Grooten Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. Onze lijsten voor de PROVINCIALE VERKIEZINGEN. Wie helpt er mee ©ns Brronbissements^Gongres. Mijnheer bev scholen. VOOR DE SOCIALISTEN 22c Jaar N° 40. Prijs per nummer 20 centiemen 4 October 1025 Annoncen Distrikt Geeraardsbergen Ninove 't Is inderdaad sedert 1830, dus bijna 9o jaren, datdekleri- kalen in den provintieraad een alleenheerschappij voeren, die altoos schadelijk is gosveest voor den vooruitgang onzer provincie. Eene verplaatsing van 6 zetels is voldoende om do klerikale meerderheid omver te werpen. Wanneer het kiezerskorps van 5 April ons getrouw blijft, waar aan wij niet twijfelen, dan iiyt de KLERIKALE MEER DERHEID op 8 November omver! Werklieden, Landbouwers, en Kleine Burgers Op 8 November gesteun 5 April - 8 November RECHT VRIJHEID Rechterlijke annoncen 4 fr. per regel op Is en 2» bladzijde, 2 fr. op 3« en 4' bladzijde. Reklamen volgens overeenkomst,. Alle briefwisselingen moeten elke week vóór Woensdag avond, 8 ure, ingezonden worden. Ongeteekende brieven worden niei opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moe ten door de Vakbonden goedgekeurd zijn. UITGEEFSTER SAM. MAATSCHAPPIJ «HET RECHT Lokaal HAND IN HAND», Molendries, Aalst. BEHEERDER-AFGEVAARDIGDE J A ff BEKAERT. Postcheckrekening N' 85886 Telefoon Nr 128 REDACTIE ADMINISTRATIE Lokaal Hand in HandMolendries, 11, AALST ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden fr. 2,60 6 5,20 1 jaar 10,00 BUITEN RELG1E. jaar fr, 15,00 -Men abonneert zich op alle postbureelen. Disiriki Aalst. 1. LAUREYS Leon, schoenmaker, uittredend lid, Aalst. 2. VAN DER MAELEN Leon, vak- boudseeretaris, Aalst. 3. STERCK Constant, werkman, Lede. 4. DE SCIIRYVER Polvdoor, wever, gemeenteraadslid te Nieu- werker ken. 5. L.VFOIR Louis, werkman, Gijse- gem. 6. BOELENS Gustaaf, werkman, Hordersem. Sislriht Soiiegem-HerzKlc. 1. DE BUNDEL Frederik, kleer maker, uittredend lid, Erembode- gern. 2. LEFEVRE Leon, mijnwerker, Sottegem. 3. STEENIIAUT Frans, blokma ker, gemeenteraadslid, Grooten- berge. 4. NICHELS Alfred, volksverte genwoordiger, Aalst. 5. DE BRUYN Prosper, secretaris van het N. S. van IJ. P. T. T. Z. van België, Denderleeuw. 1. VAN SCIIGORS Jozef, schepen te Onkerzele, uittredend lid. 2. VAN DE STEEN Pol. partij secretaris. schepen te Ninove. 3. VAN TRIM PONT Omer, bedien de, Geeraardsbergen. 4. VYVERMAN Albert, bediende, Denderhautem. 5. ENGELS Jan-Baptist, werk man, gemeenteraadslid te Schendel- boke. 6. DE MOL Constant, schrijnwer ker, schepen te Ninove. Provinciale Verkiezingen 1925. AAN DEN Verleden Zondag hee4t er in het lo kaal De Reddingte Ninove, een bijzonder Arr.-Kongres plaats gehad, om de Provinciale kiesstrijd te bepre ken. Meer dan 70 afgevaardigden van alle groepen en gewesten uit ons Arrondis sement waren aanwezig. Gezel De Nauw Guillaume zat deze belangrijke samenkomst voor, die een opwekkend woord sprak tot onze talrijke propa gandisten en hen in korte maar juiste bewoordingen op de belangrijkheid van dezen kiesstrijd wees, daarna was het de beurt aan makker Bekaert, Arr.