Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. Gewestelijk Congres der Vakbonden van 't Arrondissement Aalst, gehouden te Ninove n Mijn Hoekje. 22e Jaar M° 25. Prijs per nummer 20 centiemen 21 Juni 1925 Annoncen De Aanvallen der Patroons. Aanvallen tegen loonen en Conventie. 'k Had plaats genomen in eén hoekje van 't compartement 't was zoo vroeg dat ik weg moest, en 'k meende düs een uilken te vangen. Mijne rekening was mismaakt, want weldra was het gesprek der ïeizigers nogal luidruchtig en natuurlijk het liep over het vormen van het ministerie. 't Is er een dat in pijn en smart moet gebaard worden voerde een werkman van den buiten aan, want nooit is het gebeurd dat men zoolang sukkelde om een mi nisterie samen te brengen. Weet ge waarom het zoolang duurt, vroeg een anderen Ja, waarom Omdat den grooten vooruit gang der socialisten, eene zoo harde pil is om slikken voor de burgerspartijën, en de Groen- Kruisers hun vrijheid niet moch ten nemen, van hunne groote ka tholieke bazen. Het is een bewijs te meer, dat zü gebonden zijn aan handen en voeten en ze te gehoor zamen hebben aan de bevelen van hooger hand. Maar die menschen kunnen niet vrij zijn, merkte een ande ren op, omdat ze meer dan hun deel bekomen bij het verdeelen der mandaten, want werkelijk overschat men hunne macht op politiek gebied. Kijkt eens naar den uitslag der katholieken, ging hij voort en ge zult bestatigen, dat alhoewel een ieder gewerkt heeft, voor zijn ei gen persoon hier in 't arrondisse ment, M. Van Schuylehbergh enkel 1800 voorkeurstemmen heeft bekomen, hij den verte genwoordiger eener partij, ter wijl M. Van Nicuwenhove er 2700 op zijn naam vereenigde, en alleenstaande persoon was. Men mag gorust zeggen, dat de rijke katholieken aan de Groen- kruisers een mandaat afstaan, niet om hun getal.maar om hunne daden, omdat zij meenen hierdoor de werklieden van do socialisten af te houden en onder hen ver deeldheid te zaaiën. Ja, maar stilaan verliezen die mannen hun vertrouwen wierp een anderen er tusschen, want op den buiten verdwijnt meer en meer den schrik voor de socialis ten en was hun vooruitgang nu groot, hij zal bjj iedere kiezing nog vergrooten, want vergeet het niet, ook daar zegt men luid op al de verbeteringen die het kleine volk heeft bekomen, is te danken aan don strijd der socia listen. Kunnen de socialisten ging by voort, de buitenlieden, de boer kens eene pachtwet bezorgen,iets dat ze reeds zooveel jaren en ja ren van de katholieken zijn be- HECHT VHIJIEID Rechterlijke annoncen 4 fr. per regel op 1' en 2® bladzijde, 2 fr. op 3® en 4® bladzijde. Reklamen volgens overeenkomst. Alle briefwisselingen moeten elke week vóór Woensdagavond, 8 ure, ingezonden worden. Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moe ten door de Vakbonden goedgekeurd zijn. UITGEEFSTER SAM. MAATSCHAPPIJ «HET RECHT - Lokaal HAND IN HAND», Molendries, Aalst. BEHEERDER-AFGEVAARDIGDE JAN BEKAERT. PostcheckrekoningNr 85686 Telefoon Nr 128 REDACTIE ADMINISTRATIE Lokaal* Hand in Hand», Molendrios, 11, AALST ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden 6 1 jaar jaar fr. 2,60 5,20 10,00 BUITEN BELGIE. fr. 15,00 Men abonneert zich op alle postbureelen. OP ZONDAG 14 JUNI. j HAELTERMAN opent het Con- gres om g 1/2 ure en stelt voor Makker De Bruyn Volksvertegen woordiger als voorzitter aan te duiden algemeene toetreding). DE BRUYN brengt ter kennis der vergadering, dat Makker De Vlaemynck afgevaardigde der S.K. door onverwachts toeval is belet on- L, ze besprekingen bi] te wonen. We hebben twee punten van belang aan onze dagorde: Is) de toestand der groepen 20 de aanvallen der Pa troons. Spreker vraagt om zoo zaak rijk mogelijk onze besprekingen te voeren. Voor wat aangaat het eerste punt kan ik in naam der verschil lende groepen van het Nationaal O- Syndikaat verklarendat we in elke Afdeeling eene ruime ledenaan winst te boeken hebben. STEENHAUT A Voor wat aan gaat de groepen onder mijne be voegdheid is er eene lichte vermin dering te bestatigen bij de Tabak bewerkers, door het feit, dat er meer dere stielmannen dezer nijverheid het bedrijf verlaten; wat aangaat de ri?. andere bonden deze hebben voor uitgang te boeken, onder meer,den