PARTIJGENOOTEN DENKT Ai i 2 AUGUSTUS. Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. DAG DER INHULDIGINGSFEESTEN TE GEER A A P DS BERG EN n Yoor de Huisarbeiders sters. 15 Augustus 1925, Mijn Hoekje. Prijs per nummer 20 centiemen 5 Juli 1925 Annoncen Vacanties. RECHT VRIJHEID Rechterlijke annoncen 4 fr. per regel op le en 2® bladzijde, 2 fr. op 3® en 4® bladzijde. Reklamen volgens overeenkomst. Alle briefwisselingen moeten elke week vóór Woensdag avond, 8 ure, ingezonden worden. Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moe ten door de Vakbonden goedgekeurd zyn. UITGEEFSTER SAM. MAATSCHAPPIJ HET RECHT - Lokaal HAND IN HAND Molendries, Aalst. BEHEERDER-AFGEVAARDIGDE JAN BEKAERT. PostcheckrekeningNr 85686 Telefoon Nr 128 REDACTIE ADMINISTRATIE 1 Lokaal Hand in Hand», Molendries, 11, AALST ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden fr. 2,60 6 5,20 1 jaar 10,00 BUITEN BELGIE. jaar fr, 15,00 Men abonneert zich op allo postbureelen. re- nel T 7 Jaren geleden wierd op een prach- ige manier de ellende van den huis- irbeid tentoongesteld door Kamiel ïuysmans. Hij moet dit op een tseffendo ma aier gedaan hebben, want de Konin- jin der Belgen, die Kamiel in de entoonstelling rondleide, kon een litroep van groote verwondering liet onderdrukken bij het zien van Ie zware ellende aan den huisarbeid rerbonden, en zich tot hare geleider Wendende, vroeg ze En is dit werkelijk het leven van lie menschen Wat Kamiel de gelegenheid gaf te intwoorden aan hare Majesteit c Zoo en anders niet is den toe- itand van duizende en nog duizende lelgen, welke aldus hun brood ver benen, en ze verwachten van regee- ■ingswege meer wettelijke beScher- ning Jaren zijn sindsdien vervlogen. Men zou hij den eersten indruk [aan denken, dat hare Majesteit on- niddelijk zou gaan aandringen heb- ien bij de toenmalige regeering Of ie daar nadien wel een voetstap voor erzet heeft, is me nooit ter oore ge- iomen Wat we wel weten is dat niette genstaande alle pogingen, door de rakvereenigingen, door de B. W. P. in nog andere organisisatie's gedaan, ot nu toe daarvan niets in huis is [ekoinen. Alles kon het versteende hart van mzo toenmalige heersohers niet ver- üurwen. Ze bloven ongevoelig aan Ie klachten door dit zwoegende volk euit. De rapporten van geneeskun- ige onderzoeken wierden voorge- iracht, en die spreken van de vree- elykste ziekten gesproten uit den luisarbeid. Dit alles hielp nochtans piet! Geen bescherming voor-den huis- irbeider. Onttrokken van den om- 'ang van zijn gezellen die mot hem ietzelfde lotdeeldor,trekken zichdit illes weinig aan, en vele waanden ich gelukkiger dan hun werkgezel en op liet fabriek. Na den oorlog nochtans is er onder lit soort arbeiders meegesleept loor de omstandigheden van den jjj een drang gaan ontstaan naar lo rangen der vereeniging. Het vraagstuk van den huisarbei Ier werd meer dan ooit op don voor- ;rond gebracht. Op Congressen en bijeenkomsten ran organisatie's, welke nog veel ïuisarbeiders in bun schoot tellen, ;ooals de Centrale der Klee- ling en die der Leder- en Vellcn- lewerkers wierd de kwestie lehandeld en zagen we hun wil Vastleggen in dagorders waarin ze 'ragen naar «Wettelijke bescherming van den huisarbeider. Regeling van den huisarbeid, in afwachting van zyn volledige afschaffing. Doch van dit alles was tot nu toe litter weinig in huis gekomen. Maa.r toet den laatsten verkiezingsveld- ocht, zagen wij de B. W. P. in haar hesplatform opnemen Wettelijke bescherming van den jiuisarbeider 't Was de eemge partij die het aangedurfd had, eens j en voor goed, de kwestie van den huisarbeid op den voorgrond te bren gen. 