Kooptuwe Likeurenbij Marcel: Zomer. Aalst Syndikale Rubriek. Ons jaarlijks Partijcongres De behoeften van den arbeider. Oad-Slrijders. Bij onze Turners Naar Lebbeke. Naar Namen Dinant. Partijgenooten Na eene opvolgentlijke schake ling der wlntergetij's elementen, worden wi] eensklaps verrast door de gloedvolle zon. Zij die ons on langs nog tartte, noodigt ons thans op de minzaamste wijze uit, het jeugdige Nectar harer schepping te komen bewonderen. Hoe liefHoe zoet ruiken die bloemenWelk een verlokkende etreeling bewondert men niet in het rijpende korenOh, wat een verrukkelijke kleurenschakeering aanschouwt mijn oogSCHEP PING.... SYMBOOL DER NOE STE VLIJTik verafgod U. maar..... Helaaswij PROLETA RIËRS rechtstreeksch of onrecht- itreeksch de scheppers van dit Heelal, wij hebben niet altijd het Recht, de vruchten van onzen ar beid te plukken. Meestallen onder ons zijn niet het minst in staat ge steld dit overheerlijke te bewonde ren... Integendeel, die koesterende zonnestralen worden ONS EEN GEESEL, (ik spreek steeds van ONS zwoegers, niet van Hen, Rijke Luiaards). Maar ja 't is waar, wij mogen niet kijven, niet morren omdat wij in het zweet ons aanschijns het brood moeten verdienen, 'tis immers eene Apos- telijke Traditie, niet waar Lompen Proletariërs. Onze huiselijke bezigheden ver gen meer aandacht en bekommer nis die niet te verwaarloozen zijn, door het genieten der overheer lijke Schepping.... Meedoogenloos noodlot.... wat zijt ge wreed KAMERADEN, inzonderlijk jonge gezellen en ge zellinnen, dit schrijven is van eenigzins philosofischen aard,t. t. z., eene gedachte uitgebreid in woorden, misschien zonder oor den. en nochtans, hetgeen ik hier neerpen, is een bestaand feit. On danks de reeds verwezentlijkte her vormingen zijn de ons beschikbare middelen in verre na niet toerei kend, om van de heerlijkheden en wonderen der natuur te genieten. (Een onmisbaar iets tot zedelijke ontvoodirg van een volk). Om dit te verwezentlijken hoeft men eene betere subsidieering, gepaard met eene doortastende bescherming maar ja.... 't is waar ook, ons land ait in den krot. Geld verspillen en schulden maken is een gemakkelijk en schuldeloos vermaak. Een volk onder Zedelijk en Maatschappelijk oogpunt ontvoogden is.. ge waagd, want dan waren de illusie's der veel bezittende u?tbuiters, in gevaar. Bovendien. dat volk... die beesten.... die ploerten... heb ben niet noodig zooveel te zien en te kennen als Zij, dat ware im mers te gemeen en gevaarlijk. (Is 't niet zoo, Reactie Op dit gebied verwachten wij dus insgelijks doeltreffende her vormingen. Wij, de Jeugd, blijven in afwachting niet onverschillig, maar vatten met verdubbelde krachtinspanning de verschillende punten van ons Zomerprogramma aan. Eerst en vooral hebben wij, onze wandeltochten d.w. z. gezellige, gezamentlijke beperkte wandelin gen, waarbij gedurende de rust poos eenig onderwerp van natuur- en wiskundigen aard zal opgehel derd worden. Dan volgen onze studiereizen. Met dit doel is er in den schoot der Soc. Jonge Wacht van Aalst, eene spaarkas gesticht, die ons, mits kleine bepaalde stortingen, in staat zal stellen eene of twee uitgebreide reizen te doenin gezelschap van een ontwikkelden gids. Het verheven doel moet U dus aanzetten, U in onze rangen te scharen, ons getal sterker dan ooit te doen toenemen, om gezamentlijk den onverbiddelijken strtjd, naar de overwinning, naar de verwe zenlijking van ons ideaal te leiden. Jonge Wachter, Fr Riubaut. Hel congresstemt met 495 duizend tegen 108 duizend en 21 duizend onthoudingen de deelname aan de re geering. De beslissing