Belgische Bank va»desArbeicl Een Onomstoolbaar Bewijs Muziek. 'ENDT U Aalst SYNDIKALE RUBRIEK. Hoe wij doen moeten. Op het Werkloozenbureel KAPITAAL en RESERVED voUsdig gestort meer dan 8 miljoen frank. Aile Bankverrichtingen Opening van deposito en loopende rekeningen Documenten accreditieven Disconlo en inning Verhuring van Brandkoffers Wissel en Vreemde munten Aan- en Verkoop van titels- Beursorders Inkasseering van koepons Spaarkas Bewaring van waarden ïn de Kamer. tegen de kleinzielige beweringen onzer tegenstrevers. IIKB II HJtïf© Verdiende straf. Klassiek Kunstconcert Gebroeders Van der Wleirsch, Cecüiafeesl I, Volderstraat, GENT. nen gegeven, dat het aan de eco nomische conferentie wil helpen medewerken. indien er de kwes tie der grondstoffen niet besproken wordt I Manr dat is de grondslag van alles 1 Hier ook gaat er weer lapwerk geleverd geworden. Hier is o >k weer het imperialisme een beletsel geworden. Hier ook wordt weer de veiligheid en den vrede bedreigd door het kapitalisme. Zal de Volkenbond lukken Het is twijfelachtig. Maar waar den Volkenboni zal mislukken, kan de georganiseerde arbeidersgemeenschap in Europa wellicht tot betere resultaten komen door de Socialisatie. Dat is voor de komende jaren. Julien Doms. VRAAG GERICHT aan den'Acht baren Heer .Minister van Spoorwegen, P. T. T. Z. door Volksvertegenwoor diger De Bruyn Prosper. De talrijke arbeiders en reizigers van het arrondissement' Aalst, drukken hunne dank en erkentelijkheid uit over de gelukkige wijzigingen die in den loop en de uurroosters van vele treinen werden aangebrachtop 2 November 1.1. Ik ben hunnen tolk om den Achtba ren Heer Minister te verzoeken de vol gende verbeteringen nog te willen in overweging nemen Treinen 2Ö43 vertrekpunt stellen op Gee- raardsbergen, voor de reizigerstusschen Geeraardsbergen en Ninove vroegtijdig in Brussel te brengen. 2650 stilstand te Overboulaere voor een dertigtal arbeiders die uit Lessen terugkomen. 2601 stilstand te Iddergem, voor de arbeiders die in Denderleeuw de aan sluiting met trein 2990 verlangen, als mede voor de scholieren en scholier- sters die uit Ninove terugkeeren. 2084 verlengen tot Geeraardsbergen. 2799 stilstand te St-Martens-Bodegem en bovendien Brussel-Noord in plaats van Brussel-Groendreef als aankomst hebben zulks om door een gemakke lijke tramaansluiting voor alle richtin gen, de vele arbeiders tijdig op hun werk aan te brengen. 2800 aansluiting opwachten van 3043 te Denderleeuw. 2801 stilstand te Herzele. 3035 thans vertrekkende uit Brussel- Noord om 14 u. 20 m. trachten te ver laten tot 14 u. 25 m. of 14 u. 30 m. 4739 stilstand te Hofstade, Gi jsegem, Audegem, voor betere benuttiging van dezen trein. Onderzoeken om een nieuwe trein in te leggen vertrekkende uit Brussel- Zuid, met stilstand te Jette, Berchem naar Denderleeuw en te plaatsen tus schen treinen 3281 en 3055. Mag ik bovendien den Achtbaren Heer Minister verzoeken gedurende bet zomer-seizoen de werktremen op de lijn Brussel-Denderleeuw niet meer te veranderen om de nieuwe treinen naar de badsteden in te lasschen. De arbei ders houden er volstrekt aan na hunne werktaak zou gauw mogelijk naar buis gevoerd te worden. Wij zijn leden van de vakvereeni- ging geworden en moeten, als gedici- plineerde Soldaten van het Arbeiders- leger, ons houden aan de besluiten die op de Aigemeene vergadering genomen worden. Wij verschillen in zooverre met soldaten der burgerslegers, dat wij wel f medezeggenschap, neen, dat wij mee- ster zijn over betgeen wij moeten doen. I Want, als leden onzer vakbeweging, zijn wij op de aigemeene veergadering meester. Maar eenmaal dat daar beslist is moet er niet meer gepraat worden, wat daar gestemd wordt is wet. Al te dikwijks worden voorstellen gedaan of behandeld waaraan deleden te weinig aandacht schenken, waar over zij te weinig nadenken. Zoo komt het, dat op het oogen- blik dat er