K oopt uwe Likeuren bij Marcel De Feesten te Aalst GEMEENTERAADZITTING Syndikale Rubriek. - Kursus voor de Vrouwen. Na het Congres van het Office Cooperatif. l)e prijskampen in de S.'M. «HaDd in Iland* Nog over het Syndikaal Congres Eea kursus van twee lessen voor het vormen van leidsters der Vrou wengroepen zal plaais hebben, te Jbalat, op Zondagen 26 Juli en 9 Oogst, om 3 ure namiddag, in het lokaal Hand in Hand Gezellin Adam, Nationale Secreta resse, zal de kursus geven. Al de vrouwen die wenschen hot hunne bij te brengen i oor deVrou- wenvereenigirjg, wezen op post HET ACTIE-COMITEIT. De Congressen van het office hebben ieder jaar plaats in een verschitende stad, alzoo aan de congressisten toelatende min of meer al de socialistische instellin gen van het land te kennen; de dag gewijd aan deze bezoeken hebben de gelukkigste gevolgtrekkingen, want de hetinneringen die hij laat, prenten zich in den geest, meer levendig dan de beste beschrijving. Dit jaar het Oongrés plaats heb bende te Doornik, dat een weinig Frankrijk is, was maar heel natuur lijk Rijsel te bezoeken, hetwelk wat België is. Ontvangen op een oprechte mè- nier door onze Fransche kamera den, konden de Congressisten de heel belangrijke instellingen be zoeken die eer aan onze vrienden verstrekken, en zij hadden het ge noegen op hst klein grondgebied aan België verbonden, met den voet de bureelen van la Piévoyance Sociale, gelegen Maraisstraat, 26, te Rijsel te betreden. Iedereen was 't akkoord te beken nen dat deze bureelen een schoon uitzicht hebben en dat in dit ge bouw in Frankrijk te plaatsen, la Piévoyance Sociale er in gelukt is de indrukken te geven van een ern stige onderneming; geen bekrom penheid, geen overdrevenheid, stevigheid en schoonheid. OP 2 OOGST. Deze beloven zeer schitterend te zullen lukken. De volgende muziekkorpson heb ben reeds hunne toetreding ge stuurd I. Do Harmonie Verbroedering van Ronse. 3. De Harmonie Les Prolétaires van Lessen, 3. De Harmonie van Deux Acron. 4. De Harmonie «De Plicht van Mee- nen. 5. De Harmonie De Zon van Wetteren. 6. De Fanfare van Thollembeeck. 7. Do Fanfare «De Vrye Werklieden» van Lebbeke. 8. De Fanfare «Hand aan Hand» van Aalst. 9. De Harmonie Arbeid es Kunst van Aalst. 10. De Fanfare van Denderleeuw. II. De Fanfare De Voorwacht vas Ninove. 12. De Fanfare «Verbroedering» van Geeraardsbergen. PARTIJGENOOTEN VAN HET ARRONDISSEMENT. Maakt u gereed om in groot getal aan dezo feesten deel te nemen. Het Roode Hoekje van ons Arron dissement is dit ten volle waardig. Binnen kort zal het Feestprogram ma verschijnen. De Arr.-Secretaris. J. BEKAERT. De eohoonete reis van hel Jaar. Den i5 Augustus a. s. zullen de •ocialisten der provincie de gele genheid hebben de schoonste reis van het jaar te ondernemen. Zi) zullen zich naar Brussel be geven waar hun, ter gelegenheid van de 40*. verjaring van de stich ting der Partij, grootsche feesten aangeboden worden, met huldingen der jeugdgroepen (Volkskinderen, turners en Jonge Wachter) en der vlaggen. Spaart zonder verwijl voor de reiskostén. van Maandag 22 Juni. De zitting wordt geopend onder voorzitterschap van M. Van Opden- bosch. DE VOORZITTER deelt mede dat de Heer Burgemeester hem voor last gegeven heeft, de raad te bedanken voorden wensch van spoedige gene zing, die hem is gestuurd. DE VOORZITTER geeft lezing van een brief gestuurd door den Heer De Smedt (kath.) vragende aan den raad om do benoeming van den Schepen uit te stellen tot 7 ure, wanneer hij zal aanwezig zijn. GEZEL STEENHAUT JOZEF.Drin- gende zaken nopen