is gevallen. Wij re geeren mee. Hot partycongres heeft dat, in volle onafhankelijkheid en na aan elke groep moezeggenschap gegeven te hebben, met een groote meerderheid besloten. Het is een be sluit vaD een party die wil verwe zenlijken, die durft. Ons partijcon gres heeft getoond dat wy de belangen van het land, do belangen van het volk boven ons eng partijbe lang stellen. Wij hadden kunnen naar de ontbinding gaan. Wy had den de liberalen heelemaal kunnen verpletteren. Wij hadden nog eenige zetels kunnen winnen. Wy hebben het niet gewild, omdat, wat wij zou den winnen, niet zou opwegen tegen de overweldigende verliezen die net land zou lijden door een nog ver lengde regeeringskrisis. De interna tionale toestand,de financieele moei lijkheden van België, de ekonomi- sche krisis, de dreigende konflikten in de verschillende nijverheidstak ken dwongen al diegenen die het goed meenen met het volk, geen dag langer dan beslist noodzakelijk was, de krisis te laten voortduren. Dat heeft onze partij godaan. En daar voor verdient zij den dank van heel de bevolking. De vergadering van den Alg.Raad. De aanduiding on zer ministers. Onmiddelijk na het kongres ver gaderde de Algemeene Raad om zich bezig te houden niet de aanduiding der ministers. Korte en kameraad schappelijke vergadering, voorge zeton door E. Brunet. Over drie kandidaturen is men het onmiddelykeens:Vandervelde (buit. zaken), Ansoele (spoorwegen), Wau- ters (nyverheid on arbeid). Voor de twee overige portefeuilles is de ver gadering eensgezind om een Vla ming on een Waal te kiezen. Al de Vlaamsche federaties, alsme de de Brusselsche en tal van Waal sclie, dienden de kandidatuur Huys mans in. De Waalsche federaties stellen zich 't akkoord over die van Laboullo. De vergadering sluit zich daar eenparig by aan. Er was nog spraak van drie andere kandidaturen: Pastur.Soudan en Ma thieu. Mathieu weigerde onmidelyk. Soudan's persoonlijk oordeel was go kend. Pastur weigerde, omdat hy meent dat zyn taak, die hy sedert 20 jaar in den provincieraad van Hene gouwen vervult, nog niet voleindigd is. Do vergadering vergat niet hulde te brengen aan Destrèe, wiens ont houding algemeen betieurd werd. Het nieuwe ministerie is als volgt samengesteld. Socialisten Buitenlandscbe Zaken en ondervoorzitterschap van den ministerraad, gezel Emiel Van- dervelde. Nijverheid en Arbeid gezel Jos. Wauters. Spoorwegen gezel Edw. Anseele. Kunsten en Wetenschappen: gezel Kamiel Huysmans. Binncnlandsche Zaken gezel La boulle. Katholieken i Economische Za ken. Voorzitterschap M. Poullet. Justitie M. Tsclioffen. Landbouw en Openbare Werken: M. de Liedekerke. Koloniën M. Carton. Finantie Janssen. Landsverdediging Generaal Ives- tens. GEMEENTERAAD. De gemeenteraad zal vergaderen op Maandag 15 dezer, om 5 ure na middag met de volgendo dagorde: 1. Gemeenterekening 1921-1922 2. Gemeontebegrooting 1924. 3. Ge meenterekenschap, overdracht van oredieten op 1923; 4. Grondrente, aflossingen 5. Gemeentegronden, verkoopingen in de Arbeidstraa' en op don hoek der Wellekens- en Kluyskensstraat0. Aankoop van grond in den St. Annaweg voor do waterkom en voor de nieuwo school; 7. Buurtwogenis.afschafling van een deel van den voetwegel N' 145, Geld- hofwog. 8. Spaarkas, rekening 1924. Begrooting 1920 9. Brandweer, re kening 1924; 10. Middelbare scholen, rekening 192411 Muziekschool, rekening 1924, Begrooting 1925; 12. Kerkfabriek rekeningl924; 13. Kerk hof, grondafstand. 14. Electriciteits- contract. 