Aalst HANDELSVERDRAGEN. Syndikals Rubriek. Gemeenteraad. Hel toeval en de zekerheid. De kristene Volkspartij Onze Propaganda. TE KOOP. DENDERLEEUW. Ivosteloozen Zangavond Uit Lede. Over de rede der V. O. S. aan het standbeeld der ge- sneuwelden. Philemon DE COCK, Het vraagstuk; der handelsver dragen staat op de dagorde in alle landen. Niet het minst in België en ook niet zonder reden. Onze economische toestand is genoegzaam gekend. Wij) leven in een land, datde DRIEVIERDEN van zijne levensmiddelen uit 't bui tenland moet halen dat die le vensmiddelen moet betalen met de opbrengst van zijnen arbeid, dat is, bij middel van den uitvoer van nijverheids en handelsproduc ten. en dat bovendien {uit het bui tenland het grootste gedeelte der grondstoffen moet betrekken, welke in onze nijverheid verwerkt worden. De normale en geregelde gang van handel en nijverheid is eene NOODZAKELIJKHEID, wil de bevolking in België niet van hon ger omkome. De oorlog heeft zulks treilend bewezen. Gedurende vier jaar lagen handel en nijverheid stil, hier wordt natuurlijk bedoeld den internationalen handel en niet den ruil- en windhandel van oor logswoekeraars en leveranciers der vijandelijke legers, die meest allen op vrije voeten loopen, dan wanneer die ellendelingen reeds lang aan den hoogstcn boom had den dienen opgehangen te worden, niettegenstaande de bescherming van Kardinaal Mecier in het pro ces Coppeé. Gedurende den oor logstijd hebben we juist goed on dervonden wat het voor ons land te beteekenen heeft, wanneer han del en nijverheid stil liggen. Het drijgend spook van den hongers nood was overal zichtbaar, en de werkende klasse over 't algemeen heeft lang en veel geleden door dit gebrek aan levensmiddelen, en ook door het verplicht stopzetten van fabrieken en nijverheidsge stichten. Zonder de tusschenkomst van de Commission for Relief in Belgium van de Atnéricaan sche Comiteiten, hadden we hier dezelfde toestanden gekend als die, waaronder een groot deel der Russische bevolking te lijden had over een paar jaar en die eenige millioonen dooden kostte. Voor ons land is dus de toe stand klaar wij moeten levens middelen on grondstoffen kunnen invoeren het brood voor de menschen en het brood voor de machienen— en wij moeten tevens onze handels- en nijverheidspro duoten kunnen uitvoeren, om daardoor het noodige goud te kun nen verdienen om die levensmid delen en grondstoffen te betalen. Zonder dat ellende en hon gersnood. Uit dit leit kunnen we reeds da delijk eene gevolgtrekking halen, welke volledig past in het kader van de internationale arbeidersbe weging, en wel dit feit DE NOODZAKELIJKHEID VAN EEN SOL1EDEN VREDES TOESTAND. Zonder vrede is geen handel noch nijverheid denk baar, tenzij oorlogshandel en oor logsnijverheid, die uit hunnen aard zelf niet zouden moeten be staan. Tot nu toe hebben we dien vre destoestand nog niet gekend, om dat er in Europa nog tal van poli tieke vraagstukken onopgelost blijven, en waarvan wij er enkele de drie bijzonderste in ons artikel van verleden week hebben aangehaald. De niet-ontruiming van een deel der bezette gebieden in Duitschlaud, zooals het Vre desverdrag van Versailles het eischt, zal er ook al niet toe bij dragen om dien noodzakelijkeo vredestoestand in het leven te roe pen of te bevorderen. De interna tionale arbeidersbeweging komt dan ook met klem op voor eene spoedige regeling der Duitsche bezette gebieden. Voor België is dat van groot belang op 't oogenblik dat wij in onderhandeling zijn met Duitsch laud voor het afsluiten van een handelsverdrag want onze re geering zoekt zooveel mogelijk met ons omringende landen, en ook met de overzeesche, handels verdragen af te sluiten. Een ver drag met Duitschland is absoluut gttvenscht, al ware het maar alleen om aan de haven van Antwerpen haar rechtmatig en aardrijkskun dig hinterland te verzekeren dat nu eenmaal voor een deel in Duitschland ligt. De fout die de klerikaal-liberale regeering steeds begirig, was dat zij te veel r.aar 't Zuiden, naar Frankrijk keek,zoowel op politiek als economisch gebied. De red ding van ons land ligt evenwel elders, zooals de laatste maanden het bewijzen. Jui.ikn DOMS. Maandag 10 Januari, om 5 ure 's avonds. DAGORDE 1. Bureel van Welda digheid en Burgerlijke Godshuizen. Rekening 1921. Begrooting1923. 