I Kinkhoest Abdijsiroop Socialistisch weekblad voor hel Arrondissement 4a 1st. Frankrijk gaan werken Ouderdomspensioenen De Kristene Volkspartij weet niet waarheen jfascteme en Ikatboltcisme. f* 22« Jaar N° Prijs per nummer 20 eentiemeu. 25 Januari 1925. An noneen Wetgevende Verkiezingen 1925. Arbeiders RECHT 1* on Rechterlijke annoncon 4 fr. per regel op 2e bladzijde, 2 fr. op 3» en 4° bladzijde. Rek lamen volgens overeenkomst. Alle briefwisselingen moeten elke week vAAi Woensdagavond, 8 ure, ingezonden worden. Ongeteekeivde brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en. grieven moe ten door dn Vakbondon goedgekeurd zijn. UITGEEFSTER SAM. MAATSCHAPPIJ «HET RECHT- Lokaal HAND IN HAND", Molendries, Aalst. BEHEERDER-AFGEVAARDIGDE JAN BEKAERT. PoslelieekrokoningNr 8568S Telefoon N' 128 REDACTIE ADMINISTRATIE Lokaal Hand in Hand», Molen dries, 11, AALST Voor de arbeiders die in Door den wil der burgerpartijen zullen deze arbeiders van de voordoe len der nieuwe wet op de slechts genieten tegen buitensporige voorwaarden Indordaad zoo zjj om 65 jaar oen poDsioen van 2 frank per dag willen bekomen dan moeten zjj storten 72 frank per jaar. Klerikalen, liberalen, kristen-democraten hebben do socialistische voorsteilen verworpen die er toe strekten aan deze arbeiders de rechten te verzekeren dio toegekend zjjn aan hunne in België werkende broe ders Zjj leggen zware beroepsbelastingen op aan diegenen die in Frankrijk gaan werken. Maar als het er op aaukomt den ouderdom te verzekeren van deze arbeiders dan behandelon zjj die als vreemdelingen Gij die gedwongen zijt uwe vrouw en kinderen gedurende maanden te verlaten om het bestaan uwer familie te verzekeren, gij zult U bjj de vol gende verkiezingen, de houding der burgerpartijen herinneren en zult voor uwe oenige verdedigers stemmen DE SOCIALISTEN Het is miet van belang ontbloot eens de geschiedenis der wet gevende Verkiezingen van 1019 1921 betreffende de Kristene Volkspartij te onderzoeken. in 1919 streed die partij te samen met den fronter Borginon, en be kwam twee zetels Van Opdonbosch en Borginon met ongeveer 11000 stemmen. In 1921 streed de Kristene Volks partij alleen en bekwam 7226 stem men. De Fronters behaalden 1314 stommen. Als we deze beide getallen te sa men rekenen, komen we tot het ge tal van 8540 of eon vormindeling op 1919 van 2500 stemmen. Ze veiloren dus de 2 zetels waarin M. Van Opdonbosch was inbegre pen. Maar do Kristene Volkspartij, strijdende tegen de katholieken, was niet vies van in het Arr. St Niklaas met een katholiek te aparantoeren die was, M. Van de Walle van Lokeron, die gekozen werdt uitgeroepen met óOOsteinmen, dank aan de 7000 stemmen der Kris tene Volkspartij alhier. De Daonsisteu, de eeuwige vijan den der katholieken, hadden dus met hunne stemmen de katholieke groep in de Kamer versterkt. Om bewijs to leveren dat M. Van de Walle wel een katholiek was en dusdoende werdt medegerekend, geven we hieronder eene passage uit een artikel uit het katholiek blad De Standaard van 30 November 1921 -De NIEUW GEKOZENE KA- THOLIEKE leden hadden veel heziens; vooral werdopgemerkt M. Van de Wallo,vanSt-Niklaas. een pracht van een boeren- mensch De man is gebouwd als oen herkules en het vorwon- dert ons niet dat de kleino Rub- bens ons toevertrouwde Wat een reus. Toen ik hem de hand drukken wou, een breede, kno- kigo boerenhand, kon mijne hand do zijne onmogelijk om- vatten. Ze hebben M, Van de Walle hier te Aalst nochtans als hun man ge leest. Maar gelukkiglijk waren de stuk ken yan het apparentament niet in orde en in plaats van M. Van de Walle, werdt gezel De Vos, van St- Niklaas, kamerlid benoemd. Zoo werdt toch aan do kiozors, die meenden met hunne stem te verleo- non aan de Kristene Volkspartij, dat ze togen de katholieken stem den, voldoening gegeven. De Kristene Volkspartij was dus volledig verslagen. Wat nu gedaan? Ze begonnen met alles in 't werk te stellen om de hier en daar nog onbeduidende volgelingen of groe pen te vereenigen. Hun blad De Werkman ver scheen tweemaal por week voor het Vlaamsche Land. Een groote bedx'ijvigheid werdt door hun aan den dag gelogd, om toch