Koopt uwe Likeuren bij Marce Dinsdag 20 October, om 7 /2 ure De Socialistische Internationale vergaderd. Hoe meer Socialisten Hoe meer vooruitgang Openbare V oor dracht SYNDIKALE RUBRIEK. leder zijn vera nl woordelijkheid In 1913 zitten er vier socialisten; de toelage aan de Ziekenbeursen wordt gebracht op 46.000 fr. Voor de Textielbewerkers en Breisters. Voor de Breisters. Bij de Viscosebewerkers (sters). De lasten op de ioonen. Bij de Schoen en Pantoffelmakers Ui H: in ki Ondersteuning voor de opleiding der WEEZEN. Tusschenkomst voor gemeentelijke of intercommunale inrichtingen waar BEHOEFTIGE OUDERLINGEN kunnen samenwonen. Het bouwen van WERKMANSWO NINGEN aanmoedigen. Ondersteuning van ZIEKENBEUR ZEN en WERKLOOZENFONDSEN. Strijd tegen de LONGTERING, de KANKER en de SYPHILIS. BESCHERMING DER LAND BOUW WE RKLI EDEN. Bescherming van al de UITWIJKE LINGEN. BESCHERMINGSMAATREGELEN tegen de BESMETTELIJKE ZIEK TEN der DIEREN. De vermenigvuldiging en verbetering der INTERCOMMUNALE LAZA RETTEN. Openbare Werken. ELECTR1FICATIE, in regie uitge baat. DRINKWATERBEVOORRADING door intercommunalen met den steun der Provincie. Toelagen aan de gemeenten voor GEZONDHEIDSWERKEN. Nijverheid. Landbouw. Aanmoediging van nijverheid en landbouw. Deze aanmoediging moet door de Provintie rechtstreeksch of door bemid deling van buiten allen politieken in vloed en voor iedereen openstaande bonden uitgeoefend worden. Vertegenwoordiging. Toepassing der evenredige vertegen woordiging in al de commissiën en be heerraden door de Provintie benoemd. Iedereen zjjn verantwoordelijk heid is billijk, en juist. Vooral Katholieken hebben er een handje van andero verant woordelijk te stellen voor liunne daden, bizonderlijk voor hun slecht financieel bohoor van vroegere jaren. Louis Bertrand vroeg daarom in Le Pouple een godétailleerden inventaris op te maken van den passieven en actioven geldeljjken toestand des lands. Het parlement en de bevolking moeten weten, zegt hij, welko juist de inkomsten en do uitgaven zijn van don Staat, het bedrag dor schuld, der geconsoli deerde schuld, der vlottende schuld, van do schuld in den vreemde, onz; ook de boneficiarisson van oorlog- schade. Zulk oen inventaris zou natuurlijk oen klaar doorzicht geven in do finaucen van ons land. Doch we laten Bertrand aan 't woord en vertalon Men herhaalt stoeds dat de slechten toestand van do financiën te wijten is aan den oorlog en zijne gevolgen en ook aan don slechten wilder Duiischers voor wat betreft de financieelo overeenkomst bij het vredesverdrag. De huidige financieelo toestand is, volgens ons niet uitsluitend het gevolg van den oorlog. Indien hij heden slecht is, dan was hij toch ook niet al te goed in 1014. De katholieken hebben van af 1S84 tot 1914 de Staatsmacht in handen gehad; ruimhO jaren. Zij wierpou hot Liberaal Ministerie omver omdat de liberalen 23 mil- lioon fr. niouwe belastingen go- heven hadden. Eens de katholieken aan de macht behielden zij volstrekt deze belastin gen welko ie bekampt hadden toon ze in de oppositie waren. Vervolgens kwamen de jaren van krisis vanaf 1886. Het budjet was toen in déficiet. Maar in plaats van belastingen te heven, verkozen do katholieken liever don financieeleu toestand te verborgen onder eono kunstmatige comptabiliteit. Uot was dan de regio van spoor wegen die gedurende jaren aan den Staat do financies verschafte, welko de bestuurders aan do belasting betalers niet durfden vragen. De Minister van ijzeronwegen, M. Van don Poereboon. verklaarde toen menigmaal in do Kamers dat zijn departement de meikoe der Staats kas was. En de Staat profiteerde dagelijks van hare meikoe. Men verwaarloosde daarom de noodige uitgaven voor do spoor wegen,en allc-s liep weid ra opeen war boel uit, op transport