Aalst Syndikale Rubriek. Mijn Hoekje. VRAGEN Internationale Tentoonstelling SCHUILOORDEN. Het eerste Feest van de Lyrische groep Aurora Zyn eerste kunstconcert mag als een dubbel succes aangestipt wor den. Het had plaats in het wyklo- kaal Verbroedering», Meibloom- straat, Brugschepoort. Parlijgenoolen. Leest en verspreidt RECHT EN VRIJHEID», die de belangen der werklieden verdedigt. S. M. «Iland in IIand> Ter overweging. Geheime zitting van den Gemeenteraad GOED NIEUWS. Uit Lede. 't Is onlangs gebeurd op een huwelijksfeest. Men was gezellig gezeten, men vermaakte zich goed, men zong een liedje, en men vergat den strijd der werkende klasse niet. Bij al die leute en vermaak, tastte men in den zak, en men gaf zijn penning tot het voeren van den politieken strijd. Er was een der aanwezige werklieden die mompelde hij was een liberaal, hij gaf niets voor den politieken strijd van andéren en hü verliet zijn gezel schap. Hy was kwaad. Hij hadt ongeiyk zich kwaad te maken. Het was zijn reeht te weigeren iets te geven voor een politieken strijd, die den zynen niet was hy hadt ongeiyk zich te vernede ren van de familie, omdat dezen het zich als plicht rekenden, by eene gezellige samenkomst, te denken op hun'strü'd, voor moor welstand hunner klasse. Maar dit voorval richt onze gedachten elders. Het wyst ons naar de domheid in zake politiek van zoovele werklieden, die mea- nen dat hunne redding berust in de ryke-menschen partyën. Waarom is dien werkman libe raal Hy zsl het zelf niet weten. Kiest hy voor de liberalen, dan zal het toch wel zyn, om voor ZIJNE be langen te werken Kan een liberaal zulks Hy is van natuur de vertegen woordiger derryke menschen, en de belangen der ryke menschen staan toch regelrecht, tegenover de belangen van het werkende volk. Een voorbeeld De huishuurwet, komt in de Kamer. Het is een liberale minister die voorstelt de huishuur te ver- hoogen tot 150 ten honderd, ter wyl de verhooging tot heden enkel 100 ten honderd was. Het is den liberalen vertegen woordiger van ons arrondisse ment M. Robyn die deze nieuwe verhooging stemt. Laat ons aannemen, dat dien bedoelden werkman en er zyn er nog in dit geval velen 20 fr huishuur per maand betaalt, vóór den oorlog. Zyn huur is dus reeds 40 franken per maand ge worden. De liberale minister en Myn heer Robyn wilden dat die huur 50 franken per maand wierd; een nieuwen opslag van huishuur van 120 franken per jaar. Is het daarvoor dat dien libera len werkman voor de liberale hoe ren stemt Neen, beste vriend, ge moogt niet vergeten, dat men geene tweo heeron kan dienen is men werkman dan zyn uwe belangen het tegenovergestelde van deze der ryke menschen, en is het eene misdaad tegenover u en uwe klassegenoten, van hel behartigen dier belangen in henden te geven van een ryke mensch. En indien die werklieden, die hun plicht niet begrypen tegen over hun eigen zelve", dan nog enkel kwaad deden, aan hun eigen zelve, het kwaad ware nog zoo erg niet, maar ze doen kwaad aan de gansche werkende klas en dit is jammer. En toch zullen ze hunne oogen opénen en dan zyn ze by ons. Liederenavonden. ■an dan Heep Minieter van Spoorwegen. 