ZONDAG AANSTAANDE l in massa naar Geeraardsbergen voor de Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. INHULDIGING van het PRACHTIGE NIEUWE VOLKSHUIS, en der vlaggen van den "Vrouwenbond en van den Vakhond der Bouw- Hout- en Gemengde Vakken. Naar de Provinciale Verkiezingen. Mijn Hoekje. De kwelling van een woord. IN DE KAMER. 22e Jaar N° 30. Prijs per nummer 20 centiemen 26 Juli 1925 Annoucen ¥AM (S12EL JAF®. MGHBLS Begrooting van het Ministerie van Landbouw. EECIT TUMID Rechterlijke annoDcen 4 fr. per regel op 1° en 2" bladzijde, 2 fr. op 3" en 46 bladzijde. Reklamen volgens overeenkomst. Alle briefwisselingen moeten elke week vóór Woensdag avond, 8 ure, ingezonden worden. Ongeteekende brieven wordon niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moe ten door de Vakbonden goedgekeurd zijn. UITGEEFSTER SAM. MAATSCHAPPIJ - HET RECHT Lokaal HAND IN HAND», Molendries, Aalst. BEHEERDER-AFGEVAARDIGDE JAN BEKAERT. PostcheckrekeningNr 85686 Telefoon Nr 128 REDACTIE ADMINISTRATIE Lokaal. Hand in Hand», Molendries, 11, AALST ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden 6 1 jaar BUITEN BELGIE. jaar fr, 15,00 Men abonneert zich op alle postbureelen. fr. 2,60 5,20 10,00 Eindelijk weten wij dan toch waaraan ons te houden met de provinciale verkiezingen. De re- I». geering heelt voorgesteld dat zij rond den 15 October a s. plaats II hebben en het lijdt geen twijfel, dat zulks door de Kamers zal bij - getreden worden. 'S Wij staan dus aan den vooravond eener nieuwe kiescampagne, die, wij twijfelen er niet aan, door onze jvpropagandisten met al de noodige energie zal gevoerd worden. De verkiezingen van October moeten eene herhaling en eene versterking zijn van den socialisti- 8 schen triomf van 5 April. Wij we- iten wel dat voor de provincie zekere lokale toestanden hun be- Tang hebben, dat (le werkende [klasse niet zoo zwaar den druk voelt van een reactionnait provin ciebestuur als van eene reaGtion naire regeering, maar het moet klaar uitgemaakt worden, dat elke vermindering van de democrati sche overwinning van den 5 April door de heeren reactionnairen zal uitgelegd worden als eene aandui ding voor het bestuur van het land. Daardoor krijgen de provinciale verkiezingen van 1925 een hooger belang. Wij gaan haar, vooral in Vlaan deren, met een buitengewoon op timisme tegemoet. Sedert 1921 is er jin de provin cieraden van Oost- en West- Vlaanderen iets gebeurd waarvan wij het beste mogen verwachten. Er heeft zich daar eene uitge breide socialistische actie ontwik- u keld, die klaarte heeft gebracht in de mogelijkheden die voor de de mocratische Vlaamsche provinciën jopen liggen. Er heeft zich ook ge- 1 durende de vier laatste jaren bij ons eene openbare nieening ge e Ivormd, die zich met de provinciale zaken inlaat. Tot in 1921 was de socialisti - sche vertegenwoordiging in de provincieraden van de beide Vlaanderen zoo goed als onbedui dend. Zij werd verpletterd door eene overheerschende katholieke meerderheid, die kleineerend neer- I zag op de enkele socialisten die den moed' hadden haar in den rug te duwen. Sindsdien is er iets veranderd. In West-Vlaanderen zitten er veertien der onzen en in den pro- i vincieraad van Oost-Vlaanderen eene meerderheid van tien stem men beschikken. Wij kunnen ons inbeelden wat er in het hart van de oude kleri kale meerderheid moet omgegaan zijn Denkt eens na, beste vrien den, uit wat zij bestaat in de Vlaamsche provincieraden! Al wat Vlaanderen telt aan onderdruk king en verkrachting der gewe tensvrijheid zetelt er kasteelhee- ren, dorpsnotarissen, buitenburge meesters, enz 't is de fine fleur van wat in onze Vlaamsche ge westen gewoon is te vervolgen al wie niet denkt en niet handelt zoo als zij het verlangen 't zijn de heeren die in hun dorp niemand zonder groeten durft voorbijgaan 't zijn de heeren waarvan de arme buitenlieden vreesachtig zeggen ze kunnen alles». En plotseli- g hebben zij daar voor hen al die roode volksjong- ns zitten die ronduit hun gedacht zeggen, die durven opstaan tegen hunne oude alleenheerschappij. Meer dan één onder hen moet zeker wel dikwijls gezegd hebben Moest ik 11 in mijn macht hebben, ik zou 11 wel klein