Abdijsiroop In de Kamer. Aalst Syndikale Rubriek. KIESMEETINGS. wonen,als varkens ondereen, staan er ginds in het West-Vlaamsche honderde woningen ledig, ge bouwd met het geld van den Staat. Is zulks niet wraakroepend 1 Dit alles komt, omdat de kleri kale liberale regeering voor zijn vriendjes heeft gezorgd. Bn nu dat de grooten betaald z\jn, nu is er geen geld meer om de kleintjes te vergoeden en gaat alles den slakkengang. Wat ik hierover meen Wel, dat hot laatste woord hierover nog niet is gezegd, want de socialisten stellen zich voor, als zij de bazen zijn, onmiddelijk al de kloine zaken van oorlogs schade uit den weg te doen rui men en de groote zaken, bijvoor beeld deze van meer dan 50 000 franken die reeds geregeld zijn, te doen herzien, want het schijnt zeker dat er langs dien kant mil- lioenen zijn weggeworpen, die gemakkelijk kunnen doen terug betaald worden. In Frankrijk zijn er langs dien weg reeds velen bij d'ooren ge trokken en hier in ons land ge beurt dit ook, wanneer de socia listen de meerderheid behalen met de aanstaande verkiezingen. Dat is het werk van de kleintjes wantdegrooten,de rijkemensohen stemmen voor hunne klasse, en nu gaan de kleine boerkens, de kleine burgers, de werklieden, ook één zeel trekken, door allen voor de socialisten te stemmen. Friederik. T Hoest - Catarrha - Influenza Wijkmeetingen Valling-Bronchiet-Asthma en Borstaandoening Belangrijk Bericht, LokaalHand in Hand Soc. Oud-Strijders en Soldaten. A. B Textielbond Hand in Hand. BIJ DE VOEDINGS WERKLIEDEN. Uit Lede. Vraag (in 't Vlaamsch) door gezel Nichels i De tabakplanten zijn tegenwoordig het voorwerp door een bende opkoopers van uitbuiting. Die opkoopers maken een prijs (on voldoende) waaraan de planters niet kunnen verkoopen en "t zijn de armste onder de armen, die om hunne pachten te kunnen betalen moeten verkoopen aan denbelachelijken aangeboden prijs Er is dus nog veel tabak onverkocht De tabakplanter is den taks van 80 centiemen per kilo verschuldigd aan den Staat. Zou den heer minister er niet kunnen toe besluiten dat de planter enkel zijn lasten zou betalen wanneer hij zijn waar (tabak) aan den man heeft gebracht? Bij voorbeeld betalen den dag dat hij) zijne declaratie van verkoop gaat doen. Antwoord Het accijnsrecht van 80 centiem per kilo tabak verschuldigd door de planters wier beplanting meer dan loco planten bedraagt, is slechts vorderbaar bij het wegnemen uit de be waarplaats of de drogerij met het oog op het verbruik. Het is waar dat de voor deze planters geopende rekening uiterlijk den ic Au gustus van het jaar volgende op dat van den teelt, moet aangezuiverd zijn en dit om overdrevene moeilijkheden in de geschriften en in het toezicht teivermij- den maar ook wordt de betal ng der accijnsrechten geschorst wanneer de ta bak naar een bijzonder entrepot gezon den wordt. Ten slotte wordt er voor geen enkele accijnskoopwaar een langerkrediet ver leend dan dat voorzien voor bedoelde plantors. Vraag (in 't Vlaamsoh) van gezel Niohels 1 1. Ik heb de eer de welwillende aan dacht van den heer minister te vestigen op het gebrekkig vervoer der zoo talrij ke arbeiders op de lijn Denderleeuw Brussel. Dagelijks worden in Denderleeuw op trein 2996, vertrekkende te 6 u. 10, de werklieden opgestapeld als vee meer dan 500 moeten geregeld de reis recht staande doen. K011 daarin niet verhol pen worden door