1) Ik heb de eor de welwillende aandacht van den heer Minister te vestigen op het gebrekkig vervoer der talrijke arbeiders op de lijn Den derleeuw-Brussel. Dagelijks worden in Denderleeuw •p trein 2996, vertrekkende om 6,10 are, de werklieden opgestapeld als vee, meer dan 600 moeten regelma- de rois rechtstaande doen. Kan daarin niet verholpen worden door dezen trein tot het maximum der last te versterken en al de rijtuigen van 6-4 plaatsen te doen vervangea door aadere van 80 plaatsen 2) Vijl tot zes honderd arbeiders der lijn Geeraardsbergen-Dender leeuw aankomende met trein 2647 beklagen zich ever het feit dat, op 13 Januari,op het oogenblik dat hun trein in Denderleeuw binnen kwam hunne aansluiting 2996 wegreed. De volgende treinen vertrekkende om 6,25 ure en 6,34 ure waren niet bij machte die onvoorziene massa arbeiders, boven hunne gewone klienteel op te nemen. Zulke toestanden hebben voor ge volg dat duizende franken aan dag huur verloren gaan. Ik veroorloof me nogmaals aan te dringen om den rit van 2647 aan een speciaal toezicht te willen onder werpen. 3) Talrijke reizigers van Ninove verzoeken me nogmaals hunne tolk te wezen om don Heer Minister te bidden te willen nagaan of er geen betere trein, met aansluiting uit Brussel, dan deze van 20,16 ure uit Denderleeuw, zou kunnen ingelegd worden. 4) Do handelsreizigers der lijn Geeraardsbergen-Denderleeuw, die West-Vlaanderen moeten bezoeken, zoudon ten zeerste in hun belangon gediend zijn, kon de Heer Minister er toe besluiten trein 3271 in Den derleeuw doen stil te houden en er de aansluiting afwachten van trein •867. Mag ik die kleine gunst verwach ten NICHELS A. Aalst, 14-1-25. van Coöperatie en Sociale Werken. em dezes socialistischo karakter te verkondigen al de afgevaardigden ontvingen hun zonding van de Roo- de Kerk en zijn heengegaan met den indruk dat hot Bolchivisme gerui men tijd hot Heilig Oliessel zal ont vangen hebben alvorens oen ver mindering zal te bespeuren vallen in den vooruitgang van La Prévoy- ance Sociale. Dat is de waarheid die veropen baard werd door het onderzoek der Zeven Sakramonton. GENT 1924. I TREKKING VAN DE TOMBOLA BELANGRIJK BERICHT. Het besturend komileit acht het belaugrijk te laten weten dat de winners van de huizen van 40,000 en 30.000 frank zich nog niet doen ken nen hebben. Do winnende nummers zijn 152,880 en 26,604. Te meer acht het komiteit Het van noodo te berichten dat een groot aantal loten nog niet opgeeischt zijn. De betrekhebbenden mogen zich steeds richten tot 31, Luchtvaart- plefn. Bruzsel-Zuid. voor allerhande iulichtiugen. Wat de winners betreft, een uit stel is verleend geworden tot 15 Fe bruari 1925. Na bericht van hunnen 't wege zullen zij onmiddelijk inge licht worden van de plaats waar zij hun lot mogen afhalen (van af 16 Februari 1925). Wü hebben veel van doMoscoutai- ren te leezen. Ze leggen nu weer dat, indien de twee Internationalen, de syndikal'istische en te politieke, in afwisselende lokalen met geslo- deuren zich vereenigden, dat zij dit deden om te ontsnappen aan de wraak van rovolutionnaire arbei den. Deze kommunisten hebben ver beelding to koop. Beter ware het dat zij melodramas schreven, of filmen in 20 episoden en feuilletons met oneindige moordpartijen. Een zitting had plaats in do Hoo gcre Arbeidsschool schuiloord. Een ander in de zaal van den Be heorraad v-an LaPrévoyanceSociale; schuiloord. Indien La Prévoyance Socialo ver zekeringen aannam tegen het bela- cholijke en het afstootelyte. zoude zij wel doen een bjjhuis in Moskou te openen om spoedig fortuin te ma ken. Daar La Prévoyance Sooiale alles laat doorschijnen, zullen wü een volledige biecht spreken. Onze Verzekoringskooperatief werdt over den doopvont gehouden door do Belgische Werkliedenpartij. 