NA DEN SLAG Abdijsiroop K.AMIEL NOEL aan Mgr. Mercier Na den prachtigen uitslag I Zitdagen Het nieuwe Parlement. Alle Bank en beursverrichtingen, Die hoestprikkd nen opeens, niet één vader, maar drie vaders te gelük. Als het kind arm was, dook er niemand op als vader het wordt een begoed meisje en er zijn er, onmiddeiyk. Het geld, het geld Ware ik meester, ik zou die drie mannen die zich aangeven als vader, eenvoudig weg als vagebonden opsluiten. Friederik. De voornaamste oorzaak van de overwinning Algemeene winst en verliesrekening. Dal is dus de nieuwe verdeeling van de Kamer. Wij vormen dus de sterkste groep in het parlement. KOOPT UW LIKEUREN BIJ MARCEL Strijdpenning. Voor de Harmonie. Belgische Bank van den Arbeid Verfwaren 8: Glaswerk - Violettestraat, 19, Aalst. Aart»bi»»ohop wan Mechelen. Eminentie, OU tuit reeds hebben vernomen, op het oogenblik dat deze brief u bereikt, dat de uitslag der verkiezin gen van 5 April niet beantwoorden aan uw hoop en die van de katho lieke partij, üp Palmenzondag heeft he» Belgisch volk de palmen der overwinning gezwaaid, maar 't is ter eere van de Socialistische demokra- tie. De liberalen, deze oude papen vreters, met wien we gedurende vierjaar samen hebben huisgehou den, zijn in de pan gehakt. Wat de katholieken betreft, deze blijven ter plaatse trappelen en zijn in verschil lende arrondissementen zelfs ach teruit gegaan. Ge moet den durf heb ben van onzen vriend Renkin, die voor de verkiezingen do homogene katholieke meerderheid aankondig de, om het feit, dat wü onze stellin gen handhaven, als een overwinning te vieren. Wat zeer spijtig is voor ons, en vooral voor u persoonlijk, die het gewicht van uw staf in een der scha len van de politieke balans hebt ge worpen en u gekant hebt tegen het •ocialisme, is dat deze de overwin naar is van den dag. Helaaseen groot aantal geloovige arbeiders hebben blijkbaar voorde socialisten gestemd. Het is om wanhopig te worden dat de vervloekte socialisten, ionen van den duivel, de overwin ning hebben behaald, niettegen staande uw vastenbrief; niettegen staande de gebeden, die men heeft uitgedeeld in de vrije door den Staat gesubsidieerde scholen, waaruit Minister Nolf gelukkig alle toezicht heeft geweerd niettegenstaande uw zegen, gegeven aan de priesters journalisten en aan de rotatiepersen van de XX* Siècle die het aam beeld moest worden waarop het zwaard der overwinning zou ge smeed worden. Waarom hoeft de hemel ons verlaten Uwe Hoogheid zal mij misschien vergeten als ik haar eenige moenin- gen mededeel, over haar houding in publieke zaken, den laatsten tijd op gedaan in geloovige kringen. De h. Neuray, die, maar nauwe lijks een verdoold schaap kan wor den genoemd, verzekert aat de pries ters van de XX* Siècle die door gaan als de trouwste vertolkors van uwe denkbeelden, meer nadeel heb ben berokkend aan den godsdienst, dan alle klerikale redevoeringen. Men zegt ook dat uw laatste brief aan Le Peuple aan waardigheid tekort schoot. Men begrijpt niet dat gU nooit stellig uw interview hebt tegengesproken met den h. Agnar, leider van de kristen demokratie in Spanje, en waarin gij hebt erkend dat in België veel socialistische ar beiders, goede syndikalisten, als vol maakte katholieken kunnen gelden op gebied van godsdienst. Men zegt ook, Eminentie, dat gij ongelijk bad u kwaad te maken, toen gij naar Le Peuple schroeft. De kwajon gens zeggen dat gij u hebt laten ver linden door al de eerbiedbetuigin- gen, die u tijdens en na den oorlog werden bewezen. Men verzekert dat gij gedurende den oorlog minder ge vaar bebt geloopen en minder ver dienstelijk züt geweest dan de nede rigste arbeider, door de Duitschers weggevoerd naar Recklinghausen ol naar de vuurlinie aan het front. Men begrijpt ten slotte