K oopt uwe Likeuren bij Marce Aan de Steenbakkers De mijnwerkers uit de Denderstreek, Aalst VALSCHHEII) Partijgenooten. Programma Ier betwisting der Bekers. Vakantiekolonies. Kursus voor de Vrouwen. J. A. Rond de werking in de Gemeen-fo teraad. Algemeene Centrale van Bouw, Ameublement on Gemeng de Vakken van België. die in Frankrijk gaan arbeiden. KAMERADEN, Ge staat weerom volop in het sei- zoon der steenbakkerij, nog in de onzekerheid ot do nijverheid zicli in een bloeiende toestund zal mogen verheugen, ofwel 't maar om zoo te laten zal wezen. UW BEROEP. Wij moeten'ttogon u niet uiteen zetten, ge weet 't beter dan wie ook, uw beroep is een der lastigste die er bestaan, waar de wetten die uwe ge zondheid en uw loven moeten be schermen, veelal over 't hoofd gezten worden. In velo gevallen hebben de hondon en do varkens, oono betere slaping dan gij, als go maar hard en onverdroten w roet.zoovoel uren mo gelijk per dag, en voor zoo woimg loon mogelijk 't is alles wat do uit buiters vragen, dio op uwen arbeid schatten winnen. ZE KOMEN REEDS AF 1 Diegenen dio u komen opzooken in uwe dorpjes on steden, in uwo krot ten. om u aan te werven voor deze of gene steenbakkersbaas, zijn reeds op de zwier ze beproeven als voor heen ploegen te vormen om op oen bepaalden datum en plaats uwe moeite en goudscheponde arbeids kracht te exploitoeren, aan voor waarden, waarover go veel te licht zinnig en zonder degelijk onderzoek heen stapt. OPGEPAST IS DE BOODSCHAP! Verliest niet uit het oog, dat uwo loonen in 192-1 lager waren dan in 1923 en men alle trukken en middo- len zal in het werk stellen om uwe loonstaadaard zoo laag mogelijk te houden, niettegenstaande do vor schrikkelijke levensduurte die voor do arboidors in de eerste plaats de ergste goesel i3 die nooit op eono uit gebreider schaal, hun levensbe- staanen dit hunner vrouwen en kin deren kwam bedreigen. FEITEN; NAGELS MET KOPPEN Om aan to toonon hoe do levens duurte gestegen isente bewijzen hoe g' u laten stroopen hebt verledon seizoen, kunnen we niet boter dan do indexnummer vergelijken. In MAART 1925 was he* in dex-nummer 408 punten, in MAART 1924 was het geste gen 510 en einde December s tot 521 geloopen. Niemand beter dan uwe echtge- nooten, uwe moeders, weten wat zulks to beduiden heeft, 't zijn zij die met uw loon alles moeten gaan koo pen wat in't huishouden onontbeer lijk is, en ondervinden, dat do twee eindokens der week, al mooielijker aan elkander to binden zyn. ONDERZOEKT UW GEWETEN! Wanneer uwo patroons er steeds tegenover u aan oen goedkoop prijs- kon van afgeraken, kunnen wemets anders zeggen, DAN DAT ZULKS VOOR 'T MEERENDEEL UWE EIGEN SCHULD IS. Waarom, vraagt ge? Howel Kame raden, omdat ge nog niet begrepen hebt, dat onrereenigdo menschon. door do patroons straffeloos kunnen uitgeschud worden tot op hun homd; ze bezitten geen enkel middel van verweer ze kunnen zich niet ver zetten dan met wat wild geschreeuw, waarvoor dioheoren minachtend de schouders ophalen, en zonder 't optreden der wereeniging, wanneer ge betwistingen hebt wegens uw loon, zoudt ge heel dikwijls wele schade erokkend worden. WAT GE TE DOEN IIEBT? Eersten vooral lid worden van uwe vereeniging, dan zult go overal recht van spreken hebben, omdat ge dan gerugsteund wordt door uwe organisatie. Het kontrakt en de loonen, die de ALGEMEENE BOUWOBNTRALE verleden jaar heeft uitgegeven die moest dooruallon gekend zijn, maar die om zoo te zeggen nergens toegepast worden omdat ge niet vereenigd waart, omdat er geene ver standhouding heerschte on der de mannen, zoodat g' aan mindere loonen moest werken, en 't verlies dat ge daardoor leed volstond, om jaren uw