Abdijsiroop Die dikke keel ïoor de Opgeeiscbten. Naar d'OYerwinning. Getuigen Opvoering yan Allerzielen Aalst 2(le oplage. Schepencollege van Aalst een keurder der eetwaren heeft aan gesteld, die als hy wil, dagelijks eenigc stalen kan nemen, en de melkdoopers overleveren aan 't Gerecht. Friederik. En onze Amerikanen IN DE KAMER. f YK3TQK. BE SEYTEB. Zondagdieusl. Rond besluit nopens de Vastenavond. Textielbond Hand in Hand. Onze vrienden Nichels en Dier- kens, hebben de volgende vra.'ig aan den Hoer Minister van Econo mische Zaken gesteld Is hot waar dat het Belgisch Gou vernement in 1921, op de memorie der schulden van Duitscbland tegen over België een som van 114 millioen frank heeft doen schrijven als schadehorstelliug voor 7orlies aan loonen van 160,000 weggevoerden voor een gemiddeld tijdperk van 5 maanden en op basis van een dage lijks loon van 6 frank Is het waar dat de Commissie van Herstel deze som van 144 millioen had aanvaard, om aan de wegge voerden hun verloren loonen te ver goeden zonder besprekingen noch verminderingen Is het waar dat hetVrodesvordrag Duitschland verplicht eerst en voor al de schade door de burgers gele den te herstellen Zoo ja, mogen do weggovoorden van hot Gouvernement verwachten, dat hun verlies aan loon tegen 6 fr. daags met die 144 millioen zullen vergoed worden Het ware me zeer aangenaam hot oordeel van het Gouvernement te konnennopens dio belangrijke zaak gezien zo 160,000 weggevoerden aan belangt, die onder alle opzichten bink hebben gegeven van hunne Vaderlandsliefde, door het feit dat zo liever honger en ellende loden, onnoemelijkeraartelingon onderston den doorden vyand, dan vrijwillig hunne workkracht te gunnen. WÜ zullen het antwoord van don Heer Minister, zoodra het komt in ons blad overdrukken. Wn zien in Do Verbroodering soc weekblad voor het arr. Rouso Audenaerdo, dat de kamoradon van dit arrondissement, dio in Amerika verblijven, 76 DOLLARS OF 1605 BELGISCHE FRANKEN afgezonden iicbben voor bet kiesfonds. F-n do vrienden van ONS AR RON DISSEMENT, DIE IN AMERIKA ZIJN Zullen zij den kiesstrijd niet go denken, ten einde tot de overwin ning bot hunne bij te dragen Kameraden-Amerikaanders, allo giften zijn welkom. Velo kleintjes maken een groot. Vraag (in 't Vlaamsch) van gezel Nichelsi Ton einde besparingen te doen, wordt in zekere stopplaatsen, halton cn zelfs statiën, enkel licht gegovon in de wachtzaal enkele minuten voor bet vertrekuur der treinenen na ic- deren troin opnieuw uitgedoofd. Zou de hoor minister er niet kun nen toe besluiten dien besparings middel in te trokken en liet licht te laten branden tot den laatsten trein is vertrokken, want op zedelijk ge beid kandie duisteruisorgegevolgen hebben. Antwoord: bij gobrek aan nauw keurige opgavekondende feitendoor den lieer volksvertegenwoordiger aangoklaagd niotonderzocht worden. Er diont opgomorktdat, volgcnsdo bepalingen van liet reglement, de wacht-on voorzalen behoorlijk moe ten verlicht worden, vóór het krie ken cn na bot vallen van dag tijdens do uren dat deze lokalen toeganke lijk zijn. Vraag (in 't Vlaamsch), door gezel Nichelei Er zijn een aantal werklieden van Gent en omliggende die in Gent wer ken en menigmaal door liet slechte weder het werk niet kunnen voort zetten. Zü moeten dan in Gent ronddolen tot 14 u. 35 m., omdat hot hun ver boden is. met hun werkcoupon trein n' 2990, om 11 u. 8 m. te nemen. Zou de heer minister hun met do toelating willen geven om. bü slecht weder, met den