ook niet waarom gij u bij het einde van het proces Coppée, spontaan als waar borg hebt gesteld voor de onschuld van dien baron waar ge toch niets hebt gedaan ten voordeeleder andere leveranciers aan den vijand, die aan de Duitschere bier en worsten had den geleverd en onverbiddelijk wer den veroordeeld. Wat ik u mededeel, Monseigneur, is In 't voordeel van Onze zaak. Laten we den hemel bidden dat de kristen- demokraten steeds even schuchter en kleinzielig mogen blijven en dat de liberalen nog portefeuilles mogen aanvaarden al ware 't maar twee en een anti socialistische koali- tie. Ik blijf, Eminentie. Uw onderworpen zoon, Ignace FIOLIEN. R bi Aan 't werk voor de versterking onzer groepen Zondag laatst hebben de werkers van de steden en gemeenten, de am bachtsmans van de privaat nijver heid en dezen van den Staat hunnen uitdrukkeljjken wil getoond, dat zi vooruit willen marcheeren onder de plooiën der Roode Vaan, voor eene nieuwe en betere samenleving Inderdaad In de gewezen forteres van Woeste, waar voorheen onze oude partijgenooten zou hard werk ten, doch zonder de gewenschte uit slag te bekomen. Dertig jaren lang is er ge werkt voor den eerste so cialistische gekozene zes jaren later veroveren wij den tweeden rooden zetel in het arrondissement Aalst! Dezo uitslag heeft in de eerste plaats onze oude partijgenooten ver heugd die de moeilijkste taak heb ben volbracht,en de jonge en nieuwe strijdmakkers in een grooten geest drift ontstoken het is verdiend en wij alleen hebben het recht te fees ten Vrienden 1 na de schoone bekro ning van Zondag mogen wij niet rusten, en aan dezen die aan onze partjj hunne stemmen verleenden, roepen wij toe komt dichter tot ons, sluit u aan bij onze verschil lende groepen, zooals Vakbouden Ziekenkassen, Coöperatieven, Kunst kringen en Partfjgroepen De partij heeft 18113 stemmen be komen. Wanneer al de roode stem mers lid worden van onze groepen, alsook hunne vrouwen en kinderen dan sullen onze Vakbonden en an dere Groepen, ten minsten verdubbe len in ledental. Daar is eenegroote en schoone taak voor onze propagan disten en andere partijgenooten weggelegd. Vrienden, er biedt zich eene schoone gelegenheid aan. Aan het werk, voor de roode stemmers lid te maken van (Onze Groepen en Partij, dat zal ons de beste waarborg geven voor de toekomst en deD eindtriomf te verzekeren van het Socialisme Wie helpt er mede Aan 't werk Aan,'t werk H. F. Waarom werden de liberalen ver slagen Om duizende redenen, on der dewelke voornamelijk de afwe zigheid van een programma, het ge mis van aanraking met het kiezers korps buiten de enkele weken voor de stemming. Bij eike kiezing laten zij eenige dooden achter, en het is wel gedaan. Het is niet genoeg te pochen over orde en vrijheid, over vrede en voer- uitgang, nu eens een deuntje hooger, dan eens een deuntje lager. Er komt wel oen oogonblik waarop de kiezers deze woordenpraal moede, met pah en zak naar andere partijen over gaan die tastbare bewijzen leveren hunner werkzaamheid. Men kwam tot ons om duizende redenen, voornamelijk tweewij hebben van ons algemeen program ma een bijzonder kiesprogramma op gesteld dat kan volstaan voor den duur eener wetgeving de kiezers hebben vertrouwen gehad omdat wjj bewezen hebben scheppers te zijn en mannen van de daad. Onze instellingen die bestendig werkzaam zijn bezitten een soort vangarmen die zich over heel het land verspreiden. Wilt gij daarvan een bewijs onder velen Denkt gij niet dat de honderden en honderden agenten van La Pré- voyance Sociale die onverpoosd het land afloopen geen nuttiger arbeid leveren dan de welsprekendste rede voeringen van don Heer Paul Hy mans Denkt or een oogenblik aan en de uitslagen van 5 April zullen U zeer natuuilijk schijnen. van