Kooptuwe Likeuren bijMar Kindertoeslag. JCerziening der loopbanen en kategorieéle eischen. Algemeen Kommissionnement. De Irei ei en regeling. De Inhuldigingsfeesteu van Geeraardsbergen. Hel programma der feesten van 15 Augustus 1925. 40' Verjaardag Brussel. 15 Augustus. Ditjes en Datje De 40e verja ing der p Men begrijpt niet waarom die vergoeding voor een doodgebo ren kind wordt geweigerd. Het beneer heelt de gegrondheid dezer klacht begrepen, gezien, ten overstaan van onlangs ver schenen onderrichtingen, een hulpgeld kan aangevraagd worden. Wij zijn geen partijgangers van hulpgelden wij willen dat aan iedereen KECH T geschiede. (Algemeene instemming). Ik houd er aan te doen opmerken dat de anormale kinderen die den ouderdom van 21 jaar overschreden hebben, niet meer in aanmerking komen voor de uitbetaling van den kindertoeslag, in tegenstrijding met wat er voor de perekwatie geschiedde. Wij vragen dat de vergoeding terug voor deze kinderen zou uitbetaald worden. Er blijft me nog de moeilijke kwestie der herziening der loop banen en der kategoriêele eischen te behandelen. Hetpsationaal Syndikaat had dienaangaande aan den achtbaren Heer Theunis, zaakrijke verslagen overgemaakt. Ik ben overtuigd dat de acht bare Heer minister van IJzeren wegen, die overigens van onze organisatie de dubbels dier verslagen reeds heeft ontvangen, dit alles zorgvuldig en met de grootste welwillendheid zal willen on derzoeken. Als besluit vraag ik aan den achtbaren Heer minister van 1 Jzerenwegen, die reeds de afgevaardigden der Vakbonden heeft ontvangen, die met de Vakbonden overleg heeft gepleegd, die reeds al het voorbereidend werk tot de bijeenroeping der pari taire kommissies heeft verricht, ik vraag hem, zeg ik, dat de zaak der toepassing van het achturenwerk en deze der perekwatie 111 haar geheel, naar deze kommissie zou verzonden worden. De paritaire Kommissie, onder voorzitterschap van den Mini ster, zal zulke oplossingen vinden die al de belangen zullen vrij waren en voldoen Ik wil nog enkele woorden zeggen over het Kommissionne ment. Er bestaat geen werkman aan het Beheer die er niet gedurig over praat. Als ik nog in dienst was, heb ik nooit kunnen begrip pen waarom men aan een bediende, beginneling, 1» dagen betaald verlof kon toekennen terwijl aan een oude werkman GEEX EN KELE dag met betaald verlof werd gegund. Als bediende heb ik nooit het verschil kunnen aannemen dat er tusschen bediende en werkman gemaakt werd. Ik vraag aan den achtbaren Heer minister, deze leemte trapsgewijze te herstellen. Het komt me voor dat België op dat gebied kan doen wat in andere landen bestaat, 't Is aldus dat 111 Duitsch- land en Oostenrijk de twee overwonnen landen de arbeiders een vacantie krijgen van 17 en zelfs van 31 dagen. In Denemarken worden er 15 dagen toegekend in Lettonië 18 dagen, in Noorwegen 2I dagen in Holland I4 tot 2I dagen; 111 Zweden 20 tot 30in Zwitserland 7 tot 28, naar evenre digheid der dienstjaren verdeeld. Gezien in al deze landen de arbeiders op gebied van be taald verlof, op dezelfden voet als de bedienden behandeld worden, vraag ik aan den achtbaren minister, op dit punt trapsgewijze voldoening te schenken aan de rechtmatige ver zuchtingen van het werkliedenpersoneel. Zeer wel op de socialistische banken Xu vraag ik de toelating 0111 in- 't kort de aandacht der Kamer te vestigen op plaatselijke toestand van mijn arrondis sement. Ik zal zou vrij zijn deze beschouwingen in het Vlaamsch te doen ik wil de aandacht van den achtbaren heer minister