neen en onrechtvaardig 1 Immers de werkers (sters) kunnen onmogelijk de gevolgen dragen van den slechten nijver heidstoestand die heerscht, vol gens de verklaringen der Fila ture Impériale want wanneer pr ook tijden komen van bloei in de nijverheid en de heeren pa troons enorme winsten verwezen lijken, dan zijn ze ook zoo be reidwillig niet, de loonen der werklieden teverhoogen. Waarom altijd zoo ikzuchtig, zoo vol eigenbelang en egoïsme Wij weten het wel de bour geoisie moraal is doordrongen van alle venijnigheid. Maar wij, werklieden, zullen ook, als 't moet, die edele heeren doen buigen en in't zand bijten. A. V. Brwerdt ook van deze gelegen heid gebruik gemaakt, 0111 een propagandatocht in de gemeente te doen, vergezeld van muziek. Vele partijgenooten maakten den tocht mede, hetgeen vroeger nooit gebeurd was. Het goede weder was van de partij, en de bevolking begroette ons sympathiek. Makkers, doet zoo voort. Aan werk om den strijd voor onze gedachten met succes te voeren. Propagandist. Strijdpenning. Omdat Edmond Everaert een socialist is en niemand het wist 5,00. Gezongen bü Trach Remi door Troch Camiel en Troch Jan, rondgo- haald door Van Limbergon L. en Troch Camiel 9,91. Omdat René met Van Lambergen zijne vrouw in den arm zat, geeft Van lambergen 1,00. Bij de Lederbewerkers. Allen herinneren wij ons nog goed de laatste staking. De histo riek maken van dien strijd ware hier overbodig. Ik moet nochtans herhalen wat de patroons zich ver bonden hebben te doen, namelijk de loonen te verhoogen of te ver minderen, naargelang de daling of stijging van den index, en zulks mot 5 0/0 voor iedere 20 punten. Deze verbintenis steunt op eon index van 400 heden is hij 521. Laten wij eens zien in hoeverre do patroons eer hebben gedaan aan hun woord. Volgens de verbintenis van de patroons zijn zij eene loonsverhoo- ging verschuldigd van 521 400 blijft 121 punten aan 5 0/0 is 30 0/0. Er wordt nu eene vorhooging be taald van 20 0/0, wat een tekort daarstelt van 10 0/0. of een weke- lijkscho gewettigde diefstal van 10,00 fr. welke de patroons geza mentlijk plegen, dit op iedere 100 frank die door de werklieden ge wonnen worden. Moet ons zulks verwonderen van eene patroousklasse, welke sedert jaren hunne werklieden tot het uiterste hebben uitgeperst En dan, zijn zij hot niet, welke zich aan het hoofd der Belgische fascisten hebben gezet met do bo lofte de workersorganisaties te ver nietigen. En zulks hebben wij steeds lijdzaam afgezien. Vrienden, Lederbewerkers Hoe lang gaat zulks nog blijven duren zijt gij dan niet lang genoeg de pop pen geweest van het marionotten spel der patroons. Reeds voor de zooveolsto maal stelt gijjuwo rechtvaardige eisohen, welke door de patroons steeds met dezolde koppigheid worden van de hand gewezen. Deze weigering is eene uitdaging aan ons adres 't is als een slag welke ons in volle gelaat wordt toe gebracht. Zoo men vroeger veinsde, dan is het nu do brutale weigering. Tegenover zulke handelwijze staat slechts een weg open de patroons dringen ons den strijd op, wij moeten hein aanvaarden, en hem weten te voeren in ai zijne lievig heid. De patroons wanen zicti liet sterkst. Laten wij hen het tegen overgestelde bewijzen bereiden wij ons voor nog oenig geduld, en het uur dor vergelding zal weldra geslagen zijn. V. 11. HET FEEST ONZER SPAARKAS. Op