Socialistisch weekblad voor liet Arrondissement Aalst. De Werkeloosheid en de Provincie. Mijn Hoekje. j Is Moederschapzorg Noodig 22e Jaar N° 26. Prijs per nummer 20 centiemen. 28 Juni 1928 Annoncen iel is, el- di- Wachten we nu tot onsè regpe- ring aan 't werk is, en dan zuilen we eens te meer de werklieden kunnen bewijzen, wat ze door eendrachtig te zjjn. kunnen vero veren. FRIEDERIK. Wij hebben dus eene nieuwe regeering Ze is gevormd met vijf socialisten, vyf katholieken i en twee liberalen. i De vijf sooialisten hebben don steun van do 78 socialistische volks vertegenwoordigd! s, en don steun van een veertigtal katholie ken, die zich nu ook democraat noemen, en zich t' akkoord ge steld hebben op een democratisch programma. De twee liberalen brengen geen steun bij, omdat ze niet de mandatarissen zijn dor liberale party, die verkiest in de oppositie te blijven. Van don andoren kant zullen de reactionnaire katholieken al het mogelijke doen, om de huidige re geering te bekampen, omdat zij niet willen van democratische hervormingen. De twee communisten 2ullen van rechtswege do oppositie ver sterken, omdat die heeren geheel en al in hun rol willen blijven; 'tis te zeggen alles afbreken en niets opbouwen. Dan hebben we nog de frontors, do pure zuivere idealistische Vla mingen, die alhoewel zy zich do- mocraat noemen,alles in het werk zullen stellen, m de hedendaag- sche democratische regeering te deen vallen. Voor ons socialisten komt hot er niet op aan, welke personen deel uitmaken van het Ministerie hun door te voeren programma, ligt ons nauwer aan het hart, want domocratische hervormin gen, zijn in 't voordeel van het kleine volk, dat naar verbeterin gen snakt. Overigens de kiesstryd is gevoerd geworden op demoora- tischen voet, hét kiezerskorps heeftin dien zin uitspraak gedaan en het is dus ook maar billyk dat er geregeerd wordt in dien zin. De werkende klasse, heeft kun nen waardeeren, do hervormingen die ver wezen tij) kt zyn ten tyde dat de socialisten in het Ministe rie waren van 1919 tot 1921 Wy hebben dan den achturigen work- dag bekomen de instelling van het crisisfonds mogen begroeten, het kosteloos ouderdomspensioen kunnen toejuichen, enz en 'tis die baan, dat het nieuw Ministerio nu moet volgen, en hierom zal het mogen beginnen met te herstellen dat wat de klerikale liberale ro- geering hoeft afgebroken op dit gobied. Als hot verder wat ver mindering van diensttyd voor de soldaten zal invoeren, verbetering i brengen aan de onlangs gestemde pensioenwet, eene pachtwet voor de kleine boerkens brengen, de lsston dor werklieden wat ver- minderen en de grooten doen be- talen, dan zullen we ons mogen verheugen, en zal er weer een stap j te meer gedaan zjjn, op de baan der democratie. Rechterlijke annoncen 4 fr. per regel op 1" en 2® bladzijde. 2 fr. op 3® en 4® bladzijde. Reklamen volgens overoenkomst. Alle briefwisselingen moeten elke week vóór Woensdagavond, 8 ure, ingezonden worden. Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moe ten door de Vakbonden goedgekeurd zijd. UITGEEFSTER SAM. MAATSCHAPPIJ «HET RECHT Lokaal HAND IN HAND», Molendries, Aaiot. BEHEERDER-AFGEVAARDIGDE JAN BEKAERT. Postc.heckrekeningN' 85686 Telefoon Nr 128 REDACTIE ADMINISTRATIE LokaalHand in Hand», Molendries, 11, AALST ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden 6 1 jaar fr. 2,60 5,20 10,00 BUITEN BELGIE. jaar fr. 15,00 Men abonneert zich op allo postbureeleu. Het is nog niet zoo heel lang gele- I den dat Oost Vlaanderen nog hoofd zakelijk eene landbouwprovincie was. Gaat men tot de jaren 50 of 60 terug, dan vindt men nog niet die groote fabrieken, die nu loodzw aar hunne klauwen opgrooto en kleine steden drukken. De groote werkhuizen, binnen wiens "muren eiken dag honderdo arbeiders, bun dagelijkseh brood gaan verdienen, ontbraken