Verdiende strat. Voor den 8urendag Voor Ontwapening Tegen militarisme en broedermoord eere van den alles scheppenden arbeid op Eén Mei. het groote internationaal werkersfeest, dat de voorbode is tot hare ontsla- ving Nu meer dan ooit moeten wy onze forsche werkorshanden sa men slaan, wy moeten opmar - cheeren in dichte drommen om aan de reactie te toonen dat wij een reoht eisohen van menschelijk bestaan, die wy alleen verkrijgen xullen met de omverwerping dezer wanordelijke maatschappij en oen nieuwe op te bouwen, ont daan van alle verknechting en roofzucht, maar waar alleen de gelykheid, de broederlijkheid en menschlievendheid zal bestaan, die derwijze welstand, genot en vredo onder alle volkeren zal be werkstelligen. Dat kan alleen het Socialisme. A. B Oproep van het Internationaal Vakverbond voor den 1 Mei. Aan ons de zege KAMERADEN Werk en Vrede. Voor den Surcndag I Voor ontwapening oorlog en militarisme Hèt Internationaal Verbund van Vakvereenigingen Tegen liet Roode Hoekje. Het Nationaal Verbond KOOPT UW LIKEUREN BIJ MARCEL Aan de leden van den Ziekenbond Victor De Geyter. STAD AELST Aan al dc Partijgenooien Woensdag 22 dezer, om 7 ure 's avonds, in het lokaal Hand in Hand zeer belangrijke PARTIJ- VERGADERING. DAGORDEi 1. De politieke toestand van het land in verband met de vorming der regeering. 2 Feestelijkheden van le Mei. Gezien de belangrijkheid der dagorde, rekenen wy stellig op ieders aanwezigheid. HET MIDDEN-COMITEIT. oen het kiosk der Verleden Zondag hebben wy dus het Dubbel Vlaginhuldigingefeest lijudo dezo der Leder- en Vollen- bewerkers, en deze onzer jonge maar knappe Harmonie - Arbeid en Kunst gevierd, gepaard gaande inet oen hulde te brengen aan onze twee gekozene volksvertegenwoor digers van hot arrondissement Aalst, de gezellen Nicheis Alfred en De Bruyn Prosper. Roods van af de vroegen morgend kwamen vreemde delegaties met Vlag aau, eu de Fanfaren De Ver broedering - van Oeeraardsbergen, gaf om U ure voormiddag, prachtig Concert, op Stad. Prachtig was hunne uitvoering vooral op muzikale kunst, en te meer, omdat de uitvoering ge schiedt door uitsluitelijke werkers- jongens. '•Namiddags hadden wy deTn- omfbetooging. Een echte meuschon- zeo verdrong zich aan het lokaal, en de Fanfaren Hand aan Hand die aan het hoofd van den Stoet moest marchoeron, kon mooilyk een weg banen door do massa. Het was eerst op de Moorselbaan dat wij deze ontelbare menschec- massa kondon in oogouschouw ne men. We merkten vooral op de go zelleu Nichols Alfred De Bruyn Prosper De Visch Pol en De Goyndt Ferdinand, van Gout, bestuurder van het Comptoir de Dépöti et de Prèts van Brussel. Al de Vlaggen onzer Vakbondon, Vrouwenbond, Jonge Wacht, Wijk- olubs en Propagandaclubs van gansch het arrondissement waren op po»t. Na de warkerswijk van Mulbeek doorkruist te hebben, lan den wjj aan in de Rink waar een Idoustormeeting plaats bad. Prachtige bloemtuilen wierdon do gezellen Nicheis Alfred, De Bruyn Prosper en De Nauw Guiliaume overhandigd. Vervolgens spraken Hellinckx en Cornet voor de Leder bewerkers De Bruyn en Balthazar over den behaalden triomf van 5 April j. 1- io verband met do e. k. Provintie Verkiezingen. Al de spre kers oogsten den meesten by val. Na de moeting hadden wjj nog een kleine tocht door de stad, om aan te tanden aan ons lokaal, waar daarna onmiddelijk een groot Bal plaats k"voorwaar een prachtige dag voor de werkors van ons arrondissement. En nu zeggen wij tol do makkers propagandisten en muzikanten van Aalst, Ninove. Goeraardsbergen, Denderleeuw, Sottegom on al onze buitengemeentens van ons arrondis- semeDt. WU hebben samen onverpoosd go- itroden.onssocialistisch programma verkondigt, niet omgezien naar al den persoonlijken laster, de ver dachtmakingen die door onze tegen strevers aan onze bevolking zijn verkondigd geworden, wy hebben nal