Syndikale Rubriek. Aalst Trekking Het is een ware schande, hoe de kleine boerkens en werklieden, zich nu zelf moeten behelpen by ziekte in 't gezin. Zeg, hoeren gemeentebestuur ders, zoudt ge niet eens aan dit vraagstuk ernstig beginnen den ken, en de handen aan 'twerk slaan, opdat er weldra intercom munale ziekenhuizen zouden op gericht worden. Het is een beetje tyd meen ik. Of ook zult ge dit werkje verge ten aan te pakken totdesocialisten de meesters zyn geworden 1 In alle geval, het is toch een stuk van ons program de men- schen van den buiten, zyn zoo min beesten als deze van de stad, dat zégt Friederik. Ons 1e Meifeest. Op Meiavond. On zen Ballonwedstrijd. Werklieden Tombola der Invalieden Uit Hofstade. IDDERGEM. SOTTEGEM. Loonsverhooging bij de Schilders. In 't begin dor maand Maart was er door ons zorgen, gezien degroote verdeeldheid die er onder deze tak van menschen nog bestaat, een voor stel gedaan aan de verschillende vakvereenigingen om een oollectief schrijven te richten aan de heeren Patroons waarin we eene verhoo ging van loon vroegen van 0,50 fr. per uur of een minimumloon van 3,00 fr. welke zou in voege treden op 20 April. De heeren Patroons stuur den ons hot volgende antwoord. Antwoord der Patroons Schil ders op ons schrijven van 3April laatstleden. Afschrift. Aalst, den 16 April 1925. Waarde Heer, Hierbij zenden wij U namens de Vereeniging der patroons schil ders, als antwoord op Uw schrijven van 3 April i. 1., de volgende beslis sing door hen in vergadering van 13 April met eenparige stemmen ge nomen, In do huidige omstandighedon be draagt do gevraagde vorhooging van 0,50 fr. per uur, eene loonsvermeer- dering van 20 0/0. Wij verstaan heel goed dat zoo oon vermeerdering gewettigd zou zijn, moesten de levensomstandigheden sedert de laatste toegestane verhoO ging (Mei 1924) in dezelfde mate ge klommen zijn, wat, ons dunkens, het geval niet is immers, op dit tijdstip kon het indexongovperSOO bedragen: 20o/o vermeerdering zou dit bren gen op 600. Gelukkig voor ons, pa troons, zoowel als voor de worklie- den, is de sprong die de levensduur te gemaakt heeft sedert dit tijdstip niet zoo groot en een maximum van 530 schijnt, op dit huidig oogenblik, beter overeen te stemmen met de werkelijkheid. Dat is een punt. Een tweede punt is bet volgende: Een loon van 2,50 fr. per uur, verte genwoordigt 833 o/o 't zij eene ver meerdering van 733o/o) der voor- oorlogsche daghuur. Alleen dit cij fer toont reeds, nogmaals vergeleken met het index der levensduurtever- meerdering, den grooten toege vingsgeest die de patroons aan den dag hebben gelegd. Vele nijverheden, bijzonder de grootnijverheden waar verre van vermeerdering, in de laatste tijden aanzienlijke vermindering toege past werden en nog toegepast wor- don kunnen op dezelfde verhou ding niet wijzen in zake opslag van loonen. Nochtans, onverzoenlijk heeft de vereeniging der patroons schilders zich niet getoond. Eene verhooging van 0,25 fr. per uur is aan do werk lieden toegestaan, doch enkel van af 27 April aanstaande. Van af dien datum zal het uurloon dus 2,75 fr. bedragen. Wij bieden U ondertusschen, Waarde Heer, met de vraag dit schrijven aan de medeonderteeke- naars te willen overmaken, de uit drukking onzer hoogachtige gevoe lens aan. Namens de Vereeniging der Patroons-Schilders van Aalst. Do