Socialistisch weekblad voor' het Arrondissement Aalst. Uit een redevoering van Renkin. 22* Jaar N° 7. Prijs per nummer 20 centiemeii. 15 Februari 1925 An no neen Parlijgenooten Maakt u gereed Klasse tegenstellingen. De overwinning van Belgie Een antwoord en nog wat. 11el Socialisme, de Iloop der Toekomst. RECHT VRIJHEID Rechterlijke annoncen 4 fr. por regel op 1* en 2" bladzijde, 2 fr. op 8" en 4° bladzijde. Reklamon volgens overeenkomst. Allo briefwisselingen moeten elke week vftér Woensdag avond, 8 ure, ingezonden worden. Ongetoekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moe ten door de Vakbondon goedgekeurd zijn. UITGEEFSTER SAM. MAATSCHAPPIJ «HET RECHT Lokaal HAND IN HAND», Molendries, Ha 1st BEHEERDER-AFGEVAARDIGDE JAM EEKAERT. PosteheekrnkeniugN' 85886 Telefoon N' 128 REDACTIE ADMINISTRATIE Lokaal Hand in Hand», Molondries, 11, AALST A HON F.M KNTNPH IJS :i maanden fr. 2,60 6 5,20 1 jaar 10,00 HUITEN I1ELOIK. jaar fr. 15,00 Men abonneert zieli op alle postbureelen. Wie Renkin is Een der leiders der Katholieke partij was reeds meermaals mi nister, hoopt het nog meermaals te wordeD, droomt zelts van na de kiezing of nog voor de kiezing, als 't kan, eerste minister te zijn; in elk geval steeds gereed om Minister Theunis buiten te walsen... van je vrienden moet je 't hebben... Theunis kan dan ook in de oogen van Renkki niets goeds meer verrichten in zijn goeie momenten is Renkin ook democraat, naar hij zegt einde lijk was Renkin, verdediger van onzen... vriend... Coppée, leve rancier aan de Duitschevs van kolen, olie en benzol, die alles te samen aan de bondgenooteu maar 57 zeggezeven en vijftig dooden berokkend hebben, zooals uit de getuigenissen tijdens het proces... blijkt Renkin heelt in den katholieken kring van Brussel eene redevoe ring uitgesproken over de aan staande verkiezingen en den tegen- woordigen politieken toestand. Bij het lezer, van die redevoe ring valt het dadelijk op, dat daar in heel weinig sprake is van demo cratie, maar dat integendeel meer dan eens aangedrongen wordt op eene... sterke regeering. Ook, Mussolini, medeplichtig aan de moord op Matteotti, was en is nog voor een sterke »"regeering... naar hunne opvatting. Van Renkin moet ons dat niet verwonderen, want hij staat op één en denzelf- lijst met de... fascisten, met inen- schen die Mussolini opentlijk be wonderen en bewierookeu, die tegen den 8-urendag zijn, die de aanhechting van Hollandsch grond gebied nastreven, en ook een sterk leger willen Hoe Ren kin dal met zijne democratische overtuiging weet overeen te brengen, begrijp ik niet. En wat denken de christene democraten daar van Een ander punt uit diezelfde redevoering. Renkin spreekt van de verschil lende partijen die in den komen den kiesstrijd tegenover elkander zullen staan hij spreekt van KATHOLIEKEN en SOCIA- LISTEN. En de Liberalen Die worden NIET vernoemd 1 Dus één van de twee. Ofwel acht Renkin de liberalen van zulke geringe bejteekenis en waarde, dat zij het bespreken niet meer waard zijn, en denkt hij dat die bij de aanstaande verkiezingen zullen versmelten als sneettw voor de zon, ofwel rekent hij die reeds bij de katholieken. Zouden in dit laatste geval katholieken en libe ralen elkander reeds verstaan heb ben om het EENHEIDS FRONT tot stand te brengen tegen de socialisten Maar in dat geval voeren zij, met Renkin voor aan, den KLASSENSTRIJD 1 En met welke reden komt Renkin dan op 't einde van zijne redevoe ring verklaren dat hij de socialis ten wil bekampen