Koopt uwe Likeuren bi] Marei1] Het belang der Provinciale Verkiezingen Het Spel Begint. AALST. SYNDIKALË RUBRIEK. Kiezerslijsten. - Dolle Hansp Langen diensttijd, velesoldaten, is hun leus. De Socialisten moeten overal aan 't bewind zegt het volk; zy hebben reeds veel gedaan voor de kleine menschen en 't is ook die party die het land moet redden en het besturen in 't belang van klei nen boer, burger en werkman. FRIEDERIK. Landbouwschool voor jongens Zonder Vasle Grond. H4SB IK HiSa M CZIEKSCF100Ïer Akademie van schoone kunslf Wij mogen niet onverschillig zijn voor do provinciale verkiezingen. Zy zijn even belangrijk als do verkiezingen voor de wetgevende Kamers. Een reactionnaire en bestendig deputatio is niet alleen een gevaar voor de province maar ook voordo democratische gemeenteraden. De provincieraden beheeren do uifaven, der ouderdomspensioenen mutualiteiten, sooiale werken, werk loosheid, goodkoope woning, land bouw, enz. Do arbeidende klasse moet mede zeggenschap hebben en in de moge lijkheid gesteld worden mede t( stemmen over die uitgaven, want het zijn de arbeiders die er moeten van genieten. Daarom gestemd op 8 November VOOR DE SOCIALISTEN Provinciale Middelbare te Wetteren-Ouatrecht. HEROPENING op Maandag 50kto ber i925. Doel. Het vormen van praktische en verstandige landbouwers, goede handelaars van landbouwprodukten bekwame beheerders van landbouw goederen. ONDERWIJS. Al de algemeene vakken welke in eeno middelbare school aangeleerd worden in het bijzonder aide vakken die de ver schillende takken van don landbouw aanbelangen. Aan de school is eene boerderij ge hecht waar de leerlingen al de noo dige praktische konnissen opdomn VOORWAARDEN VAN AANNE MING. Getuigschrift van volledig lager ouderwijs en minstens 14 jaar oud zijn. Voorzien van een uittrek sel van don geboorteakt, een getuig schrift van goed gedrag en eou ge tuigschrift van don geneeshoer. Om in de voorbereidende afdeeling aan genomen te worden, minstens 13 jaai oud zyn. ONKOSTEN. Inschrijvingsgeld 50 Irankeu per jaar. De leerlingen be komen kost en inwoon in de school mits de som van 1050 fr. 's jaars, be taalbaar in drie maal bij liet bogm van ieder kwartaal. DUUR DER LEERGANGEN :3jaar. INSCHRIJVINGEN, Voor 1 Octo ber ten bureele van den Bestuurder, Heer Th. Beckers, te Wetteren-Qua- trecht. INLICHTINGEN. Alle inlichtingen nopens de school kunnen ingewon nen worden bij het Bestuur der school, te Wcttoren QuatrechtHet Provinciaal Bestuur lle afdeeling), te Gent alsook bij Mijnheer Van Be ver Pol, burgemeester te Aygem. Meermalen hebben wii do ge legenheid gehad er op te wijzen dat de Frontpartij gedoemd is te ver dwijnen, omdat zij niet gebouwd is op vaste grondvesten, en alleen over een beginselloos programma beschikken. Zij willen iets opbouwen waarvan zü geen vast begrip hebben, on kunnen dus aanzien worden als metsers dieeen kerk moeten bouwen en eerst met den toren beginnen en zoo maar omlaag Dit is gedoemd te verdwijnen, omdat het op niets berust, en do Frontpartij is van het zelfde allooi, en zal dan ook als een kaartenhuis 't hoop vallen. Hoi ligt ons nog heel frisch in hot geheugen hoe zij met alle kracht op zoek zijn gegaan naar groepjes kiezers om toch in da verloden Kamerkiezing er opnieuw een zetel door te halen, en zij hebben M. Maes, de Fronter die ook zijn zetel verloren had en ingelyks op zoek was ontmoet, en op minder dan tijd was alles geklonken en hot werk begon. Nu zouden zij kunnen marcheeron, de kristolijken M. Van Opdenbosch en gansch hun troep zou vooral op de socialisten kunnen uitvaren tegen hunne antigodsdienstige ge voelens, want het zou toch verdoken blijven dat Maes, waarmede zij ver bond