Koopt uwe Likeurenbij Marcel Aalst Syndikale Rubriek, Klassenverzoening. Gemeentebelastingen. S AI. Hand in lland Aau onze huismoeders. Bij de Firma Roos-Geerinckx De Nayer Aan de Werkers sters der Breinijverheid. Overeenkomst gesloten in het Pro- vintiaal Gouvernement ie Gent. Tjjdens de kiesperiode schreef «De Volksstem »,dat de katholieke party streefde naar klassenverzoening, en het geluk der arbeiders betrachtte en ziehier wat zij onder andere ver klaard in een artlkeltjo, 'getittolt Hot Geluk 1* Dat het onmogclyk in de samenleving zat gaan, wanneer patroons en arbeiders steods als vij anden tegenover olkaar staan.2" Dat wy socialisten niets anders beoogen dan klassenstrijd, en we dus de ar beiders niet kunnen gelukkig ma ken. 3* Dat het geluk alleen kan ko men van katholieke zjjde, omdat zij reohtzinnig;het lot der arbeiders be hartigd en streven naar klassenver zoening. ZiedaarNu weten wy wie ons luk brengen zal. De katholiekeparty Daarvan heeft zij bewijzen geleverd gedurende de lange jaren, dat zy aan het bewind was. Was het niet torwillovan uw geluk dat zy weigerde een pensioentje te geven aan uwe afgesloofde vaders eu moeders dat men u 12 en 14 uren per dag deed werken voor een hon- ferloon dat honderdtallen arbei- ers die naar de groote steden moes ten gaan werken, slechts éénmaal in de week hun kindertjes mochten zien dat onschuldige schaapjes van 7 en 8 jaar, van 's morgens by 't krie ken van den dag uit hun schamel bedje moesten om naar de fabriek te gaan werken, in stede van ter school te gaan. Dit alles was, om uw geluk te be stendigen arbeiders om te be letten dat gij u ontwikkeldet. want zalig zijn zij die arm van geest zijn, het rijk der hemelen behoort hun toe En was het nu om de klassenver zoening te bewerkstelligen, dat zy het hatelijk art. 310 niet wilde af schaffen dat gij arbeiders, wanneer gij het werk diorft staken, om een meer menschel'ijk loven, door hunne gendarmen en troepen naar de fa briek wierd gedreven dat zy u het Algemeen Stemrecht weigerden. O Klassenverzoening! O «Volksstem» hoe durft go toch Was het mis schien ook om de klassenverzoening, dat gij destijds zoo 'n propaganda maakte voor de Union Civique Huichelaarster Weet dan, dat slechts verzoening mogelyk is, wanneer een van beide klassen zich onderwerpt aan de an dere, en natuurlijk zou do werkende klasse zulks moeten doen,h«« Volks stem doch, dat zal ze niet. Nooit of nooit Wij, arboidors, willen niet moor terug naar de toestanden van ovor 50 jaar, en aangezien ook de kapita listische klasse niet wil toegeven, blijven wij onze klassenstrijd voeren tot wanneer allo klassetegenstellin gen zullen verdwenon zijn, niet voor ons genoegen, maar omdat hij ons wordt opgedrongen door het nooit verzadigde kapitalisme. Kameraden, hoog de klassesolida- riteit. Sluit u aan, versterkt de ran gen onzer vakbonden, on vooruit naar het ware socialisme. Frans VERBEIREN. Onzen vriend Nichels, Schepen van FiminUëndieons bureel binnen treedt, vragen we wat er van is, van nieuwe geraeentetaksen, die zoo men vertelt zulleomoeten gelogd worden,omzijn begrooting van 't jaar 1925 te kunnen in evenwicht brongen, en hy zogt ons ongovoer hot volgende De nieuwe taks op het kadastraal inkomen gestemd in Decomber 1924, wacht nog altijd, op zijne goedkeu ring en naar men mij in 't Ministerie heeft gezegd, zal hy niet goedge keurd worden, in den zin zooals hij door den gomoenteraad is aangeno men. Mon vindt daar dat hij to erg is gedemocratiseerd, omdat er verscliil Tige soorten van dien taks zijn ge maakt. Wij zullen hem heol waar schijnlijk terug ontvangen, met het verzoek er oen éénvormige taks van te maken van 