Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. Eenige overwegingen over de kiezing Dê Socialisten en Locarno. Hoop on Geloof Het Ouderdomspensioen. 22e Jaar N° 48. Prijs per miinmer 20 centiemen. 29 November 1925 Annoncen van 8 November ïd het Arr. Aalst. RECHT Rechterlijke annoncen 4 fr. per regel op 1° en 2° bladzijde. 2 fr. op 3» en 4" bladzijde. Reklamen volgens overeenkomst. Alle briefwisselingen moeten elke week vóór Woensdag avonj, 8 ure, ingezonden worden. Ongetoekende brieven wordon niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moe ten door de Vakbonden goedgekeurd zijn. UITGEEFSTER SAM. MAATSCHAPPIJ «HET RECHT- Lokaal HAND IN HANI)», Molendries, Aalst. BEHEERDER-AFGEVAARDIGDE JAK BEKAERT. Postche«krekoningNr 85686 Telefoon N'572 REDACTIE ADMINISTRATIE Lokaal» Hand in Hand», Molendries, 11, AALST ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden fr. 3,00 6 5,50 1 jaar 10,00 BUITEN BELGIE. jaar fr, 17,50 Men abonneert zich op alle postburoelen. De Provinciale Verkiezingen in ons Arrondissement mogen voor onze partij als eene schitterende overwinning geboekt worden. Twee bijzondere elementen kenschetsen de kiezing van 8 November. i. De kandidaten der andere partijen zijn meer gekend op de bui- tengemeentens dan de onze, en het is onbetwisbaar dat dit een bij zonder element is der tegenpartijen. 2. De kiezers die in het buitenland werkten, en die niet zijn komen .Stemmen. Zoo kunnen we zeggen dat er in ons Arrondissement MIN stem- men zijn uitgebracht op 8 November dan op 5 April 1.1. trots dat er duizende nieuwe kiezers waren. We winnen 3 socialistische zetels, hetgeen ons getal provinciale raadsleden op 5 brengt. De strijd is hevig geweest, en al de manifesten der tegenstrevers en bijzonder der Fronters, was tegen ons gericht. Als we dit alles in acht nemen mogen we zeggen, dat enkel de socialisten de overwinnaars zijn. Ziehier de winst en verliesrekening der zetels der verschillende partijen. Katholieken Socialisten Fronters Liberalen In 1921 8 zetels 3 2 id. 3 id- nu nu nu nu In 1925 7 zetels verlies id. id. id. winst id. verlies zetel id. id. id. We winnen dus het meeste getal zetels. Maar de cijfers zijn de onweerlegbare bewijzen van onzen voor uitgang, en we geven dus de stemmen in ons Arrondissement van 1921, 5 April en 8 November. Provinciale kiezing Wetgevende kiezing Provinciale kiezing 1921 5 April 1925 8 November 1925 Socialisten 10477 18,113 14,532 Katholieken 24587 23.649 2i', 533 Fronters 6767 9.778 10,548 Liberalen J 7583 5.093 7.039 Totaal uitgebr. stem. 49414 56.633 55,655 De socialisten winnen dus op de Provinciale verkiezing van 192 4 055 stemmen. Op de verkiezing van 5 April verliest onze partij 3,58 Er zijn op 8 November 1531 stemmen MIN uitgebracht dan op 5 April en er waren in het Arrondissement Aalst 64,925 ingeschreven kiezers. Als we volgens de uitslag het getal nietige en witte stembrieven voor ons Arrondissement op 1500 nemen- dan zien wij dat er 7573 kiezers ontbraken op 8 November. De afwezige kiezers zijn vooral uitgewekene werklieden die in de Suikerfabrieken op den oogenblik werkten. We mogen gerust den helft der afwezige kiezers als de onzen aan zien, hetgeen ons op 8 November 3785 stemmen MEER moest geven, wat ons stemmental van 5 April met 204 moest overtreffen. We mogen dus gerust zeggen, dat we onze positie van 5 April hebben behouden, en we zeggen met vastberadenheid aan de propa ganda tot het bewerkstelligen van nieuwe Triomfen voor onze partij. Jan BEKAERT. Eenige weken geleden werd, in dit eerlijk stadje van Zwitserland, een verdrag gemaakt tusschen de oorlogvoerende landen van giste ren, om elkaar niet meer als vijan den, maar als gelijkberechtigden te behandelen. Duitschland zou alle geschillen met Frankrijk en België onderwerpen aan een scheidsraad. Frankrijk en België zouden het zelfde doen. Engeland zou als waarborger optreden om die te steunen, die onrechtvaardig aan gevallen worden. Op 1 December moét dit ver drag plechtig bekrachtigd worden te Londen. Is dat gebeurd, dan fs het gedaan met de geweldpolitiek. De bezetting van vreemd grondge bied zal afnemen, een tijdperk van verstandhouding zalintreden, want Duitschland zal gelijkberechtigd lid worden van den Statenbond, waar voortaan alle verhandelingen tusschen die landen zouden plaats vinden. Het is een eerste, en laat er ons bijvoegen, een gelukkige stap op den weg naar een duurzamen vrede. De aanwezigheid van Vander- velde te Locarno, als minister van Buitenlandsche Zaken van België, was echt symbolisch, Vandervelde was toch, tot hij minister werd, voorzitter van de Internationale. De Internationale heelt toch meer dan wie ook bijgedragen om die politiek van verzoening, van ver standhouding te doen zegevieren. De Internationale heeft zich krachtig verzet tegen de bezetting van de Roer, heeft zich, sinds jaren terug, uitgesproken voor de vast stelling van de oorlogschade door Duitschland te betalen. De Internationale heelt nooit opgehouden te pleiten voor de op