Voorzitter, De Sekretaris, J. Van Cauwenberg. Ch. De Mette. Wanneer men het antwoord der HH. Patroons leest, dan dienen we hun te doen opmerken, dat eerst en vooral er niemand zal betwisten, dat de loonen in 191-1 veel te klein waren en tweedons dat er op dienoogen- oogenblikelf, zelfstwaalf urendaags werdt gewerkt, terwijl op heden we met een achturigen werkdag staan. Dus eene groote missing van te spre ken van een index van 833 00. Tweedens, een loon van drie fran ken per uur door ons gevraagd be- teekont bij acht en veertig uren een weekloon van honderd vieren voer- tig franken, wat ons dunkens geens zins overdreven waren, ten einde ordentelijk door de wereld to gaan. Nu, wanneer de werklieden schilders op heden nog geen uurloon verdie nen lijk huuno werkbrneders uit andere steden, dan komt dit eerstens bij de groote verdeeldheid die er heorscht tusschen de werkers zelf en meteen de groote geest van onver schilligheid. Als nu de schilders wil len dat er hun eene betere plaats onder de zon beschoren worde, dat ze zich dan aansluiten bij de moderne organisatie, de algemeene centrale. H. C. In 'i Bouwvak, Sinds weken is er door onzen vak bond een schrijven gericht aan den Heer Meganck, schrijver der Veree- nigdo Aannemers, ten einde eer» loonsverhooging te zien toepassen bij debouw werkers. We hebben reeds een tweede schrijven hierover ge stuurd en tot op heden nog geen antwoord ontvangen. We kunnen verzekeren aan de Heeren Patroons dat de zaak daar niet zal bij blijven, loonsverhooging zal en moet er ko men, hierin onze streek zijn de loo nen heel wat te laag. We verho pen dat de Heeren Patroons verstan diger zullen handelen dan in't ver leden en nemen nog oen weinig ge duld. Alhoewel aooals verleden jaar het weder heel slecht was, verdrong er zich een massa mannen en vrou wen op de Groote Markt om het Concert dat door onze machtige Fanfare moast uitgevoerd worden te aanhooren. Het geleek een echte menschen- zee, toen onze Harmonie i Arbeid en Kunst aankwam met al de be stuurleden onzer vakbonden en de staatsbedienden men kon zich moeilijk een weg banen. Het Concert wierdt op prachtige wijze uitgevoerd, hetwasdanook heel r.atuuriyk dat bij het eindi gen van ieder muziekstuk een on ophoudend handgeklap opsteeg, (Tusschen haakjes gezegd, èn de muziekmeester en muzikanten ver dienen ons aller lof). Na het Concert hadden wij een korte betooging in de stad, midden in een plassende regen stapten onze beide muziekkorpsen op, gevolgd van duizende mannen en vrouwen, als inzet van den ie Mei. Na de ontbinding aan het lokaal ging het er duchtig aan toe; vol begeestering en vreugde wierd er een woord gewisseld over de laat ste schikkingen voor Eéi Mei Eenieder was in verrukking ge bracht over de prachtige versie ring en elektischs verlichting van het lokaal. EERSTE MEI. Ondanks het ongunstig weder kwamen onophoudend de partij - gtnooten uit alle wyken geestdrif tig opgestapt, en toen de stoet om io r/4 ure zich in beweging stelde, geleek het ons een echte verras sing Eene ontelbare schaar vrou wen en mannen marcheerden ach ter onze twee muziekkorpsen, voorafgegaan van goed gepaste spandoeken, en het was dan eerst alsdat de staatsbedienden ors in de Statiestraat vervoegden, dat wij de massa in oogenschouw konden nemen. De Fanfare Hand aan Hand n au grand