2. Spaarkas. Rekening 1923. Begroo ting 1925. 3. Stadswaag, Rekening 1922 on 1923. Begrooting 1921. Re glement. 4. Muziekschool. Rekening 1923. 5. Fonds der meestbegaalden. Crediet. 0. Feestelijkheden 1925. Do Tentoonstelling van Gent, als een film in drij épisoden, 't zij de organisatie, de verwezenlijking en de likwidatie, komt ook haar naspel te hebben de trekking van den Tombola. Elke tombola bestaat uit twee ele menten; het zekere en het onzekere. Het zekere is, dat één miljoen bil jetten verkocht werden en dat één op zes en negentig winnen kon. Het onzekere, dat zijn de namen van de gelukvogels die elk vijf-en tachtig te troosten hebben. In waarheid geven elk van de deelnemors van don tombola iet ef wat van hun speelzieke geest wie heeft er geen beetje ten beste aan het denkbeeld van naastenliefde waarop een nattige instelling zich steunt. In de verzekeringen op het leven gaan het zekere en het onzekere ins- geljjks gepaard, maar met, grooter mathematische logiek. De sterftetabels dor Spaarkas, die ziek steunen op oen tijdperk van langen duur, brengen uit dat op 100,000 geboorten, er 50,718 Belgen stervon op den ouderdom van 50 jaar 55,910 bereiken den ouderdom van 51 jaar dus sterven er 803 Bel gen op hun één-en vljftigstejaarof beter gezegd, zwenkt dit cijfer rond de 800. Dat is het zekere maar wat is het onzekere? Het zijn de namen van die 800 slachtoffers. En boel do verzekering steunt op iiot samengaan van het zekere on het onzekere. De sterftetabel laat aan ernstige Maatschappijen toe, zooals onze Prèvoyance Sociale, onbeschroomd een goed afgebakende weg af te leg gen, met een dubbele bekommernis, het maximum dienst te bewijzon met een maximum zekerheid. Op dat gebied wordt nergens moer zekerheid geboden dan door onze coöperatief. Een groot Kunstfeest in het verschiet. Het is dus Zondag i Februari dat het eerste feest, ten voordeele van den kiesstrijd van 1925 wordt gegeven, Djt feest wordt gegoven door den jongen doch reeds gunstig gekeudo LYRISCHE GROEP Aurora uit Gent. Het feest belooft prachtig te zul len zijn volgons het hierouöerstaan- de programma EERSTE DEEL 1. Faust (1* akt) Gounod 2. Les Pècheurs de Perles, duo Bizet 3. Een vrouwke dat gozwind te spinnen zat Blockx 4. La Juive Halevy 5. Rigoletto Verdi 6. Iteor-Weer Roels 7. Proloog van Paillasse Leo Cavallo 8. Mireille (duo) Gounod 9. De Vlasgaard Jef Van der Meulen 10. Faust (trio) Gounod TWEEDE DEEL De Twee Blinden boertig blijspel van Offenbach, door Don Carlos en De Caluwó Ach. Het feest heeft plaats in de ruime feestzaal van Hand in Hand cn zal om 5 1/2 ure stipt aanvangen. De prijzen der plaatsen zijn als volgt Eerste rang 2,50 fr. tweede rang 1,99 fr. Derdo rang 1,50 fr. (Taks niet inbegrepen). Dat elkeen zich dus spoedig van kaarten voorziet, die te bekomen zijn bij do broodvoerdors, bodens winkels, bij don lokaalhouder en do gekende partljgonooten. Het zal een aangename avond zijn en tevens steunt men den grooten strijd. De kaarten zullen genummerd worden, Vrijdag 30 Januari, van 7 tot 8 ure 's avonds, in het lokaal. Soc. Oud-Strijders, Solda ten, In va lieden, Weduwen en Weezen. Zondag aanstaande, 25 Januari, om 10 uren 's morgens, in het lo kaal Hand in Hand algemeene verplichtende vergadering. DAGORDE Het schrijven welke in do huizon besteld is geworden Gezien de belangrijkheid, moet elkeen op post wezen. Makkers