Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. EEN NEDERLAAG Een triomf Imperialisme en Veiligheid 22e Jaar N° 47. Prijs per nummer 20 centiemen. 22 November 1925 Annoncen fr. Op 8 November heeft zich het zelfde voorgedaan. De vergelij king die dus moet worden gedaan is, de uitslagen van 8 November 1925 vergelijken niet die van de provinciale verkiezingen 1921. En deze vergelijking bevestigd onze overwinning van 5 April 1.1. wjj winnen duizende stemmen en meer dan dertig zetels. Indien onze tegenstrevers zulks een nederlaag noemen, goed dan, zulke nederlagen willen wij nog dikwijls beleven. Partijgenooten. Rechterlijke annoncen 4 Ir. per rogel op 1" en 2" bladzijde, 2 fr. op 3» en 4° bladzijde. Reklamen volgens overeenkomst. Alle briefwisselingen moeten elke week vóór Woensdag avond, 8 ure, ingezondon worden. Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moe ten door de Vakbonden goedgekeurd zijn. UITGEEFSTER SAM. MAATSCHAPPIJ «HET RECHT' Lokaal HAND IN HAND Molendries, Aalst. BEHEERDER-AFGEVAARDIGDE JAW BEKAERT. PostcheckrekeningN'85B3B Telefoon Nr572 REDACTIE ADMINISTRATIE Lokaal. Hand in Hand», Molendries, 11, AALST ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden 6 1 jaar 3,00 5,80 10,00 BUITEN BELGIE. jaar fr, 17,50 Mon abonneert zich op alle postbureelen. Niets is zoo vermakelijk als het lezen der liberale en katholieke dagbladen. De lezers van die bla den, die zich met de kost die hen daar wordt in opgediend tevreden stellen, moeten er gewoonweg niet wijs uit worden. In hun overzichten over de uit slagen der verkiezingen van 8 November,heffen zij,die niettegen staande alles aan hun lezers moe ten doen gelooven dat h t so cialisme achteruit gaat, jubelkre ten aan en zoowel in de liberale als in de katholieke dagbladen kan men lezen, dat de arbeiders partij een nederlaag heeft geleden, dat de twee burgerspartijen de toestand opnieuw meester zijn en, indien zij het durfden zouden zij er bijvoegen, dat het nu weldra uit zal zijn met de demokratische politiek, die de regeering zich voorstelt door te voeren. Maar enkele regels verder leest men in de zelfde overzichten, dat de partij, die de nederlaag heeft ge leden, de eenige is die zetels heeft gewonnen en dat alleen de overwinnende partijen niet alleen zetels, maar een groot aanbal stem men verloren hebben. Hoe rijmen zij dat te saam Veel moeite doen zij zich niet Zij stellen zich tevreden eerst twee verkiezingen te vergelijKen die niet te vergelijken zij i en daarna, voor de werkelijkheid ge plaatst, zijn zij wel verplicht te bekennen, dat zij klopping zijn opgeloopen en aan de Socialisten zetels hebber moeten afstaan. Het is waar, als men de stem mencijfers van 5 April als basis voor de vergelijkingen aanneemt i dat de burgerspartijen een klein 1 deel van het terrein, dat zij bij de wetgevende verkiezingen ver loren, op 8 November hebben terug' gewonnen. Maar, zooals ik het reeds zegde, gaat zulke ver gelijking niet op daar een wet- gevende verkiezing en een pro vinciale verkiezing rakter verschillen. en een totaal van ka llid! eel* Een wetgevende verkiezing is een politieke verkiezing. Tijdens de kiesstrijd komen de beginselen, die de verschillende politieke partijen verdedigen, tegenover elkaar te staan en het is over deze beginselen dat de kiezers zich uit spreken. Zoo hadden zij, bijvoorbeeld, op 5 April 1. 1. te kiezen tusschen twee groote politieke strekkingen demokratieenreaktie. Het kiezers korps heeft zich ten voordeele van de eerste uitgesproken. Kan men nu logischer wijze be weren dat het kiezerskorps van November dit oordeel heelt ge wijzigd Natuurlijk niet, want tijdens een provinciale kiesstrijd komen de politieke beginselen niet met de zelfde duidelijkheid naar voren en, zooals tijdens de gemeentelijke kieskampanje, krijgen de persoon lijke en de administratieve belan gen meer belang en beheerschen in feite de verkiezing. De vraag die op 8 November, aan de kiezers gesteld werdt was niet moet de regeering de zes maanden diesttijd invoeren, ook niet moet de regeering de acht- urendag doen eerbiedigen, ofwel moet zij op buitenlandsch terrein, een vredes, een demokratische politiek voeren De vraag die ge steld werd was hebben de uit tredende raadsleden de financiën van de provincie goed beheerd hebben zij de kredieten, die zij hunner ter beschikking hebben, goed besteed, of ook nog heb ben zij de provinciale wegen, degelijk onderhouden Daar is voor politiek bijna geen plaats en indien, niettegenstaande alles, wij socialisten, aandeze