Zondag 15 Maart, gingsfeest te erembodegem van het Volkshuis Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. in massa deelgenomen aan het DUBBELE IAHULDI- en Vaandel van den Soc. Propagandaclub. Onze lijsten voor de Provintiale Verkiezingen Mijn Hoekje. Over Samenwerking. BEWIJZEN. Mannen aan den arbeid 22e Jaar N° O Prijs per nummer 20 centiemen. 1 Maart 1925 Annoncen DE VLAG Goedkoope woningen. ÏECHT V1IJÏE1D Rechterlijke annoncen 4 fr. per regel op 1» en 2" bladzijde, 2 fr. op 3" en 4" bladzijde. Reklamen volgens overeenkomst. Alle briefwisselingen moeten elke week vóór Woensdag avena, 8 ure, ingezonden worden. Ongeteekende brieven wordon niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moe ten door de Vakbonden goedgekeurd zijn. UITGEEFSTER SAM. MAATSCHAPPIJ -HET RECHT Lokaal HAND IN HAND», Molendries, Aalst. BEHEERDER-AFGEVAARDIGDE JAN BEKAERT. PostcheckrekeningNr 85686 Telefoon Nr 128 REDACTIE ADMINISTRATIE Lokaal. Hand in Hand», Molendries, 11, AALST ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden 6 1 jaar jaar BUITEN BELGIE. fr. 2,60 5,20 10,60 fr. 15,00 Men abonneert zich op allo postburoelen. er kan, en als het kan moet er meer gedaan worden. Daarom doen wij een oproep tot uw gezond verstand en zeggen we Doet uw pliohtuw vollen plicht, D. D, Distrikt Aalst. 1. LAUREYSLeon, schoenmaker, uittredend lid, Aalst. 2. VAN DERMAELEN Leon, vak bondsecretaris, Aalst. 3. STERCK Constant, werkman, Lede. 4. DE SCHRYVER Polydoor, wever, gemeenteraadslid te Nieu- werkerken. LATOIR Louis, werkman, Gjjse- gem. 6. BOELENS Gustaap, werkman, Herdersem. Distrikt Sottegem-Herzele. 1. DE BUNDEL Frederik, kleer maker, uittredend lid, Erembode gem. 2. LEFEVRE Leon, mijnwerker, Sottegem. 3. STEENHAUT Frans, blokma ker, gemeenteraadslid, Grooten- berge. 4. NICHELS Alfred, volksverte genwoordiger, Aalst. 5. DE BRUYN Prosper, secretaris van hetN. S. van IJ. P. T. T. Z. van België, Denderleeuw. De laatste tijden heeft men overal in de liberale pers met hare instel lingen die zoowat overal het land door verspreid zijn fel aangevallen. Dat is begrijpelijk. Deze partij be zit op dat gebied nagenoeg niets. Want moesten in de meeste ge meenten, waar er nog een schijn van liberale organisatie bestaat, de eigenaars hun op straat zetten dan waren ze zonder onderkomen. Baar tegenover staat onzo partij met hare instellingen van alzijdigen aard. Om aan te toonen dat het hier geen woorden geldt, maar dat wij ons steunen op feiten weze het vol doende door enkele cijfers de vlucht van do Socialistische Coöperatieve werking aan te toonen. De bij het Coöperatief Bureel aan gesloten maatschappijen verdoelen zich als volgt63 verbruikscoopera- tieven en 25 samenwerkende maat schappijen van voortbrengst. Er bestaan 94 bakkerijen. Er zijn 682 btjhuizen, 287 Volkshuizen. Vijf honderd en zés en dertig gemeenten hebben eene coöperatieve instelling daarboven ziji er samenwerkors in 817 gemeenten. Op 11 Belgische familiën is er ééne familie van samonwerkers en 31 gemeonton op 100 hebben samen- werkers. Uit deze kleine doch sprekende statistiek valt er op te maken dat onze partij DUIZENDEN WONIN GEN AAN DE ARBEIDERS HEEFT VERSCHAFT. Welke partij kan op zoo iets nog wijzen Wij aarzelen niet te zeggen geen enkele. Daarnaast werden over het land door onze partijgenooten verschil lende maatschappijen van samen- werkenden aard, tot het bouwen van werkmanswoningen opgericht. Laten wij de gele en blauwe hon den maar blaffen en zetten wij on gestoord onze weg voort. De dijfers hoozer aangegeven zijn voorzeker sprekend, maar is het vol doende? Hier ook aarzelen wij weer niet te zeggen Neen. Een familie op 11 is samenwer- ker. Dat is niet voldoende Het zakencijfer onzer inrichtingen beantwoordt ook niet aan wat men eischen mag. De koopkracht onzer werkersgezinnen over België is van honderd millioenen grooter dan het zakencijfer gedaan in onze Coöpe ratieve organisatiën. Onze bakkerijen moeten voor geen enkele