- Secretaris, die een heel belangrijk ver slag uiteenzette voor de te voeren pro paganda voor de a. s. verkiezingen. Na tal van voorbeeldige middelen aangehaald te hebben, sloot spreker zijn verslag over de propaganda met de vaste overtuiging, dat wanneer al de aanwezige afgevaardigden bewust zijn hunner taak, (wat zij immers op 5 April j. 1. hebben bewezen) gaan wij met ge rustheid en vastberadenheid de Provin ciale kiesstrijd te gemoet. Onze leuze moet immer wezen de Bestendige De putatie, die sinds jaren en jaren de scepter zwaait over ons Arme Vlaande ren, moet worden omver geworpen, en juist hierom dient elk bewuste arbeider liet zijne bij te brengen, opdat wij in ons pogen zouden lukken. Eensgezind en met forsche wilskracht, aan 't werk Onder de kreetOmver en er over (toej.) Een heel belangrijke discussie ont staat daarna over de middelen die ons ter hand liggen, en vooral 0111 deze doeltreffend' en vruchtdragend te ge bruiken, tusscben de gezellen De Bruyn, Laureys, Janssens en Nichels. Allen zijn met dezelide gedachten bezield, en stuwen op hetzelfde doel af het socia lisme nogmaals zegerijk uit den slag te trekken. De Voorzitter legde 11a deze grondige discussie het voorgestelde plan in stem- miiw, en met beide handen stemden onztf afgevaardigden het propaganda werk. Er heerschte geestdrift onder de Congresisten die ons liet vermoeden dat zij in dezen kiesstrijd den strijd zul len aanvangen met een nog hevigere kracht dan deze van 5 April, indien het zoo is, en we zijn er van verzekerd, is er na 9 November van de katholieke Bestendige Deputatie geen spraak 111661 DE FIHANCIEËW. Gezel Bekaert wees er op, dat 0111 de propaganda te voeren er ook geld moest worden vergaard, legde hier om trent de middelen uit, en de vriende lijke en broederlijke discussie die hier omtrent plaats had, bewees nogmaals dat de middelen goed gevonden waren, het finantieël plan wierdt dan ook met algemeene stemmen aangenomen. Er greep nog eene kleine gedachtenwisse- ling plaats nopens liet stemmen eener dagorde, strekkende tot verzet tegen het neergelegde wetsontwerp van de Minister Rolyn-Iacquemains, nopens de eerbiediging' der Nationale Vlag. Het Kongres was van gevoelen, dat ieders vrijheidsgevoel moet geëerbiedigd wor den, en er is dan ook aan de gezellen Nichels en Bekaert opdracht gegeven in dien zin, een dagorde van protest op te stellen en het aan den Voorzitter van den Ministerraad te laten gewor den. Hierna sloot de Voorzitter de prach tige vergadering, met een bijzondere meer uitbreiding. Het socialisme zijne macht onophoudend ziende versterken, breidt zijne verschanschansingen meer om meer uit, en dreigt dan ook de vij andelijke instellingen volledig te over rompelen. Het kiezerskorps door onze knappe voormannen aangevoerd, staat slagvaardig, en het oftensief die voor 8 November is aangekondigd, zal onver mijdelijk liet vijandelijk leger harde verliezen doen ondergaan, en nog maals zal de uitslag uitwijzen, dat al leen het in slagorde staande socialisti sch leger, datgene is die zal beslissen over de toekomst. Hoog de harten De wilskracht, de offervaardigheid, waarmede onze so cialistische propagandisten bezielt zijn, zullen alle leugens onzer tegenstrevers oproep tot liet onverpoosd voeren der 1 nutteloos maken, alle geknoei der jan- propaganda, voor de geheele overwin- j klazenpolitiekers moet aan de kaak ning in ons Arrondissement. Volledig en langdurig applaus vanwege de aan- j wezigen, bewees hun wil om er toe te komen, onze groep Provinciale Raads- leden te versterken. En hier willen we terloops enkele woorden over neerpennen. Wanneer we in de volle overtuiging verkeeren dat de a. s. Provintie verkie zingen voor ons Arrondissement ten minste vier socialistische zetels zal ge ven, (nu zijn er drie) heeft dit zijne bij zondere reden. Inderdaad wanneer we terugblikken naar vroegere uitslagen der verkiezin gen, hebben we maar enkel de uitslag van I9I2 te vergelijken met deze van I92I, om te zien dat onze partij met ras se schreden vooruit gaat, dat ze meer om meer de sympliatie der arbeiders verwerft, hetgeen immers niet