verkiezingeen politieke strekking trachten te geven, dan is het doordat wij ook in het bestuur der provinciën, zoo als in het bestuur der gemeenten, zekere demokratische beginselen willen doen zegevioren die ten goide komen aan de arbeiders klasse. Maar de uitslag van de provin ciale verkiezingen vergelijken met de uitslag van wetgevende verkie zingen gaat niet en moet onver mijdelijk tot onjuiste besluitselen leiden. Overigens dit werdt meer dan eens bewezen, toen de provin ciale verkiezingen met een week de wetgevende verkiezingen volg den, steeds was ons steramencijfer voor de provincie kleiner dan ons cijfer voor de wetgevende verkie zingen. De persoonlijke invloeden der kandidaten, die zich in de gemeen ten en dorpen gemakkelijker doen rrelden bij administratieve dan bij politieke verkiezingen, deden zich steeds ten onzen nadeele gelden en wij verloren een deel van onze kiezers van George Duhamel. In liet coupó zat nevens mjj een roode, dikke vent, die ervoorzfjn ouderdom nog stevig uitzag. Zoohaast do trein onder blfj ge huil door de Parijsche voorsteden naar 't Zuiden holde, stak mijn go- buur een zwaarlijvige sigaar in lich terlaaie, stootte eenige zuchten uit, die loken op gehinnik en sprak mo toe Mijnheer, de oorlog is oen nieuw tijdperk ingetreden. Niet op militair gebied, natuurlijk, de dagbladen zeggen liet ons immers dui delijk genoeghet duurt nu zoowat 4 jaar dat doooriog eiken dag in een nieuwe militaire phasis treedt. Wij zullen dus over den toestand op het front niet verder uitwijden onze dappere, heldhaftige troepen zijn trouwens daar om ons onder dit op zicht gerust te stellen. Maar, geloof mij, mijnheer, ais ik u zeg, dat we aan oen uiterste keerpunt gekomen zijn. Laat me er dadelijk bijvoegen, om u niet ongerust te maken, dat van dit keerpunt niets dan goed is te verwachten. Ik moet waarlijk eons diop zuch ten van verlichting, want, groot go- vaar hobben wij golooperi en ang stige uren beleefd. Nog eens, ik bedoel niet, wat er op 't front ge beurtdie reusachtige, heldhaftige ook wel gevaarlijke strijd, blijft op liet tweede plan. Waar ik tiet over heb, is de zedelijke crisis die wij hebben doorworsteld en waaruit we zegevierend zijn opgestaan. Want, zoowel militair als zedelijk, zijn wij overwinnaars, mijnheer De oorlog mag nog tien jaren duren, ik voel het, dat do zegepraal voor ons is weggelegd. Mijnheer, ik bestuur een blooiende n\jverheidsooderneming in 't cen trum van 't land. Ik heb geen man- nelijken nakomeling en geen 't min ste roerend of onroerend goed bo noorden de Seine. Nu zult ge misschien denken, dat ik, tomidden van de groote, nationale bedruk king, buitengewoon door bet lot ben begunstigd. Welnu, die gunst is al leen schijn, en ^k heb bijna wreed van den oorlog'te lijden gehad. Ik zeg. bijna, en ik voeg or bij, dat het te danken is aan mijn moed en aan mijn koelbloedigheid, dat ik dit lij den zegevierend heb kunnen ont worstelen. Voor een hart als het miin, dat gevoelig is en van natuur goed, is hot pijnlijk inde nabijheid te leven vaa groote ellende. En voor die be proeving hen ik niet verschoond gebleven, mijnheer. Ik heb alles wol niet gezien, maar ik heb alles gelezen van niets heb ik willen onwetend blijven en ik heb mij op do hoogte gehouden door onze prachtige pers. Hoe diep griefde hot mij, toen ik dacht, dat zoo'n bar- baarschheid hoogtij viorde op min der dan twaalf uur sneltrein van mijn eigen haard. Sombere uren heb ik doorleefd. Ik heb er zelfs aan ge dacht,alles vaarwel te zeggen.gelijk de andere slachtoffers miin fabriek in haren vollen bloeite vorkoopnn en mij terug te trekken op miin villa in do Pyreneeën. Maar gelukkig, heb ik bij tijds ingezien dat het voor't heil van 't land noodig was, dat ik aan 't hoofd bleef van mijn zaken en ik ben op mijn post gebleven. Stilaan is er echter in mii oen gan- sche ommekoer gebeurd ik heb het lijden op mij geen pak meer gege- ven. Ik heb er aan weerstaan on zonder valsche. schaamte' mag ik zeggen, dat ik het overwonnen heb. Ik voel mo onbuigbaar, of beter onverdolgbaar. Onverstoorbaar en gelaten wil ik in 't vervolg alles ver dragen wat er in de oorlogszone gebeurt. Wij hebben een offer aan het vernielend vuur moeten prijs geven het was pijnlijk, maar we zijn vast besloten, ons zonder dit geofferd gedeelte van ons land to redden. Het deel van Frankrijk dat overblijft, dat zijn wij, wij alleen, en het wordt meer dan tijd, dat we ons eens om ons zelf gaan bokom- meren. In dozen zelfden trein, mijnheer, iieb ik eens op zakenreis, uitwijke