Eene indrukwekkende Betooging te Brussel. Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst DE GROOTE DAG. De Belgische Werkliedenpartij viert haar 40jarig bestaan. 22e Jaar N° 34 Prijs per nummer 20 centiemen 23 Oogst 1925 Annoncen RECHT VRIJHEID Rechterlijke annoncen 4 fr. per regel op 1' en 2® bladzijde, 2 fr. op 3" en 48 bladzijde. Reklamen volgens overeenkomst. Alle briefwisselingen moeten elke week vóór Woensdagavond, 8 ure, ingezonden worden. Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingon en grieven moe ten door de Vakbc .den goedgekeurd zijn. UITGEEFSTER SAM. MAATSCHAPPIJ «HET RECHT» Lokaal HAND IN HAND», Molendries, Aalst. BEHEERDER-AFGEVAARDIGDE J R.H BEKACRT. Postcheckreliening N' 85686 Telefoon N' 128 REDACTIE ADMINISTRATIE Lokaal» Hand in Hand», Molendries, 11, AALST ABONNF.MENTSPIUJS 3 maanden 6 1 jaar jaar fr. 2,60 5,20 10,00 BUITEN BELGIE. fr. 15,00 Men abonneert zich op alle postbureelen. Verleden Zaterdag,15 Oogst,vierde onze partij haar 40jarig bestaan, door eene reoks feestelijkheden, te Brussel. In do Noordstatie en aan den Allée Verte was het bij onze aankomst om 9 uur reeds zeer druk. Het weèr viel meè en alles beloofde voor de betoo ging 's namiddags. In het Volkshuis was het een ge woel zooals in de groote dagen. Om 10 uur werd deTentoonstelling der partij documenten geopend door gezel Kamiel Huysmans, Minister van Wetenschappen en Kunsten. Een blik in deze Tentoonstelling was merkwaardig en verwekte een goeden indruk. Op de Qpoote Markt, aan De Zwaan Van de Tentoonstelling gingen we in der haast naar de Groote Markt, waar in het lokaal «De Zwaan»,wieg van do B. W. P. de veteranen Ber- trand in het fransch en gezel Ansee- le in het vlaamsch het woord zouden voeren. Aan het lokaal wapperde de roode vlag en een spandoek meldde HIER WERD DE BELGISCHE WERKLIEDENPARTIJ IN 1885 GESTICHT. Voor eene dicht opeengepakte me nigte namen onze veteranen aldaar het woord. Na die beide redevoeringen, welke met de meeste aandacht werden aan hoord, werd de herdenkingsplaat onthuld. Vorming wan den Groot' schen Jubelstoet. Is me dat een drukte ginds aan de Leuvensche Poort. Duizenden partij- genooten wemeion op de lanen.Fan- farenmuziek vlaagt af en tee als een onweer over de stad. Strijdliederen weergalmen. De feestkommissarissen zijn in de weer. Zo moeten de plaats aanwijzen waardeverschillende groepen zich in 't gelid opstellen kunnen. Ze zwaaien roode vaantjes. Hier zijn do jongens uit Antwer pen turners, Ajotters, jongens meisjes. Leuven komt toe. De mannen van Quaregnon brullen er maar op los, geestdriftig. Op een zwaar natiepaard zijn twee gezellen gezeten,die straks voor den stoet zullen uitrijden. Wie zijn die netjes in't grijs uit gedoste knapen en meisjes 't Is Mechelen. Ze oogsten bijval op hun vlaggen doortocht. Daar stappen de jonge wachten van Limburg aan. Het schouwspel op de lauen verrukkelijk het is eengestippel van wit en blauw de pakjes der turners en turnsters. Demijnwerkors uit Wallonië wor den toegejuicht. Het is kwart over eenen wanneer gezel Van Roosbroeck.die zich waar lijk heeft ingespannen om de feesten te doen slagen, het teeken tot ver trekken geeft. Het is een stoet van verscheidene kilometers lang die zich voortbe weegt. De jeugdgroepen uit Antwerpen stappen vooraan.De gelederen zwen ken langsheen het Noordstation de Centrum-lanen