K oopt uwe Likeuren bi] Marcel Werkmans vrienden AALST. Kiezerslijsten. AALST. SYNDIKALE RUBRIEK. - Dolle Hanside" Kiesmee tings. JCet werk der klerikale voor de Socialisien. Tweespraak der weduwen. Kiezers In de Textielnijverheid. Voor de Breisters. Over de Viscose. Aan de Lederbewerkers Sottegem. dffia°t Uit Denderhautem. v Uit Meerbeke. van normale vrouwelijke elemen ten dat alles maakt het leven in de kazerne onuitstaanbaar. Hebben de katholieken al ooit iets gedaan omdat onnoo.dig kwaad uit te roeien Zijn de huidige Liberalen niet archi patrotard en mogen wij van Rolin Jacquemyns, minister van Nationale Verdediging daar om trent iets verwachten Neen duizendmaal neen De Fronters door hun fanatiek nationalisme helpen er geenszins aan meê om het militarisme uit de wereld te helpen. De rassenstrijd aanwakkeren, banbliksemen alwatniet Vlaamsch is wordt daardoor nu het inter nationaal denken en voelen ver strekt Wordt hierdoor de vredesgedachte vooruitgeholpen De kristus zegde, dat wij allen broeders zijn waarom dan den haat aanwakkeren Eene over winning van het ègoistisch indi vidualisme, door het zedelijk socialisme, is ons doel. Verkorting van diensttijd voert geleidelijk naar algerneene ontwa- ping, het ideaal, dat eens moet verwezenlijkt worden. Dit laatste zal nog zou gauw niet gebeuren Het eng patriotisme en nationalisme dien «korpsgeest» moet daarvoor totaal uitgeroeid worden. De menschen van ver schillende landen, nationaliteiten en rassen moeten elkaar als broeders beschouwen. Dat wil daarvoor niet zeggen, dat ze hun ras eigen, hun eigene cultuur, moeten afleggen. Neen Het is zelfs gewenscht, ja noodzakelijk, dat ze die behouden en tot haar hoogsten bloei opstuwen. Dan, wanneer we eens zoo ver zijn, dat onze tegenwoordige staatsgrenzen totaal verdwenen zijn, bekomen we eens algerneene menschelijke Cultuur, vol harmonie, waarvan de afzonderlijke culturen de atomen zullen vormen. Is dat geen grootsche idee Vermindering van dienstijd of dezen tot het minimum ge bracht zal alleenlijk verwezen lijkt worden, wanneer de Socia listen de volstrekte meerderheid zullen hebben in 't parlement. En daarvoor moeten wij kampen A. Vijverman. HEDEN ZONDAG i Te Aspelaore, Noderhasselt, Len- beko, na do misson aan de Kerk. Te Donderhautem (Vondelen) on to Kerkxken, 's namiddags. Sprekors: Van de Steen, Do Coster, Bayons en Vijverman. Te Torjodon, na de eerste mis en na de tweede. Te Haeltert, na do tweede en dorde mis. Te lmpe en Smetlede, aan de Kerk, na de nus. Spreker: Alfred Xichels, Volksvertegenwoordiger. Te S' Lievens-Hautem en Letter- hautem, na de mis. Spreker Bekaert Jan. Te Baevegem en Oordegem, na de mis. Spreker Leon Laureys. Te Aygem en Heldergem, na de mis. Spreker Alfons Berghman. Denderhautem, Leebeke. 