hadden gesloten, een echte vrijdenker was Scheldendusopsocialisten, hun uit geven voor godsdiensthaters, en wy te samen werken mot een echte vrijdenker, dat zal een wapen zijn die snijdt langs twee kanten. (Zoo meenden zij te minstejmaar wat moet hun teleurstelling groot geweest zijn? Maar het spreekwoord zegt: Liegen en blijven liegen, er blijft altijd iets van over, en met die ge dachte bezield, hebben zij zooals de katholieken gemeend nog altijd met die domme massa te doen te hebben, en vandaar niet twee, maar wel vijf en twintig maskers. Telkenmale en by iedere gelegen heid zien ze wij dus van princiepen veranderen, omdat zy, ja't is waar, niets beter kunnen, het vat geeft immers wat het in heeft. M. Van Opdenbosch, stelde in de gemeenteraadzitting van 6 Juni 1922 voor: om benevens de Hatio- nale Driekleur" de Leeuwen vlag aan het stadhuis le laten prijken. Op een prijsuit deeiing der Middelbare school verleden jaar, wordt de >6ra' ban^onne gespeeid, en M Van Opdenbosch stelde zich als een echte patriot recht Maar de tijden veranderen, het oogenblik is gekomen om een ander masker op te zetten, want de zaak der Fronters gaat niet al te goed Er wordt dus gezocht, en M. Van Opdenbosch, d.d. burgemeester zijn do, had de gelegenheid om hem als martelaar, als geslachtofferde voor de vlaamsche zaak te laten doorgaan on do slag wierdt geslagen. Op 11 Juli j. l.deedt M. Van Opden bosch de nationale vlag op het stad huis intrekken, en in de plaats de Leeuwenvlag hangen. De gebeurtenissen daarna kennen onze lezers. Plakbrieven op plak brieven, protesten n.a protesten liuldebetooging aan den held van den dag, M. Van Opdenbosch, om dat hij de martelaar was. En dan als vollediging van het gezochte politiek manceuver, de verklaring van M. Van Opdenbosch zelf, in de Gem een ter aard sziiting 25 Juli van j.l. die luide als volgt: Al hetgeon er gebeurd is, wist ik dat het ging gebeuren, ik aanzie dus mijne afstelling als d.d. Burge- meester niet als straf maar als een dienst my bewezen, met mij do zware taak te ontnemen die ik te vervullen bad. En toch hebben zij de martelaar- gehuldigd en is bij de held van don dag Vergissen wij ons met te zeggen, vandaag witeu morgen zwart? Wij zijn de meening toegedaan met hun aldus te bestempelen nog verre te zijn van te overdrijven. En zooals wy ze in de verleden kiesstrijd hebben zien agiteeren bijna alleen tegenover de sociali stischo partij mogen wy ons in de a. s. Provincie verkiezingen aan het zelfde verwachten. ng, van honger en ellende, van ar moede en gebrek, wenscht op den hals te halen, zal zij ons op haren weg ontmoeten. Het moet uit zijn met verdeeld heid te zaaien onder de werkers, lang genoeg hebben zij do ver schoppelingen dor reactie geweest, het uur der vergelding is aangebro ken, waarop de gans olie arbeidende klasse hare banden dient nauwer en nauwer te sluiten. Geen taal of rassenstriid, die voor onze zwoeger niets beduidt dan het schenken van sen gelukzalig leven aan enkele egoïsten.parasieten, die wenschen dat de mindere stand de verdrukten blijven, Houden wij dus al die konkel- foezers in 'toog, een doel nastreven de: De overwinning van het Socia lisme Dat beteekentWelstand, Genot en Vrede onder alle Volkeren A. B. Het loopt naar de provinciale verkie zingen en dus oordeelen onze zeer chri- stene tegenstrevers uit de N. T. het oogenblik gekomen om de menschen zeep aan den baard te smeren. Het zijn zoo van die geniepige dingen, die Mijnheer Hey man zich wel zal wach ten te herhalen in het publiek, b. v. in de kamer. Zoo zegt het blad «Enof de spoormannen erg te vreden zijn van Anseele, dat blijkt ook te zien. Hij zei hun vlakaf meer voortbrengen, jongens, want