Koopt uwe Likeurenbij Marcel Yoor de 40' verjaring. Is de Huisarbeid Aalst Den socialen strijd. een gevaar voor de Ontvoogding der Arbeidersklasse Voor onze reizende werklieden. Aan alle werklieden Naar Lebbeke. De minislerieële krisis eindelijk opgelost. Uoe jullea wij aan do bevoorroch- te klasse de middelen van voort- brengst ontrukken, die voor haareen werktuigzij n om haar overheersching te bevestigen en do massa der prole tariërs uit te buiten Hoe Wij kunnen hot zonder wan orde, zonder geweld,zonder root, wij kunnenhetdoor de middelen die we nu reeds bezitten. Wij kunnen van nu af het klasse regiem doen eindigen, het kapitaal beletten don arbeid uit te zuigen, de raensch niet langer slaaf van den menseh laten. Wij moeten hierom maar de wet toepassen die de ont eigening toelaat voor openbaar nut, mits eene voorafgaande en billijke schadevergoeding. Het is van openbaar nut dat de maatschappij niet verdeeld weze in twee klassen, de eene klasse die voor- brengstmiddelon zich toeëigent, en eene andere klasse, die maar de kracht harer armen benuttigen kan, als zij de voorwaarden der eersten aanneemt en haar eene sohatting betaalt. 't Is van openbaar nut dat er niet gedurig oorlog wezen zou tusschen kapitalisten en loonslaven. Heel dikwijls is er van de wet, die de onteigening toelaat voor open baar nut, gebruik gemaakt ten voor- deole dor kapitalistisohe macht, maar nu is het uur gekomen er ook eens gebruik van te maken ten be- hoevo van don arbeid die recht eischt. Men kan onze leerstolling als een hersensohim uitbeelden, en nadion zal zij werkolijkheid worden. In alle geval staat men voor eene juist be paalden en not afgetookenden stryd. Met do Socialistische regeering zal er naar besparing gestreefd wor den,. vooreerst op militaristisch ge bied, domilliardcn dio to veel uitge geven worden voor het militarisme zullen toegepast worden aan drio deelen. Eon eerste deel dier middelen zal besteed worden aan werken van al- gemeon nut, dat wil zeggen aan hot bouwen van gezonde, ruime wonin gen, om do meerderheid der men- schen to ontrukkon aan stinkende on walgolijke krotten, waar zo door hot kapitaal in opgesloten zijn on aan het verschaffen van goede en moderne landbouw tuigen aan do land bouwers syndikaton, om do landbou wers oono meerdere voortbrongst toe to laten. Een twoodo doel zou dienen om aan allen, zolfs aan de burgerij,eene duurzame en broede vorzekering te schenken by allo mogelijke tegen slagen van liet loven, tegen ouder dom, verminking, ongovallen en ziekte. Eindelijk, eenderde deel zou die nen om onmiddolijk al de loonen te verhoogon, volgons de wonschen der syndikaten. Wat wensohen we doorgaans Eon vorhooging van de geheele loonschaal, zoodat de lagere loonen betrekkelijk moer verhoogen dan de hoogere loonen en er stilaan meer gelijkheid komo tusschen de reeksen van arbeiders. Dieidealo gelijkheid van allo wel kers moet niet bereikt worden door de hooge loonen neer te drukken, maarwei.door de lago loonen te ver heffen in een bestendigon vooruit gang, in een gedurige volmaking, in een eindeloos streven naar eene be tere samenleving. STEEN HOUT Alfred. Alle groepen en federaties der Werkliedenpartij moeten in do mate van het mogelyko bijdragen tot het welslagou van do viering van de 40°. verjaring, op 16 Augustus a. s. Te dien einde, om elke krachtver spilling te vermijden, mag geen en- kol jeugdfeest gewestelijk of natio naal dit jaar plaats grijpen. Natuurlijk kunnen wel plaatselyke feesten ingericht worden indien de groepen het wonschen. Dat men ech ter gewestelijke feesten vermijde, dio aan de jeugdgroepen verschei dene kosten opleggen en daardoor aan do grootsche betooging van 15 Augustus, waarvoorzezich