complet, stapte aan het hoofd met achter zich een banderol LEVE EEN MEI, ARBEIDS FEESTDAG gevolgd van al de vlaggen der Vakbonden en Vrou wenbond, eene gansche schaar vrouwen en mannen, midden in een spandoek HULDE AAN DEN ALLES SCHEPPENDEN ARBEID, dan onze knappe Har monie Arbeid en Kunst met vooraan een spandoek. Daar achter al de vlaggen der Wijkclubsen Propapandaclubs der gemeenten, de prachtige vlag der Leder- en Vellenbewerkers volgde achteiaan een spandoek HET SYNMKALISME IS DE HEF BOOM VAN HET STRIJDEN DE PROLETARIAAT. Daarna hadden wij de staatsarbeidtrs en dezes vrouwen waarbij ook twee spandoeken een op het belang van het syndikalisme wijzende, de tweede als een verheugende aan kondiging voor de arbeidende klasse eenerzijds, en als een echle spotternij voor de reactie ander zijds. In alle straten stonden sympa- thiseerer.de toeschouwers met ver rukking geslagen over het prachtig lukken van onze betooging. In het lokaal Hand in Hand had de feestzitting plaats. De ge zellen De Bruyn en Nichels geno ten den meesten bijval, en na een kort maar gepast slotwoord van gezel Laurtys die voorzat, wierden de aanwezigen Vergast op een ver rukkelijk symphonisch orkest De opgevoerde stukken waren als een echte parel van de muziekkunst, dit als bewijs wat onze arbeiders presteeren kunnen. De Ballon wedstrijd die 's namid dags moest plaats hebben is uitge steld tot op Zondag 17 Mei 's Avonds, had er een prachtig Bal plaats, waar onze jeugd zich op deftige wijze heeft vermaakt. ONZE INDRUK. De arbeidersklasse van Aalst heeft nogmaals haren forschen wil laten kennen, zij hebben bewezen bewust te zijn hunner arbeiders- plichten. Wie aan hare veroverde rechten zal raken, zal er de gevol gen van dragen. Het behoort tot het verleden dat de voortbrengers van allen rijkdom aan den leiband der reactie ge- gekluisterd lager. Meer welstand, vrijheid en genieter, is de wensch der massa, is de strijd van het Socialisme. A. B. NAAR GIJSEGEM Onze Fanfare en Harmonie nemen Heden Zondag deel aan het Inluildi- gingsfeest onzer vrienden van Gijse gem. Aalst moet het sterkste contingent leveren op deze betooging. Mannen vooruit, laat ons toonen aan den vijand dat we voort den strfjd geestdriftig zullen voeren, door in massa op te komen. We vergaderen in «Hand in Hand» om 1 1/4 stipt. We vertrekken met den trein van 2 uren namiddag. Prijs per coupon, heen en terug 1,40 fr. Het Midden Commiteit. Deze heeft door het slecht weder op 1 Mei, geen plaats gehad. De Feestcommissie heeft besloten der. wedstrijd te laten doorgaan op Zondag 17 Nlci. Ziehier de prijzen die zullen toe gekend worden 1prijs 20 frank, 2. en 3. prijs 15 frank, 4. prijs10 frank, en verders 10 prijzen van 5 frank. Reglement van den Wedstrijd De eerste prijs zal toegekend wor den aan den ballon die den grootsten afstand zal afgelegd hebben, on zoo vervolgens voor do anderen. Het klussement zal vastgesteld worden ingevolge de stempel van het postbureel op do postzegel aan gebracht, waar de wedstrijd kaart is op de post besteld. Dekontrool zal gedaan worden bij middel der postkaarten, die op bu reel 5, in het lokaal zullen worden gebracht en dit ten laatste tegen 31 Mei. Na dien datum worden geene wed strijd kaarten in aanmerking geno men. De oplating zal in 2 reeksen ge schieden, om 5 ure en om 5 1/2 ure namiddag. De ballons zullen van af 4 ure wor den afgeleverd. Prijs 1,00 frank. Partijgenooten. Laat uwe kinderen aan dezen wed strijd deelnemen. De Feestcommissie. bezoekt de winkels en instellingen der Samenwerkende Maatschappij HAND IN HAND Donderdag 14 Mei, om 8 1/2 ure's avonds,op kiosk Groote Markt, Concert door de Soc, Harmonie Arbeid en Kunst. Bestuurder Kar. Van der Meirsch. PROGRAMMA 1. Marche Sportive, A. Eenliaes. 