op. Op een loopje. We trippen naar de beurs daar moet do aanblik van de defileerende massa overrompelend zijn Aan de Beui«s. Hot pleintje voor de Bours en do trappen van 't gebouw werden voor behouden aan de leden van den Al- gemeenen Raad, do vreemde afge vaardigden,die met 42 zijn en 22 lan den vertegenwoordigen. Op de trappen hebben de harmo- ii\ Vrvrtfnit - van frAnt. GD a ï.'AVfV De geestdrift stijgt met oogenblik- I hoofd Nu volgen de glasblazers kon en <le aandoening daal tin do har- I met hun lange pij pon, de lederbower- ten,niemand haddurvendenken dat't j kers mot hamers en messen en lede- oie Vooruit van Gent en L'Avc- riir van Frameries plaats genomen. Om de beurt zullen zij tijdens het voorbijtrekken van don stoet opbeu rende marchen spelen en zulks ge beurt aan elke zijstraat van de lanen langswaar do st06t trekt. Aldus hoe ren de betoogers aanhoudend muziek on vormoeien de spelers zich niet zoo onmonschelijk als in andere botoo- gingen. Het wachten duurt hier niet lang!; men heeft genoeg te doen. Men ont moet kaïneraden men geeft zijn in drukken over het welslagen van het eerste gedeelte van hot programma. Op de lanen ziet men de massa der belangstellenden steeds aangroeien Het weder is zooals liet moet zijn niet te warm en tocli zacht,alles valt mee Er rij (ft geen enkelo tram meer Om 2 uur hoort men in do verte handgoklap en gejuich. Daar zijn ze Ja, daar zijn ze Vooruitdreunt er op los en de stoet trekt onder daverend handge klap en geestdriftig gejuich voorbij Twee ruiters openen den optocht Zij zitten op schonkige paarden. Antwerpen is aan de eer. Het groot spandoek van de Antwerpsche Gouw der Socialistische Turners gaat onze heerlijke jeugd vooraf. Antwer pen is aan de eor en ze komt haar toe Ha, wat een prachtig schouwspel, die gezonde knapen en meisjes, die, terwijl zij het klassieke eere saluut geven,voorbij trekken. Maar zullen we kunnen zeggeu welke van de schoonste en de talrijkste waren, als ze allen schoon en talrijk zijn en zo met dezelfde toe wijding en trots dezen heuglijken dag vieren Nochtans bekomt eon dor grocpen een uitbundig suk ses. Het is de kultuurgroep, met haar plezierige kartels, haar kleur rijke kleeding, haar prachtkerels, welke van gezondheid, kracht en le vensblijheid getuigen. Ze roepen ons het blije Heil toe en zingeu hun beste stapmar- schen. En nog maar altijd trekken de tur ners van de provincie Antwerpon voorbij. Mechelen en Turnhout ko men aan de beurt. Limburg heeft zich bij Antwerpen aangesloten zoo mooi ging zijn. Niemand was zioh ervan bewust dat een dergelijk leger van socialistische strijders aan het groeien is. Ook kwam er geen einde aan het gejuich van do voor aanstaanden en velen zijn er die in stilte een traan wegpinken. De Stakers I Onmiddellijk achter Antwerpen gaat een afdeeling der slakendo me taalbewerkers. Of die worden toe gejuicht 1 Zo zijn in hun werkpak uitgedost en hebben hun gereedschap bij. Daar hebt ge de pudler hier zijn de kerels die met tangen en stangen het gloeiend staal bemeesteron, hier zijn de reuzen die het ijzer met hun voor hamers pletten en smeden. Wat is dat schoon 1 Waarom wil men zijn toevlucht nemen tot Jzinnebeelden, als men den arbeid wil verheerlijken als men vaststelt hoe machtig het zicht van deze oenvoudigeSarbeiders in hun arbeidspak u aangrijpen kan en de fljnsto weefsels van