nog lieele- maal. Do landelijke bevolking had noc niet ten haren dienste de snelle vervoermiddelen, die haar nu toela ten al is bet een ollondig loven, met moer vrijheid elders een korst brood te gaan verdienen. De monschen wa ren nog vastgeklonken aan den grond. Het was het weinig benijdens waardige tijdperk van werken voor de kost en enkele stuivers per dag. De grondbarons waren onbeperkte meestors. Do armzalige thuiswevers konden met de boerenknechten wed ijveren in de zwarte ellende en on beperkte af jakkering en uitbuiting, terwijl opkomende nijverheidsbazon enlanggevestigdelandheerschers op onbeschaamde wtize hunne kassen vulden. Toen werd er voor de eenen, zoomiu als voor do anderen iets go- daan. De socialisten waren nog woi nig gekend en in olk geval met te vreezen. Tij Sedert is do industrie met reuzen schreden vooruit gegaan. Zij heeft zelfs zulke groote uitbreiding geno men datzij de belangrijkheid van den landbouw minstens evenaart ot zeits overtreft. Een onmiddelbk gevolg van deze snelle ontwikkeling is het sterk toenemen der" nijvorheidsbe- volking. Wij moeten hier niet nog maals 'r vroegere lijden van die op komende arbeiders beschreven. Tot voor den oorlog gingen zij gebukt onder lange werkuren, klelneloonen en een absoluut onzeker bestaan. Kwam er b.v. werkeloosheid of ziek- t.o dan waren de werklieden aan zichzelf overgelaten, in den uiter sten nood konden zij zich wenden tot de openbare liefdadigheid. Wie de afschuwelijke jaren heeft medege maakt- weet nog heel goed wat dit laatste betookende. De provincie, deed natuurlijk niets om de werk loosheid te keer te gaan. Do nobil jons. de advoka'mi, dorpsgenees herren en notarissen, die daar zetel den haddon natuurlijk geen tijd om zich met de werkloosheid bezig to liotideu Velen onder hen deden nooit een slag en toch leefden zij uitste kend Waarom zou dan een arbeider, die werkloos viel, hulp moeten heb ben Hij moest maar wat..sparer De oorlog kwam ei- ging voorluj. Vele dingen werden veranderd. Dank aan het Z. A. S. den 24 socia listen hunne ir.tre.de inden provin cialen raad. Zij zouden van het vreo- solük spook der werkloosheid spi-e ken en rekenden er zelfs op, dio katholieke monschen te doen begrij pen dat het eenen plicht van naas tenliefde was, hulp te bieden daar waar het noodig bleek. Zij hebben vooral hun hoop gebouwd op het feit dat bij de groote werkloosheid van '20 de raad een buitengewoon crediet gestemd had van 1 millioen om tusschon te komen. Dit gebeurde na het oprichten van het crisisfonds door Wauters. Daarbij stonden de kiezingen v. d. deur. Helaas, de 24 kameraden kwamen gauw tot do overtuiging dat van die reactionnaire heeren niet veel te verwachten was voor de werkloo zon. In de gowone bogrooting kwam een post voor van 50,000 fr. bestemd om tusscin n te komen in de admi- nisti atiekosten der werklozenkas sen. Die som was belachelijk klein. Elke vakbond, ten minste als het eenen grooten met 2500 k 3000 leden was, ontving daarvan zoo'n paar honderd franken. Te bespottelijk om var. te spreken,zelfs voor de admini stratie van den werkloozendiensL Maar tot daar. Voor rechtstreeksche hulp aan de workloozen was er geen cent voor zien. Zelfs na do verkiezing van 1921 vond do bestendigeafvaardiging nog altijd, dat het niet noodig was de workloozen te helpen. De socialisten wilden dezen toestand onmiddolijk verbeteren en stolden voor in do ge wone begrooting eene som te schrij ven van EEN MILLIOEN. Deze som zou gebruikt worden om recht- streekschon steun te geven a-n de werkloozon en wel op do volgende manier. In vele gevallon krijgt den werk looze een bijleg van de stad ot do gemeente zoolang hij zijne statuaire rechten geniet, dus zoolang hij trekt van den vakbond zelf. Was hij uitge trokken van don vakbond, dan begon hij te genieten van 't crisisfonds. Dan