omdat zij den klassenstrijd voeren Ja wij voerenden klassenstrijd omdat de Bourgeoisie ons geleerd heeft hoe zij door den klassen strijd naar de verovering van de maatschappij gegaan is, omdat de bourgeoisie nog dagelijks den klassenstrijd voert tegen de econo- mische-politieke ontvoogding der arbeiders. Ook wij willen door den klassenstrijd de macht in de maatschappij veroveren. Eindelijk willen wij het pro gramma van Renkin aanvullen met een enkel punt. Hij spreekt ergens over de schuld van België, die ongeveer VIER EN VEERTIG MILLIARD bedraagt, door de schuld der katholieke liberale regeeringDeze laatste opmer king is van 'mij, niét van Renkin, wel te verstaan. Hij spreekt dus van eene nieuwe economisch- finautfeele politiek om de vergroo ting van die schuld te beletten en tot gezondere economische 10e- standen te komen. Wij zijn het daarmee volkomen eens. Men zou kunnen beginnen met de oorlogswoekeraars hunne oor logswinsten te doen afgeven, bij voorbeeld de leveranciers van vee, aardappels, kolen, olie en benzol. Die menschen hebben tegenover de gemeenschap, tegenover het vaderland eene MISDAAD be gaan, die door niets kan uitge- wischt worden, zelfs niet door een brief van een Kardinaal Aarts bisschop, maar alleen door eene teruggave aan de gemeenschap vaa wat haar werd afgeperst op 1 eene misdage wijze. Wie dat niet aanneemt, zal eeuwig branden in de hel, waav tegenwoordig gestookt wordt met olie en benzol. Jui.ien DOMS. Zondag 15 Maart, Inhuldi ging van hetVolkshuis en Vlag van den Soc. Propagandaclub van Erembodegcin. Zondag 12 April, Inhuldiging der vlaggen, van do Leder-en Vel lenbowerkers en van de Harmonie Arboid en Kunst» te Aalst. Zondag 10 Mei. inhuldiging der vlag van den Soc. Propaganda club van Gysegem. Een toestand die ons allen aanbe langt, on ons ten zeerste moet bo- kommeren, is wel deze der duizen den werkloozen, die ondanks den steun van vakbonden en krisisfonds in de bitterste ellende verkeeren. Ontmoedigd ziet men ze langs de straat slonteren, van werkhuisjjtot werkhuis gaan ze zioh aanbieden. Toch worden ze doorgezonden, 't is immers het doode seizoen 't Is winter, de koude is nijpend. Grootendeels zijn ze gehuwd en va der van een huisgezin, hun kinder tjes die onschuldige wezentjes bib- bereu van koude. Z'iiebben niet het noodige krachtgevende voedsel om hun lichaam te versterken, ze zijn onvoldoende gekleed ,om zich ter school te begeven. En nochtans welke onschatbare rijkdommen zien wij rond ons er is overvloed van alles, want terwijl den eenen hon ger en koude lijdt, leeft den anderen in weelde en overvloed. Zie den rijken patroon in een pracht auto gezeten, in een warmen pelsen manteld gehuld. Vol minach ting ziet hij op u neer, gij deuitge- buiten, de verschopten, het uit schot der maatschappij. Wijl, gij arbeiders, in ongezondo krotten woont en gebrek lijdt aan alles, be zitten zij kasteelen en paleizen, met uw zweet betaald. Eiken steen van hun paleizen is een druppel zweet van den werüman, al hun juweelon, paarlen en diamanten, zyn zoovele tranen van uwo vrouwenen moedors, van al de verdrukten. Oh broeders, wanneer de verlos sing. Wanneer zullen eens al de werklieden bun plicht bogrypen en onze rangen komen vorvoegen, in de plaats van in de aan de patroons verkochte vakbondon aan do leiband te loopon? Om moer gelijkheid te bekomen in het verdoelen der rykdornmee, waarop elk mensch even veel recht heeft, dient de nijverheid gesociali seerd te worden, al do tussehen per sonen of parasieten