Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst Donderdag aanstaande (O. H. H.) te Denderleeuw, HULDEBETOON door het Nationaal Syndikaat aan Makker Pkospek DE BRUYN. Al de partijgenooten moeten in massa er heen Oogen open. Mijn Hoekje. HET ROODE GEVAAR. Partij-kenteeken 2e Jaar N° 20. Prijs per nummer 20 centiemen 17 Mei 1925 Annoncen Werklieden Vijf ên zeventig jaar is't peetje. Hy is weduwenaar en woont in bü zün zoon. Hyisgepensionneerd, hjjgoniet het ouderdomspensioen, 't Is al wat hjj bezit, Hjj heeft geheel zyn leven ge werkt en gezwoegd, verschilligo kinderen groot gebracht, eerlijk en deftig geweest, maar geen ka pitaal kunnen vergaren, hetgeen het geval» is, met de meeste eer lijke arbeiders,die toch nooit maar genoeg winnen, om iu armoede voort te sukkelen, en by den min sten tegenslag, armoede en ge brek te lyden. Graag wou hy in 't oude man nenhuis opgenomen worden, want zijn zoon had het niet al to bont, en was daarbij hem niet al te ge negen. Verbeèld u, zoo vertelde hy, dat ik zooals overigens alle vaders het brood uit mijnen mond heb gespaard,om mijne kinderen groot te brengen, en nu, dat ik versleten ben, niets anders kunnende in brengen dan myn pensioentje van 720 franken, hulp van hen noodig heb, deze ik niet kan bekomen. Kunt ge gelooven, dat het dik wijls gebeurd, dat er wat vleesch op tafel komt en ik er niets van bekom Dat er 's avonds soms wat «byvalis by den boterham, maar nooit voor den ouden 1 Zie, 'k zeg het rechtuit, dat trof me diep. Hoe is 't mogelijk dat een kind zoo een vader kan behandelen, 'k Begrijp dat men het kan moeië- lijk hebben, maar dan toch is d'eerste plicht, onze ouders mede te deelen, van dat wat wy hebben. Z'hebben immers zooveel voor ons gedaan, dat wij het hun nooit nog op geen duizendste kunnen vergoeden. Ik verstond dus heel wel, dat dien ouderling verlangde naar 't oude mannenhuis,en wy hebben hem een behulpzame hand toege stoken, om er te geraken. Daar ten minste zal hy hebben; goed onderhoud, goede voeding en 240 frank pensioen per jaar, om zich het een en ander aan te schaffen. Dit zegt ons ook, dat het pen sioen der oudjes to gering is en we moeten werken en ijveren om het te verhoogen, dat is den wensoh van FRIEDERIK. RECIT VRIJHEID Rechterlijke annoncen 4 fr. per regel op 1' en 2e bladzijde, 2 fr. op 3" en 4° bladzijde. Reklamen volgens overeenkomst. Alle briefwisselingen moeten elke week vóór Woensdagavond, 8 ure, ingezonden worden. Ongeteekonde brieven worden niet opgenomon. Berichten over werkstakingen en grieven moe ten door do Vakbonden goedgekeurd zijn. UITGEEFSTER SAM. MAATSCHAPPIJ «HET RECHT' Lokaal HAND IN HAND», Molendries, Aalst. BEHEERDER-AFGEVAARDIGDE JAN BEKAERT. Post.checkrokeningNr 85688 Telefoon N' 128 REDACTIE ADMINISTRATIE Lokaal» Hand in Hand», Molondries, 11, AALST ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden fr. 2,60 6 5.20 1 jaar 10,00 BUITEN BELG1E. jaar fr. 15,00 Men abonneert zich op allo postlmreelen. Zoo is de titel van een hoofd- •tilcel in «De Volksstem» waarin kt zijne lezers tracht den schrik p het lijf te jagen, tegenover een ogelijke overwinning der socia- itenin de eerstkomende gemeente J'irkiezingen hier te Aalst, en het bt van dit artikel is geen roode lag op onzen toren, geen roode lirgemeester op ons stadhuis (Van waar dien schrik Wel bij de aanstelling van onzen ieuwen burgemeester, heeft on- ergeteekende, tot den Heer bur- j tmeester ongeveer het volgende 'ezegd Wij hebben u gekend als poll ek man vóór den oorlog, en we logen gerust zeggen, dat we se- prt den wapenstilstand bij u veel erandering op politiek gebied ebben bespeurd, zoodanig