gestaan in den vionigen strijd van laster en leugen, en tot spijt van wia 't benfjdt. al onze tegenstrevers onverbiddelijk verslagen. WÜ zyn fier ovor onzu bekomen uitslagen, wy alleen hebben kunnen bogen op vooruitgang wy hebben gefeest en gevierd, maar van heden •f vangt opnieuw de strijd aan; met m®er wilskracht en eendrachtige wil, togen wy aaar nieuwe over- W Bij na** WIOO kiezer* hebben onze rangen in het arrondissement Aalst komen versterken, grootscher wordt dus opnieuw de werking die wü kunnen aanvangen. Vooruit dus od den ingeslagen weg. het is de goede, onder de kreetgisteren in striid 'vandaag in feest, morgen op nieuw in strijd tot nieuwe verster king van ons proletarisch leger tot meerdere heil der menschbeid. A. B, Betoogt op 1 Mei met man en macht voor de eischen van het wereld- proletariaat Nog steeds hebben wij te strijden tegen do reaktie, die, nadat zo onze gezondheid en ons bloed genomen heeft in den wereldoorlog, ons liet meest noodige, het boste onthoudt Do oorlog is gemaakt door en ten bate van de bezitters door en ten bate van de bezitters wordt de 8 urendag geschonden. Tweemaal in de laatste jaren heeft de wereld geleefd in de hoop, dat er oen eind gemaakt zou worden aan het treurspel, hetwelk door het inter nationale kapitalisme dag aan dag wordt opgevoerd. De eerste maal, toen de Arbeidsconferentie van Washington don 8 uren dag voor alle landen had voorgeschreven. Detweode maai, toen Mac Donald to Genèvo zijn verlossend woord tegen het militarisme de wereld inzond. Do kapitalistische reaktie heeft de doorvoering van beidfr maatregelen weten te verhinderen en men gaat voort den arbeidstijd te verlengen mon gaat voort met het maken van krygsuitrustingen. Laat eindelijk do arbeiders hunne regeeringen verplichten den 8-urcn- dag, de ontwapening door te voeren. Laat eindelijk de arbeiders de oogen openen en liunno ekonomische en politieke rechten eischen Wekt de arbeiders uit hunne onverschilligheid, opdat zij eindelijk den bezitters toeroepen Het is genoeg WIJ WILLEN NIET LANGER Wy willen niet langer gedreven worden door een bende kapitalisten, die slechts aau eigen winst en voordeel denken Wij willen niet langer de prooi zyn van ecnige weinigen, die ons het bloed, het geluk vau vrouw en kinderen nemen ten bate in hun eigen belang. Wy willen vrij zün vau l>et kapitaiistisclie juk, dat op ons blijft drukken zoolang de werktijd lang on de kazernen vol zijn. Makkers, betoogt op den 1 Mei bij millioeneii. A. A. Purcell (Engeland), Voorzitter Leon Jouhaux. (Frankrijk), Onder-Voorzitter. Corn. Mertens, (België) Onder-Voorzitter. Th. Leipart, (Duitsehland), Onder-Voorzitter. J. Oudegeest, Joh. Sassenbach, John. Brown, Sekretarissen. W Het is ongelooflijk wat vreugde de overwinning van de Werklieden partij heelt verwekt. En bij de be dienden minstens zooveel als bij de arbeiders Het meest echter bij de staatsbedienden. Zij hadden toch, buiten de leden voor het Par lement, ook hun werkgevers te kie zen. En de kameraden van het Na tionaal Syndikaat hadden daarbij nog revanche te nemen over het onrecht hun aangedaan met de laatste staking. De mannen van het spoor, van ie post, van de tele graaf, van het zeewezen hebben zich prachtig gewroken. Zij heb ben maanden gewerkt voor onze partij. Zij hebben maanden gezegd en geschreven wij zijn niet aan gesloten bij de Werklieden-Partij, maar wij weten dat zij alléén ons steunde in het verleden en zij al léén ons steunen zal in de toekomst Met haar moeten wij stormloopec tegen de reaktie. Dat is gedaan met een volledig sukses. Hebben wij geen socialistische meerderheid dan durven wij toch zeggen dat de reaktionnaire burcht, Zondag 5 April, als een kaarten huis is ingestort. Het gevaar dat wurgwetten voor de staatsbedien den zouden het licht zien, dat be staande rechten zouden ingekrimpt of afgesohaft