maar te trachten zich nog wat rechtte houde». Maar met hunne krachten alleen zou het niet meer gaan. Ze gingen dan maar op zoek naar een groepje kiezers, waarmedo zo in 1925 zouden kunnen apparanteeren om tocli maar hun kamerzetel opnieuw te veroveren. M. Maes, de fronter, üio ook te Gent in 1925 zijn kamerzetel verloor, was insgelijks op zoek. De Kristene Volkspartij ontmoette hem,en zagen daarin hunne redding. Ze sloot haar dus aan bij do Front partij te Gent, en dit werdt met een groot feest gevierd te Aalst, waar de Fronters in overwegend getal aan wezig waren.Zoo verdween de Daen- s ipirtjj van voorheen, enkel en alleen geleid door menschen met persoonlijke egoisme bezield. In een Congres die zij samen hiel - don, zonden ze zelfs .eon telegram aan Borms, hem meldende, dat hij als eerste kandidaat op de lijst der Fronters te Aalst zou goplaatst wor den. Aan die komedie is een einde gesteld en volgens we uit goede bron vernemen is M. Van Opdonbosch eerste-kandidaat en Do Bouckelaero van Ninovo, tweede kandidaat. Hier schrikte do Kristene Volks partij niet af van te apparanteeren met den vrijdenker Maes van Gont, die nu ook omzijn zetel terug te be komen het masker van kristen mensch draagt. Een strijd dus tusschen 2 perso nen voor eon politiek mandaat. Maar nu op het oogenblik schijnt het akkoord met de Gentsche Fron ters verbroken te zijn. De Werk man schrijft geen lettor. De Kris tene Volkspartij zwijgt als een doode in zijn graf. Het Laatste Nieuws van Zon dag 11 Januari, geeft dit be langrijke brokje: Verleden Zondag hield de Frontpartvj te Gent een provin- ciaal kongres om haar houding vast te stellen tegenover den pas gestichten Katholieken Kristen Nat.ionalen Werklie- denbond... of hoe heet dat ding ook weer Wat de aanwezigen trof, was de afwezigheid derafgevaarkig- den van de Kristen Volkspartij van Aalst. Er werd medege- deeld dat de afgevaardigden door... ziekte belet waren te ko mon. Men weet, dat Frontpartij en Kristen Volkspartij van Aalst een verbond gesloton hadden voor de volgende verkiezingen. Het optreden eener afzonderiij- ke Kristen Vlaamsch-Nationale groep, brengt de Kristen Demo- kralen van 't land van Aalst in oen lastig parket, 't Is gelijk de bruid die niet weet welken min- naar verkiezen. Ten einde raad, bosloot de Frontpartij stappen te doen om te zaaien te strijden mot de katholieke nationalis- ten Dezen hebben reeds hun eerste nummer laten verschij- nen. Hot hoet« Do Daad De afwozigheid der Kristene Volkspartij op liet Congres van de partij met wie ze een verbond sloten is kenschetsend, en is voor de Front- partij van Gent oen ernstige slag. Bewijs dat ze mot do katholieke groep Daels gaan onderhandelenom te samen te strijden. En wat is de groep Daels. Die groep zijn de Kristene Werklieden van Gent, hier te Aalst, Groen Krui sers genoemd, on die to Gent met do Katholieke Bewaarders niet te sa men willen strijden. De Kristen Volkspartij weet niet waarheen, maar uit goede bron ver nemen we, dat zij met den groep Daels, dus katholieken zouden wil len aparenteeren in deaanstaando verkiezingen, zoodoende nog eens de katholieken, of in andere woor den, dereaotiete steunen. Waarom, als ze met do Kristene Werklieden te Gent willen aparen teeren, strydon ze hier niet te Aalst met de Groen-Kruisors, 't is noch tans dezelfde groep Hier komt dus den aap uit de mouw. Rechtzinnige navolgers van de gebroeders Daens. De heden- daagscho leiders uwer partij, uit persoonlijke ambitie gedreven, zul len u uwe stem afbedelen om katho lieken te doen verkiezen, want voor hun is het nu geene avance meer. Zult ge do domocratio verraden, die do gebroeders Daens voorstonden Zal de les van 1921 u niet doen over denken on u niet overtuigen, waur ze u willen hoen drijven Onze plicht was u in te lichten, doet dus uwe oogon open en laat u niet bedotten. Werpt uwe stem in Mei aanstaan- do niet verloren; kiest voor do so cialisten, en vult dezes rangen, dan zjjt u zeker, dat go den weg dor ware democratie zult bewandelen, en de reactie zult ten pletter slaan. J. B. A BON M:\IK\TSPH IJS 3 maaudeu tr. 2,60 fi 5,20 1 ju14'- 10,00 BUITEN BELUIK. )aar fr. 15.00 