Socialistisch weekblad voor liet Arrondissement Aalst. Aan alle Groepen DE PROVINT1EVERKIEZINGEN. Voor meer Gezondheid. Mijn Hoekje. 22': Jaar N° 38. Prijs per nummer 20 centiemen 20 September 1023 Annoucen Federatie der Soc. Groepen van het Arr. Aalst. Buitengewoon Arrondissemenls-Congres DAGORDE De Provinciale Verkiezingen van 8 November. De Propaganda. 1, in. 1. >p u OUDERS KIEST HECHT VHIJIEID 17 Rechterlijke annoncen 4 fr. per regel op 1» en 28 bladzijde, 2 fr. op 3» en 4" bladzijde. Reklamen volgons overeenkomst. Allo briefwisselingen moéten elke week vóór Woensdag avond, 8 ure, ingezonden worden. Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moe ten door de Vakbonden goedgekeurd zijn. UITGEEFSTER SAM. MAATSCHAPPIJ «HET RECHT» Lokaal HAND IN HAND», Molendries, Aalst. BEHEERDER-AFGEVAARDIGDE JAN BEKAERT. PostcheckrekoningNr 8S686 Telefoon N' 128 REDACTIE ADMINISTRATIE Lokaal Hand in Hand», Molendries, 11, AALST ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden fr. 2,60 6 5,20 I jaar 10,00 BUITEN BELGIË, jaar fr, 15,00 Men abonneert zich op alle postbureelen. De groepen worden dringend verzocht afgevaardigden te sturen, naar het hetwelk gehouden wordt, op ZONDAG 27 SEPTEMBER, om 8 1/2 URE 's morgens, in het lokaal «DE REDDING», te NINOVE. De Arr.-Secretaris, J. BEKAERT. 18 LI PU prij dur- lau- allo alle) leel- :re- mei IT 7 Een der meèst kapitale vraag stukken in het leven van den arbei der in het bijzonder en van den mensch in het algemeen is wel de gezondheid. Voor hem die in zijn onderhoud moet voorzien door werken, gelijk op welke manier, is ziekte zoowat een beetje de ergste slag die hem kar. treflen, vooral als het eene ernstige en langdurige ziekte geldt. De arbeiders zelf hebben reeds lang al het belang van dit vraag stuk beseft. Zij zijn de grootste ge varen te keer gegaan door het op richten van mutualiteiten, dié hen niet alleen geneeskundige hulp ver zekeren, maar daarbij ook eene ze kere uitkeering verschaffen. Dit is leeds eenen enormen stap vooruit, want daardoor toch wordt het mo gelijk deskundige hulp te vragen, iéts v/at bij niet mutualisten nogal dikwijls verwaarloosd wordt en vaak leidt tot erge verwikkelingen. Als bij die menschen de docter komt, dan is het in veel gevallen vaak te laat. Door een onderstand te verschaffen zorgen de mutuali teiten er ook voor dat de door ziekte getroffenen niet zonder in komen blijven. Het aut en de nood zakelijkheid van bestaan der mu tualiteiten zijn dan ook sedert lang bewezen. Het gros der arbeiders is in ee-ne ziekenbeurs aangesloten. Zij die het niet zijn geven door hunne onverschoonbare handel wijze alleen het bewijs dat zij voor geen twee centen vooruitzicht be zitten. De mutualiteit kan evenwel niet alles doen. Hare middelen zijn uitermate beperkt. Zij kan ander zijds hare bijdragen niet willekeu rig verhoogen, omdat dit alleen voor gevolg zou hebben dat vele leden hare rangen verlaten. De bijdrage moet binnen eene zekere grens blijven,zoodanig bepaald dat zelfs de armste, juist hij die het gewoonlijk het meest noodig heeft, ze kan betalen. Maar zelfs al kon de mutualiteit zooveel bijdrage vra gen als zij wilde, dan nog zouden hare middelen op verre na niet kunnen volstaan. Als zij er al 111 kan gelukken al hare verplichtingen voor den geneeskundigen diénst te volbrengen, dan nog zou zij met in staat zijn zelf operatie-kaniers, hospitalen, enz. tot stand te bren gen. Neen, de mutualiteit kan alleen dan volledig blotien als zij hulp en heel krachtige hulp van buiten hare rangen ontvangt. De aangewezen lichamen om die hulp te geven zijn de openbare be sturen. Zij die in de eerste plaats hebben er voor te zorgen dat de natie stprk is, dat het volk verkeert in eene goede en stevige gezond heid, want ziekte op greote schaal zou den ondergang van het land, onder alle oogpunten, met zich brengen. Gelukkig hebben de openbare machten in min of meer groote mate, echter nog niet volledig, hunnen plicht begrepen. Staat, provincie en soms ook gemeente verleenen steun en helpen aldus om naeer gezondheid, wat dikwijls cok beteekent, meer welstand in