Belgische Bank van den Arbeid Jonge Kiezers Een laatste Yoor de Staatswerklieden. woord KAPITAAL on RESERYEN rollodig gestort meer dan 8 miljoen frank. Alle Bankverrichtingen Opening van deposito en loopende rekeningen Dooumenten accreditieven Disconto en inning Verhuring van Brandkoffers Wissel en Vreemde munten Aan- en Verkoop van titels- Beursorders Inkasseering van koepons Spaarkas Bewaring van waarden Terechtwijzing. Het Syndikalisme als factor der algemeene beschaving. Op Propaganda. Provinciale Verkiezingen 1925. VOOR DE SOCIALISTEN! Meer dan 100,000 jonge kiezers hebben niet mogen stemmen op 5 April, omdat de reaktie wildo beletten, dat de demokratie triom feerde. Voor de provinciale verkiezin gen van 8 November, moeten de jonge kiezers hun wil uitdrukken, en deze maal zullen de reaktion- nairen niet kunnen beletten dat de jeugd het zjjne bijbrengt, opdat ook onze provinciën demokratisch bestuurd worden. Daarom zeggen wij tot de jonge kiezers OMDAT gij gemeenschappe lijke belangen te verdedigen hebt met de ouderen, zooals voor de uitbreiding der gezondheidsvoor zorgen, beverderen van den wo ningbouw, het tusschenkomen voor den steun der werkloozen OMDAT gij moet beletten dat de jeugd nog langer verstoken blijft van een degelijk provinciaal beroeps en nijverheidsonderwijs; OMDAT gij ook eene provinciale arbeidershoogeschool zoudt bezit ten, zooals de socialisten in Ilene gouwen er eene hebben gesticht OMDAT gij niet langer als min derwaardige arbeiders en stiel mannen moogt aanzien worden tegenover onze Waalsche werk- broeders, door mangel aan een voldoende onderwijs OMDAT de provincieraden, het werk van den Vrijen Tyd zouden organiseeren en alzoo zouden werken voor de bevordering der geestelijke en lichamelijke ont wikkeling der massa, den kunst zin welke schuilt in menig arbei der te ontwikkelen, de zedelijke verheffing der jeugd te bewerk stelligen door het stiohten van speelpleinen, leeszalen en jeugd tehuizen. JONOE KIEZERS, Gij zult voor de Socialisten stemmen, omdat gij alzoo de demokratie zult versterken en wij een stap vooruit zullen ge daan hebben voor de ontvoogding der arbeiders in het algemeen. Op 8 November GESTEMD VOOK DE SOCIALISTEN Bond van Vlaamsche Soc. Jonge Wachten. I, Volderstraat, GENT. De vorige week is wederom voor het staatspersoneel vruchtbaar ge weest. De paritaire commissie verga derde Woensdag voormiddag vol tallig en besprak eene der belang rijkste punten die het personeel aanbelangen, namelijk de vergoe ding bij ziekte en den genees- en artsenijkundigen dienst. De vergadering aanhoorde de verslagen door de ambtenaren uit gebracht die door Minister Anseele waren gelast geworden, een onder zoek te doen in de verschillige mutualiteitsinrichtingen van het land Die verslagen waren buitenge woon belangrijk en toonden duide lijk het verschil van bestuursop- vatting en uitkeering der voordee- len vanwege de hulpkas van den Staat en de groote mutualiteiten door degeorganiseerde werkers tot stand gebracht. De besprekingen omtrent die groote kwestie zullen worden her nomen en wij gelooven niet te overdrijven door te zeggen, dat het Staatspersoneel zich aan eene radikale wijziging der hulpkas mag verwachten.Iedereen weet immers dat ook dat organisme niet meer met de tijdsomstandigheden over eenkomt. Dat onze socialistische ministers er niet op slapen wordt door het volgende typiek feit nogmaals be wezen. Dinsdag werden wij door den «patroon» gesommeerd om Woens dag morgend, ons om 8 ure a. u. b. in het kabinet van Minister Wau- ters te bevinden. Daar aangekomen, trollen wij reeds benevens Minister Anseele en zijn kabinets overste Castiau, de HH. Foulon, algemeen Be stuurder, Braem en Jacques, be heerders, Van Wafelghem en Bruneau, toezichters. Minister Wauters was bijge staan door M. Mavaut, algemeen bestuurder van zijn Departement. De bespreking liep over de toe passing van den achturendag. Dit als gevolg der inbreuken door de kameraden De Bruyn enToch aan geklaagd en in Vooruit ver schenen. Zooals men weet had ten ge volge dier klachten