'smorgens, aan de houten Kerk. Spreker Pol Van de Steen. Denderhautem-Vondelen, bij -Felix Canneau. Om 4 uren, Zangavond met de gekende zangers, Van de Wiele en Klaut. Spreker Pol Van de Steen. Meerbeke, Volkshuis, Brabant, 0111 6 ï/a ure 's avonds. Zangavond met de beste zangers en zangeressen. Spreker Pol Van de Steen. ZONDAG 18 OCTOBER. Te Denderleeuw, na de eerste en tweede mis. Dos avonds Zangavond, in het Achturonhüis. ZONDAG 25 OCTOBER. Te Welle, na de eerste mis» Provinoiale Verkiezingen. Wil men de klerikalon gelooven, dan loopen zij over van liefde tot den kleinen man. Edoch, wanneer men hun werk eens van nabij bekijkt, dan ziet men dat er nog al wat verschil is tusschen hunne woorden en daden. Ziehier eenige nagels met koppen In 1921 stellen de socialisten in den Provincieraad voor het op richten van een ambachtsschool en werkhuizen voor de horopleidiDg der arboidsvorminkten. Het wordt verworpen ook al de katholiekewerkliedenvertegenwoor dig er s stemmen er tegen. Hetzelfde jaar vragen de socia listen het oprichten van een her stellingsoord voor de slachtof fers der Duitsche opei- sching. De Christenen werklieden met hunne rijke bondgenooten ver werpen dit hoog menschelijk voor stel. In 1922, dringen do socialisten aan dat een provinciaal werk voor den vrijen tijd zou worden tot stand gebracht, dat aan de werkliedon zou toelaten de hoogst mogelijke vruch ten te plukken van den 8 urendag. Al da Christon-werkliedenafge- vaardigden stemmen er tegen. Dit bewijst hoever hunne liefde gaat voor den 8 urendag. En zoo hebbon bij elke gelegen heid de Christene werkerskandidaten samen met de rijke reactionnaire kasteelheeron uitden provincieraad, al de democratische voorstellen der Socialisten gesaboteerd of bokampt. ARBEIDERS Op 8 November in blok GESTEMD De jonge weduwe. Ik keer terug van La Prévoyance Sociale waar ik 10,000 frank heb ge trokken. Mjjn arme man, had, op onzen trouwdag, voor mij deze somme verzekerd en daar hij slechts 25 jaren telde, hebben deze 10.000 frank ons slechts 190 frank per jaar gekost, 't zij ongeveer 52 centiemen per dag. De moeder. Och, had uw vader, zulks geweten. Op zijn strefbed begreep hy dat hij my zonder bestaansmiddelen liet en die gedachte heeft zyn laatste stonden bedorven; hij kon er niet aan doen en ik was niet verstan diger dan hy ik heb altyd den bode der verzekeringsmaatschap pij de deur gewezen. Een gebuurvrouw. Ja, wjj hebben dit begrepen, alhoewel wat te laat; myn man was vijftig jaar oud toen hij zich liet ver zekeren voor 10.000 frank, maar dit kostte 415 frank per jaar dat was maar juist, wy hebben minder langen tyd betaald maar wy betaalden ook méér ieder maalmaar juist of niet juist, dat viel ons zeer hard. De jonge weduwe. Wy had den dus gelijk, en myn zoon die maar vyf jaar oud is ga ik aanstonds in La Prévoyance Sociale voor 10,000 fr. laten ver zekeren. Dat zal my 124 frank kosten Hewel, ik vind zulks prachtig om dezelfde somme te bereiken zou men 81 jaren moe ten storten. Ik wenschte dat hy honderd jaar wierd, maar een ongeluk is rap gekomen. En daar bij, een jongman die IO.000 frank huwelijksgift medebrengt voor zyn vrouw in geval van over lijden, wat maar 35 centiemen per dag kost, met daarbij een goed loon, dank zy den vakbond, is meer waard dan een losbol zooals men er zooveel in de dancings ontmoet. OP ZOXDAG8XOVEMBER, ALLEN GESTEMD VOOR DE SOCIALISTEN. Het ideaal waarnaar moet gestreefd worden is zooveel mogelijk eenheid te brengen in de syndikale bewe ging- Verdeeld beteekent versnippering van krachten, onmacht en.... ont