Den 1 Vlei, Hoogdag van den Arbeid is nakend Socialistisch weekblad voor hel Arrondissement Valst. Partijgenooten, bereidt U voor, om dit feest waardig te vieren Het feest van den Arbeid moet de bekroning zijn, van den Triomf door de Arbei ders, met de kiezing over 44 dagen behaald De Bewerkers der overwinning. Een Mei. 22<' Jaar N» 16 Prijs per nummer 20 ceulieiaeu. 19 April 19251 Armoncen Onverpoosd voorwaarts RECHT TSIJIEID Rechterlijke aunoDCon 4 fr. per regel op 1' en 2* bladzijde, 2 fr. op 3" en 4" bladzijde. Rek lam en volgens overeenkomst. Allo briefwisselingen moeten elke week vóór Woensdagavond, 8 ure, ingezonden worden. Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over workstakingen en grieven moe ten door do Vakbonden goodgekcurd zijn. UITGEEFSTER SAM. MAATSCHAPPIJ «HET RECHT Lokaal HAND IN HAND», Molendries, Aalst BEHEERDER-AFGEVAARDIGDE JAK BEKAERT. PostebeckrekeningN' 85688 Telefoon N' 128 REDACTIE ADMINISTRATIE Lokaal Hand in Hand», Molendries, 11, AALST ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden fr. 2,00 6 - 5,20 1 iaa-r 10.00 BUITEN BKLOIE. )aar fr. 15.00 Mon abonneert zich op allo postbureelen. Over de verkiezingen van 5 April zou men tot het oneindige kunnen schrijven. Men zou bijvoorbeeld een retro- spektiei overzicht kunnen geven van wat de vijanden van de Werk lieden-Partij zegden. Men zou al hun leugens en bewijzen van kwade trouw kunnen hernemen en vragen of zij z>e thans, als het bewezen werd dat ze tot niets gediend heb ben, nog staande houden. Men zou ook nog een kollektie kunnen aanleggen van hun groot sprakerige verklaringen en voor spellingen. Zij zouden de socialis ten verpletteren. Het denkbeeld alleen van de mogelijkheid eener socialistische regeering, zou het land van afschuw en ijzing vervul len, enz. enz. Dat zou heel plezierig kunnen zijn. Maar we willen geen leedvèr- maak scheppen in het ongeluk van onze tegenstrevers. Ook meenen wij dat het verleden dood is en dat w ij ons enkel te be kommeren hebben om het heden en de toekomst. Het zal even nutteloos zijn na druk te leggen op de beteekenis van de verkiezingen, welke we zoo pas achter den rug hebben. De door ons bereikte uitslag, heeft bewezen dat de kiezers or.s begrepen hebben en wij zouden dus slechts voor bekeer den pieken. Iets anders is het even stil te staan bij de uitslagen, om nader te onderzoeken wie onze schitterende zegepraal verzekerd heeft. Eerst een woordover onze leiders, haar bewerkers Gedurende vier jaar hebben zij zich kranig gedra gen. Zij hebben ck>or hun voorbeeld getoond, welke kostbare verdien ste de eenheid is en hoe deze het machtige wapen voor de overwin ning kan zijn. Geen enkele maal, noch in Kamer, noch in Senaat, heelt men onze parlementsleden er op kunnen betrappen dat zij ver deeld stonden over vraagstukken waarmede het levensbelang van de arbeiders verbonden is. Of het den achturendag, ol de huishuurkwes tie, of het loon en de vrijheid van vereeniging van het staatspersoneel gold, steeds waren zij als den blok van graniet. Wat zij gepresteerd hebben is bewonderenswaardig geweest. Moeten we herinneren aan de debatten over de spoorweg staking, over de Roerbezetling, over onze buitenlandsche politiek Is het noodig terug te komen op de hardnekkigheid waarmee zij der. twaalf-maanden dienst bestreden Dient er herinnerd te worden aan de hooge vlucht die 211 aan de be sprekingen wisten te geven, name lijk toen de sociale verzekeringen onderzocht werden Hebben zij door hun talrijke interpellaties niet bewezen in den enkelen dienst van de arbeiders te staan Dat heeft iedereen dag aan dag kunnen kontroleereti. Dat