een bestuurlijk onderzoek plaats gehad in de sta tiën van Drongen, Landegem en Hansbeke. Het kwam er op aan het advies van den Minister van Nijverheid en Arbeid in te winnen voor wat de toepassing der wet betreft. Het ging er om te weten wat door werkelijken arbeid wordt ver staan en wat als onderbroken werk mag aanzien worden. De kameraden De Bruyn en Toch wezen op de talrijke onre gelmatigheden waaraan het perso neel van wegen en werken van uitbating, evenals dat van den Trekdienst is onderworpen. Het besluit dier besprekingen was, zoo spoedig mogelijk de spe ciale commissie van den achturen- dag door Minister Anseele inge steld, te doen samenkomen, ten einde de middelen op te zoeken om die misbruiken te doen op houden. Hier dus wcrd goed werk ver richt. Het behandelen van al die groo te levenskwestiën voor het perso neel, de spoed waarmede al die zaken worden doorgedreven, ma ken op het personeel den besten indruk. Zulks is te bestatigen bij elke vergadering door het Nationaal Syndikaat belegd. Een drietal weken geleden kwa men de brievenbestellers bij el kander, en 'twas volle bak. De bijeenkomst der bedienden lukte uitstekend, bij de hoofd treinwachters was de opkomst bui ten eenieders verwachting, onze stielmannen laten zich niet zoeken en de machinisten en stokers be legden reeds twee prachtig gelukte samenkomsten. Donderdag had eene algemeene vergadering plaats in het Achturenhuis welk tot bar stens toe was gevuld. Ook op den buiten is het zelfde verschijnsel vast te stellen. 't Is begrijpelijk, iedereen weet dat aan hei hoofd van het Depar tement zich een man bevindt die het lot van het persooneel ter harte neemt en men gevoelt dui delijk den weldoenden invloed der vakorganisatie die thans in de ge legenheid is gesteld de noodzake lijke verbeteringen te doen lukken. Dat alles is aan den goeden uit slag van 5 April te danken, en in dien het Staatspersoneel dien toe stand {wil verzekeren, dan moet de sociaal-demokratie op 8 November triomfantelijk uit de stembus ko men. Daaraan medewerken is aller plicht. Een Brusselsch tijdschrift dat zich onledig houdt met kunstaangelegen heden, wijdt een reeks artikelen aan den oorsprong van de namen der stra ten in de hoofdstad. Het is niet een zoo buitengewoon vraagstuk, edoch, al wat tot de fol klore behoort, wekt de belangstelling van het plubliek en zonder er een groot belang aan te hechten, wou elk graag te weten komen wat de oorzaak is van aen naam die gegeven werdjaan de straat, aan de laan, of aan de plaats die hij de eer heeft te bewonen. Die inlichtingen die aldus verschaft worden mogen niet uit de lucht worden gegrepen. Welnu, hooger vermeld dag blad stelt een lijst op van de namen die uit den grooten oorlog geboren werden daaronder vinden wij de Luchtvaart Square. Mis, waarde Mijnheer. In 1911, op het oogenblik dat wij niet aan den oorlog dachten en wij de gezegende gevolgen van een overwinnenden naoor- fogniet kenden, toen de Beheerraad van La Prévovance Sociale den grond kocht waarop heden zich haar schoon ge bouw verheft (n. 31, op den achtergrond der plaats kon men wit op blauw den naam lezen die heden nog dezelfde Het was niet een herinnering aan de luchtgevechten, maar een hulde aan de wetenschap en aan de techniek in dienst der beschaving. Indien het Syndikalisme alléén voor de stoffelijke belangen der arbeideiders geschapen was en het hooger verwaarloosde of er niet voor te vinden was het zou voor zeker zooveel enthousiasme niet waard zijn. Maar het Syndikalisme brengt ook het zijne bij tot vol making der algemeene cultuur. Het ontwikkelt eene deugd, een edel gevoel het solidariteits of ge meenschapsgevoel. Een werkman leert in het wel en wee deelen van zijn makker de georganiseerde arbeiders van het eene land steunen dievan een ander en omgekeerd. Indien het waar is, wat ik eens leesde dat het hoogste geluk be staat in het gelukkig maken van anderen zal het syndikalisme daar niet machtig toe bijgedragen hebben 1 Verders is een hooger stijgen er door mogelijk gemaakt. In plaats van de