ik geef niets voor niet Het is eerst en vooral duister en dus zal een toelichting noodig zijn. Reeds lang vragen de spoormannen der lage re categoriën een vacantie van min stens 6 dagen per jaar. Toen zij die vraag deden aan de katholieke minister en er op wezen dat de bedienden wel 14 dagen kregen, toen zegden deze ka tholieke heeren 't kan niet zijn, een gewonen werkman heeft geen vacantie noodig, die heeft al genoeg aan een rustdag op T4 dagen. Dat was de taal der klerikalen. Nu werd dezelfde vraag gesteld aan Anseele. Hij begon met aan de arbei ders te zeggen dat hunne vraag billijk en gerechtvaardigd was. Hij wees er echter anderzijds op dat onze spoorwe gen nog altijd met verlies werken en dat het niet billijk zou zijn nog nieuwe' lasten op de belastingbetalers te schui ven. Toen heeft Anseele het voorstel gedaan om gezamentlijk te zoeken of den dienst niet kan verbeterd en ver eenvoudigd worden, om op die manier aan alle staatsagenten het verlof waar aan zij recht hebben te kunnen toe staan. De spoorweg werklieden hebben dit voorstel onmiddelijk aangenomen om twee reden zij hebben hunne ei gene afgevaardigden in die commissie en tweedens Anseele heeft de stellige belofte gedaan dat geenen enkelen ar beider zal afgedankt worden. Anseele tracht dus de arbeiders vol ledige voldoening te geven, zonder daarom geld uit den zak der belasting betalers te trommelen. Dat de N. 1. ons eens EEN ENKELE KATHO LIEKE minister van spoorwegen noemt die ooit zoo gehandeld beeft. Dit kan niet omdat ze nooit bestaan hebben. SAM. MAATSCHAPPIJ Molendries, 11. En alhoewel wy er van overtuigd zyn dat de arbeidonde klasse bewust genoeg geworden is om zich door zulke janklazon politiekers nietmeer te laten beet nemen, willen wij nochtans op het voornaamste gevaar wijzen, die ons aller aandacht moet gaande maken. Op 8 November a. s. grijpon de Provintieverkiozingen plaats de katholieke partij is sinds meer dan 90 jaren heer en meester, en heeft sindsdien onophoudond het slaven juk op onze noeste werkersmassa toegepast. Dank zij de energieke en onverpoosde strijd der socialistische party, is er in de grauwe lucht waarmede het Vlaanderen land omhuld was, een weinig licht ge drongen, en zoodoende de levens toestanden in de werkersgonzinnen wat dragelijker gemaakt. Heden zijn wy dank de onophoudende groei van het Socialisme, dank de be wustwording der uitgebuitenen een tijdperk ingetreden waar meer wol stand en genot de werkers beschoren is, en onzo strijd verder op dien weg voerende, komen wii weldra tot de' volledige ontslaving onzer werkers. En trots do tegenkanting der gele en blauwe reactie, zullen wij ons einddoel bereiken en indien do Frontpartij onder vorm van reactie, met een ingebeeld en vleiend masker meent, de stroom van het Socialisme en do Democratie, die allèèn dn verlossing van het Vlaamsche volk on met haar van gansch de menschheid daarstellen, te stremmen, met haren taal en ras- senstrijd, en ons der wijze hier in siryai. moeten ae w< Vlaanderen, opnieuw een katholiek Vakbond zijn en er juk van verknechting en verknoei- m DE BREINIJVERHEOD. Tot over enkele maanden was er «root werkgebrek in deze nijverheid. Thans zijn er vele bestellingen. Som mige Patroons wilden maar eenvoudig weg hunne werkmeisjes meer clan 8 uren per dag doen werken. Maar onzen Vakbond heeft aan deze die niet wilden hooren, den Heer Werktoezichter op den hals gezet, en 't is er meè gedaan. Echter zijn er Patroons die overtalli- ge bestellingen hebben, en vraagden voor 9 uren te mogen werken, en dat zij de wet zullen volgen, dus 25 PER HONDERD MEER BETALEN VOOR DE OVERUREN. De Breisters die nog zouden ge- prangt worden