crisisson, op catastroofs dor spoorwegen, welke ten laatste zeer duur kosten aan 't land. Do locomotieven, rijtuigen en wagons werden op zij gesteld en niet vervangen op de gewone on kosten van (het budjet, wat noch tans zoer logiek zou gowoest heb ben, maar met behulp van buiten gewone uitgaven, gedekt door op eenvolgende leeningen. Het was door deze middelen, dat het goevernemont gedurende jaren, het déticiot van de Staatskas ver borg. Van i894 tot i906 bobben wij het Ministerie deSmet de Nayer, het welk 12jaren leefde. Het was de période van gedurige ontleeningen. In i894 hadden wij eene schuld van 2 milliard 200 milliocn frankon, waarvan 20 millioen vlottende schuld. In 19i0 is onze schuld 3.84O mil lioen, waarvan 13O millioen vlottende schuld. En in 1914, op den vooravond van den oorlog, beliep de Belgische schuld 4,600 millioen waarvan 480 millioen tot de vlottende schuld be hoorde. Met 20 jaren katholiek beheer was onze schuld verdubbeld. Daaraan ziet men, dat vóór den oorlog ons land, dank aan de katho lieke partij, reeds veel schuld had; dat de clericalen in plaais van den financieolen toestand gezond te maken door eeno verstandige poli tiek op arglistige wijze den toestand wisten te verschalken en fout op fout stapelden. Eenuitgebreideinventaris van den Qnantieëlen toestand dos lands dient dus opgemaakt, vooraleer de budget ten voor 1926 gestemd worden. A. VIJVERMAN. (VERVOLG) Hel Proletariaalen den Statenbond. Het proletariaat strijdt voor de overmacht van den arbeid, de demo cratie en de zekerheid der volken. De motie krifiseord vervolgens de nog ondoeltreffende werking van den Statenbond, en eischt er de verte genwoordiging van alle volken met dezelfde rechten en plichten. De ar beiders willen dat de Statenbond alge meen gemaakt on godemokratiseerd worde, dat allo Konttikton zonder onderscheid moeten aan de verplich te arbitrage onderworpen worden, dat het onderwijs van do kinderen doordrongen worde van don vredes- gcest. Door hunnen gedurigen klassen strijd zonder afwijking, zullen hun ne stijgende overwinningen met hunne macht steeds machtiger do werking, het leven en de uitslagen van don Statenbond beïnvloeden, om to komen tot do VEILIGHEID, de ARBITRAGE en do volledige ONTWAPENING. De Internationale en de afzonderlijke Verdragen. Da Internationale verheugt zich over do maatregelen tot ontwape ning, genomen in Denemarken, Ne derland, Zweden en Noorwegen. In dezen zin steunt ze iedere neiging tot herkenning van het Protokool van Geneve. De Internationale is togen ieder geheim besluit in verdragen van staten onderling, verdragen die een algemeen karakter moeten dragen en door den Statenbond moeten ge controleerd worden. Met de konferentie van zijne sec ties te Brussel, noteert het socialis tische kongres, dat het nu nog moge lijk is vandehangende moeilijkheden door de zuivere werking van den Statenbond op te lossen of uit den weg te ruimen, op de enkele voor waarde dat Duitschland den Staten bond bijtrede, met dezelfde rechten en plichten der andere landen. Hetzelfde geldt voor do vrees van Rusland tegenover de aanvallen het zou ook in den Statenbond moe ten opgenomen worden. IV. De Internationale en so cialistische arbeidersactie. De arbeiders vertegenwoordigers zullen overal dezen aanvallen, die door hunne ikzucht, hunne ver blindheid en hunne maatschappe lijke behoudsgozindhoid de vrij Lei d der volken verwurgen,dievan weer wraak droomen of van brutale re aktie. Dezen opbouwenden geest zullen ze tegenover het vernielend bolche- visme stollen, dat het uur vertraagt, waarop hetproletariaat, meester van zjjne roeping, zijne volledige ont voogding in de welvaart en de vrij beid zal kunnen verwezenlijken. Te dien einde zal de Socialistische Arboidsinternationalo hare vorbin