10 percent. Zooals ge weet, zijn er nu vier oatogoriën 2 1/2, 5, 7 1/2 en 10 per cent, naar gelang de hoogte van het kadastraal inkomen. —En men zou dien niotaannemen Neen, ze meenen dat 10 per cent éénvormig toegepast, ook de- mocratisck is. En van welke nieuwe, taksen is er spraak Wel herinnert ge u nog, de me nigvuldige voetstappen, die door zoovele gemeentebesturen zyn aan gewend geworden, om vanwege de Minister van Finantiën de toelating te bekomen, om toch de noodige takten temogen stemmen, om te kunnen rondkomen Ja Welnu, tengevolge hiervan is er een wet gemaakt, die toelaat aan de gemeentebesturen de bestaande taksen op de eigendommen, aan gevende kapitalen, bedrijfsbelasting, met 1/3 te verhoogen, maar hier bij wordt geëischt, dat ook de taks op de weddpn en loonen met 1/4 worden verhoogd. Men vorbindt dus die taksen Ja, het ééno mag niet zonder hot andere worden belast, het gaat gepaard. Moeiëlijk probleem Inderdaad, het leven is reeds zóó duur en de werklieden klagen, van nu af, en met reden, dat ze zoo veel te betalen hebben. Kunt ge niet ontlasten Zeker Dit is ook in die wet voorzion. Ziehier, eenigo voorbeel den Zullen van dien taks op de loonen ontslagen worden, zy die minder winnen dan 5.100 fr. wanneerheteen jongman is 5,800 een gezin van 2 personen 6,700 3 7,300 4 8,100 r 5 9,500 6 10,800 7 12,200 8 13,500 9 14,800 10 Zij die hooger loonen winnen, zouden hun bestaande taks op hun loon met 1/4 zien verhoogen. Is dien taks reeds in anders ge meenten gestemd Natuurlijk, maar daar waar het een democratisch bestuur is, gaat zulks mot tegenzin, maar men is er toe verplicht, omdat men de taksen op de eigendommen en rijkdommen verbonden heeftjaan dien vanl de loonen. Maar wordt er niet verteld, dat ge voor 1924, eon half millioen meer belastiugen zult ontvangen van we gens de Staat, dan in 1923 Ja, en tengevolge hiervan ook, heb ik inlichtingen genomen, bij don Controleur dor Belastingen, den bo voegden man hiervoor, en het is nii t oen half millioen, maar 440,000 fr. In 1923 wasonsaandeel 1,050,OOOfr. nu in 1924, komt het tot 1,500,000 fr. Maar vergeet niet, dat we daar ge deeltelijk rekening van gehouden liebbon, want we hebben in onzo be grooting voor 1924 voorzion, de som van 1,300,000 fr. en nu we 200,000 fr. meer ontvangen, zal die som kunnen dienen, om het gat te verkleinen dat die begrooting thans nog bad. Volgeusu.moetenerdusnieuwe lasten komen Ja, en gezien er geen keus is, moeten we deze nemen, door het Gouvernement toegelaten. Slecht nieuws dus. Van ons standpunt gezien, ja, omdat wy liefst de ryke menschen alleen zouden doen betalen, en nu niet kunnon. Ziet ge kans de nieuwe taksen, doo-r den gemeenteraad te zien aan genomen worden Dat is mij om'teven. Wio uit gaven heeft moet inkomon hebbon, en komen er geen nieuwe taksen, de stad kan aan hare verpliohtingen niet voldoen. We zouden graag het Moederschapsfonds in voego bron gen, en een bijleg voorde werkeloo- zen, dit kost geld. De waterleiding moet voleindigd worden en de nieu we school gebouwd. Dit is eene uit gave van 5 millioen, waarvan weeral de intresten zullen moeten geweerd worden. Ge gaat dus vooruit Ik moet; het is altijd ondank baar te moeten doen betalen, maar als het moet, is er niets aan te doen. Koken moet kosten. Wy hebben gemeend ons gesprok weèr te geven voor onze lezers. A. B. Rond de werking van onzen Tooneelkring. Wij hebbon er verleden week op gewezen in ons overzicht,dat het go dacht is opgevat omabonuenten voor doTooneelvertooningen van dit jaar uit tegoven. Pas isde werking aange vangen, of er zijn een heel getal in schrijvingen. Maar het bestuur weuscht zich een volledig