uit de samenle ving geweerd, elkeen werken naar zijn lichamelijke en geestelijke ver mogons. Ook den handel moet in handen van den Staat komen, om te beletten dat men ons, do door ons zelf vervaardigde waren, vier of vijfmaal de waarde zou doen beta len. Alsdan, wanneer do Staat, 'tis te zeggen wij allen, de nijverheid in handen hebben, zou de voorlbrengst, kunno'i geregeld worden volgens do behoeften, en de workufon volgens do noodigo voortbrengst. En nu zal men zeggen, dat zulks idioot of een onbereikbaar iets is. TOCH NIET Maar mijne bescheiden mooning is zulks steeds liet programma der Werkliedenpartij geweest, en onze mandatarissen beoogen nog steeds dit doel. Doch, latep wy niet alles aan hen alleen over. Helpen wc mee uit ai onze krachten om dit doel te bereiken, want veel kunnen wij daaraan meehelpen, door onze vak- bondon te versterken, door do jeugd op te leiden en or bekwame mannen van te maken, die later onzen strijd met meer kracht zullen kunnen voortzetten, tot de aleeheele ont voogding der werkende klasse. En hier doen wij een beroep bp onze verdwaalde broeders, die nog bij hun eigen uitbuiters en zweet- dieven zijn aangesloten, die nog steeds hun oigen bloeders in don rug schieten, en ons de strijd des te moeilijker mak"*n, daar wij zoodoen de genoodzaakt zijn tegen makkers te strijden, die ons maar niet willen begrijpen. Houdt op, makkers, gy die nog in do kristene, liberale en andere verdee- lersbonden eyt aangesloten. Komt tot ons, met open armen zullen wy u ontvangen. Wy zijn immer allen broeders. Komt en strijdt aan ouzo zijde, om een betere en broederlijke samenleving te bekomen, waar al leen zal rogeeren Liefdo F.V. B. Lederbewerker, Bondsnummer 488. door een Socialistische Instelling. Een miljardair heeft eens gezegd Het is moeilijk het eerste miljoen te winnen maar eens dit verworven komen de anderen van zelf Indien zulks waar is voor diege nen die zich ten koste van anderen verryken, doet zich hetzelfde voor in do organismen die andermans goed beheerun, zonder winstbejag en met nauwkeurige, ernstige en zekere gegevens. Reeds geruimen tijd hoeft La Pré- voyance Sociale, die haar gelden plaatst in de instellingen van do Party, het eerste miljoen verworven voor watbetreft do inningder brand- premiën (bet tweede zal in l'J25 wor den overschreden, misschien op 1' Mei). Het vertrouwen dor eerste verzekerden lokt het vertrouwen van allen. Het groote aantal gomeonten die in La Prévoyance Sociale hun brand- polissen overmaken bewijst liet vol trouwen dat La Prévoyance Sociale geniet. Te gemeenten die gokontroleerd worden door de hoogere overheden endoor do bevolking zelve, zouden hun belangen aan La Prévoyance Socialo niet bobben toevertrouwd indien zij niet zeker waren van haar goed behoor en haar finantic ele vast heid. Voor deze gemeenten heeft zy een premiestelsel opgemaakt volgens de natuur van de verzekerde goede ren. Do volgende gemeenten hebben reeds hun zaken overgemaakt. Allour, Amay, Andorlues, Antheit, Les Awirs, Basècles, Baudour, Bel- lecourt, Belceil, Ben Ahin.Bergillers Bernissart, ttersillies, Beyne-Heu- say. Blaton, Boncolles, Boutfloulx, Boussu, üracquognies, Braine l'AI, leud, Braine le Comto, Bray, Bruyot- les, Calonne, Carniéres, Chatelet, Chatelineau, Chènóo, Chercq, Com- blain au Pont. Cornesse, Couillet, Courcelles, Coutliuwi, Cuesmes, üampremy, Ecaussines d'Enghien, Embourg, Eugies, Familleureux Farciennes, Fayt lez Seneffe, Feluy, Kloreffo, Florzée, Fontaine