Bronchiet Abdijsiroop! K oopt uwe Likeurenbij M arcel Despaargeest onder de Arbeiders. Klaarheid. Schoonheid in 't Leven. Prosper De Bruyn Aalst Spaarkas VESTA Trekking Belgisch Boekdrukkersverbond BE TOTSLA© Tombola derlnvaliedei K\ ifefj r^slIÉ Een burgersilagblad zegdeonlangs dat de opvooding der arbeidersmas sa veel te wenseüen liet op gebied van vooruitzicht endat de menigvul dige wetten die wat al te liaastig in het Arbeiderswetboek werden ge schreven niet van aard zijn om de geest vaa vooruitzicht en het sparen aan te moedigen. Het blad nam de gelegenheid te baat om op zeer minzame wijze de organismen, zooals La Prévoyance Sociale, geluk te wenschen (waarvan hij het bilan ontleede) die zich toe wijden aan zulke werken van arbei dersopvoeding» Ongetijfeld heeft het geloof onzer Partij nog niet bij alle arbeiders in- gand gevonden; indien reeds veel ge daan werd, is er nog veel te doen, maar de uitgebreidheid en de diepte onzer werking ontsnapt aandien jour nalist die deze regelen met onparty- digen geest heeft neergeschreven. De popingen opgebied van vooruit zicht gedaan door het Belgische pro letariaat zijn zeer groot. Om er zich een denkbeeld van te vormen zou men de cyfersuitalonze instellingen moeten opzoeken en dan zou men be- statigen dat de Belgische Werklie denpartij, die deze popingen heeft aangemoedigd, ziohhet proletariaat, heeft verdienstelijk gemaakt door aanhoudend zijne zedelijke en stof felijke verbetering te bewerkeh; La Prévoyance Sociale is slechts één zij de van dezealgemeene aktie,een rad van het groote machien, Het nieuwe samengestelde minis terie Van de Vyvere is gevallen. Daarin ook figureerde M. Moyersoen, dien de bourgeoisie van 't land als een kristen-democraat aanziet.... omdat hü zoo kunstig als venijnig al de arbeidswetten van Wauters saboteerde en afschafte waar J,hij kon... Dit ministerie kon niet leven tot in November, omdat de grondwet die de toepassing van het Algemeen Stemrecht en zijn eerbiedingsrecht inhoudt. De uitspraak van de onlangsche verkiezingen was demokratisch en aldus moest het ministerie zijn. liet was het niet? De kristen-arbeiders hebben niet klaar willen zien. Ze hebbon gedacht democratisch te stemmen op do lijst van de zoogenoemde kristen-demo* kratie die hun stem door het slijk heeft gesleurd, die liever do vorming van een sooialistisch-kristen-demo- bratiseh ministerie saboteerde voor de opkomsLvan oen half bakken, een belachelijk, een reaktionair. Nochtans, de litteratuur van de kristen-democratie luidt strelend.... Hoor maar Het algemeen verslag van het Al gemeen kristen Vakverbond van 1920, waarvan de heer hoer Ileyman, volksvertegenwoordiger, voorzitter is, geeft onder eenige hoofdpunten van zijn programma ook de vol gende 3. Geleidolijke veralgomeening van de medezeggingschap van arbeiders en bedienden en van de verdeeling der winst onder al do deelnemers in de onderneming, hetzij door de ont wikkeling der radenstelsels en hot arbeidsaktionariaat (wat een droom beeld hetzij door andere, betore of meer praktisohe horvormingen en intusschen de verzekering van een loon, dat voldoende weze om te voor zien in alle familienood wondighoden. 