wekelijksche bijdrage te betalen aan uw syndikaat. Doze kontrakton, die hoogero loo nen bevatten dan deze verleden jaar in toepassing, moeten opgedrongen worden, wilt ge eonigzius meegaan met de stijging der levensduurte, waarvoor de werklieden uit andere nijverheden reeds verschillende ma len loonsverhooging bekomen heb ben. Wanneer go dus naar onzen raad luistert, zult ge allen vereenigdo sterke kerels wezen, in plaats van zwakkelingen, die zich alles moeten laten welgevallen,en zult ge beter be loond worden voor de paardenarbeid die go moet verrichter,. Detoepassingvan onze kontrakton geëischt Allen in de Vakvepesniging I Voor het Provintiaal aktiokomitoit dor Bouwarbeiders, Hector Bonnet. KONTRAKT. Tusschon ondorgoteokon wonende te .straat,n° en verblijvende te. n° werd volgende overeen komst gesloten 1° Tweede ondergetoekendo ver bindt zich voor rekening van eerst- ondergoteekende, tijdens het seizoen 192 en op de tereeinen gelogen te die hij verklaart vol doende te kennen, ongeveer. baksteenen te maken. 2° Eerste ondergetoekendo zal aan den tweede de pers, do olie, kruiwa gens, het ijzeren rolwerk, de strooi- daken enstakon, den ijzerdraad, de omgewerkte aarde en het zand leve ren, die hy noodig acht voor de goede uitvoering van hot werk. Daar enboven zal hjj op de werken een ruime loods opslaan, volgens do ver- eischten der gezondheid en der wet waarin do werklieden hun maaltij den zullon kunnen nuttigen en er desgevallend verblijven. 4° Eerstondergeteokende zal, ge reed voor hot gebruik, water leveren in voldoende hoeveelheid, op de ma nier welke hij meest passende vindt. 5° Twoede ondergeteekendo zal do baksteenen zorgvuldig in hagen zetten. De voeten der hagen zullon door hem gemaakt worden met het gereedschap, hem daarvoor door eerstondergeteekondetoo vertrouwd. 6° Tweede ondergoteekende zal alle nopdige voorzorgmaatregelen treffen noodig voor hot ongeschon den houden der brikken. Hij is ech ter niet verantwoordelijk voor scha- do aangericht door tompeestofstorm, noch voor do vernielingen aange richt door ratten of mollen. 6 b. Do tweede ondergeteekendo kan nooit als onderaannemer be schouwd worden, maar wel als ge volmachtigden medewerker. 7° De prijs overeengekomen tus schon, on in de hiervoor opgesomdo voorwaarden aangenomen door bei de partijen bedraagtfrank per 1000 baksteenen. 8° Tot een bedrag van. frank zal een afhouding gedaan (worden van 10 o/o, te regelen bij de laatste afrekening. 9" De botaliugon zullen alle veer tien dagen plaats hebben volgens het aantal afgemaakte baksteenen en mits aftrok van do afhoudingen voorzien by artikel 8. 10. Elke afhouding op het werke lijk loon als waarborg, zal gestort worden in de Spaar- en Lijfrentkas op den naam van S.tweede onderge- tookende, of in handen van een derde persoon, aan te duiden door do beide partijen. 11. In geval tweede'ondorgetee- konde zou opgelegd worden zekere werken in daghuur uit te voeren, of in geval hij zijn werk zou moeten onderbreken om eene of andore oor zaak onafhankelijk van zijn wil, i3 eerstondergeteekendo gehouden aan tweeden ondergetoekendo 2,50 fr. per uur te betalen, lot op het oogen- blik dat het normaal werk herbo gint. 12. Het werk zal in geen goval door tweede ondergoteekende in den stook gelaten worden, vooraleer te hobberi voldaan aan de bepalingen van onderhavige overeenkomst, zoo niet verliest tweede ondergoteekende alle resht op alle verschuldigde som men, die van rechtswege zullon toe- beboorenaan eerstondergeteokende. 