Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. Internationaal Overzicht. Mijn Hoekje. 22e Jaar N° 2 Prijs per nummer 20 centiemen. 11 Januari 1925. Annoucen samen meer dan tien milliard dol lar-goud zullen moeten worden teruggegeven, waarop dan weer van uit Europa gereageerd wordt met de melding wij willen, maar wij kunnen niet. Mij dunkt dat de zaak zoo niet moet beschouwd worden. Laat ons eenvoudig den bilan opmaken. TIIIWMS III. Leesl en Verspreidt Hecht en Vrijheid 't Was zóó eon klein ventje, hoogstens acht jaar oud, die wee- 11 end en huilond opgeleid wierd door een politieagent naar 't poli- tiebureel. Wat had hy misdreven, zoo een klein manneken 1 'k Was nieuwsgierig en 'k wendde my naar 't politicburoel. Zeg eens Mynheer, die oplei ding van dit broekvontje, mag ik de reden kennen Zoker Mynheer, by was aan 't spelen met dikke steenen bal len, zyn bal misspringt on een groot vensterglas is gebroken hij loopt weg, ik vat hem,'k vraag zyn naam en hy wilde hem niet zeggen ;vandaar zyno opleiding. E11 't ventje weendo maar altyd voort. Zeg oens, manneken, hoe is uw naam 'l Toe zeg hem, dan kunt ee huiswaarts koeren, moeder zal wel de schade betalen. Moeder is zoo arm Mijnheer ik ben den oudste van vyfvader is dikwyls zonder werk, moeder heeft geen gold en 't manne ken weende voort. 'k Wendde my tot den agent hoeveel kost het gebroken glas? Is het groot, is het duur Do ruit is niet al te groot Myn heer, zeven franken, zegde me de eigenares, 't is een van die ven sterglazen, die vóór den oorlog hoogstens 00 centiemen kostte. Ziehier, het geld, geef het aan de belanghebbende en laat het manneken huiswaarts keeren. Het kind was overgelukkig, want het wist wat hemt'huiste wachten stond, wanneer moeder zou lastig zyn gevallen, 0111 geld dat ze niet bozat. En 'k dacht in me zei ven Twaalf maal kost het glas nu duurder, dan vóór den oorlog Hoe komt dit? En t'huis komen de vondtik mijn dagblad Vooruit, het gaf eenige bilans van maat schappijen en daar vond ik 011- middelyk de redenziehier de glasblazerij van Auvelais, hadt met een kapitaal van twee millioenin 't jaar 1923 eene ivinst gedaan van zeventien (i7) millioen en 71 duizend franken; De Nationale glasblazerij van spiegelglas met een kapitaal van vier millioen en half, eene winst van bijna vier en twintig millioen. Ziedaar dus waarom het glas duur is. De heeren kapitalisten hebben vry spel, de hoeren libera len en klcrikalen willen het zoo. Is het dan te verwonderen dat die rijke menschen te zamen doen, tegen do socialisten, omdat ze weten dat dezen daar zouden orde in brengen. Werklieden, wanneer begrypt ge uwe belangen Frtederik. RECHT VRIJHEID Rechterlijke annoncen 4 fr. per regel op 1" en 2" bladzijde, 2 fr. op 3" en 4S bladzijde. Reklamen volgens overeenkomst. Alle briefwisselingen moeten elke week vóór Woensdagavond, 8 ure, ingezonden worden. Ougeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moe ten door do Vakbonden goedgekeurd zijn. UITGEEFSTER SAM. MAATSCHAPPIJ «HET RECHT Lokaal HAND IN HAND», Molendries, Aalst. BEHEERDER-AFGEVAARDIGDE JAN BEKAERT. PostcheckrokeningNr 85686 Telefoon N' 128 REDACTIE ADMINISTRATIE Lokaal* Hand in Hand», Molondries, 11, AALST ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden (r. g go 0 5,20 1 jaar 10,00 BUITEN BELG IE. Jtw fr.. 15,00 Men abonneert zich op alle postbureelen. Sinds meer dan vijf jaar is 't vrede. Doch zijn alle vredespro- blemen verre van opgelost. Eigen lijk zijn die problemen ontstaan in en uit den oorlog, en was er, voor hunne oplossing, esn vredestoe stand noodig. Die vredestoestand heeft sinds den wapenstilstand nooit bestaan, niettegenstaande wij officieel in een vredestoestand leven. Een vredestoestand wordt echter niet geschapen door een wet of een wapenstilstand of een verdrag. Het kan heel wel gebeuren dat naast den officiëelen vrede, de ge moederen nog volop onder de na weeën van de oorlogsneurose te lijden hebben, dat er door de regeeringsmachten niets gedaan noch ondernomen wordt om die oorlogsneurose uit den wereld te helpen, dat integendeel, bewuste of onbewuste maatregelen geno men worden, die eenvoudig den toestand der oorlogsneurose be