lingen uit het Marne departement ontmoet. Ik had eenige reisprovisio bij en ik heb toegegeven aan een eersten aandrang ik heb zo gedeel telijk, aan die ongelukkigen ver deeld. Dit geheim feit heeft een groote zinnebeeldige beteekenis. In de toekomst doe ik zoo iets niet meer. Dien dag, heb ik aan maagpijn gele den. En ik wil geen maagpijn meer hobben, want, mi.jn gezondheid is niets minder dan do gezondheid van ons prachtig land ik benaan mfjn gezondheid ontzag en eerbied ver schuldigd. Ik heb een van mijn neven verlo ren, hij viel op hot slagveld. Dit groote ongeluk, dat mijn broeder trof, heb ik vol romeinsche zelfver loochening gedragen. Ik heb mij stijf opgerecht om niet te lijden en met verwondering, met welgevallen, heb ik vastgesteld, dat zedelijk lijden iets draagbaars is, wanneer men liet zooais do stoïoijnen, slechts weinig pak op de ziel laat. Sedert dit laatsto voorval, en bijna dank er aan, voel ik mii ganscli ge staald, mijnheer. Zooals ik het U oven zei ben ik er stellig van over tuigd, dat we 't goede eind vast heb ben. De oorlog mag nog vijftien of twintig jaar duren niettegenstaan de mijn ouderdom, voel ik mij sterk genoeg om die jaren manmoedig te doorleven. Een enkele zaak bederft die stille, troostende blijdschap iedereen schijnt niet de draagwijdte, jade grootheid te beseffen van de houding die wij hebben aangenomen. Van onze prachtige strijders spreek ik niethun geest van opoffering staat boven allen lof verheven, ik bedoel hier dit vage maartoch.machtig iets, dat men openbare meening noemt, die wordt tegenover ons wel wat on verschillig. Neen, mijnheer, men houdt zich met, ods niet genoeg be zig, men ziet deze in 't oog vallende waarheid over 't hoofd, dat WIJ Frankrijk zijn, aangezien de rest verwoest Is. Het is dus hoogst noo dig dat mon ons ontzie, ons aanmoe- digo en in ons do toekomst van het land eere. Geloof mij, mijnheer, wij zulleD, niettegenstaande die verborgen wonde, aan onzen plicht niet te kort schieten. Het gaat er vooral om, in dezen benarden toestand, over de noodlottige aandoeningen van het liart heen te komen. DAT is gebeurd, mijnheer, en de eindzegopraal waarover zooveel ge sproken wordt, is missohien niet verder te zoeken die ligt in den triomf, dien WIJ over ons zelf heb ben behaald. Leest en verspreidt Recht en Vrijheid het eenigste blad van het Arrondissement Aalst, die de belangen der werklieden verdedigt. Locarno is een daad. Het is ook vredesdaad. Maar of Locarno, en de daaruit- vourtvloeiende verdragen, den vre de zullan bewaren en behouden, is een andere vraag. Want Vrede of oorlog hangen niet af van politieke combinaties, of juist, zij hangen oogenblikkelijk toch af van de politiek doch deze wordt ingegeven door economische overwegingen, zoodat ten lange laatste, de economie beslist over ooilog of vrede. De economie is de grondslag der politiek. Daar kunnen geen honderd Lo- carnos iets tegen doen maar au fond denkt men niet dat de poli tieke overwegingen, die te Locarno de beslissing bevochten, werden ingegeven door de economische toestanden. Een feit is zeker de Volken bond had reeds in dien zin een be- slissirg genomen. Door toedoen van Loucheur, een Fransch afge vaardigde, was beslist geworden, dat ir zoo gauw mogelijk eene al- gtmeene Europeesche conferentie moest gehouden worden, waarop de Europeesche economie zou on derzocht, besproken en geregeld worden. In een redevoering sprak Loucheur zelfs van de Veree- nigde-Staten van Europa op eco- nomischen grondslag opgebouwd. Dcch zoo iets kan maar mogelijk zijn, indien eerst een aantal poli tieke geschillen uit den weg wer den geruimd. Dat was het werk van Locarno. Doch wat zal er nu van die in uitzicht gestelde conferentie terecht komen Wij zien reeds dat er van Ameri- kaansche zijde en van Engelsche zijde weerstand komt. Amerika is geen lid van den Volkenbond, zal men zeggen. Spijtig genoeg. Doch Engeland is wel lid, en de prircipieële tegenstand tegen de economische conferentie is er zoo groot als in Amerika, misschien nog grooter. De reden is klaar. Engeland en Amerika beschik ken over de 4/5 van den wereld voorraad aan grondstoffen petrol, ijzer, kolen, graan, caoutchoux, enz. Bei Ie landen willen de overmacht bewaren, natuurlijk daarin steekt hun imperialisme. En aan dat im perialisme zullen ze nooit laten tornen; zelfs zal het met de wapens in de hand verdedigd worden. Be zitten Amerika en Engeland niet de twee sterkste oorlogsvloten ter 1 wereld Daarom heeft Engeland te ken-

Recht en Vrijheid | 1925 | | pagina 1