Zondag ar Becember heeft onze sterke spaarkas haar jaarlijks feest gevierd. Het is overprachtig geslaagd. EEN VROUWENFEEST. Gelijk hot was aangekondigd van over lang heeft op Woensdag den 24 December liet 1* Kerstfeestplaats gehad van onze Soc. Vrouwenbond. Buiten ieders verwachting is ons feest opperbest gelukt. Er werd aan onze vrouwen een goed soupeetje aangeboden, en dat zij het hun goed lieten smaken moeten wij niet zeg gen, dat hooft men kunnen vast stellen uit de goedkeuring die men langs alle kanten hoorde. Na het eten werd er een goed woordjo tot onze vrouwen gericht door onzen Senateur gezel De Nauw over het nut der Coöperatie.Tot wie beter als tot de vrouwon kan men daarover spreken, het is toch wel moeder de vrouw die het meest van al moet passen en meten om met. hot loon van den man de twee eindjes aaneen te knoopen. Daarom zouden alle vrouwen het zich als plicht moeten rekenen samen te werken om onze Coöperatief nog machtiger en bloeiender to maken, want dank aan onze Coöpera tieven dat het leven niet nog duurder is. Hopen wij dat alle vrou won daar aanwezig de rede van onzen gezel goed zullen begrepen hebben. Nu kwam het aangenaamste van den avond. Onze vrouwkens lieten zicli niet treken om hun stemmeken te laten hooren en een goed flikker tje te doen en of er gelachen werdl Ook had het bestuur nog 0011 aango name verrassing voor het sluiten van den avond. Er was gezorgd voor eenen schoonnn Kerstboom met tombola, waarbij ieder lid winner was van een lot, alsook nog menige surprison boven don tombola. Ons feestje sloot in de beste stem ming juist op klokslag 12 uren. Jam mer dat zulko gonoe.gelijke uurkens zoo rap voorbij vliegen, en van bij het eindigen werden er door som mige gezellinnen reeds plannen vooruit gezet voor oen niouw feestje Nu vrouwen, gezorgd dat ieder lid een zi jltje bii wint voor onzen groep, om te komen tegen ons toe, komende foostje aan ons 300" lid. Marieken. De Staking der Houtbewerkers Na een strijd van zes weken bob ben de houtbewerkers eindelijk voldoening bekomen. Niettegenstaande het slechle sei zoen hebben de eensgezindheid dor stakers en den stoffeijjken en zede lijken steun hunner makkers, de overwinning behaald over de kop piglieid dor patroons. Aan de houtbewerkers nu te zor gen dat zij dezen, welke nog on ver ren igd zijn, kunnen overtuigen van 't nut en de noodzakelijkheid der Verecniging. Als de werklieden eensgezind zijn en hunne plichten volbrengen, zoo op het werk als in het syndikaat, zullon vele moeilijkheden kunnen vermeden on ook stakingen voorko men worden. De hoirthewerkersmogen ook niet vergeten dat liet niet alleen in go- val van konflikt is dat zij moeten samenkomen. Bestendig moet den toestand ondor het oog gehouden en besproken worden, opdat wij klaar zouden staan als het GE SCHIKTE OOGENBLIK van hande len gekomen is. Uit deze staking moeten ook de noodige lesson voor dotookomst getrokken worden. Wij houden or ook aan, aldezon te bedanken welke zoo mild don strijd gesteund hebben, en zoodoende veel bijbrachten tot de overwinning. Alle houtbewerkers 111 den Socia- listischcri lloutbewerkersbond moot voortaan de lous zijn. Daaraan hel pen is plicht-. CINEMA. Heden Zondag 4 en Maandag 5 Ja nuari. Far-West Historie met Franklin Farnum. In Naam dei- Wel oen drama van do boeiendste, welke ooit gefilmd