geeft de gemeente geen bijleg meer en het voorstel van de socia listen was juist dat op dit oogenblik de provincie zou tusschenkomen. Een werklooze, om een voorbeeld te nemen, die b. v. 4 frauken genoot van het crisisfonds zoudaasbij ont vangen hebben van de provincie, laat ons zeggen, EENEN frank, en dus 5 in plaats van 4 fr, getrokken hebben. Dit voorstel was logisch, want hoe langer de werkloosheid duurt, hoe grooter de nood wordt en lioo meer den steun noodig is. Het voorstel was daarbij bezadigd, want niemand zal het aandurven om een steun van oen frank por dag overdreven te vin don. kommissie zou onderzocht worden. IIoo onze kameraden daar moesten vechten tegen reactionnarren van allo pluimago, zullen wij maarliefst niet vertellen, hot zou ons tover lei den. Eindelijk kregen wij toch iets ge daan, maar het is bitter weinig. De katholieken stemden er in toe aan oenen werkelooze die uitgetrokken is van zijnen vakbond, die daarna zijne rechten van het ciisisfonds lieoft uitgeput, dus na gemiddeld 80 dagen werkloosheid, eenen steun te verleenen gelijk aan dezen van het crisisfonds en dit gedurende 30 da gen. En om do uit te gove.n som toch zoo klein mogelijk te maken, werd er nog uitdrukkelijk bij bepaald dat alleen do gezinshoofden van den provincialen steun konden genieten. Voor eeno vrouw of man, die ongehuwd zijn, NIETS. Die moe ten geen brood hebben om to be staan, die kunnen leven van den hemelschen dauw, zoo ten minste redene.eron de klerikale re-action- uairen. Van 't scboone, 't edele en hoog menschlievend voorstel der socialisten bleef dus nagenoeg niets over. De katholieke bestendige de putatie vond oeno som van 50,000 fr. per jaar voldoende om hulp aan do workloozen te geven. Dit zelfde jaar was er 72,000 fr. voor het verbeteren van het paardenras en 120,000 fr. voordo verbetering van de runderen. Wij betwisten niet de nuttigheid dier uitgaven, alhoewel er wat over te zeggen is, maar wij vinden het toch eene schande dat dezelfde kle rikale deputatie die 200,000 fr. vindt voor paarden en koeien, publiek durft zeggen wij hebben niet meer dan 50,000 fr. om de workloozen iets meer dan een half brood te geven. Schande, driemaal schande voor do godvergeten klerikalen, die moor liefde voelen voor paarden en koeien dan voor eerlij keen noestoarbeiders. Arbeiders, prent die feiten in uw hoofd en overweeg ze nog eens goed als gij in liet stemhokje staat voor de provinciale verkiezingon. En toch, toen de socialisten er me de voor den dag kwamen, leek In-t een oogenblik of al de reaetionnai ren van den Raad, zekere, liberalen niet uitgezonderd, eene beroering kregen. Was het geono ongehoorde onbeschaamdheid, om in dien defti- gén raad, waar 6 millioen gevonden werden om de gerechtshoven van Dendermonde on Audenaerde op te bouwen, waar 15 millioen beschik baar werden gesteld om de groote elect riciteitsmautschappiien zoete winstjes te laten binnenloodsen en waar nog zooveel andere dingen ge- beurden, was het, herhalen wij, geeno onbeschaamde brutaliteit om in dit eerbaar lichaam een millioen te komen vragen om die luilakken van werkeloozen te steunen. Vele van die reuctionnaire hoeren werken nooit, zij zijn dus altijd werk loos en verre van steun te vragen, komen zii in prachtige autos naar Gent. Waarom moesi er dan wel steun gegeven worden aan de werk looze arbeiders. Het voorstel der socialisten werd rnet klank afgestemd. Met groote moeite kregen wii gedaan, dat 't princiep ten minste in een speciale Reeds lang is er door het Sociali stisch vrouwen-actie komiteit en do pa.uij geijverd ombepaald vanwege de. Staat, Provintie en Gemeente hulp af to dwingen voor hot zóó belangrij ke levensvraagstuk MOEDER SCHAPZORG Onze Soc. vrouwenorganilaties en partij gaan van het standpunt uit, dat de omstandigheden, waarin de vrouwen