lc MEI moet een grootsch Verheerlijkingsfeest zijn, den ARBEID waardig. 1 Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. Werklieden, viert in massa het Arbeidsfeest. VOOR EEN-MEI Het socialisme en de Kleine Landbouwers Ximbutg. Aan de Belgische Arbeiders! 22e Jaar N° 17. Prijs per nummer 20 centiemen. 26 April 1925 Annoncen Van je Vrienden moet ge 't hebben. Wie is verantwoordelijk. 't Zal niet gaan, heeren 9 RECHT VRIJHEID Rechterlijke annoDcen 4 Ir. per regel op 1* en 2" bladzijde, 2 fr. op 36 en 4® bladzijde. Reklamen volgens overeenkomst. Alle briefwisselingen moeten elke week vóór Woensdagavond, 8 ure, ingezonden worden. Ongeteekende brieven wordon niet opgenomen. Rerichten over werkstakingen en grieven moe ten door do Vakbonden goedgekeurd zijn. UITGEEFSTER SAM. MAATSCHAPPIJ HET RECHT Lokaal HAND IN HAND Molondries, Aalst. BEHEERDER-AFGEVAARDIGDE JAN BEKAERT. PostcheckrekeningN' 85688 Telefoon N' 128 REDACTIE ADMINISTRATIE Lokaal. Hand in Hand», Molendries, 11, AALST ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden fr. 2,60 6 5,20 1 jaar 10,00 BUITEN BELG1E. jaar fr, 15,00 Men abonneert zich op allo postburoelon. SYNDIKALE KOMMISSIE VAN BELGIË. WAARDE MAKKERS, EEN-MEI nadert. Bereidt U voor om dien dag waardig te feesten en doet uw vasten wil kennen uw sociaal ontvoogdingswerk voort te zetten. Sedert meerdere jaren zijt gij aan de vervolgingen van het door onwaardige regeerders geholpen patro naat blootgesteld. Uw loonen zijn het mikpunt van de ononderbroken aanvallen uwer meesters, terwijl op den achturendag verwoed storm wordt geloopen door de reaktionnairen. die er van droomen de treurige vooroorlogsctie toestanden terug in 't leven te roepen. Voor u die slechts uw loon of wedde hebt om te be staan is het leven moeilijk, schier ondraaglijk. Gü lijdt onder de levensduurte, de burgers leven er van, en de Regeering wier politiek door het kiezerskorps komt afgekeurd te wor den, wacht zich wol de radikale maatregelen toe te passen zonder de welke evenwel geen verbetering te verwachten is. i Gij gaal gebukt onder den druk der onrechtstreek- sche belastingen. Elk artikel dat gij verbruikt is belast eu, alsof dit nog voldoende ware legt men op uw reeds ontoereikende loonen en wedden een schandelijken taks, terwijl de rijken door bodrog hun belastingsverplich- 5 tingen ontduiken. Gij wordt op allerlei wijzen uitgebuit, uitgezogen. Op U drukken de lasten en de ellende van uw armzalig leven. Den burgerwoekeraars be- hooren de eerbetuigingen en de winsten. Ziet, anderzijds, hoe de burgerij aller landen het Vr«des"aa2Stuk heeft opgelost. Al de gedurende don laatste der oorlogen desbetref fend gedane beloften zijn een doode letter gebleven. De militaire lasten zijn gestegen overal is het een dolle bewapeningswedloop, met het eind punt een nieuwen oorlog. MAKKERS Zorgt dot de Een-Meidag fde duidolljke, onwederleg- bare bevestiging uwer verzuchtingen en van uw ideaal weze. Zegt dat gü genoeg hebt van de uitbuiting van den mensch door den I mensch die door het kapitalistisch regiem bestendigd wordt, dat gy het militarisme en den oorlog verafschuwt, kortom dat gi| in Y»*eo«s en geluk wilt leven in een samenleving waar de Arbeid alleen koning zal zijn. Hand en Geestesarbeiders, om te strijden iegenhet kapitalisme en tegen den oorlog, neemt allen deel aan de Een-Meibetoogingen. DE SYNDIKALE KOMMISSIE Vandervelde heeft de meening gevraagd van M. Van Caeneghem en Blavier. Dat vindt de klerikale burgerspers een d omheid. Waarom? Omdat Van Oaeneghem demo- kraat is, moet hij daarvoor ge muilband worden Is daarom zijn oordeel van geen waarde Teilen de demokraten in de katholieke