vestigen op den toestand waarin het vervoer onzer werklieden geschiedt. Ik zou hem zeer erkentelijk zijn wilde hij de mogelijkheid inzien het vervoer tusschen Brussel en Aalst en omgekeerd volledig om te werken. De administratie van ijzerenwegen houdt geen rekening van het bestaan van het achturen werk. In al de openbare dienstenStaat, stad en afgestane diensten —waar het werk door opeenvolgende ploegen wordt uitge voerd, begint of eindigt de arbeid om li u; 14 uur of 22 uur. De treinregeling zou dus derwijze moeten gewijzigd, dat roud die uren gewone treinen naar en van Brussel vertrekken. Dat bestaat thans niet op de lijn Brussel-Aalst. Ik zou de achtbaren heer minister willen vragen dat hij zijne admini stratie bevel geve met de achturenwet rekening te houden. Deze omwerking kan natuurlijk nu niet gebeuren maar als de administratie, van nu af reeds ingelicht, met die toes'.r.n- den wil rekening nemen, dan kan voor October volledig vol doening worden geschonken. In afwachting van deze nieuwe maatregelen dring ik bij zonder aan om trein nr. 3037, die 1111 rechtstreeks doorrijdt, te laten stoppen te Ternath, Erembodegem en Lede. Deze statiën worden heel slecht bedeeld nochtans hebben die plaatsen elk eene bevolking van 7 tot 8,000 inwoners. Het zelfde geldt voor de statie Haelterl wat aangaat trein n''. 28I0. Hoef ik te wijzen op de bittere klachten (geuit door gansch de bevolking der stad Aalst, die, in de nieuwe treinregeling volledig miskend is geworden. Aldus beschikt eene stad van 37,000 inwoners gedurende geheel het zomerseisonen over geen enkele trein om van de badsteden terug te keeren zon der verplicht te zijn over te stappen te Gent, of te Dender leeuw en dan nog soms te Gent te voet of per tram van Gent Sint-Pieters te reizen naar Gent-Zuid om een verbindings- trein te vinden. IK eindig, mijnheer de voorzitter, met te zeggen dat het voldoende ware de trein nr. D. 324, in plaats van hem over de nieuwe baan te sturen, te laten rollen op de oude lijn. Men zou aldus ook de statiën van Aalst, Lede en Erembodegem kunnen dienen en voldoening geven aan de bevolking. Wat de andere opmerkingen betreft die ik begeerde te maken, ik zal zou vrij zijn ze schriftelijk aan de heer mini ster over te maken. (Zeer wel op de banken der socialisten. Zondag was hot do beurt aan Geeraardsbergen, dit eertijds zwar te en ellendige midden van zwa velzuurwerkers (sters), sigarenma kers enz., otn een mooi 0 Volkshuis» in te huldigen, De geschiedenis van strijd en woo, van hoop en overwinning der wer kers van Geeraardsbergen is om tront dezelfde van overal zij is mid den de oneerlijkste vervolgingen der bezitters en kerk, midden de ellende, midden de moeilijkste om standigheden en langdurige baren- smarten geboren. De mannen van het eerste uur, van het einde der jaren 1870 tot 1880, zijn helden geweest, onwrikbaar taai en vol hoop in hun ideaal en hun volk. Onder deze strijdors komen de namen vau Edw. Anseole, van wijlen Edmond Van Bevereu en van onzon gooien Ferd. Hardyns terug. Zonder lokaal zijnde, waren de bergen en andore openbare plaat sen hun vergaderplokje en 't is op een berg dat de eerste staking beslist werd Stilaan kwam er organisatie. En in 1900 werd de coöperatieve geboren na politieke en syndikalo groepen. Aan die beweging zijn do namon Clerebaut Rich., De Nauw Guill. en andere verbonden. Nu echter mogen de Georaarberg- sche werkers op een prachtigen tem pel bogen. Deze verheft zioh op de Groote Plaats, vlak over do kerk en nabuurschap van de