Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. Onze lijst voor de Kamer. Het Internationaal belang der Verkiezingen. Onwetend Mijn Hoekje. 22e Jaar N° 8. Prijs per nummer 20 centiemen. 22 Februari 1925 Annoncen SENAAT. Het Gewelf. REMT VRIJHEID Rechterlijke annoncen 4 fr. per regel op 1° en 2" bladzijde, 2 fr. op 3" en 4® bladzijde. Reklamen volgens overeenkomst. Alle briefwisselingen moeten elke week vóór Woensdagavond, 8 ure, ingezonden worden. Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moe ten door de Vakbonden goedgekeurd zijn. UITGEEFSTER SAM. MAATSCHAPPIJ HET RECHT Lokaal HAND IN HAND Molendries, Aalst. BEHEERDER-AFGEVAARDIGDE JAN BEKAERT. PostcheckrekeningN' 85688 Telefoon Nr 128 REDACTIE ADMINISTRATIE Lokaal Hand in Hand», Molendries, 11, AALST ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden fr. 2,60 6 5,20 l jaar 10.00 BUITEN BELGIE. jaar fr. 15,00 Mon abonnoert zich op alle postbureelen. EFFECTIEVEN. 1. Niohels Alfred, uittredend Volksvertegenwoordiger, Schepen van Aalst. 2. De Bruyn Prosper, Secretaris van het Nat. Synd. van IJ. P. T. T. Z. van België, Denderleeuw. 3. Bauwens Jules, Vakbondsecretaris, Schepen vanGeeraardsbergen 4. Lefèvre Leon, Mijnwerker, Sottegem. 5. Van den Hove Leander, Landbouwer, Burgemeester van Onkerzele. SUPPLEANTEN 1. Van de Steen Pol, Partijsecretaris, Schepen van Ninove. 2. Bauwens Jules, Schepen te Geeraardsbergen. Wever, Gemeenteraadslid to Nieuwer- 3. DeSchryver Polidoor, kerken. 4. Stevens Leopold, Beenhouwer, Meerbeke. EFFECTIEVEN 1. De Nauw Guillaume, Bestuurder der Coöperatief, Schepen te Geeraardsbergen. 2. Adolf Demets, Vakbondsecrotaris, Gemeenteraadslid te Itonse. 3. De Mol Constant, Schepen te Ninove. 4. Van Eenaeme J. B, Voorzitter van het Nationaal Syndikaat, Nederbrakel. SUPPLEANTEN 1. Van Sobamelhout Arthur, Secretaris der Mutualiteiten. Gemeenteraadslid te Ronso. 2. Flips Henrif Vakbondsecretaris, Gemeenteraadslid te Aalst. 3. Schouppe Camiel, Electriekbewerker, Schepen te Meire. 4. Boveyn Frans, Voorzitter der Mutualiteiten, Eyne. Onder die grondregel valt ge woonlijk een kiescampagne. Het plaatselijk belang hervormin gen die internationaal dezelfde bijna zijn, alleenlijk veranderd door plaatsomstandigheden overvleugelt het wederlandsch be lang. Nochtans uit internationaal oog punt zullen de verkiezingen van 1925 een importente rol vervol len. Een blikje op de buitenlandsche politieke situatie maakt de positie voor België zeer duidelijk. Engeland absoluut conserva tisme Frankrijk democratie en Duitschland eveneens een demo cratische stuwing. Het is dus België die moet over de West-Europeesche politiek be sluiten. Moest men er in ons land in slagen een clerico-liberale coa litie tot stand te brengen, de situa tie zou heel kritisch worden. Eenerzijds het conservatief blok, samengesteld uit België en Enge land anderzijds, de democratie, vertegenwoordigd door Frankrijk en Duitschland. Men vertrapt de schoonheid op den grond door met het hoofd in de lucht te wandelen, Goethe's moeder. De taak der Belgische arbei dersbeweging is dus heel duidelijk afgeteekend De democratie tot de overwinning leiden om de in ternationale toestand op te helde ren. Voor België staat er een punt aan de dagorde dat een zoo spoe dige oplossing vergt. De Rijn- Schelde vaart, en het is dank aan het Poincarisine dat men wel in het Traktaat van Versailles een Rijn-Scheldeverbinding voorziet maar op zoo'n hoogte dat ze haar handelswaarde verliest. Men dient op te lossen wat Dr Martinau tot Sir Zichmond zegt in het boek van Wells The Secret Places of the Heart the war is over and nothing is over (De oor log is gedaan en niet gedaan). Niets is er meer waar