goocheling. Neen de klassenstrijd zal nooit met veel succès gestreden worden door de arbeiders, wanneer ze ver deeld staan. Dit wordt gedurig ondervonden op de ateliers, op de fabrieken, enz. En wat we ondervinden in onze omge ving waarom zou zulks dan niet waar zijn voor den strijd tegen 't ka pitaal in zijn geheel, op internatio naal gebied. Indien het Internationaal Vakver bond van Amsterdam nu eens al de Syndikaten omvatte van de wereld, ware dat niet een groot, geweldig cn machtig iets Er wordt in dien zin gestreefd, maar zulks is nog niet gelukt. Ik meen dat door deze eenheid veel zou te winnen zijn in macht, in geweld, in prestige. Eenheid ouder de zwoegers aller landen,éénheid in denken en voelen, maar vooral eenheid [in actie, zie daar wat wy willen I Bij die Voftdingswerkiieden. Gezien het index cijfer voor Oost- Vlaanderon 526 punten aanwijst, dient er vanaf 15 October 5 0/0 loons- vermeerdering toegepast te worden. Onze afdeeling heeft dan ook in dien zin oen schrijven gezonden om deze loonsverhooging te doen toe passen. Intusschen maken wy onze leden opmerkzaam, om bij niet toepassing van de 5 0/0 loonsvormeerdering, don Secretaris der Afdeeling te komen verwittigen. Ook do werklieden van het Glu- cosefabriok Leclercq, hebben recht op opslag vanaf 15 October. A. B. VIJF PER HONDERD DUURTE- TOESLAG VOOR ALLE WERKLIE DEN EN BREISTERS VAN DE TEXTIELFABRIEKEN EN BREI- WERKHUIZEN. Ten gevolge der stijging van den index tot 5i6 1/2 punten voor beide Vlaanderen, moet er van af den 15 October eene vermeerdering van50/0 duurtetoeslag verleend worden aan al de werklieden van do Texielfa- brieken. Er is ook eene overeenkomst ge sloten, den 19 Mei laatst, in de Gelijktallige Kommisie van Oost- Vlaanderen, waardoor de werklieden van de breiwerkbuizen eveneens oen duurtetoeslag van 5 0/0 moeten hebbon vanaf den 15 October. Wanneer er werklieden of brei sters deze vermeerdering niet zou den uitbetaald wordeD, moeten zij het onmiddelijk aan den Secretaris van onzen tc-xtiolbond laten weten, ten lokaio Hand in Hand In het blad - De Werkman van Zondag 1.1. geeft M. Van Schamel- hout zijn beloofde antwoord. Hij be kent dry weken geleden het kon- trakt naar letter niet te hebben go- meld. Wij houden er akte van. Thans wordt het artikel 2, 6 en 7 van het kontrakt gegeven. Toch wil Van Schamelhout met art. 6 door dife en dun bewijzen, dat het Be stuur van do Viscose na de eerste maand vooropzeg wel vrij zou zijn onderkruipers aan te werven, wat in het artikel niet vermeld is. Maar wel wanneer gedurende de voorop zeg vreemde werklieden aange worven worden, aide aan 'twerk zijnde werklieden den arbeid mogen verlaten en hunne achterste pole- viën vagen aan het kontrakt. Mijnheer Van Schamelhout wil zijne gedane fout herstellen, met het kontrakt gansch verkeerd voor te stellen. Hij wil er u't balen, wat er rciet insteekt, precies zooals oen advokaat zou doen, die een slechte zaak moet verdedigen. Neen, wy hebben dit kontrakt niet te verdedigen. Het is zonder onze toestemming geteekend.Wy hebben ons tegen den 3 maanden vooropzeg verklaard sinds 1910. Dat weten de Heeren Bestuurders van de Viscose- fabriek