partü dan enkel als quantite ne- gligeable 1 Men zou het zeggen als man de klerikale pers leest. Eenige dagen voor de ontbin ding van het Parlement, had Mini- stérMasson beloofd vanExtergem niet meer te doen aanhoudenNa de ontbinding van de regeering wordt van Extergem toch aange houden. Wie gaf dat bevel 1 Was het de minister 1 Of was het een ambtenaar. Het zou in elk geval menschelijk geweest zijn, Van Extergem bij zyn kind te laten, na den dood van zijn vrouw. Het katholiek «Nieuws van den Dag wüdt een ellenlange hoofd artikel aan den uitslag van de ver kiezing in de provincie Limburg. Hetkraaittriomf voorde katholieken in deze provincie, wüst op de door en door katholieke en kristelyke be volking, die niets van de roode woelmakers wil weten, en zoo leer. Het is waar dat Limburg uitsluite- Ujk katholieke afgevaardigden heeft voor Kamer en Senaat en de socia listen, ondanks de vele propaganda, er nog niet in gelukt zün vorderin gen van belang te maken. Maar, wio ooit in die streken gereisd heeft, vindt het heel natuurlijk, dat hot katholicisme daar nog machtig is. Immers eeuwen en ocuwen heeft de bevolkiDg daar afgezonderd en eenzaam geleefd, trouw aan de voor- vaderlüko zoden en gebruiken. Geen rumoer van fabrieken noch meka- nieken. Einde en verre strekt zich de karige heidegrond uit, overdekt met het schrale heidekruid uit wiens blauwe bloem de bie haar honing zuigt.Ook vindt men daaruitgostrek- te zandvlakten, en onze soldaten, die de kampen gaan doen in Limburg, weten van bet zand te spreken. Dik wijls by dagen va.n veel wind krie- zelt de soep en de patatten van 't zand. Limburg is dun bewoond. Hier en daar een leemen hut of eene kleine boerderü- De bewoners zün er schuchter: zii verlaten büna zelden hun dorpje. Do geestelijken evenals do kasteelheeren hebben daar nog eene machtig prestige. Doch voor hoelang nog Met de ontginning der Limburg- sche kolenbekkens komt er daareen nieuw leven. Meer verkeer, ander volk, nieuwe gedachten, moderne leven Ook met dat nieuwe leven zal het socialisme komen En dat weten do katholieken maar al te good... Neon, binnen een tal van jaren zal het Nieuws van don Dag» niet meer roepen Love het katholieke Lim burg Al die oude vormen en gedachten, al die versleten zeden en gebruiken, zullen plaats maken voorden stroom van vooruitgang, wanneer deLim- burger den polslag van hot nieuw le ven zal voelen. Maar voor dat alles is er tüd en go- duld noodig. Limburg met zün wüdsche heide en zandvlakten, met züue achter- lüke bevolking... Limburg, het oord van droomers on dichters, zal rood worden A. VYVERMAN. Nu het stof van den kiesstrü'd is verwaaid, kunnen wü nagaan wat or van overblyft in de landbouwers- kringen. Iedereen moet erkennen, dat, niettegenstaande de Boerenbon den in Vlaanderen en de Landbou- werspartü in Wallonië, het socia lisme tot den buiten is gedrongen. De heer Renkin is er over ontsteld, maar te laat, en de brieven en beve len van kardinaal Mercier zün nutto- loos geweest. Tenzü te Brussel, waar een kandi daat der Boerenbonden, de veearts Van den Eynde, dank zü de voor keurstemmen,over het hoofd sprong van een christen domocraat en van den heer Nothomb, hebben dc kan didaten op do afzonderlü e land- bouwersiijsten nergens büval ge had, en dat hadden wü hun voor speld. Zelfs in de landbouwarrondis- sementen is hun stommenaantal zeer gering gobleven, juist omdat wy daar sedert lang openlük en recht zinnig werken ten voordeele van de kleine landbouwers. Dezo die reeds tot ons waren gekomen zijn ons trouw gèblevon. Do mislukkingen van de landbou- werspartijën is vooral te wüten aan don bluff van zekero pers, die wil doen