op gepast. HET BESTUUR. in een moeilijke positie. Wij lezen in Het Laatste Nieuws van verleden Zondag, hot volgende belangrijke brokje Verleden Zondag hield de front partij te Gent een provinciaal kon- gres om haar houding vast teste' len tegenover den pas gestichten Katholieken Kristen Vlaamsch na- tionalen Werltliedenbond... of hoe heet dat ding ook weer Wat de aanwezigen trof, was de afwezigheid der afgovaardigdon van do Kristen Volkspartij van Aalst. Er werd medegedeeld dat de afgevaardigden door... ziekte belet waren te komen. Men weet, dat Frontpartij cn Kristen Volks partij van Aalst een verbond goslo- ton hadden voor do volgende ver kiezingen. Hot optreden eener af zonderlijke Kristen Vlaamsch-Na- tionalo groep, brengt de Kristen Demokraten van 't land van Aalst in een lastig parket, 't Is gelijk de bruid die niet weet welken minnaar verkiezen. Ten einde raad. besloot de Frontpartij stappen te doen om te zamen te strijden mot de katlio lioke nationalisten Dezen heb ben reeds hun eerste propaganda nummer laten verschijnen. Het heet - De Daad Wij zullen eens do keus der Kristene Volkspartij nagaan in hun schipperen om toch maar eenkamer- zetel te veroveren. Een en ander uit het Leder- en Huidenbedrijf Reeds (zijn een paar maanden verloopen dat het de patroons was toegelaten, meer dan 8 uren per iag te werken. lu een werkhuis wordt dit dan ook in toepassing gebrrcht, na mentlijk M Pieters te Sotte gein. We zijn moeten optreden om er de 25 per 0/0 op .de overuren te doen toepassen. Bij het ter pers gaan {weten we nog niet of dit be taald wordt. In alle andere huizen krijgen de zaken hun gewoon v loop. Integendeel, talrijke werklieden zijn genoodzaakt zich bjj de werk loozenkas te komen aanbieden, dit bij gebrek aan bestellingen op vele plaatsen. Hadden we geen gelijk te bewee ren dat het de patroons voorna mentlijk ging om den 8 urendag te treffen A propos van den 8 urendag Herrinnert ge u nog de pole miekgevoerd tusschen ondergetee kende en Pantoffelmaker uit het blad der groen-kiuisers. De kiistene verdedigen ook de 8 uren, zoo beweerden ze ten min ste.. En inderdaad in hunne pers ziet men dagelijks den 8 urendag ver dedigen in dagorden, gestemd op het A. C. V. Doch als het er op aankomt, dit meteen daadwerkelijke kracht te bevestigen, is dat heelemaal andere peper. Luistert liever In St. Amands, in de Firma Cuirs au Ciëme kan daar nie mand te werk gesteld worden, of hij moet gewapend zijn meteen lidboekje dei kristene vakvereeni- ging- Mijnheer de patroon van g n. huis zond hun een vraag' om 10 uren te mogen werken. Ge meent nu zeker dat dit door de leiders der kristenen radikaal van de hand gewezen is Niets van m'n beste Mijnheer Wittewrongel, piovin- tiale secretaris, ging dit integen deel bij de werklieden verdedigen, en, klaar was kees Wie zou er nog durven beweren dat de ktistene leiders nietplat op den buik gaan liggen voor de pa troons Bewijst bovenstaande het niet Goed, maar in ander gevallen zijn ze de kristene leiders nog zoo kontrarie niet 1 Bah 1 luistert liever. In Leuven is zich bezig met een groote strijd uit te vechten onder de schoenarbeiders. Weet ge, datde kristenen in dien strijd i3 leden betrokken hebben hun secretaris in begrepen. Neen Welnu het ligt nu in de volksmond dat nummer i3 zoo een aardig immer is. En iets moest toch gebeuren ge zien dit nummer 1 Welnu op Zaterdag 3 Januari j. 1. komen de kristenen bijeen om de voorstellen der patroons te be spreken. Voorstel van de patroons verworpen met algemeene stem men. Maar of de kraaien het moesten uitbrengen Geen sterveling raadt wat er ge beurd was Niet minder.. waar sedert 3o December j1was de secretaris der kristenen in het bezit van werk om te huis at te maken. Dushijspeelde reeds verscheidene dagen de rol van onderkruiper, terwijl hij z'n leden aanzet, om de