dezen trein tot het maximum der last te versterken en al de rijtuigen van 64 plaatsen te doen vervangen door andere van 80 2. Vijf tot zeshonderd arbeiders der lijn Geeraardsbergen-Denderleeuw aan komende met trein 2647 klagen over het feit dat op 13 Januari, op hetoogen blik dat hun trein in Denderleeuw bin nen kwam, hunne aansluiting 2996 weg reed. De volgende treinen, vertrekkende te 6 u. 15 en 6 u. 34, waren niet bij machte die onvoorziene massa arbei ders boven hun gewoon kliënteel op te nemen. Zulke feiten hebben voor gevolg dat er duizende frank dagloonen verloren gaan. Ik ben zoo vrij nogmaals aan te drin gen om den rit van 2647 aan een spe ciaal toezicht te willen onderwerpen. Antwoord: 1. Trein 2996, die te6u. 10 uit DenderleeuwnaarBrussel-Groen- dreef vertrekt, is samengesteld uit zijn hoogsten last en kan niet versterkt worden. Al onze rijtuigen met tachtig plaatsen zijn benuttigd, en het is niet mogelijk daarvan van hun huidige dienstbestem- ming af te trekken zonder het bezwaar te verplaatsen. Binnen een veertiental dagen wordt, echter, het materieel van bedoelden trein vervangen door grootere rijtuigen, die thans in orde worden gebracht en die samen een honderdtal plaatsen meer zullen bevatten daardoor zullen al de reizigers die dezen trein nemen, over 't algemeen eene zitplaats kunnen hebben Bovendien onderzoek ik de mogelijk heid om voormelden trein te verdubbe len, zoodra sommige werken voor de seininrichtingen, voorzien tegen 1 Juni, zullen uitgevoerd zijn. 2. De aansluiting te Denderleeuuw van trein 2647 (Geeraardsbergen V. 5 u. 18 m.) met trein 2996 voor Brossel- Groendreef is over het algemeen verze kerd. Deze aansluiting werd op 13 Januari gemist, omdat trein 2647 met vertraging uit Geeraardsbergen vertrok, ten ge- ,-olge van een toevallige oorzaak die ik betreur op zijnen rit wordt in 't bijzon der gewaakt. Vraag (in 't Vlaamsch) van gezel Nichels Volgens de onderrichtingen van bb. 67 P6, van 30 November 1922, getee- kend Hanrez, wordt in de belangrijke standplaatsen aan den statieoverste een hoofdwachter toegevoegd. Aalst telt heden 64 bedienden. In statiën van minder belang dan Aalst, zoaals Ath, Brugge, Kinkenpois, Saint-Vith, heeft het beheer eèn toege voegde hoofdwachter benoemd. Gezien de talrijke vastgestelde onre gelmatigheden heeft het personeel van Aalst met algemeene stemmen dergelijk ambt aangevraagd alsook DSN van Gent (zie nota 4745 van 8 Maart 1923). Zou de heer minister aan het alge meen verzoek van het treinpersoneel van Aalst geen voldoening gelieven te schenken Antwoord Uit het op tijd en stond gedane onderzoek blijkt dat het niet past te Aalst een toegevoegd hoofd wachter te benoemen. Voor de onregelmatigheden waarop wordt gezinspeeld, verwijs ik naar mijn antwoord op eene vraag van den heer senator Renier, van 20 Januari laatst leden (Bulletijn 9, van 3 Februari 1925 Vraag (in 't Vlaamsch), door gezel Nichels Een aantal inwoners van Ninove ge buurte Pollaertstraat, Arbeidstraat, Vredelaan, Vrijhiedstraat, Vooruitgang straat, hadden vóór den oorlog dne brievenbestellingen per dag. Na den oorlog twee, en nu sedert eenige maanden nogeene enkele bestel ling, niettegenstaande er nu 70 wonin gen meer zijn dan vóór den oorlog. Zou den heer minister er niet kunnen toe besluiten die belangrijke wijk eene tweede brievenbestellingterugte geven. Antwoord De tw eecfe