worden, dat gevaar )g verdwenen. Maar de mannen van het Nationaal Syndicaat heb ben een grooter overwinning. Zij zagen velen van hun ergste vijan den in het zand bijten en zij zagen ook van hun gebroodroofde kame raden tot volksvertegenwoordigers kiezen. In Vlaanderen en in Wal lonië zullen nu de tienduizenden leder, van het Nationaal Syndikaat hun eigen woordvoerders hebben in het Parlement. Zij die men in het gevang wenschte en op de stiaat zette, komen rekenschap vragen in het Paleis der Natie over het aan gedane onrecht Zii, die het Natio naal Syndikaat hebben willen ver nietigen door geweld en broodroof, zullen het zien groeien tot een nog veel grootere macht dan vroeger. Zoo wordt het weer bewaarheid dat de arbeidersbeweging, tegen verdrukking ingroeit en ondanks vervolgirg opwaarts gaat. Heel onze Partij begroet de nieuw gekozenen van het Natio naal Syndikaat als een bekroning voor de krachtige hulp die wij van deze flink georganiseerde staats- srbeiders kregen. De kameraad schappelijke band die alle arbei ders vereenigt, is sinds 5 April kolossaal versterkt. De menschen, die met hand en geest hun brood verdienen, hebben eindelijk elkaar gevonden. Hekelaar. Het doodsvonnis der Liberale par ty is dus geveld, en het kan niet an ders, de rechters, het kiezerskorps konden geen andere uitspraak doen dan de volledige verdwijning der Liberale partij uit de politieke we reld. Inderdaad, de misdaden die de Li berale party tegenover de werkers massa heeft gepleegd beslaan een iyvig boekdeel. De verbeteringen die onze mandatarissen vanderegeering hebben weten af te dwingen tijdens bun ministerschap, zooals de acht- urenwet, afschaffing vanhet hatelijk artikel 310, verkorting van de mili tairen diensLplicht, kosteloos ouder domspensioen, invoering vau het kri- sisfonds, huishuurwet enz, enz. deze hebben vooral de grootste tegenkan ting gohadin de liberale rangen. Cor- poraal Devéze dreef onsnaareenlan- geren diensttijd, ging zelf onze sol daten als onderkruipersin werksta kingen optreden, enz. M. Neu- jean zach liever dat het staatsperso- neel naarhet uitersto verweermiddel de staking greep dan bun voldoening te geven in hun rechtmatige eischen. Hij vondt er genoegen in om gansch de vervoerdienst en daarbij heel de Nijverheid overhoop te brengen, lie ver dan toe te geven aan de staatsbe dienden die het moede waren nog langer te zwoegen aan een loon dat vrouw en kinderen met honger in de kaken deed leven. Deze wierden on meedogend uit bun werk ontslagen, zelfs in het gevang geworpen,terwijl de zelfde haantj es vooruit de hevigste verdigers warenom baron oppeé op vrye voetentelaten loopen, brrr.l' voor zulkë vrijheids helden. Het is onweerlegbaar dat onze mandatarissen in de regeering prrchtig werk in het belang der arbeidersklasse tijdens hun mini sterschap hebben verricht, en waren het niet de liberalen bij monde van Devèze die weigerden nog langer met de socialisten in het ministerie te zitten Omdat gezel Anseele de beruchte Vlaginhuldiging van La Louvière had bijgewoond 1 Zulks was staatsgevaarlijk I... De tijden dat onze arbeiders in de loopgraoh- ten, in slijk en water aan den Ijzer on elders de dood opwachten waren zij vergeten. Door de onophouden de aangroei der Socialistische partij worden nieuwe menschensiachtin- gen en verwoestingen onmogelijk, en dat is staatsgevaarlijk dacht Devèze. Ah De arbeiders zouden niet mo gen laten kennrn, dat zy het moedo zijn nog langer broedermoord te plegen ah zij zouden haren vredes wil, haien verbroederingsgeest niet mogen laten weergalmen hierom moesten de socialisten uit de regee ring, maar hierom is haar edel dool, van verbroedering onder alle vol keren, van wereldvrede niet ge weerd. Dit hebben de liberalen gevoeld en zijn zich als bruischende leeuwen op dn prachtige werkershervormingen gaan werpen, met de gedachte, haar