afgesloofde, ontgoochelde wezens, ziet men nu opgeruimde levenslustige werkers-sters ter fabrieke gaan, in stede van in lom pen gehuld ziet ze nu gaan, onze fabriekmeisjes wel verzorgd, pro per, gracieus als waren ze van een nieuw geslacht. Dien hoogeren levenstand komt vooit van 8-uren- werben hoogere loonen. Wij weten het de 8-urendag heeft nog nietgegeven wat hijgeven kan alle arbeiders weten er r.og niet het beste van te nemen. Ik bedoel de studie, de ontwikkeling na de werkuren. Maar ten volle zijn wij er van overtuigd, dat zulks komen zal, komen móet. Dat zal van lieverlede, heel spontaan, gebeuf ren omdat een welverzorgd en welopgevoed arbeider den lust gevoelt zich hooger op te wer ken. Een afgesloofde en gebroken arbeider, naar ziel en lichaam, heeft er den moed niet toe. En zulks is zeer logiek. Wanneer de Internationale Syn- dikale arbeidersbeweging eens ALLE arbeiders zal omvatten, in één bond, ware het dan niet ge daan met oonlog en broedermoord Wanneer dan de Arbeid zijn reuzenarm zou nederleggen, ware zulks niet genoeg om vorsten, diplomaten en kapitalisten te be dwingen en te gehoorzamen Zoover zou het moeten komen, dat wij niet meer" verlegen moeten zijn om de toekomst. Dat wij kunnen zeggen tot hier en niet verder. Ware dan niet het hoogste bereikt wat te bereiken is: bestendige vrede onder alle volkeren A. Vijverman. We waren het Zondag morgend heel vroeg afgestoken per fiets naar de ver verwijderde dorpen Aspelaere en Ap- pelterre-Eychem, om na de missen aan de kerk te spreken. Het is oprecht aangenaam heel vroeg 's morgens zoo'n rit per velo, men vertrekt allicht wat te vroeg, om onderweg hier en daar eene kapel te bezoeken, waar men de gelegenheid heeft met de buiten lieden wat te kouten en van wien men frissche indrukken op doet en te weet komt, hoe het staat met de politiek op den buiten. In Aspelaere, waar het üaensisme nog al ingeworteld is, verbetert den toestand voor ons. Men heeft er een getal toehoorders, wanneer men spreekt aan de kerk, en nadien hoort men veel discussie over de politiek in de nabij ;elegen café's. Het socialisme wordt uin sympatiek. I11 Appelterre-Eychem, hadden we eene verrassing de d. d. Burgemeester van Denderleeuw was daar ook juist met zijn auto, om er eene meeting te geven We hadden nochtans de meeting eerst in gang gestoken, ik sprak eerst, daarna onze Kameraad Baeyens. Mijnheer Louis De Bruyn, gaf ons ook kennis, dat hij na ons het woord wilde nemen. Doch de fameuze Burge meester, ziende dat we te veel bijval behaalden, kon zich niet wachten van OP EENE BRUTE EN ZEER ONBE LEEFDE WIJZE TE ONDERBRE KEN. Hij slingerde echte krapuleuze woorden naar ons, hoofd, wat voorze ker een slechten indruk zal nagelaten hebben van zijn zeer gemeen karakter, op de eenvoudige toehoorders. De tweede maal liet hij mij niet meer toe te antwoorden. Mijn vriend Bayens, zegde hem har de waarheden onder andere over het Krisisfonds, dat hij afgeschaft heeft in Denderleeuw, waarop hij niet eens wist te antwoorden. Hij had ons daar niet verwacht, en meende daar in stilte de menschen om den tuin te leiden, wat hen echter totaal mislukte. I11 den namiddag maakten wij met het muziek van Denderleeuw den uit sta]) mede naar Terjoden, Haeltert en Kerkxken. Wat zijn het leutige kerels die man nen van Denderleeuw 1 En onzen Pros die meespeelt't Is een echten plezan- ten groep. Het najaarszonneken scheen plezierig en we stapten gezwind op. Kameraad Bekaert had er ook aan ge houden dien uitstap meè te doen. Na in* de bovengemelde gemeenten vele vrienden herbergiers bezocht te hebben, stapten we het 's avonds met het muziek af, terug naar Haeltert, waar er een Zangavond was, en onze kameraad Nichels het woord zou voe ren. Oprecht 'nen aangenamen uitstap A. VIJVERMAN. GIJ ZULT STEMMEN Gij zuHstemmen voor de SOCIALISTEN Zondag e. k. is het 8 November, daj waarop elke man boven de 21 jaar te stembus wordt geroepen, om zoodoendi het Provinciaal bestuur aan te wijzen Sinds enkele weken hebben wij onz tegenstrevers met allen lastei en vei dachtmakingen, met