ZONDAG AANSTAANDE INHULDIGING DER VLAG van den Soc. Propagandaclub van GIJSEGEM. K oopt uwe Likeurenbij M arcel Socialistisch weekblad voor* het Arrondissement Aalst. Al de Socialisten van het Kanton Aalst moeten in massa er heen ANTI-SOCIALISTISCH Ü2C Jaar N° 18. Prijs per nummer 20 centiemen 3 Mei 1925 Annoncen Nichels Alfred. Voor de bestendiging vau onzen vooruitgang! Een Verbond voor den Vrede. RECHT THIJiEID Rechterlijke annoncen 4 fr. per regel op 1° en 2" bladzijde, 2 fr. op 3" en 4° bladzijde. Reklamen volgens overeenkomst. Alle briefwisselingen moeten elke week vóór Woensdag avond, 8 ure, ingezonden worden. Ougeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moe ten door de Vakbonden goedgekeurd zijn. UITGEEFSTER SAM. MAATSCHAPPIJ «HET RECHT Lokaal HAND IN HAND», Molondries, Aalst. BEHEERDER-AFGEVAARDIGDE JAN BEKAERT. Postel)eckrekoningNr 85686 Telefoon N' 128 REDACTIE ADMINISTRATIE Lokaal» Hand in Hand», Molendries, 11, AALST ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden fr. 2,60 6 5,20 I jaar io,00 BUITEN HKLGIK. jaar fr, 15,00 Men abonneert zich op alle postbureelen. De zegepraal die de Socialisti sche W erkliedenpartij in de laat ste algemeene verkiezingen heeft behaald, ligt hard op de maag onzer tegenstrevers en brengt hen tot het uitzinnige. Onzen partijgenoot en leider Vandervelde Emile wierd gelast, met het vormen van een ministe rie. De gebruiken in de politiek zijn zoo dat de sterkste groep zich met die taak gelast. Een Ministerie is meer leefbaar, wanneer het achter zich heeft, de neerderheid in Kamer en Sanaat, sn wij socialisten, hebben op 187 kamerleden er maar 79, de ;atholieken 78, de liberalen 22, e fronters 6 en de communisten 2, aoodat er zich dienen twee politieke partijen t'akkoord te stellen over een zeker programma om de noodige meerderheid te vormen. Vandervelde heeft zich ge richt tot de democratische elemen ten uit de liberale en katholieke partij. Hij is afgewezen. De liberalen die vroeger liever met den duivel samen gingen dan met de katholieken, hebben ge durende vier jaar met de katholie ken geregeerd, tegen de Socialis ten, en nu weigeren zij hun steun te verleenen aan de Socialistische partijuit haat tegen de democra tie. De christene werklieden, die zecgen democraten te zijn veel punten van hun program komen met het onze overeen hadden nu de gelegenheid zich als demo craten met de sociaal democra ten te ontmoeten, samen het be wind in handen te nemen, een democratisch gouvernement te vormen. Dat is voorzeker den wil van hun kiezers, maar 't is tegen de goesting van hunne heeren, van hunne meesters en zij hebben lie ver hunne volgelingen verraden om te kunnen handelen naar de bevelen gegeven van hooger hand. Zij hebben zich opnieuw den titel toegeëigend van ANTI SOCIALIST. Hun rol is de socialisten hun vooruitgang te doen stremmen, de werkende klas te verdeelen Dat hebben ze meermalen be wezen, dat is hun roeping, en moet het belang van hunne volge lingen hierom geofiferd worden, om het even, als de belangen van het kapitaal maar worden ge diend. Er was nu eene schoone gele genheid, om de lasten op de loo- nen te verminderen en de grooten meer te doen betalen. De zes maanden diensttijd voor ize soldaten kon gemakkelijk in gevoerd. De boerkens waren nu eene goede pachtwet verzekerd. De Heeren liberalen konden ons ook helpen dit te verwezen lijken, maar dit alles is in 't belang der kleinen en 't gaat hun dus niet aan. Met de christene elementen Heyman, Van Schuylenbergh, Van Cauwelaert en consoorten, vonden wij ook de noodige meer derheid, maar die heereu zijn ge bonden aan katholieke conserva- teurs en willen er niet van los. Het is dus hunne schuld dat de Socialisten niet regeeren, dat ze de zoo noodige en verlangde her vormingen niet kuunen doorvoe ren. Het volk wordt dus eens te meer verraden vanwege de zoo gezeg de christen-democraten. Het weze zoo. Vandervelde