een knak toe to dienen, en de socia listische strooming te fnuiken. Zij is er zelfs in geslaagd de Union* Civique tot stand te brengen En wij herinneren ons onwillekeu rig nog de prachtige en onver getelijke betooging tegen deü. C. te Aalst, tijdens de staking der staats mannen in 1924. Was het niet aan do Liberale As sociatie op de Groote Markt, dat, de U. C. zich vertoonde Dikgebuikte heereu met gouden ketting en rin gen met briljanten steonen la baronzeep of Benzol En zeg gen dat zii ook tot de arbeiders ko men om hun stem af te bedelen. De arbeidende klasse hoeft begrepen, dat de liberale partij alleen de geld koffer dient, dat zij de reactionnairs zijn van de ergste soort, daarom heb ben ze op 5 April voor goed hun vordiende straf gekregen. De arbeidende klasse heeft zich be paald uitgesproken. De arbeidende klasse wil dat de socialistische partij do hoofdrol speolt in het opsmukken van ons nationaal huishouden. Onze voor mannen bewust van hun plichten zullen er zich aan ontrekken, maar, er zullen voorwaarden bij zyn, voor waarden waarvan niet zal afgewe ken worden. Het zal nu af te wach ten zyn wat de houding onzer tegen strevers zal zijn, wy van onzen kant zijn heel kalm en met het mandaat ons door het kiezerskorps opgelegd, die in ons haar vertrouwen heeft ge schonken, dank ons zuiver kiesplat form dat wij voorop hebben gesteld, zeggen wy dit zal verwezentlykt worden in het belang der arbeiders klasse of er zal niet worden gere geerd. A. B. dep Federaties wan Socialistische Mutualiteiten heeft op zijne algemeene vergade ring van 8 April besloten, een hevi- gen strijd te voeren om de verbete ring der Wet op de Ouderdomspen sioenen te bekomen. De klerikale en liberale staatsman nen, hebbendoor liet verzwijgen der waarheid over de gevolgen van de door hen gestemde wet het ge vaarlijk gebrek dezer wetgeving er kend. Daar de Werkliedenpartij de vol strekte meerderheid in de Kamers niet heeft, is het noodzakelijk dat zij sterk gesteund werde door de ar beiders en landbouwers, ten einde de herziening der Wet te vorkrijgou vóór hare toepassing. Er zullen plakbrieven gedrukt worden die duidelijk de zienswijze der socialistische mutualiteiten zul len bekend maken. Wij verzoeken al onze vrienden die aan hun vonster of aan den muur hunner woning een afflcho kunnen aanplakken, zich te doen koDnen zaal 58, Volkshuis Brussel, ten einde hen de druksels te kunnen opzenden. Het eerste nummer van het maan- delyksch orgaan van het Nationaal Verbond der Socialistische Zieken bonden hebt u ontvangen. Met deze verwittigen wij onze le den dat N. 2 toekomende week door den bode zal aangeboden worden aan den prijs van 10 centiemen. Al wie op de hoogte wil zijn der werking der Socialistische Zieken- bonden, koopt maandelijks ditbulle- tijn, dat twaalf paginas tokst bevat. We verhopen dus een goed ont haal. HET BESTUUR. ZOMERCONCERTEM I9Z5 ien Kioske Groote Merkt te 20 1/2 uur. Donderdag 3o April Fanfaar Hand aan Hand Vrijdag 1 Mei Fanfaar Tot heil des Volks Maandag 4 Mei Fanfaar Willen is Kunnen Donderdag 7 Mei Kon. Harm. «Vrais Amis Constants» Maandag 11 Mei Kon. Harm. »A1 Groeiend Bloeiend» Donderdag 14 Mei Harmonie Arbeid en Kunst Maandag 17 Mei Fanfaar Kunst en Vermaak Donderdag 21 Mei Fanfaar Hand aau Hand Maandag 25 Mei Fanfaar Tot Heil des Volks». Donderdag 28 Mei Fanfaar Willen is Kunnen Maandag 1 Juni Koninklijke Harmonie Vrais Amis Constants Donderdag 4 Juni Koninklyke Harmonie Al Groeiend Bloeiend Maandag 8 Juni Harmonie Arbeid en Kunst». Donderdag 11 Juni Fanfaar Kunst en Vermaak Maandag 15 Juni Fanfaar Hand aan Hand Donderdag 18 uni Fanfaar - Tot Heil dc s Volks Maandag 22 Juni Fanfaar Willen is Kunnen Donderdag 25 Juni Koninklijke Harm- nie Vrais Amis Constants Maandag 29 Juni Koninklijke Harmonie Al Groeiend Bloeiend

Recht en Vrijheid | 1925 | | pagina 2