liberale ver- eeniging en van den katholieken kring. De inhuldigingsfeestelijkhedon waren reeds des Zaterdags begon- en door een prachtig Concert der lantaren De Verbroedering -. van Geeraardsbergen, onder de leiding van Edm. Hooghuis. Het programma was zeer goed saamgesteld, werd puik uitgevoerd en behaalde groot succes. Het Volkshuis «De Verbroedering- werd druk bezocht, was hel ver licht en alles beloofde voor den Zondag, als de weermaker maar zou mee willen. Talrijk waren de woningen wier gevel do roode banier of denatio- vlag mot de roode strik wapperde. 's Zondags van in de vroegte kwa men de eerste groepen aan. Mee- nen. Gent, Aalst, met vele manifes tanten, Brussel. Antwerpen, Nam en, enz. met déléguós. Om 11 uur werden in de feestzaal van het nieuwe «Volkshuis» de vlag gen dor Vrouwenvereeniging en der Centrale Fabriekarbeiders en aan verwante vakken overhandigd. De eerste door gezellin R. Dehuveyne uit Gent; de tweededoorlPol Fassin in naam der Nationale Centrale. Beiden deden dit in gepasto be woordingen, waarna senator De- nauw, na de vreemde afgevaardig den te hebben bedankt, in't kort de geschiedenisder socialistische bewe ging van do plaats en het arrondis sement maakte. Herinnerd werd aan de lange da gen van 14 u. werk, aan de loonen van 1,30 fr. per dag. Vreeseljjk En dat was de kerkelijke burgerlijke orde 1 Midderwijl gaf de knappe Fanfaren Hand aan Hand van Aalst, een puik concert, onder het Bestuur van gezel L. Spittaels, dat zeer geprezen werd. De hemelsluizen werden van tijd tot tijd open gezet, wat eenige ont stemming onder de kameraden zou hebben kunnen brengen. Na den middag kwamen steeds groote getallen maatschappijen aan. En 't was, na eene duchtige stort vlaag, dat do botooging om 3 I/4U. aanstapte. De zwarte wolken verdwenen en de zon vertoonde zicb. Vooraf stapten de parlementsle den De Nauw, Ducastel, senators Dobunne, Nichels, Vercammen, volksvertegenwoordigers kamera den van Geeraardsbergen, alsook Van Hooveldt, van Brussel; Sanders. Gent, enz. De Harmonie Verbroedering van Ronse, speelde krachtige mar- chen en was gevolgd van een vlagge- trofée en talrijke betoogers. Daarna kwam de Harmonie De Morgenzon van Audenaerde, met vlaggen en betoogers. alsook van Deftinge. De Harmonie De Piicht van Meenen, was talrijk opgekomen en gevolgd van vele vlaggen, vrouwen en mannen, waarna Kortrijk stapte. De Harmonie - De Zon van Wet- teren, mag oen sterk korps worden genoemd. Senator Van Fletteren stapte er achteren talrijk waren de betoogers die de vlaggen hunner or ganisaties begeleiden. Het muziek van Thollombeek was gevolgd van afgevaasdigden met groepen van Thollombeek,Vollezele, Herne en Hombeek. De Harmonie Les Prolétaires van Lessen, zag een belangrijke groep turneressen en turners achter zich stappen, evenals een trofee van banieren en zeer vele betoogers. Ook volgden het muziek van Deux-Acren, groepen van Enghien, llaine St- Pierre, enz. De Harmonie De Voorwacht van St-Amandsberg bij Gent, was vergezeld van den Turnkring «Voor waarts en zeer vele vlaggen en be toogers. Ook volgden Brussel, Ant werpen, Namen. Kwam dan Aalst met de Fanfaren Hand aan Hand en vele vlaggen en betoogers, alsook de Harmonie Arbeid en Kunst Nieuwerker- ken, Meire, Lede gingen het muziek van Denderleeuw vooraf. Volksver tegenwoordiger De Bruyn stapte midden de betoogers en vlaggen.Ook Sottegem, Hofstade en Gijsegem volgden. De Fanfaren De Voorwacht van Niuove was gevolgd van de groepen dier plaats. Meerbeke. Onkerzele, Schendelbeke, Overboelaere, Viane- Moerbeke, waarna