heeft dus aan de opdracht hem door den Koning opgelegd moeten verzaken, en de Socialistische partij heeft met eene overwegende meerderheid beslist, terug in de oppositie te gaan. Wij zullen aldaar trachten van onsdemocratisch program te doen aannemen wat wij kunnen, en de reactionnaire elementen en hunne bondgenootcn bevechten met al de wilskracht die we bezatten. Mocht uit deze gebeurtenissen de les getrokken worden door de christene arbeiders, dat zij misleid worden door hunne cheffen,dan ware het berokkend kwaad toch reeds gedeeltelijk hersteld. Eens komt toch de dag, dat het monsterverbond van de christene arbeiders met hunne reactionnaire bazen breke, omdat het volk toch niet eeuwig ziende blisd en hoo rende doof zal blijven. Onze partjj heeft een zegepraal achter den rug,dieinde geschiedenis van het grootste belang zal blyken. Van nu af aan moeten wij den stryd aauvatten voor binnen vier jaar... of voordo aanstaande ontbinding der kamers. Dichte massas proletaries, kleino landbouwers, bedienden, in- tellektuelen, geloovigo arbeiders en anderen hebben voor ons gestemd. Zy gelooven inons.Zu gelooven inde roeping van onze partij. Maar er moet voor hun socialisti sche opleiding worden [gezorgd. Die opleiding zal worden gemaakt door hot woord, de pers, de brochure en het boek onder degenen, die tot ons zijn gekomen, waren er zekeren gedreven door niet vast omtyndo eisclien, door onbepaalde verzuch tingen. Het komt er op aan hen aan te toonon dat do kwalon, waaronder zij lijden, voortspruiten uit, het stel sel, dat wy bestreden, dat hun by- zondore. belangen overeenstemmen met de klnssebelangen vanhet prole tariaat,. Er moet een klaar licht, wor den vtrspreidop het verschijnsel van den klassenstrijd, rtatzy hebben on dergaan en hebben vermaledijd, zon der zich aan zyn groeiende draag kracht bewust te zyn. Dat is het werk van de brochure en van liet boek. Dat is het werk van de Wilde Roos Hot oogenblik is aangekomen om aan ons uitgevers huis en onzen boekhandel hun volle ontwikkeling te bezorgen. Dat ieder een zich inspant om ons de zedelijke, technische en finarcieeio middelen te bezorgen, waardoor het aan ons werk zaf toegelaten zijn tot zijn vol len bloei te komen. Binnen het tijdbestek van tweeja ren reods is de Wilde Roos er in 1 geslaagd plaats t.e nemen onder de driogrootste Belgische boekhandels. Te veel partygenooten nog weten i nietsaf' an haar bestaan.Dat zyhaar instellingen bezoeken, omzichreken- schap te geven van het volbrachte werk. Maar er moet beter gedaan worden, veel beter. Er zyn nog gebieden, waar zij niet is door gedrongen. Zy verkoopt nog geen schoolboek. Dat is een gebrek in haar bedrijvigheid. Iedereen zal zich rekenschap geven van den in vloed, welke De Wilde Roos» op de vorming van de i proletarischen geest zou uitoefenon, indien zy liet uitgeven van schoolboeken kon op zicli nemen. Zij kon hot niet, by gebrek aan geld. Maar in afwachting van de grooto inspanning, welke MOET worden gedaan, welke ZAL worden gedaan, blijven er spoedeischende taken,die elk voor ons onverwyld MOET vol brengen. Het aantal abonnenten aan de maande! ijksche vulgarisatie-bro- ohurenmoet vermenigvuldigd wor den. Deze brocliuron vertegenwoor digen oen ware encyclopedie voor de militanten. Zij vormen een klein arsenaal voor degeuen.die den strijd voeren in de pers, in do oponbare vorgaderingen, do werkplaats, ten einde aarzelende werkbroeders te overhalen. Op dit oogonblik vertegenwoor digt het aantal abonnenten aan de brochure* nauwelyks 1 1/2 0/0 van het lodental der B. W. P. 