doch wij begrijpen, dat het Bestuur maatregelen neemt om plotselinge stakingen te vóórkomen, welke groot verlies veroorzaken aan kostelijke grondstoffen. Wy hebben daaromtrent reeds onze meening doen kennen. Tot he den hebben wy eene overeenkomst met al de andere Textielfabrieken, van 14 dagen vóóropzeg. Als het moet zullen wy met het Viscosefa- briek betzelfde doen. Wij erkennen 14 dagen geen 3 maanden. Verstzei dal goed, M. Van Schamelhout. H. F. VOOR AL DE WERKLIEDEN van de Viscose-fabriek. In overeenstemming met do Textiel en de Metaalbewerkers bon den, worden al do werklieden dieop bet Viscose-Fabriek werken, opge roepen naar de Buitengewonne Ver gadering die zal gehouden worden, lieden Zondag om 2 uren ten Lokale Hand in Hand. Gezien het groot be lang van deze samenkomst rekenen wij vast op de tegenwoordigheid van alle Mannen, Vrouwen en Meisjes alsook diegenen dieop de buitengemeenten wonen. H. F. Daar de Provinciale Verkiezingen evenals de Kamer Verkiezingen, van kapitaalbelang zijn voorde wer kende klasse in 't algemeen, zoo hebben wy besloten, om den strijd krachtig te kunnen vooren, ook on zen finantieëlen steun te verleenen aan de politieke groepen van onze Partij. De bodens zullen daarom eerst daags zegels aanbieden aan de ledon van 1,00 fr., en van o,5o fr. ieder. Wij doen dus een krachtigen oproep aan onze aangeslotenen leden, opdat iedereen ten minste een zegel zich zou aanschaffen, ten einde den strijd te steuneD. Wijzen wy er terloops op, dat wy er als syndikalisten alle belang bij hebben, opdat de Socialis tische groep versterkt uit den strijd kome, gezien de toelagon der provin cie aan de werkloozenkassen in pro portie sierk zouden vermeerderen. Dit is dus een rechtstreeks belang, benevens vele andere belangen. Wij willen steeds voorwaarts en het onze bijbrengen, om de klerikale Bestendige Deputatie van Oost- Vlaanderen omver te kegelen. Doen wij dus onze plicht, als gedi- ciplineerde soldaten, voor den triomf der Socialistische Party op 8 No vember. HET BESTUUR. Wij vestigen bij deze nogmaals de aandacht onzer partijgenooten, man nen cn vrouwen, op de Kiezers lijsten die in bet lokaal Hand in Hand - ter hunner inzage liggen, insgelijks dienen voor Gemeente- kiezing van I926. De personen op deze lijst vermeld, mogen alleen deelnemen aan de Provintiale Verkiezingen. De niet op do lijst vermelde, kiozers zullen maar alleen en na bierdoor de noo- aige reclamatie te hebben ingediend in 1926, voor de Gemeente mogen kiezen. Wie dus de kiozerslijsten niet raadpleegt, loopt in gevaar zijn stemrecht te verliezen. Al de personen, mannen en vrou wen die vóór Mei i9o5 geboren zijn hebben recht op kiezen. KRUI 3 PLANTING. De Kruisplanting op het graf van wijlen Alfons De Neef, destijds rangeerde» ter statie Aalst Oost, heeft dus plaats op beden Zondag 11 Oktober 1925. De kameraden worden allen vriendelijk verzocht aan deze plechtigheid deel te nemen I Men zal vergaderen om 2 uur, in het lokaal Zeshoek om te 3 uur stipt te kunnen vertrekken. Wij verhopen dat iedereen niet weerhouden door werk, aan deze plechtigheid zal deelnemen. Bericht aan de Visschers. Een Snoekvischvangst zal toege laten