4. De veralgemeening en ontwik keling van de kollektiove arbeids- verdragen om aldus tot de bedrijfs organisatie te komen.... Ze spreken zelfvan socialisatie van de nijverheid en de heer A. Bies, die hun woordvoerder met de pen schij nt te zijn, schrijft in zijn boek over Bedrijfsorganisatie blz. 25 In den mond van den kristen mensch, die den homelschen Vader bidt om zijn dagelijksch brood, is die bede een vloek, wanneer hij meent dat bij zich dat brood moet veroveren door broedermoord.» Zoo kunnen we gansche (boeken aanhalen over de skristen-demokra- tie.... met woorden. En, terwijl ze dan toch moar aan demokratie doet, spreekt ze over do toonodering van socialisme en kristendemokratie (Arme Paus Leo XIII en zijn Rerum Novarum Een bewijs Voornoem de schrijver zegt daarover in zijn hoogergenoemd boek (in anderewer- ken spreekt hij in denzelfden zin) Die toenadering hopen en wen schen wij, voor de rust en de vrede in onze maatschappij, enhetgoluk van het menschdom, dat niet gescha pen is om in eeuwigen strijd te le ven, maar om in eendrachtige sa menwerking deze aarde te bewonen en van hare vruchten en gaven te genieten. Nietwaar, dat het oor streolend is Welnu, liet kiesprogramma van het A. K. V. kwam dichtbij het onze, eens te meer. De socialisten hebben hunne medewerking gevraagd om in vrede op aarde te leven, maar zy, do kristenen, waren niet van goeden wil »...Zo hebben geweigerd; ze hebben hunne verzoening blijven verkiezingen mot de reaktie, met hunnen kapitalistischen vleugel, oorzaak van den broedermoord. Hunne aanbidding van hetlgouden kalf is een vloek ze bekennen het zelf want de kristene arbeiders zullen ééns klaar door den blind doek kjjken die men hun voorhangt. De proef is lang niet geëindigd. Het socialisme zal hun in hot parle ment en waar het ook maar kan in vuur zetten. Ze zullen de kristene arbeiders ge durig toonen waar klaarheid, open hartigheid, rechtvaardigheid en broederlijkheid in volle teugen te scheppen is, want het uur moet weldra slagen, waarop de dema gogie van de kristen-demokratie volledig in het licht schjjne en waarop de kristene arbeiders de rangen van hunne broers zullen slui ten. Daar is 't kristelyk en daar is 't klaar. M. Voor menschen met een fijn gevoel en veel kunstsmaak begaafd, wekt niets beters het karakter op, dan nu en dan zich een uurtje te kunnen leenon aan 't genieten van de Schoonheid, 't zij gelijk onder welken vorm z\j ook de Schoooheid liefhebben. Evenals de oprecht-geloovige diep geniet, wanneer hij in de kerk of kapel aan 't bidden is zoo ook ge niet den kunstenaar maar nog veel meer bij 't aanschouwen een- er mooie schilderij, bij 't lezen van een stuk poëzy, bij 't hooren van een mooi lied. Groote schrijvers en denkers heb bon geschreven dat do kunst de reli gie kon vervangen en wij ook zijn daarmee 't akkoord, op voorwaarde dat de menschen eene hoogere ont wikkeling en eene hoogero kuituur bezitten. Dat vraagstuk is iets voor de toe komst De kunst maakt den mensch schooner, vorfijnt het gevoel, en zet den stempel op geheel de persoon lijkheid. Welk is de knacht die ons bij 'taan- schouweu van 't kunststuk alles doet vergeten, zolfsons eigen zeiven, en ons vervoert, verre weg in hoogere sfeeren? Een groot kunstenaar moet over gelukkig zijn, daar hjj zoo diep kau genieten. Toch zit in iedere mensch kunst gevoel. Bij de