kapitalistische inrichting onderdoen. Er worden loonen betaald in over eenstemming met de vakbond. Bij geval van ziekto of ongeval wordt het personeel vergoed op een voet zooals er nergens gebeurt. Sinds meer dan 20 jaar is het achturenwerk in voege. Het personeel heeft modozegging- schapin bestuurszaken. Voor dat alles moeten de arbei ders van de privaatnjjverheid nog hardnekkig strijden en het gebeurt wel oens meer, dat er weken dient gestaakt, gestreden en ontbering geleden om een loon ongeveer in verhouding met den levensstan daard te veroveren. Verliezen de arbeiders van de privaatnijverheid dat alles niet te dikwijls uit het oog Vragen zij soms wel op tijd in het gezin, of het brood die zi) eten niet van een kapitalistische inrichting komt Helpen zy, door aldus te handelen hun onderdrukking niet bestendi gen Zijn zij het niet, die opdiewijzo de roede kussen die hun geeselt Zonder de minste overdrijving mogen we zeggen dat honderd dui- zende brooden meer por jaar uit onzo bakkerijen zouden kunnen gaan als er afnemers voor gevonden worden. Het is meer dan ooiteen plicht al uwe daden te overwegen alvorens ze uit te voeren en laat het ons maar rechtuit zeggen dat het niet volstaat een regiem dat men slecht noemt - te verwenschen als men door eigen daden dit regiem dagelijks schraagt Partijgenooten, meent nu maar niet dat we de zaken zwartgallig onder oogen kijken. Integendeel' Op 40 jaar dat de partij bestaat heeft zij een rouzenstap gedaan. Maar wjjdt een artikel aan het bolche- visme in Rusland, en keurt natuur lijk de gewelddaden af die in naam van 't bolchevisme gepleegd worden Meer dan eens hebben de socia- tische bladon hunne zienswijze laten kennen over de toestanden in Rus land en geprotesteerd tegen de al daar gepleegde gewelddaden, maar zulks deden wij ook tegen de tyran- nie vroeger door het tsarismo in voege gehouden. Maar toen werdt daarover door de katholieken nooit een woord gesproken. De Vlag in tragi-komische ter men roept alarm en het socia lisme krijgt natuurlijk zijn deel. Ook de godsdienst wordt er bij gehaald, alhoewel datmen nu woet dat volgens de verklaring van den heer Vincent Dierickx er in onze stad ook katholieken zijn, die vurige voorstaanders zijn van een katho liek-liberaal verbond, en op dit oogenblik door de priesters opstel lers van XXe Siècle geschreven wordt, dat er in de katholieke partij plaats is, zelfs voor vrijmetselaars, als zij maar tegen de democratie zijn on voor do kapitalistische orde, te zeggen voor do overheorsching in de wereld door de duivelsche macht Het goud oorzaak van zooveel bloedvergieten, ellende, haat en nijd tusschen menschen en landen. Tegenover de moordenaars bende, en hierin bedoelen zii nok de belgische socialisten, moet er eene verdedigingsmacht opgericht v or den. schrijft Do Vlag». Men moet toch maar durven Hebben die heeren dan vergeten dat door de schuld der katholieken reeds zooveel bloed vloeide, of denkt men in De Vlag» dat onze werk- menschen vergeten hebben dat er verscheidene hunnor broeders wer den neergeschoten, op bevel eener katholieke regeering, in verschillige deeien des lands, en de eenige mis daad dezer slachtoffers was, oen recht te eischen, het algemeen stem recht, de eerste noodzakelijkheid om staatsinstellingen te hebben, die door het volk kunnen erkend wor den. In de aanstaande verkiezing zal onze bevolking haar wil betui gen, de demokratie voorop te stellen tegen alle reaktionairen of dikta tors, vooral deze van rechts. De christene leiders willen de menschen nu wijs maten, dat om een pensioen te hebben en daarvoor 36 fr. en deze die in Frankrijk werken 72 fr. per jaar te moeten betalen, dit pensioen toch kosteloos blijft. Maakt dit de ganzen wijs maar de menschen niet 1 Een der ernstigste vraagstukkon van na den oorlog. Er moest veel, spoedig en goed gebouwd wordon. Een groote inspanning werd gedaan. 