2. Les Hirondelles. fantaisie gearrangeerd door Strauwen H. Hirchman. 3. Largo, Handel. 4. Les Mousquetaires au Couvent, fantaisie. gearrangeerd door Muldermans L. Varney. 5. Ady, gavotte F. Mertens. Afdeoling Aalst. den 14 JULI 1925. 30,000 FR. PRIJZEN. Bijzondere prijzen 1. Een geldprijs van 10,000 fr. 2. Eene slaapkamer 3,0o0 fr. 3. Eene eetzaal 2,000 fr. 4. 1 Kunststuk in marber 1,000 fr. 5. 1 gouden zakuurwerk l,00o fr. Verdors vele andere nuttige prij zen, gaande van 250 tot 740 fr. Zie de plakbrieven. Prijs per lot 1 frank. Burgers, steunt de Invalieden met een lot te koopen. De uitslag der trekking zal in al de bladen verschij nen. De prijzen 3 maand na de trekking niet afgehaald, blijven den eigendom van den Bond. Het Inrichtingskomiteit. BEDANKING. De FamilieVan denBossche-DeNeef, Depierre, dankt langs deze kant, de talrijke partijgenooten, voorden blijk van genegenheid, getoond bij het afsterven van hun geliefde vader en echtgenoot. In het bijzonder ook dank aan do Partij yan Aalst, voor hetgeue ze voor de begraving heeft geofferd. Bij de Oud-Strijders. Het Bestuur van de S, O. S. doen oen krachtig beroep op hare leden, om zoo talrijk mogelijk onze vlag te volgen die naar Gijsegem gaat, ter gelegenheid der inhuldiging van de vlag van den propagandaclub. Oud-Strijders en gewezen soldaten op post Het Bestuur. Wijkclub Constant Vergeylen. Ter gelegenheid van Een Mei had de wijkclub een klein feest georga niseerd. Het uitgeschreven Balspal heeft, tengevolge van het slecht weder, geen plaats kunnen grijpen. We hebben hot ons nochtans niet laten verdrieten. Het Balspel wierdt algauw vervangen door kaart en vogelpikspel. Daarna de bolling voor de vrouwen, die zich ingespannen hebben, om een der tien korenten brooden te winnen, die ons kosteloos geschonken waren door de Coöpera tief Hand in Hand De Een Mei rede van den kameraad D( prez, heeft een goeden indruk na gelaten. Tot laat in den avond wierd er nog gezongen en gedanst, en toen we 's avonds laat naar huis trokken, hoorden we iedereen zeggen: Derge lijke feestjes moeten meer plaats geven. Voor wanneer dan Zondag j.l. heeft de wijkclub eon Kruisplanting meegedaan'van ons te vroeg afgestorven lid, Amandus Weymeys. Een kroon wierd namens de wijk club Constant Vergeylen door een paar gezellinnen neergelegd op het graf van onzen Makker. Door Makker Deprez wierd een laatste afscheidsrede uitgesproken Wie gaat er mede naar Gijsegem Onze moedige Makkers halen ginds hun prachtige vlag in. Die vlag is het symbool van jaren lange strijd en opoffering. We moeten door talrijk aanwezig te zijn op de inhul diging, de moedige pionniers van deze buitengemeente, verder aan wakkeren. Ze zullen er overigens ruimschoots door voldaan zijn. We komen saam in de wjjkclub om 1 ure. Talrijk op post zijn, mannen en vrouwen. E. D. Het Schepencollege zal voor taan zitting houden 's Vrijdags te 10 1/2 uren. v Die