eenvoudigste inwoners van't platteland vindt men in hun woningen aan do wanden schidery- en. hoe weinig importent ze ook dik wijls zijn. Schoonheidsgevoel is de mensch ingeboren. Het is dus de plicht aan de bestuurders en leiders van 't volk dat gevoel, van kindsbeen af, zooveel mogelijk te ontwikkelen. De Socialistische partij heeft reeds daaraan machtig meegeholpen. Zij heeft voor de massa de schoonheid, de kunst meer genietbaar gemaakt. Ziet hare bibliotheken en leesza len, hare kunstkringen en feestpa leizen Maar enorm moeter nog gewerkt worden om het schoonheidsgevoel bij de massa te ontwikkelen. Zat loopen en nachtzitten in kroegjes, verspilling van geld aan nuttelooze dingen dat alles houdt op by de wepkersklasse, wanneer eonmaal het bewustzijn ontwaakt is tot een hooger ideaal. Het volk moet zijn ontspanning hebben, na de afbeuling van li chaam en geest is een afleiding noodzakelijk. Maar de manier op de welke men deze ontspanning neemt kan heel veel verschillen. Daarom ook was de opkomst van 't Socialisme noodig. Immers het kapitalisme zorgde er voor dat de werkersklasse steeds vermaken had dat de geest verstompte en de mensch verbeeste. Het Socialisme strijdt niet alleen voor den boterham der werklieden maar het strijdt ook voor een hoo gere kuituur, om bij hen het schoon heids en kunstgevoel te ontwik kelen. A. vtYVERMAN. te Denderleeuw gehuldigd. Denderleeuw is eene lachende ge meente aan den Dender. Zjj was vroeger de forteres der Christen Democraten en ook wel door de Flaminganten beloerd. Prosper De Bruyn heeft er, dank zijne onvermoeide werkzaamheid, een ganscben ommekeer verwekt, 't Is de Werkliedenpartij, dank aan do organisatie der Cheminots, die er den scepter zwaait. Denderleeuw en gansch het het omliggende is voorde zaak van het volk gewonnen. De Bruyn werd op 5 April naast kameraad' Nichels gekozen, en om hem op welverdiende wijze te huldi gen hadden de cheminots van Den derleeuw, Sottegem, Geeraardsber- gen en Aalst aan hunne makkers een oproep gericht die op puike wijze is beantwoord. Aan het hoofd van den langen stoet die zich in de Langestraat vormde, stappen de kameraden Nichels, De Bruyn en Petit, Volksvertegenwoor digers Renier, De Nauw en Toch, Senators; Bekaert, arron- dissementssecretaris, gevolgd door de harmonie van het NATIONAAL SYNDIKAAT van Denderleeuw, met daarachter een zeer puike gekostu meerde kindergroep. Bravo Dender leeuw Volgden dan de Harmonie Ar beid en Kunst van Aalst, die het Nat. Syndikaat dezer stad vooraf ging de Fanfare Hand aan Hand gevolgd door de Soc. Groepen, dan Nlnove met de Fanfare De Voor wacht Geeraardsbergen mot De Lustige Vrienden Brussel, Luik, Haine St Pierre, Welkenraedt, Ver- viers Antwerpen, Dendermonde, Sot tegem, Oostende, Brugge, Mechelen, Lokeren, Wetteren, Deinze, Aude- naerde, Gent met zijne puike Harmo nie, enz, enz, te veel om op te som men. Niet min dan twaaf muziekkorp sen luisterden den stoet opdie langs de schoon versierde straten zijnen voorgeschreven weg doortrok. Het ACHT URENHUIS was prach tig versierd en spoedig volgeloopen. De Harmonie der Gentsche afdeeling neemt aan de lessenaars plaats en terwijl men eene krachtige Inter nationale inzet, wordt door eene prachtige apotheose hulde gebracht aan den Vrede. Het