ACTIE. ubelstoet Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. Dertig jaren Socialistische Een hooge onderscheiding. Feestelijkheden J ubelcantate Mijn Hoekje. PUIK KUNSTGONCERT 22* Jaar N° 35. Prijs per nummer 20 centiemen 30 Oogst 1925 Annoncen DE PROVINCIEVERKlEZINGEiX. in 's. 1875 Het 50jarig Jubelfeest 1925 Soc. Vlasbewerkersvereeniging van Gent. UITYOEJMHG 2)<? massa vergeef niet Partijgenooten. Rechterlijke annoncen 4 fr. per regel op Is en 2° bladzijde, 2 fr. op 3" en 4e bladzijde. Reklarneii volgens overeenkomst. Alle briol'wisselingon moeten elke week vóór Woensdagavond, 8 ure, ingezonden worden. Ongeteokonde brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moe ten door de Vakbonden goedgekeurd zijn. UITGEEFSTER SAM. MAATSCHAPPIJ «HET RECHT. l.okaal IIAND IN IIAND», Molendries, Aalst. BEHEERDER-AFGEVAARDIGDE JAM BEKAERT. PostcheckrokeningN' 85S8B Telefoon N' 133 REDACTIE ADMINISTRATIE Lokaal» Hand iulland», Molendries, 11,AALST A BONN FM F.NTSPB IJS 3 maanden 'r. 2,60 6 5,20 1 jaar 10,00 BUITEN HELGIK. jaar fr, 15,00 Men abonneert zich op alle poslbureeleu. Onder het oogpunt der volksgezond- 5 heid ging het socialistische Henegou wen verder dan de bestrijding van de longtering, waarover wij in een vorig artikel spraken. Het richtte daarenbo- ven dispensaria in tegen de syphilis, die verschrikkelijke ziekte die ten ge- j volge van den oorlog zooveel nieuwe j slaclitoffers heeft gemaakt. Het nam II" een actief deel aan den strijd tegen den kanker en het inzicht bestaat over 11 i korten tijdeen instituut van den kanker tot stand te brengen. In 1504 reeds werd te Bergen een dispensarium inge- i richt tot verzorging der ankylosto- 'S masie de doodènde beroepsziekte die de mijnwerkers kwelt. 11 Henegouwen heeft dit alles willen bekronen door de oprichting van een werk, dat niet alleen eenig is in België en in Frankrijk, maar zelfs, als alge- meene organisatie, eenig is in Europa. Wij bedoelen het Gezondheidsmu seum en het Bacteriologisch Instituut, 't Is daar dat in groote, prachtige labo ratoria, voorzien van de toestellen die 1 beantwoorden aan de strengste ver- eischten van de hedendaagsclie weten- j schap, al de vraagstukken ingestudeerd worden met betrek tot één strijd tegen de besmettelijke ziekten en alles wat verband houdt met de gevallen van ongezondheid die bestaan in de pro vincie. 't Is daar dat men zicli bezig houdt met de kontrool over de ont- 18 met de gezondheid der woningen, met het nazicht der bouwmaterialen, enz. Onze vrienden van Henegouwen zijn fier op die instelling. Zij hebben meer dan gelijk. Waar ontmoet gij in onze provincieraden van Vlaanderen, waar de klerikalen steeds het goed en het slecht weder maakten, die onop houdende bezorgdheid om de volksge zondheid anders dan in woorden Wij aarzelen niet te verklaren, dat erin j Oost- en West-Vlaanderen op dat ge- I bied van provinciale zijde zoo goed als 1 niets gedaan werd. Waar er wat ern stigs tot stand kwam geschiedde het 11a i den oorlog, 't is te zeggen als het zui ver algemeen stemrecht eene belangrijke socialistische vertegenwoordiging in de provincieraden bracht. In het domein der volksgezondheid, evenals in zoo veel anderen,zijn de katholieke provin ciebesturen beneden haar taak geble ven 1 en ll'ij- ier- lan alle alle Als wij zeggen dat onze vrienden van Henegouwen eene bijzondere krachtsinspanning gedaan