geabonneerd publiek aan te schaffen, en hierom moeten wy kun nen steunen op do goede wil onzor partijgenooten. Een schrijven is ge stuurd aan al onze aanges'loten groe pen, en wy zyn verzekerd van hun medehulp, zoodat ons werk weldra zal bekroond worden met oen prach tige uitslag. De abonnementen zijn bepaald op 3,00 fr. per vertooning (taks inbegre pen). Een bode zal, wanneer men het voreischt maandelijks het geld afha len, l,oo fr. per maand, zoudus een gansch jaar en recht geven op vier vertooningen. Wij wijzen er dus op, gezien de werking in Augustus aanvangt, opdat al de liefhebbers van Tooneet een abonnont aanschaffen, immers onzen Tooneelkring is begonnen met prachtige werken op te voeren, do weg die w ij op dat gebied zijn inge slagen zuilenwijbehoudenomdat hot de goede is. Als arbeiders moet ons doel zyn na een gansche week gezwoegd te hebben, des Zondags een aangena me avond door te brengen, vooral in de Wintermaanden, dalhet Tooneel- seizoen uitmaakt,moeten ons die ge dachten bezielenNa de dagtaak een schoon Toonoelfeest bijwonen, om dat het Tooneel een machtige lief boom is om het volk te onderwijzen, te veredelen, want het Tooneel is meer dan welkeandere insteltingook geschikt om ideeën te verkondigen en kunstsmaak op te wekken, en nie mand meer dan onze arbeiders heb ben hierop recht. Wiedusnietteleurgestold wil wor den, laat zich intijds abonneeren. Wie een weinig met de kunst be zield is, hetgeen in het brein van al onze arbeidere dient ingang te vin- don, abonneeren zich. Wie wenscht zijn lange winteravonden aangenaam door te brengen, vraagt zich een abonnement. OPROEP. Er wordt een beroep gedaan op deze die wenschen deel te nemen van den Tooneelkring. De lessen zullen aanvangen op 5 Juni e. k. om 7 ure 's avonds. Wie wordt er lid A. B. Een prachtig voorbeeldom na te wolgen. Een paar werklieden stelden me het regelomentboekje tor hand, van het Steunfonds der Juste-Weverij Prosper Beeckman &Cie, ter stede. Bij nazicht van dit reglement, zion we dus, dat met do goedkeuring van den patroon, de werklieden een steunfonds hebben ingericht om hunne werkmakkers by ziekte go vallen, kraambeden sterfgeval te on dersteunen. Die onrlesteuninggaattotzesfrauk daags bij ziekte en ongeval. Voor het kraambed, wordt 100 frank betaald, en den patroon geeft 150 frank. Totaal dus 250 frank Voor sterfgeval, wordt 200 frank uitbetaald, en als de aflijvige steun van het het gezin was, wordt nog 300 frank bijgelegd. Aan de werklieden die 75 jaar zyn en niet moer bokwaam tot werken wordt er 1 frank per dag toegekond. Dit is in groote trekken wat we or hebbon in vastgesteld. En wat we als voorbeeld mogen stel len is, daf de patroon 50 O/O percent bijlegt( van do wekelijk- scho gestorte gulden. We wenschen de patroon geluk voor zijn prachtige medehulp aan het werk van solidariteit door zijne werklieden opgericht. Hy kan er niets anders dan bij winnen, met als monsch tegenover zijne arbeiders te staan. Mochtdit voorbeeld vele navolgers vinden. J. B. Molenstraat, Ledebaan, Lede, Erembodegem, Welle. Na de Verkiezingen van 5 April. Do samenwerkers mogen zich te vroden verklaren over don uitslag van 5 April. Do socialistische man datarissen komen talrijker naar do Kamer: 79 in plaats van 68 in de Senaat 59 in plaats van 52. Het zyn zooveel vertegenwoordigers van de kooperatieve gedachte. 