bestelling die plaats had in de wijk Pollaertstraat, enz., te Ninove, werd afgeschaft om dat het getal poststukken die er 's na middags werden besteld (gemiddeld 1 1/2 briefen postkaaxt per dag) veel te gering was om de uitgaaf te recht vaardigen, waartoe de maatregel voor de Schatkist aanleiding gaf. De noodzakelijkheid om de uitgaven te beperken laat niet toe tlie bestelling weder in te voeren. Ernstige toestand in de koolmijnen. Le Peuple van 18 Februari wijdt een hoofdartikel aan dezen kritieken toestand. De gezichteinder ziet er somber uit De patroons zoeken hun heil in 't verlagen der dagloonen, die al lengs beneden de overeenkomst basis dreigen te komen. Ziehier den beknoptcn toestand In 1923 z(jn de prijzen der kolen, gansch het jaar door gestegen. De Eroductio ging nochtans volledig aar gang. De werklieden hadden goede dag loonen, alhoewel de patroons schro melijk veel geld wonnen. Deze toe stand bleel nagenoeg voortduren tot de maand Juli 1924, tijdstip op het welk de Duitsche kolen de markt overstroomden. Dus de voorspoed van 1923 en een deel van 24 was het gevolg der Roerbezetting, die de kolen productie in Duitschland tegen hield. Het plan Dawes schonk aan Duitschland een deel zijner econo mische vrijheid terug. De prijzen der kolen daalden geweldigde gruiskolen van 20 tot 30 0/0, de bri quetten en cokeskolen ongeveer 33 p. c. De verkoop vermeerderde ook zeermetdeDuitscheconcurrentie.Op einde November 23 was de stock kolen 380,000 ton, deze groeide in November 24 tot 921,000 ton, on danks de zes weeksche werkstaking in den Borinage in begin Februari waren er 1,400,000 ton kolen. Deloonen verminderden in 'tbegin der maand Mei 24 met 11 0/0 voor de werklieden, die beneden werk ten, en 8 0/0 voor de bovenwerkers. Bovendien moesten de mijnwerkers ln den Borinage eene vermindering ondergaan van 4 tot 8 0/0. De patroons wilden nog 6 0/0 ont nemen aan de benedenwerkers op 1 Maart, zonder de offlcieele vermin dering van 3 0/0. De mijnwerkers hebben deze laatste verminderingen niet aangenomen, omdat zekere loo nen dan beneden de overgekomen basis waren van April 1920. De pa troons dreigen van de overeenkomst van April 1920 geene rekening meer te zullen houden, indien de laatste vermindering van loon niet aange nomen wordt vóór Maart. De Centrale der Mijnwerkers heeft het dan voor den oogenblik zeer moeilijk. Moot men den strijd aannemen en 't werk stil leggen Of: moet men steeds van lieverlede toegeven aan de patroons Moeilijk problema A. VYVERMAN. De volgende meetingen zullen gegeven worden, op Dinsdag 3 Maart e. k. om 7 uren 's avonds, aan de volgende lokalen Bij Jacobus Temmerman, Moor- selsche baan, (Wijkclub Edmond Van Beveren). Spreker Alfred Nichels, Volks vertegenwoordiger. Bij de Weduwe Verbrakel, Grooten Bolleweg, (Wijkclub Cisar De Paepe). Spreker Eugeen Deprez, Pro pagandist der Leder- en Vellen bewerkers. Bij Gustaaf Petit, Breedestraat, (Wijkclub Vader Wauters). Spreker Alfons Berghman, Partijsecretaris. Bij Albert Van Pamel, Meule- schettestraat, (Wijkclub Jean Jau- rès). Spreker Jozel Steenhaut, Ge meenteraadslid). Bij Hipp. Van Gysegem, Sint Janstraat, (wijkclub Jan Volders). Spreker, Desire Geeroms, Brie venbesteller. Bij Victor Amant, Dendermond- schensteenweg (Wijkclub Const. Vergeylen). SprekerHaelterman Cesar, Gemeenteraadslid. Bij Leo De Veylder, Peperstr. (Wijkclub Vader