0e twee Internationalen hebben zich vereenigd in La Prévoyance Sociale Ona groot Kunstfeest wan Zondag aanst. I Februari. Onze partügenooten rullen in ons blad van verleden week kennis ge nomen hebben van het prachtig pro gramma die zal opgevoerd worden in de Feestzaal van Hand in Hand en om u van de waarde van den Lyrischen groep Aurora te over tuigen, geven we hieronder een arti kel uit Vooruit over hun eerste feest te Gent gegeven. Do ruime feestzaal was proppens- vol, wat wel bewijst dat het sclioone werk, dat de Lyrische groep aange vat heeft, aan oeno behoefte voldoet on wat tevens de aantüging van klerikalen en liberalen, als zouden onze werkers niet naar kunstgenot en enkel naar boterhammen en biefstukken vragen, treffend tegen spreekt. Het program was keurig samen gesteld. Het bevatte de eerste acte van Faust waarvan de uitvoe ring boven de verwachtingen vol daan heeft. De gebroeders Stcyaert hebben zich verdienstelijk vaii hun taak ge kweten. De koren deden hun best. Wij zyn verzekerd dal in de toe komst daaraan ook veel zorg zal be steed worden. Vervolgens ga von Van O verberghe' de gebroeders Maurits en Bruno Steyaert. De Caluwé Ach. Mej De Schepper en Mej. I). puike zangstuk ken te hooren, soli, duos en een trio uit Faust. De kouze dezer stukken was om de kieskeurigste to voldoen Les Pëcheurs de Porles, Proloog uit Pal jas, La Juive, Mireille, het prachtig lied Waartoe van Vanderhaegcn en een der populairste arias uit De Vlasgaard van Vandermeulen. Al die arias werden met talent en succes gezongen, en verschillende werden goestdriftiggobisseerd, voor al het aria uit De Vlasgaard »,dooï Maurits Steyaert. J. Jacobs en mej. De Schepper ga ven met brio de lustige operette Do twee listigen Eene bijzondere hulde verdienen de pianiste, mej. Mariani en do violonist, die het publiek in vervoe ring brachten met menuet van Boccherini, Le Calipho de Bagdad van Boieldieu, Werther, Thais en Czardas. Ovor't geheel een prachtigeavood, waarvoor wü den Lyrischen groep rechtzinnig felicitoeren. Hunne prestatie is in den smaak gevallen en zü belooft veel voor de toekomst. Zy hebben reods bü hun eersto koncert de moejlyksten bevredigd, dat dit hun een spoorslag weze om hun talonten verder ernstig to ont wikkelen en hun groep met nieuwe elementen te verrykon, opdat h(i ons, zoo mogelyk in samenwerking met andore kunstgroepen, nog eens de stoutste en hoerlüksto kunstuit voeringon kunne bezorgen. Het feest zal om 5 1/2 ure stipt aanvangen. De pryzen der plaatsen zijn als volgt Eerste rang 2,50 fr. tweede rang 1,99 fr. Derde rang 1,50 fr. (Taks niet inbegrepen). Dat elkeen zich dus spoedig van kaarten voorziet, die te bekomen zün bü do broodvoerders, bodens winkels, bü den lokaalhoudor en de gekende partygenooten. Hel zal een aangename avond zyn en tevens steunt men den grooten strüd. De kaarten zullen genummerd worden, Vrydag 30 Januari, van 7 tot 8 ure 's avonds, in hot lokaal. Molendries, II, Aalst. BELANGRIJK BERICHT. De intrest van Spaar- en Aandeel hoekjes zullen uitbetaald woeden op het Bureel der S.M.«Hand in Hand» Molendries. 