't Is bitter weinig Wy kunnen beter. De Wildo Roos heeft vruchte loos beproefd de gewoonto van den verkoop van brochures in AL de arbeidersvergaderingen te doen doordringen, laten wy ons niet ont moedigen. Laten wy onze pogingen hernieuwen. Die verkoop van bro chures is van hot allerhoogste be lang. Men werpt een dagblad weg. Men behoudt oen brochure. Zy zal den spreker by zyr. uiteenzetting ten dienste staan, haar inhoud zal men hoxTezen en men zal er over nadenken. Wie zal uitmaken welk groot aan deel deze twee uitstekende brocliu- ron, uitgegeven door de Wilde Roos Achten de gordijn on Het Socialisme op den buiten in de bewerking van onze zegepraal bobben gehad Daar zijn nog de boekerijen. Zy ontvangen over't algemeen toelagen van den Staat. Zy moeten hun boe ken by de Wilde Roos koopen. Dat men boekeryen opricht waar er nog goon bestaan. Er zijn 2D0 gemoentan, waar de socialisten de meerderheid vormen, maar do helft zyn klanten van de «Wilde Roos Deze moot aan alle aanbestedingen voor boekeryen en prijsuitreikingen deelnemen. Onze vrienden moeten or over waken dat zy zoo spoedig wordt betaald als do andore ieveranciers. Do Wildo Roos staat voor een finantieel vraagstuk van belang, 85 ten hon derd van haar zakencyfer zijn be trokken in den verkoop aan de openbare besturen Ieder weetdat dezo niet spoedig betaleu. De fluancieole middelen van ons uitgevershuis moeten toenemen. Laten wy voor nieuwe aandoelhou ders zorgen, laten wij zorgen dat do groepen, die nog niet hebben onder schreven, hun laksheid afschudden. De vooruitgang die wy hebben ge daan, moet bestendigd worden door een krachtdadige inspanning op intellektueel gebied. Laten wij, als antwoord op degenen, die ons liet verwijt naar het hoofd slingeren dat wy ons tot de laagste aandriflen van de massa hebben gericht, antwoor den doer onze opvoedingswerken uit te breiden. Laten wy antwoor den Boek aan degenen die ons toeroepen Beefstaek Eu laten wy praktisch blijven. De opvoedings- en handelsdoeleinden van De Witte Roos gaan gepaard. Du kooperatieve tucht eerbiedigend, werkt zy in nauwe samenhoorig- hoid met AL do do kooperatieve drukkerijen van het land, aan do- welke zy werk bezorgt. De Wilde Roos kan, op finan- j cieel gebied, oen bloeiende zaak zfjn Ieu terzeifdertyd in stilte haar ont- voogdiDgslaak verrichten. Arthur WAUTERS. Het Internationaal Kongres voor den Wereldvrede, dat in December 1922 te Den Haag plaats had, besloot dat in alle landen alle krachten zich moesten samenfiekkon voor onze besten dige actie tegen den oorlog, voor den vrede. Om deze actie zoo methodisch, zoo krachtig en zoo vruchtdragend mogelijk te maken in ons land, hebben de Nationale Federatie van Soc Oud-Strijders, de Soc Centrale van het Onderw^jsend peisoneel, de Nat. Federatie van Soc. Vrouwengroepen en de Nat. Fed. van Soc Jorge Wachten in eene gemeenschappelijke zitting van 21 Maart I. 1. een verbond ge sloten voor den Vrede. Een gemengd actiekomiteit is gevormd dat de practische midde len zal opzoeken en aanwenden tot uitvoering var. het volgend werkingprogramma Methodische campagne in de gansche pers, dag-, week- en maandbladen in tijdschriften en vakbladen regel matig verspreiden van manifesten en affichen, openbare voordrachten en cursussen tegen den oorlog en zijne gevolgen, Meetirgs en Betoo gingen, Strijd voor de uitroeiing in de schoolboeken en onderwijs methodes van alle opvattingen en uitingen, strijdig met het belang van den vrede en de solidariteit der volkeren. Aanklagen en bekam pen van alle chauvinistische mis bruiken. Het actiekomiteit doet in de eer ste plaats eerr dringenden oproep tot alle aangesloten groepen en voor deze methodische vredes- aotie alle krachten te verzamelen. Het richt zich tevens tut allen van goeden wil, die met ons besef fen dal een nieuwe wereldoorlog den ondergang van alle beschaving en van de merschheid zelf zou zijn. Zulke ramp kan slechts afge- weerd worden door eene methodi sche voorlichtirg der massa en het eendrachtig en actief optreden van alle vredesgezinder tegen de reac tionnaire machten, welke recht streeks of onrechtstreeks naar nieu wen oorlog drijven. Stellen wij het verbond van alia vrediskrachten tegen de macht van den oorlogsgeeat.

Recht en Vrijheid | 1925 | | pagina 1