uw ge moed doet trillen. De boekdrukkers rijden een klein werkhuis rond, en zij genietenjniet minder toejuichingen dan do metaal bewerkers. Ec de stoet der jeugd herneemt. Vlaanderen is nog steeds aan do beurt. Ansoelo's kleinkinderen trek ken voorbij. Brrvo Ge kunt deuken hoe Vooruit achter ons er op doorklopt. Jongens, jongens, we staan te trappelen van geestdrift De marsch dien Vooruitspeelt is uit voor dat do laatste groepen van Gent voorbij zijn en L'Avenir van Frameries wil zijn speelbeurt herne men. «Neen! neen roept [Anseele, het zijn nog die van ons En Vooruit valt terug aan, dat de lucl\t er van dreunt 1 De Vlaamsche jougdgroepen heb; ben een half uur noodig om voorbij te marcheeren. De Brusselsche, waaronder zeer lieve mot looyer en kransen, stappen gedurende vijftien minuten. De stielen. Het programma meldde dat een af deeling van de voornaamste stiel- mannen in don stoet zou gaan, maar had or iemand voorzien dat dit ge deelte zoo aandoenlijk grootsch zou zijn? Neen, en daarom is do indruk des te sterker. Daar trekken voorbij de metaal bewerkers. Achter hen de mannen van hot Nationaal Syndikaat en van de tram. Zy dragen oen kleine loko- motief.door eeD der hunnen kunstig gemaakt. Een groep tolbeambten wekt groo te belangstelling. De mijnwerkers hebben een mooi spandoek Sedert en voor altijd getrouw aan onze ge liefde B. W. P.» en daarachter stap pen zij in hun arbeidspak met het lampje en het houweel. De flinke hiorcheuses hebben zich bij hen gevoegd. Na de steenhouwers stap pen onze zakkenmaaksterS Ha 1 de sclioono kleurrijke groep die zo vormen, zooals ze naar hot werk gaan, met de netjes gestreken blau we schortenen eeu sierlijk geknoop- ten, wit gebolden zakdoek om hot ren schorten. Dan hebt go de voe dingsnijverheid, brooddragers, bak kers en de jongens van de Roode Vloot 1 Of er gejuicht wordten om te sluiten draagt men de schoone tafereelen welke Lodo Segers voor den A. D. B. schilderde. We hebben natuurlijk niet kun nen weergeven den grootschen in druk welken dit gedoelto van don stoet op do toeschouwers maakte, maar men had hot nog meer mogen uitbreiden en hot denkbeeld mag niet verwaarloosd worden voor vol- gondo bctoogingen. Da vaandels I Ten slotte komen de vaandels! Een vaandrig, één vlag! Vierduizend! De oude Waalscho vlaggen, zwaar, met gouden letters op tluweelen grond en dejongere Vlaamsche vlag gen in mooie roode zijde, die licht opfladdert in den wind en met schoone motieven versierd is. Vier duizend We wiston niet wat dat was, vierduizend vlaggen.Nu weten we het. Het duurde een uur eor ze allen zijn voorbijgetrokken en het is een eenig schouwspel voor oog en hart, want elke vlag is een werk en de getuigo van ontelbare strijden. Rond die vlaggen is er geweend en gevochten en onvermijdelijk en teeds en altijd voor hotzolfdo do bevrijding der arbeiders. Er komt oen oogenblik dat do vlaggen- als een beweeglijk woud naar links voortschuiven en de jeugdgroepen op don terugweg als een zilveren stroom naar rechts voorttrokken. Dat is wol hot hoogtepunt der be tooging, die twee uren duurde. 