dingen uitbreiden met de belangheb bende organismen en met het Inter nationaal Vakverbond. Ze wordt verzocht van goone belangrijke ge beurtenis van het Internationaal le ven en gericht op den vrede te laten voorbijgaan,zonder samen te komen, dote volgen gedragslijn te bepalen en aan de socialisten het ordewoord te geven, waardoor hunne samengeor- dende aktie best de organisatie van den vrede zal beïnvloeden. Daarna volgt een protest tegen het bloedvergieten in Marokko en de vraag naar onmiddelyken vrede, onder toezicht van den Statenbond. Voor wat Oostelijk Europa betreft, is de Internationale ongerust over de verschillende revolutionaire be wegingen in China, Indië en Musel- manlanden. Ze ziet ook een gevaar in het stoken naar gewapenden op stand vanwege do Sowjetregeerm- gon in do talrijke staatsgrepen dio de Oost Europeesche landen in woe ling brengen. De socialisten van de Staten die Rusland omringen en de andere van de groote Oost Europee sche staten moeten vermijden dat Rusland do prooi worde van impe rialistische aanvallen en tevens het Sowjet-imperialisme tegenhouden. Ze groet de, strijd van de bevolking van de Sowjet-republiek voor zijne volledige politieke en syndikalo vrij heid. Het over oorlog to beslis sen moest in de Sovjetrepubliek niet aan do dictatoriale macht, maar aan het volk behooren. Zo verheugt zich over den vrijheidsdrang van de Cbi- neesche, Indische en Musselman- sche werkersmassas en vraagt den steun van de Europeesche en Ameri- kaansche demokratie tot verovering van hun zelfbeschikkingsrecht. Ze vraagt de herziening van de na tuurlijke grenzen der landen door volksstemmingen en oischt dat de socialisten de afschaffing vragen van alle terrorisme. Eindelijk stemde de Internationale nog eer. besluit tot bescherming der vrouw, do uitbroiding van de sociale wetgeving ten haren voordeele, de doeltreffende bescherming van moe ders en kinderen en zo roept tevens do vrouwen tot zich, omdat ze zoo veel kunnen bijdragen tot het verwe- zentlijken van den vrede. Er wordt een raad plegend internationaal vrou wenkomitoit ingericht, dat minstens eens per jaar zal vergaderen, tege lijk met het kongres de Internatio nale. Ziedaar het edel werk. dat de Ar beid bekwaam is te verrichten. Noen, nietwaar lozer,'tis de prak tische wetenschap, die met uwe hulp de hobbelige haan zuivert, waarop de vereenigdo macht van al uwe arbeidsbroèrs naar deoverwin- ningdrijftvan hun recht op ARBEID, recht op LEVEN, rechtop RUST., van hun rechtop VRIJEN VREDE M. Provinciale Verkiezingen van 1925 De gezondheid is voor een arbeider van kapitaal belang Daarom verzekert hij zich tegen ziekte in de Ziekenbeuren. Os ziekenbeurzen kunnen noch tans alles niet doen omdat hunne geldmiddelen beperkt zijn. Daarom moeten de openbare besturen breed tusschenkomen om de gezondheid der werkende klas te bevorderen. Die daar in het bijzonder toe aangewezen is is de Provincieraad. De katholieken zijn tot hi rtoe altijd de meesters geweest in de Provincie. Maar hebben zij wel al tijd hun plicht begrepen tegenover de gezondheid der Arbeiders?... MEEfü I Zij zijn daar maar beginnen aan denken van den oogenblik dat er socialisten in den Provincieraad gekomen zijn. HIER ZIJM DE BEWIJZEN In 1883, gaf de provincie Oost- Vlaanderen 2,000 fr. toelage aan de Ziekenbeurzen en 6,000 fr. aan debondentegen.. desterfteonder het vee. Toen waren er geene socialisten in den Provincieraad en toen was dus volgens de klerikalen het vee belangrijker dan de menschen. In 1925 zijn er vier en twintig socialisten in den Provincieraad en de toelage aan de Zieken beurzen bedraagt reeds 75.C00 fr. Hoe meer socialisten, hoe meer er dus gedaan wordt ten voordeele van den werkman en den kleinen burger. Onthoudt zulks op Zondag 8 November en stemt