dat, loest de Socialistische partij on er de katholieke gemeenteraads- ,njden een keus voor het burge- y.ieesterscbap hebben moeten doen, rij misschien wel tot dezelfde ir-ersoon zouden zijn gekomen. Wij n-renschen dat Ge een burgemeester leult zijn voor allen, ook een lang sven als persoon, want toch zijt l0n blijft Ge, den man der katho lieke partijaan wie wij het bur- emeesterschap benijden het -"bobaast mogelijk haar zullen ■achten te ontnemen. Die woorden uitgesproken in ene bomvolle zaal. waar weinig ndere dan katholieken aanwezig varen, klonken niet goed in hunne r» oren, en hun blad was dan ook aar, om die taal onbehendig of ngepast te noemen. B- Het is een bewijs dat die hee en weinig gewoon zijn, om te aan met rondborstige personen, 1 *lie rechtuit komen met hunne ge- achten en aan geene veinzerij oen. I Wat is het burgemeesterschap Is het niet een politiek man laat Streeft de socialistische partij niet naar de meerderheid fijn wij socialisten, hier te Aalst looals overal elders, niet zinnens Je bevolking te overtuigen, dat zij zanwege de socialisten een beter ,.sn democratisch bestuur zullen flpebben dan van welk andere 'e'fartij ls> Wat is onze propaganda anders f En als we dit aan onze tegen strevers zeggen, is dit onbehendig of ongepast Natuurlijk, de woorden uitge sproken korts na onze prachtige overwinning van 5 April, in te genwoordigheid van al de cheflen der katholieke partij, zoo geeste lijken als wereldlijken, konden die heeren niet bevallen, maar ze wa ren niettemin oprecht gemeend. Weihoe, een socialist zou aan een katholiek een lang leven als burgemeester moeten wenschen Wel, dit ware zijn geloof looche nen, zijn hoop, zijn partij te zien triomfeeren, van kant stellen. Dit kon men verwachten van een Daensist, die Mijnheer Moyer- sien bij zijne benoeming als Mi nister, eene lange ministerieële loopbaan wenschte, maar van een socialist, dat nooit. En nu, dat onze bevolking heel gerust weze het roode gevaar be staat niet vroeger was het geloof in gevaar, de socialisten gingen kerken en kapellen vernielen, priesters en nonnen verjagen, dat heeft ver uitgeleefd nu zijn de menschen ellende en revolutie te verwachten bij een socialistisch bestuur, volgens «De Volksstem», terwijl wij socialisten ons voor stellen den toestand van het volk te verbeteren, en rust en orde te doen heerschen. De Volksstem doet een op roep, tot de katholieke leiders, opdat ze wahker zouden worden tot de katholieke patroons opdat ze de christene werkliedenbewe ging zouden steunen, en o ze bra ve werklieden niet zouden verloren gaan in den wassenden vloed van het socialisme. Wij zeggen tot onze vrienden vooruit, voort gepropagandeerd, onze groepen versterkt, onze ge dachten meer en meer verspreid, opdat we de meerderheid verove ren, en de roode vlag kunnen doen wapperen op onzen toren, en een rooden burgemeester op ons stad huis zouden kunnen huldigen. Het Roode gevaar bestaat maar voor de snullen, niet voor ver standige lieden. NICHELS Alfred. Al wie zich socialist noemt zou op de borst liet Partijkenteeken (eene speld) moeten dragen. De spelden worden verkocht in onze Volkshuizen aan 1 frank stuk. ten voordeele van het Kiesfonds. De groepen kunnen ze voor hunne leden bekomen bij gezel Jan Be- ka ert, arrondissement secretaris, lokaal Hand in Hand Aalst. Sedert den oorlog hebben zij die door de macht van hun kapitalen met de ekonomische bedrijvigheid van de gansche wereld speelden de geldmagnaten die imperialisten zijn en die alle politiek geknoei uitkoopen, zij hebben den eersten handschoen geworpen om een nieu wen oorlog uit te dagen. De kortdurige arbeidersregee- ringen, die