PARTIJGENOOTËN ALLEN NAAR BRUSSEL Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. op 13 Oogst voor de 403te Verjaring der partij en hare Overwinningen te Feesten. Marokko-China. EN DE L1BERILEN Het gemengd nieuws Gemeentescholcn van Gent. 22« Jaar N° 33. Prijs per nummer 20 centiemen 16 Oogst 1928 Annoncen :i Vil Godsdienst cn Socialisme. JHEZD Rechterlijke annoncen 4 fr. per regel op Is en 2" bladzijde, 2 fr. op 3" en 4° bladzijde. Reklamon volgens ovoreenkomst. Alle briefwisselingen moeten elke week vóór Woensdag avoncj, 8 ure, ingezonden worden. Ongetoekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over workstakingen en gnovon moe ten door do Vakbonden goedgekeurd zijn. UITGEEFSTER SAM. MAATSCHAPPIJ «HET RECHT- Lokaal HAND IN HAND -, Molendries, Aalst. BEHEERDER-AFGEVAARDIGDE JAM BEKAERT. PostcheckrekeningN' 856SS Telefoon N' 128 REDACTIE ADMINISTRATIE Lokaal» Hand in Hand-, Molendries, 11, AALST ABONNEMENTSPRIJS 3 tnaandeu fr. 2,60 6 5,20 1 jaar 10,00 BUITEN BELGIE. )aar fr. 15,00 Men abonneert zich op alle postbureelen. i Abd-el krim staat aan't hoofd van 't Marokkaansch leger. Oor spronkelijk chef van den stam Beni-Ouriaghel. Na lang verblijf in Spanje keerde hij bij zijn volk terug, waar hij weldra baas werd, naar het Europeesch voorbeeld een leger tot stand bracht en door woord, plundering en dwang de omringende volksstammen ver overde en de mannen mobiliseer de. Men kent zijnen strijd tegen den Spaanschen dictator en verove- ringszuchtigen generaal Primo de Rivera, die er met al zijn milita risme den duim moest bij leggen en in 't zand bijten. Abd-el-Krim is nu in strijd ge raakt met Frankrijk. Men kent de juiste oorzaken daarvan zelfs niet. Hij heerscht over een 40o,oootal inwoners en beschikt naar 'tschijnt over een leger van 80,000 man (anderen beweren 20.000), kanon nen en een legerkorps, dat hij gansch aan 't reorganiseeren is. De Frar.schen hebben hunnen strijd in den beginne wat licht op genomen en zijn in terugtocht ge raakt, bij zoovere, dat de Marok kanen devallei van deOuerglia be dreigen, die tog toe eene onafhan kelijke zone gebleven was. Frank rijk, dat inzake grensomlijning van zijngebied, in kwestie kon geraken met Spanje, is met Primo de Rivera gaan onderhandelen en, na een akkoord met hem gesloten te heb ben, zou het nu den vrede voor stellen aan Abd-el-Krim. Indien hij niet aanvaardt wat waar schijnlijk is zou hij met een krachtig offensief af te rekenen hebben,... nieten 16 mogendheden van deze extraterritorialiteit Rusland heeft er aan verzaakt en de oorlog heeft er Duitschland en Oostenrijk van beroofd. De pogingen welke China aan wendde om zich van dat vreemde jnklos te maken, hebben niets dan zijne onmacht bewezen. De Chi- neesche nijverheid kan er hare produkten niet beschermen, door dat de invoerrechten op de vreem de hoogstens 5 0/0 bedragen. Overigens, de meeste groote Chineesche nijverheidstakken zijn in de handen of staan onder toe zicht van het vreemd kapitalisme. Het weze dan ook niet te verwon deren, dat mannen, vrouwen en kinderen op eene schandalige wijze uitgebuit worden. De ouders ont vangen per maand 2 dollars voor hunne kinderen meestal min dan 6 jaar oud als ze aan 'twerk gaan—, die van zonsop- tot zonsondergang werken (Staatsblad van Juni 1925 en in de fabriek, die ze bijna nooit verlaten, op stroo of brut katoen slapen om weldra te herbeginnen De internationale kapitalistische politie instrument van de schaamtelooze mannen van de orde heeft er steeds alle poging tot vereeniging der arbeiders en de enkele stakingsbewegingen on derdrukt. Vandaar de opstand, niet alleen van de arbeidende klas tegen hunne uitbuiters, maar ook van de nijve- raars tegen hunne vreemde schui mers.... a iha LI CHINA. Sedert eene halve eeuw strijdt er het Europeesch im perialisme 0111 voorrechten. Het Japaansch en Amerikaansch heeft er zich komen bijvoegen,en 't zijn, namelijk, de konferentie van Was hingtou in 1922 en bet ekonomisch verdrag van Rusland met Japan in 1924, die eenigszins een evenwicht tusscben de imperialistische klach ten hebben gebracht en