heeft iedereen in de gelegenheid gesteld het streven en de inzichten van de Werklieden-Partij aan de werke lijkheid te toetsen. Dat hééft ook nog dit gevolg gehad, onze tegen strevers in het waar daglicht te stellen, zoodat elke kiezer het bilan kon opmaken van wat klerikalen en liberalen beloofden en wat zij geven. Denken wij verder nog aan de moeilijkheden die zij hebben moe ten overwinnen, moeilijkheden en gevaien die slechts weinigen kon den kennen Wij bedoelen hier traktaties, welke het parlementair stelsel medebrengt, en waarmede men ons in de ergste hinderlagen heeft willen lokken. Om er een be wijs van te geven herinneren wij den lezer aan de tweede regeerings- krisis, toen Thrunis voor de derde maal het bewind in handen nam Terwijl de klerikalen met de libe ralen onderhandelden, trachtten ze ons tot hun inzichten over te ha len en mits toezegging van een hoog getal portefeuilles mede te betrekken in de groote verantwoor delijkheid, die zij door hun kwade politiek tegenover het kiezerskorps hadden te verrechtvaardigen. Om al die plannen te verijdelen was er doorzicht, moed en bekwaam heid noodig. Met de uitslagen der verkiezingen in de hand zal men toegeven dat onze j gekozenen ze allen in hooge mate bezaten. Maar al onze leiders zijn geen parlementsleden. We hebben er velen wier aktie zich beperkt in de besturen van onze politieke en syn- dikale organismen. Hun invloed is niet minder groot geweest. Hun be drijvigheid heeft er grootendeels toe bijgedragen onze mandataris sen op den gouden middenweg te houden, daar zij eenerzijds niet onder den invloed van het milieu staande, en anderzijds in recht- sïreekscher verband met de massa zijnde, er dikwijls hebben kunnen toe bijdragen elk gesteld vraagstuk tot zijn juiste afmetingen te herlei den. De uitmuntendheid van het stel sel werd door ons reeds meermaals ondervonden en thans door onze tegenstrevers zeiven erkend en be nijd De eenigste kreet, dien men bij hen verneemt is de socialisten nadoen We hebben vervolgens onze pro pagandisten, onze pers, onze vak honden en kooperatieven. Als een fijn raderwerk zit dat alles ineen. De socialisten nadoen Zal het hun baten Van welk nut kan u de ingewik keldste en schoonste machine zijn, als gij er het geheim niet van be zit Het geheim van ons raderwerk is onze socialistische overtuiging. Zij steunt op de vaststellingen in het verleden en streeft naar de be spoediging van de verwezenlijkin gen die het mer.sohdom wachten. Wat zou het klerikalen en libe ralen baten de strijdmethoden en middelen te bezitten welke wij heb ben, als zij er blijven naar streven de sociale onrechtvaardigheden te bestendigen en te verergeren Duizenden arbeiders treden tot onze opvattingen toe omdat zij van de uitmuntendheid, de doelmatig heid, de wenschelijkheid en het on vermijdbare van ons ekonomisch stelsel overtuigd zijn. Welk is het stelsel van orze tegenstrevers? Zij kunnen alleen de bestendiging in de toekomst van alle ellende van het verleden aanbieden. En dat geeft ons het recht te zeggen, dat de overwinning van 5 April 1. 1. een diepere beteeker.is h; eft dan die van een gewone kies- overwinniiig. Wij hebben het recht zulks te zeggen, omdat de uitslagen bewijzen dat wij steeds doordringen tet kringen waarin wij tot nu toe weinig of geen invloed hadden, ter wijl onze vroegere partijgangers ons getrouw blijven. Wij mogen het nog zeggen omdat de jeugd, welke niet gebonden is door sleur en gewoonte, onmiddellijk voor ons ideaal gewonnen is en als één man onze rangen komt vervoegen. De verkiezingen van Zondag 5 April zijn beslissend geweest voor het socialisme in België. Wij