K oopt uwe Likeuren bij Marcel Kiezerslijsten. Lieder-avonden Internationale vergaderd. Gebrek aan de wisselnaald, AALST. (Opening van den Kiesstrijd SYNDIKALË RUBRIEK. -GROOTE MEETING w -Doll© HanS- Iioe de katholieke Bestendige Deputatie De katholieken loopen er hoog mede op de kinderen te bescher men. Maar als w(j eens kijken naar hunne daden dan stellen wü vast dat het zoo niet is. Voor het werk van kinderwei z\jn gaf onze provincie in 1921 twee miilioen franken. In 1922 gaf zjj enkel 1 1 [2 mil lioen of 1|2 miilioen minder. Men mag nu niet veronderstel len dat zulks voldoende was,want als wy eens zien naar de kinder sterfte b. v. b., dan stellen wij vast dat er in Oost-Vlaanderen 12 o/oo kinderen sterven min dan 1 jaar. In de provincie Henegouwen, waar de socialisten aan het be wind zyn, maar 7 o/oo. Dat verschil is duidelijk en dat bewijst dat er meer kan gedaan worden en dat men niet de bud getten voor kinderwelzijn moet verminderen. Daarom moeten de arbeiders op 8 November stemmen Zaterdag 10 October, om 8 ure 's avonds, H AH B HAM® 1' na rei lec Jer =un ANSEELE lo EBEMBOi)EGEi\f. I Geeoe zitting van de Socialistische Internationale was zoo belangrijk, dan deze van Oogst 1.1: te Marseille, waar een duizendtal afgevaardigden van een dertigtal landen in naam van 28 miljoen aroeiders samenkwa men, om oen klare positie te kiezen tegenover de grootste politieke, oko- nomiscbo vraagstukken, die thans de wereld in beroering houden. Juist vóór de vergadering van den Statenbond, zullen hare besluiten onweerhoudbaar doorgedrongen zijn tot in de reden van de meest-konser vatieven aldaar nog vertegenwoor digd. Van uitgebreide theorische debat ten, zooals die vóór don oorlog in de vergaderingen van de Socialistische In tern ationaleopd aagden, heeft onze machtspositie ons gestuurd naar het terrein der verwezenlijkingen. Eens liet de tijd ons toe om de uitgebreide theoriën van kapitalistische samen trekking, de ontwikkeling en strijd methoden van de arbeiders organi saties, de algebeele of gedeeltelijke aanneming van het historisch mate rialisme van Karl Marx tot in de kleinste hoeksteenen af te ronden. Nu staan we recht vóór de kapita listische georganiseerde vereen! ging, onze organisaties zijn groot éa machtig én dicht aaneengeslo ten... en, wie nauwelijks op de we reld blikt, merkt onvermijdelijk op dat alleen het materialisme, de aan passing van den geest aan de stoffe lijke gebeurtonissan, onherroepelijk de gansche drijfkracht en de beslis sende faktor daarstelt van de we reldsche gebeurtenissen, waaraan alle onderhevig staan of sommige idealisten dat willen of niet. De besprekingen van de Socialis tische Internationale, waarvan het ons spijt hier enkel de besluiten te kunnen samentrekken, mag zich roemen, door alle moeilijkheden, heen, eensgezind do basis te kunnen leggen voor den opbouw, in vrede, van de Maatschappij van den Arbeid: DE ACHTUREN. Het kongres wenschtde arbeiders geluk om hunne kranige werking tot het ulgehoele vorwezentlijken van don arbeidsdag, van maximum achturen en vraagt deze van de machtige landen als Engeland, Duitschland en de Vereonigdo Sta ten, als mede van allo andere landen die de Conventie van Washington nog niet wettelijk bekrachtigden, van onverwijld al hunne krachten te gobruikon tot de volledige verwe zenlijking ervan. Het noodigt de bevoegde machten uit, dat ze alle middelen ter beschik king van de arbeiders zouden stellen om hun vrijen tijd zoo aangenaam mogelijk te laten doorbrengen en hunne opvoedingen, hunnen kunst geest uit te breiden en het geeft zijn uitvoerend bureel mandaat van niet alleen die strijd te ondersteunen, maar ook van te ijveren voor alle be tere bestaans voorwaarden van de arbeiders. DE WERKLOOSHEID. Deze kwaal, die na den oorlog zoo hevig en onmeedoogend de groote handeb-ny vorhelds- en transport inrichtingen ten gronde sleurde 't is de warboel van