818,852 kiezers hebben zich uit gesproken voor hun en voorde prin ciepen welke ze aannamen en in praktijk stellen. De Worklieden- pafty heoft het grootste aantal stem men en mandaten, 't Is de demokra tischo overwinning die wo voorzien. Het komt er nu op aan van ze te vorstel kon. niet door verklaringen maardoordaden, dooronmiddelyken arbeid, door nieuive worken. De socialistische domokratie hoeft in het parlement oen aanzienlijke positie veroverd, door de fout van nare tegenstrevers, maar vooral dank aan het bewonderenswaardig netder ekonpmische, politieke en opvoe dende organisaties welko ze beeft weten te stichten en groot te bren gen dóór het gansche land. Hare onvernielbare basis zijn hare wer ken. t Is door zo te verbeteren en te vermenigvuldigen dat ze hare hui dige overwinning beter kan behou den, en dat ze een politieke en eko- nomische overmacht mag verhopen. De Verkiezingen van 5 April heb ben bewezen, dat en geen streek is van het land, waar de socialistische demokratie niet binnengedrongonis. Nieuwe massa's hobben ODzen op roep beantwoord om welvaart en rust te veroveren. Zullen ze do de mokratie wat geduld, volharding en opoffering toestaan om;den eindze- gepraal te verzekeren Hebbon ze voldoende vertrouwen in het recht vaardige van hun gedachte om te wachten? Is, in een woord, hunne maatschappelijke opvoeding voltrok ken. Wo gelooven het niet. Het is dan ook een dringende plicht voor al do kooperatieve organisaties, dat ze van initiatief verdubbelen door nieuwe bijhuizen te stichten, nieuwe leden in te winnen, nieuwe takken aan te nemen, dat ze eon yverige propaganda vceren door hot ver spreiden van strooibriefjes, waarin ze de voordeelen van de kooporatie bekend maken. Werken, nog wer ken, altijd werken, ziedaar den bes ten grondslag van don spoedigen vooruitgang der domokratie. Do verkiezingen van 5 April heb ben geleerd dat do buiten stilaan tot ons komt. Zouden we tot hem niet moeten gaan Laat ons van nu af aan denken aan het samenstellen van oeu- heidsorganen tusschen de arbeiders dor steden en nijverheidsorganen deel te nemen en de landbouwers. Het zal een der zekerste middelen zlin om het nieuw ekonomische re giem van rechtvaardige verdeeling der rijkdommen voor te bereiden. DE ZOMER. Dag voor dag, stapvoor stap, gaan wij nu het schoone weder te gemoet en de huisvrouwen zullen den inhoud van linnen en kleerkas eens moeten onderzoeken om te zien wat er voor het aanstaande zomerseizoen dient aangekocht te worden. Als zy nu weten water noodig is, waar gaan zijzichdanjulksaanschaf- fen In de Samenwerkende Maat schappij «Hand in Hand Molen straat, Ledebaan, Ledo, Erembode gem, Welle, en wel om drie redenen. En allen die nu iets voor den aan staanden zomer mooten aanschaffen, mogen gerust naar de winkels van do Samenwerkende Maatschappij Hand in Hand gaan alle soorten van stoffen zijn er te bekomen, de magazijnen, zjjn ruim voorzien. Gij moogt nog een beetje difUciel zijn. Eerstens: Omdat zy lid of goede verbruiker van de Samenwerkende Maatsch Hand in Hand zijn, en dat lidmaatschap, de vorplichting oplegt er alles koopen. Tweedens: Omdat zijop alleaankoo- pen 30/0 deel hebben als aandeelhou der en I 1/2 0/0 alsgoede verbruiker. Derdens Omdat zy nergens beter koop zuil en koopen, dus ook, nergens beter zullen gediend zijn. Gy zult onze magazijnen niet onvol daan verlaten. Wij doen een drin genden oproep aan onzo leden en verbruikers onze kleorm&gazynen te komen bezoeken. INGANG VRIJ. De Samenwerkende Maatschappij Hand in Hand"» geeft geen ballon netjes. Geen enkel handelaar der stad, geeft zooveel voordeelen dan de Samenwerkende Maatschappij Hand in Hand 3 0/0 aan de leden de 1 1/2 aan do niet leden. De Bestuurder. L. Van Der Veken. Hut gaat er tegenwoordig, opb.g. n. firma, op een manier die ons doet denkon aan de vooroorlogsche ty den. Voor het minste vergrijp door de werklieden gepleegd worden debesto werkkrachten do straatopgoworpeD, met do lievo benaming van