krijgen Wij hebben het recht fier te zijn over het werk, dat door de socialistische groepen in de Vlaamsche provincieraden is ge leverd. Het oogenblik is aange broken, dat zij voor het kiezers korps zullen verschijnen om de klerikale meerderheden aan te klagen en tevens het bilan voor te leggen harer vierjarenlange wer king Er is voor de werkende klasse veel goeds te verrichten in de pro vincieraden. Maar niet alleen de werkende klasse heeft er belang bij, dat de socialistische vertegen woordigingen er versterkt worden Met het beoefenen eeDer stevige en methodische democratische provinciale politiek is het welzijn van iedereen gemoeid die niet be hoort tot de hategoriën der be voorrechten Zij beteekent eene breede sociale bescherming van de zwakken een degelijk technisch onderwijs dat toegankelijk is voor iedereen eene bekommering om de intellectueele en artistieke op voeding van den arbeider de ves tiging eener ernstige landbouwpo litiek in plaats van eene bevoor deeling van de eene landbouw- maatschappij ten nadeele van de andere; den onbegrensden eerbied vincieraaa vau 1 zetelen er 24 socialisten, terwijl j voor elke godsdienstige en politie- de katholieken er slechts over ke overtuiging. Eu dit alles in ver vanging eener negatieve en geld- verkwistende politiek, die aan de leden van de Bestendige Deputa tie veel gemak en aan de instellin gen van de katholieke partij veel geld bezorgt. Wij moeten dit jaar binnen in de Bestendige Deputatie's van Vlaan deren 0111 er frisch democratisch bloed in te jagen. H. t is voor dat werk van v.rst-^rking en verjon ging. dat wij al onze propagandis t n opro p n zich onverwijld aan den arbeid te zetten. GUST. BALTHAZAR. Het Internationaal Kooperatief Ver bond was voorzeker goed ingegeven toen het verkondigde dat overal waar eene Samenwerking beetond of nog moest gesticht worden, den dag van 4 Juli zou besteed worden aan de verde diging van de Kooperatie. Met op den zelfden dag es op alle plaatsen aller aandacht op een zelfde gedacht te vestigen, schept men een gemoedstoestand die in alle geesten on- uitwischbare gedachten moet doen in wortelen. Gedurende dien dag van 4 Juli wer den de woorden Kooperatie Koopera tief en Samenwerkertot kwellens toe herhaald zoovele hamerslagen op een zelfde nagel. Zet 11 dat goed in hoofd, schenen de propagandisten te willen zeggen, vast besloten dat ze waren om hunne Kooperatieve overtuiging door elkeen te doen aannemen. Ge zult zeggen dat wat goed is, zich zelve aanprijst. Onnoozele goede trouw. Vergeet ge dan de vooroordeelen, de gewoonten De beste dingen, de beste gedachten of koopwaren moeten stelselmatig aan geprezen worden. Wat ook hunne waar de zij, zij dringen zich maar op dan wanneer ze veelvuldig ter sprake ge bracht worden. Een voorbeeld Al de partijleden, uit hoofde der princiepen waarop La Pré- voyance Sociale gevestigd is zouden haar hunne verzekeringen moeten toe vertrouwen. Ehwel, ondanks dit moeten de woor den La Prévoj'ance Sociale eiken dag aan hunne ooren tintelen, opdat ze zien niet zouden laten betooveren door de titel eenermededingende Maatschap pij en alzoo een verkeerde weg opgaan. Diegenen die vandaag deze regels in hun blad lezen, zullen zich hun plicht herinneren; we zullen hen den tijd niet laten het niet laten het te vergeten. Maakt U vrij den 15 Augustus Herinneren wij aan al de groe pen der B. W. P. dat de 15 Augus tus, moet voorbehouden worden om aan allen de gelegenheid te geven naar Brussel te gaan 0111 den 40' verjaringderstichting der B. W. P. te vieren. Mijnheeren, Nu we er in geslaagd zijn, een demo cratisch gouvernement aan het hoofd van het land te bezitten, reken ik er ten stelligste op, dat men ook weldra de handen aan 't werk zal slaan, om de buitenbevolking ook te laten genieten van de soeiale wetten, waarmede de werkersbevolking van de steden is be giftigd. Voor de kleine landbouwers is het eene noodzakelijkheid dat er weldra eene pachtwet gestemd worde, iets wat hun zooveel jaren door de katholieke partij is beloofd maar tot heden geen werkelijkheid is geworden. Inderdaad de kleine landbouwers hangen af van den wil van hun eige naar. Dezen is bij machte, met Kerst dag, den