mij, om 7 ure de zitting te verlaten, zoodat ik vraag om op tijd deze kwestie te bespreken ofwel uit te stellen tot de komende zitting. Op voorstel vaa de Voorzitter wordt eerst de dagorde afgehandeld. Punt 1. Gemeente beg rooting 1925. GEZEL NICHELS. Mij nheeren, zoo als ik op de j. 1. vergadering heb ge meld, dat de begrooting voor 1924 niet zou aanvaard worden door de Be&feudige Deputatie, indien de 50,000 fr. voor de Vakschool wierd gestemd, gezien dan de begroo»ing niet meer in evenwicht zou zijn, is juist gebleken. De Bestendigo Depu tatie heeft onze begrooting weige rand teruggestuurd, ik vraag dus dat onze katholieke en daensistischo Collegas hun stem ming vóór de 50,000 fr. zouden te niet doen en hun goedkeuring aan de begrooting van 1924 geven. M. DE BETHUNE (kath.) vraagt om het voorstel van M. De Neef, zijnde 100,000 fr. in de begrooting van 1925 voor do Vakschool te bren gen. M. DE WINDT (lib.) Ik herhaal mijne vroegere verklaringen, dat ik niet tegen eene toelago voor de Vak school ben, doch kan ik niet aanne men, dat ef toelagen worden gestemd aan instellingen waar geen toezicht of kontrool mag uitgeoefend wor den. M. SCHELFHOUT (kath.) vraagt om de 100.000 fr. toelage op een bui tengewoon krediet te brengen. GEZEL NICHELS. Mijnheeren, er wordt gevraagd, om die toelage van 100,000 fr. op de buitengewone be grooting voor 1925 te brengen, denkt niet, Mijnheeren, dat zoo maar alles heffon is, wanneer ik de berekening maak, is er reeds al een som van 140,000 fr. op de buitengewone be grooting van 1925 gebracht, en men vraagt maar altijd naar nieuwe toe lagen, terwijl er onvermijdelijk nieuwe lasten zullen moeten gelegd wonden, en zoo zullen wij verplieht zijn om geheele sommen van 1925 op de buitengewone begrooting voor 1926 over te schrijven om kunnen voort te besturen vrij aan u h. h. te beslissen. M. CALLEBAUT (kath.) In Ant werpen en Henegouwen, worden de Vakscholen ook gesubsidieerd, en hier waar ook een socialist Schepen van linantie is, zoo het omgekeerde gebeuren. GEZED STEENHAUT JEAN. Ver geet niet, Mijnheeren, dat er in Ant werpen en Henegouwen, oen dege lijke kontrool op de Vakscholen is. Geeft de raad vertegenwoordiging in het bestuur, onderwerpt ons do begrooting der Vakschool, en wan neer het zal blijken, dat de toelage er .noodig is, moogt gij op den steun dei? socialisten rekenen. De begrootiog wordt met alge- meene stemmen aangenomen. M. SCHELFH UT (kath.) Mynhee ren, ik vraag om een buitengewoon krediet voor de subsidie van 50,ooo fr. voor de Vakschool in stemming te leggen. M. DE WINDT (lib.) Mijnheer Schelfhout, uw voorstel fs niet ont- vanglyk, gezien dit niet aan de dag orde staat, doch, is hot u vrij,om h0t voor de e. k. zitting op de dagorde te doen plaatsen. DE VOORZITTER, vraagt aan den Heer Schelfhout, om zijn voorstel naar de sectie van flnantie te zonden en er voor te zorgeD, dat^hyoens aanwezig is, gezien hij altijd schittert van afwezigheid. (En toch helpen zij do stad besturen. (Redactie). Punt. 2. Gemeentebelastin gen. GEZEL NICHELS. Mijnheeren, de belasting die wij gestemd hebben, en die heel democratisch was opge vat is ons teruggestuurd. Er wordt ons opgelegd om lo 0/0 op het ka dastraal inkomen te stommon, wij weten, het is in het nadeel der klei nen, maar men verplicht ons derge lijke maatregelon te treffen. GEZEL STEENHOUT JOZEF is van meening, dat er opnieuw een democratische stemming, betreffen de den taks op het kadastraal inko men zou moeten uitgebracbtworden. Op voorstel vaa don Heer Bocqué, wordt de stemming