Abdijsiroop Mijn Hoekje. DE GROOTE DAG NADERT onder N1 moet er door Yoor de Reizigers der lijn Geeraardsbergen. Kiezers tv firn Jlvn de JCinderen van JSelgië. stemt onder N. I. Sleml dus voor de Socialisten onder N. 1. Op Onderzoek. v. Belangrijk Bericht Niets is onaangenamer dan zijn duur gewonnen centen, ge deeltelijk te moeten dragen, naar den heer Ontvanger der belastin gen,en nochtans het is noodzake lijk wil het land kunnen bestuurd worden, want als er uitgaven moeten gedaan worden, zyn er ook inkomsten noodig. Mgar er zijn twee manieren, om gelden te do n binnen komen. Men kan het geld, dat er noo dig is. halen voor het grootste, voor het allergrootste gedeelte by dezen die overvloed hebben. Men kan ook het geld halen, by de kleine boerkens, bjj de kleine burgers en werklieden, zooals men het tegenwoordig doet. Zulks hangt af van het Gouver nement van dé manier waarop het Ministerie is samengesteld. De werklieden worden nu afge houden op hun loon, en op het einde van 't jaar, rekent den Heer Ontvanger der belastingen, wat ze dan nog te betalen hebben, en vandaar, ontvangen de werklie den van die onaangename brief jes, om nog zooveel of zooveel franken te gaan betalen, naar mate men in 't jaar gewonnen heeft. Het vertrekpunt is valsch. Er wordt aan een werkman maar 3000 franken gegund om te leven waarop men niets te beta len heeft. Dat is te weinig. Wie kan er leven met 3000 franken in 'tjaar? Het is maar 8,33 franken daags Het is hierdoor, dat de werklie den in evenredigheid zooveel te betalen hebben tegen de ryken. wiens inkomsten men niet kent, omdat men aan die heeren niet de verplichting durft opleggen hunne inkomsten te laten controleeren. Ons Ministerie is de werklieden niet genegen, noch de kleine boer kens, noch de kleine burgers. Het is een Ministerie van ryke men schen- Het werkt in 't voordeel van de ry'ke menschen. Wij Socialisten, zouden dé be lastingen, noodig om 't land te besturen, doén betalen door dezen die er best tegen kunnen, die leven op 't zweet der kleinen. Wy zullen daaraan verandering brengen, maar we moeten hierom ook den baas kunnen worden. Hoe dat? Wel als de kleinen, dé uitgepersten, hun stem wei geren aan de grooten, die nu toch maar zorgen, voor hunne eigene klas. voor de grooten. Als de kleintjes willen is het geloopen, zy zyn't getal én heb ben dus de macht-, want in de stembus zyn zy de gelyken van een rijkaard, elk heeft maar één stemmeken. Om in deze kiezing het Ministe rie der ryke menschen overboord te werpen. STEMT ALLEN ON DER NUMMER l. Friederik. ÊrL t De groote dag nadert zoo zeggen de arbeiders met een zucht van verlichting. Want ja, ze zijn haastig hunne stem te mogen uitbrengen voorde Sociaal demokratie, en met duizenden en duizenden klinkend de reactionnaire politiek van Theunis te mogen veroordeelen. De groote dag nadert, waarop het kleriko liberaal ministerie neer liggen zal. Vóér4jar*n, dan kraaide de bourgeoisie triomf, 't was uiten amen met het socialisme, de roode ministers, die zorgden voor de werklieden, moesten buiten en de rijke heeren zouden regeeren in 't voordeel hun ner klasse. Maar duur heeft het ons landeke te staan gekomen. Onze arme frank is beneden alle pril gezakt. Onze dagelijksche boterham steeg boven alle denkelijke prijzen. België afgezonderd in de wereld. België bedrogen uit hetRoeravontuur. En de burgerij zelf mistevreden, want nooit was er meer ruzie bij de katholieken en bij de liberalen. Men mag zeggen dat niemand tevreden is, ziedaar de ware uitslagen van de onbehendige politiek van Theunis. Maar wij, werkende klasse, we hebben een speciaal eitje te pellen met onze bazen. De burgerij meende dat de tijd nu gekomen was om alles af te neanen. Ellendige domme klasse, de Belgische burgerij, die niet eens ziet waarom het gaat over de gansche wereld, die meent dat als overal de massa het hoofd opsteekt voor haar rechten, de