een onderhoud verlangt wordt 1 aanzocht ten allerlaatste daags te f voren zich aan te melden en de te s behandelen zaak kortbondig aan te i duiden, omdat de noodigeToelich-1 ting tjjdig kunne verzorgd worden. De Burgemeester zal ontvangen in zijn kabinet ten stadhuize 's Dins- en 's Zaterdags te 11 uren. Stukken waarop het handteeken van den Heer Burgemeester wordt gevraagd, zijn neder te leggen in het Bureel N, 4 (Boven). Gemeentebelangen, Onze gemeenteraadsleden hebben aan ods schepencollege een briei gestuurd, hun vragende op de eerst komende zitting aan de dagorde te plaatsen 1° Aansluiting onzer gemeente bij het gasthuis van AaJst, gezien dit een der eerste punten zijn geweest die in den raad zijn besproken, ecj de intercommunale met Lede tot heden nog niets is van in huis geko men. 2. De noodige maatregelen te nemen om de verpestende modder poel te zien verdwijnen op de Blekte, gezien het warme weder in aantochl is, en de stank onuitstaanbaar is. Zitting van 25 April. 1. Nazicht gemeentekas, 1' kwartaal. In kas 5,900 fr. Goedgekeurd. 2. Duur leven. Toeslag aan de gemeentebedienden. GEZEL VERMEIREN stelt vooi den duurtetoeslag voor elkeen gelijk temaken, het leven voor de eene i even duur als voor de anderen. De raad stelt zich 't akkoord on 50 fr. per maand aan ieder gemeente bediende toe te staan, en de hoogste beambte kreeg 100/00. 3. Nieuwe straat aan den Tragel. Goedgekeurd. 4. Verkoop grond Armbu reel. Niéuwe straat. DE BURGEMEESTER zegt noj geene vaste bepalingen te hebben, gezien de schatting nog moet ge schieden. GEZEL VERMEIREN vraagt, om er spoedig de prijs van vastte stellen. HEER MEULEMAN vraagt, dat de voorkeur wordt gegeven aan de in. woners om de grond te koopen. De raad stelt zich 't akkoord om de plans te laten maken. Vervolg toekomende week. Politieké wraakzucht. 't Was net voor de kiezing, eei jeukende en jagende doening vo propagandakoorts bij de onzen uit barstend in zuivere kristalklari waarheden bij de anderen inwer kend, onzuiver, laag-gemeen, ie laakbare daden die stompten d( waarheden van de onzen Ge raaskalt, man Bevestig 1 (Ant woord van een katholieken volks.... vijand Hij leest vriend ziet u On noodig, mijn waarde man ik bevestij niet Enkel dit puntEen onze: ijverige jongens wakkerdemetware werkelijke woorden 't volk.... ei won Gevolg de katten rukten tra liëndraad van 't keldervenster ei knaagden uit politieke wraakzuch 't vleesch U lacht, mijn waarde U vat de te gonstelling U vind het evenals il laag, gemeen, maar de uitlegging van die lach, jadat is de lach vai intrest en verleiding op politiek ge bied Uw navolgers uit fatale onver schilligheid schokschouderen evei bij 't lezen en weten niets. En in hui binnenste een verre stem, d ware die zegtDie man heef gelijk. TIJL. Soc. Propagandaclub. 01 Zondag a. s. 17 Mei, om 10 ur(^ 's morgens, in het lokaal bij J el TT Beerens, algemeene vergadering, DAGORDE Uitstap naar Denderjzj leeuw, op Donderdag 21 Mei, (O. H 1: H.). Verscheidenheden. Zeer belangv, rjjk. w Allen op posto| !b; Bedanking aan Ninowe. h In naam der ganscie Socialistisch beweging van Sottegem, hebben wil01 het genoegen het bestuur van het°' muziekkorps De Voorwacht vank Ninove, zeer broederlijk te bedans( ken voor hun schoone gift aan onlv.' muziek geschonken. z' g

Recht en Vrijheid | 1925 | | pagina 2