inspannen zouden kunnen schaden. Onze jeugdige vrienden kunnen ge- durendo de volgende jaron alle fee sten inrichten die zij verlangen. Dit jaar moeten zij uitslultelijk denken aan de 40°. verjaring der Party. Allo andere groepon (vanvolwas- sonen) worden uitgenoodigd geen (eostelij khedon te doen plaats grijpen op 15 Auguslus.Opdiondatum zullen alle socialisten van het land in Brus sel zijn om zich langsheen don stoet van do j eugd en de vaandels der Par tij te plaatsen. Jos. VAN ROSBROECK. Naar mijne bescheiden meening in de huisarbeid wel een gevaar voor de ontvoogdingstryd der arbeidende klasse, en tevens een wapen in de handeii van de patroons, ter bestrij ding van den achturendag. Omdat werklieden die t'huis wer ken gewoonlijk niet in aanmerking nemen het getal uren dat aij wer ken, maar slechts voor oogen heb ben, het loon dat zij dienen te win nen. per dag en per week, om be hoorlijk te leven. De patroons weten het maar al te wel en zij maken er gebruik van "zy weten dat deze meestendeels niet georganiseerd zijD,on dus onbewust. Al te dikwijls krijgen zij het slecht ste werk af te maken, omdat zü des noods wel een uurtje langer zullen werken, en ook wel eens vrouw en kinderen doen meêhelpen om toch maar het middelmatig loon op te halen. Velen zitten te werken in hunne keuken om vuur en licht te sparen, zander in aanmerking te nemen, dat zij er hunne gezondheid mede scha den en ook dezer hunner familie leden die dagelijks het stof inade men. Dit geldt voor de schoenmakers en stiksters, maar nog bijzonder voor de broidsters, want hoevele vrouwen, moeders van 2 en 3 kinde ren en zelfs meer zijner niet, die, na dat zij hun huishouden hebben moe ten doen, nog op hun machien staan werken tot laat in don avond, om een paar franken bij te verdienen, dit ten nadeele van hun eigen kroost, dio zoodoende niet de noodige zor gen ontvangen, ten nadeele der go- zonheid, éa van do moeder én van de kinderen. Deze toestanden dienen bestreden te worden uit alle kraohton en met alle middelen waarover wij besohik- ken, gezien zij een gevaar daarstol- len voor de gezondheid onzer arbei dersisters) en ook voor de door ons veroverde hervormingon. Huisarbeiders(sters) neemt dit wol in acht, een keuken of slaapkamer mag geen werkplaats zijn, het zijn maar al to dikwijls broeinesten van tering. De huisarbeid mag ook niet dienen als wapen in de handen der patroons om den aohturendag te saboteoren. De huisarbeid dient te worden af geschaft in het belang der gansclie arbeidendo klasse. Een eerste plicht rust op u allen. Door sterke organisatie komen wij tot do regeling van den huisarbeid, in afwachting van zijne volledige af schaffing. V. F. 428 B. N. De nieuwe treinregeling in voege sedert 5 Juni, heeft reeds in een groot gedeelte aan de menigvuldige gebre ken door ons destijds aangetoond, ver holpen. De overplaatsing der treinen NAAR en VAN Adinkerke naar de nieuwe lijn Denderleeuw-Gent, had onze vrienden van Lede erg misdeeld maar dank aan onze onmiddelijke tusschenkomst, blij ven nu de treinen 3015 en 3050 stilhou den. Talrijke klachten worden nog ge opperd. Ik wil langs dezen weg aan onze vrienden bekend maken, dat ik de vol gende veranderingen heb aange vraagd 1) Trein 1803 zou in Denderleeuw aansluiten met 3018, 2) Trein 1817 zou in Ecausines C. moeten stilhouden voor onze steenkap pers. 3) Een nieuwe trein moet volstrekt worden ingelegd om uitNinove te Den derleeuw voor 5,10 uren aan te komen. 4) Stilstaan te Erembodegemvan trei nen 2988 of 3002, 3018, 3015, 3037. 