Steurebaut) Spreker: Bekaert Jan, Arr. Se cretaris. B11 Henri Bombeeck, Geeraards- bergschestraat, (Wijkclub Nestor Sohaltir). Spreker Emiel Cornand, Dag- bladverkooper. Bij Jozef Cornand, Varkensm. (Wijkclub Josse Nichels). Spreker; Laureys Leon. Provin cieraadslid. Wacht geen dag en geen nacht, maar geneest U dadelijk met het overal ge- prezen middel de heilzame Akker's bereid uit geneeskrachtige kruiden. ongeëvenaard tlijmoplomend. hoest- Fat «tillend, zuiverend en bor«f"er er- WV* £54 kend. Aangenaam van «maak en ft- 69 schadelijk, zelf» voor 't kleinste kind. V i H All. Apotheken. Per Fle.ck 230 *r fr. 7 30; S.é? PQ 550 gr»m fr. 12.—; i 1000 gram Ir. 20.—- fv* Lucht onze Sandteckcr.ing Heden Zondag I Maart. Te Denderhouiem, om 3 ui-o namiddag, bij Fetix Cannau, Vonde len. Sprekers Pol Van de Steen en Leon Laureys. Te Oultre, om 6 ure's avonds, bij Jan Baptist Guns, Leebeke. Sprekers Pol Van de Steen en Albert Vyverman. Te Aalst, Zaterdag 7 Maart, om 8 uren 's avonds, in het lokaal Hand in Hand Sprekers Alfred Nichels, Prosper Do Bruyn, Guill. De Nauw, Pol Van de Steen. De fanfare Hand aan Hand zal de sprekers aan de Statie afhalen, om 7 ure. TeSottegem, Zondag 8 Maart, om 10 ure 's morgens, by Jef Beo- rens, Nieuwstraat, 13. Zelfdo sprekers als hierboven. Voor de meeting uitstap met mu ziek. Te Ninove, Maandag 9 Maart, om 7 1/2 ure 's avondt, in de zaal De Redding Goeraardsbergschestraat. Zelfde sprekers als hierboven. De fanfare De Voorwacht zal de sprekers aan de Statie afhalen, om 7 ure. De Zieken bond «Victor De Geyter» maakt aan zjjne leden bekend.dat er op de algemeene vergadering, na uitleg van den toestand, met alge meene stemmen aangenomen is van te beginnen van de le week van Maart, 10 centiemen per lid meer te betalen. Het Bestuur. Socialistische Vrouwenbond. AALST. Waarde Gezellin, Wij hebben het genoegen u uit te noodigen, tot de VOOR DRACHT over De strijd der moderne Vrouw door gezellin Louise Sneyers. op Zondag toeko mende 8 Maart, om 3 ure na middag, in het lokaal Hand in Hand i. Gezien de belangrijkheid van dit onderwerp, rekenen wij stellig op uwe aanwezigheid. Het moet uit zijn dat onze Vrouwen zich alleen beperken bij hun kookpot. Ten strijde nevens de mannen, tot ons eigen welzijn De Voordracht bijwonen, zal een eerste begin zijn. De Secretaresse, L. NICHELS-MATTHIEU. Heden Zondag 1 Maart, om 10 ure voormiddag, Algemeene Ver gadering, in het lokaal Hand in Hand Molendries. DAGORDE 1. Definitieve benoeming van het Bestuur. Verdeeling der posten. 2. Geldelijk en zedelijk verslag. 3. Antwoord van do Minister. 4. De te voeren propaganda onder de Oud-Strijders en Soldaten. 5. Verscheidenheden. Gezien de belangrijkheid der dag orde, mag geen lid ontbreken. gevoegd, die zal uitbetaald wor den met terugwerkende kracht van ai 15 Januari j. 1. zoodat de loon- opslag van 0,21 fr. tot 0,24 fr. per uur beloopt. Het kontrakt die gesloten is, en een dezer dagen door den heer bestuurder, den heer Labiau en onze organisatie zal geteekend worden, zal ons gelegerheid geven om er nog eens op terug te komen. Intusschen zeggen wij aan de werklieden van h. g. fabriek U hebt gezien wat door eensgezind heid en langs de weg onzer orga nisatie kan verkregen worden, blijf getrouw aan uwe organisatie, tot het voeren van verderen strijd om uwe veroverde rechten en goede werkersvoorwaarden te