de laatste groep, deze van Geeraardsbergen. Was de kleurenschakeering van banieren en de sneeuwwitte kleedij der jeugd treffend geweest, de groe pen van de feestvierende stad be haalden het pluimken. De «LustigeVrienden» zijn een korps zooals er in groote steden muziek maatschappijen zijn wier speeltui gen allerlei eigenaardigen vorm hebben. De Jeugdgroepen waren frisch en talrijk, en de vakbonden waren goed vertegenwoordigd. De nieuwe vlaggen van «Vrouwenbond en Fabriekarbeiders wapperden wijd en ffier naast de oudere broers uit. De Fanfaren «Do Verhroedering- blii s er sterk aan toe en 't is in deze machtige apotheose dat voor Gee raardsbergen deze welgelukte betoo ging eindigde. Onderweg was er vele sympathie. De omloop duurde ruim eèn uur, en 't wa« op bet einde dat eon stroom van hemelsch water de betooging uiteensloeg, 't Was een tegenslag, maar niettegenstaande ging de Mee ting in de - eestzaal door waar Ka merleden De Bruyne en Debunne het woord voerden. Onderlijnen wjj nog dat de chemi- nots die in den optocht marcheerden zeer tairyk waren. Ooze hoop en vertrouwen gaan nu verder naar de kameraden van Gee raardsbergen. Dat 'ze ruim gebruik maken van den tempel, hot machtige middel tot str;jd, feest en ontvoog ding dat heu ter beschikking is ge steld, en tevens om de schaar hoofd en geesteswerkors steeds talrijker te maken die den weg en do verde diging vinden onder de broede en reddende plooien dor roode banier, zinnebeeld van geluk, vrijheid en De Belgische Werkliedenpartij werd gesticht in l885. In 1925, den 15 Augustus a. s. te Brussel, zal zij haar 40° veijaardag vieren. De i5 Augustus zal dus een 011- ploffing van socialistisch leven in de hoofstad zien Wat is het programma der fees telijkheden 1. Om 10 uur, in de Witte zaal van het Volkshuis, te Brussel, ope ning van eene tentoonstelling van dokumenVen en herinntringssiuk- ken uit de eerste jaren van de ar beidersbeweging 2. Aanbrengen eerier herden kingsplaat op den gevel van het huis De Zwaan Groote Markt, Biuss 1, om 10 1/2 uur. Sprekers Bertiand en Anseele. 3. Om 12 uur, vorming van den s'oet. Om 1 uur stipt vertrek van de Madouplaats. De stoet is sa mengesteld uit de jeugd, de arbei- dersafgevaardigder, in werkkL edij, de vaandels der arbeideisorgani- saties. 4. Zoodra de stoet op de Groote Markt gekomen is, a) uitvoering door de harmonie van het Volkshuis van Brussel, van de Ouverture van Tannhauser (Ric hard Wagner) b) uitvoering van de kantate Solidariteit (Weyts) 5. Dadelijk na het concert, plechtige zitting van den Algc-mee- r.en Raad in de Zwaan Groote Markt. Redevoering var. Pg. Van- dervelde en van een afgevaardigde der Internationale zingen van de «Internationale»Redevoeringen er. zang worden door stemversterkers aan de menigte op de Groote Markt ten ge'noore gebracht 6. Om 8 uur, in de feestzaal van het Volkshuis, te Brussel a) Overhandiging van de vaan dels aan de vier Centrale organisa ties der arbeidersbeweging rede van Pg. de Brouckêre bij de over handiging van het vaandel van den Algemeenen Raad redevoeringen van de afgevaardigden der andere cmtrale organisatiis bij de over handiging van de verschillende vaandels. b) Rc-.levocringen door de vreem de partijgenoten (een Engelsch- man,eer. Franschman en een Duit schei) c) Overhandiging van eer, partij - teeken in goud aan de stichters der Partij. (Onder stichters moet men ver staan de nog levende kameraden die de kongressen te Brussel en Antwerpen in 1885 bijwoonden). De