te ver wonderen is. In I9I2 bracht de uitslag voor onze partij nog geen 5 duizend stemmen op, terwijl ze in I92I meer dan lo duizend stemmen opleverde, dat zijn ten minste sprekende en onweerlegbare feiten, en dat onze partij in sterkte en aanzien onder de vverkeTS van staat en privaat groot veld heeft gewonnen,valt ook niet te betwisten, en is door ieder klaarzien de niensch gekend. Men zou me wel kunnen zeggen, dat ik wat overhaastig te werk ga 111 mijn denken over den uitslag, omdat we in een periode leven van gedurige wijzi gingen en verwikkelingen van de poli tieke toestanden, maar het feit alleen van 5 April, dat niettegenstaande alle laster en verdachtmakingen vanwege onze tegenstrevers het niet heeft belet dat de socialistische partij als de sterk ste naar het parlement is gegaan, geeft ons de volle overtuiging dat wij op nieuw een zegepraal te gemoet gaan. De vloed naar het socialisme is on weerhoudbaar, de bewustheid onzer kleine burgers, landbouwers en werk lieden neemt met zulkdanige mate toe, dat al de laster en vuilnis op onze voor aanstaanden uitgegooit, in volle gelaat onzer tegenstrevers terecht komt, de aangevangen strijd neemt meer om worden gesteld, en de zege weze aan de socialistische partij, in 't belang al ler werkers, ten goede der menscheid Vooruit, propagandisten van recht en rede, laat uwe socialistische gedachte bij onze Vlamingen kennen. Vooruit, op den ingeslagen weg, tot omverwerping van het klerikale juk, tot verheffing onzer bevolking, onder de kreet lie zege weze aau het socialis me Aan de rechtvaardigheid A, B. Eon katholiek van 't zuiverste wa ter, n' vijand van de socialisten, die in verschillende katholieko bladen schrijft over de goede werking van zijne partij en andersdenkenden op Op 8 November 1925 wordt het kiezerskorps opgeroepen om zich uit te sproken of de provincie Oost- Vlaanderen nog langer zal bestuurd worden in een geost van achteruit kuiperij en eng fanatisme. WU hebben hier een Ilestondige Deputatie, of anders gezegd een dagelijks provinciaal bestuur wiens eonige politiek is geweest, steeds de provinciale kas leeg te molken voor allorloi klerikale politieke werken to steunen. Ilot tijdperk is aangebroken om aan deze ondragelijke alleenheer schappij een einde te stellen. Met do Socialisten in het dage -lijks provinciaal bestuur, zou een tijdperk aanbreken van ünantioele gezondmaking, van een ernstige landbouw en onderwijspolitiek, kort om van een zuiver democratischon vooruitgang. eene lage wijze belastert, dien Heer I V\(>f Joset wierd na den oorlog Hoog- I JOlj IJCl UClUfCllCIl Komrnissaris benoemd van do pro vincie Luxemburg. In het jaar 1919 wierd hij door den katholieken Minister Renkin aange wezon tot bestuurder van het Depar tement van Spoorwegen voor een nieuwen post De Pers* en Pu biiciieilriïcnst, welke aan den Staat jaarlijkse»?»» half miilieen franken kostte. Maar dat was nog niet voldoende. Minister Tjoffen hielp er aan mcé om aan hunnen katholieken vriend nog 6000 frank opslag te geven. En de kleine bedienden eu werklie den van den Staat mochten op de kom bijten. Tevens gaf Mijnheer nog een tyd schrift uit (Chez Nous). De kosten schreef hij op de rekening van den Staat maar de opbrengst van de aankondigingen ruim 80.000 frank per jaar stak hü in zijn zak. Nu schrijven sommige bladen over dat schandaal maar nauwkeurige opzoekingen zijn al 3 maanden gaan de wanneer de beschuldigingen te gen Joset bevestigd worden (het lijdt geen twijfel), zal de klerikale voor vechtershaan zijn verdiende straf niet ODtloopen. DE EEN WOORD ft Mi OUDERS. Hot schooljaar 1925 1926 