hebben op eel- het gebied van het onderwijs beweren wij iets dat van zelf spreekt. Het kan niet anders of met een socialistisch be- i stuur moet het onderwijs bevorderd I worden. Want wie de werkende klasse 1 wil verheften, wie haar wil maken tot de draagster van een nieuw maatschap pelijk tijdperk kan het slechts met eene 1 werkende klasse die goed onderwezen J" Wie zegt socialisme,zegt beschaving. En wie zegt beschaving, zegt onder, wijs. Geen wonder dus dat onze Waal- j sche partijgenooten de woorden van 1 EmielVanderveldetot de hunne heb i ben gemaakt Er moet niet alleen PÜ voor ons gestemd worden, maar met ons gedacht worden. Wij vinden die IT 7 schoone spreuk terug aan het hoofd van de brochuur, waarin gehandeld wordt overwat.de Henegouwsche socialisten in het domein van het onderwijs ver- wezenlijktjiebben.Eiulat is niet weinig. Het lager onderwijs behoort niet tot de bevoegdheid van de provinciebe sturen. Hadden wij erin kunnen door dringen, zeggen|de socialisten van He negouwen, onze provincie ware deze met de meeste onderwezen lieden. Welk een edele ambitie Maar zij heb ben hunne schade ingehaald voor wat het technisch onderwijs betreft. Voor liet lager volksonderricht heb ben zij nochtans gedaan wat de finan- tieele middelen maakten. Terwijl in 1894 slechts 130,000 fr. uitgegeven werd voor het bouwen van schoolloka len, besteedt het socialistisch provin ciebestuur daar nu gemiddeld i,iioo,ooo frank per jaar aan, In Henegouwen werden de eerste normaalleergangen ingericht om den handenarbeid aan te leeren in de scho len. Daar werden ook, vóórdat de wet er zich mede bemoeide, het eerst de vierde graden ingesteld. Maar wij spra ken, onlangs nog, ter gelegenheid van het jubileum van Paul Pastur reeds zoo dikwijls over de uitbreiding van het technisch onderwijs in Henegou wen, waarvan de Hoogeschool van den Arbeid den schoonsten perel is, dat wij ons van het aanhalen van bijzoaderhe- den kunnen ontslaan. Een paar verge lijkende cijfers nochtans, die de dertigjarige vruchtbare provinciale actie der socialisten uit Henegouwen bewijzen, dienen vermeld. In 1895, als onze partijgenooten een deel van het Bestuur uit de handen der klerikalen rukten, bestonden ar in gansch de provincie slechts 16 scholen voor nijverheidsonderwijs er zijn cr 1*1 68. In 1895 bedroeg het getal leer- lingen 5,365 nu 18,106. Op het gebied der algemeene volks opvoeding werd dezelfde vlucht geno men. 't Is in Henegouwen dat liet eer ste provinciale werk van den vrijen tijd werd gesticht, werk dat de Oost- Vlaamsche katholieken stelselmatig weigeren op te richten. In 1924 werden doorheen gansch de provincie meer dan twee duizend volksvoordrachten over allerlei onderwerpen gehouden. Van 1895 tot 1904, dus in nog geen tien jaren, groeide het getal boeken in de bibliotheken aan van9,7io tot 22,277. Men mag genist beweren, dat in He negouwen de meeste geschoolde arbei ders wonen. Ziedaar wat meehelpt aan de verheffing van de werkende klasse, aan den bloei van de nijverheid en aan den welstand van het land Wij weten wel dat de katholieken onze vrienden uit Henegouwen beschul digen van geldverspilling. Wij stellen echter vast dat in het klerikale Oost- Vlaanderen de begrooting van 1925 bijna NEGEN MAAL en in het kleri kale West-Vlaanderen bijna ZES MAAL grooter is dan in 1913 tegen on geveer vijf maal in het socialistische Henegouwen. Maar