13. Allo botwistingon en alle ge- vallon niet deor onderhavig kon trakt voorzien, zullen onderworpen worden aan do uitspraak van twee personen, hetzij een scheidsman van iedere partij. In geval van oneenig- heid, vorkiezon dezon een derden scheidsman. De uitspraak moet ge vold worden binnen de tien diagen volgondo op do aangifte van het ge schil. Handteokons N. B. Op aanvraag kan men Fransche kontrakten bekomen. Léést en verspreidt RECHT EN VRIJHEID die de belangen der werklieden verdedigt. «JAN BEKAERT voorAdulten. ALFRED NICHELS voor Damon. ALBER1C NICHELS voor pupil len-jongens, op Zondag 19 Juli 1925, te Aalst, Lokaal Hand in Hand Molendries. Beksr Alfred Nichols. 1. 80 meters reeks halve finaal. 2. Hoogspringen met aanloop. 3. Gewichtwerpen. 4. Spieswerpen. 5. Wydspringen met aanloop. Beker Alberic Nichels. 1. 80 meters reeks halve finaal. 2. Hoogspringen met aanloop. 3. Gewichtwerpen, links en rechts. 4. Spiesworpen. 6. Wydspringen mot aanloop. Beker Jan Bekacrt. 1. Gewichtwerpen. 2. Hoogspringen met aanloop. 3. Wydspringen zonder aanloop. 4. Polstokspringen. 5. Hoogspringen zonder aanloop. 6. Spieswerpen. 7. Wydspringen met aanloop. 7 kilom. loopkoers voov Adulten, op eigen krachten. 4 kilom. loopkoers voor Pupillen- jongens, op eigen krachten. REGLEMENT. Elke groep is vrij voor zooveel Athleten te zetten als hjj wil, edoch, van elke proef worden or vier ge klasseerd. Voor de looplcoeusen deze zijn vol ledig persoonlijk, on zullen na de middag plaats hebben, om 3 ure. HEYST. Wy kunnen te Hoyst, van 27 Juli tot 25 Augustu, kleine groepen kinderen aannemen. Een mooie kleine slaapzaal van 8 bedden werd er ingericht en naast de slaap zaal is er een kamertje voor de per soon dio de kolonie vergezelt. Verblijf van een of twee weken Prijs 10 fr. per dag voor de opzicht ster die de kolonie begeleidt ook 10 fr. daags. TRIBOMOMT. (Station Pepin- ster) is er plaats voor kolonies van 20 kinderon, van 27 Juli tot einde September. Zelfde voorwaarden als voorHeyst. WIJ HOUDEN GEEN NOTA van afzonderlijkeaanvragen. Enkel wor den de groepen kinderen aangeno men, met oen opzichtster of opzich ter. DE AANVRAGEN RICHTEN tot zaal 58, Volkshuis, Brussel. Een kursus van tweo lossen voor het vormen van leidsters der Vrou wengroepen zal plaats hebben, te Aalst, op Zondagen 28 Juli on 9 Oogst, om 3 ure namiddag, in het, lokaal Hand in Hand Gezellin Adam, Nationale Socreta- ïesse, zal de kursus geven. Al de vrouwen die wensclien het huane bij te brengen voor de Vrou wenvereniging, wezen op post IIET ACTIE-COM1TEIT. In 't algemeen gevoelen de mijn werkers zich overgelukkig, met de nieuwe treinregeling in voege se dert 5 Juni, en bijzonder degene van lijn ii8, 'tis te zeggen Brac- quegnies Thieu en Havré-Ville. Die mijnwerkers waarvan het bijna allen jongens zijn uit de Dender streek, hebben dagelijks eene winst van 2 uren, 't is dus eenen grooten stap vooruit voor onze afgesloofde mijnwerkers, die nu over wat meer familieleven zullen kunnen beschik ken. Daarom bedanken zij bijzon- ken onzen Vriend Volksvertegen woordiger Prosper De Bruyn, om zijne energieke tusschenkomst cm de klachten op te lossen die zich voordoen. De leus is nu overal in de statiën Trein Woeste is dood, 't is nu trein De Bruyn. Edoch, bij ons in Havré-Ville, heeft het niet zonder moeite ge weest, om dien trein te kunnen bekomen. Verleden week den i9 1.1. was er een geschil uitgebroken tus- schen meesters en Vlaamsche wer klieden. De meesters hadden het goed gevonden van ons s' morgens io minuten later op te halen dan vroeger, bij zooveirs, dat wij allen onzen trein misten. Uit die slechte handelwijze vanwege die meesters onstond er eene groote misnoegdheid onder de Vlaamsche mijnwerkers. Zij besloten dan 's avonds niet te arbeiden, voor aleer voldoening gekregen te heb ben. 