mogen er van overtuigd zijn dat onze leiders de thans veroverde stellingen zullen weten te verster ken, en bij de toekomende verkie zingen zal, zooals nu, de jeugd onzen invloed komen versterken en dan doorbreken wij de laatste dijken der reaktie. Men mag nooit op zijn lauworen rusten. Na den glorieusen triomf der Belgische Werkliedenpartij, moot hot proletariaat opnieuw ton strydo op want do ontvoogdings kamp der arbeidende klasse is een eindeloozon strijd, welke immer, on afgebroken, door do eeuwen voort duurt on nooit .eindigt. Hot fevon dor arbeidende klasse in 't bezonder on van de Monscblieid in 'talgemoon tot oen ideaal trach ten op te voeren, is on zal stoods het doel van dion strijd zijn. Na do eene hervorming moet d'an- dor komen, ou na deze verbetering, gene. Met hon die meenen, dat met een vooruitgang, zooals deze, zoo erg niet meer moetgestredon worden als vroeger,kunnen wij nooit 't akkoord zijn. Dezen zege van de Socialistische Partij is maar eon schakel van do eindelooze ketting van vooruitgang; 'tis maar één stap op do groote baan welke nog af to leggen is. Zekerlijk wij mogen en moeten ons verheugen over den bekomen uitslag. Want lijj heeft bewezen, dat hot socialismo de toekomst is, dat do Roode Vaan eens zal wapperen op allo gebouwen. De oude Staatspartijën moeten verdwijnen, want zij kunnen allo standen niet omvatten der samenle ving; zij zullen of kunnen nooit do bolangon der werkende klasse die non. De katholieke partij zal het sterkst zijn in het langst uithouden. Zoo ook zal de strijd in do toekomst uitgestreden worden tussclien socia listen on katholiokon. Maakt u gereed, mannen, en on verpoosd voorwaarts A. VYVERMAN. Nog een paar weken scheiden ons van het Woreldsfeest der zwoegers, van fabrieken en werk huizen, van mynen en zee, waar de werkers hunne vooi tbrengst tot waai de maken, hetgeen niet ten goede komt van hen, maar van eene luiheidsbende, parasieten, niettegenstaande dit aan de zwoe gers offers van vermoeinis en uit putting harer menschelijke krach ten heeft gekost, zelfs inenschen- levens. De arbeiders zouden zich geluk kig gevoelen, indien zy de vruch ten van hun eigen arbeid konden pluUken. Maar ditzynwij niet to verwachten in een kapitalistische maatschappij, gegrondvest op verrotte en verouderdo fondamen- ton, waaruit haat en nyd, vervol ging en roofzucht, verdierlyking van de menschheid voortspruit. Stilaan maar zeker snakt de massa, d,e verdrukten dezer ver rotte kapitalistische samenleving naar meer vrijheid cn broederlijk heid, ze worden het kapitalistisch wangedrocht moede, en willen zich door eensgezinde solidariteit als mensoli, ontrukken uit al de ellende, verknéehting en verar- moeding waarin ze gekluisterd ligt, om hooger cn steeds hooger op te klimmen langs de ladder der menschheid. Telkenjare de REUS ARBEID wordt gevierd, zien wy met ge noegen onze rangen versterken. De EEN MEI is do dag waarop al do hand en geestesarbeiders van gansch do wereld lucht goven aan hunne begeerte en hunnen stalen wilhoogcre loonen,betere werkvoorw,aarden, 8 urendag, enz. enz. Het Belgisch proletariaat hoeft op al deze ischcn den zegel van verzekering geslagen op 5 April j. 1., zy hebben den wensch uitge drukt dat wy oprukken naar de democratie, naar het socialisme. Benevens deze oischen, willen de proletaren met de hand en geest, aan den schepper aller rijkdom men DE ARBEID van al het schoone dat onzo oogon omstraalt, en hot nuttige de spil waar op do ganscho wore'd draait, ver- eer.en. Welgemeend grooten alle be wuste werkers, den 1 EN MEI. Luido zingt ioder proletaar ter

Recht en Vrijheid | 1925 | | pagina 1