stendigen, zoo niet aanwakkeren. Het is de groote na-oorlogsiout geweest van de meeste regeerin gen. Vandaar dan ook, dat al die in gewikkelde en zware problemen geen oplossing konden krijgen, dat zij, door er geene oplossing aan te willen of te kunnen geven, zwaar der en ingewikkelder werden, en thans nog steeds op een oplossing wachten. Daar is vooreerst HET PRO BLEEM DER SCHADEVER GOEDING of de onzinnige seha- devergoedingspolitiek der boad- genooten in 't algemeen en van die van Frankrijk in 't bijzonder, moet niet meer worden gedrukt. Zij is genoegzaam bekend en zij heeft trouwens ook volledig schip breuk geleden. De bepalingen nopens de rechtmatige schadever goeding, zooals die vervat zijn in in bet Vredesverdrag van Ver sailles, werden officieel vervangen door het DAWES PLAN, onvol maakt, maar bet beste wat wij tot nu toe vermochten te bekomen, of indien ge wilt, het minst slechtste. Het schadevergoedingsprobleem is daarmee niet van de baan, want men is het bij de bondgeriooten nog niet volledig eens over de vraag, hoe de betalingen van Duitschland zullen verdeeld wor den... na vijf jaar vrede. Tn verband met het Vraagstuk der schadevergoeding bestaat er een ander vraagstuk, dat even las tig is, zoo niet lastiger, namelijk DE REGELING DER INTER GEALLIEERDE SCHULDEN. Gedurende de oorlogsjaren heb ben de Europeesche landen Duitschland en Oostenrijk uitge zonderd tamelijk groote leenin gen aangegaan bij Engeland en America. Alleen Engeland heeft zich tegenover America weten in regel te stellen, maar het eischt, en misschien wel niet zonder reden, dat het ook betaald worde door de andere landen, die van Engeland geld ten leen kregen. En dan is er nog America. Meermaals werd van ginds uit vernomen dat eens de geleende milliarden en den interest Europa heeft MILLIOENEN dooden America EENIGE DUIZENDEN. Europa heeft milliarden geleend, maar America heeftmilliarden gewonnen door het leveren van oorlogstuig en muni tie, door het leveren van eetwaren waarvan de hoedanigheid niet al tijd van de beste was. In dien zin wordt het eenvoudig immoreel om uit het uitgeputte Europa nog milliarden goud te willen uitper sen, tenzij America ging denken dat wij rijp zijn om onder mandaat gesteld te worden Blijft het Vraagstuk van de ont ruiming der bezette gebieden. Voorloopig worden die niet ont ruimd, omdat Duitschland nog niet ontwapend is. Hier kan natuurlijk geen sprake zijn van materiëele ontwapening, maar eerder van ontwapening der ge moederen en van den geest. Wat werd er toch in de laatste jaren niet gedaan o. a. tijdens de Ruhr- bezetting, om die ontwapening te dwarsboomen In 't algemeen genomen was het jaar 1924 nog 't beste Vredes jaar, het jaar van Ramsay Mac Donald en Herriot. Wat zal 1925 ons brengen Jouen DOMS. In de Wijkclub Constant Vor- geylen te Aalst is een rede uitge sproken door kam. Deprez Eug. die gezien hare prachtige dokuinentatio die zo daursteit, zullen trachten zoo kort mogelfjk weer te geven. We verzoeken onze propagandis ten, de cfjlers goed te bowaren, daar zo steeds dienstig kunnen zijn om belwerk der huidige klerikale libe rale regceringaan do haaktestellen. Kam. Deprez begint met te zeggen dat hij niet zoozeer op do vergade ring gekomen is om te zeggen aan do aanwezige makkers wat er dient gedaan te worden oin depropaganda van den a. s. kiesstrijd to voeren, waar wel mot do meoning om aan do aanwezige progandisten, eenig materiaal te verschaffen ten einde overal, op werkplaatsen en fabrieken to gebruiken tegenover tegenstre vers, of om werkmakkers die nog niet tot ons bohooren te overtuigen. Materiaal is meer of voldoende voor handen En spreker zegt in welke omstan digheden derogeering «Theunis III» tot stand kwam. Zonder een her- vormings program te hebben voor gebracht, was nochtans iets in de laatste ministriëele verklaring die het onthouden waard was, nament- lijk Stabliseering van onze geld waarde en in verband daarmede, het bestrijden der levensduurte. Hoe vei' is de huidige liberalo-kle- rikale regeering daar in gelukt? Zien we het index-cijfer 11a, nog nooit was het op zoo een hoogto peil geklommen. Don index des lands was voor Nov. gokomon aan 520 