trein 2990, dus om 11 u 8., naar huis te kunnen koeren Antwoord Trein n' 2990 is niet verboden aan weekabonnementen De statie Gent (Zuid) beeft den toe gang ervan nooit aan do belangheb benden ontzegd. Vraag (in 't Vlaamsch) door gezel Nichels Zou de lieer minister er niet kun- voor zorgen trein n° 2803, te Audenaerde vertrekkende te 5u. 2, een vijftal minuten te vervroegen Hij zou hierdoor een aantal werk lieden van Eede, Haeltert en Welle, die ta Aalst werken, een grooten dienst bewijzen, gezien ze dan do aansluiting te Denderleeuw zouden hebben met trein 3009, die to Den derleeuw vertrekt te Ou. 18. Antwoord Het beheer onderzoekt of het mogelijk is trein 2803, die te 5 u. 2 uit Audenaerde vertrekt, der wijze te vervroegen dat hij te Den derleeuw aansluitiug heeft met trein 3009 naar Oostende. Zoodra mogelijk, zal den heer Nichels kennis gegeven worden van den uitslag van het ingestelde on derzoek. Vraag (in 't laamsch) van gezel Nichels i 1. Talrijke reizigers van Ninove en omliggende vorzooken me nog maals hun tolk te willen zijn om den heer minister te bidden, te willen nagaan of er geen latere trein met aansluiting uit Brussel dan deze van 20 u. 15 uit Denderleeuw zou kunnen ingelegd worden. 2. Do handelsreizigers der lyu Geeraardsbargen-Denderleeuw, die de provincie West-Vlaanderon moo ten bezoeken, zoudon ten zeorsto.in hun belang gediend zijn,kon do heer minister ca toe besluiten, trein 3271 in Denderleeuw te doen stoppen en do aansluiting opwachten van trein 2267. Mag ik die kleine gunst verwach ten Antwoord 1. Do kwestie ligt ter studie. 2. Daar trein 3271 een snelle ver bind ingtusschon Brusselen liet West en vanbetland moet vorzekeren, ware het niet gopastdezen trein bijkomen do stoppingen op te leggon, te meer daar mij van overal gevraagd wordt bet vooroorlogschsnelle handelsver keer weder in te richten. Trouwens, d« gevraagde aanslui ting zou enkel tot stand kunnen ko men door vervroeging vai trein 2267 of door vertraging van trein 3271 uu, trein 2267 kan niet vervroegd worden wegens zijno aansluiting te Georaardsbergeu mot trein 2259 uit Haino St Pierre, waarvan de dienst regeling niet kan gewijzigd worden en trein 3271 kan niet vertraagd worden zondor zijne aansluitingoo to Gent (Zuid) on vorder te missen. Liefde Slaaf. Refr. Dus wel verstaan, dat wij voortaan, Saam in 't gelid moeten gaan. Voor 't bestook van den kapitalist, Die een baat draagt aan elk socialist. En dan ook sluw, zelfs ook wat ruw, 't Klerikaal kraam met een duw Buiten zetten, en beletten Dat men zich vergist. IV De strijd is begonnen voor degoedo zaak, Ons woorden zijn algemeen raak. De sprekers bekampen reactie be paald. En zijn overal wel onthaald. Behouders, belovers en dergelijke soort, Verbrekers van 't gegeven woord, Maakt u maar gereed want ge vliegt met geweld, De Kamers uit't is gebeld Refr. Dan komt g'al ras, wellicht van pas, Terecht in eene broeikas. En daar neemt gij do verdiende rust, Als goed volk van zyn waardo be wust. Dan op uw baak, zetten zich vrank, Werkers gekozen met klank, Die met wijken voor de rijken, En g'in slaap niet sust. V Wij doen een beroep op wie hot thans goed meent. En die er zich ook niet toe leent, De groepen te steunon van blauw, geel en groen, Daar zjj voor do minderen niets doen. Straks komen ze weer met bun stemlijn en zacht, Beloften een heel' karrevracht, Maar weest op uw' hoede, zoo'n volksfoppersbend', Betrouwen wij voor geen cent. Refr. Slechts eene soort, zorgt ongestoord, Voor 't werkvolk met daad en woord, 't Is de Socialistische partij, Die bedrog bckampt en knoeierij. Het wordt boog tijd, dat wij met vlijt. Met kracht voortzotten don strijd. En wij halen zonder falen D'overwinning bij. Aliséric. Aalst, 7 Februari 1925. Zangwijze I De Kiezingen naderen langzamer hand. 