Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. De Provincie en het Vakonderwijs. TEGEN DE GODSDIENST. De Provinciale Yerkiezingen, Het 40-jarig bestaan 2e Jaar N° 22. Prijs per nummer 20 eentiemen. 31 Mei 1928 Annoucen Parlijgenooten. 1ECIT VEIJIEIE Rechterlijke annoDcen 4 fr. per regel op 1" en 2» bladzijde, 2 fr. op 3» en 4» bladzijde. Reklanien volgens overeenkomst. Alle briefwisselingen moeten elko week vóór Woensdagavond, 8 ure, ingezonden worden. Ougeteekende brieven wordon niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moe ten door do Vakbonden goodgekeurd zijn. UITGEEFSTER SAM. MAATSCHAPPIJ HET RECHT Lokaal HAND IN HAND Molendries, Aalst. HEHEERDER-AFGF.VAARDK1DE JAN BEKAERT. PostoheckrekeningN' 8S686 Telefoon Nr K28 REDACTIE ADMINISTRATIE Lokaal Hand in Hand», Molondries, 11, AALST ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden fr. 2,60 6 5,20 1 jaar 10,00 HBITfiW BELGIE. jaar fr. 15,00 Men abonneert zieh op alie postbureelen. zij op roekelooze wijze om met de centen der belastingbetalers, door iets te koopen, dat zij zelf niet goed weten waarvoor te ge bruiken. In een vorig artikel hebben wij jrt en bondigd uitgelegd wat het rovinciaal bestuur is en hoe het srkt. Wij wezen er toen reeds op it de provinciale raad een uiterst :langrijke rol kan spelen. Om aed te verstaan hoe onbehendig de terikale meerderheid onze provin- je bestuurt, om te begrijpen hoe lekeloos zij het geld der belas- ngbetalers door de ramen werpt, het echter noodig de zaken eens in naderbij te beschouwen. In de eerste plaats zullen wij het ibben over het vakonderwijs. Het een droog onderwerp, vele werk ten beseffen nog niet de volle aarde er van en toch is het een it dat het vakonderwijs reeds nu i later nog veel meer van het al- ,rgrootste belang zal blijken. Voor immige vakken is het bijna eene amogelijkheid om nog volledig :n beroen te leeren op de fabriek, e arbeid wordt meer en meer ge- ilitst en velen moeten zich bepalen ij een deel kennis van het vak. nderzijds worden de mekanieken leer en meer ingewikkeld en de ferkman die geen slaaf wil worden an zijne machine, is verplicht eze te leeren kennen. Dit is nu ïts wat men doorgaans niet kan jen op de labriek, daar bepaalt ien zich bij het aanduiden hoe men 1 de machine moet werken. Het tl niet zoo heel lang meer duren, at zells de mir.st ontwikkelde lerkman tot de overtuiging zal .omen dat men alleen een goed en Iegelijk vakman kan worden door jene vak- of nijverheidsschool te jol gen, Waarom hebben de Duit- Ichers zich in de kaatste jaren voor len oorlog en reeds nu opnieuw iveral kunnen binnendringen? Om lat zij verstandiger zijn dan an lere volkeren Wel neen, qm de lenvoudige reden dat in Duitsch- ind het verplichtend vakonder wijs bestaat en daar dan ook meer :ans is om bekwame vakmenschen e vormen. Anderzijds breDgt de moderne iroductiewijze mede dat in de be- Irijven'tgetal werkmeesterssteéds rooier' wordt. Die werkmeesters ijn menschen die staan tusschen ie ingenieurs of het bestuur en de rbeiders Zij moeten meer kennis lezittcn dan eenen gewonen arbei- ler an waar kunnen zij die halen Nogmaals op de school En zoo ouden wij voorbeelden kunnen tanhalen tot in het oneindige Steeds zou blijken dat vakonder- vijs meer en meer eene dringende loodzakelijkheid wordt. Het is telfs zoo belangrijk dat men ge- ust mag zeggen, dat dit vraagstuk :al beslissen of België zijne plaats jls producent zal kunnen handha ven op de wereldmarkt. Ten slotte iuilen de hooge en bijzondere ga- en onzer arbeiders (die wij vol- toende gekend achteu, om er hier niet speciaal van te spreken) het niet kunnen houden tegen den vooruitgang der techniek. Reeds voor den oorlog werd het vraagstuk op gelukkige wijze en onder den drang der socialisten opgelost in Henegouwen. Na den oorlog wilde ons kleri kaal provinciebestuur eveneens iets doen. Onze goede kath gingen den os ook eens bij de horens paWten. Zij hebben woord gehouden en het gedaan o p echt klerikale manier, wal wil zeggen dat zij er in geluk ten veel geld uit te geven om wei- nig practische resultaten te beko men. Het geld van alle belasting betalers wordt vaak gebruikt om eenvoudig te doen aan partijpoli tiek. Tusschen dit en