't Heeft overigons veel bewuste ïuisarbeiders verheugd, eh 't zal nog verheugender zijn, wanneenwe kunnen bestatigen, dat de huidige regeering, daaromtrent volgende zegt in haarministerieële verklaring: In den loop van latere zittijden zal de regeering het parlement verzoeken om aan te vangen met het onderzoek en om hettotgoeden uitslag brengen van de met onge duld verwachte wetsvoorstellen betreffende de maatschappelijke verzekeringen, alsook op de bescherming van het loon en de gezondheid der huis- arbeidersen arbeidsters". Die verklaring hoe vaag ze ook zij, doet een nieuwe hoop ontstaan, on der de talrijke huisarbeiders, die snakken naar eenige wettelijke be scherming. Laat ons hopen, dat we tot een degelijke oplossing komen met dit zoo belangrijk maatschappelijk vraagstuk voor de arbeiders. Het zal een parel te mee» zijn aan de kroon der sociaal demokratie. Eug. DEPREZ. DEGROOTE SOCIALISTISCHE DAG- Het is den 15 Augustus a. s. dat de grootsche feesten te Brussel zullen plaatsgrijpen om de 40® ver- j aring van de stichting der Belgische Werkliedenpartij te vieren. Kameraden, Jonge Wachten, Turners, socialistische sportgroepen maakt U gereed om aan de prachtige betooging deel te nemen, die het heele socialistische Belgie op de been zal brengen. De Belgische Werkliedenpartij viert dit jaar de 4c6. verjaring harer stichting. Na de groote zegepraal der ver kiezingen van 5 April 1. 1. moet die verjaring met zoo'n glans gevierd worden dat het gezag en de waar digheid onzer georganiseerde klas se er nog door verhoogd worden. Het programma der feestelijk heden voorziet in de eerste plaats het nationale samentrekken van de gansche socialistische jeugd van het land. Een meer hartversterkende hu'de kon inderdaad aan onze pioniersen stichters onzer werken niet ge bracht worden, dan een optcchtvsn de kinderen onzer arbeiders, hunne voortzetters van morgen, in de straten van de hoofdstad, om er de geestdrift te verkondigen waarmee zij willen leven en groeien onder de plooien der roode vlag Onze tegenstanders zullen er l buitendien de plechtige verwitti ging in zien van de vast besloten heid der arbeidersjeugd, om te strij den in de eerste rangen van het socialistische leger tegen allen die de ontwakende demokratie den weg willen versperren Zij zullen kunnen vaststellen, zoo zij het nog niet weten, dat onze partij over een groote reserve van toekomstige krachten beschikt. Maar voor onze aangeslotenen zeil heeft de Nationale concentratie een kostbare beteekenis. Wij bezit ten een menigte jeugdgroepen waarvan de leden elkaar beter zou den willen kennenen vaststellen dat zij talrijk zijn, zeer talrijk, zij die dezelfde verlangens koesteren, het zelfde ideaal nastreven, ondanks de verscheidenheid der middelen. De betoogir g van i5 Augustus te Brus sel verschaft hun de gelegenheid om elkander te ontmoeten in het broe derlijk stappen zij aan zij, dat nieu ws krachten schépt en den geest drift aanwakkert I Al deze redenên gezellen, moet- ten ons van nu af de grootsche viering van i5 Augustus voor te bereiden. Aan het werk Dat geen enkele groep ontbreke Dat de gansche socialistische arbeidersjeugd te Brussel zij den i5. Augustus a. s. Voorhet Centraal Jeugdkomiteit G. Vanderveken. Voor den Algemeenen Raad der B. W. P. Jos. Van Roosbroek. Voor de Federatie van Lichamelijke opvoeding Ed. Oordier Voor de Nationale Federatie der Socialistische Jonge Wachten, Ch. Debruyckér. DE SPAARPOT VAN DE 40® VERJARING. Tal van groepen der B. W.P. maken zich een spaarpot die de kosten der reis tiaar Brussel soldek ken op 15 Augustus a s. Ov dien datum zal in de hoofdstad de groote socialistische betooging 'plaats grijpen ter gelegenheid van de verjaring der stichting der Bel gische Werkliedenpartij. Bericht aan de achterblijvers. I Reeds is er menigmaal geschreven over liet vorloenon van vacantioda- gen aan de arbeiders.Wo vindon dat uitmuntend èa voor do moraal ön voordo gezondheid van do werklie den. Iedereen wil onlspaninng hebben na arbeid, hoeft het zelfs broodnoo- dig. DoZondaven en andere verlof dagen zijn niet voldoendeieder mensch zou jaarlijks een I4tal dagen moeten hebben om zich aan don dagelijkscben slenter des levens te onttrekken en om nieuwe levens kracht en energie te vergaron. Wanneer in het dageiiikcch werk geono importente afleiding komt, werkt dat op den duur verstompend op lichaam of geest. Uiermede zijn alle geneesheoren 't akkoord. Maar het is ook wol belangrijk do manier op dewelke do arbeiders die vacantiedagen zouden doorbrengen. Als men dan niet eens uit zfine om geving zou gaan, en zich enkel zou beperken bij bezoeken van een naaste kennis, dan zouden die