dat is eene andere historie waarover wij van nu tot aan de provin ciale verkiezingen nog het een en ander zullen te zeggen hebben. Gust. BALTHAZAR. Menigeen zal vreemd opgekeken hebben bij al de herrie welke rond de benoeming van Stijn Streuvels tot Offi cier in de Leopoldsorde is ontstaan, en wij niet het minst. Wij gelooven wel te mogen veron derstellen dat het niet noodig is over Streuvels' verdiensten als schrijver in een ellelang artikel uit te wijden, dat laten wij aan meer bevoegden over, maar dat liet zal volstaan onze lezers zijn naam onder oogen te brengen, op dat zij begrijpen dat het hier een van Vlaanderens grootste kunstenaars geldt. Streuvels heeft toch kunstgewrochten voortgebracht. In al zijne werken komt de zHivere Vlaamsche ziel tot uiting. Met een ongeëvenaard talent weet hij er in de fijnste gewaarwordingen van weer te geven, en dit doet in een kern achtige taal welke door haar kleur en haar rijkdom een kostbare perel wordt. Wie las niet met onuitsprekelijk ge noegen en soms diepen weemoed Streuvels' heerlijke bladzijden waarin hij tot de arme menschkens gaat, hen met een ongekend psychologisch door zicht ontleedt als hij hun arm ellendig leven, hun schrijnende smart en hun luttele vreugde onder woorden brengt. Daarom alleen al, om zijn diep men- schelijke gedachten, zijn diep gevoeld mededoogen en zijn onmiskenbaar leed hebben wij hem lief, want daar heelt hij onze gevoeligste snaar aangeraakt. En de kortzichtige keffertjes der Fransschrijvende pers die het noodig achtten 'van de gelegenheid gebruik te maken, om nog eens al hun haat voor al wat Vlaamsch is te verkonden, wek ken slechts ons misprijzen op. Zij be weerden namelijk dat het onwaardig was zoo'n hooge onderscheiding toe te kennen aan iemand die in zijn schrif ten van binst den oorlog een levendige sympathie voor de Duitsche kuituur had te kennen gegeven, en haalden tot staving daarvan geheel uit het verband gerukte volzinnen aan uit zijn Oor logsdagboek In de Ylaamsche kranten werd er daarentegen op gewezen hoe Streuvels in datzelfde boek, alsook in verschei dene Hollandsche kranten, zich in on gunstigen zin over de Duitschers en over de gevolgen voor ons van eene door hen mogelijkerwijze behaalde overwinning uitliet. Dit volstaat voor ons. Wij juichen partijgenoot Kamiel Huysmans, minister van Kunsten en Wetenschappen, volmondig toe om zijn kloek besluit. En wij vermeenen dat alle weldenkende en onbevooroor deelde lieden, zelfs al spreken zij een andere taal, het met ons eens zullen zijn. Voor een genie buigen wij het hoofd.. Het weze tevens een vingerwijzing voor degenen die de Vlaanïschgezind- heid meenen in pachtte hebben. Ook de socialistische arbeiders, en vooral degenen onder hen die denken, weten aan den strijd om de Vlaamsche rechten het noodige belang te hechten en hem de plaats te geven welke hem toekomt in hun eerlijken en onover troffen strijd om het recht op een menschwaardig bestaan. STON STORKEN. der der ZONDAG 6 SEPTEMBER 1925 O111 10 uur 's morgens,PLECHTIGE FE EST VE RG A D E RIN G in het Feest- lokaal Vooruit, St. l'ietersnieuwstraat. Toespraken door de afgevaardigden der verschillende syndikaten en partij- groepen. Om 4 uur GROOTE Bijeenkomst op de Vrijdagmarkt,0111 3 t[2 uur. Om 6 uur in de Groote Hall van het Feestpaleis (Park), de leden der vakvereenigingen en partij KOSTELOOS aangeboden. (10,000 