vakonderwijs is nog al eenig verschil. Laat ons echter met orde te werk gaan. Een plan had de klerikale meer derheid van Oost-Vlaanderen niet. Waar zij heen wil met het vakon- derricht dat weet ze zelf nu nog niet en wij zijn toch in 1925. Tus schen al wat zij deed of wat be staat is dan ook niet den mïnsten samenhang. Na den oorlog werd te Gent het gekende Casino aangekocht. Dien eigendom zou gebruikt woi- den om naar het voorbeeld van Charleroi, een hoogeschool voor den Asbeid op te richten. Het aan- koopen van dien eigendom kostte eenige honderd duizenden franken. Eene speciale commissie werd ge sticht om de inrichting te bestu- deeren. Deze vergaderde een maal. Toen dit alles gedaan was ontdekte de klerikale meerderheid dat te Gent reeds een hoogere nijverheids school bestond. Dus wat zij wilden maken was er reeds. Dat deze offi- cieele inrichting bestond zou ten slotte nog niet zoo erg geweest zijn, maar er bestaat ook een St-Lucasschool. Dat is eene vriie klerikale instelling en daar kon de klerikale deputatie toch geene con currentie tegen gaan voeren. Eerst werd dus het geld uitgege ven en toen dit gedaan was kwa men de heeren pas tot het besef dat het eigenlijk niet meer noodig was te Gent eene hoogeschool van den Arbeid op te richten. Zij eindigden dus precies daar, waar zij hadden moeten beginnen, Ondertusschen zijn echter belangrijke sommen weg. Het nijverheidsonderwijs heeft er niets aan. De Gentenaren win nen er eenen schoonen tuin bij, maar dat zal nu juist niet bijdragen om hunne vakbekwaïfmheid te ver meerderen. Besluitde zaak der hoogeschool van den Arbeid werd verkeerd aan gepakt, kwam daardoor tot niets en kostte zeer veel geld. Het is dan ook niet overdreven de katholieken te beschuldigen van gebrek aan doorzicht. Daarenboven sprongen Toch was er op gebied van hoo gere technische studies nog wel wat te doen. In de provincie zelf bestaan takken van nijverheid, waar nog absoluut niets bestaat op gebied van vakonderwijs. Te St- Niklaas, Wetteren en Aalst heeft ziah de laatste jaren de breinijver- heid zeer sterk ontwikkeld. Waren de machines in den beginne tame lijk eenvoudig, dan zijn zij nu reeds sterk ingewikkeld JDaar wae gele genheid, om naar het voorbeeld van Henegouwen eene speciale school in te richten. Er werd ech ter niets gedaan. Langs de Scheldeboordnn be staan verschillende scheepsbouw- werven- Ook daarvoor bestaat niets. En zoo bestaan er nog an dere takken van nijverheid in de provincie. Daar lag dus de richting waarin kon eri moest gewerkt wor den. Aldus waren op verschillende punten in de provincies hoogere beroepsgestichten ontstaan die zich aanpasten bij de bijzondere eischen der nijverheid van de streek. Het vraagsttfk was zoo eenvoudig, dat onze bestendige deputatie het*niet zag. Wat noodig was deed zij niet. In plaats daarvan kocht zij een ge bouw dat tot niets dient. Na vijl jaren studies bestaat er altijd nog niele op gebied van hooger vakon derwijs voor wat de provincie be treft. De klerikale meerderheid be stuurde slecht, deed niets en gaf noodeloos groote sommen. Dit lijkt ons al ruim voldoende om die heeren met klank aan de deur te zetten. Het is jammer genoeg niet alles, zooals wij eene volgende maal zullen aantoonen. Het schijnt dat de nieuwe regee- ïing zinnens is voor testellende provinciale verkiezingen te houden op 28 Juni. Van het vrouwenstem recht is er geen sprake meer. Dit hebben de katholieken laten varen. Daarbij is het nog de vraag of de nieuwe regeering gauw genoeg zal samengesteld zijn om de wet nog tijdig te stemmen. Dan is het te zien hoeveel tijd er zal gemoeid zijn met de samenstelling van eene nieuwe regeering. Het zou in elk geval niet slecht zijn dat wij wisten waaraan ons te houden. Leest en verspreidt RECHT ENVRIJHEID die de belangen der werklieden verdedigt. l)e socialisten aijn legen de godsdienst, is het oud en versleten stokpaardje der heeren katholie ken, en ook der heeren daenasten of te fronters, vlaamsehgezinde-n enz. Wij hebben schoon te zeggen en te schrijven, dat godsdienst voor ons privaatzaak is, dat wij ons in geenen deele bekommeren,met net geloof dat onze volgelingenaankle ven, dit belet niet dat dit liedje bij elke kiezing gezongen