vacantieda gen niet hot noodigo resultaat ople veren want zoo maar steeds poot jesgeven met al die beleefdheids vormen is half werk. Men moet eeDS vrij, los en onbekommerd' kunnen ronddwalen in de natuur en genieten van haar duizondon schoonheden, dat schenkt levenskracht. Enkeling en samenleving hebben er alle belang bij, dat er een waron gezondheidstoestand hoorscho, en dat de levenskracht tot baar maxi mum gebracht worde. Zou er daar door nu min voortbrengst zijn Oppervlakkig beschouwd zou men antwoorden van ja; doch zou dikwiils een diepor onderzoek niet liet tegenovergestelde bewijzen In alle geval is de gezondheid alles waard en wat moer voortbrengst kan daar niet tegen opwegen. Nu bet bijzonderste: gaat do werk man zijn volledig loon trokken tij dens de vacantiedagen Gaat hij bovendien nog kunnen genieten van een kosteloos verkeer op den spoorweg, of toch beperking van reiskosten In dit alles zou volstrekt moeten voorzien worden, het ware maar billijk. Nog veel inkt zal er voor verschre ven worden, en nog veel redevoerin gen over uitgesproken, vooraleer het zoover is. Doch de gedachte, het idee is er cn rijpen zal ze. De verwezenlijking komt er, samen met de toepassing van 't. socialisme. A. VYVERMAN. zulks tegen do belangen van do eigenaars is, cn do eigenaars slim genoeg »yn, om geene wetten te stemmen tegen hun eigen zak. En nochtans hebben de meeste boerkens nog gedaan zooals gij voor de katholieken gestemd. Nu nog iets, dat ge zelf hebt ondervonden. Ge zijtin den dienst van de stad ('t was een politie agent) go werkt dus voor eeno politieke partij. Zeg me eens, zijt ge nu niet beter betaald dan toen de katholieke party alleen meester was 7 Vóór de socialisten in 't Sche pencollege waren, wierd ge altijd gepaaid met beloften. Dat is politiek waarvan ge hebt genoten, terwyl ge altijd tegen u- we eigene belangen hebt gestemd! Hy vertrok en een paar dagen later ontmoette ik dion agent, die me zegdeik heb op uwe woorden nagedacht, ons gesprek aan müno vrouw medegedeeld,die me zegde: gij zult ook nog socialist moeten I worden. j Myn antwoord was uw belang 3 als werkman, voreischt dit FRIEDERIK. Onlangs sprak ik met één dezer werkmonschen die nooit iets an- dersdanslecht over de Socialisten had gehoord en die rnjj bekende niet voor do lyst der werklieden had gestemd, maar als gewoonte, voor de katholieken had gedopt. 'k Vroeg aan dien vent, ja, zeg me eens, waarom stemt ge voor de katholieken Iiij keek me aan, cn 'k zag, dat hy in oen moeiëiyke positie verkeerde, en 'k hielp er hem zelf uit, door hem te vragen, wil ik het u zeggen Ja, zeg eens Omdat ge katholiek geboren zijt en katholiek wilt sterven. Is 't zoo niet En 't antwoord was ja. Welnu, beste Vriend, wedervoer ik, ge moet u een ander gedacht geven van de politiek, en nagaan welke politiek best uwe belangen verdedigt, en hot is die politiek dien ge moet aankleven. Politiek voeren is niet den eene ofdeandere een postje verzekeren, het is stryd voeren, om een be paald programma door te voeren. Dit programma zyn de zoogezeg de beloften, de wetten, die men in 't zicht heeft te doen doorvoe ren, waaraan alle Belgen zich te gedragen hebben. Begrüpt ge nu, dat ge belang hebt. dat de wettonmakkers go- kozen worden uit uwen stand, uit uwe klasse, omdat die toch niet anders kunnen, dan zorgen voor uwe klasse, omdat uwe klasse, hunne klasse is. Een enkel voorbeeld. Als er in de Wetgevende Ka mers lasten moeten gestemd wor den, dan zullen die lasten gedra gen worden door de party die de minderheid heeft. Denkt ge misschien, dat de ryko menschen lasten zullen stem men, die door hunne klasse moe ten betaald worden als ze de meerderheid zyn Zoo ook is het met do werklie denpartij. zyn wy de bazen, dan stemmen we, dat het leeuwen aandeel der belastingen uit do zakken komt dergenen, die er best tegen kunnen. Dat is aan politiek doen, iets wat nog vele werklieden en kleine boerkens niet begrypen. Een ander voorbeeld, j Waarom is er nog geene pacht wet die de boerkens beschermt tegen de uitbuiting van hun eige naar? Wel doodeenvoudig, omdat (Vervolg onderaan kolom 4.)

Recht en Vrijheid | 1925 | | pagina 1