5) Stilstand van trein 2810 te Haeltert. Al deze maatregelen kunnen gemak kelijk getroffen worden en zouden voor gevolg hebben dat onze talrijke arbei ders en bedienden, die dagelijks naar Brussel of Walenlandhunnen boterham gaan verdienen, over wat meer familie leven zouden beschikken. Al deze reklamen spruiten nog voort uit het feit dat het Bestuur van IJze- renwegen nog niet genoeg rekening houdt met den achturendag. De leus moet zijn de arbeiders zoo snel mogelijk \AN huis en NAAR huis. Met wat goeden wil is dat mogelijk. Onze socialistische minister zal er wel weten de hand aan te houden, dat de arbeiders zoo goed mogelijk kunnen reizen. Bovendien ben ik tusschen gekomen om aan de inwoners van Lede, Aalst, Erembodegem toe te laten, des Zon dags eens naar de kust te gaan. 't Is haast niet te gelooven, dat eene stad als Aalst, met 37000 inwoners geen avondtrein meerheeft, om des Zongags uit een onzer badsteden terug te kee- ren. Er kan voldoening worden geschon ken met trein D324, in plaats van over de nieuwe lijn te bollen, langs de oude te laten komen met stilstand te Wette- ren en Aalst om aldus, door aansluiting met D340, Lede en Erembodegem te doen bedienen. Enkele kwade tongen vertellen, dat nu de blauwkens zoo'n klopping heb ben gekregen, zij hun kwade luim heb ben willen uitwerken op Lede, Aalst en Erembodegem, die vroeger blauw stem den, en nu voor altijd rood zullen dop pen. Hewel, de roode jongens zullen de blauwkens wel onschadelijk maken, en er voor zorgen dat de treinen voor het publiek moeten dienen en niet het pu bliek voor de treinen. DE BRUYN Prosper, Volksvertegenwoordiger. MUZIEKSCHOOL. Openbare Prijskampen van het Schooljaar 1924-1925. Zij zullen plaats hebben in de feest zaal van hei stadhuis op de volgende dagen en uren SNARENSPEELTUIGEN 22 Juni 1925, om 4 uren's namiddags. Jury HH. Phil. Loockx, Bestuur der Edward Steenhaut en Baccaert Edmond. BLAASSPEELTUIGEN 24 Juli 1925, om 4 uren 's namiddags. Jury Houten speeltuigen HH. Phil. Loockx, Bestuurder, DeBruyne Amedée en Felix De Loose. Koperen speeltuigenHH. Phil Loockx, Bestuurder, Schollaert Au gust en De Witte Karei. KLAVIER. 22 Juni 1925. om 4 uren 's namiddags. Jury HH. Phil. Loockx, Bestuur der, Van do Meirsch Karei en Juf. Eugenie Callebaut. De Besturende Commissie. van hetfabriek:LA VISCOSE. Makker Bekaert heeft verleden week in ons blad aangetoond, het gevaar die bestaat voor de werklieden van Uw werkhuis, wanneer ze verder, gedwee en zonder overdenken in het net van de verzoening blijven loopen, U door het beheer LA VISCOSE op een sim pele, doch meesterlijke wijze voor oogen gespannen. Van het oprichten, van een muziek korps in de schoot van het fabriek zel ve, zal mogelijks geen spraak meer zijn. Van een 17tal die zich ter goeder trouw hadden laten opschrijven, zijn 11a den eersten oproep weinig of geen meer overgebleven. 't Zal mogelijks de andere tot over weging brengen, en er op hunne beurt voor bedanken. De werklieden zouden eens en vooral rondom hun moeten gaan zien en on derzoeken, wat dat werkelijk de bedoe lingen zijn van hun brave patroons of cheffen, wanneer ze komen aange draafd met alle dergelijke dingen. Meent nu maar niet, dat ze dit alles doen uit liefde voor hun personeel. Wel integendeel. Ze denken met aldus, alle soorten van democratische din gen in te stellen, het bewustzijn te doo- den van het eens zoo opstandig prole tariaat van La Viscose Z'hebben nog steeds niet'vergeten, den reuzenstrijd gevoerd door hunne slaven, en ze kunnen nog steeds niet verkroppen, dat zij de machtige kapi talistische instellingen alsdan, voor een hoop gemartelde slaven hebben moeten in het zand bijten. Ze zoeken alleen hun werklieden in doekjes te winden, en zullen, wanneer eenmaal het klassenbewustzijn onder hun personeel is gedoofd zelf tot den aanval overgaan. Zijt ervan verzekerd. Den