er. Textielbond heeft in 'tjaar 1924 an- vier duizend bijdragen meer ont- illo vangen dan in het jaar i923- Er is iets die onzen strijd voor vooruit- die gang ernstig stremt en zulks is de 3el- afwezigheid van Makker Flips, die de spil isonzerbeweging ennuweer- houden door ziekte Alg. instem. HAELTERMAN: Zet de toestand uiteen.Voor wat aangaat demetaal- bewerkers, daar vergroot elke dag het ledental, met de bouwwerkers is het anders gesteld, bijzonderlijk op de buitengemeenten is er een zeke re teruggang te bestatigen niettegen- staande al de voordeelen hun ge- i schonken door or.s Bui eel van Ar- beidersrecht, gereedschap verkoop ui aan kostende"prijs, enz, enz. Wat ons bijzonderlijk deze teruggang 7 geeft zijn al de 5„w. draconische maat regelen ons opgelegd door hetNa- lei' tionaal Crisislonds,.maatregelen die ten slotte toch maar dienen om de werkers de syndikalistische geest, te doen verliezen.Voor onze andere groepen is de toestand goed, trots de moeilijke periode die we door worstelen. Ons bureel van Arbeidersrecht is na vijfjaren werking eindelijk toch eene subsidie toegekend, vanwege :erij het Provintiaal Gouvernement, de- atiel ze subsidie bedraagt, de som van ims, eel- 5940 frank, voor het jaar 1924. ,CC1- Zulks zal de groote gedane uitga- odi- ven eenigzins komen verminderen. DE COSTER Wat aangaat ons ledental zulks veranderd schiet s niet, wij winnen nieuwe leden maar 17 integendeel zien we meerdere on- zer krachten het land verlaten om naar Amerika het land van den dollar een gelukkiger bestaan te gaan zoeken. In t'algemeen kun nen we tevreden zijn over de ge boekte uitslagen. BAUWENS. Ons ledental der Af deeling A. Centrale, overschrijdt de 1400. Op dezen oogenblik bele ven we een crisisperiode in de Allumettennijverheid.We zien ook meer om meer de concentratie de zer nijverheid gebeuren, concen tratie die alleen gericht is tegen de Syndikale beweging; voor wat de houtbewerkers betreft, die toe stand zullen we in punt 2 bespre ken. DE BACKER J. Bij de bouw- werklieden staan we op heden met enkele leden meer voor Sottegem, na vele opofferingen een vijfde der beoefenaars, zulks wil niet zeggen, dat we de moed in Sottegem hoeven te verliezen, zulks doet ons zien dat er nog veel is te doen, gezien Sottegem een middenpunt is vanwaar dagelijks honderden hun broodje gaan ver dienen in het Walenland. We be statigen op heden een vooruitgang biji de mijnwerkers. Voor wat de metaal en leder betreft, deze bon den versterken zich stilaan, voor wat de textiel aangaat, deze bond is oj)gericht geweest, maar bij ge brek aan hulp verkeert in benarde toestand. VAN WAYENBERG voor de Sigarenmakers, verklaart een on gunstig jaar te hebben beleefd. Op de meer dan 1300 sigarenmakers meer dan 400 werkeloos, wat aan gaat het ledental trots de crisis, win nen we nog regelmatig leden bij. BUYL In de textielnijverheid be houden we onze effectieven niette genstaande de verdwijning eener fabriek waar we meer dan honderd vereenigden telden. Bij de metaal bewerkers zijn we met meer dan vijftig leden vooruitgegaan. VAN DE STEEN Wat aan gaat onze bediendenbond kunnen we tevreden wezen, meerdere be dienden behoorende tot de privaat nijverheid zijn in onze rangen ge treden, wel bezitten ze nog de strijd geest niet welke de massa der ma- nueelen bezielt, maar we verhopen in de naaste toekomst er goede strijders van te maken.'t Patronaat tracht dus ook met alle middelen ze uit ons midden te halen, schen ken aanmoedigingspremiën enz., de kleermakersbon d beleeft ook een kleine groei. In 't mijnbedrijf staan we met zekere moeilijkheden door het feit dat de Centrale er zich heel weinig om bekommert, ook doordat de menschen uit ons gewest maar alleen 's winters in de mijn gaan arbeiden en in den zo mer in 't bouwbedrijf werkzaam zijn. Spreker drukt den wensch uit eene vlaamsche regionale te zien stichten. DE BRUYN besluit dat we met immer vernieuwde krachten den strijd moeten aanbinden, ten einde onze effectieven te vergrooten, hoopt spoedig een democratische regee ring te zien gevormd om op die wijze de hervormingen die we afge dwongen hadden te zien uitbreiden en verbeteren, tot vooruitgang en bloei onzer beweging. DE BACKER wijst erop hoe de