11, van af Maandag 2 Februari tot Donderdag 5 Februari aanstaande. De verbruikers worden ook vriendelijk verzocht hun aan- koopboekjo en kaart tot uitbetaling van hunnen per honderd te komen afhalen in onze winkels. Volgens ik vernomen heb, is de Beheerraad eener Samenwerkende Maatschappij hervormt, en aan hot hoofu van deze hervorming zou vol gens het schynt, een hooggeplaat ste bediendo eener fabriek staan. Is zulks om dwang op de werklie den van het fabriek uit te voeren? Dat geloof ik niet. maar tocli zullen wy een waakzaam oog houden, want wy zouden hun don tijd van enkele jaren van voor don oor.log doen herdenken. Aan onze leden vragen wy bijzon derlijk, mbesten zij iets aangaande deze zaak hooren, ons onmiddelijk komen in te lichten Voorde S. M. Hand in Hand Do Bestuurder, L. VAN DER VEKEN. Er is hier een aardigen toer ge speeld. Sedert lang zijn er vijf agenten die ontslag hebben genomen en tot heden nog niet vervangen zijn ge worden. Nu was er opnieuw een ontslag nemer en was dus een exaam uitge schreven voor één plaats. Er waren negentien kandidaten, hiervan wa ren er vyf, die aan al de voorschrif ten haddon voldaan, zoo van ouder dom, gestalte, als geleerdheid, en liet. Schepencollege was eenparig l'akkoord om vier benoemingen to doen. Nu stelde onzen vriend Nicliels schepen van finantieèn voor, vijf be noemingen te doen, aldus het korps volledigende om geene stemmingen te moeten houden. Katholieken en fronters waren hier tegen, omdat or een fransch dictaat was gegeven, en er geene jury was geweest, volgens het reglement, dat dagteekent van 1899. Nu moet er opgemerkt worder.» dat nooit op dit gebied het regle ment is gevolgd. By de stemming waren het alleen de socialisten, die stomden om vijf benoemingen te doen den Hoer Burgemeester onthield zich en al do anderen stemden om EEN kandidaat te benoemen. M. Paelinck die AL de punten had behaald is met algom-e.ene stemmon genoemd geworden. Verder heeft do raad beslist.dat liet reglement moet gevolgd worden, een jury samengesteld, on oen nieuw exaam uitgeschreven. Wat mag don Heer Commissaris wel misdaan hobben aan die hoe ren Ziedaar do vraag die we ons heb ben gesteld. En dan den Heor Burgemeester die zich onthield en do hoeren De, Valkeneer on Van Opdenb isch sche penen, die tegen het voorstel van 't Seheponcollego stomden, dat noch tans met hunne goedkeuring was aangenomen. Ook is het voorstel van de Bestu rende Commissie der muziekschool niet aangenomen dezen wildon oen professor benoemen zonder exaam. Wedde verhoogingen voor bedienden ging er geinakko- lük door. Schepen Nichols stelde in over eenstemming met de bedienden en politieagenten voor,van af 1" Januari 1925 in aanmerking te nemen, de jaren die ze tydens don oorlog heb ben doorgebracht bij 't leger, in do Comiteiten of als opgeëischten, voor dezen die NA don oorlog bedienden zyn geworden, en DUBBEL voqt dezen die vóór den oorlog reeds politieagent waren. Voor het onderwijzend personeel der adultenscholen is do jaarwedde van 1923 24 totSOO fran ken verhoogd en voor do vclgende jaren op 600 fr. gebracht. Dit ook is met algemeenheid ge stemd. Verleden Dinsdag heeft onzen vriend Nichels zich tot den Heer Minister van Nyverlieid en Arbeid gewend, om zyn gedacht te kennen over het verleenen van de prime aan de goedkoope werkmanswoningen. Hy is zoo gelukkig ons te kunnen melden.dat den Heer Minister hem heeft verklaard het besluit te zullen nemen, het getal te verleenen primes te venhoogen tot 20 duizend. Dus goed nieuws voor degenen die in 't gedacht zijn, zich een eigen woning aan te schaffen, en ook een verzekering dat de stad Aalst, met het bouwen van