gelooven, dat de landbouwers alleen machtig genoeg zün. Stol u voor dat er nog mensclien zün om te beweren dat er in België anderhalf millioen landbouwers zyn. De optel lingen, die trouwens overeenstem men mot do inlichtingen van het mi nisterie van financiën betreffende do betaling van do bnroepsbelastingen, zün duidelük in België zün er 193,000 kleine landbouwers die 1 tot 5 hektoren grond bowerken 88,000landbouwers, die 5 tot 50 ha. bewerken, en 2,684 grooto landbou wers die meer dan 50 ha. bewerken En dat is alles, naast meer dan 1,200,000 arbeiders en 302,000 bedion- den en de beambten. Men zou nooit deze cyfers uit hot oog mogen ver liezen. Hot besluit dat wü daaruit en uit onzen vooruitgang op den buiten moeten trokken, is dat men zoohaast mogelyk, om het even mot welke regeeringskombinatie, een duidelyk ontwerp moet opmaken van de mo gelijke hervormingen ten voordeele der grondarbeiders 1. Werkelüko toepassing op de landbouwarbeiders van de sociale wetten die do nüverheidswerklieden reeds verkregen hebben 2. Herziening van het burgerlük wot- boek.om aan de landbouwers huur ders de vrüo en langdurige beschik king te verzekeren over den grond; 3. Wcttelüke beporking van de land" bouwershuren om het parasitisme te bestrijden en de levensduurte tedoen dalen. 4. Ecbtdemokratiscbeinrichtigvan de landbouwkamers buiten de over- heersching van de eigenaars; ö.Ontslagvan belasting op een doel dor inkomsten, ten eindo de kleinen met groote gezinnen te ontslaan van zware lasten, die overigens meer kosten dan zü opbrengen; 6. Inrichting met steun van depro- vincies en cornices, van een degelük landbouwonderwys, basis van allen vooruitgang. Indien, tegelykor tyd.onzemutua- liteiten en kliniekenhun deuren wüd openstellen voor de kleine landbou wers als voor de werklieden; indien aoderszü'is onze kooperatiove trach ten handelsbetrekkingen aan teknoo- Den met do landbouwvoortbrengers ,en voordeele dor verbruikers, dan is de toekomst aan ons, op den ibuiten zoowel als in de stad en inde nfjver- heidstreken. Wü moeten een onver moeibaar uithoudingsvermogen en onplooibare wilskracht aan den dag leggen op alle gebied. Dezotaakis vanlangenadem,maar zfj zal vruchtbaar zün, want zü kan en moet de totale dofinitieve over winning van hot socialisme in ons land verzekeren. JOZEF WAUTERS. Om ons te bekampen hebben deka- tholieken een ruim gobruik gemaakt van do zoogezegde kapitalistische inriohtiDgen van Anseele. Dit voor de kiezrng. Maar niet zoozeer is de kieziug voorbü of op een katholieke verga dering te Brussel wordt erkend dat die inriohtingen don welstand der arboidendo klasso verhoogen, en werden zelfs tot voorbeeld gesteld, wülor terzolvertüd op aangedrongen werd to beproeven, Anseele nate doen. Vóór de kiezing beproefden zo dus de arbeiders afkoorig temaken van ons, door to spreken van de fabrie ken en do banken, die door Anseele werden binnengepalmd en beheerd. Maar als do uitslag van do kiezing hen hooft iaton vaststellen dat het geen ze meenden als een verwijt te gen ons te kunnen richten, eerder een verkeerden uitslag heeft'opgele- verd, wordt er gesproken van het zelfde te doen. Maar ze missen daarvoor een An seele en een ideaal als het onze. Ons doel is het kaïpitaal ten dienste te stellen van den Arbeid, wier vrfj- I makingen heerschappij wü met de verwezontlükingon van Anseele na streven. Hunne betrachting is de Ar beid ondergeschikt telatonaan het kapitaal, en daarvoor krygon zij nooit onze arbeiders mee. Wat Anseeie doet, krygen zü dus nooit gedaan. Hoe prachtig wreekt ods dat over de nüdige afgunst en geono aanval len onzer tegenstrrvers.

Recht en Vrijheid | 1925 | | pagina 1