do kapitalisti sche hebzucht 1 en aanzienlijk do koopkracht verminderde van de mil joenen tot armoe veroordeelde ver bruikers, we»d verergerd doer den haat van natie tegenover natie, do vragon die betrek hebben op het vredesverdrag.de schadevergoeding en het herstel die zonder oplossing bleven. De Internationale heeft als plicht van uit al hare krachten te werken voor maatregelen vaD nationale wet geving en intornationalo samenwer king, die van aard zijn om de prole- taren het blijvend minimum van bestaan verzekeren, als 1. Werkloozonsteun ten laste van den Staat en van de maatschappij arbeidsbeurzen, beroepskeuze, af schaffing van den kinderarbeid, he vige strijd tegen de bewering van de patroons, dio de met loonsverlagin gen en arbeidsverlenging zouden do toestanden ondragelijk makenalge- meenmaking van den achtureodag, 2. Belangrijke proeven hebben be wezen, dat de seizoenbedrijven. namelijk in het bouwvak, door orga nisatie van de macht en verbetering van de techniek grootelijks kunnen bijdragen tot regeling van de macht eu afschaffing van de doode seizoe nen. De talrijko afwijkingen aan den arbeidsdag zyn niets dan blijken van onbekwaamheid en behoudsgezind heid op technisch gebied. 3. De noodige in- on uitwijking naar bedrijvige streken mag in geen geval tegengehouden worden. Deze verplaatsingen moeten goed georga niseerd worden, opbreede, interna tionale grondslagen. Eene afzonder lijke kommissie zal deze kwestie be- studeeren. 4. Uitbreiding van openbare wer ken in krisistijd, onder toezicht van de arbeiders. 5. Gezondmaking van den geldom- loop. 6. Strijd tegen hot protectionisme en organisatie van de wereldmarkt. Het ekonomisch regiem voor de ko loniale staten, dient onder toezicht van den Statenbond, die alle ikzucht van monopolen moet tegengaan. De regeeringen moeten, onder beleid van den Statenbond den afzet verze keren, aan gematigden prijs van de eetwaren en de bijzonderste grond stoffen. Deze organismen zouden zich tot doelmatige regeling in be trekking stellen met do arbeiders- coöperatieven. 7. Deze maatregelen strekken naar een uitgebreider maatschappelijk toezicht, en in de volledige afschaf fing van de persoonlijke voort- brengsl voor maatschappelijk nut in eene socialistische maatschappij. Het Socialisme en de Vrede of het kapitalistisch regiem en de oorlog. Het regiem van ekomische me dedinging drijft de nationale kapita- lismen tegenover elkaar voor het op zoeken van grondstoffen en afzetge bieden, de uitbuiting van de arbeids kracht, tot opstapeling van groote kapitalen en geldbeheersching. Dat regiem is de grondoorzaak van den oorlog. Het Socialisme wil de verdeeling ordenen van de grondstoffen de klassenstrijd opheffen door de het afschaffen van den uitbuiting van den mensch door den mensch, de voortbrenging organiseeren naar de hehoeften en niet met het oog bp persoonlijke winst, en de onsamen hangende en verwarde strijd vervan gen door de kollektieve organisatie de algemeene en wettige belangen- ordenen der volkenen niet tegenover elkaar stellen. (Vervolg toekomende week). Maandag 2i September, heeft de T. S. F. een schoone voordracht overgeseind, zeer gedocumenteerd die, na een zeer poëtische tabel der elementen van het gozinswelzijn uitlegde hoe de rust kan geboren worden in een huisgezin, door het sluiten van een verzekeringskon- trakt. Het was een schoon bewijs dor weldaden der verzekering en alles zou volmaakt geweest zijn, zoo de voordracht niet de lofiede had ge weest van een bepaalde maat schappij. Enkel maar gebrek aan de wissel naald. Voor gansch het einde van deze voorname voordracht, kunt gij den naam der maatschappij vervangen der La Prévoyance Sociale en wij zullen allen zonder voorbehoud de voordracht en den voordrachtge ver toejuichen. onze kindeken beschermt VOOR DE ÜOCIALISTEN I 01 ied \66 Ère Waarom de slaking der Bankbedienden wan Parijs niet volkomen gelukt