of hooren, dat er HIER of DAAR zou spraak zijn van meer dan 8 uren per dag te werken, moe ten dat onmiddelijk op het Bureel van den Vakbond komen zeggen, wij zullen er wel voor zorgen, dat de wet zal toe gepast worden. Intusschen, dringen wij bij onze leden aan om propaganda te maken voor onzen Vakbond. HONDERDEN J03JGE LIEDEN, meisjes en jongens, zijn naar de fabrie ken en werkhuizen gaan werken, aan loonen en werk voorwaard en, waarvoor den Vakbond LANG en HARD heeft moeten strijden, en die nog DAG aan DAG werkt voor te verbeteren. De ouders die kinderen hebben en die gaan werken zijn moeten hunne plicht doen. Wanneer de Vakbond voor u strijdt, moeten de werklieden met den lid van worden. H. F. Laat ctts doen gelijk de jonge samenwerksters. Aldus sprak beslist Netje, jong meis je van 14 jaar en hare moeder lachte bevestigend. Men moet weten waar men voortaan zijne aankoopen zou doen. De familie had kort daarvoor de stad verlaten om zich in een der yoorge- borchten te vestigen en er dienden nieuwe leveraars gekozen. Netje, die de boodschappen deed, vond dat de kooperatieve Hand in Handde meest bezochte winkel was, en dat alle geburen er hunne voorraden opdeden. De ouders van Netje waren gedurende jaren naar private winkels gegaan en hadden zich nooit afgevraagd waartoe eene kooperatief kon dienen ze wisten alleen dat men er een deel trok. Maar ze oordeelden dat ze die niet noodig hadden, en dat van hunnentwege het waarlijk niet gepast was daarheen te gaan. Hoeveel lieden denken 't zelfde niet over de kooperatieven Maar Netje hield voi ze ging dik wijls naar de kooperatieve, en stond altijd versteld dat ze er zooveel geburen vond, waarvan velen overigens ook den deel niet noodig hadden. T'huis sprak men dikwijls over de hoedanigheid van de waren, die men zeer goed moest herkennen. Er was dan ook niets of bijna niets meer dat het meisje tegenhield in hare keuze men liet haar toe de meeste aankoopen te doen in de kooperatieve, maar men merkte haar op, dat ze alles op dezelfde plaats niet mocht halen. Maar, Netje, verdedigde de kooperatieve, wiervrien- delijke verkoopster haar aantrok, en waarbij ze met genoegen haar bood schappen deed. De vader volgde met vreugde de be langstelling van zijn kind aan de nieuwe dingen welke het in dezen winkel zag, en deed zich aansluiten den deel zou Netje ten goede komen. Het kind had van dan af haar boekje, en zorgde altijd dat het bedrag van hare aankoopen er op aangeduid worden. Onlangs ont moette ik deze jonge samenwerkster, die me met een te begrijpen vreugde al hare voorvallen vertelde. Ik ben over tuigd dat ze altijd de kooperatieve ge trouw zal blijven. Waarover zal men in dat alles meest tevreden zijn Over de goede gedachte van den vader die zich bij tijds aan sloot Over het aandringen van het kleintje, wiens oordeel niet hoog en dat niet ruste alvorens te bekomen wat haar juist toescheen Of over de behendigheid der verkoopsters die het meisje naar de samenwerking trok. Indien voor dat oogenblik alleen de stoffelijke zaken hunnen invloed uitoe fende op de houding van deze familie tegenover de samenwerking, zullen deze deelgenooten met de jaren noch tans leeren, wat deze instelling hun hooger kan bieden. Dit voorbeeld be wijst ons nog, dat de jeugd gemakke lijk voor de samenwerking kan gewon nen worden. Maar men zet er te weinig zijne aandacht op en men laat verliezen wat zoo kostelijk zou zijn, de aanslui ting van de jongeren aan onze bewe- ging' V Wat men sedert zijne jeugd begrijpt, schiet diepe wortels 1 De goeds huisvrouw ss Se- wesss goede sameiinvcpkslei'. 