werden. De Mannen der situatie - een komiek met Bon Turpin. Dus drij hoofd filmen. La Dame masquée. Een zeer prachtige band, waar over reeds veel is gesproken en daarbij nog oen film met Charles Krauss en MarisoDauvray.de artiste uit «J'accuse Ziedaar het pro gramma voor Donderdag 8 Ja nuari, de cinemailefhebbors warm aanbevolen. Ohu-Chin-Chow. Elk die een dagblad leest, om het even hetwelke, heeft over dezen film iets gelezen. De cinomaliofheb- bers onzor stad zullon zich afge vraagd hebben, of zulk een kostolij kon en overpracfitigen film alhier in een cinema op doek zou komen. Het is de Volkscinoma, die steeds de beste en schoonste filmen geeft, die hem op het programma heeft ge- durende drie dagen, Zaterdag 10, Zondag II en Maandag 12 Januari. Voor de stakende Houtbewerkers. Meubülfabriek De Donder, volle diging lijst verleden week 3o,oo, Draaiers en doppers lijst Th. Van Schoors 35,oo. "Lijst Brodolet Jules 9.00. Bayens X. 5,00. Kotsman E. 5,oo. Autru A. 5.00. GeersL. 5,oo. Abeels V. 5,00. Rombaut F. 5.00. Lerov J. 5,00. Lallemand Cyr. 5,00. Reygaert A. 5,00. D'Hayer O. 1,00. Plètinckx l,0o. De Vos Paul 5,00. Do Cnyf 2,00. Roman C. 5,00. Herre- godts E. 5,oö. Abc3,00. D'Hayer E. 3,oo. Van Cauwenborge A. 5,oö. Van Cauwenberge L. 5,00. De Nayer Victor 5,00. Flamant F. 2,oo. Van Nieuwonhovo O. 5,00. R. Windels 5,oo, Do Lange R. 2,00. Van Lierde Fr. 5,oo. Van denAheeleF. 5,oo. De Spiegeleer J, 3,00, Pilaten A. l,oo. Olivier Henri 3,oo. Derder L. 5,ob. Bauwens L. 2,60. Pilat Alfons 4,00. Stevens L. 4,00. Gezongen door Fr. Monnier en rond- gohaald door Jos. De Smet op den souper bij nonkel op de Vesten lo,80. Gezongen door Jeanno Bauwens en rondgehaald door Cyr. Van do Cassoyen bij Nonkel G,oo. Uilebroeck Th.3,50. Ahé5,25. V. d, Geyten 5,5o. Van der Maelen A, 5,25. Herrogodts V. 5,25. Rateau P, 15,öo.ThionpontTh. 2,5o, Biuylandt Edw. 5,oo, Driesse Julion 2,5o. Matthys Arth. 5,00. Matthys Alb. 2,00. Van Laeren Art. 5,00. Mortens AL 2,5o. Crosonski A. 3,5o.Crosenski .1,5,00. David Gust. 5.00. Roygaert V. 5,oo. Van Hovo Jules 5,00. Do Vlaminck V. 3,oo, Matthieu A. 4,oo. Clement R. 5,00. Do Block R. 2,5o. Van de Maden F. 2,5o, Dierlckx M 5,oo. Van Sinay J. 5,00. Totaal der week 338,15. Vorige lijsten 1859,00. Totaal 2197,15. Welgelukt Feest. Verleden Zondag vierde onze fanfare haar jaarlijks Cecilialeest. Orn 11 uren juist voormiddag vertrok onze fanfare 3311* het lo kaal voor een uitstap te doen door de straten der stad, gevolgd door een zeer groot getal beschermle- den. Om 1 uren had er een groot banket plaats in de ruime nieuwe zaal De Redding waaraan meer dan loo beschermleden deel namen. Na het eerste gerecht nam onzen Eere-Voorzitter Gezel j Bapt. Van Londersele het woord Hij bedankte de aanwezige leden en muzikanten voor hunne goede opkomst Hij wees op den grooten vooruitgang door onze fanfare in den laatsten tyd gedaan, en spoor de de werkende leden aan op den ingeslagen weg voort te gaan en de raadgeving te volgen van hunnen kranigen bestuurder gezel Arthu Coppèz, aan wien wij onzen voor uitgang voor het grootste deel te danken hebben. Hij bracht ook nog hulde aan onze Ninoofsche kameraden welke in Detroit Mi chigan verblijven en vandaar regel matig hunne bijdragen afsturen ten voordeele der soc fanfare hun ner geboorte stad Hij sloot zijne klare rede met