optocht waarvan de samen trekking geschiedt om 12 uur en het vertrek om 1 uur, bevat dus enkel de jeugd, de arbeidetsaf- vaardigingen in werkkleereu en aangeduid door hunne Centralen, alsook de vaandels. Gansch het socialistische België zal echter in de hoofdstad zijn (met het partijkenteeken op de borst) en een rood vaandeltje dat hij het vertrek zaf afgegeven wor den, in de hand). Gansch het soci alistische België zal zich langs heen den stoet plaatsen en de ar beidersjeugd groeten, toekomst van het socialisme, toekomst van het proletariaat De vermindering van 50 0/0 op spoorwegprijs is toegestaan aan allen die de feesten van 13 Augu stus willen bijwonen of er deel aan nemen, op het geheele spoor wegnet van België. Zij is toege staan niet alleen door do staats spoorwegen maar ook door de spoorwegmaatschappijen. De federatie dep Va den beeft een manifest vei waarmede de werkersbevolkin spoord wordt de 75000 metaalbewerkers te steunen, noodig is. Onze vrienden zouden in brieken en werkhuizen, de sche ronde moeten doen, en b gelegenheid cmhalieigc? richten. De Steungelden ontvangen, in de Bureelen on bonden. De Srntholicktirs.roepen o; zij vragen één uurken loon p en schrijven dat zij voor hunne stakende leden, 20,800 1 tlatj moeten uitbetalen, maa noq 72,000 stakende ni werkers in de andere Vak die hebben dan iederen dag 50 of 3 millinrn franken p noodig voor de stakers te steun Dat zijn nu die rijke katholie slechts met 3000 stakers voo vragen. Wat moeten die groo1 andere stakers dan doen Kameraden 1 Ge kunt begri er we el. zeer weel geid nd de stakers rekenen op uw we voel, doet uw plicht Helpt S Er bestaat nog een liber deken van de metaalbewerl Thienen. Die flinke blauwsel hebben den moed niet om te 1 en hebben zonder verzet de 1, mindering aanvaard doch dii hebben gevraagd om 10 uren te mogen werken om het loo met meer uren te arbeiden te inhalen Op 15 Oogst zullen het geren zijn die in de hoofdst len defileeren, hunne oudei len hun de haag maken morgen zullen de gestree] de oude strijders groeten die veel geschapen hebber de macht der toekomst gro' En wanneer het wiegelen van vlaggen door de strr trekken, zullen onze groo genstrevers teneer geslagi van te moeten bestatigen geen mededinging meer m is met onze sterkte. Ieder vlag zal in zijn plooien het symbool bevatl een werk gesproten uit de van den werkman. De bun vlaggen zal de inspanning 1 klasse betuigen die alle dingen gekend heeft, alle tingen, alle lasteringen, a wijten, maar die gelo haar ideaal had, om de krisissen te onderstaan e; doel te bereiken tegen w gerij Maar zoo onze vakbondei Volkshuizen, onze politiek! pen, onze bonden van vrou van de jeugd, onze kunst maak groepen, onze sportv giDgen vlaggen hebben doen voorbij trekken, heb ook instellingen waarvan drijvigheid moeilijk van de len op de straten kan terei men.Het zijn onze banken 1 verzekeringssocieteit, die n gewoonte hebben van cij kolontien te rangschikken toogers op den openbaren Men zal dus op 15 Oogst van La Prévoyance Soeu zien, daar zij niet bestaat, de stoet en in de haag zu verzekerden een legioen zi zullen er nochtans allen n Dat men oordeele de buiti van Brussel vormen een van 10 kilometers. Zoo mi wilde vormen der verzeker La Prévoyance Sociale it rangen van een meter, zo rang 19 (personen moeten ten. Dat zou de overgroo tooging zijn die men ooit zien hebben. Voor de vijftigste verjar Partij zullen de buitenlac t meer voldoende wezen, me groote omheining moeten 8 ken.

Recht en Vrijheid | 1925 | | pagina 2