's Anderdaags weigerden de meesters nog, waarop 180 vlaam sche werklieden, hun denrugtoe- keérden om een zoet nachtje te gaan doorbrengen in het hooigras, in de groene weide. Ik heb mij dus persoonlijk bij den Heer Directeur begeven, en hem ons geval uiteen gezet, die mij ferstond voldo.ning gaf, en bovendien nog de slechte handelwijze van (zijne lagere b;- ambten afkeurde. Het spreekwoord zegt Hoe minder ze zijn, hoe grooter zwijn Met al die gebeurtenissen heb ik moeten bestatigen, dat er onder de Vlaamsche mijnwerkers grooten strijdlust bestaat, dat zij bereid zijn den strijd tot h*t einde door te diijven. En dan ging mijn ge dacht rtear het initiatief van makker Van De Steen, die wenscht vlaam sche regionale mijnwerkersbonden te zien stichten, goed ingericht, met bekwame delrguésaan 'thoofd, bekwaam om de menigvuldige klachten van de mijnweikeis op te lossen, zocals het bekomen van kostelooze kolen, het toepassen van het minimumloon, de arbeidsvoor waarden voor ongezonde werkplaat sen, en dan nog vele andere geval len die zich kunnen voordoen in de mijn. Vandaar de klachten van den Vlaamschen mijnwerker, die nu naar Jolimont moet gaan, om zijn recht te bekomen en bovendien nog moet dagen verletten. Zoodus mocht het goede voor beeld door gezel Van De Steen en De Backer gevolgd worden, ik ware overtuigd dat er op korten tijd, weinig of geen Vlaamsche mijnwerkers meer zouden zijn, die tot het (syndikaat niet zouden be- hooren, Eenen mijnwerker uit de Denderstreek. Alle Socialistische Harten Den 15 Augustus as. zal onze dierbare Werkliedenpartij de 40®. verjaring barer stichting vieren. Dien dag zal het heele socialisti sche land op de been zijn en al de harten zullen in de vreugd en geestdrift der prachtige! feesten eenstemming kloppen. Allen te Brussel op 15 Augustus, voorde wapenschouwing der jeugd groepen, pand van onze toekom stige macht Zekere personen der stad willen poli tieke munt slaan uit liet overlijden van den heer Bosteels, burgemeester onzer stad. Het ligt nog heel goed in het geheu gen onzer bevolking, de dag wanneer den heer Bosteels door den gemeente raad in zijn ambt is gesteld, en door de katholieke partij gehuldigd. Door de verschillende partijen wer den redevoeringen van gelukwenschen en vertrouwen uitgesproken voor den heer Bosteels. Gezel Nichels, 111 naam der socialistische partij, zegde letterlijk het volgende Mijnheeren, ik heb den heer Bosteels voor den oorlog gekend en dikwijls ontmoet als politieker, na den oorlog hebben wij hem te- rug gezien, en vonden in hem niet meer die persoon van vroeger, hij scheen ons meer democratischer geworden, en hadden wij als so- cialisten in de katholieke rangen moeten kiezen, onze keuze viel on- vermijdelijk op den heer Bosteels. Maar het zal te begrijpen zijn, als politieke tegenstrevers, dat wij, hem dien post benijden, en zullen trachten 0111 in de toekomst een socialistische Burgemeester in de plaatstezetten. WIJ WENSCHEN DUS DEN HEER BOSTEELS EEN LANGE LEVENSLOOP- BAAN ALS PERSOON, DOCH NIET ALS BURGEMEESTER. Ziedaar de verklaring Het is onbegrijpelijk, ja zelfs valsch- heid, voor zekere personen te willen beweren dat Gezel Nichels de dood van den heer Bosteels zou betracht hebben. Voor dergelijke bekrompenheden uit te kramen moet men meer als huichelaar zijn, temeer daar zij weten dat het toch opnieuw een katholiek zal zijn die als Burgemeester zal benoemd worden, en "wij socialisten weten dat even goed. De katholieke partij heeft het grootste getal zetels in de raad' en tusschen de opjiositie bestaat er fgeen (kartel, van daar een katholieken Burgemeester. Wij houden er dus aan openlijk te verklaren dat dergelijk