enkele maanden den gevaarlijken wed ijver stilden. Die onderlinge strijd, die vooral op de 49 Chineesche havens ge richt was en waartegen het inwen dig verdeelde en dus ook machte- looze China niets kon, heeft er een regiem van extraterritorialiteit ge bracht, waarbij iedere mogendheid beurtelings eene gunstige voor waarde voor den invoer van hare eigene produkten zocht T hans ge- Wat beteekent dat alles In China eene machtige bevol king 45,000,000 zielen ver zwakt door onderlinge twisten, die uitgebuit wordt en eene ware mo derne industrie slavernij tegemoet ziet. In Marokko zoogezegde onbeschaafde volken die onder de heerschappij gebracht zijn van een bekwaam hoofd met Euro- peesche beschaving overgoten. De beide volken komen in opstand te gen het imperialisme van Europa en dat van h t Verre Oosten, op stand waarvan niemand de uitge breide gevolgen kan raden. De Marokkaansche beweging is verre van juist omlijnd te zijn. Wie zegt dat ze zich vroeg of laat niet uit strekke tot het kanaal van Suez Staan we met beide bewegingen, niet aan den vooravond van eene blokkade tegen Europa De Europeesche pers spreekt angstig over die vroegere wilde opstaudelingen Maar 't is niet met onmensche lijke halsstarige en ikzuchtige drijfveeren dat het kapitalisme rijn 40 jaar geleden kolonisatie op het «goed» spoor zal terugbren gen Die eens zoo gedweeë inboor lingen ontwaken uit hunnen langen slaap. De groote financiers en za kenlui gaan er mee af te rekenen hebben.. Dat de arbeiders waken 1 Dat ze zich meer dan ooit internationaal sterk organiseeren, willen ze tot geen kanonnenvleesch bestemd worden 1 M. Nog altfid beweren de tegenstre vers van allen aard, dat met den tri omf van 't socialisme den ondergang er is van de religio dat socialisme ook beteekent ongodsdienstigheid, godsdiensthaat, enz. Wat er ook van zij roods lang weten do arbeiders dat het er alléén bij de socialisten gaat om do stoffe lijke, zedelijke en intellectueele ver betering van hunne klasse. Wij willen eenvoudig godsdienst zin ais privaatzaak beschouwen.Zoo als iedereen vrij is een kostuum te dragen naar zijne keuze zoo is ook iederen monsch vrij den godsdienst to belijden, welken hij wil. Wij hebben het recht den katho lieken godsdienst te kritikeeren, daar waar hij aanmatigend to werk gaat. Als wij zoggen geen onkelen godsdienst zou mogen ondersteund worden door don Staat, dan zijn wij toch wel op den rechten weg ge zien godsdienst privaatzaak is en de Staat daar niets mee to maken heeft, en de ongodsdienstige niet mag go- dwongen worden de roligio te onder steunen. Ook wanneer de godsdienst de wetenschap tracht to dwarsboomeD, te belemmeren in liaro vlucht waarom zouden wij dan niet de we tenschap steunen,wat eenvoudig een plicht is ons opgelogd door het ge zond verstand En dat godsdienst en wetenschap dikwijls mot mekaar in strijd zijn, bewijst de geschiedenis. Hoe meer do godsdionst hem zal aanpassen naar den graad van ont wikkeling, naar do zeden en de ge woonten van het volk hoe meer kans hjj heeft zich te kunnen staan de houden. Het zal wel vreemd klin ken, dat in de portalen van Roomsch katholieke kerken in Amerika dans- kaartjes verkocht worden en men or piiopaganda maakt voor bethal met toestemming en medehulp der priesters! I-Iior nochtans wordt het dansen bekampt door de geestelijk heid. Maar eons komt de tijd,dat men hier denzelfden weg zal opgaan. Wie den katholieken godsdienst wil boter kennen,leze liet vermaarde hoek Het Pausdom in zijne werk zaamheid op maatschappelijk en geestelijk gebied door graaf Van Hoensbroech, uitgegeven te Leiden, bjj A. H. Adriani. Het is onpartijdig geschreven en bevat >lo groote dwa lingen van het Pausdom - maar ook tiet goede wat het verricht heeft. Als socialist kunnen wjj dus iedere godsdienstige overtuiging eerbiedi gen we gelooven nochtans in do wetenschap en in don vooruitgang der samenleving. Er zijn bij ons ge- loovigcn 011 niet-geloovigen; dat ver schilt van streek tot streek en van land tot land.Het volstaat bij ons dat ze proletariërs zfju en als zoodanig don klassenstrijd