is. Men weet dat deze staking geëin digd is na 5o dagen weerstand. Hebben ze den strijd gewonnen Objectief gesproken Zij zijn niet de overwinnaars, maar ook niet de overwonnen. Ziehier de omstandigheden waar in men streed. In al de syedikaten samen der em ployés van Parys zijn er maar 8oo leden. De stakers telden .een oogen- blik 2o.ooo man. Dus is eerst en vooral den strijd gevoerd met een slecht afgericht le ger. Ten anderen ontbrak den fi- nantieëlen steun. De Internationale des Employés en de Internationale professionèlle der Employés werden niet verwit tigd. Deze zijn slechts op eigen aan dringen er tusschen gekomen als het te laat was. Do beweging is ten anderen ge voerd zonder taktiek—alhoewel de enthousiasme groot was. Moge dit eene groote les zijn voor onze Parijzer-bediendenook voor ons allen A. VYVERMAN. BIJ ONZE KAAIWERKERS. Hot Liberale Laatste Nieuws wijdt een artikeltje, onder de rubriek Nieuws uit Aalst aan onze vaartwerkers ofvaartka poenen, zooals ze den correspondent noemt. Hij zegt, dat er een 40tal bij het Socialistisch Syndikaat zynde andere eene 2o, willen van geen syn dikaat weten. Verschooning. Van dat 2otal zijn er. helaas, eenige verdwaald ge raakt in het Liberaal Syndikaat, en meenen dat hunne belangen moeten verdedigd worden door Liberale Flierefluiters De werkdagen der Kaaiwerkers zijn juist van 8 uren en niet van 9 en meer hun dagloon verschilt merke lijk van de opgegeven sommen. De fameuze correspondent zegt ook, dat de meeste aan..,, eene droo- ge lever lijden. Moer te beklagen zijn zij, die ly den aan een dikken rooden neus. Dezo verkrijgt men ook niet met maar oppervlakkig in het glas te kjjken. Onze Kaaiwerkers, die misschien maar 6 maanden per jaar werk heb ben, zijn niet bij machte om te brassen zooals de scribent be weert. De Kaaiwerkers in 't algemeen en bijzonder degenen aangesloten bij de Liboralen zullen onthouden den laster op hen neèrgepegd. Een groep Kaaiwerkers. BREISTERS, OPGEPAST! Deze week hebben wy weer ge hoord van twee Patroons die voor nemens waren hunne werkmeisjes meer dan 8 uren per dag te doen werken. Den Vakbond is bij dieheeren op inlichtingen gegaan, één bevestig de dat Hii aan het ministerie de toelating heeft gevraagd, doch hot antwoord afwacht om de overuren te maken, dit aan de Wet van den 14 Juni 1921, waarvan het art. 13 zegt, dat er 25 per honderd meer voor de 2 eerste overuren en dan 50 per honderd meer voor devolgende overuren moet betaald worden. Breisters wat hoort in de ruime zaal «FOLIES BERGÈRES», HOOGSTRAAT. SPREKERS EMIEL VAN SWEDEN, Provintiaal-Raadslid en Schepel, 1 te GentbruggePJn ALFRED NICHELS, Volksvertegenwoordiger. jf" Onze twee muzieken doen vooraf een uitstap in de stad. A Bijeenkomst in het lokaal Hand in Hand, om 6 1/2 ut>a s uva.ic'sj?'1 Veylder. Het eerste handelde over de strijd die plaats bad in het fa briek Tointuria dat voor de werklieden van de Viscose van groot belang was, alsook een opwekkend woord en aansporing tot de onver- eenigde Meisjes, om zich bij den Vakbond aan te sluiten. Het tweede manifest was om de breisters hunne aandacht te vestigen op de overuren waarvoor 25 per honderd meer moet betaald worden. Wij vestigen bij deze nogmaals de aandacht onzer partygenooten, man nen en vrouwen, op de Kiezers lijsten die in liet lokaal Hand in Hand - ter hunner inzage liggen, insgelyks dienen voor Gemeente- kiezing van I926. De personen op deze lijst vermeld, mogen alleen deelnemen aan dé Provintiale Verkiezingen. De niet op de lijst vermelde kiezers zullen maar alleen en na hierdoor de noo dige reclamatie te hebben ingediend in 1920, voor de Gemeente mogen kiezen. Wie dus de kiezerslijsten niet raadpleegd, loopt in gevaar zyn stemrecht voor 6 jaar te verliezen. Al do personen, mannen en vrou wen die vóór Juli i9o5 geboren zijn hebben recht op kiezen. SAM. MAATSCHAPPIJ Molendries, 11. boekhouder. Re- opgepast, wanneer