1. Zij hecht zooveel belang aan de hoedanigheid als aan den pr=3|s. 2. Zij kent geeree andere bak kerij, geen andere winkel, dan die van de samenwerking Hand in HandMolenstraat, I.edebaan Lede, Erembodegem en Welle. 3. Zij draagt hare spaarpenningen naar de samenwerking in de maat schappij Hand in Hand om deze toe te laten conipfcarai en goed koop te koopen. De Bestuurder, L. VAN DERVEKEN. De kiezerslijsten liggen ter inzage, j onzer partijgenooten, in het lokaa^ Hand in Hand Molendries. Dat al de partijgenooten, Kiezers j mannen en vrouwen zich komen over tuigen of zij op de lijst staan. I* Denkt niet: «IX HEB ER Disk LAATSTE MAAL OPGESTAAN; IK. ZAL ER NU OOKOPSTAAM1 I Dat is een groote dwaling, want misCf singen zijn niet uitgesloten. Dus op tiji en zelf nazien, weze de boodschap. v Voor gebeurlijke inlichtingen en klamatiën, wende men zich bij dei Partij-Secretaris, Berghman AlfonilC! Stad Aalst, ONDERWIJSSTRAAT. erk IezlAJ SCHOOLJAAR 1925-1926. BERICHT. De leergangen worden hernome6'^ Maandag 5 October 1925, 01 5 uren ,in hot Lokaal. Ingang lang de groote poort der Academie vajij» Schoone Kunsten. De inschrijvingen zullen plaallG grijpen den Büaaiidsg Sep ember, voor de Meisjes eCl don Dijnsdag 29 Septembei voor de Jongens, telkens van 4 1 tot 7 1/2 uren. Slechts in bijzondei gevallen zullen na dien datum no inschrijvingen gedaan worden, e in alle geval, niet meer na 15 Ootobe Die maatregel is insgelijks to passelijk aandeoud leerlingen well verlangen de leergangen bii te worn deze moeten zich onmiddelijjEI opnieuw laten inschrijven. Om aanvaardtewordenals leerlii der school, moot men minstens jaar oud zijn en kunnen schrijven en rekenen. De ouders worden verzocht bij l inschrijving tegenwoordig te zijn r0!" hun trouwboekje mede. te brenge Er zullen slechts zooveel leerling' aanvaard worden als er plaatsOe 3 beschikbaar zijn. De oude leerlingen behouden djjj voorrang. Do leerlingen worden zoovq. D' mogelijk ingeschreven per alph m; betische orde voorletter van d' familienaam) ten einde liet laf. D wachten te vermijden. M De leerlingen betalen een schot geld dat vastgesteld is als volgtE. V Voor de klassen van Notenleei 6 franken. Voor de klasson vluve Blaas en Snaarspeeltuigen 12 fr. Voor do klassen van Piano 30 ft Leerlingen vreemd aan de sts betalen een jaarlijksch scboolge van 4o franken, toegang verleenou g tot al deklassen. bcI Het bijwonen der klassen Vb- Notenleer is verplichtend voor al leerlingen. Stadsschouwburg Aalst Tooneelkring KUNST, LICHT VRIJHEID*®1 TWEE Prachtigs Opvoeringen van Zn er belangrijk Serichi De Schepen van den Burgerlijken Stand der stad Aalst, brengt ter kennis van de bevolking, dat ervan af EERSTEN OCTOBER aanstaan de voor GEBOORTEN een bowijs zal gevraagd worden, afgeleverd door den vroedmeester of de vroedvrouw, vermeldende het ge slacht van bet kind en den datum der geboorte. Voor de OVERLIJDENSzal er een geneeskundig getuigschrift ge- ëischt worden vormeldende de oorzaak van het overlydon. D< van 'OVV v a li Indo drama in drie bedrijven J1' door Fabricius, Zondag II en Maandag vau 12 October S9£,nilj Bestuurder A. PEELMAN) voo in de rol van Dolle Hans.teri Volledig Symphonisch Orkest, 21_S Prachtige kostump'd Kaarten te bekomen ten lok"1"" Hand in Hand en bij de Toom liefhebbers. Het nummeren der kaarten plaats hebben, Vrijdag 9 Octot„_ om 7 ure 's avonds, in de cafó H: in Hand Prijzen der plaatsen. Voorzei,, 1,00 fr., Parket 2,00 fr., (Takst"^ inbegrepen). Hot Bestuuiye E Eene plaats van concierge is" H begeven in de stedelijke Akadennl, van Schoone Kunsten derstad Aide gedurende de zes wintermaand li Voor alle inlichtingen wendde ivoy zich bij den secretaris, den Hhar R. Meganck, Schoolstraat N'het T/S. bra

Recht en Vrijheid | 1925 | | pagina 2