Belgische arbeiders alleen nederig onderworpen blijven zullen in armoede en ellende Onze vakbonden hebben zich teweer gesteld, onze politieke clubs hebben tegengewerkt en de groote sociale omkeer, de heilige overwin ning van den achturendag hebben we behouden. Maar aan andere sociale wetten heeft ze kunnen peuteren de burgerij, doch hoe lang nog Want de groote dag nadert, ja, waarop de socialisten glansatjk uit den strijd treden zullen omalies te herstellen wat vernietigd is en om dan alles nog zoo vele, zoo vele uit te breiden. Mannen, op 5 April, begint slechts ons werk, dan neemt de demokra tie weer 't bewind in handen en stuk na stuk krijgen we wat ons bestaan verbeteren moet. Dan komt de gansche stoet met al de rest. Waar is nu de arbeider die zich voor zulke grootsche zaken van zijn klasse niet inspannen wil Waar leeft de fabriekwerker of ambachtsman of landbouwknecht, die niet meestrijden zal Hij is verwittigd wat de groote dag beteekent. Waar leven de lauwen en flauwhartigen nog Allen op, mannen van den grond, mannen van het katoen of vlas, van het hout of het ijzer. Allen op I De Partij heeft u allen noodig, richt een plechtigen oprot p tot U. Ondervraagt uw werkersgemoed Denkt aan de toestanden van vroeger. Denkt aan wat de burgerij durft. Spreekt, biecht tot u zelve Als ge dat hebt gedaan, dan twijfelen we er geen oogenblik aan. Gij roept uit volle borst Aanwezig en ge treedt in de rangen als moedig soldaat. Allen op dus en aan 't werk 1 Gij moet de burgerij verbazen door uwen strijdlust, uwe propaganda en uw durven, en dan moet ge ze verpletteren door uw kiesbriefje De burgerij heeft aan ons gezegd, dat hoe meer wij kregen, hoe meer wij wilden. En waarom niet dan Er is nog zooveel voor ons te bekomen, door ons te veroveren, alvo rens er meer gelijkheid en meer rechtvaardigheid zal heerschen I Wij zijn het beu te moeten wonen in krotten, als anderen wandelen in paleizen. Wij ziln het beu te moeten eten wat de rijken niet willen. Wij zijn het beu in den winter koude te lijden. Wij zijn het beu onze kinderen te moeten afstaan en onze vrouwen aan 't kapitalisme. Dat alles zijn wij beu I Welnu burgers, dat is ons programma voor de toekomst, gij kent het nu, 't is klaar en duidelijk. Meer welstand, meer gelijkheid en beschikken over onzen eigen arbeid Daarom moeten we eerst en vooral het winnen op 5 April, met te stemmen voor de Socialisten, Het is zeker, dat het Arrondisse ment Aalst ditmaal twee socialisti sche volksvertegenwoordigers ter Kamer stuurt. De toestand is nooit gunstiger ge- Overal heerscht ca- don grootsten geestdrift bizonder op de buiten gemeenten is er enthousiasme en vuur voor het socialisme, zooals nog nooit is gebeurd. Het Kanton Sottegem zal ons dit maal een verrassing brengen het lukken onzer meetings en onze pro paganda getuigt daur van eene gan sche ommekeering. De Daensistischo party wordt tot in de verste hoekjes teruggedron gen. Er blijft hun nog Aspelaere, Nederhasselt, Voorde en nog onkel* gemeenten in dien omtrek, waar zy op eeii zeker aantal stemmen zullen mogen rekenen. Op eigen krachten kunDen ze nooit meer in het Arron dissement Aalst ëèo gekozene heb ben. Dat staat vast De Daensistische Party en Front party lijken op een zieke en kwy- tiende maagd, die zich voelt van lie verlede sterven, bij gebrek aan levenskracht. Van de Liberale party zullen wij niet eens gewagen. Het is best, dat men dooden met rust laat... De Katholieke party vangt met vertwijfeling en wantrouwen den stryd aan twijfel is erger dan de dood. Noch een Baron deBethune, noch een Van Schuylenbergh zyn de mannen om nog het vertrouwen waard te zyn der katholieke werk lieden. Zij zal onvermijdelijk een neerlaag van belangoploopon.deeens zoo machtige katholieke pajty. Alleen do Socialistische party is de party der democratie, van orde en tucht en bekwaam om de teugels van 't land in handen te nemen Aalst zal en moet aan dien triomf mede werken met2député's naar 't parlement testuren. Twee volksvortogenwoordigers Dat zal de macht bestendigen van 't Socialismein ons.Arrondissement; dat ware degenadeslagaan deFront- party dat zou onvermijdelijk den laatsten invloed wegnemen der katholieke party op den buiten. Aan 't werk dus, makkers, voor do laatste dagen Alleman op de bros en ons doel is bereiktA. Vyverman. V. C. J. S. V. C. M. I. Dierbare kinderen, Alle goede katholieken van België hebben de oogen op u gericht. 