want nog brandende kwesties staan aan de orde Mossoulkwestie, scherpere toepassing der Conferentiel van Washington, met de ratificatie van den achturendag, de economi sche opbeuring en de intergeal- lieerde schulden. En wat heeft de clerico-liberale kliek daarvoor gedaan Niets, zij kan gemakkelijk haar mea culpa slaan Theunis de eerste, tweede en derde blijft immers dezelfde coffre-fortvuller heeft zoo klaar als pompwater bewezen dat hij een klerikaal is van 't zuiverste allooi. En gij, Fronters, overweegt wat DE MENSCHHEID nog te ver overen heeft en gij zult van je dwaalspoor afloopen. Vergeet nooit dat de strijd der Mensch- heid niet kan gestuit worden door een taalstrijd zooals ge het beti teld want de Vlaamsche strijd is geen taalstrijd maar een sociaal- economische strijd. Arbeiders overweegt, en uw ge weten zegt, WIJ STEMMEN VOOR DE SOCIALISTEN die ons binnen en buiten de grenzen tot de grootste der overwinningen voert Vrede en Welstand. Jonge Wachter. schijnt de groote massa der provin ciale kiezers, over wat er in onzen Provincialeh raad gebeurt, hoe men er met de gelden omspringt en zeker niet in 't voordeel van de kleinen. Gewoonlijk houden de kiezers meer het oog op wat er gedaan wordt in Senaat, Kamer en Gemeente raad, en wat ik zou wenschen is, dat de kiezers ook zouden nauwkeurig nagaan wat er in den Provincieraad gebeurt. Als ik zeg, dat den Provincieraad van Oost-Vlaanderen, over een' be grooting beschikt van 39 millioen frank, dan zegt dit belangrijk cijfer ons reeds dat er met een demoera- bestuur, daar iets kan gedaan wor den. Hoe komen die 39 millioen bin nen Door belastingen, die moeten be taald worden door de bevolking die de Provincie bewonen, en als men weet dat de belastingen gestemd worden door de katholieken, dan mag men overtuigd zijn, dat het grootste gedeelte van die belastin gen betaald worden door bet kleine volk. Welnu die gelden betaald door Jan en alleman, gaan voor het groot ste gedeelte naar katholieke instel lingen en zoo geeft de provincie een jaarlijksch hulpgeld van 15 duizend frank aan de veekweeksyndicaten 15 duizend franken voor de Herver zekeringskas van het vee 2.5o0 fr. aan don bond der onderlinge verze keringsmaatschappij en tegen de sterfte onder do varkens to Gent voor de herverzekeringskas tegen do sterfio onder do paarden, insge lijks 15 duizend frank kosten van uitvoering dor Provinciale vororde- ring voor de verbetering van het paardenras 72 duizend frank kosten van uitvoering van het Provinciaal reglement voor de verbetering van het runderras 120 duizend frank. Zoo ongeveer 340 duizend frank aan de katholieke boerenbonden, waarvan de klein boerkens weinig van moeten in den zak steken, en integendeel geeft de provinoie enkel 100 duizend frank voor de ongeluk kige werkeloozen van gansch de provincie te ondersteunen. Zulks zegt ons reedsgenoeg.dat die heeren meer over hebben voorde dieren dan voor de menschen, het geen reeds een kaakslag is, aan die christene werklieden, die zich laten foppen met voor de katholieke partij te stemmen. Stemmen voor de Socialistische kandidaten, is stemmen voor zich zelf. LAUREYS Leon, Provinciaalraadslid. De diagrammen die den vooruit gang aller menschelijke instellingen verbeelden gaan immer de hoogte in, zoolang de bronnen waaruit zfj hun vooruitgang scheppen onuit puttelijk schjjnen. Daarna gaat dien vooruitgang met meer zoo snel en wanneer, ondanks alles, de stoutste droomen zijn verwezenlijkt, ver krijgen de diagrammen een zeker evenwicht om te' vormen wat men noemt, het gewelf van het gedroom de gebouw. La Prévoyance Sociale is nog al tijd in haar groeiperiode, dewelke praehtig is, te verdeelen naar de cijfers die hier volgen Afdeeling Leveneverzekering. Dejaarlijksche inning bedraagt: Op 31—12—18 962,958 fr. 31-12-19 1,229,584 31—12— 20 1,918,877 31—12—21 2,465,602 81—12—22 3,843,981 31—12—23 5,415,829 31—12—24 7,185,462 Afdeeling Brand. De jaarlijksche inning bedraagt In 1918 186,052 fr. 1919 281,740 1920 - 588,310 1921 786,869 1922 1,085,656 1923 1,406,040 1924 1,804,774 Afdeeling Ongevallen. 