strijd verder te voeren Kunt ge, beste lezer, nog ellen diger komedie uitdenken Is het dan te verwonderen dat ik mij dagelijks afvraag, hoe het mogelijk is dat nog steeds z mveel werklieden aan den leiband van dergelijke bondekens loopen De staking die was uitgebro ken in het huis Bevernagie en Cie te Ninove heeft nogmaals aange toond, hoe noodig het is dat het plaatselijk komiteit zich ernstig gaat bezighouden met de verschil lende toestanden eensernstig te on derzoeken, ten einde er een oplos sing te geven aan de verschillende mistoestanden welke daar in de afdeeling bestaan. We dragen de overtuiging weg dat mét wat goeden wil, dit alles zal opgelost worden. Mannen van Ninove hand aan 't werk. Eug. DEPREZ. De Zangavond te Lede is uit stekend gelukt. Lede wordt trets alles rood. Gezel Nichols Alfred, sprak er eene prachtige rede uit; de café was proppensvol. Hij genoot den meesten bijval. De Meeting te Denderhsutem, in de Vondclen met Makker De Bruyn is opperbest van stapel go- loopen. Er waren een 50lal toehoor ders. De Bruyn heeft gedurende een volle uur in eene zaakrijke redevoo- ring het socialistisch werken en streven uiteengezet. Hij wierd dap per toegejuicht. In de Vondeien is het goed, meer dan eene zaal is ons reeds aangebo den en welhaast komen w'or terug. LIEDERENAVONDEN. Heden Zondag 18 Januari. Te Erembodegem. in het «Volkshuis Brusselschesteenweg, om 5 1/2 ure 's avonds. Spreker Alfons Borghman, Par tijsecretaris. Te Moorsel, om 5 1/2 ure s avonds, in de groote zaal Wilson, bij Temmerman. Spreker Prosper De Bruyn, kandidaat voor do KameF. Een schoon nieuw WERKMANS HUIS, groot 2 aren, drie boneden en twee boven plaatsen. Onmiddellijk ingebruiktreding. Zich te bevragen bü ARYS Louis Zavolbaan, (Geldhof), te Aalst. Zondag 25 Januari, viert de afdee ling Denderleeuw haar Ceciliafeest. Te dier gelegenheid zal er dien dag, begin om 6 uur, een prachtig Bal gegeven worden, dat heelemaal kosteloos do vrienden met vrouwen, doohters en zonen wordt aangebo den. De makkers van den Propaganda- club en de Boldorsmaatsehapplj worden ook uitgenoodigd. 't Zal er stuiven. het Achturenhuis, op heden Zondag 18 Januari, om 5 uur. Do boroc-mde zangers Prosper Van de Wiele en Jules Elaut van Ninove, zullen het feest opluisteren. Goduronde de rustpoos zal onze wakkere strijder Pol VAN DE STEEN, Schepen der Stad Ninove en eerste Plaatsvervanger op de Socialistische Hjst voor de Kamer van Volksvertegenwoordigers spre ken, over den strijd der so cialisten, ten voordeele van de arbeiders, bedienden en alle an deren verdrukten. Iedereen is welkom Verleden Zondag hebben de Vos sen hun jaarlijks feest gevierd. Aan liet monument der gesneuvelde sol daten hebben ze eene redo uilge sproken. Wat mij het meest is opgevallen, dat is, dat er maar twee gesneuvel den zijn die niet. konden gemist- wórden op onze gemeente, en dit waren de rijke jongelingen Rubbens Jozef cn De Motte Leon, namen die bestendig in die rede vernoemd werden. Dus de anderen mochten allen sneuvelen, die konden gemist wor den. Maar ja, dat waren de werk jongens, en die bobben voor de boe ren demokratische Vossen, geeno oudors, vrouwen of kinderen, die nu in armoede en ellende moeten leven, omdat de rijke bestuurders van !ous Belgenland ze liun recht matig - recht op leven niet willen toekennen. Noen Georges, gii zijt er niet. Gjj beweert de werkende klasse te ver dedigen, maar ge doot juist het ver keerde, van hetgeen ge zegt en schrijft. De V. O. S. willen Fiet programma der gebroeders Daens volgen, maar het is er naar. De V. O. S. zjjn opgekomen, om de werkersklasse te verdeelen, om zoodoende de kapitalisten te steu nen. 'Tis goed om weten. Luistervink. FOOR REIZIGERS bemint Uw ppofijt t Koopt Uwe artikolon voor trek zak en suprisen bij Binnenstraat, 3, Aalat.

Recht en Vrijheid | 1925 | | pagina 2