Ge niet gewacht, spoedig den Secretaris van den Vakbond in het Lokaal Hand in Hand ver wittigt. Over de Viscose Van Schamelhout heeft een gansche week gehad om art. 7 van het kontrakt te lezen, dat is noch niei voldoende. Hy schrijft dat zyn antwoord voor deze week zal zyn. Het spreekwoord zegt wanneer men zooveel tyd noodig heeft, dat het moot zyn voor een vuil brouwsel, intusschon weten de werklieden dat Van Schamelhout niet bang is voor den tekst van het kontrakt te vervalschen. Verleden week is er eene circulaire verspreidt aan de Fabriek Viscose en het werkhuis van M. De Vraagt een kenplichtige. Men moet lezer zijn van de bla den Recht en Vrijheid of «Vooruit», en ook aangesloten zijn bij een groep der Belgische Werkliedenpartij. Aanvraag te sturen aan boven staande adres, uiterlijk tot Vrijdag 9 October, tot 12 uren 's middags. Het exaam zal plaats hebben, op Zondag n. October, om io uren voormiddag in het lokaal Hand in Hand Men moet ook vrij zijn van den soldatendienst. Inlichtingen zijn te bekomen, bureel Hand in Hand Mo lendries," ii. Voor de S. M. Hand in Hand De Bestuurder, L. VAN DER VEKEN. Stadsschouwburg Aalst. Tooneelkring KUNST, LICHT VRIJHEID TWEE Prachtige Opvoeringen van Indo drama in drie bedrijven door Fabricius, Zondag II en Maandag 12 October 1925, Bestuurder A. PEELMAN, in de rol van Dolle Hans. Volledig Symphoniseh Orkest, Prachtige kostumen. Kaarten te bekomen ten lokale Hand in Hand en bij de Tooneel- lief hebbers. Het nummeren der kaarten zal plaats hebben, Vrydag 9 October, om 7 ure 's avonds, in de cafó Hand in Hand Prijzen der plaatsen. Voorzetels 3,00 Ir., Parket 2,00 fr., (Taks niet inbegrepen). Het Bestuur. Bericht aan da Vissoher^J Een Snoekvischvangst zal toogs~- laten zijn op de groote vijvers il/( het stadspark, op Zondag 11 Octobe vanaf 7 ure 's morgens tot 5 ur 's namiddags. Men betaald 4,00 fi voor een lyn. Hat zal alleen toege laten zyn te visschen met het leefne dig visohken. |ta Men kan zich laten inschrijven tel61 laatste tot lo October voormiddafD bij Prosper De Kegel, Park. I Het zal streng verboden zynkarpefei of andere witvisch te vangen. 11e 't lal Heden Zondag 4 October, oiiT' 1/2 ure 's avonds. «e Kostelooze Zangavond de ledeya der Vakbonden en Propaganda^ clubs aangeboden. rj n 1 TE LEDE, bij Troch Theofieljel (Volkshuis), Statieweg. e Spreker: Ces. HAELTERMANler \cl TE GIJSEGEM, Dierickx, Dries. bij Edgard' Spreker: AllonsBERGHMAN.at e TE EREMBODEGEM, bij De1.1 Bundel Alfred, (Volkshuis). 'V Spreker Leon LAUREYS. 'w 101 eit Goede zangers uit Aalst, 2ulleniei uii iel er optreden. Allen er heen. Minister-IJzeren wegen, BRUSSEL Uü Kongres arrondissements-federatiee 1 Aalst, vergaderd in Ninove, op 27 Sep-'ei tember 1925, dringt nogmaals aan, omr volgende verbeteringen in treindienst^ aan te brengen q 28i8 toelaten aan arbeiders Sottegem el lokaal, nieuwe trein tusschen Ninove?) en Denderleeuw, alwaar hij zou moe- IIs ten aankomen om 5,10 ure. Verlenging 1879 Zaterdag tot De*-|0i derleeuw. iri Stilstand 280I te Hillegem. [n 2810, 2827 te Haeltert. !l' 3015 te Erembodegem. Honderden arbeiders zouden u innig in dankbaar zijn. V DE NAUW, RICHELS, DEBRUYN. [jj Verleden Zaterdag had men eene Al gemeene Bestuurzitting, waarop ook het bestuur van den pas gestichten vrouwenbond aanwezig was. Onzen voorzitter opende de zitting en verwelkomde voor de eerste maal de bestuurleden van den Vrouwenbond (ovatie), drukte de wensch uit van ne vens de mannen hun plicht te doen en weldra hunnen bond van 35 op 50 leden te zien klimmen. Tevens deed hij eene korte maar goed begrepene uiteenzetting voor de lb aanstaande Provinciale kiezing van 8 November. Al de bestuurleden, zoowel mannen als vrouwen waren het eens om den strijd met kracht in te zetten en beloof den al het hunne bij te dragen om een nieuwen vooruitgang temogen boeken |n A

Recht en Vrijheid | 1925 | | pagina 2