1918 1919 1920 1921 1922 1928 1924 70,374 fr. 84,634 256,380 332,940 828,964 1,041,887 1,294,064 In rond cijfer vormt zulks een jaarlijksche inning van 10 miljoen frank bij den wapenstilstand was het slechts 1,200,000 fr. Waar zal dit ophouden'? Indien alle socialisten ia de Pré voyance Sociale verzekord waren zou dit cijfer verdriedubbeld wor den en gezien wjj ook rekenschap houden met den vooruitgang der Eartijzullen wij beneden de waar- eid blijven wanneer wjj het gewelf van La Prévoyance op 30 millioen jaarlijksche inning vaststellen eon prachtige wolkenkrabber, vóór- waar- Wat ons vooral mag verheugen naarmate wij dit gewelf bereiken,is, dat wij intusschentijd tal van over winningen zullen hebbe-n behaald. Overwinningen op elk socialistisch gebied, overwinningen op syndikaal gebied, overwinningen in de Koopo ratie, overwinningen in de bij standskringen, en om dit alles te be- kroonen.een homogeen socialistisch ministerie dat over de volstrekte meerderheid in de Kamers beschikt. Zou de roemzucht ons het hoofd doen verliezen Neen, duizendmaal neen. Werpt een blik in het verlodon en be schouwt den afgelegden weg. Richt dan uw oogon naar de toekomst en overtuigt U dat willen kanDen is. 't Was zoo een schoon blond kopje, het kindje van mijn ge- buurvrouw. Zij was er fier op, en waarlijk het was een bseld. Zoolang zg het de borst had hunnen geven, bolde het op. het ging vooruit dal, het efen plezier was om aien, maar helaas, met de werkersvrouwen is het nu één maal zoo, zij moeten medehelpen, niet alleenlijk hun huishouden verrichten, maar zoovelen móe ten, enkele weken na de bevolking opnieuw naar het werkhuis, naar de fabriek. Zoo was het ook met mijne ge- buurvrouw zij naar de fabriek en het kind elders. Het kleine wichtje moest de moedermelk missen, en 't wierd dus kunstmatig gevoed. Na enkele dagen kwijnde het kind, het was niet meer het la chende blonde kopje van vroeger, want alhoewel hot goed wierd verzorgd door de grootmoeder, toch kwijnde het, toch verviel het. Eenige huizen verder, was het de vader van 't gezin, die na eenige weken ziekte aan de be terhand was, op voet van gene zing, maar moest zich voede n met melk, veel melk, goede melk. En die beternis ging traag, te traag volgens dt n docter, en bij lichtte zich in. Van waar komt uwe melk 1 Het is den melkboer, die ze ons ten huize brengt. Draagt bij ook melk, daar waar dit kindje kwijnt, hier wat ver der Ja, 'tis denzelfden molkboer. En den dokter deedt de melk onderzoeken zü was vervalscht, erg gewaterd. Het kindje kwijnde, den zieke kan niet herstellen omdat de melk niet zijn voedingsstoffen bevatte waarop den dokter gere kend had. De boer wierd vervolgd, in de boet geslagen, hy had zijn waar vervalscht. Was de straf zwaar genoeg om niet weer te herbeginnen Dat zullen we afwachten, maar naar mijn bescheiden oordeel kan men hier niet sireng genoeg op treden, en zou men, niet somtijds, MAAR HEEL DIKWIJLS, de melk moeten keuren en dit op 't onver wachts In het niet wraakroepend, dat men door de vervalsching der voedingswaar, den schat een er jonge moeder ziek maakt, dege- nezir g van een vader belet Tegen dergelijke misdrijven, kan men niet streng genoeg optre den het is hierom, dat we met ge noegen hebben vernomen dat het

Recht en Vrijheid | 1925 | | pagina 1