2fii zou nog grooter zijn geweest in dien de reaktionnairen geen stokken in de wielen hadden gestoken. De kwestie bozat menigvuldige moeilijkheden. Een programma van opbouw moest worden opgesteld, do noodige maatschappijen moesten worden geschapen, dan verzekeren tegen brand alleen de maatschap pijen van eersten rang mochten aan genomen worden. De maatschappijön die gesticht werden in Anderlecht, Arendonck, Ath, Awans, CliAtelineau, Couiilet, Dieghem, Ecaussines d'Enghien, Flómallo Grande, Flónu, Flóson, Gent, Gaurain Ramecroix, Gent- brugge, Godar, Godarville, Gram- mont, Herstal, Houdeng Aimeries, Huyssinghen, Jemappes, Jomeppe sur Meuse, La Louvióre, Lembecq, Malines, Menin, Ninove, Nivelles, Pepinster, Roux.Schaerbeek,Schelle Soignies, Souvret, Terhaegon, Vot- tem, Wasmes, Wasmuel, Water- mael en Wilryck lieten zich in La Prcvoyaoce Sociale verzekeren. Dit enkele feit bewijst degoode faam onzer verzokeringskoopera- tief. Om te bewijzen dient men over argumenten te beschikken. Alge meen heden en die op niets steunen, treffen niet. Zoo gaat hot met de winsten der kapitalistische onder nemingen waarover men in 't wilde weg spreekt. Aldus loopt men ge vaar grove dwalingen te begaan en ovorigens, een valsch argument is maar een leugen. Wilt ge den juis- ton toestand der Naamlooze Ven nootschappen kennen, richt U tot de Financieele Afdeeling van het Documentatiebureau. Volkshuis van Brussel, die U zal toelichten. Daarna kunt go uwe beweringen op stevige argumenten staven. Men wende er zich persoon- Hik of schriftelijk toe. Er wordt KOSTELOOS en zoodra mogelijk go antwoord. Wellicht valt liet Ministerie Theu nis over enkele dageu. Zoo schrijven de burgers het zelf in hunne gazel ten. Mannen, dan nog weinige weken scheiden ons van den besliesenden slag. Maakt u gereed en de wapenen gescherpt. 't Gaat voor of tegen de reactie. 't Is voor of tegen eene gezonde sociale wetgeving. Voor of togen het kosteloos pen sioen. Voor of tegen een lang kazerne leven. Voor of tegen uty loon. Voor of tegon den achuirondag. Voor of tegen den vrede. Voor of tegon hot socialismo. Wie roode soldaat is, strijdt mede! Oorlogsschade Oorlogsscha de 1... Wie heeft ze niet ontvan gen Ja, wie? Wel te oordeolen naar de ontelbare bezoeken, die onzen vriend Nichels, bijna dage lijks ontvangt, zijn het de klein tjes, de geringe sommokens die voor het overgrootste gedeelte nog niet zijn vergoed. Zulks verklaart zich. Hoe dat Wel, dit departement, dit mi nisterie is tot hiertoe altijd in handen geweest van een katho liek, van een rijke mensch, en.-het spreekt van zelf, dat dien geld man het eerst heeft gcdacntop do mannen van zijn klusse, op de rijke menschen. Bij die heeren komt het spreek woord het hemd gaat nader dan do rok heel goed van pas. 't Is toch gewoonlijk zóó een vet varken weet niet dat een mager honger heeft, en zoo is het met die heeren. Nu is het Minister Moyersoen, die minister is van Economische zaken en dus het regelen van oor logsschade in zijn bevoegdheid heeft. Waarom niet aan zijne ambte naren bevolen, dat do kleine zaken eerst en vooral moeten vereffend worden t Dan ten minste zou men toch zooveel reclamen niet meer heb ben vanwege die kleine boerkens en kleine burgers, die nu reeds zooveel jaren wachten op hun beetje oorlogsschade. 't Was den socialist Doms, den volksvertegenwoordiger van 't arrondissement Leuven, die in de Kamer, eens een lijstje aflas van al die rijke heeren, diemethon- derde duizende franken schade vergoeding hadden ontvangen, terwijl de meeste geringe men schen steeds aan de achterdeur mogèn staan. 't Was don Socialist Missiaen, van 't arrondissement Yperen, die ook opsomde 't getal woningen aldaar gebouwd met do centen van d'oorlogsschade, woningen die onbewoond blijven, omdat het prachtwoningen zjjn en de werk lieden en kleine burgers, dehoogc huishuur nigt kunnen betalen. Oe leest toeh goed, vriend lezer Terwijl er overal zooveel werk manswoningen te kort zijn. ter wijl do werkmenschcn soms met DRIE getinnen in een klein huis

Recht en Vrijheid | 1925 | | pagina 1