15. Benoeming Schepen. Hardyns, de strijder, schrijft in de brochure Waarom ik socia list ben uitgegeven door de Wilde Roos dat de behoeften van den arbeider groeien naarmate de samenleving vooruitgaat. Wat vroe ger weelde was, is nu eene dringende behoefte geworden. Dat iseene groote waarheid, welke we immer ondervinden. Hel leven van den arbeider opvoe ren tot iets grootsch en schoons is steeds het doel van onzen strijd ge weestmaar wanneer is den hoog- sten trap bereikt Wie kan dat be palen. Alle behoeften zoowel van moreelen als intellectueelen en stof- felyken aard zien wo klimmen naar den graad van ware beschaving en vooruitgang. Do stoffelijke behoeften zyn en bljjven de basis ende middelen voor een hooger vlucht. Zoolang de arbeider gansche dagen moet bekommerd zijn om zijn dage- lijkschen boterham, zoolang de toe komst van hem en zyn gezin onzeker is - zoolang ook zal bij hem niet veel neiging zyn om van zyn kinderen iols hooger to maken, iets meer dan wat hy was. En de Socialisten hebben wel ge daan, trots zoovelo beschimpin gen, dat zo te materialistisch waren, met vooral te zorgen dat de arbeider stoffelijk beter bestand was in den strijd des levens. Wat is weelde 't Is alweer een betrekkelijk be grip, dat wij arbeiders, kunnen op vatten als 't volgt Als een rijkaard met het warme seizoen naar Oostende gaat en daar maanden doorbrengt in zuipen en slenterij, met zijn geld te verbrassen in Oostendsche bars en brillante cafè's, en als gedurende dat seizoen, zooals het maar te veel gebeurtin zijn fabriek eene beweging moet op touw gezet worden om meer loon voor do werklieden en deze t'huis gebrek hebben en armoe lyden. Zou dat geen weelde zyn En do kapitalisten zeggen, wan neer ze nu de arbeiders beter en netter zien gekleed gaan langs do straatwanneer ze beter gevoed en verzorgd zijn, dat ze in weelde loven. Dat is burgermoraal, waarover wij in Do Ziel der Menschbeid het volgende lezen, blz. 5 en 7, 4° deel: Als de Firma de zaak vergrootte, als zy een ander overtroeven wou, dan was hier niet maar enkel zucht naar winst, dan was er het affect van het -roofdier, dat ver- scheurt uit lust tot moord, dat wil voelen zich zelf, als sterker dan andoren... In den burger keert terug de avonturier, de vrijbuiter, de roo- ver, die loerde aan den weg, do Viking met zyn zworfschen zin en met zijp durf. maar in do nieuwe maatschappolijko verhoudingen is zijn aard gewijzigd en hyisspécu I an t ge word en. De beurs is zyn kerk en 'do kooplui zijn Priesters en Levieten. Niet meer de mensch is doel, tnaar doel is de affaire, zij is entiteit waaraan geslachten work ton, en men slooft en men zwoegt totdat zij opgaat in vennootschap of trust, waarin eerst het ON PER- SOONLIJKE van geheel haar we- zen blijkt De arbeider steeds in armoede ge dompeld zien, kruipend voor'n stuk brood, het hoofd niet durvende op richten, ongeleerd en onbeschaafd, ziedaar hoe de kapitalist do arbeider steeds w'il hebben. Maar: de arbeider is mensch en heeft recht op een menschwaardig bestaan. Hij heeft behoefte aan intel- lectucele en materieelo noodwendig heden. Hij moet zijn kinderen oen zekere opvoeding kunnen verschaf fen in harmonie met den tijd waarin wjj leven. Wat zullen binnen honderd jaar de behoeften van den arbeider zyn Dat zal do toekomst uitwijzen. Wij hebben primo de stoffelijke behoef ten van den arbeider op 't oog en wat wy hem daarna willen bezorgen is eene hoogere cultureelo ontwikke ling. A, VYVERMAN. Belangrijke Bestuurvergadoring. op Woensdag 17 Juni e. k. om 7 1/2 ure 's avonds, in het lokaal Hand in Hand Molendries. DAGORDE: Bespreking dor statuton. De Propaganda. Vroeger ty'd schrikten velo moe ders, als ze van turnen hoorden