l'Evéquo- Foutenoy, Fooz, Forchies la Marche Forrières, Fraire, Gaurain Rame-' croix, Genly, Godarville, Goesucs, Gosselies.Goutroux.Gouy lez Piéton, Grandville, Haino St. Paul, HaineSt- Piorre, Housies, Herstal, Hoboken, Hornu, Houdeng Aimeries, Iloudong Goegnies, Houiain St. Siméon, Ize 1 Jemappes, Jemelle. Jemeppe sur Mouse, Jumet, La Hestre, La Lou- i vière, Lambusart, Ledeberg, Leer. nos, Lessines, Leval Trabognies, Liège, Liers, Ligny, Lenoin, Mat ties, Manage, Maurage, Menin, Mil- mort, Monceau sur Sambre, Mons- Crotteux, Montegnéo, Montigny le Tilleul, Musson, Obourg, Oleye, Ollignies, Creye. Orp le Grand, Ougrée, Piiturages, Pepinster, Pé- ronnes lez Binche, Péruwelz, Pont A Celles, Poulsour, Quaregnon, (Jue- vaucamps, Ransart, Rongy, Rou- vi'eux, St Denis, St. Georges sur Meuse, St. Léger, St. Mard, St. Ni colas (Liège), Seilles, Seraing, Soug- nez, Soumagne, Sprimont, Terliae- gon, Tartre, Theux, Tilleur.Trszeg- nies, Tubize, Velroux, Villers le Bouillet, Virton, Wayeux, Willé- ries, Wiisele, Xhendremael. Binnen enkele jaren wordt deze lyst nog te lang in zooverre dat de drukker weigeren zal zo op te ne men. In De Werkman van 8 Febru ari j. 1. orgaan dor Kristene Volks- party-Vlaamscho Front P. V. N. oefdie vroeger het blad was der Daensisten, is ondor titel b. s. een fiietje verschenen, als antwoord op ons artikel in R.en V. van 7 Februari j. 1. en getiteld De Frontparty, een vorm der Reaktie Het moet do heeren uitDe Werk man niet al te wol bevallen zyn, want 'nen naamloozon sclirijvelaar heeft hem gotast om op ons artikel nevens de kwestie te antwoorden. En juist om die redens zouden we ons zoo vry achtten,eon paar dingen uit ons artikel te citeeren, en in vra gen om te zetten. Do Werkman is liet waar wat ik citeerde uit het blad «Vlaanderen» der R. K. N. Zijt U akkoord met hetgeen Vlaanderen schreef, over de de mokratio en hun anti militarisme Is het waar dat Do Schelde het ofUcieöl orgaan is der Frontparty En dat De Sclioldo gedrukt wordt door onderkruipers van de zuiverste soort En is hot ook waar, datu verband tracht te zoeken met dergelyke kerels i Nu eens Werkman kluar en I duidelijk antwoord daarover gege- i ven. j Wanneer u daarover niet klaar, of met karpelsprongen antwoordt, dan zal ik moeten gelooven wat m'n vrienden boweeren, namentlyk dat do mannen uit de Zoutstraat fyne tototrekkers zyn. DEPREZ Etui, Waar zyn de tyden heen, dat er slechts, hier en daar, eene kleine groepeering van werklieden bestond, gehuisvest in een simpee, kleine wo ning van een goeden makker Ellende, broodroof en vervolging, was aan de eerste baanbrekers voor behouden. En toch hoe hardnek kig hebben zy het niet volgehouden en don stryd krachtig voortgezet. 1 Ja, wy hebben origelyk, wanneer er ergens iets is, dat niet meer on- I zen zin is, dat tegen onze gedachten indruischt, ons daarover kwaad te makeD, misnoegd te zyn en... stok ken in de wielen te willen steken. Vergelyk eens don toestand van vroeger tegen nu, waarde makkers? Heden is de reactie byna overal teruggedrongen, of heeft toch veel veld verloren West-Vlaanderen, dat vroeger by uitstek een klerikaal nest was, is heden overzaagd met prachtige volkshuizen,machtigesyn- dikaten, ziekonbonden en coöpera tieven. Hetzelfde mot Oost Vlaande ren en de provincie Antwerpen, zelfs Limburg ontwaakt. Gent, het lort van 't socialisme in Vlaanderen De walen schudden reeds lang het klerikaal juk af en daar kunnen wy bogen op prachtige werken op gebied

Recht en Vrijheid | 1925 | | pagina 1