luiaard, en er wordt dan bygovoegd, dat zo werklieden zullen aanvaarden die meerdere voortbrongst geven en ander dergelijke dingen meer. Waar hot vooral voor het beheer om te doenis. dient men alleenlijk te gaan zoeken in het feit, dat ze den j invloed der georganiseerde worklie- den willen breken. Mijnheer schijnt een heilige schrik te hebben van on- f ze vereen igicg, want het gaat er by hem niet om goede werkkrachten, i doch alleenlijk om gedwéé werkers in zijn fabriek te krijgen. Inderdaad. Mijnheer zoekt en vraagt alleenlijk werklieden aan de dompers organisatie 's. Hij is over tuigd dat het met dergelijke geor- ganiseerden beter gaat om de loonen in te krimpen en den achturendag te ontduiken, aldus den droom waar mede alle reactionaire patroons nog bezield zijn, te kunnon in toepas sing brengen, namentlyk,terug kee- ren naar de vooroorlogsche toestan den. Mijnheer Geerinckx steekt het on der geen stoelen of banken, dat het alleenlijk do schuld Is der socialis ten, dat zo de hooge loonen die nen te betalen, en hij voegt er als goede vaderlanden bij, dat het ook de socialisten hun schuld is, dat de concurrentie niet meer kan gevoerd worden met het buitenland We willen daar zelfs geen ant woord op geven, dat is reeds door ons tot vervelens toe herhaald en bewezen, op welke brooze gronden die bewering gesteund is. Maar het beheer der fabriek blijft in hare rol, en geeft gehoor aan de «Volksstem», om de kristene orga nisatie te steunen, en aldus een dam te werpen tegen de golf naar de sociali stische rangen. Doch hy kan er van overtuigd zjjn, dat dergelijk brutaal optreden tegenover zyn personeel, wel eens tegen hem zelf zou kunnen uitkeeren. Kommissie dep Breinijvep- heid van Oost-Vlaanderen. De vermindering van 5 0/0 der loo nen, welke moest toogepast worden volgens de bestaande overeenkomst getroffen den 15 September 1923 te St Nikolaas en den 11 Maart 1924 te Aalst, don 4i6n Zaterdag na de dag- teekening van het Arbeidsblad welk het index-cijfer geeft, in het huidig geval de vermindering van 5 0/0 die zou toegepast worden op de betaling van 23 Mei 1925, zal Diet toegepast en vervangen worden door eenen af trok van 2 1/2 0/0. Daar tegenover vervallen al de re gelingen aangaande de verhoogin gen of verlagingen die op het huidig oogenblik in de Bretnijverheid vol gens de bestaande overoenkomsteu en gewoonten in voege zijn, en wor den vervangen door de regeling dor vorhooging en verlaging der loonen die in de toekomst in de Textielnij verheid der beide Vlaanderen zullen toegepast worden. Er dient nochtans herhaald dat de mogelijke verlagingen volgens het index cijfer nooit de loonen zullen mogen brengen onder de basisloo- nen in do overeenkomsten voorzien. Alzoo aangenomen in zitting ge houden te Gent, den 19 Mei 1925. De voorzitter Hoofdopziener-Be stuurdervan den Arbeid. (Got). R. Mommens. Voor de patroons-afgevaardigden die mandaat hadden gegeven aan den Heer Voorzitter, (Get.) R. Mommens. De afgevaardigden der werklieden (Get), br. Willockx, Jos. Willockx, Alf. Steenhaut, Oct. Van Scliamel- kout, Alf. Bastiaens. De Controleur van don Arbeid-Se- cretaris, M. Labiau. Wanneer Uw leven dag en naciit vergald wordt door benauwdheid op de borst en bij de ademhaling, maak dan de taaie slijm tos met de beproefde Akkcr's Abdijsiroop. Gij zult dan spoedig bevrijd zijn van die angstige benauwdheid. Ook beroemd bij bronchiet, kink- hoest, slijmhoest, griep, influenza. AKKER's e e Ails Apoilieken. Pet Fieach 230 gr. ft. 7.50; t 550 gr. ft. 12.— 1000 gr. fr. 20.-. EiaeKt onre Karri tecltenir.g L 1- AKKER Hoofd depót BelgiSr R. de Beu!, Aolvrert

Recht en Vrijheid | 1925 | | pagina 2