vorkeeren tijdens hun zwangerschap, do verzorging der moedor bij de bevalling, do verzor ging van iiet zeer jonge kind, van groote beteekenis zijn voor de ge meenschap. Dat do gemeenschap belang heeft hij gezonde, mannen en vrouwen is reeds lang algemeen erkend. Edoch wanneer wij de kwestie van dichtbij aanschouwen, zien wij helaas dat er bitter weinig, bijna niets voor het werk Moederschapzorg» is gedaan. De belangrijkheid dezer kwestie, popen ons er cenige regelen over poer te ponnon, en volgens mijn bo scheiden mooning zoo or langs wet teliike wee volgenderwijze moeten gehandeld worden Elke werkplaats eu fabriek zou verplicht zijn om vol doende licht en lucht, verzekerde af voer van schadelijke dampen enz. te - vorz'-keren, veiligheidsmaatregelen zouden streng geëischt moeten wor- S den om ongelukken to voorkomen, 1 strenge toepassing van den arbeids- duur, vooral de ongezonde arbeid, (en deze bestaat veel) voor de vrou wen en jongelingen, zou op een ma ximum moeten gebracht worden. Voor wat do woningkwestie be treft, deze dient vooral onder stren ge kontrool der gezondheidscommis sie te staan, strengere kontrool als de bestaande, en als dit een vereisch- to is voor do woningen, is het oven een noodzakelijkheid voor de scho len. Er dringt oen volledige omwer king op in de scholen, voor de goede gezondheid onzer kindoren, zooals deze onontbeerlijk is voor do vrou wen en mannen op de fabrieken. Het verleden staat daar als een on- omstoot baar be wijs,dat het oogenblik aangebroken is om deze sociale ver zekering tot stand te brengen. Reeds jaren en jaren zien wij een ontelba re menigte van monschenwrakkon langs de straten slenteren, en bij na der onderzoek is de gevolgtrekking dat do vrouwen iri zwangerschap zijnde hun te verichten werk, te afmattend, te veel zorg en oplet tendheid vergt, en derwijze gevaar lijke naweeën met zich sleept bij do bevalling, ofwel op de moeder, of wel op het kind. Het isonhotwistbaar dat de zich in zwangerschap bevindende vrouw, in mindere gezondheidstoestand bevindt dan anders, en nood gedwongen moet ze nog immor mede arbeiden oir. in de behoeften voor hot huisgezin to voorzien. Het eten gaat niet al te best en vooral des morgens, juist op het oogenblik dat hot kind die do moeder in zich draagt zijn voedsel noemt, door de welke de krachten der vrouw ver zwakken eonerzijds en liet kind in mindere mato zijn noodig voedsel nemen kan en dus heel schadelijk op de ontwikkeling ervan drukt. Er dient dus eens en voor goed een rem gezet te worden aan den arbeid der zwangere vrouwon, die ten min ste drie maanden voor en na do be valling dienen vrij gesteld te worden van den arbeid, noodzakelijke ver eisebte, gezien do te vroegtijdige be valling gewoonlijk voortspruit uit vermoeienissen van den arboid. en meermalen "en slepende ziekte voor de moeder to weeg brengen, ook voor liet kind, zelfs, on dit in groote mate oen gevaar is voor do toekomst stiigiug van liet sterftecijfer, da ling van hot goboortecijfer. Het mag niet moor gebeuren, dat onze vrouwon en kinderen gebruikt wonden als goedkoope werkkrachten om de een na do andere als slachtof fer op het altaar van het Gouden Kalf te vallen. Dergelijke werkwijze on met een de onverschilligheid vanwege de openbare besturen, kan niot anders dan tot in de hoogste mate do kinde ren, do moeders en de toekomstige moeders en vrouwen knakken in hot beste en bet sehoonstovan hun leven. Do kapitalistische uitbuiting hoeft in het verleden een moord op groote schaal tegenover de. menschheid ge ploogd. Aan de Sociaal demokratie nu, om dio schandvlek die op de menschheid drukt uit to wisschen, en als wraak tegenover dergelijke vernietigers dor moKschhoid, do odolo monscne- liike en noodzakelijke daad daar te stellen: «DE MOEDERSCHAPZORG» A. B. 1

Recht en Vrijheid | 1925 | | pagina 1