zitjilaatsen). Medewerking van gekende Kunst- zangers, der Harmonie Vooruit het Soc. Mannenkoor De Marxkring eener (IOOO uitvoerders) Woorden van DAAN BOENS. Muziek van JEF VANDER MEULEN. Menige strijder is dikwijls ontmoe digd, wanneer zijn werk zoo zeer niet geacht wordt dan dat van anderen, door zijne strijdmakkerswanneer men hem zoekt in de schaduw te stellen en belet vooruit te gaan wanneer men, achter zijn rug en 111 't geniep, scliunni gen praat vertelt en lastert.... Edoch de massa, algemeen genomen, oordeelt rechtvaardig over het voor haar gedane werk. Menigen vooraan staanden zou het allicht niet volgehou den hebben ook Anseeie wankelde een oogenblik en gaf eens zijn ontslag in de partij (men leze Terugblik ware het niet dat de leiders telkens de genegenheid, de verkleefdheid en den dank hadden der massa, waarvoor ze kampten. Neen, het volk vergeet niet Doe wel en ziet niet om 1 Dat blijft steeds de beste levensrichting. VERITAS. Leest en verspreidt Recht en Vrijheid hot eonigste blad vaD het Arrondissement Aalst, die de belangon der werklieden verdedigt. Ze was nog zoo jong, in den vollen bloei van haar leven, verla ten van haar man, die ze zoo teêr beminde, en die haar de zorg der twee kinderen had gelaten. Ze vertelde 111e Driejaren leefden we gelukkig hij was werkzaam, oppasseud, be minde me en zijn kinderen tot op zekeren dag. dat hij met een ander vrouw kennis maakte. Zijn loon ontving ik niet meer als vroeger; regelmatig blei f hij uit, en toen ik hem zijn gedrag van vroeger herinnerde en het verge leek bij dit van den oogenblik, wierd hij woedend en brutaal. Toen ik vernam dat hij betrek kingen had met eene andere vrouw, verweet ik hem zijne ontrouw, en dan ging zijne brutaliteit zoo ver, dat hij me sloeg Later is hij met die vrouw ver- trokken, mij en mijne kinderen in de grootste armoede latende. Ik heb een proces tot echtschei ding ingespannen het duurt nu reeds verschillige maanden en tr komt geen einde aan Kunt gij mijnheer, en niet een stootje aangeven, 0111 het wat voor uit te helpen Ja, vrouwken, was mijn ant woord, onze wetten zijn nu zoo gemaakt, dat de echtscheidingen van langen duur moeten zijn. Na eene eerste bijeenroeping van man en vrouw, om tot eene minnelijke overeenkomst te ge raken, en wanneer zulks niet lukt, dan wordt het proces voor zes maanden in de kartons gedoken. De meeste processen tot echt scheidingen van werklieden, ge beuren pro-deo, 't is te zeggen, zonder kosten, en den pleitbezor ger en den advokaat, die er mede gelast worden, ONTVANGEN GEEN VERGOEDING. Kosteloos werken, is niet zeer aangi naam voor die heeren, en T spreekt van zelf, dat ze dan ook er niet veel spoed bij zetten, om die niets opbrengende zaken af te handelen. Ten andere, onze wetten, zijn nog doordrongen van den kerkelij- ken geest, die geene echtscheidin gen duldt. Begrijpt dus die lamlendigheid, van wege dezen die kosteloos moeten werken en van de Heeren rechters zelf, die meestal tegen de echtscheidingen zijn gekant. Me dunkt, dat hier ook verande ring dient aangebracht, want ik ben van gevoelen, dat men de echtscheidingen niet moet aanmoe digen, ruaar als het bewezen is, dat een gezin dagelijks leeft in ruzie en onmin, men beter doet dit hu welijk te ontbinden Het is in dien zin, dat er dient gehandeld te worden, zoo meent toch FRIEDERIK.

Recht en Vrijheid | 1925 | | pagina 1