aan den kameraad Leon Neerinl x, een van de overzeesche kamera'en welke op speelreis hier bij toeval op ons feest aanwezig was, opdracht te geven bij zijn terugkeer in Detroit aan onze makkers onze Welgemeende broedergroeten over te maken. Er werdt aan het adres van onze overzeesche kamaraden eene overgroote ovatie gebracht, wanneer de Eire Voorzitter nog melde, dat er zooeven 33 1/2 dol lars uit Amerika aangekomen wa ren. Na gezel Van Londersele sprak den kameraad Guillaume De Nauw,Senator, tot de aanwezigen. Hij ook sprak zijne verwondering uit over den grooten vooruitgang door onze fanfare gedaan en spoorde allen tot volharding aan. Hij sprak ons in het bijzonder over het nut en de belangrijkheid der Coöperatie in het werkersleven. Klaar en duidelijk zette hij uiteen wat verschil er bestaat tusschen privateuitbuitingen en Coöperatie, voor de werkers en waarom zij de Coöperatie moeten steunen. Hij bewees ons hoe men door Samen werking kan komen totdevoort- brengstonzer noodige produkten, en hoe wij zoodoende de tusschen- personen en woekeraars aan kant zetten, die meest altijd degenen jijn die met de overgroote winsten loopen gaan. Den kameraad Sena tor sloot zijne prachtige en klare rede, met eenen kraehtigen oproep tot al de aanwezigen, om van he den af allen propaganda te maken ten voordeele der Coöperatief, op dat alle arbeidersgezinnen den weg tot de Samenwerking zouden lee- ren kennen, en zoodoende al hunne aankoopen van brood en winkel waren er te doen, welkehun niet al leen onmiddelijk veelvoordeelgeeft maar omdat zij hierdoor groote ijks medehelpen voor den grooten ontvoogdings- en bevrijdingsstrijd der arbeidende klasse. Zijne laatste woorden welke hij tot ons richtte waren over den grooten verkie zingsstrijd van 1925. Hij spoorde elkeen aan van nu af zijn beste te doen en met ons mede te werken opdat in 1925 het klerikaal-liberaal bedriegerskraam weg zou ge vaagd worden, en vervangen door een regeering der ware Sociaal democratie, tot heil en welvaart niet alleen van ons, maar voor gansch ons nageslacht. Dat den kameraad Guillaume door al de aan wezigen goed werd begrepen, bewees de donderende ovatie welke hem werd gebracht De kameraden lieten zich de opgediende genchten nog eens goed smaken, waarna er door ver schillende kaméraden eenige strijd en kluchtliederen werden gezon gen. Alvorensuiteentegaannam den kameraad Pol Van de Steen, Sohe- pen onzer stad, het wcord om nog eenige woorden tot de aanwezi gen te richten. Hij trok ook onze aandacht op den toekomende kies strijd, die een der hardste zal zijn dien wij tot hiertoe gekend hebben. Hij spoorde alle arbeiders aan eendrachtig te strijden rond het rood banier, het eenige ware volks- verdedigende symbool Hij wees er ook op dat de arbeiders moesten oppassen zich door niemand te la ten verdeeleri of uiteen rukken, en besloot, wanneer allen hunne plicht begrijpen en doen, de overwinning aan onze zijde zijn zal Hij ook werd warm toegi juicht. Er heeft tot laat in den avond ver] vreugde gewetst, in en om het lokaal, en iedereen toog huiswaarts met den eenigsten wensch, dat het toekomende jaar nog prachtiger en grootscher zijn zoo Edg. DE COSTER. Hij is de kluis kwijl. InOns Volksblad van Zondag 21 December bemerken wjj dat mees- er Oscar deerlijk getroffen is Hij antwoord geen enkel woord over