hier en daar wel eens hun kop boven steken, hebben nooit j den tijd om ze aan boeiën te leg gen. Dat gespuis is hun niet ge- wenscht. We wilden graag de arbeiders die met al de lichte hoofden heen stappen over wat hun eigen leven geleidt, maar twee minuutjes daarover wat vertellen. Die tijd verleeren ze ons wel. Heeft men ons niet geleerd dat de laatste groote oorlog de veroveringszucht, het imperialisme van de Duitsche kapitalisten moest tegenhouden En hij heeft het ge daan. En toch moet men ziende blind zijn om niet op te merken, dat een ander kapitalisme ons be droog, zooals het altijd deed. Het vraagstuk van recht op uit breiding of niet van Duitschland daar gelaten, mogen we de rol om draaien en met schrik naar een nieuw imperialisme blikken, dat niet minder gevaarlijk is De ont wikkeling van de kapitalistische maatschappij houdt vasten tred, maar de oorlog heeft er een nieuw karakter aan gegeven dat van de interkapitalistische kolonisatie, d.w.z. dat het kapitalisme nietmeer, zoo als vroeger, in hoofdzaak voor de verovering van onbeschaafde gebieden zoekt, maar dat het de zwakste groepen, de zwakste lan den onder zijn eigen standgenooten 't zij verbondenen of niet tracht op te slorpen. En 't zijn de sterksten onder die landen of groe pen die den hoeksteen vormen van de gansohe wereldsche bedrijvig heid, zij dragen althans in de grootste mate het lot van de wereld op hun handen. De veruit belangrijkste groep is: deVereenigde-Statenvan Amerika. De Vereenigde-Staten bezitten meer dan de helft goud- reserven van de gansche wereld. In 1914 voerde het uit voor 2113 millioen dollars. In 1920 voor 822gmillioen dollars. In 1914 hadden ze een schuld, te betalen aan het Europeesche kapi talisme. van ongeveer 6 miljard dollars. In 1918 had het Europeesche ka pitalisme aan zijn vroegeren schul denaar reeds de kleine som van 10 miljard 141 miljoen dollars te betalen. De rijkdom van de Vereenigde- Staten werd in i9i2 geschat op 186 miljard dollars. In 1922 tien jaar later was hij gestegen tot ongeveer 321 mil jard dollars ol 72 0/0 en bracht hij jaarlijks een inkomen van 80 mil jard dollars Of de Vereenigde-Staten de hand legden op de vreemde nijvèrheid In 1914 telden ze 400,000 dra gers van titels.In 1923, 25 000,000 25 miljoen I of 't vierde van de bevolking. Tusschen 1919 en 1923 leen den de Amerikaansrhe banken rechtstreeks 1143 miljoen dollars aan de verschillende staten van de wereld. In 1924, 09 een jaar be droegen die leeningen 1110 miljoen dollar, cijfer dat de Amerikaan- sche experten denken te behouden, gezien Europa nog veel geld noodig heeft en dat de Vereenigde- Staten nog genoeg bezitten om de buitenlandsche leeningen van Eu ropa met alle gemak te dekken Laat ons eindelijk nog opmer ken dat de Vereenigde-Staten in 1923 zich voor 410 miljoen dollar in de Eutopeesche nijverheid mengden... De dollar staat op dit oogenblik 19,75 fr. Reken nu uit, werklui, of er niet een nieuw imperialisme ge boren is, dat uw eigen land, uwe eigen nijverheid tracht te koloni- seeren. 't Is waar, 't was toch een bond genoot... Tot daar mijn twee minuutjes. Onze klassegenooten moeten, niet zonder belar.g, die kapitalisti sche wendingen volgen. Weldra komt Duitschlar.d door zijne ekonomische vrijheid terug in 't gedrang (dat de Belgische me taal- en kolennijverheid maar vast op haar poolen sta het ie wel van alles beroofd, en heeft machte loos ieder haartje uit zijn vel laten rukken... maar zijn rustelooae en verstandige hoofden slapen niet... Oogen open I M. bezoekt de winkels en instellingen der Samenwerkende Maatschappij HAND IN HAND

Recht en Vrijheid | 1925 | | pagina 1