punten. Voor Brussel 553 Bergen 544 Antwerpen534 Belgio's toestand was nog nooit slechter. Zoo erniot dadelijk wordt opgetreden, mogen we ons aan een rampspoedig tijdvak verwachten. Doch du huidige Regeering, re geert niet. ze beheert,en dat is alles. Een echte meerderheid hebben zo niet. Die meerderheid hangt alleen van het toeval af. Ziet de prijzen der levensbehoef ten van eerste hoedanigheid de bo ter kost 21,5o fr. het brood 1,60 fr. een ei 0,95. Die enkele prijzen volstaan want een grondige opsomming moet ons te ver leiden. Welke zyn onder meer do grond oorzaken van den huidige warboel? De oorlog de woningsnood de al- gemeene verhooging dor prijzen op do wereldmarkt do waarde ver mindering van de frank do poli tiek der huidige klerikale liberale regeering die de beschermmiddels voor do verbruikers afschafte, en do vrijen handel. Wat deed zo om de wisselkoers te stabileeren Heeft ze zekere rechten en tak sen welke op de noodwendigslo bestaanmiddelen drukken vermin derd Neon Werden do buitenspo rige prijzen, liet bodrog 011 verval- sching beteugeld? Geenzins! Is er in zake huurpacht oen billijke rege ling getroffen Ach... kam. Deprez haalt hier statistieken aan die ons zeggen in welke verhouding liet belastingstelsel bestaat op inter nationaal gebied. Iedere Belg zal in 1925 voor 408 fr. belasting betalen, en eon staatschuld van 5306 fr. hebben. Verhoudingen met het buitenland zijn als volgt In 1913 betaalde men in Zwitser land, Nederland, America, Enge land, Italië, Frankrijk en België 100 fr. per inwoner; nu in 1924 be taalt men 241 fr. in Zwitserland 260 Nederland 421 America 428 Engeland 578 Italië 080 Frankrjjk; 984 België Het vorschil van hot oonoland tot liet andere bedraagt dus 713 fr. Onze totale schuld voor 1924, be draagt juist gerekend 10.084.000.000 fr. zegge veertig milliard zes bon derd vier 011 taciitig millioen frank. Wat de belastingen aangaan voor ons landeken,deze stegen in dezen zin 351 millioen in 1913 370 1919 1287 1920 1110 1921 1827 1922 2011 1923 2788 1924 Dus vertiendubbeld sedert den oorlog. En laat ons nu onderzoeken, zogt spreker, of dit verval wel toe to schrijven is aan den achturendag, of, daterto weinig is voortgebracht, volgons beweringen van sommige patroons. We laten de patroons zelf aan het woord, on ziehier wat we daarom trent in «EchodolaBourse» vin den. Do tabellen dor voortbrenging in do metaal bodrijven stollen oen schoon record daar, voor de Bel- gisehe Motaal bed rij ven .Onze voort- hrenginging in Oclober aan ruw en bewerkt staal heeft allo vorige cijfers overtroffen. Aan ruw staal 248,910 ton, liet hoogste cjjt'or was tot hiertoe 240.540 ton 011 bereikt in Mei liet middencijfor van 1913 was 200.398 ton. Dat liet zoo voort ga We hebben hooger de cijfers van do levensduurte meegedeeld, die voor ons arbeiders schrikbarend zijn. Do liooge loonen zeggen do Bour geois, zijn er de oorzaken van Laten wij de moniteur open slaan en de winsten van onkelen aantee- kenen. F. L. 20.705.79-1.22 fr. C. II. 33.478.420.72 N. B. 43.379.135.25 dit alles netto winsten. Wat denkt er u van Spreker wil hier een oogenblik blijven stil staan hij den strijd der Metaalbewerkers, die door hun pa troons de vorbiutenis, die over heel liet land bestond, zagen onder de voeten treden, om do enkele cm. loorsverhooging die daaruit voort sproot niet to moeten betalen, en zich gingen verschuilen achter de ongunstige nijverheidstoestanden. Zien we van eenige van die arme stumperds hun winsten na, 0111 ons te overtuigen van do waarheid, die do patroons ons zouden willen voor schotelen. Cockerill 21.005.168.15 fr. Longdoz 22,719,354.15 Clablecq 12.149.531.15 Athus 10.890.056.97 Do Nay er 6.176.627.30 Dit schynt ons tocli andere peper te zijn roept spreker uit, E11 hier maakt spreker oen verge lijk met aan te toonon, do groote ellondo van den eenen kant, en do wulpsclie weefdo van don anderen kant. Tot slot doet spreker nog een krachtiger! oproep aan doaanwezi- gen, omdat allen met liefde aan de groote kiesstrijd van 1926 zouden moe helpen, ton einde den triomf van liet socialismo te verzekeren Warme toejuichingen vielen spre ker ton deel.

Recht en Vrijheid | 1925 | | pagina 1