sproken en dachten dat hunne kin doren daarmede hals en beenen zou den brekoo, omdat hun gedachte onmiddelijk ging naar acrobaten der tingel tangels. Die tijden zijn immers voorbij, dat behoort (en vooral in de socialistische rangen) tot het verleden. De opvattingen onaer leermeestersin de uitvoering der gymnastiek heeft bewezen dat het van zeer groot belang is, deze te beoefenen/en hier wil ik de aandacht onzer partijgenooten wier kinderen tot onze groep behooren, en inzon dorheid deze die er hebben toebe hoord, op vestigen. Over het aigemeon waren het vroe ger slecLts jonae borsten die zich met c turnen bezig hielden. Ook allengs werd het ook het ge liefkoosd tijdverdrijf van ouderen, en ook het vrouwelijk geslacht, zoo lang bedeesd gebleven om in de ran gen der turners plaats te nemen, liet zich in de beweging mede slepen. Helaas, het waren maar enkelen die de bedeesdheid afschudden en fier mot hunne mannelijke kameraden voor lichaamsoefeningen in 't strijd perk traden. Spijtig dat dit schoone voorbeeld weinig door onze jeugd wordt ge volgd, want er zijn nog zoovele jon gelingen en meisjes, ja zelfs ouders die er het nuttigo niet van beseffen, van de zuivere lucht, de voetwande lingen, de inspannendo bewegingen wanneer wij op propaganda gaan. Doch dit zyn slechts bijkomende deelen van de turnoefeningen welke don mensch in zijn geheel neemt en hem harmonisch ontwikkelt, want de gymnastiek is de volledi- ge lichamelijke opvoeding. Vele onzer ouders zouden moeten begrijpen, dat dit eene gelegenheid is voor hunne jongelingen, om de slechte lucht die zij een gansche dag hebben ingeademd op do ongezonde verduftige krotten van fabrieken, uit te wassemen, hun stijf verwrongen lichaamsdeelon to lenigen, om te be letten dat zij scheef of krom op groeien. De verderfelijke vermoeienissen van het langdurig zitten hunner jonge dochters bij het naaiwerk zou hun moeten verontrusten, want heb ben we niet dikwijls kunnen besta- tigen dat vele zulker meisjes na een tyd zulk ongezond en vermoeiend werk te hebben verricht, gekweld worden door ongeneesbare ziekten die zü bezitten, mot fluwoel zachte handen, met een tenger en bleek aangezicht, die slechts teekens zjin van bloedarmoede, van krachtuit- puiting, dreigende kenmerken va» ziekto daarstellen? Hier is voor onze jeugd het middel bijdehand, wij zeggen, ja roepen uit volle borst, maakt er gebruik van, noemt deel onzer jougdgroe peeringen, opdat gij, in plaats van uwe ondermijnende gezondheid te laten toenemen, u lichaamelijkkunt ontwikkelen, dat gij niet meer die handjes, die tengere wangen, bleek ais een niet gezonde persoon zoudt behouden, maar handen waarop het levende, het gezonde kan bemerkt wordon. Blozende wangen, kloeke spieren en romp die als een rots vaste stam opgroeit, die dan niet alleen de waardigheid ten dienste zullen kuunen stellen, maar des noods zoowel de zwaarste arbeid kunnen verrichten. Turnoefeningen, mon meent toch niet, dat het dwaas mag opgevat worden Overtuigd u, treedt eene turnzaal binnen, waar meisjes zich oefenen, men ziet dadelijk dat dank aan hun onderricht zy gesterkt worden in hun lichaam die er onmiddelijk de sierheid en vlugheid aan toevoegt. Dat zyn onweerlegbare feiten. Wat moer is, er zijn tal van ouders die by middel van eene grootero hoeveelheid voedzame spijzen en dranken aan hunne kinderen te ge ven, denken hierdoor het lichaam alleen gesterkt zal worden, loutere illusie die noodlotige gevolgen na zich sleept. De harmonische ontwikkeling van het iichaam moet gepaard gaan met matige en weinig prikkelende voe ding, dat geeft