0|) de Groote Mark!. Te 4 ure komt het hoofd van den stoet op do prachtige plaats aan. Op cirkelvormige wjjzo draait hij rond de défilé, ovorgetelijk, duurt één uur, waarna de CantateSolidariteit van partijgenoot Woyts wordt uitge voerd. onder leiding van den toon dichter en met de modoworking van de Harmonie van hot Volkshuis van Brussel on 7oo uitvoerders. Tliebaansche trompetten heffen daarna een Jubelmarsch aan, waar na Vandorveldo aan hot woord komt. Zijne rede wordt door 12 luidspre kers aan de monigte op do Groote Markt overgezet. Het is een onvergetelijk oogenblik, die tranen in do oogen verwekte, toen na het eindigen zijner redo on zen vriend Vandervelde op liet bal- con van het huis «De Zwaan» ver schijnt en uitroept: LevedeBelgi sche WerkliedenpartijLeve de In ternationale Hot volk antwoordt Leve Vanderveldo. Nadien speelt do Harmonie van Het Volkshuis het openingstuk Tanhauser van Richard Wagner, waarna Victor Adler spreekt in naam der Internationale, en tot slot, door den Tenor Tilkain Servais, do Internationale wordt gezongen waarvan het refrein door de monigte wordt medegezongen De Feestzitting in het Volkshuis. DE OVERHANDIGING DER KEN- TEEKENS AAN DE STICHTERS DER PARTIJ. Na de uitvoering van het eerste deel van het kunstprogramma,wordt overgegaan tot hot overhandigen der gouden partykenteekens aan de stichters van de partij. Op het too- neel nemen plaats De vjjf ministers en het bureel van den Algemoenon Raad. Partijgenoot Vandervelde zit voor en vorloent dadelijk het woord aan Jozef Wautors. De roerendo rede, welko Wautcrs mot zijn gewone geestdriften met ontroering heeft uitgesproken, wordt door de gansche zaal, die als geëlek- triseerd is, hoflig en lang toege juicht en menigen ouden strijder zien wij een traan wogpinkec. Er wordt dan overgegaan tot de reiking van het gouden partijken- tceken en van een diploma aan do nog levende deelnemers uan het eor- sto partykongres dat in 18851e Ant werpen werd gehouden. Als Anseele de eerste wordt opge roepen, juichen al do nanwezigon lang toe.Do volgende partygenooten worden dan beurtelings opgeroepen en toegejuicht Diorickx, Engels, Boeken en Ber- trand (Brussel) Van Kol (Holland) Romain Van Loo, Jean Bossiers, Pierre Lalemaud, Thomas Van He- melrijck.P.Francois (Brussel); Th.De Ketel, Pr. VanLangendonck(Leuvon); Karei Poolman, Jules Gysberghe, Nikolaas Jacobs, Pierre Lejeune, Mathieu Malompró, Leroy Alfred (Givel) Maur. Ronson (Thuin); J.B. Do Bouillon, J.-Bte Thomas, Jules Mansart (Zinnik) Hector Coureur (Zinnik). Van Kol 011 Van Hemelryck waren niet aanwezig en haddon zich laten verontschuldigen om gezondheids redenen. Ook aan Baeck, de oudste verko- zeno van den Algemeenen Raad, wordt een gouden gedenkpoDniDg gegeven. HET OVERHANDIGEN DER PARTIJVAANDELS. Do vior zoer kunstvolle vaandels dor centrale partijorganismen, de Algemeone Raad,do Syndikale Kom missie, hot kooperatiof Bureel en de Federatie der Mutualiteiten, ver schijnen op het tooneel, gedragen door vier flinke turners. Vanderveldo geoft liet woord aan Louis de Brouckère, die de gelegen heidsrede uitsprak. Na do hulde der partygenooten van den vreemde, wordt deze groote dag op eene plechtige wjjze gesloten. Na de redevoeringen, ging li6t tweede gedeelte van het koncert programma door. Het was door hel zingen van do Internationale be geleid door het orkest, dat de party gonooten afscheidvan elkaar namen, mot in hun hart een vlam van geluk kige trots om het bereikte en in hun hoofd oen vaster geloof en het taai voornemen om het Belgisch proleta riaat naar nieuwe veroveringen oj te voeren.

Recht en Vrijheid | 1925 | | pagina 1