voor de Socialisten. COMITEIT VOOR ARBEIDERSOPVOEDING. - AALST. in het. lokaal HAND IN HAND Molendries. overDe Socialistische Arbeidersbeweging in Holland, door Partijgenoot POTHUIS, uit Holland. Al onze bestuurleden dor verschillende groepen moeten op post zijn, en de partijgenooten worden ook talrijk verwacht. Wij houden er aan te herinneren, dat van af i5 October, aan al de werklieden van de Textielfabrieken en de Brei werkhuizen, 5 o/o duuite toeslag meer moet betaald worden. Door 'onzen Textielbond is daarover aan al de Patroons een brief gezonden. Moesten er werklieden zijn die na den In October de 5 o/'o niet bekomen, dan moeten zij het onmiddelijk aan den Schrijver van onzen Vakbond doen kennen. De wet verbiedt van meer dan 8 uren per dag of 48 uren per week te werken, wie deze wet overtreedt, wordt door de rechtbank gestraft, zoowel de werk lieden als de Patroons. Wij verzoeken de Breisters, wanneer zij door hunne Patroons geprangd wor den voor meer uren te werken, den Secretaris van den Vakbond te verwit tigen, die zal dan wel maatregelen doen nemen, om dat te doen ophouden. De Patroons welke voor overtallige bestel lingen de toelating bekomen hebben van den Vakbond en de hoofdarbeiders toezieners moeten voor de over uren 25 per honderd meer betalen aan hun ne werklieden. Met een groep van de werklieden heeft het Bestuur van onzen Textiel bond verschillende zittingen behouden, waar den toestand in de Viscosefabriek is behandeld geworden. Tevens is daar over gesproken in het Bestuur van on zen Metaalbewerkersbond, waardoor besloten wierdt de werklieden op te roepen en te samen te spreken en besluiten te nemen. Zondag laatst heeft die vergadering plaats gehad, de bespreking waaraan de vrienden Van den Brempt, Steen- haut, Haelterman, Flips en nog andere deelnamen, kwam hier op neer. Dat de behandeling van de werklie den moet verbeterd worden. Dat de straffen die uitsluitelijk toege past worden volgens de rapporten die aan het Béstuur voorgelegd worden, tegenstrijdig zijn met de waardigheid van de werklieden. Dat de werklieden afgevaardigden destijds aangeduid over niets van dat alles geraadpleegd worden, en hunne werking verlamd wordt. Dat er niet langer op denzelfden voet met de werklieden mag voort gehan deld worden. Dat er nu meer dan ooit moet ge werkt worden, voor te bekomen in de Viscose zooals dat in de andere fabrie ken onzer Stad gebeurt, dat den Secre taris van onzen Vakbond niet den Be stuurder kan spreken over de belangen van de werklieden en zoo noodig over de onverdiende straften welke toege past worden. Door de vergadering is aangenomen een brief aan het Bestuur van de Vis- cose-Fabriek te sturen, voor die Hee- ren langs dien weg de grieven van hun personeel te laten kennen, waarin den uitdrukkelijken wil van de werklieden wordt vermeld, dat zij een betere be handeling verlangen en bijzonder hun nen Vakbond wordt erkend en de secre taris vrij met den Bestuurder kan on derhandelen zooals dat in de andere fa brieken gebeurt. De sprekers en het besluit dat geno men werdt, is door de aanwezigen krachtig toegejuicht. Den brief die Maandag namiddag aan het Bestuur van de Viscose-Fabriek is overhandigd, zal in ons Vakblad De Textielarbei der van November verschijnen en is ook aan den Heer Mommens, Hoofd opziener van den Arbeid te Gent gezon den. De geestesgesteltenis van de werk lieden die Zondag op de vergadering aanwezig waren, heeft ons duidelijk bewezen, dat er op de Viscosefabriek verandering moet komen. H. F. ERRATA. Verleden week is er oene mis- sine geslopen in-liet artikel over de Viscose. Het slot moet zijn. WE ZIJN VOOR 14 DAC,EN KX XIET VOOR' 2 MAANDEN (in plaats van drie). Wij zijn naar het bureel van den j ontvanger gaan vragen, waarvoor de j werklieden