verschoven om aan gezel Nichels toe te laten voet stappon te doen, tot het nieuw mi nisterie die misschien de gestemde taks zal goedkeuren. De vraag om de o,4o fr. opcentie men te brengen op 0,60 fr. wordt ge stemd met algemeene stommon min een, M. Schelfhout. Punt 3. Spaarkas. Rekening 1924. Begrooting 1926. M. BOCQUE, (Front). Mijnheeren, kan er geen gevolg gegeven worden om ons een vertegenwoordiging in de kommissie der Spaarkas te ge ven zonder opmerking aangeno men, alsmede het punt in zijn ge heel. Punt 4. Brandweer. Reke ning 1924. Punt. 5. Middelbare Scho len. Rekening 1924. Zonder opmerkingen aangenomen. PuntG. Muziekschool.Reke ning 1924. Begrooting 1924. Verzonden naar de Kommissie van Onderwijs. Punt 7. Kerkfabriek. Reke ning 1924. Aangenomen. Punt 8. Kerkhof. Grondafstand. Aangenomen. Punt 9. Electriciteits-kon- trakt. Na verschillende opmerkingen van de Heeren De Windt en Danc- kaert. wordt dit verschoven tot de volgende zitting. Benoeming Sohepen. M. BOCQUE. (front). Mijnheeren, een brief is door don Heer De Smedt gestuurd om deze kwestie niette be spreken dan om 7 ure. M. Steenhaut Jozef heeft verklaard, dat hij ook om 7 ure de zitting moest verlaten, en heeft gevraagd om de benoeming van den Schepen te bespreken ofwel uit te stellen, het is 7 1/2 ure, en den Heer Steenhaut Jozef verlaat daar zooeven de zitting, met de gedachte dat het niet meer zal besproken wor den, ik vraag dus de verschuiving. M. SCHELFHOUT. Hot ware nood zakelijk,dat het oudste lid voorloopig het schepenambt zou waarnemen. M. VAN GEERT (kath.) laat ons stemmen, om te zien of wij de Sche pen gaan benoemen, er zijn twee kandidaten M. Mertens voor de ka tholieken en M. Steenhaut Jean voor de socialisten. M. SCHELFHOUT (kath.) Mijnhee ren, ik protesteer tegen die gezeg dons, de rechterzydo heeft niet sa men geweest, dus is M. Mortens niet de kandidaat der katholieken, en ik aal er dus niet voor stemmen. (Van uw vrienden moet go't hebben. Re dactie). Na nog wat discussie wordt de benoeming van den Schepen ver schoven tot do 0. k. zitting. GEZEL STEENHAUT JEAN vraagt aan het Schepencollege, om zich ton spoedigste bozig te houden, om de weduwen der opgcëischtenhun eere- teekenste doeü bekomen. M. VAN SCHAMELHOUT (front). Wat doet dat uit GEZEL STEENHAUT JEAN. Zij hebben hierop ten minste zooveel recht als al de komiteitsbazen die hier loopon Algemeene instemming. De zitting sluit om 8 1/4 ure. A. B. Stedelijke Muziekschool. Het is verheugend te bestatigen dat er van jaar tot jaar meer leerlin gen onzer partij aan deze prijskam pen deelnemen. En bijzondor dit jaar, zooals ove rigens alle voorgaande jaren, zijn onze gozellen met het leeuwenaan deel der eerste prijzen weg. Dit strekt ter eere aan onze wer kersjongens, die na hunne dagtaak zioh nog aan de edele muziekkunst begeven. Wat bijzondtraan testippen waard is, dat men den vrijen ty^l die den achturendag ons toelaat, op goede en edele wijze wordt benuttigd, en dat de tegenstrevers hun argument in duigen valt, als zouden de werk jongens, hun vrijen tijd in de her bergen doorbrengen. Het werk van den vrijen tijd, zoo als onze makkers in den provintia- len raad verdedigt hebben, zou moeten tot stand gebracht worden, om onze jeugd, benevens aan mu ziek, ook aan ander kunstwerk en studie zich te verrijken. Dien uitslag van de muziekschool, strekt ook ter cere aan onze be'de muziekkorpsen en aan hunne wak kere chefs. Voorwaar, hunne leer lingen bramen het werk hunner chefs. Het zal ook onnoodig zijn om aan te stippen.dat onze muziekkorpsen met zulke leerlingen onvermijdelijk een trap hooger de ladder der kunst zullen beklimmen, en dat we in de toekomst over kunstvolle muziek korpsen zullen beschikken. Dat onze leerlingen voort de raad gevingen hunner ehofs volgen, en zich met nog meer ijver aan de stu die voortgaan. Langs dezen weg onze beste geluk- wenschen aan de laureaten en aan hunne ouders, hun zeggende dat hun werk, en hun strijd onze partij eer aandoen. ZIEHIER DE UITSLAGEN Klas wan wiool, leeraar h. J. Drubbel,. Lagere leergang. 