zijn op do groote vijvers in het stadspark, op hodon Zondag vanaf 7 ure 's morgens tot 5 ure 's namiddags. Men betaalt 4,00 fr. voor een lijn. Het zal alleen toege laten zijn te visschen met het le vend visobje. Men kan zich laten inschrijven ten laatste tot lo October voormiddag bij Prosper De Kegel, Park. Het zal streng verboden zijnkarpel of andere witvisch te vangen. Stadsschouwburg Aalst. Tooneelkring KUNST, LICHT VRIJHEID i00fc TWEE gov Prachtige Opvoeringen gel I van Indo-drama in drie bedryvon iis' - me: door Fabricius, llot Heden Zondag en morgetdar Maandag l&c Bestuurder A. PEELMAN, ir. de rol van Dolle Hans. par Volledig Symphonisch Orkest, Ma: Prachtige kostumeju n Kaarten te bekomen ton lokaiw0' Hand in Hand en by de Toone«en liefhebbers. jB'esr Prijzen der plaatsen. Voorzetejdje 3,00 fr., Parket 2,00 fr., (Taks nijdat inbogrepen). Het Bestuur, sla ide Reaklionnaire provincierade zenden werkersvijanden naar Senaat als provinciale Senaioretigai Den Senaat wordt daardoor laatste hoop van klerikalen en libtóe raten tegen de demokratie I kor J dat Rood stemmen voor de pm'inihai is de waarde uwer bewuste steijs'a ming van 5 April verhoogen I Mij Iinucmca m. hu ■i m.. .h.uu? 1 i01 voc ed( gei De Kiezerslijsten vai !Do C ing kui De kiezerslijsten voor de Provii tie- en voor de Gemeenteverkiezid liggen ter inzage in het lokaal, hl j Jef Boerens, Nieuwstraat, 13, aljg0l dagen. l4( Partjjgenooten,komt u overtuiga of go wel op de lijsten ingeschrovet zyt. SOC. PROPAGANDACLUB. Zondag aanstaande 18 October, o< 10 ure 's morgens, in het li Z kaal, ALGEMEENE VERGADERING,0' Dagorde w De Provintiale Verkiezing. Aanduiding der getuigen. Belangrijke mededeelingen. Dat elkeen, op post weze. HET BESTUUR. 60 eor Heden Zondag II October q October om 10 ure 's morgei%BC bij Jozef Beerens, Nieuwstraat, UbD< Groote Meeting. Bve Sprekers Jozef De Groeve^ -N opsteller van Vooruit, Provintiaa N en gemeenteraadslid te Gent. het Prosper De Bruyn, VolkveiB'j' tegenwoordiger. Voor do meeting uitstap met mu ziek. Bijeenkomst om 9 uro aan] c lokaal. er Soc. Propagandaclub. jiei 11 -feci: kre en Zoudag haddon wij hier eene weilist gelukte meeting nara de Kerk, na dl M mis van 8 uren. Pol Van de Sleede boeido gedurende eene 20 minutekei de spannende toehoorders. lijk Ook het blad "Onze Provincie pP' wierd gretig aangenomen en gelq 11 zen. Voor eene meeting in de Loebek| aan de Kerk was het reeds te laa doch uitgesteld is niet vergeten. Ier al jat al jtrl I Dm «G HEDEN ZONDAG, 11 October, oi|ül S UREN 's avonds, in het lokta|;B VOLKSHUIS Brabant. Ja( ZANG-AVOND 'ijk do bevolking en partijgonootorfis KOSTELOOS aangeboden. Do beste Zangers en Zangerossear01 zyn er voor aangeworven. ?m Wie een genoeglijken avond wila doorbrengen, kome er heen. jqe Soc. Propagandaclub. ne lai De kiezerslijsten liggen ter inzage161 onzer partijgenooten 'in het lokaal defai Zaaier Brusselstraat, 43. Dat al de partijgenooten kiezers,'®1 mannen en vrouwen zich komen over-jÜ.k tuigen of zij op de lijst staan. hii Voor gebeurlijke inlichtingen zichPe wenden tot de Partijsecretaris Leopoldr1 Stevens. r® ch "tin

Recht en Vrijheid | 1925 | | pagina 2