nu twee maal lasten moe- ten betalen, I. op het werk en ten 2 nog bij den ontvanger. Dat gebeurd door den laatsten maat regel van den gewezen MinisterTheunis, waardoor de bedrijf-en ook de Supper- taks van af Juli laatste door de Pa troons moet afgehouden worden, en daarbij den ontvanger de lasten nog moet ontvangen voor het jaar 192). Wanneer gaat er een einde komen met die schandalige lasten op de ge- i ringe loonen van de werklieden Dat hebben de Socialisten in de Kamer sinds lang voorgesteld, dat zullen zij nog voorstellen om de belasting op de kleine loonen te doen afschaffen, maar zullen de katholieken en de liberalen daar weer tegen stemmen, zooals zij dat vroeger nebben gedaan Bij de vele nijverheidswerklieden hier ter plaatse, kan het hun maar niet in het hoofd, dat zich in bovengenoem de nijverheid maar steeds opnieuw moeilijkheden voordoen en dat voor' deze werklieden nog geen overeen komst tusschen werknemers en werk- gevers is tot stand gekomen. Welnu, we willen eens en vooral de zaken op haar juiste standpunt stellen. Rond Januari van 1923, wierden door! de werklieden-organisatie's een opslag gevraagd op de toen bestaande loonen, Nadat door ons alle pogingen waren aangewend om de patroons te bewegen,' de rechtvaardigen eisch der werklieden in te willigen en dat we vanwege de Heeren patroons een stelselmatige weigering opliepen, brak er rond Maart daaropvolgende staking uff in alle werkhuizen der stad. Na enkele dagen evenwel, wierd het werk bij negen patroons met voldoe ning hernomen, daar men bij 1. g. n. onze eischen had ingewilligd. De strijd ging er bij de andere pa-I troons des te vinniger aan toe en een heele boel omstandigheden waren oor-: zaak, dat 11a negen weken staking het werk met een statu quo hernomen wierd. En hier dient gezegd, dat na het uit breken der staking, alle pogingen dooi ons aangewend om de afgebroken on derhandelingen opnieuw aan te knoo- pen met de patroonsorganisatie schip breuk leden. Een schrijven van ge noemde vereeniging nochtans, liet ons een zekere hoop, gezien we op dit oogenblik, nog volle vertrouwen had- ai m m Pi de di| in kii ra; ste 1 we he TU kw; teg< die den in de handteekening der patroons-) wor vereeniging. Inderdaad, we lezen in dit schrijven volgende aanhaling In ons schrijven en samenkom sten van Februari 1922, hebben wi de loonen vastgesteld op het in dex-cijfer 400, index des lands me een verbintenis van de loonen mö 5 o 'o te verhoogen en te verminde- telkens het index-cijfer met 20pun ten zou stijgen of dalen. Moest het index-cijfer de 421 punten bereiken, wij zouden 011 niet laten zoeken, 0111 een verlioo ging van loon in 't algemeen toe t passen. (Schrijven van 23-8-23).! Dit schrijven wierd ons nogmaalj bevestigd door den Heer Van de: Brempt, schrijver van de Union da Fabricants des Chaussures d'Alost door volgende aanhaling Verders houden wij eraan onz belofte te houden de loonen 5 0/ te verhoogen moest het index-cr fer tot 420 punten komen. Destijds was den index aan 40 punten gekomen (Maart 1923) weldi HOI. 10 I Oil JUUUI tO-OIJ IV! V.I hoogen, en toen het 421 punten was g( P'jnli komen, herinnerden wij de Heeren Pi troons hunne belofte. Welnu, die Heeren, die dagelijks de wolken stonden te gleuren, wal neer die fameuze index de laagte ii ging, erger dan een zeekapitein nal zijn noordkompas, hadden noch 001e noch oogen, wanneer het tegenovi gestelde met het index-cijfer zich voo deed. Al ons schrijven om hun, hun s geven eerewoord te herinneren, bl V uit W plic E Sedi de ji nen ekoi aan ik di lk zegg 8 kir 01111 alliji D< op ll dere: kuur gekv kindi ik ze 't\ Ik de si man man weesl hem 1 ziekti hebbi aan 1 Gij tot 11 wachl het n dat ge niet 1 knoop hebbe ,t I; lieve 1 ae ge:

Recht en Vrijheid | 1925 | | pagina 2