'tVolk wordt weer geraadpleegd in 't land. 't Gaat om den Senaat en ook bet Parlement, Door ieder strijdmakker bekend. Daar maakt men do wetten voor vakman soldaat, Evenals voor prins en prelaat. Daar zitten verdedigers van pausen kerk. Maar ook der slaven van't werk. Refr. Die laatste soort, goed in akkoord, Handelt en stemt als 't behoort. En 't is dankaan liarescbrauderhoid, I)at ons beter loon werd toegewijd. Reactionairs en doctrinairs, Al aanhang van millionaus, Die ons drillen, zouden willen, l)at'tvolk hongerlijdt. II Vóór enkele jaren was'tin de partij Der rijke bezitters hoogtij. Vrome klerikalen ter stiêen te land, Liepen mot den geus hand in hand. 't Was om te bokampon liet proleta riaat, Dat vlak hen diorf zien in 't gelaat. En nimmer gedwee nedorbuigt lijk oen riet, Als eenen magnaat gebiedt. Refr. Broodrooverij en heerschappij Van 't paapsch gebroed zijn voorby. Hunne macht w erd aan banden ge leid, Dank aanonzen hardnekkigen strijd, 'k Weet inderdaad dat 't slechts wel gaat, Met Socialistische Staat. Daar ons leden al optreden Voor recht en vrijheid. III Ons vóórmannen worden gekozen door't Volk, Waarvan ze dan ook zyn den tolk. Zij kwyten zich van hunne taak zeer bedaard, En zorgen voor 's werkers wolvaart. Het lot der verdrukten, het heelen van smart, Ligt hen immer zeer nauw aan 't hart. D'arbeiders verheffen, zoo Vlaming als Waal, ls hun heilig ideaal. ZIEKENBOND Heden Zondag 22 Febr. om 9 ure voormiddag, in Hand in Hand Algemeene Verplichtende Vergadering, op boet van 1 Ir. Dagorde Zedelijk en geldelijk verslag van 1924. Verhooging van bijdrage. Aansluiting by de Pensi oenkas. Uiteenzetting der Pensioen wet. HET BESTUUR. in ons lokaal, op Zondag 15 en Maandag 16 Februari 1.1. door onzen tooncelgroep Kunst, Licht en Vrijheid. Eon onzer vrienden ontving van wege een toeschouwer het volgend schrijven. Desteller van dien brief zal het ons niet kwalijk nemen, zoo we zyn beschouwingen over do hier boven vernoemde vertooningen, in ons blad overdrukken. o Wij hebben voor de as. ver kiezingen, voor twee Zondagen achter elkander, de eerste voor Kamer en Senaat, de tweede voor de Provincie, zeer veel getuigen noodig om op de kiesbureelen dienst te doen als getuigen voor onze partij. Om te kunnen als getuigen dienst doen, stelt de wet slechts deze voorwaarde zelf kiezer zijn. Met een beetje goeden wil en opoffering kunnen dus zeer vele partijgenooten dezen vertrouwings- post vervullen. Wii rekenen er dan ook op dat vele kameraden zich hiervoor zul len aangeven om te trachten alle kiesbedrog, vanwege onze tegen strevers te verhinderen of te voor komen. Partijgenooten, geef u dus on- middelijk aan op het bureel van den Arrondissementssekre- taris. Hand in Hand te Aalst, bij Pol Van de Steen, De Red ding te Ninove, bij de Partij secretaris Volkshuis te Gee- raardsbergen, of bij den Secretaris van uwen Propagandaclub. Wij zullen dan ten gepasten tijd, de kameraden welke zich hiervoor hebben aangegeven op eene zitting nitnoodigen om hen op de hoogte hunner taak te brengen. De Arr. Secretaris, J. BEKAERT. Bij de Voedingswerklieden Heden Zondag, om 9 1/2 ure voor middag, zeer belangrijke vergade