1* stud. le melding gezellin Elv. Amant met 53 punten op 60 1" melding aan h, Oscar Van Geert met 52 p. Middel bare leergang, P jaar: 1" prijs, gezel W. Kieckens met 53 p. 2' prijs met onderscheiding gezellin De Smedt met 49 p. Klas van vioolcel, leeraar h. Baccaert. Lagere afdeeling. 2'mel ding aan h. J. Beeckman met 45 p. Middelbare leergang. P jaar, P prijs met groote onderscheiding, gezellin M. Van der Meirson met 57 p. Mid delbare leergang, 2* jaar, 2* prijs gezel Van den Bergh A. met 45 p. Hoogere afdeeling, Pjaar, p prijs met grootejonderscheiding, zilveren medalie, gezel Michel De Bruyne. Houten Blaasspeeltuigen. Voorbereidende leergang. 2° mel ding aan gezel Verhulst Fr. (sakso- foon), met 46 punten op 60. 2" mel ding aan gezel Fr. Amant (klarinet), met 47 punten. Lagero afdeeling, Pjaar Klarinet. P melding met groote onderschei ding gezel Troch Fr., met 28 p. P melding met onderscheiding gezel Karei Meert, 54 p., 2* vermelding met onderscheid gezel Meganck K. met 49 p., J. Barrez met 47 p. Lagere afdeeling 2' jaar, P ver melding met groete onderscheiding: gezel V. De Schryver (fluit), met 57 punten. Middelbare afdeeling, 1" jaar, 2' prijs Do Mette Rob., (obo), -46 p. P prijsgezel Edw. De Schryver (klarinet), 52 p. Middelbare afdeeling, 2° jaar, 1° prijs Mertens Oscar (klarinet), 52 p. Metalen Blaasspeeltuigen. Lagere afdeeling, P jaar, 2" ver melding aan De Wolf K. (hoorn) met 50 p., 2* jaar: Accessief aan De Pet ter Ev. (hoorn), met 44 p., accessief aan De Wolf M.. met 43 p.; Pp.; te vermelding aan gezel Van der Veken Em. (piston) met 51 p. Middelbare afdeeling, P jaar, 2' prijs met ondorscheiding Kieckens G, (hoorn), met 48 punten 2e prijs met onderscheiding De Schryver Jos. (bugel), met 48 p.2" prijs Eve- nepoel A. (tuba), met 45 p. Hoogere afdeeling (P jaar)zil- vere medalieGowie Fr. (trompet), met 52 p. Hoogere afdeeling, 2" jaar, 2" prijs met onderscheiding, gezel Kieckens W. (piston), 50 p.Gulden medalie, gezel Beeckman Ev. (hoorn), 57 p. MOLENBRIES, II. Sedert i923 is door het Internatio naal Koóperatlef Verbond de viering van 4 Juli ingesteld als de Inter nationale Dag der Samonworking Verleden jaar gaf hij talrijke ver- openbaringon in oen groot aantal steden en naties. Van jaar tot jaar komt doze her denking meer en meer in het ge bruik. Het zal de dag worden van oponbariDg en der verspreide, alge meene en machtige samenwerking, van do grootheid onzer beweging, de geloofs en hoopdag in een nieuwe wereld van welstand en vrede Is do socialistische beweging in België drieërlei de politieke syndi- kale en koöperatieve heelt die be weging tot hiertoe een prachtig resultaat bereikt yan grootheid en macht, dan staat het buiten kijf, dat do koöperatievebeweging er geen onbeduidende rol in speelt. Dank aan de samenwerking rijzen in steden en dorpen lokalen en in richtingen op, waar de opvoeding der arbeidende klas zoo op politiek als syndikaal gebied wordt voltrok ken,'waar de jeugd zijn kennissen kan verrijken in onze bibliotheken Dank aan de samenwerking wordt 