moet gesproken worden, geen doelmatige diskussie plaats grijpt en als de aigemeene vergadering een maal voorbij is, het gepraat begint. Dat is geen handelen, kameraden. De aigemeene belangen moeten in de vergadering, niet in café of openbare plaats besproken worden. Als het vergadering is komt dan in groot getal. Daar is de plaats om te spreken en om te stemmen. Begrepen, kameraden A. S. Bi] de Tabakbewerkers. In October 1923 hadden de patroons mondelings een duurtetoeslag toege staan van 1 per honderd voor ieder 5 punten van den Index. Doch, de duurte van 't leven stijgt gedurig en met re den waren de Tabakbewerkers niet tevreden. Die zaak werdt dan ook in het Bestuur van onzen Tabakbewer- kersbond besproken. De aigemeene vergadering van 5 October laatst, had den duurtetoeslag als voornaamste punt aan zijne dagorde, en dezelfde werat nogmaals behandeld in de vergadering van 3 November, waar besloten werdt de herziening te vragen van den duurtetoeslag.. Met dit doel had den Landelijke-Schrijver Van de Moortel, een onderhoud met den heer Pauwels op Vrijdag 6 No vember. Deze heer was het voorstel van herziening genegen, en liet zijn gedacht hooren om van af 400 punten van den Index den duurtetoeslag met 5 per honderd te verhoogen voor iedere 20 punten. Onze Landelijke-Schrijver zegde bereid te zijn dat aan de Verga dering van onze Tabakbewerkers te onderwerpen, dat plaats had op Dins dag 10 November, en daar is aangeno men. Mijnheer Pauwels beloofde het zeilde te zullen doen bij de heeren pa troons, die ook op 10 November vei- gaderden in het Burgershuis en die zijn tot geen besluit gekomen. Doch, Dinsdag laatst had er eene nieuwe Zitting plaats van de Patroons. Naar wij vernemen zouden de Bazen het hoogernoemde voorstel afgewezen, en aangenomen hebben, om van af 4S9 punten den duurtetoeslag te verleenen van 1 per honderd en voor ieder 4 punten, waardoor de werklieden eene vermeerdering NU zouden beko men van 2 per honderd. De leden van den Tabakbewerkers- bond kwamen Donderdag avond samen omdat nieuw voorstel te bespreken. Op het oogenblik dat we deze regelen schrijven, weten wij nog niet wat het besluit zou wezen. Doch te beoordee- len naar den geest a an de werklieden, meenen we te mogen schrijven, dat het nieuw voorstel van de patroons niet beantwoordt aan de verwachtingen van de Tabakbewerkers. Op April behaalden de socialisten 18,113 stemmen Op 8 November behaalden wij 14,532 stemmen. Verlies 3,581 stemmen. Onze tegenstrevers meenen een achteruitgang te bestatigen. Maar zij vergeten dat op 8 November 1,53! stemmen minder uit gebracht zijn dan op 5 April. En de meer kiezers dan Volgens de berekening ontbraken er 7,573 kiezers in het Arron dissement Aalst op 8 November. Ten minste den helft dezer kiezers zijn uitgewekene werklieden en zijn onze kiezers, wat een getal voor onze partij van 3,785 stemmen uit maakt. 3,581 stemmen verlies, en 3,785 socialistische kiezers die niet hebben gestemd, zou ons een aanwinst op 5 April van 204 stemmen brengen. We mogen dus in volle geweten zeggen, dat we ons stemmtntal van 5 April hebben behouden, zooniet overtroffen. Toekomende week zullen wij den verderen loop van dit loonsgeschil kunnen mededeelen. Bij de werklieden van de Viscose-fabriek. Zondag morgend waren deze werk lieden vergaderd in de zaal van «Hand in Hand Ondanks het ongunstig we der, waren de mannen zeer talrijk op gekomen, maar deze van de buitenge meenten en de meisjes verzuimen te veel de samenkomsten. Daar moet een einde aankomen, want het past niet dat men een groot deel het werk op de schouders laat van anderen het is niet binnen de fabriek dat de meisjes moe ten klagen, daarvoor zijn de vergade ringen waar men moet tegenwoordig zijn. Den voorzitter Van den Brempt, wees op het groot belang van de samen komst, vroeg voor de besprekingen kort en zaakrijk te houden, die haar nut moeten hebben voor de