krachten en maakt hen sterk. Gedenken wjj do spreuk: Eon- dracht maakt macht ITurnen baart I kracht A. B. j Onze Fanfare Hand aan Hand neemt deel aan de Vlaginhuldiging van het muziek van Lebbeke, on Zondag a. s.21Juni. Vertrek met den trein uit Aalst om 2 ure, tot Lebbeke. Wij drukken er op, dat onze pari tygenooten in groot getal aan deze feestelijkheden deelnemen, gezien de kameraden van Lebbeke op geen1 enkel feest dio in ons Arrondisse ment heeft plaats gehad, zioh heb-j ben laten zoeken. De kameraden van Lebbeke ver- dionen ons aller erkentelijkheid, zoodat. wy uit solidariteit en plicht-: besef dienen op post te zijn. In massa met onze machtige Fan fare naar Lebbeke, weze het orde woord. Do Harmonie Arbeid en Kunst», te samen met hot Nat I Svndikaat van Aalst, doet op Zon dag 21 Juni eene reis van 1 Da naar Namen Dinant. Do reis is eene der prachtigste wolkomen in ons land kan doen. Een boottocht wordt gedaan van Dinant naar Namen, 's namiddags, waar de Harmonie ons zal vergasten op hare opwekkende marchen. Te Dinant, kan met- bezoeken De Citadel, de Grot en de Rots Bayard Te Namen, kan men de Citadel, het Speeistadium, en Open luqht theater bezoeken. Do partijgenooten die de reis wil len medemaken, kunuon zioh laten inschrijven in hot lokaal bureel 5. De prys voor den trein en boot is 23,00 fr. Do lyst sluit onwederroepelijk morgen Maandag 's avonds. HET BESTUUR. Aan alle Turnkringen onzer Federatie. Op Zondag 12 Juli e k. grypt or een prachtig Athletisch feest plaats, in den hof van Hand in Hand Molendries, Aalst. Ter betwisting der Bekers "Jan BekaertvoorAdulton. Alfred Nichels-voor Damen. Alberic Nichels» voor Pupil» len jongens. Er zal oen loopkoers van 7 Kim. voor adulten godaan worden, en een van 4 Kim. voor Pupillen, jongens. Prachtige prijzen zullen do over- winnaars geschonken worden. N. B. Het programma van Athletis- mo verschynt toekomende week. Alle toetredingen sturen vóór 5 Juli: Lokaal Hand in Hand» Molen- dries, Aalst. Hebt gij u reeds een abon nement aangeschaft voor de vertooningen van het Tooneel dezen winter. Wat was hot erbarmlijk gesteld met de arbeiders, toen op het einde der 18" eeuw het aloude geldwezen, dat zich zelf overleefde, afgeschaft wierdt, on de loonslaven jaren en en jaren tot met de opkomst van 't Socialisme aan hun zelve overge laten waren.... Geen wetten beschermden den ar beid, geen contracten niets van dat al. Het burgerlijk wetboek handelde in slechts zeven artikelen over de arbeid, op de twee duizend die het ongeveer telde van een arbeidswet- boek was in de verste verte geen sprake. In plaats van do klasse der hand arbeiders, wierd de hulpeloozebende van het proletariaat gekweekt, dat als een bijvoegsel wasdormachienen. Jaren lang kampte h-1 Socialisme tegen dieonhoudbare to< standen, tot als het gelukte 't proletariaat to or- ganiseeren in Syndicaten, die brok voor brok, dikwijls door hevigen stryd en bloedvergieten, een tal van wetten en werk voor waard en afilw on g van de rijk geworden fabrikanten en kapitalisten. Heden duurt dien strijd immer voort, maar nu wordt er reeds gestreden onder betore voor- j waarden. Verdient hot Socialisme daarvoor onzen steun, onze bewondering en j onze sympathie niets? Is het te verwonderen, dat zich onderderoode vlagschaarde, ganscli die groote massa uitgebuiteno werkers. Wie anders dande Socialisten heb- ben de arbeiders tot het bewustzijn j gebracht, dat hun ellende on- verdiend was, dat hun arbeid hen j niet betaald wierd, dat zij recht had-1 denop een boter, schooner en hooger leven

Recht en Vrijheid | 1925 | | pagina 2