2y rekenen op uw gebeden, uw kleine verstervingen en uw vurige commu nies, opdat de aanstaande verkie zingen ons een volstrekte katholieke meerderheid geven. Velen vreeze,n een ongeiukkigen uitslag, maar als het H. Hart zich aan onzen kant stelt, en Hij zal het doen indien gij Hem met vurigheid en vertrouwen bidt, dan zijn wy zeker een schitte rende zegepraal ie behalen. In 1912 vreesde men ook doch de kinderen uit dien tijd zijn opgestaan en honderd vjjftig duizend kleinen hebben een aanval van gebed ge daan de uitslag is alle gedacht te boven gegaan. Zoo zal het ook dezen keer zijn. Gy zyt machtig op Jezus H. Hart, maakt gebruik van uwe macht. GEBED. Zoet Hart van mijnengoeden Jezus uwe kleine vrienden hebben u noo dig. Wij hooren zeggen dat Uwe vij anden U uit onze scholen willen ver drijven. Wat zouden wij zonder U worden Blijf bij ons, minnelijke Jezus, en daarom geef ons goede verkiezingen. OnzeVader.Weesgegroet. H. Hart van Jezus, ons toekome uw rijk H. Hart, in naam van uwe liefde tot de kleinon, verhoor ons. Onbevlekt Hart van Maria, bid voor ons. H. Jozef, Patroon van België, bid voor ons. Kosteloos verkrijgbaar bij de Paters der HU. Harten, Pottel- bergKortrijk. Nochtans try sullen dankbaar sijnom de personen die ons geldelijk sullen helpen voor de verspreiding IMPRIMATUR: Brugis. 8 Febr. 1925. Van den Berghe, Vic. Gen. Wat zegt go daarvan De Vicaris-generaal van 't Bisdom Brugge brengt dus do kinderen in den kiesstrijd. Do godsdionst wordt misbruikt voor kiespropaganda En de school, betaald door den Staat, moot dienen om de politieke heerschappij der rechterzijde in België te bestendigen. Deklorikalen wilton meerderheid worden, om ons de politiek van voor den oorlog opnieuw op te dringen. Dat zal niet gebeuren. ELKE BEWUSTE WERKER Gezel Alfred Wichels, volks vertegenwoordiger. komt den vol genden brief te ontvangen Mijn waarde Collega, Ais gevolg [aan 1" van de vraag welke Gij mij onlangs hebt gesti ld heb ik het genoegen U te melden, dat, met ingang van 5 [Juni aan staande, het vertrek van trein 2672 uit Denderl-ruw naar Gee raardsbergen, Zondags vastge steld is te 20 u. 46 in stede van te 20 u. 15, om de aansluiting op te nemen van trein3053,die te 20 u. 40 uit Brussel (Noord) aankomt. Het spijt mij de toepassing van deze wijziging op werkdagen niet te kunnen toelaten, omdat daar door talrijke werklieden voordo lyn Geeraardsbergen, die te 20 u.3 met trein 2816 uit Brussel (Noord) te Denderleeuw aankomen,zouden verplicht wezen tot een lang op onthoud in deze statie, hetgeen lievige en gegronde klachten van hunnentwege zou uitlokken. Het SDi.it mij oveneens, 's avonds geen bytrein van Denderleeuw te kunnen inrichten, daar deze maatregel en do uitgaven welke er zouden uit voortspruiten niet ge rechtvaardigd ziin door een wer kelijke noodzakelijkheid. Aanvaar miin waarde Collega, do verzekering mijner verkleefde gevoelens. (Get.) NEUJEAN. De kiesing is geheim. Niemand kan welen voor wie ge kiest. Er is meermalen in onze bladen en vlugschriften op gewezen dat de Kristene vrije demokratische Front partij, partij van VI.nationalisten,P. V. N. ofte party van niemondalle, een vorm van reactie is. Heden staan wij in 't volle vuur, als sociaal democratische party met ons zuiver programma dat te ver wezenlijken is, en die de moeilijk- sten kan bevredigen,en dus dooralle hand- en