ring voor aide werklieden van het Glucosefabriek Callebaut. Om 10 ure, voor al de werklieden van het fabriek Leclercq. Zoowel de onvereenigde als ve reenigde leden moeten op post zyn. De apotheken ziin allen open tot s middags.Zal'snamiddags alleen open blijven de apotheek van M De Kezel, Boterstraat. N. B. De apotheken siuiten da gelijks om 20 uren. Aalst, 17 Februari 1925. Mjjn waarde J..., Ge waart zoo vriendelijk mo uit te noodigen op de vertolking van ALLERZIELEN door uw tooneel- kring KUNST, LICHT EN VRIJ HEID Hiervoor mijn hartelijker) dank Ik heb dio uitnoodiging beant woord, en 'k ben er bly om, want, zondor overdrijving, ik heb een genoeglijken avond gesleten 1 Uw tooneelzaal is gezellig en aan- gonaam de zitplaatsen zijn er go- makkelijk het licht is er puik; de toeschouwers sympathiek eu aan dachtig. De keus van uw stuk eerst ver dient allen lof. Uw partijgenoot Heyermans, óón van Holland's beste loonoelscliry- vers moest door uw kring worden herdacht dat staat vastEn beter keus uit zyn werk kondet ge niet doen dan met ALLERZIELEN te nemen Over de vertolking kan ik met voel geestdrift spreken Uw too- ueelmoester, li. Poelman vooreerst is een kranig acteur, hoor, een eer ste klas speler Welk een rolvast heid welk een gemak van beweeg op too-neel welk een bewonderens waardige kalmte. Zijn figuur van PASTOOR NANSEN was óón brok loven Noen, die vergeet ik niet licht. Dat diezelfde acteur boven alle andore acteurs sterk uitgroeide, hoefik niet te zeggen hó Ik schrijf dat niet, om do verdiensten van de hem omringende leden te verminde ren o neen 1 Wel wil ik hiermede doen inzien, dat met tooneolmees- ters als dion hoer Peelman, flinke resultaten kunnen bereikt worden, als de ledon maar zijn raadgevingen willen aanhooren en zyn wonken in praktijk stellen. Tegenover Pastoor Nansen, staat de onverbiddelijke PASTOOR BRONK, ongenadig streng. Die rol werd kranig opgehouden door den h. O. Van Pamei, die een klaar in zicht schoen te bezitten van het uit te boelden karakter, over een aan genaam en dankbaar stemorgaan beschikt en het zuiver Neder landsch, enkele kleine teiltjes daar gelaten, betrekkelijk gemakkelijk hanteert. Deze acteur komt er wel 1 De mo'eilijke KOSTER figuur werd uitgebeeld door h.J. Steenhout. De uilbeelding ervan kan ik wel lijden Deze acteur beweegt gemakkelijk over de planken, is lossen zwierig van gebaar. Daar deze rol in dialect is geschreven kan ik moeilijk over de zuiverheid van uitspraak bij dezen speler oordeelen. Dat hij ech ter goed kan uitgalmeD, bewees bij in het 3= bedrijf; daar was hij per- fekt De DOKTER, h. R. De Gols, be schikt over een harmonieuso stem die, werd ze geleid, dankbare resul taton zou opleveron in opzicht van de dictie. Deze speler drukt zich anders vry vlekkeloos uit en lijkt me thuis te zijn op de planken VAN DALEN, li. C. Beeckman een beginneling werd me gezegd heeft nog de feilen aan beginnolin gen eigen zenuwachtigheid, gemis aan dictie, afwezigheid van natuur lyke gebaren. Maar zooals hij zich voordeed met die gloedvolle over tuiging in zijn stem, is er wel veel goeds van dien jongen man te ver wachten. DE MAN, h. Rimbaut. was krach tig van taal, breed van gebaar, en spreidde een overvloed van gevoel ten toon. 