uitstrooisel en- keljvalschheid is, van zeer bekrompen politiekers, want indien zij meenen niermede onze bevolking tegenover de socialisten op te ruiën, slaan zij den bal mis en loopen gevaar dezen in volle gelaat terug te krijgen. Wij socialisten betreuren meer dan gelijk welke katholiek ook, het overlij den van den heer Bosteel, omdat wij ervan overtuigd zijn, dat gelijk wie er ook van wege de katholieke partij zal benoemd worden, niet met een breede democratische gedachte als den heer Bosteels zal bezield zijn. Onze partij be treurt ten zeerste het te vroeg heen gaan van den heer Bosteels, hij was verzekerd van het volle vertrouwen van den socialistische groep. Dat dus die personen voorzichtig zijn met hun valscliheden, want zij zouden soms zonder de waard kunnen rekenen. A. B. Wij hebben onderaan het verslag van de Gemeenteraad zitting van 15 Juni j.l. in een paar woorden de fanatieke wer king der katholieken eenerzijds en de gedwee onderworpenheid, het weinig begrip over het besturen der stad door de Fronters anderzijds laten kennen. De toestand in dewelke de stad zich bevindt noopt ons er op terug te komen. HET FANATISME DER KATHO-J!, LIEKEN. f Er bestaat te Aalst een Vakschool die.- door en door klerikaal is, want er is een>: leerling die verzuimd had de inhulgings-J feesten van den H. Burgemeester; Bosteels bij te wonen, en heeft hierom1 de Vakschool moeten verlaten. K' En nog eene fanatiekere daad was de'Jji volgende: Een jongeling wenschte aan-S. vaard te worden als leerling. OmdatP-1 hij de Catechismus van het bisdomN Gent niet kende, kon hij niet aanvaard" worden alhoewel de leerling volledig! de Catechismus van het bisdom Me-*' chelen kon. r< Wat verschil h. h. katholieken tu«-[® schen deze twee bisdommen Kan het schandaliger, dergelijkef' maatregelen treffen yt Is wat onze mandatarissen in b.g. vergadering heb-P' ben gezegd, en hierom kontrool ge-h- vraagd hebben in deVakschool,dewelke geweigerd wordt. Voor de h.h. katholieken is het alleen voldoende dat zij komen verklaren dat de Vakschool een toelage van 5o,oooÉi franken noodig heeft en het zou moe-I ten gestemd worden 1 Neen h.h. kat holieken, wij zijn niet zinnens op derge-p lijke wijze met de gelden der Aalster-, 6 sclie bevolking om te springen, en hierj?n over zal dus elk zijne verantwoordeliikiri: heid dragen. *]r WAT DE NULLIGHEID DEKN FRONTERS betreft, deze wordt in dq-n, kwestie eens te meer bewezen. T|a Onze Socialistische mandarissen hebida ben onophoudend laten kennen dat zijva niet tegen het geven eener toelage aaij 1 de Vakschool waren gekant, maar, daljn alvorens iets te stemmen uit de stads£,e kas, die het geld is van ganschde bevoly^ king, er eene zuivere rekening der in,w. komsten en uitgaven van de VakschooL0' zou moeten voorgelegd worden, endaL voortaan de stad toezicht en kontrooj zou niogen uitvoeren. Iets die logiek op zich zelf. L De katholieken weigeren de kontroolide Of er nu iets is die niet mag gekend zii«ei of duistere zalaen, weten wij niet, djall weigering alleen is voor ons van zulkjte beteekenisomer niets voor te stanmep De doorluchtige Fronters stemiye men in het voordeel der katholieken djdr gevraagde toelage van 50,000 fr. naVe tuurlijk door de bevolking te betalen. za En wat Gezel Nichels heeft veil klaard; dat de begrooting die moest ge| i stemd worden, en door de stemming'uil 1 j gebracht door de katholieken en Fronve i ters deze door Bestendige Deputati al j zoo verworpen worden is waarhei 1 gebleken. IEn hier bereikt de bekwaamheid didDa mannen het toppunt. De begrooting teruggestuurd zijnd moest natuurlijk in de Gemeenteraa de da go ga

Recht en Vrijheid | 1925 | | pagina 2