geestesarbeiders, evenals alle kleine landbouwers en midden stand ei s kan h y bij getreden wo rd en De Socialistische party kan alléén bogen op een prachtig verleden, dit hebben wy in onao vorige artikels aangetoond. De Frontpartij heeft in 1919 en 1921 aan onze Vlaumsche arbeiders een gelukkig en wol stel fend leven beloofd en kan heden op geen enkel verwezenlijking wij zen, hetgeen hen derwijzein zulk aardigparkotpJaatst en van daar die onstuimige woede. Voelende dat hun zinkend schip niet meer te redden is, moeten zij terwille van een judaspenning van de. reactie enkel en alléén de socia listische partij en dezes leiders aan vallen. Het gaat hen niet aan dat de ka- tholieke-Iiberale regeering destijds ons land r.aar tiet bankroet heeft ge stuurd, dat de achturenwet is gesa boteerd, dat het kosteloos ouder domspensioen door Moyersoen is afgeschaft geworden, geen woord van afkeuring, maar wel brieven van gelukwenschingen aan Moyer soen, omdat hij de plaats innam'van Wauters Zij weten nochtans dat siuds de socialistische party den strijd heeft aangevangen, de werkende klasse zedeliik en lichamelijk verheft is uit de ollende, verdrukking en verat' moeding, waarin zy door katholie ken en liberalen waren gedompeld. Alléén dank zij de machtsont plooiing der sociaal democratie, is er een nieuw leven van meer wol stand en genot in do werkersgezin nen komen binnen dringen, Alléén de Socialistische Partij is geroepen om de verrotte reactionaire kapitalis tische wanordelijke maatschappij te vernietigen, en een maatschappij van vrede, broederlijkheid en ge rechtigheid op te bouwen. De Frontpartij veroordeelt zich zelf. zii wil met Vlaanderen van Wallonië te scheiden, ons opnieuw inde handen van het klerikale sla venjuk kluisteren. Zy weet dat dank de energieke werking onzer Wual- scho broeders, eindelijk de Vlamin gen hebben begrepen dat er beter nis te brengen was aan hunnen er- harmelijken toestand. De sociaal democratie heeft de Vlamingen en Waleneer) beteren menschwaardi- ger bestaan bezorgd, dank haren strijd. Hoden staan wy aan de vooravond der verkiezingen' en de kristene democratische Frontpartii, werpt zich bovenarms op de stryd der so cialistische paitii, om derwijze de weg die de arbeidersklasse naar de volledige ontvoc-gdingleidt tedwacs- boomen: Neen, heeron kristene domukra- ton Fronters, hoe goed gij u zult aanstellen of niet, de arbeidende klasse is de overtuiging toegedaan dat gij de knechten der reactie zijt, achter een democratisch masker, zy hoeft u aan 't werk gezien, zij kort uwe handelwijze, zij heeft OOG uitslagen in haar voordeel van u ge kregen on in dergelijk troebolwator visscherspoli tie kers, kan zij geen vertrouwen stollen. De arbeiders aller schakeer ingen hebben begrepen, dat het in deze groote kiesstrijd alleen gaat do grooten tegen de kleinen, de uithui ters togen do uitgebuitonen, de reac tie togen de democratie, en of zij zich geel, blauw of groen van kleur zyn, roepen wij luideomver on or over. de reactie mot al hare aan hang de Fronters inbegrepen slaan wii ton pletter op 5 April, met te stemmen onder N. 1, tot de volledige zegepraal der zwoe gers. a. B De kiesers die onmogelijk kun nen alleen stemmen,en in de voor waarden verkeeren, om een leids man mede te nemen, moeten 5 dagen voor de kiesing, aan den voorzitter van het kiesbureel waar ze moeten stemmen, een bewijs van den geneesheer voorleggen. •v>'- USci'vr-JS''A Overal zweven nu de kiemen van deGjiep in de lucht. Akker's Abdij siroop bestrijdt dit kiemengevaar op afdoende wijze door de krui denuittreksels in hare samenstel ling. Keelontsmettend, borstver- sterkend en verzachtend, bevat geen verdoovende bestanddeelen. AKKER's Alle Apotheken. Per Flesch 1 2 30 gr It. 7.50. 550 gr. fr. 12.—i i 1000 g,. f, 20.- Eischt onze handteekening L I. AKKER. HoofdJepót België R. de Beul. Antwerpen.

Recht en Vrijheid | 1925 | | pagina 2