Volksvertegenwoordiger Alfred Nichels. TE AALST. lederen Zaterdag vmi 9 tot II ure 's morgens, in bet lokaal «Hand in Hand» Molendries. GEBRAARDSBERGBN. lederen le Maandag der maand, van 9 tot II 1/2 uren morgens In het Volkshuis, Groote Markt. NINOVE. lederen le Dinsdag der maand van S tot 10 ure 's morgens, in het lokaal De Redding Geeraardsbergschestraat. SOTTEGEM. Eiken 2e Dinsdag der maand van 8 tot 10 ure 's morgens, bij Jef Bcorens, Nieuwatraat, 13. N. B. Voor dringende zaken is het adres van Volksvertegenwoordiger Alïred NICHKE3, Brembodegemstraat, 14. Aalst. OO Het Belgisch kiezerskosps heeft gesproken. De klerikaal-liberale reaktie is verslagen. De Frontpar tij beeft eerder achteruitgang dan vooruitgang gemaakt. De demo kratie triomfeert over gansch de lijn in de Belgische Werklieden-Partij. Tot dusver beschikken wij over officieele cijfers. Het valt dus moeilijk de winst- en verliesre kening nauwkeurig op te maken. Met zekering kan nochtans reeds gezegd worden, dat het nieuwe par lement als volgt zal samengesteld zijn Socialisten, 79 Klerikalen, 78 Liberalen, 22; Frontpartij, 6 en Kommunisten, 2. Eene gekenmerkte verschuiving naar links. Voor de ontbinding be schikte de klerikaal-liberale koala- tie over een meerderheid van 19 stemmen een soortgelijke koalitie zou thans herleid zijn tot 7 stem men meerderheid Een verlies voor deze koalitie van 12 stemmen. Dit verlies komt op de winstreke- king van de partijen van links. Alvorens over te gaan tot een ander hoofdstuk moet nog vastge steld worden, dat de verwachtin gen van de Fronpartij erg teleur zijn gesteld geworden. De aan winst van deze partij, gezien haar kartel met de Christene Volkspar tij, komt in feite neer op een in 't oog springenden achteruitgang. De kommunisten hebben weinig of geen sukseste boeken. Volgens de gekende cijfers zouden de kommunisten 2 zetels veroverd hebben. (Een te Brussel en één te Luik). Welke lessen liggen er nu beslo ten in deze cijfers De nederlaag der liberalen ver wondert geen mensch. Tereoht mochten wij reeds schrijven in den loop der week vóór de verkiezing, dat de liberalen zich overgaven vóór de slag geslagen werd. De oorzaken van de nederlaag dezer partij zijn van algemeenen aard Deze partij heeft bewezen niets begrepen te hebben van de na-oorlogsche problemen. Zij heeft gedacht in het gevlei van het kie zerskorps te komen door het patrio tisme bestendig uit te buiten. Achter deze uitbuiting hield zij haar reaktionnair drijven schuil. De feiten hebben bewezen, dat deze partij versleten is tot op den draad. Zij overleeft zichzelf. Haar politieke invloed en macht zijn her leid tot de eenvoudigste gedaante.' Zij behoort tot het verleden en naarmate den aangroei onzer par tij zal de liberale partij zich oplos sen voor een groot deel in de kleri kale en voor het ander deel in de socialistische partij. De uitslag der verkiezingen is anderzijds een streep door de reke ning der klerikalen. Zij hadden ge dacht stilaan naar de meerderheid te gaan in het Parlement. Daar is gelukkiglijk niets van gekomen. Onze bevolking in haar breede lagen heeft zich wars ge toond tegenover een klerikale heer schappij De achteruitgang van de klerika len vindt zijne hoofdoorzaak in het reaktionnair regeeringsbeleid der klerikaal-liberale regeering. Het kiezerskorps heeft zich ge wroken over de ramspoedige ge volgen van dit regeeringsbeleid, hetwelk in het teeken stond van de bozetting van de Roer. Deze wraak is des te sterker omdat de klerikalen geen enkel middel onverlet hebben gelaten in hun strijd tegen onze Partij. Zij hebben geschermd met het roode gevaar zij hebben er den Bolsje- vist met het mes tusschen de tan den bijgehaald en buiten 'ieders verwachting hebben zij het Geloof, de Kerk en den priester gebruikt en misbruikt voor hun politieke doeleinden. Niets heeft mogen baten. Het kiezerskorps heeft de reactie, ver persoonlijkt door het klerikalisme, gewurgd. Dat is de waarheid, en het is deze waarheid die aan de basis ligt van het sukses der socialistische partij. Wij zegevieren, omdat wij de democratie vertegenwoordigen en omdat de meerderheid van het kiezerskorps vertrouwt ir. de de mokratie. De verkiezing van 1. 