achturendag stelselmatig wordt ge saboteerd met medeweten van ge wezen Minister Moyersoen. Eerst en vooral waren er reeds te weinig inspecteurs, tweedeos wanneer men met menschen te doen heeft die onverbiddelijk tegen den achturigen werkdag gekant staan, kan men al heel weinig van hunne werking verwachten, ook dienen we uit alle kracht te kampen tegen gelijk welke afwijking. HAELTERMAN denkt dat het oogenblik aangebroken is om de propaganda te voeren voor de zes- urige werkdag, we zien door de verfijning der mekanieken, moder niseering op electiisch gebied, grooter productie op minder uren, geene week zijn we niet meer of er zijn arbeiders werkeloos. Binnen de tien jaren moet de zes urige werkdag er door, zooniet die ko men we opnieuw te staan voor de noodlottige toestanden van voor 1924, toestand die bestond in een regelmatig leger werkloozen van meer dan 100 duizend. DE COSTER: vindt niet alleen dat er moet gereageerd worden te gen de patroons, maar ook tegen de werklieden die uit égoïsme wet overtreden. de DE BRUYN voor wat het spoor aangaat, zien we juist de aanvallen in deze plaatsen waar men het minste vereenigden telt en er is een zeker beletsel door het feit dat we in onze nijverheid geen plaatselijke stakingen kunnen uitroepen. STEENHAUT A. Hetwelke ik bijzonder wil doen opmerken zulks is de manier der afwijkingen. Een patroon vraagt afwijking, zulks wordt hem toegestaan, maar hier mede mag hij maar eerst aanvan gen bij het ontvangen van het offi cieel bericht welke maar eerst komt na de kennisgeving, gewoonlijk profiteert de patroon hervan om op die wijze zijn werkers een maand langer aan afwijkingsuren te hou den. DE BRUYN Voor de staafsar- beiders verklaart op dezen oogen- blikgeen last te hebben methetbe- heer aangaande bestaande conven- l ties. BAUWENS Voor wat aangaat de allumettenfabrieken, verklaart dat de patroons op heden geen rechtstreeksche aanvallen meer doen, maar wel trachten op elke wijze hieraan te verhelpen door hier en daar kleine veranderingen te brengen om op zulke wijze de geest der oonventie te verkrachten. Voor wat de houtnijverheid aangaat zijn we er in gelukt het stukwerk af te schaffen maar nu komen de patroons met een tijdstelsel voor elk werk. DE BRUYN vraagt of het niet mogelijk vzare hierover openlucht meetings te organiseeren, ten einde nadien groote concentratiemeetin- gen te houden te Aalst, Geeraards- bergen en Ninove. DE BACKER verklaart, dat er eene zekere ziekte bestaat in ver schillende organisaties en men dient genezing te brengen bijzon derlijk bij de mijnwerkers. Sinds langen tijd houd ik er me mee be zig, onze voornaam is Vlaming en Waal, maar onze familienaam is arbeider. We betreuren dat er door de Walen niet meer aandacht geschonken wordt aan de belangen der Vlaamsche mijnwerkers. Een redmiddel, daarvoor moet eerst en vooral eene betere bijdrage en grootere uitkeeringen. Voor wat aangaat Sottegem, hoeven we ons akkoord te stellen met de groote Centralen, ten einde eene grootere propagandaweiking in 't leven te roepen. STEENHAUT voelt zich ge troffen over deze uiteenzetting. Sot tegem wijst erop de moeilijke periode die men beleefd in hunne groepen, dank aan het missen van hun vriend Flips en ook de werke loosheid die veel van hun tijd in beslag neemt, vraagt om een klein schrijven te richten naar Gent. BAUWENS. Na uiteenzetting van De Backer, vraagt om een schrij ven te richten naar de textiel, Al gemeene Leder- en Mijrtwerkers- Oentrale, ten einde mede te helpen aan de propaganda in het gewest Sottegem. DE BRUYN sluit hierop het Con gres, en weiischt dat de afgevaar digden in korten tijd opnieuw ver gaderen, ten einde de regeling der propaganda te bespreken voor ons Arrondissement. Vijf en-dertig afgevaardigden der verschillende gewesten woonden deze belangrijke vergadering bij. loofd, welnu wees er van verze kerd, dan staan zo op den huiton zoo vast als in de steden, en dan hebben ze bjj de eerstkomende ver kiezingen de meerderheid in ons land. 'k Was op mijn bestemming, 'k stapte af, en mijn eerste ge dacht was, dit gesprek schijnt me ernstig genoeg, om het onze le zers mede te deelen, on vandaar ditHoekjé Friederik.

Recht en Vrijheid | 1925 | | pagina 1