Men abonneert zich op alle poslbureeleu. Mijn oogen vielen vandaag op een artikel, verschenen in Le XX' Siècle van Zondag 11., waarin de toes anden besproken worden in Italië, namelijk voor wat de betrekkingen, aangaat tus schen de Katholieke Kerk en het Fascistische Staatsbestuur. Een zeer leerrijk artikel en waaruit wel t'een en t'ander te halen is, dat voor de arbeiders in ons land niet onbesproken mag voorbijgegaan worden. Zoo spreekt schrijver over de SUPERNATIONALITEIT van de Katholieke Kerk, die niet kan gebonden worden aan de be langen van één land. De Kerk staat buiten en boven elke regee- ring. Wij hebben er niets tegen. De bewust-geworden Europee- sche arbeidende klasse en ook SUPERNATIONA AL staat ook buiten en boven elke lande lijke regeering, waar zij INTER NATIONAAL vereenigt is om te kunnen strijden tegen het inter nationale kapitalisme, 't Is noch tans daarom juist dat wy zoo zeer zijn aangevallen geweest door de katholieken sinds den wapenstil stand, onder meer, omdat wij met onze Duitsche werkbroeders sa menwerkten voor lotsverbetering voor de Europeesche Arbeiders. Zoover ik weet heeft de Paus nooit de betrekkingen met Duitschland onderbroken, zelfs niet gedurende den oorlog. Maar waarom komen de katholieken ons dan verwijtingen toericliten over de internationale arbeiders beweging wanneer diezelfde internationalileit ofsuper- nationaliteit zooals de XX' Siècle schrijft, toegelaten is aan de Katholieke Kerk Een antwoord ware welkom. In hetzelfde artikel wordt meer maals het feit aangehaald, dat het Vatikaan, de Paus en de Geeste lijkheid in zeer goede betrekkin gen staan met de fascistische regeering van Mussolini. Dat wisten wij reeds. Wij weten ook dat meer dan een bisschop aan Mussolini den pauselijken zegen heeft gegeven en dat in katholieke scholen en kerken van Italië voor hem gebeden wordt. Ik veronderstel dat die gebeden moeten dienen om van God de vergiftenis af te smceken voor de dagelijksche zonden en doodzon den die zoo zwaar op het geweten van Mussolini moeten drukken. Want de man heeft heel wat op zijnen kerfstok Gewagen wij maar alleen van de duizenden arbeiders, die door de fascistische benden werden vermoord gewagen wij even van de afschuwelijke moord op Matteotti, waarvoor Mussolini verantwoordelijk wordt gesteld... men gaat zelfs verder: één der moordenaars beschuldigt Mussolini van medeplichtigheid. I ot nu toe heeft de Paus over die moorden nog niet het minste woord uitgesproken die moor den worden in de kringen der geestelijkheid doodgezwegen.... maar men bidt voor de ziel*van Mussolini. Is het voor zijne geluk zaligheid of voorde belangen der Katholieke Kerk De Paus ondersteunt het fas cisme het fascisme ondersteunt den Paus. Het fascisme is tegen de-arbei ders. Het besluit ligt-voor de hand de Paus, de Kerk, de hooge gees telijkheid zijn tegen de arbeiders. Dat weten de bewust-geworden arbeiders ook. Steeds heeft de Kerk langs den kant gestaan van de machthebbers, en waar die machthebbers thans zich vereen zelvigen met het kapitalisme, staat de Kerk op de zijde van de kapi talistische maatschappijde maatschappij van orde en welvaart, schrijft de XX' Siècle 11! In dat licht beschouwd is de zoogenaamde Chrislene Arbei dersbeweging niets meer dan een middel om de internationale Ar beidersbeweging te dwarsboomen, te enderkruipen, en waar het kan, ze te breken want het is niet bij toeval dat de leiding -van die Christene Arbeidersbeweging beiust in de handen van de Gees telijkheid, die hare onderrichtin gen krijgt van uit Rome, van den Paus, handlanger, bewonderaar en medewerker van den moorde naar Mussolini. Jouen DOMS. Het aangeduide middel oni tie vreeaelijke benauwdlieden te ver- zachtenen te voófkoitien ia Akker'# Abdijsiroop. Deze bezit ongeëven aarde slijmoploaaeude eigenschap pen, bevat ([een VeidooVeiide be- ttaiiddeclen en is du» oitachadeli/k voor kinderen en volwassenen bij aandoeningen van borst en keel. AKKER*. Alle Apotheken Pd Reich t 2JOgt I» 7,>0. 5SU nr. ft 12.— I0UU gr Ir W.- EikIiI onze handt «eken tag I— I- AKhtK HocfdJepói België- K d« btal. Aniwcipcn

Recht en Vrijheid | 1925 | | pagina 1