is begon nen. Al do kindoren geboren in d»u loop dor jaren 1912 tot on met 1919, moeten, naar de voorschriften der ■w et op bet Onderwijs een (lagere school bezoeken. Ouders, gelieft deze wettelijko voorschriften stipt na te leven, want ze zijn in breed- sociaal-democratischen geest getrof fen voor 't welzijn uwer kinderen Het bericht aan de gezinshoof den dat velen onder u zagen uit hangen op de ingangsdeuren der scholen meldt uitdrukkelijk Do gezinshoofden zijn vrij hun kinderen naar de scholen hunner keuze te sturen, geen enkel middel van druk king mag gebruikt worden om hun een school op te leg gen, welke niet die hunner keus zou zijn. Ouders, gij beslist dus, en nie mand anders naar welke school uw kinderen gaan, Hobt Gij die boslissing reeds ge troffen Hobt Gij ze getroffen in het voordeel,In het belang van uw kind? Wanueer zult Gij JA mogen ant woorden op deze twee vragen Als gij Uw kinderen gezonden hebt naar de officieële scholen. Do officicëlo scholen, welke aan Uw kinderen passen zijn: TE AALSTDe Stadsschool NL 1 voor jongons van 0 tot 14 jaar; De Stadsschool NL 2 voor jongens, j insgelijks van 0 tot 14 jaar; deze j school is gevestigd in de Binnestraat (Dubbelen Arend). Uw meisjes dient gij te zenden naar de Stads- 1 rnoisjesschool in do Schoolstraat. IN DE GEMEENTEN dient Gij Uw kinderen te zenden naar de gemeente sc hole 11 (officieüle scholen). Do plaats ontbreekt hier om breedvoerig de voordooien te be spreken welke voor Uw kinderen aan het regelmatig bezoeken der officieële scholen Stadsscholen of gemeentescholen verbonden zijn. In geen enkele klas der offl- cieëlo scholen mag een niet gedi plomeerde onderwijzer of onder wijzers les geven- Dit is niet het geval in de vrijo scholen aan genomen scholen In tal dezer scholen onderwijzen inderdaad nog monschsn, welke daartoe niet do uoodigo bekwaam heid bezitten, welke niet gediplo meerd zijn. Een vlaamscli spreek woord zegtschoenmaker blijf uw leest. Als het waar is dat men om een degelijk timmerman of smid te ziju, jaren lang den stiel van tim merman of smid moeten leeren heeft, is het dan niet veel meer waar dat om het moeilijke ambt van on- 1 derwijzer of onderwijzeres uit te oefenen opeen degelijke manier, 1 men hiervoor ook moet op een bizon- der manier opgeleid zijn Zendt dus, Ouders, uw kinderen naar do officieële scholen, dan hebt gij do overtuiging dat geest en hart van uw kinderen niet zullen ntis- vormd maar gevormd worden. Daar zullen Ijverige leerkrachten van uw kinderen maken zelfstandige jonge dochters en jonge zonen, op dewelke Gu later tier zult zijn Dat alles wist Gij misschien niet, beste ouders en daarom hebt gij Uw kindeien maar gezonden naai de eorst de beste schóóldie dan ook misschien wel geen officieële school is. 'I Is Uw PLICHT en Uw RECHT uw kinderen uit deze school te houden en ze van morgen f naar de offi cieële schoei te zenden. Niemand mag uw kinderen weige ren to antvaurden Niemand mag u beletten dat zegt do wet, de school te kiezen welke Gij verlangt! Binnen een maand, beste ouders; praten wo nog eens gozellig samei. over onze kinderen, over hunklari en over u KINDERVRIEND. 5 April was voor de democratie een triomf. Do socialisten wonnen 10 zetels In hot ministerie traden 5 onze. mannen. Ons land kreeg een democraliscl bestuur. Op 8 November moeten de so ciali'.ten een nieuwen triomf boeken Onze provincie moet op eene de mocratisohe wijze bestuurd worden 8 November mag niet onder doen voor 5 April- Daarom moet elkeen propagand maken om de arbeiders te bewege testemmen voor dsSocialistei

Recht en Vrijheid | 1925 | | pagina 1