hetgeen wfj gescliroven hebben in ons vorig artikel. Hfj gaat zoeken op eene baan waar er niels te vin den is. Hij spreekt over zaken en iorsom-n met welke wij ons niet be kommeren, maar waaraan wjj bo merken dat Oscar zich erg razend eeft gemaakt, bewijs dat bij er<-rg moet door getroffen geweest zijn. Wat zij uitmaken en uitvechten onder elkander op hunne vergade ringen, dat kim ons niets maken. Wij strijden onzen strijd voort en bekommeren ons niet om zijno vuige aantijgingen. Wfj zeggen laat de honden blaffen, do karavaan gaat voorbij. Propagandist. Hoop 't muziek. Gezongen door Petrus D'Hondt op het Ceciliafeest, rondgehaald door Victor D'Hondt en Victor Van mpo 81,5o. Gezongen door Petrus D'Hondt, rondgehaald door Const. Coppens en Frans Sotiflk 30,32. Strijdpenning. Gezongen door Petrus D'Hondt l,6o. Gezongen door Major bij Felix Block, het Kerstliedje 2,45. Geznn- ?en door Bertlia Deipretz rondgo- iiaald door haar zelf en Coster 19,60. Gezongen door Petrus D'Hondt roodgohaald door Frans Sonck en Constant Coppens IC,26. Gezongen door Jofken Coster rondgehaald door un zelf 3,85. Wie doet er mee. Van nu tot aan do kiezing: D'Hondt Victor 1,00. Van Impe Victor 1,00. Van Londersele Jan-B. 1,00. D'Hondt Petrus 1,00. Van Bel- lOghem Omor 1,00. Wauters Joseph 1,00. A. C. 1,00. Adriaans Joseph 1,00. Van den Boekhoudt Theodore 1,00. DoPevn Joseph 1,00. Milo Alico 1,00. Praet Joseph 1,00. A. W. 1,00. M. R. 1,00. Van Vaerenborgll Adeline 0,50. Wintels Victor 1,00, Buyl Leon 1,00. Do Mol Constant 1,00. Pol 1,00. De Coster Alfred Gryseels 1,00. Van do Steen Edgard 1,00. Joseph üannuu 1,00. Polydore D'Hondt 1.00. Waclitolaer Hubert 1.00. J. S. 1,00. Baotons Karei 1,00. Do Wit Elvyre0,50. Do Vleeschou- worTheophiol 1,00. Do Mol Renél.OO. Sertin Julia 1,00. Van den Berglie Jan 1,00. Van Londersele Romy 1,00. Do Coster Edmond 1,00. Van Lon dersele Prosper 1,00. Sonck Poly- doro l.Oo. Van Rossem Clementl.OO.Vermail- len Eduard 1,00, Sonck Joseph 1,00. Do Wit Eduard 1,00. Scheorlinck Jules 1,00. N" 279 1,00. Windels Frans 1,00. Van Der Taelou Cyriel 1,00. Van Der Vorst Tlieophiel 1,00. Alfons Leroy l.oo. Van don Borghe Joseph 1,00. Mag geen brood 1,00. N. 48, 1,00. F. D. C. 1,00. Overdracht fr. 1212,52. Totaal fr. 1200,62. Zondag 28 December, greep al hier de burgerlijke begrafenis plaats van Mevrouw Brans Ber tha, echtgenoote van Mijnheer Boriau Arthur. Zelden zagen we zooveel volk op een begrafenis men mag waarlijk zeggen dat die edele vrouw, door iedereeii geacht en bemind, op de handen van het volk ten grave is gedragen. Langs dezen weg bieden wij aan de beproefde familiën Boriau en Briens en vooral aan Arthur de uitdrukking onzer oprechte deel neming in den rouw die hen zoo hard komt te treffen. De Soc. Profagandaci.ub. - STRIJDPENNING. - I11 den offerblok van bet Acht- urenhuis Rondgehaald door Pol Van de Steen, na 't zingen van 't lied Is dat Gods wil 9,00. Rondgehaald door l'ersoons Joannes, na 't zin van 't I'iotjen »doorA.Nelis en vrouw 4,00. Na 't Kerstfeest, gezongen in de café door Jules Elaut en Prosper Van de Wiele 16,50. Na een tweede lied 14,10. Zonder melding 65,40. Totaal 109,00. Hartelijk dank aan al de vrien- en vooral aan de getrouwe whist spelers die altijd den offerblok gedenken. Wie volgt die schoone voor beelden

Recht en Vrijheid | 1925 | | pagina 3