leugens en bi drog, ons socialisten zien aanvallen dat het een aard heeftanderzijds heb ben zij met alle schoone beloften ei schoone bewoordingen zich' zelf gaai ophemelen, dat men er zou van likke baarden. Maar, trots al den laster en venijt dat op de socialisten wordt uitgespuwd gaan wij fier en met blij gemoed a strijdende naar het .aangewezen doe! af. Niets kan nog de socialistische vloet weerhouden. Dat weten onze tegen strevers van gelijk welke kleur of geui ook [heel goed, en van daar hun on stuimige woede, maar niets van da! alles helpt er aan. De arbeidende klasse weet dat d( socialistische partij, dank haai hardnekkig en onverpoosd strijden, voor de slaven benevens de edelman op Eolitiek terrein, gelijkheid van macht eeft verworven dat de socialistische partij, de massa die jaret en jaren aan ketenen hebben gebondei gelegen, die onder den aristokratischec dwang in armoede en onwetendheic waren gedompeld, verlost zijn gewoij den. Alléén, ja gansch alléén door de opkomende macht van het socialisme] Och de aanvallen der vijanden ge richt tegen de socialisten zijn niet op het gebied der provincie, maar op de al gemeene politiek van het land. Zij roepen en zij tieren dat wij be- loovers zijn en woordverbrekers, omdai op enkle weken in de kamers niet ver wezenlijkt is, wat we voor een tijdperk van 4 jaar hebben beloofd, en dal nog juist als de Kamers in verlof zijn. De grootste woede bij onze tegen- tegenstrevers is, dat zij op den buiten het volledig vertrouwen der bevolking verloren hebben. De buitenbevolking heeft eindelijk klaar beginnen zien in de donkere toestanden waarin zij sinds ettelijke jaren door klerikalen en libe ralen, geholpen door hunne kiesdra- gers, de kristen demokraten of de fron ters gëdompeld waren. Die verandering verheugd ons, om dat de buitenbevolking de weg opgaat van de stedelingen, en dus ook hare hoop bouwt op het Socialisme. En tot dezen die den stap nog niet hebben gewaagd, roepen wij uit volle borst Gij vrijzinnige burgers en landbouwersgij, arbeiders en am bachtsmans van den buiten, schaart u als één man en met verheven hoofd onder de roode vaan, om te zorgen dat het klerikaal bestuur van Oost-Vlaan deren Zondag aanstaande zou omver geworpen worden, om in de plaats een democratisch bestuur te vormen, dat onmiddelijk een andere richting van bestuurlijken aard zal nemen, oni er voor te zorgen dat op gebied van onderwijs, er ambacht- en nijverheids scholen tot stand worden gebracht. Dat er naar een verbetering en meerdere opbeuring voor den landbouwer wordt gestreefd. Dat eens met vastberaden heid aan de verbetering van de zoo slechte onderhouden provinciale wegen wordt gewerkt. Dat er eens wordt aangevangen met de steden en gemeenten aan te zetten, ze toelagen te bezorgen, om studiebeurzen te verleenen. Aan de vooruitziende werklieden, Landbouwers en Bedien den, die bezorgd zijn vooralle rampen waarmede zij kunnen overvallen worden bij ziekten, werkonbekwaam heid, enz. enz. Wij zouden onze opsomming nog zeer kunnen vermenigvuldigen, maar de bewustheid der bevolking staat, I hoog genoeg om het te begrijpen, dat er op 8 November aan de 90 jaren lan- - ge alleenheerschappij der klerikalen in het Provintiaal Bestuur een einde moet worden gesteld, omdat zij nu alleen zorgen voor hunne klerikale kreaturen J te bevoordeeligen, hare kringen en in- j stellingen te overladen met giften, door de belastingbetalers met zooveel moei- te en 11a hard zwoegen en zweeten samen gebracht. Op 8 November, stemmen alle be- wuste kiezers tegen de katholieke j partij, omdat zij ieder jaar met bijna 2 millioen lasten op de rijwielen weg gaat voor haar kiesvee. Omdat er van 750,000 fr. taks op de honden, het grootste gedeelte wordt versjacherd. Omdat er met de 525,000 fr. taksen op de paarden niets tot stand wordt ge- i bracht ten nutte onzer bevolking. Omdat er met de taks op de rijtuigen j die 700,000 fr. opbrengt geschoteld en gelepeld wordt. En zeggen dat er van al de prachtige j voorstellen door onze socialistische

Recht en Vrijheid | 1925 | | pagina 2