't gevaar van den woeker en de ver- valsehing der waren te keer ge gaan Dank er aan wordt reeds in de groote koüperatioven steun verleend bij stakiDg, ziekte, ongevallen, be valling, ouderdom en overlijden In één woord, de samenwerking is de opvoeder, niet alleen ekonomisch, maar ook maatschappelijk, zedelijk en politiek Te dezer gelegenheid richten we ons vooral tot de vrouwen Het zijn zij in eerste plaats die ge- roepon zijn hot wellukken en groot- worden der samenwerking te helpen bespoedigen Er kan nog zooveel gedaan worden op dit gebied, wanneer goeden wil wordt betoond en partijgenooten en moeders hun plichten begrijpen We bedoelden vooral: «lid worden der socialistische koöperatief, er regeimatig zyn aankoopendoen.» Benevens den strijd voor beter loon en werkvoorwaarden hebt ge de voeding van uw gezin na te gaan! Deze niet toe te vertrouwen aan de genen die te allen tijde in uw strijd voor stoffelijke verbeteringen tegen over u staan Is het geen misdaad u te bevoor raden by dergelijke soort van han- deldrijvenden u te verplichten aan banwinkels, dan wanneer uw vak- vereonigingen regelmatig den strijd dienen aan te gaan om uw loonèn te waasborgen, en dit maar al te dikwijls tegen die patroons die er een bauwinkel op nahouden, ter wijl do koöperatief zonder winstbe jag haar lokalen te uwen dienste stelt, geldelijke opofferingen aan steun brengt wanneer rechtmatig verzetu dwingt tot strijd U daaraan leenen is een gevaar dat vroeg of laat tegenover u zelf keert I Het is een bewijs van zwakte waar het patronaat misbruik van maakt om u te verdoelen Een tweede gevaar is het terug in de gewoonte komen van het boekjes- stelseJ of de plak. Dat morgen dus al de gesyndikeer-1 den en andere aangeslotenen bij onze groepen samenwerkers worden. Voor deS. M. Hand in Hand De Bestuurder, L. VAN BER VEKEN. Wij lazen, dat er spraak is in den schootderSyndikale Commissie eene Centrale Weerstandskas te stichten, wat een uitstekend idee is. Mij dunkt, dat de verschillende syndikaten nog meer zouden moeten gecentraliseerd worden. Meer een heid in alles, weze de leuze Nu hebben wy de zoovele verschil lende bijdragen en vergoedingen afzonderlijke kassen, bedienden en bodens.Wat een kritiek en verspil ling van krachten spruitdaaruit niet voort De tijd zal leeren, dat men naar één Syndikaat moet, met één Cen traal Bestuur, gelijke bijdragen en vergoedingen, maar mei zijne af zonderlijke Secretarissen, waai van ieder op de hoogte is vanzyn vak. Misschien zou dat den naijver van vclon uit den weg ruimen en de p?rs)ralyke ambities! Maar vooraleer men tot centralisa tie zal overgaan,ook in kleinere mid dens, moet er nog veel kleingeestig heid weggeruimd worden. Nochtans wy hopen A. VYVERMAN. Met belangstelling heb ik het verslag van het gewestelijk Con gres der Vakbonden gelezen. Hel is verheugend te bestatigen dat onze Vakbonden nog versterken ert de middelen opgezocht worden voor hun nog eene grootere uitbreiding te doen nemen in gansch or.s ar rondissement. Toch meen ik dal het verslag eene leemte bevat, die laat veronderstellen, als zou er nog niets gedaan zijn in het Kanton Sottegem. Dit is onjuist. Dat Sottegem op gebied van vakvereeniging de zwarte plek is in t' arrondissement, is waar. In onzt Congressen hebben we daar meer malen over gesproken en besloten al het mogelijke te doen, om in dit toestand verandering te brengen Gedurende maanden is eene ern stige poging gedaan te Sottegem Manifesten zijn er verspreden ge worden, plakbrieven uitgehangen

Recht en Vrijheid | 1925 | | pagina 2