toestand is zoo, en niet anders.. Als deze machtige inrichting nu waarlijk zooveel liefde heeft voor de arbeiders, waarom zouden ze dan niet beginnen met hun personeel wat min der te brutaliseeren, en niet voor de minste reden vele naarstige werklieden de straat opgooien aan den honger ten prooi Waarom zou ze b. v. niet beginnen, met voor het vuil, stinkende, onge zond werk, die ook in Schooten bij Ant werpen wordt uitgeoefend, hetzelfde loon te betalen, zooals hier Waarom Alleenlijk omdat ze voor het oogen- blik nog niet te vreezen hebben, dat ginder nun slaven hun ketenen zullen laten rommelen. Doch den tijd komt er. Of willen ze bij middel van al hun verdoovingsmiddelen, de werklieden, van Aalst en omliggende tot daar bren gen zooals in Schooten Wilt ge eenige cijfers der loonen welke ginder betaald worden We laten ze nier volgen tot staving De werklieden werkende in de SOUDE, SULVER ATI E, KELDER en BAIN, 2,70 fr. betaling van de 0,30 r. voor het ploegenstelsel inbegrepen. Voor het nachtwerk worden ze betaald aan 2,90 fr. per uur. De werklieden werkende in de spin nerij verdienen met den dag 2,70 fr. per uur, met den nacht 0,20 fr. meer. De vrouwen in de spinnerij i,3o fr. enkele zijn er die 1,40 fr. per uur ver dienen. De mannen werken bestendig met den nacht, de vrouwen met den dag. In de DEVIDAGE wordt er 1,00 fr. per uur betaald, zondermeer. De TRI AGE komen de vrouwen wel aan 0,90 fr. per uur. De verklaring der vrouwen zijn de volgende Na een jaar werken, zou het loon der spinsters wel aan 1,75 fr. komen. (Duurtetoeslag en alles is daar inbegrepen). Hewel vrienden en vriendinnen, gij die nog een greintje klassegevoel in U bezit en die een vluchtige berekening kunt maken, ware het niet duizend maal beter, dat ginder in Schooten het beter ware dat het bestuur uwer fabriek ging zorgen voor wat meer welstand en aangenaamheid in de gezinnen van hun personeel Zoudt ge niet met ons akkoord gaan, om te zeggen: Mijnheeren, ge wilt on der ons hier een muziekkorps stichten Doet dit zonder ons, doch zorg er voor dat de duizende franken die ge daaraan wilt verspelen ten goede komen aan uwe slaven in Schooten, wij van onzen kant willen ons niet laten gebruiken om benevens onze arbeidskracht, die ge krijgt, ook de intelligentie onzer kunst, te laten uitbuiten, als reklaam middel van de producten, door ons voortge bracht, en waaraan reeds zooveel kom mer en ziekte aan verbonden is. Toont dat ge het werkelijk goed meent, en stelt de werklieden van Schooten op gelijken voet met ons. Onze muziek kunst bewaren we voor het aangename onzer eigene klasse. Meent ge niet dat dit beter zou van pas komen Gij werklieden moet we ten dat het meer dan tijd wordt, om te rug volledig klassebewuste arbeiders te worden. Bewust, dat ge leeft onder het modern «SWEETING STELSEL», dat alle zoogezegde democratie, enkel en alleen een slaapdrank beteekent om het volledig klassebewustzijn in U te dooven. Met honderden zijt ge de rangen der moderne klasseorganisatie toegetre den. Blijft er Maar meer dan dat. schouder aan schouder moet ge ten aanval, om den laatsten onvereenigde in de rangen der vereeniging te brengen. Zoo moeter gehandeld te worden. Aan 't werk kameraden. LEVE DE ZUIVERE KLASSESTRIJD, EN WEG MET ALLE SCH1JNDEMO- CRATIE. Alfons STEENHAUT. x HAND A AH HAND heeft verloden Maandag nogmaals hare hooge faam op gebied van kunst bewezen. Veel volk was er op dc Markt aan wezig, en het bestuur bad het goede initiatief genomen, het programma van het te spelen Concert rond te deelen. Men kon alras bij do eersten oogslag over do gekozen stukken be merken, dat de aantyging van klori kalen en liberalen, als zouden onze werkers niet naar kunstgenot en