'k Zag wel liever een meer ingetogen smart en een inniger inwendig voelen, maar, och kom overdaad aan emotie schaadt nooit en het jeugdig geweld van dezen speler, tempert wel zachtjes aan van zelf. Bij de dames. pardon, dat ik die laatst bespreek dient in de eerste lijn mej. L. De Moor als RITA te worden vermeld. Weet ge, dat haar optreden hier voor my een echte verrassing was Ik kende zo als een gewetensvolle artiste met een sterk komisch talent hier, als Rita, heeft zo zich ontpopt als een won derbaar temperamentvollo kunste nares, die met gemak de verschil lende koorden der menschelijke ziel weet te tokkelen, gelaten en willoos kan zijn zoowel als opbruisend hartstochtelijk eindeloos droof zoo goed als jubelend van geluk En dio verschillende zielstoestan den beeldt ze uit meteen rijke mi miek, in een vlekkelooze taai, die ze in de perfectie articuleert. Mej. De Moor is kortom een flinke artiste, zeg ik Mevr. MeganckDe Moor was als PLEEGZUSTER, een aangename verschijning, vol vrouwelijke dis tinctie en mej. Nichels, als KO, een huishoudster, eenvoudig, stil en ge moedelijk. Beide laatste speelsters verdienen een bloemekon om hun verzorgde taai. JANNETJE, door Mevr. De Bruyo,vertolkt incarneerde een flinke volksvrouw, rechtuit, hoekig van taal en gebaren, op 'i kantje van 't ruwe af. In do regie zoeken we tevergeefs naar kleine teiltjes Het geheele van 't spel zat vast ineen en sommige tooneelen waren spannend, andere belangwekkend, nog andere vol atmosfeer. Do gansche vertooning stem-t kortom tot dankbaarheid en bewon- deriug voor die kleine schaar speel sters en spelers, die weken achter een, avond aan avond, studeerden, studeerden en nog eens studeerden om aan hun vrienden enkennissen een genotvolle vertooning te bezor gen, rijk aan reine gevoelens, rijk aan edele gedachten. De luidruch tige en herhaalde toejuichingen, die zij na ieder bedrjjf, in ontvangst mochten nemen, waren dapper ver diend Op dezen weg st.appe nudotoo- neelkring vooruit, hé, vriend J.... met jongen ijver, met overpoosde vlijt Schoone dagen liggen nog weggelegd voor uw kring, als hij op geoogste lauweren nu niet ruston gaat Met myngenegengevoelens, X. Do d. d. burgemeester Van Opdon- bosch, had scherpe maatregelen voorgeschreven aan denPolitie-com- missaris, om het maskeren te vorbio- den. Er ontstond hieromtrent groot verzet van wege de Burgersbond en hot volk zelf, en men wilde, dat er eDkel zou besloten wordon, dat alles zou gaan, zooals het met Carnaval verleden j aar is gegaan, 't is te zeg gen 't maskeren verbieden, om de schandalige verwijtingen te belet ten, maar stilzwijgend het toelaten. Overigons het manifest, verleden week door do fronters uitgegeven, liet verstaan dat er niets veranderd was, maar de besluiten van hun hoofdman waren geheel anders. Hij heeft dan ook verleden Maan dag zijne scherpo bevelen aen de politie ingetrokken, en nu is het zoo: Alles blijft als verleden jaar. Jaarlyksche vergaderin op Zondag 1 Maart, om3uren stipt,in de groote zaal van het lokaal Hand in Hand Dagorde 1. Geldelijk eu zedelijk verslag van het jaar 1924 2. Het twee ploegenwerk 3. Bespreking van het nieuw Werkloozon regle ment ;4. HerkieziDgvanhot bestuur; 5. Mededoolingen. Do Schriiver, Alf. STEENHAUT. dien snijdenden hoest en die vast zittende slijm kunt ge dadeiijk verdrijven met de verzachtende, de zuiverende en slijmoplossende Akker's Abdijsiroop. Daarmede stuit gij 't voortwoekerende ge vaar voor influenza, bronchiet of andere aandoening van de borst. AKKER's Alle Apotheken. Per Flesch 230gr fr. 7.50; 550 gr. fr. 12.— 1000 gr. fr. 20.-. Eischl onze handteekeningL I. AKKER Hoofddepót Belgi*: R. de Beul. Antwerpen.

Recht en Vrijheid | 1925 | | pagina 2