werkmanswoningen gerust kan voortgaan. Bij de Textielbewerkers. Een onzer werksters J. B. was vroeger werkzaam in de Filature Teinturerie Impérial en was voor enkele dagen terug aanvaard door den Bestuurder, om haar vroeger werk te hernomen. Edoch... de meester der werkplaats had zijn politieken haat en afgunst uit vroe ger dagen nog niet vergeten tegen over dit meisje en ze mocht niet beginnen te werken. Dat zyn zoo van die typische feit jes, die een schel licht werpen op de burgerlijke moraal en de poli tieke verdraagzaamheid. Te meer daar die meester woorden gebruikt heeft die in't geheel niet passen in den mond van iemand die wil hoog oploopen met zich zeiven. Vergadering le Kerkxken De syndikale vergadering is daaa opperbest gelukt verleden Zondag Een vyftigtai waren opgekomen. Onzen makker A. Steenhout leiddo do vergadering en gaf uitleg over de nieuwe reglementen van 't crisis fonds, alsook een verslag over de werking van den Textielbond in 1924. De katholieken wierden or eens duchtig doorgehaald, terwijl het den zeer katholieken heer Tchoffen is, leider der katholieke vakbonden, die den ontwerper is van al de nieuwe reglementen, welke het de werkloozen langsom lastiger maken. Voorwaar eene schoone vergade ring met onze Kerkxkenaren. Luistervink. Steunbeweging voorde uitgestotenen van Leuven We laten hieronder de lyst vol gen per werkhuis voor steun der uitgeslotene makkers van Leuven. We danken uit terj harte de milde storters voor don grooten blijk van solidariteit die ze in die zaak hebben betoond. By hot ter pers gaan is nog de uitsluiting niet opgeheven. We ho pen dat we verder op den milden steun zullen mogen rekenen van alle aangeslotene leden, ten einde onze Louvensche makkers te helpen in de lastige taak die ze aan het uit vechten zijn. La Fourure 19,oo. Steonhout Fr 12,oo. Fossello 7,5o. De Noef-Boey- kons 9,89. Hulsbosch 7,50. Steonhout L. 25,00. Steenhout Frj: 12.oo. Hand in Hand 10,oo. Boterberg 48,oo Schotte 2,oo. Do Boock-Moreels 17,oo Vakbonden 28,oo. Van denBrernpt 54,oo. Do Bruvn Fr. 9,oo. Hand in Hand 17,oo. Idom 16,oo. Ghysbrocht 14,oo. Van den Brompt 24.00. De Neef Boeykens 11.50. Van den Brempt 15,oo. Steonhout L. 42,oo. Botorborgh 27,50. Sergeant 8,65. Steen hout Fr. 11,oo. La Fourure 6,oo. Bomboeck 13,oo. De Neef Boeykenslo,oo. ld. 12,5o. Stoonhout L. 12,oo. Stoenliout Fr. 2o,50. Van den Brempt 2o,5o. Botorborgh 33,oo Hulsbosrh 11,00. Do Boeck-Moroels 52,oo. Ghysbrecbt 8,oo. Steonhout L. 8,oo. Hand in Hand 13,oo. Vak bondon 25,00. Totaal 724,45. Eon paar onderzoekers zullen worden aangeduid ten einde na te gaan of alle rekeningen overeen stemmen, met de opgegevene cijfers, HET BESTUUR. BERICHT. Het Bestuur van den Propagan- daclub er. Spaarkas, maakt de le den aangesloten bij de Soc partij bekend.dat er zich alle dagen kun nen laten inschrijven, voor goede engelsche kolen, aan den prijs van i4,oo fr. de ioo kilos. Wie zijn profijt bemint zal in schrijven. Propagandaclub en Spaarkas. Zondag i Februari, lichting der kas en algemeene vergadering. Makker JanBekaert, arr.-srcre- taris, zal een toespraak houden. Allen op post I Heden Zondag 25 Januapi. TE WELLE, om 5 1/2 uren 's avonds, bü Van Vaerenberg, Halt. Spreker JEF STEENHAUT, Go- meenteraadslid. te Aalst. TE GIJSEGEM.om 5 12 uren 's avonds, by Isidoor Dierickx, Dries. Spreker: Alfred NICHELS,Volks vertegenwoordiger.

Recht en Vrijheid | 1925 | | pagina 2