enkel naar boterhammen en bief stukken vragen, treffend tegen spreekt. Het programma was keurig sa mengesteld. Het bevatte La revanche de la Franche», die een heel prachtige march is, en ons aller aandacht verwierf. Het openiugstuk Tibe rius is een kunstgewrocht, sprui tende uit de gedachte van Jef Van der Meulen, en wie Jef Van der Meu- len kent, vraagt niet naar meerdere uitslag. Wat vooral eenieders verwonde ring ten tóp doet stijgen, was Le Concert dans le Feuillage>- Bleuotte, (klein fluit). Victor De Schryver.als solist heeft zich bijzonder onderscheiden, en wij feliciteeren hem dan ook graag uit ganscher harte. Vervolgens genoten wy nog Cop- pelia fantaisie, en Sevillia marGho-espagnole, die uitstekend lukte bij de uitvoering. Een Pracht-Conoert in zijn geheel waarvoor al do muziokanten ons al ler erkentelijkheid verdienen, en vooral makker Spittaels Louis, als muziekmoester, die de goede ge dachte in zich draagt, immer onze werkjongens langs de weg van mu- ziekale kunst, hooger om hooger op te leiden. De toehoorders waren ten volle voldaan, dat het dus een spoorslag weze, én aan de muziekmeester én aan de muziekanten, om de weg to volgen die zy opmarcheeren, het is do goede. A. B. Onze Fanfare Hand aan Hand neemt deel aan de Vlaginhuldiging van het muziek van Lebbeke, op heden Zondag. Vertrek met den trein uit Aalst,! om 2 ure, tot Lebbeke. Wij drukken er op, dat onze par-j tygenooten in groot getal aan deze feestelijkheden deelnemen, gezien de kameraden van Lebbeke op geen enkel feest die in ons Arrondisse' ment heeft plaats gehad, zich heb ben laten zoeken. De kameraden van Lebbeke ver dienen ons aller erkentelijkheid, zoodat wij uit solidariteit en plicht besef dienen op post te zijn. In massa met onze machtige Fan fare naar Lebbeke, weze het orde woord. SAMENW. MAATSCHAPPIJ Molenstraat, 52, Ledebaan, Lede, Erembodegem en Welle. BROODDEEL. Geachte Verbruikers Gelief goed nota te houden van in lichtingen u door onzen Jetonver- kooper gegoven aangaande afhaling brooddeol, welke op volgende datums zullen plaats hebben Maandag 22 Juni, van 8 tot 12 ure, en van 2 tot 6 ure. Dinsdag 23 Juni, van 8 tot 12 ure, en van 2 tot 6 ure. Woensdag 24 Juni, van 8 tot 12 ure, en van 2 tot G ure. Donderdag25Juni,van 8totl2 ure en van 2 tot 6 ure. Mon wordt ook vriendelijk ver zocht, om den gooden gang van ODze diensten te behouden, uwe brood, kaarten by don Jotonverkooper aan te koopen. Hot brood van de S. M. Hand in Hand weegt I kilo. Het nachtwerk is in de S. M. Hand in Hand afge' schaft. De 8 urendag wordt in de S. M. Hand in Hand» geeërbiedigd Waarom eten al degesyndikeerde arbeiders van het brood niet van de S. M. x Hand in Hand Ja, waaromniet? Men mag zich aangeven bij den Jeton-veskooper, brood voerders en in de winkels der S. M. Hand in Hand Bezoekt de Kruideniers en Elle goedwinkel. Ingang vrij. Allo dagen open jn de week van 8 ure s' morgens tot 9 u 's avonds, 's Zondaags van 8 tot 12 u 's middags. Voor de S. M. Hand in Hand De Bestuurder, L. Van dér Veken. Na 73 dagen krisis is het minister^ nu bepaald samengesteld als volgt Socialisten Buitenlandscbe Zal ken en ondervoorzittersclian van den ministerraadgezel Emiel Vanderj en Arbeid gezel Jo: velde. Nijverheid Wauters. Spoorwegen gezel Edw. Anseele Kunsten en Wetenschappen gezel Kamiel Huysmans. Openbare Werken gezel Laboulle Katholieken Economische Zal ken. Voorzitterschap M. Poullet. Justitie M. Tschoffen. Landbouw en Openbare Werken I M. Van de Vyvere. Koloniën M. Carton. Buiten parlementairen. Finantiën M. Janssen. Landsverdediging Generaal Kesj tens. Binnenlandsche Zaken Rolyns-Jac) quemyns. Toekomende week meer hierover.

Recht en Vrijheid | 1925 | | pagina 2