werklieden van de Viscose-fabriek. Flips, gaf verslag over de onderhan delingen die gevoerd zijn met de Hee ren Mommens, Opziener van den Arbeid en den Chef Hubert. Het zou te veel plaats innemen om gansch die rede mede te deelen. Zeggen wij dat ze nuttig zijn geweest voor de werklieden. Haelterman voerde ook nog het woord en deed voornamelijk een op roep, omdat al de werklieden zich in één bond zouden aansluiten. Daarna volgde eene zaakrijke bespreking en er werdt besloten een kommissie samen te stellen, hetgeen onmiddelijk is ge daan uit mannen en meisje s van de ver schillende werkplaatsen di e gelast zijn, de verschillende genomeai besluiten verder uit te werken. Het was een goede ve rgadering en den voorzitter sloot met een opwek kend woord, waarna de aanwezigen zeer voldaan e» tevreden de zaal verlieten. H. F. Er warden nog ouders gevondeu, die verzuimen hunne kinderen te doen inschrijven bij onze Vakbonden. Ook zijn er vrouwen die denken (omdat zij getrouwd zijn) den Vakbond niet meer noodig te hebben. Maar het is dan dat de vrouwen het hardst moeten werken. Wanneer gaan de ouders hunne ver keerde handelwijze inzien, dat zij hun ne kinderen moeten laten vereenigen en de vrouwen meer dan ooit noodig hebben, lid te zijn van hunnen Vak bond. De leden Gei- l'akbotuden hebben voor plicht, de misbruikt'-n die bestaan op de fabrieken en werkhu izen, aan den Secretaris aan hunnen Vak bond mede te deelen, op hun But eel ten lokale Hand in Hand». Open rt.'le werkdagen tot 6 uren 's avonds. VERKEERD. Het gebeurt daten werk« liedeer vsor de eene of an- dere reden het vje?*k laten, er. nadien bij (Fen Secretaris Itomen wtor de vergoeding van den Vak bond ia gemeten- Wij herinneren dat de reglementen van de vakbonden ALLEEN toelaten van de werldooze vergoeding uit te be talen, aan de leden die buiten hunne schuld door de Patroons den arbeid worden ontnomen, of door gebrek aan werk. Al de Leden onzer Vakbonden, ontvangen iedere maand één Vakblad, avaarin wetenswaardige artikels ge schreven worden en die zeer nuttig is a-oor het vak dat men uitoefent. Tevens avorclen daarin de mededeelingen ge daan van de Landelijke Centrale, waar bij men is aangesloten. Het is dus de plicht van al de leden hun Vakblad goed te lezen. Voor den 5 per honderd. Voor de zooveelste maal is onzen Textielbond moeten tusschenkomen bij de Firma's van Hamme, Filteries Alostoise en Impériale voor de 5 0/0 te doen betalen, die van af den 16 October in averking is. De antwoorden die wij bekomen hebben zijn gunstig. Steeds doen zich gevallen voor, avaar aen Vak bond moet tusschenkomen. Moesten de Fabrikanten de gelegenheid heb ben, velen zouden niet lang avachten om de averklieden te behandelen gelijk voor den oorlog. Daarvoor moeten de arbeiders en averkvrouaven de Vakbon den steeds steunen en versterken, die onophoudend averken voor het avelzijn a-an de averkende klasse. H. F. Enwat doen die rijke handelaars voor U Zij betavisten uwe loonen, achturen- arbeidsdag en sociale vooruitgang. VROUWEN De zoo zuur geavonnen loonen van uaven echtgenoot moogt ge niet meer laten dienen om tegen te kampen. Gaat naar uave samenwerking, aa-elke de uwe is en avaar gij volgens uwe aan- koopen deel in de avinst ontvangt. Doet recht aan de a-eroveringen van uaven man, door al uave aankoopen te doen in onze samenwerkende instellin gen. Koopt alles in uwe samenaverking en zoo helpt gij mede aan de bestrij ding van het duur leven. SAM. MAATSCHAPPIJ Molendries, n, Molenstraat, Ledebaan, Lede, Erembodegem, Welle. ALLEN MOETEN WIJ MEDEHELPEN. Onze kooperatiea-e beaveging is een van de groote takken onzer mooie par tijbeweging. Partij en Vakbonden werken innig en met geestdrift samen met onze koo peratief. Hoe zou het ook anders kun nen. De vakbond die niet voelen zou dat vakbond en de kooperatieve wer king, waar hij zelf een deel moest van zijn, avederkeerig op