het land te brengen. Daar wij nu toch weldra de pro vinciale verkiezingen zullen heb ben, willen wij wel eens meer van nabij nagadn wat Oost-Vlaanderen zoo al doet en wat het nog moet doen. sterfte onder het vee. In dien tijd waren er geene socialisten in den raad en dus was het vee nog be langrijker dan menschen. In igi3, dus 20 jaren later was de toestand eenigzins, alhoewel nog niet veel, verbeterd Het is waar dat toen reeds enkele socia listen, (wij gelooven 4) in den raad zetelden. Hunne sttm werd nog totaal versmacht door de verplette rende meerderheid der klerikalen, zij konden dan ook niet veel ver richten. De begrooting geeft in dit jaar igi3 toch reeds eene som aan van 46,000 fr. Eenen merkelijken vootuitgang dus. Dat de verhoo- gir.g van die sommen voor een zeer groot gedeelte te danken is aan den diuk der socialisten blijkt nog sterker als ze in tabel neven een geplaatst worden. i8g3 I913 1925 Toegestane som 2000 46,000 75,000 Aantal socialist. 0 4 24 Hoe meer socialisten, hoe meer er dus gedaan wordt. Zij die wil len dat de mutualiteiten nog meer hulp ontvangen hebben dus maar voor de socialisten te stemmen. I11 de begrooting van het jaar 1925 staat eene som geschreven van 775,000 fr. om hulp te verlee nen onder verschillende vormen aan de mutualiteiten. Het is reeds eene flinke uitgave, vooral als men nagaat dat hier uitsluitend geldt de te geven hulp aan de mutualitei- teiten der provincie. Dit is dan ook een van de rare domeinen waai de katholieke meerderheid haren plicht doet tegenover de arbeiders. Die liefde is wel een beetje ge dwongen en houdt verband met de komst in 1921 van 24 socialisten in den raad. Inderdaad vioeger was het zoo niet. Een paar voor beelden zullen dit duidelijk bewij zen. In i8g3, dus bet tijdperk toen de mutualiteiten pas goed hunne aanwerving van leden begonnen en waar vooral hulp noodig was, gaf de provincie Oost-Vlaanderen 2000 franken aan de maatschappijen van onderlingen bijstand tegen... de Ook op een antler gebied bracht onze provincie reeds wat tot stand n. 1. voor wat betreft de bestrijding der tering. Te Heynsdale, bij Ronse werd een sanatorium voor vrouwen gebouwd. Over deze instelling spreken wij wel in een bijzonder artikel. Edoch de strijd tegen de teling werd uiet met alle kracht door de pro vincie doorgezet Hoe dikwijls toch werdt er niet gepleit om aan de dispensaria breedere toelagen te geven, om deze instellingen toe te laten meer steun en vooral betere voeding aan de teringlijders te bezorgen. De katholieke meer- dtrheid weigerde telkens even na drukkelijk om iets meer te geven, ten einde den toestand hier te verbeteren. Hetzelfde gebeurde voor het werk van kinderwelzijn, of zoo raen wil, het werk der ge zonde melk. Ook daar hield men vast aan de sommeti voorgeschre ven door de wet. Iets meer doen werd met alle kracht afgewezen. Dit alles leidt nogmaals tot de conclusie dat er nog veel te doen is en dat er nog heel veel moet veranderen in onze provincie. Dit zal het werk zijn van eene ware democratische meerderheid. De strijd voor gezondheid be perkt zich echter niet bij dit alles. Er is een grooter en meer belang rijk vraagstuk n. 1. dit der hospita len. Dit vraagstuk op zich zelf is zoo belangrijk en zoo veelomvat tend dat wij het zullen toelichten en uiteenzetten in een bijzonder artikel. Reeds nu willen wij echter zeggen dat op dit gebied de provin cie een heel verkeerde politiek volgt en dat de bereikte resultaten dan ook uiterst armzalig zijn. Aan de Kiezers dus, om socia listen naar den Provincieraad te sturen om daar verbetering aan te brengen. Nog enkele dagen en onze kleine kleuters zullen weêr hunne speel tuigen moeten van kant zetten, hunne speelmakkers vaarwel zeg gen het verlof, waar zij toch zou reikhalzend naar verlangd, zoo dikwerf van gedroomd en zoo ein deloos veel van gesproken hadden, geëindigd zijnde, om terug te kee- ren naar de ruwe schoolbanken en er de noodige kennissen op te doen, om later den strijd voorliet bestaan met welslagen te kunnen voeren. Belangwekkend oogenblik voor de ouders, die eenigzins bekom merd zijn om de