Gentsch muziekkorps voert daarna, met de zorg en kunde die het eigen zijn eenige kunststuk ken uit die de welverdiende toejui- hingenderopeengedrongen menigte uitlokken. Daarna is het de beurt aao de re devoeringen. TOCH, in naam van het NATIO NAAL SYNDIKAAT, brengt aan De Bruyn hulde en dank voor wat hij voor haar, en de gansche werkers beweging in het algemeen heeft ge daan. DOUTREPONT voor het Syndikaat van Finantiën sluit zich bij die woor den aan in naam van zijnen vakbond. PETIT, de nieuwe cheminot volks vertegenwoordiger, brengt den groet der Waalsche kameraden. NICHELS, de sympathieke depulé van Aalst, dankt in naam der Werk liedenpartij en wakkert de menigte aan tot het versterken der arbeiders beweging. GEEROMS, in schoone woorden, komt in naam der cheminots van Aalst, De Bruyn huldigen en biedt hem een prachtig kunststuk aan. Senator DE NAUW doet er een krachtigen oproep tot samenweiken aan toe en JAN SANDERS onderlijnt zijn gezegde. Ton slotte worden geschenken en bloemtuilen don held van het feest aangeboden en Prosper dankt be wogen allen voor die welgemeende bliiken van genegenheid en belooft altijd op dejfbrts te blijven om mede te werken aan het welzijn en groot wording der arbeidersbev eging. Dit prachtig feest verliep verder in de beste stemming en naast den diepen indruk dio het gemaakt heeft zal het oneindig hebben bijgedragen om de samenwerking tusschen de Werkliedenpartij en het Nationaal Syndikaat te versterken. F. T. Bekendmaking. De stedelijke zwemkom, zal van af Zaterdag eerstkomende, zijnde 30 Mei toegangelijk zijn voor het publiek. Voor verdere inlichtingen, zie plak brieven. De Burgemeester. E. Bosteels. AFDEELING AALST. Het Boekdrukkersverbond houdt dees jaar haar 53» Nationaal-Congres in onze stad, op Zondag 31 Mei en Maandag 1 Juni, in de zaal van het Burgershuis. Groote Markt. Ter dezer gelegenheid viert de af deeling Aalst haar XXVs verjarings feest, met het doel en om toe te laten het werk voltrokken door hareleden- stiahters (Frans Van den Hauwe en Gustaaf De Coninck) een blijk van hulde te bieden. Te dien einde zullen de volgende feestelijkheden plaats hebben: Op Zondag 31 "te Mei om 9 uren's morgens ontvangst dor afgevaardig den aan de statie. Om 9,30uren Opening van hetCon- gros. Oml2 uren Noenmaalder Congres leden. Om 2 uren Voortzetting der Zittin gen. Om 7 uren 's avonds feestzitting en avondmaal waartusschen hulde be toon aan onze jubilarissen. Na het avondmaal gezellig Fami liefeest. Maandag 1 Juni. Voortzetting van 't Congresominden namiddagteein- digen, daarna prachtige tombola voor de leden in het lokaal. Het Bestuur. Hofterbekestraat, 51, Antwerpen, vraagt voor Aalst en omstreken een HOOFDAGENT, om agenten aan te stellen. van onzen Balionwedstrijd. 1. Bocqué Frans, York, Engeland, 510 kil. 2. Bekaert Jan, Huil, Engeland, 450 kil. 3. Berghman Christine, Boston, Engeland, 385 kil. 4. Steenhaut Adolf, Kirkby, Engeland, 270 kil. 5. Cornand Frans, Suffolk, Engeland, 260 kil. 6. Smedt Judocus, Suffolk, Engeland, 260 kil. 7. Berghman Alfons, Ipswich, Engeland, 260 kil. 8. Vergeylon Prosper, Ipswich, EDgeiand, 260 k. 9. Dierickx Urbain, Broome, Engeland, 260 kil. 10. Jacobs Martha, Aertrijke, België 66 kil. 11.Vernimmen Gilberte, Oedelem, 52 kil. 