elkaar zijn aange- avezen, zou blijken gea-en niet te be grijpen, dat elke groepeering aangeslo ten bij de Belgische Werkliedenpartij een stuk klassenstrijd a-echt en dus één zijn in het groote strearen dat hen allen moet bezielen en de arbeidende klasse moet vrij maken. De strijd tegen het dure leven dooi de samenaverking zoo glansrijk gele vejd, is slechts een heel klein deel ha rer aktueële werkzaamheid. Het doel ligt veel hooger Het personeel in onze kooperatief is de a-oorwacht der kooperatieve beave ging zelf. Die voorwacht heeft begrepen, dat zij averkt aan haar eigen zaak. Zij heeft geleerd niet te vergeefs een menschen- learen a-an harjlen noesten strijd achter den rug hebbende, niet om aan eenige enkelingen toe te laten in de samen- king hun aveeldoon verdienen, maar om nevens den vakbond en de partij de kooperatiea-e werking te scheppen, die de arbeiders tot praktische les moet dienen, om hen voor de toekomstmaat schappij voor te bereiden. Het avordt een groote vriendenschaar van onder linge hulp, van broederlijke samenaver- king. Beheer en personeel hebben zich met haar en huid gegeven aan het mooie werk, en mocht het zijn dat er hier of daar epn avitte raaf gevonden a\-ordt die niet heelemaal het schoone doel van de samenwerking begrijpt, en nog te veel j het kapitalistische egoïsme toegedaan j is, dan zullen de averkelijke trouave overtuigde socialisten er avel voor zor- gen, dat hij ook leere begrijpen wat levensgenot er weggelegd is voor hem die werken kan voor een ideaal en voor een gemeenschapszaak. Op 11 November hebben de. Natio nale Oud-Strijders een. uitstap ge daan met muziek, en het schijnt da- er hier in onze stad ook al <•- Braban- conne-mannekens zijn. want ter gelegenheid van het spelen van 't Nationaal lied op de Groote Markt, werdt er door een dier helden den hoed afgeslagen van een persoon die er rustig stond te zien. Deze liet zich niet welgevallen en klopte in der haast eens duchtig het stof uit den Brabajonneheld zijn broek. Een wel verdiende straf. Maandag is in de Stadsschouavburg Kamer Muziek gegeven, door het Kunst gezelschap Pro Arte geavijd aan de werken van L. Van Beethoven. Md. Cl. Pietsier H. H. De NeefBackaert en Pietsier, hebben deze werken tot eenieders voldoening a-ertolkt, en ge noten grooten bijval. Eene goede verwarmde zaal zou aan den Avondstond veel bijgedragen heb ben om van het Muziek meer te ge nieten. Wij raden onze kunstminnende lezers aan het a. s. Klassiek Concert bij te wonen dat zal plaats hebben den 18 Januari 1926. Zooals het ieder jaar gebeurt, krijgen de bedienden van het Stad huis op 11 November VERLOF met LOON. Daar is niemand die er zich tegen verzet. Maar wat ons zonderling voor komt is, dat die bedienden van het werkloozênfonds niet hetzelfde eischen voor de werkloozen. Neen, die werklieden moesten naar de kontrool voor de werkloozen was het GEEN n NOVEMBER zij moesten gaan teekenen, en van KWAAD tot ERGER, nog al te samen rootje schuiven aan den schouwburg De bedienden antwoorden oponze vraag, wie naar de kontrool NIET GING op 11 November was zijn vergoeding kwut, dit zegde ons den bediende die NIET MOEST WERKEN MAAR WEL ZIJN LOON BETAALD WORDT. Over zulke handelwijze zal eenie der zijn besluit weten te trekken, en kan later goed van pas komen. Voor HAND- AUTOMATIEKE en ELECTRISCHE PIANOSSPREEK- MACH1ENEN PATHE BENOO- DIGHEDEN voor PHONOS en PLATEN naar het liuis der DIRK MARTENSTRAAT, 98 -AALST- Alles aan de matigste prijzen. Onze fanfare Hand aan Hand houdt heden Zondag 22 November haar jaarlijks Ceciliafeest. De bijeenkomst heeft plaats om 10 ure 's morgens, in het lokaal Hand in Hand Molendries. Het noenmaal zal stipt om 12 1/2 ure aanvangen. Ook zal er Maandag avond om 7 ure de gebruikelijke uitstap tot het bezoe ken der muziekanten-herbergiers ge houden worden. Alle Eereleden avorden verwacht.

Recht en Vrijheid | 1925 | | pagina 2