1. Zondag heeft bewezen, dat het jonge kiezerskorps gewonnen is voor onze Partij. Een prachtige aanmoediging voor de toekomst want stilaan maar zeker gaan wij naar het tijdstip dat de georganiseerde arbeiders klasse zal beschikken over de vol strekte meerderheid in het Parle ment. Wij zijn voldaan over de resulta ten der verkiezingen. De demokra tie triomfeert. En welke regeering er nu morgen moge komen, deze zou desgevallend wel kunnen regee- ren ZONDER ons, maar NOOIT TEGEN ons. PROVINCIES SOC. KATH. LIB. FR. KOM. TOT. WINST VERLIES BRABANT 15 14 6 1 1 37 Soc. 3 Lib. 3 Kom. 1 0. Str. 1 ANTWERPEN 9 10 3 2 24 Soc. 1 Lib. 1 Fr. 1 Kath. 1 OOST-VLAAND. 10 14 3 1 28 Soc. 1 Lib. 1 Fr. 1 Kath. I LIMBURG 7 Kath. 1 Lib. 1 NAMEN 4 4 1 9 Soc. 1 Kath. 1 LUXEMBURG 2 4 6 Soc. 1 Lib. 1 HENEGOUWEN 19 7 5 31 Soc. 1 Lib. 1 LUIK 14 6 2 1 23 Soc. 2 Lib. 1 Kom. 1 WEST-VLAAND 6 12 2 2 22 Soc. 1 Lib. 1 79 78 22 6 2 187 Soc. 11 Kath. 1 Kom. 2 Fr. 2 Lib. 9 Kath. 3 0. Str. 1 16 13 Overdracht fr. 2469,99. Gezongen door de Vos Plas bfj Frans Berghman 5,50. Den baas doet er 1,50 bij tot steun voor de aanstaan de Provintiekiezingen, hfj heeft ge noeg en stort zijn special 0,25. Ge zongen bfj Alfr. Steenhout 2,40.Pour les amis de travail Au petit Bleu 3,75. Een lied gezongen door een Dendormondenaar 1,00. Van oude gazetten 1,00. Gezongen na de mee ting van César Haelterman door Gyssens Hifloné bjj Wantje Cuyper 9.oO. Arys Albert doet er 1,00 bfj. Ook Verbestel nog 1,00. Totaal fr. 24,40. Gezongen door E. Bombeeck, rond- gehaald door do dochter van Buys, in het lokaal Hand in Hand 18,05. NAAMLOOZE MAATSCHAPPIJ GENT, Voldersstraat l,GENT Agentschap te La Louvière 46, Sylvain Guyauistraat. Postchecrekeningen te Gect n° 850 te La Louvière n° 48375 Kapitaal 1 5,000,000 frank. Reservefond» 1 3,016,422,79 Bedrag der deposito rekeningen op 31 December 1924 53,365,683.89 Fr. Interesten op de verschillende rekeningen en geldplaatsingen. Checkrekeningen, betaalbaar op zicht fr. 3.00 0/0 Halfmaandeiyksche rekeningen fr. 4,90 0/0 Rekeningen met voorbericht van 15 dagen fr. 5,00 0/0 Rekeningen met voorbericht van 30 dagen fr. 6 1/8 0/0 Termijnrekeningen op 3 maanden fr. 5,25 0/0 Termijnrekeningen op 6 maanden fr. 6,25 0/0 Termijnrekeningen op 1 jaar fr. 5,00 0/0 Verkoop van Kapitaal aandeelen BELGISCHE BANK VAN DEN ARBEID aan fr. 910,00 FABRIQUE DE BONNETERIE V. AMEYE aan fr. 850,00 Kasbons FRIGORIFÈRES du LITTORAL. 7 0/0 aan fr. 490,00 nitkeerbaar den 31 December 1931 COTONNIERE GANTOISE 7 1/2 0/0 aan 487,50 uitkeerbaar den 1 Juli 1933. Verhuring van brandkoffers. O Voor het schilderen, Glaswerk. Verfwaren, zooals Vernissen, enz, Lakken, Borstels, Sponsen, Zeem, vellen, en alles wat den stiol betreft. WENDT U BIJ Schilder en Glazenmaker Al mijne waren zijn van de beste hoedanigheid eD aan matige prijzen. die vastzittende slijm, vermengd met voortwoekerende ziektekie men, verdwijnt verrassend snel met de bekende Akker's Abdij siroop, welke Uw ontstoken slijm vliezen heerlijk verzacht, zuivert en geneest. Wereldberoemd bjj asthma, bronchiet, griep, influenza kinkhoest, heeschheid en keelpijn. AKKER*. Alle Apotheken. Per Flcsch 230gr Ir 7 50. t 550 gr. fr. 12.— 1000 gr I, 20.-. EiecJtt onze handteekening L I. AKKER Hoofddepdt België R de Beul Antwerpen.

Recht en Vrijheid | 1925 | | pagina 2