12. Tombeur Alois, Eode, Holland, 51 kil. 13. Verbeeek Albert, Biervliet, Holland, 48 kil. 14. Abbeloos Gustaaf, St-Joris ten-Distel 48 kil. 15. Casteur Petrus, Adegem, 47 kil. 16. Pauwels Alexander, Adegem, 47 kil. 17. Rumbaut Alfons, Aelter, 43 kil. 18. Schuytyzer Emilo, Aeltre, 43 kil. 19. Renó Bockstael, Aelter, 43 kil. 20. Yan don Bossche Juliette, Waerschoot, 37 kil. 21. De Temmerman Petrus, Waerschoot, 37 kil. 22. Jacobs Jozef, Hansbeke, 35 kil. 23. Biebaut Emilienne, Novole, 34 kil. 24. Biebaut Emilienne, Lovendegem, 33 kil. 25. Waeterinckx Ed. Astene, 32 kil. 26. Berghman Alfons, St-Maertens-Leerue, 31 Uil. 27. Bekai rt Jan, Evergem, 30 kil. 28. De Vos Marie, Drongen, 27 kil. 29. Schauwvlii ger Jeanne, Gent, Rahot, 25 kil. 30. Welleman Alfons, Gent, Maritime 25 kil. 31. Van Goethem Florent, Gent. St Amandsberg, 23 kil. 32. Ringoir Petrus, Swijnaerde 22 kil. 33. Berghman Marie, Swijnaerde, 22 kil. 34 .Van Mol Victorine, Swijnaerde, 22 kil. 35. Lelong Herman, Melle, 17 kil. 36. Van der Veken Paula, Soheldewindeko 17 kil. 37. Berghman Frans, Wetteren. 13 kil. 38. D'Hert Alfons, Cherscamp, 8 kil. 39. De Schutter August, Bambrugge, 7 kil. Afdeeling Aalst. den 14 JULI 1925. 30,000 FR. PRIJZEN. Bijzondere pry zen 1. Een geldprys van 10,000 fr. 2. Eene slaapkamer 3,0o0 fr. 3. Eene eetzaal 2,000 fr. 4. 1 Kunststuk in marber 1,000 fr 5. 1 gouden zakuurwerk l.OOo fr Verders vele andere nuttige pry zen, gaande van 250 tot 740 fr. Zie d plakbrieven. Prys per lot1 frank. Burgers, steunt de Invalieden me een lot te koopen. De uitslag dei trekking zal in al de bladen verschy non. De prijzen 3 maand na de trekking niet afgehaald,blijven den eigendon van den Bond. Het Inrichtingskomiteit. Uit Erembodegem. Soc. Vrouwenbond Morgen Maandag 2eSinxen dag), om 3 uren namiddag in liet Volksh uis Brusselschesteen weg. Algemeene Vergadering. We doen een dringend beroep op de vrouwen, om allen op post te zyn Het gaat erom een goed bestuur te kiezen van onzen pas gestichten bond. Dat de mannén er hunne vrouwen heensturen. Elk een zieltje mede gebracht. Sprekers uit Aalst zullen de verga dering bijwonen. Voor het voorloopig Bestuur. Josephine Smekens. DENDERLEEUW. Maandag i Juni 1922 2 de Sin- xendag) om 6ure 's avonds, in het Achturenhuis. Groote Voordracht, door Pol Van den Steen, Schepen te Ninove «het nut en werking van den ziekenbond Moyson Daarna stichting van den bond en kiezing van het bestuur. Vriendelijk verzoek aan al de partijgenooten tegenwoordig te zijn.; Om 4 uur. Vergadering van den Propagandaclub. Meetings op den buiten. Zondag 31 Mei ic Sinxendag) meeting te Okegem om 7 ure. (na de eerste mis Iddergem 0111 8,30 na do twee de mis). Spreker De Biuyn Prosper, volksvertegenwoordiger. -j m v Duizenden lijden ellendig aan telkens terugkeerende aanvallen van bronchiet en weten niet dat bljjvende genezing mogelijk is. Bronchiet is veelal 't gevolg van een verwaarloosde valling. On middellijke vèrlichting geeft de hoeststillendc en slijmoplossende AKKER's Keelontsmettend, borstver sterkend en verzachtend, bevat geen verdoovende bestanddeelen. Alle Apotheken. Pei Fleach 230gr. fr. 7.50: 550 gr. ,fr. 12,t 1000 gr. fr. 20. Eischt onze handteekeningL. I. AKKER. IT« F I

Recht en Vrijheid | 1925 | | pagina 2