opzeg van 't land te doen en zoudoende den pachter zonder brood winning te stellen, hem in de meeste armoede te dompelen. De eigenaar is ook vrij de pachfnaar believen te verhoogen en op die manier den landbouwer naar willekeur uit te buiten. Een pachtwet met langen termijn, het voordeel schenkende aan den pach ter het land naar beliefte op te zeggen, is er dus noodig, en met een de vast stelling van den pachtprijs, zonder dat dezen vatbaar is voor verhooging zoo lang den paclittermijn duurt. Ziedaar een noodzakelijke wet die we hopen weldra tot stand te zien ko men. - Aan de jachtwet zou er naar mijn be scheiden oordeel ook dienen verande ring te worden gebracht. Het is toch waarlijk ongelukkig dat een boer die bet wild voedt nog het recht niet heeft dit wild, dat hem vele schade berok kent, te dooden. Waarom moet dit voorrecht aan de rijkeheeren worden voorbehouden. Als cr iemand is die recht heeft op het doo den van het wild is het toch wel dezen die het voedt. Doet hij dit, dan staan er hem groote boeten of gevang te wachten. Dus ook die verouderde wet dient gedemociatiseerd te worden. Onze tabakplanters klagen ook over bestaande fiskaal stelsel. Zeg nu, heer minister, is het aanneembaar dat een boer die tabak plant en niet in de gele genheid is hem te verkoopen, op een gegeven oogenblik liet accijnsrecht van 80 centiemen per kilo te betalen heeft, dan wanneer hij zijn waar nog niet aan den man heeft kunnen bren gen Ware liet niet beter die accijnsrech- ten te doen betalen wanneer den ver koop is geschied Van den anderen kant zou de tabaks planter in de gelegenheid moeten ge steld worden niet door de handen der groote opkoopers te moeten passeeren, die hem zooveel mogelijk uitbuiten door hem kleine prijzen te betalen en zijn eigene waar dan duur verkoopen. Hieraan is te verhelpen door den ta baksplanter zijn waar in 't klein te la ten verkoopen, bij voorbeeld met een pakje van één kilo, zelfs met pakies van halve kilos. Aldus zou hij met ge pluimd worden door die tusschenperso- nen en de winst op zijne eigene voort- brengst kwam in zijn zak. De boer zou meer moeten beschermd worden tegen de vervalschers tier mest stoffen. Hij koopt in volle vertrouwen een soort meststof, denkt zijn land vrucht baar te maken en goeden oogst te ver- wezentlijken, en veelal is hij het slackt- offer van bedriegers. Hij is niet alleen bedrogen in zijn waar, maar hij komt nogmaals bedro gen uit, wanneer hij een kijk werpt op zijne vruchten. Zijn arbeid, zijn zwoe gen is dan vruchteloos of toch aller minst weinig opbrengend geweest, en dit, dank een bedrieger, waartegen hij niet genoeg beschermd is. Wilde de heer minister met zijn col lega van spoorwegen eene overeen komst trachten te sluiten om vermin dering der vervoeriarieven te bekomen voor de stoffen ten behoeve van den landbouw en van de landbouwvoort- brengselen zelf, dit ook zou het zijne bijbrengen om de landbouwers te be vredigen en hen dienstig te zijn. En voor 't slot, heer minister, onze landbouwwerklieden niet vergeten die tot heden van de sociale wetten zijn uitgesloten, want zij zijn toch wel de ongelukkigste onder de ongelukkigen. Jgj'k Wil eene andere maal spreken over de Samenwerkende Maat schappij Hand in Hand Wij hadden in 1923, in AL onze inrichtingen voor 1,196.000 fran ken zaken gedaan. Dit cijfer is in 1924 geklommen tot 1,599,000 fr. of eene vermeerdering van onge veer 4o3,ooo franken. Hierin is begrepen, ook de af- deeling Lede. Daarbij moeten we rekening houden van de verhoo ging der prijzen, hetgeen, de MEERDERE verkoop, dus in nog al in belangrijke mate doet dalen. Alhoewel die cijfers velen zullen bevredigen, voor het Bestuur en het Beheer is dit niet het geval. De socialistische partij, op poli tiek, mutualistifech eu vakvtreeni- giugsgebied is sterk vooruitgegaan in onze stad, en heeft niet den ge lijken tred van voor uitgang op coöperatief gebied gehouden. Nochtans, de coöperatie is een der factoren die het hunne moetan bijbrengen om de werkende klasse in haren verlossingskamp te hel pen. Het is zij, die de vakbonden, mutualiteit en andere jeugd en po litieke groepen, plaats verleent

Recht en Vrijheid | 1925 | | pagina 1