erkennen, om iu onze organisaties opgenomen te worden. Dat is evenzoo hetzelfde, bjj do ka pitalisten. Wij hebben gezien dat en iberalo vrijdenkers én katholieke geloovigen hand in hand gingen om den geldzak te verdedigen. De paus heoft daarovc-r den banvloek niet uitgesproken. Wij werklieden, moe- teffdus in denzelfden zin handelen. De godsdienst is een geduchtig wapen geweest in handen der katho lieken. Heden schijnt die tijd voorbij te zijn. Bost zoo. De ovortuiging en de gedachte, dat do plaats van iede ren werkman ODder het rood vaan del is, wint dus meer en meer ve,ld. De roode vaan is immers brood ge noeg om allen te omvatten. A. VIJVERMAN. De liberalen hebben dan samen met do reactionnairsto katholieken tegen do regeeringsverklaring gestemd en dus hun steun-gowei- gerd. Wat wil zeggen dat zo allo democratische hervormingen zullen tegenwerken en bekampen.Kome er van wat wil, de democratio zal ha ren weg voortzetten zonder de libo- ralon. Wanneer men de geschiedenis op diept on de liberale beweging volgt van bij haar ontstaaD, vóór de om wenteling van 1848 tot op onze da gen, dim kan men wel constatooren dat zij volksgezindheid gehad heoft in vroeger dagen zo heoft gestreden voor de rechten van hot individu, toen de Staat deze verdrukten en ko ningen onbeperkt heerschten. Ze hoeft ook gestreden tegen het dog ma en hot vrij onderwijs bevordert. Het liberalisme is vervat in deze woorden onthouding van Staats wege, laissez faire, laissez passer, anticlericalisme. Aan wat is nu het verval, de ont aarding en verkwijning der liberale partij te wijten Dat zij geen oog gehad lieeft voor de werkersklasse en slechts do be langen dor rffko burgerij verdedig de. De politiek van het laissez- faire is verouderd de nieuwe po litiek gaat van het begrip gemeen schap uiten verwerpt liet indivi dualisme Alle anticlericalisme hooft de liberale partij in den laat- ston tijd over boord goroeid. Lo Peuple stelde overlaatst nog de vraag en dit terecht wat de liberalen nog belet om tot de katho lieke partij (oude conservatieve par tij) over te gaan Ja,wat belet er boa nog De demo cratische elementen sluiten zich aan tiij de socialisten en er blijft nog alleen een groepje over, even reac- tionnair, even oonsorvalief, even patriotard als het groepje der oude katholieken. Zien wij niet dat de klassenstrijd scherper afgeteokend is of wordt Gaat men naar twee partijen 'f?? Gaat do liberale partij die iuzin- king, welke zo heden ondergaat,nog te bóven komen Zal zij er het hoofd bij neer leggon? Wij willen goon profeet zij», maar als Staatspartij komt ze haast in geono aaumerking meer. Op een 011- middelijk horstel kan zij niet reke nen. Geen jonge elementen verster ken haar of stuwen nieuw bloed in hare aderen. A. VIJVERMAN. Wanneer het niet een moord is, dan is hit een brand, wanneer het geen brand is dan is het een auto voor personen vervotr die in een kloof rijdt, ten minste het een lo comotief zij die de reizigers in een helling sleept en waarin de reizi gers al hun vertrouwen hadden geplaatst, aanbiddelijk als een schoone vrouw, maar gevaarlijk als deze. In het kort, het zijn niets dan geweldige stCrften, gebroken rib ben, rijkdommen verwoest. Het slechte afschaffen, is gemak kelijker te zeggen dan uit te voe ren geldelijk er aan bijdragen is heel eenvoudig het is voldoende de gewilde verzekering aan te gaan, en ieder goede Sooialist plaatst ze in La Pievoyacce Sociale Zijnen plicht doen tegenover een instelling der Partij is een goede wijze van de 40' verjaring van be staan te vieren van de B. W. P. Het moet, dat op 15 Oogst, onze Veiztkeiings-Kooperaticf een groo te vooruitgang te boeken heelt. Goed onderwijs. Belang van ouders en kinderen. Scholen met vierden graad. Han- dols-viordogradeu voor meisjes. Middenstad VOLDERSSTRAAT- (7e, 8e 011 9e studiejaren). Brusselschepoort CAPUCIJNEN STRAAT (7o en 8e studiejaren). BrugschopoortCASINOSTRAAT en HIP. LAMMENSTR. (7e, 8e en 9e studiejaren). Dampoort GILDESTRAAT (7e en 8e studiejaren). MuidepoortSL1J PSTR A AT (7e en 8e studiejaren).

Recht en Vrijheid | 1925 | | pagina 1