behouden, en er nieuwe en betere te verkrij gen. Met genoegen zien wij dat de enkelen die nog deelmaakten eener andere organisatie, ook deze die nog onvereenigd waren, de eene na de andere onze rangen komen versterken. Dat het een spoorslag weze voor onze leden, om te zorgen dat er over een afzienbaren tijd geen enkel werkman van het personeel Leclercq buiten onze rangen staat. Allen in het socialistisch syndi- kaat moet het ordewoord zijn. Jaarljjksche vergaderin op Zondag 1 Maart, om3uren stipt,in de groote zaal van het lokaal «Hand in Hand Dagorde 1. Geldelijk en zedelijk verslag van het jaar 1924 2. Het twee ploegenwerk 3. Bespreking van het nieuw Werkloozen regle ment^. Herkiezing van het bestuur; 5. Mededeelingen. De Schrijver, Alf. STEENHAUT. BERICHT, Hot Schepencollege verzoekt de personen welke zinneris zijn grond aan te koopen niet gelegen langs bestaande straten, voor het bouwen eener woning, alvorens den aankoop te sluiten zich ten stadhuize te wil len inlichten of het bouwen van een huis op den voorgestelden grond, al of niet kan gesloten worden. Alhoewel het conflikt in het Glucosefabriek van den heer Le clercq na twee dagen was geindigd, en de werklieden algemeen op een paar dagen hét werk hadden her nomen, was de weg tot onderhan delen niet geheel opgegraven, en Zaterdag 21 Februari j.l. hebben wij een nieuwe onderhandeling gehad met den heer Bestuurder en den heer Labiau, werktoezichter. Deze onderhandeling heeft voor gevolg gehad, dat er bij de 0,11 fr en 0,14 fr. opslag die toegestaan was, opnieuw 0,10 fr. wordt bij- SAMENSPRAAK. Lon.—Dag Stant, hoe gaat het. Stant.— Met mij is het altijd goed, en bijzonderlijk als wjj In het vuur staan voor de propaganda voor de aanstaande verkiezingen, Lon. Dat weet ik, beste vriend. Aan u ontbreekt het u nooit aan moed, het is daarom dat ik mij aan gesloten heb bij de uwen, en propa gandist ben geworden. Stant. Bravo, braven vriend, dat zijn woorden die uit het hart komen, alzoo zouden alle werklie den van Lede moeten doen. Lon. Hebt gij al gehoord dat de onderpastoor hier weg gaat Stant. Ja, ik heb het ook verno men. Lon. Ja, zijne loopbaan is hier begonnen na deu wapenstilstand. Stant. Ja, zijn eerste werk was elkeen syndikeeren, die nooitgeen werk gezien hebben. Ook het syndi- kaat der hemdenmaaksters, "waar velen goed mede geweest hebben, bezonderlijk deze'die werkten, die kregen een vergoeding, en diege nen die werkeloos varen kregen niets, dat weet sofieken zijne be stuurster. Lon. Ja, en dan maar alle zes of zeven weken betalen in zulk een tijd van gebrek, en als het betaling was, dan durfde dien braven volks- gezinden onderpastoor, aan de meis jes zeggen ge krijgt niets, dus een echt katholiek werk. Stant. Nu moet hjj weg, en dat door zijne vijanden, nochtans dat ze ook katholiek zijn. Lon. Hun schip staat op het vergaan, ais het maar gemeend is. Stant. Ja, als het maar geen be drog is, voor onze menschen hunne oogen te verblinden, want gij moet weten, dat ik eens twee heeren een praatje heb hooren voeren, op het dorp achter de mis, en wat ik ge hoord heb, mag ik u toch wel zeg gen Het was mijnheer den dokter Broekband, met zijn twee gezichten, die nu op de katholieke lijst staat, en een dokter der Frontpartij. Die zegde dat ze malkander moesten verstaan om onze werklieden de ne derlaag te doen ljjden.

Recht en Vrijheid | 1925 | | pagina 2