wordt. Onlangs nog schreef De Werk man het orgaan der groenen, dat ivij onze leden verbieden hunne kerkeljjke plichten te vervullenI.... Voor menschen die als spreuk hebben de waarheid is ons wa oen, rechtvaardigheid ons doel, is dit nog al bij t haar getrokken. I11 onze bijeenkomsten, in onze vergaderingen wordt er nooit over den godsdienst een woord gerept. Niemand zal toch ontkennen, dat de socialistische partij hier te Aalst eene groote macht bezit, denk ik Onze mutualiteit alleen telt ten minste 6500 leden, waarvan min stens 2000 vaders van familie. Hoeveel kinders worden er te Aalst geboren, die niet gedoopt worden Geen of toch een onbeduidend getal. Hoeveel huwelijken hebben er plaats, die niet kerkelijk iugeze gend worden Ze zijn niet te tellen. Hoeveel burgerlijke begrafenis sen hebben er plaats. Om zoo te zeggen geene. Moesten nu de socialisten aan hunne leden verbieden ter kerke te gaan, ge ziet vriend lezer, dat hun invloed van geen belang zou zijn. Maar oin nog duidelijker te aijn, willen wij hier eenige feiten op sommen, die nog beter zullen doen uitschijnen, dat wij ons in geenen deele bekommeren met de gods dienstige gevoeJens onzer leden en zelfs bedienden der partij. De vrouw van onzen koltiebou- der wordt ziek ze ontvangt de HH. Rechten der katholieke kerk in het lokaal Hand in Hand Zij sterft en ze wordt kerkelijk begraven 11ij trouwt eene tweede maal. Hij huwt voor de kerk en dit ter wijl hij nog in onze bediening is. Zeg heeren, waren wij tegen den godsdienst, zouden wij zulks dulden Sterft er een onzer mandataris sen of bestuurleden en wordt hij kerkelijk begraven, laat daarom de partij, hare fanfare of harmonie het lijk te vergezellen Neen, en onlangs hebt ge dit op enkele dagen tweemaal kuunen bestatigen De waarheid is, dat we noch voor noch tegen de godsdienst zijn het is en blijft voor ons pri vaatzaak, maar wat we tot het volk zeggen en vooral tot de christe- nei, die meenen, aich niet met ons te kuunen vereenigen, is, dat we strijd voeren om een hemel hier op aarde te bekomen, en dat de zen die hopen hiernamaals nog een hemel te bezitten, niet moeten nalaten ons de broederband te drukkeu, want dat zij mogen en kunnen ter kerke gaan zooveel zij willen, als ze maar medehelpen ons hier op aarde een hemel te verzekeren. En dit kan, als alle verdrukten broederlijk met elkander strijden, tegeu degenen die het hier op aarde wonderwel goed hebben en aan de uitgebuitenen, enkel hoop geven op een beter leven hierna maals. Wij zeggen eerst hier, en dan is de Hemel hiernamaals ons heel welkom. Die taal is toch duidelijk rneeii ik Zulks zal toch niet beletten, dat we voortaan nog zullen be schuldigd worden afbrekers te zijn van den godsdienst, priesters- haters, nonnenverjagers en wat weet ik al. Aan onze propagandisten die feiten bij elke gelegenheid bij de Christen lieden te herhalen 0111 die menschen te overtuigen, dat hun ne godsdienstige gevoelens bij de socialisten geëerbiedigd worden. NlCHELS At.FRED. Het is dit jaar 40 jaren geleden dat de B. W. I'. werdt gesticht. Dat wij gedurende die 40 jaren niet stil heb ben gestaan wordt bewezen door on ze talrijke Volkshuizen, onze sterke coöperatieven, onze machtige syndi- katen, onze groote mutualiteiten en ook wel door de ovorwinning van 5 April. Hetspreekt van zelfdatdepar- tij er aan gedacht heeft dezen ver jaardag op bijzondere wijze te her denken. De feesten zyn vastgesteld opis Augustus. Hoe het precies inemnzal zitten is nog niet geweten, maar in groote trokken zal het vol'gender wtize gebeuren Plechtige zitting in De Zwaan te Brussel, waar de partfj werd gesticht. De redevoerin gen welke binnen worden uitge sproken, zullen bij middel van luid sprekers overgebracht worden. Ver der zal aan den landelijke raad en aan de syndikale commissie een vaandel overhandigd worden. Het voornaamste en waarschijnlijk het meest schilderachtigs dat ooit te zien is geweest zal bestaan uit een optocht van al dsroode vlaggen van het land, gevolgd door al de gym- naston. Iedereen kan echter van nu af deze plechtigheid herdenken, door in onze lokalon het bijzonder partjj- kenteeken voor deze gelegenheid ge maakt, aan te koopen.

Recht en Vrijheid | 1925 | | pagina 1