toekomst hunner kinderen, want heden rust op hen de groote verantwoordelijkheid van de keus der school. Met al te veel onverschilligheid wordt er maar te dikwijls over dit vraagstuk heengestapt, vraagstuk dat nochtans al onze aandachten belangstelling verdient. Als we de opofferingen nagaan, die de klerikalen zich getroostea om overal tot in de minste dorpen, partijscholtn te bouwen (want partijseholen zijn het, dat ontken nen de katholieken zelf niet meer), den haat,waarmede ze de ofticieele school bekampen, den ijver waar mede ze jacht mukrn op leerlingen 0111 hunne scholen te bevolken, kan men zich een klein gedacht vormen van de belangstelling, die er van katholieke zijde aan de schoolkeuze wordt gehecht. Zouden de klerikalen zoo han delen uit zuivere belangloosheid of liefde voor het kind Neen, niet waar, beste lezer, daarvoor kennen wij hen te lang En om het hierbovenstaande te staven, geven we hieronder eene passage (uit een Hoofdartikel van Ons Volksblad blad der kristeup werklieden) van Aalst, van 13 September laatstleden En moeten wij katholieken, voor ons onderwijs niet alles doen. Want ware de dood voor ons katholiek onderwijs niet te- r> vens de dood onzer katholieke partij Dit bovenstaande is de bevesti ging van wat we vroeger altijd schreven, en wat dkatholieken loochenden. Maar de katholieken weten dat de kinderen, opgevoed in hunne scholen, opgegroeid in fanatisme en haat jegens andersdenkenden, niet meer onbevooroordeeld kun nen denken en gemakkelijker kun nen gekneed worden tot machinale werktuigen en dit is hun bijzonder ste doel. Dat de ouders, die dit alles eenigzins weten, die willen van hunne kinderen vrije menschen maken, bekwaam om zich zeiven een oordeel te vormen en hunnen weg te maken in de huidige maat schappij, hunne lievelingen naar de officieele school sturen, waar het onderwijs gegeven wordt in een geest van verdraagzaamheid, vrij van alle partijbelang, waar men al leen bekommerd is om van de leer lingen vrije mannen en vrouwen te maken en geene fanatiekers, waar het onderwijs gegeven wordt door een onderwijzend personeel, dat niet slechts onder officieele kon- trool staat, maar wier daden ook meer aan de kontrool der openba re opinie onderhevig zijn. Ouders Vaders en Moeders l Stuurt uwe kinderen naar de offi cieele scholen. Propagandisten spreekt met uwe geburen ten voor- deele der officieele scholen. Tegenover de katholieke onder ...ijuing van het officieel onderwijs, ons allen eensgezind te weer ge steld voor de vooruitgang der openbare en onpartijdige school. Het is waarlijk triestig om hoo- ren, hoe sommige besturen, gelast met den onderstand van behoef- tigen, hun rol opvatten. Me dunkt, dat er hulp en bij stand moet worden verleend, daar waar hjj noodig is. Zoo ken ik een gezin waar de vader ljjdt aan vallende ziekte en hierdoor niet den broodwinner van 't gezin kan zijn. Iiy heeft daarenboven, tot het groet ongeluk, oen zoon, 25 jaar oud dio totaal kreupel is. In plaats van dus een steun voor 't gezin te zijn, is het een last, hij brengt niets in, maar vergt zorgen en kost veel geld. Er zijn nog twee andere zonen een militieplichtige, die verleden jaar een jaar uitstel is verleend en nu dit jaar opgeroepen wordt, den andere is 10 jaar en zal wel dra voor het problema staan, te moeten zorgen voor het gansche gezin. In welk oen droeven en pijnlij ken toestand zal dit gezin zich dan bevinden Het spreekt vanzelf, dat er voor dit gezin geen andere uit komst is, dan onderstand ver leend te worden. Vroeger woonde dit huishou den in eene buitengemeente, het ontving aldaar 20 franken onder steuning per maand, en dan nog geheel onregelmatig. Het woont nu sedert 5 jaar in ons arrondissement, in do hoofd plaats van oen doen- en door kle rikaal kanton, en het heeft er nog eeen centiem onderstand ontvan gen. Is dit menschelijk Hoe vatten die hcei en van het armbestuur hun rol op Me dunkt dat hier den Heer Goeverneur zou moeten tusschon- komen om dit bestuur van den ar me op zijn plichten te wijzen, op dat dio menschen hulp zou wor- 1 den verschaft.

Recht en Vrijheid | 1925 | | pagina 1