name van Duiischland in den Sta tenbond. Wij werden toen bespot en behoond in alle landen. De Duitsche partijgenooten bestem pelde men als knechten van Poir- caré terwijl wij, Belgische socia listen, als verkochten aan den keizer gebrandmerkt werden. Toen Vandervelde in een kranigen en moedigen Speech, uiting gaf aan zijn afkeer voor de geweldpolitiek van de Roer, werd hij als slecht vaderlander bestempeld door onze patriotards. Maar wij hielden stand. Wij weken geen duimbreed af van den weg der verzoening. Alles hebben wij er voor getrotseerd, alles heb ben wij er voor geduld. De laagste instinkten van de door oorlogsroes dronken menigte, werden tegen ons uitgespeeld. In de verkiezingen van 1919 en ig2i hebben onze tegen strevers niet geaarzeld onze hou ding op de schandelijkste wijze uit te buiten bij de domme massa. Wij handhaafden ons standpunt, omdat wij wisten, dat het eenige juiste, Ihet rechtvaardig voor ons volk en voor alle volkeren van de wereld was. En nu heeft het getriomfeerd te Locarno. Zijn het de vertegenwoordigers van de regeering die dit verdrag gemaakt hebben, dan mogen wij zonder aarzelen zeggen, dat zij door de socialistische beweging op dien weg gedreven waren. Zonder de stuwkracht van de socialisten, zonder het onverpoosd ijveren van de arbeidersbeweging, was nooit dat resultaat bereikt. Wij groeten Locarno als een eersten stap op den vredesweg en wij zweren zonder lust of verpoo- zen verder te ijveren, om einde lijk te krijgen den zoo zeer verlang den en zoo noodzakelijken vrede in Europa. Een mensch mag alles verliezen wat hij te verliezen heeft aan goed en geld hij blijft nochtans machtig en sterk, wanneer hij in zijn hart bewaart geloof en hoop. Geloof, hoop en vertrouwen in ons zeiven, in onze levensbeschouwing, in ons idéaal, ziedaar wat wij moeten blij ven behouden. Want men mag tot den besten welstand gekomen zijn, welke men denken kan, men is arm en is niets, als de bovengemelde duegden niet en ongeschonden in ons hart zijn bewaard gebleven. Wat doet sommigen zulke groote daden verrichten 1 is het niet 't ge loof in hun zaak en de hoop op zege praal Wat spoorde een Anseele, een Van Beveren, een Moyson aan tot die geweldige en zelf verloochende pro paganda voor het Socialistisch idéaal Is het niet altijd hetzelfde 1 De grooten Jaurès, betaalde hij zijn geloof niet met zijn bloed en leven Het is een algemeen verschijnsel, dat, hoe grooter en machtiger eene partij wordt, hoe meer het enthousiasme verdwijnt harer leden voor het' pro gramma en voor de partij. Hooren wij niet van oude partijgenooten zeggen dat het er in hun tijd beter aan toe ging 1 Laat staan, dat zij een voor liefde hebben voor bun tijd maar er kan toch wel waarheid zijn in bun bewering. Wij, Socialisten, moeten meer dan ooit hoop en geloof hebben in ons programma, in ons idéaal. Bijzonder nu dat onze partij meer en meer macht en invloed verkrijgen en in t' bezit komt der openbare besturen. In de plaats van pessimisme en sceptisme moet geloof en vertrouwen toekomen. Zooals een jongeling en een jong lief meisje bet schoonste droomen van de liefde en van de toekomst zoo ook moeten we het schoonste en beste verhopen van den groei en de komst van t Socialisme Zooals de banneling verlangt naar zijn vaderland, zooals de blinde tracht om nog eens het zonnelicht te zien, ge lijk de gevangene hartstochtelijk ver langt naar de vrijheid zóó moeten wij verlangen en ijveren, gelooven en hojien, om eens te verwezenlijken het Socialistisch programma. Het Socialisme bepaalt zich niet tot 't gelukkigmaken van één stand en van één volk het wil gansch de samen leving vervormen, de werkende klasse in hare rechten herstellen, de arbeid 1 doen zegepralen over het kapitaal en de rijke klasse leeren arbeiden en nut tig zijn in de Samenleving, om alzoo in een algemeene harmonische ver- deeling van recht en arbeid tot het algemeen geluk te komen van alle menschen. Het Socialistisch programma is breed opgevat. Het geeft aan het socialisme eene eigene wereldbeschouwing, eene wereldbeschouwing die zich voorstelt eens nieuwe menschen te vormen, met breedere gedachten, breedere ge. voelens en andere beleefdheidsvormen. A. Vijverman. Uit een interview van Antony Vienne met gezel Joseph Wauters, minister, vertalen wij het volgende belangrijk deel Hewel, gezel minister, hoe zit het met de kwestie der toepassing van de nieuwe wet op de ouderdomspensioe nen 1 Het jaar I925 is weldra neen en het nieuw regiem gaat moeten be ginnen Ja, ik weet het. Maar weet ook dat wij volstrekt niet werkloos zijn ge bleven te dien opzichte in het départe ment. De voorbereiding der konink lijke besluiten is lang en moeilijk ge weest. Er zijn er niet minder dan 12 om de overeenkomst daar te stellen met de Post, de Spaarkas, met de patroons voor de inning der bijdragen, met de mutualiteiten en de patroons voor de overdracht der timbers en kaarten. In werkelijkheid is het een formidabel werk, wat is 'gedaan op weinige maanden 2 millioen perso nen zijn inderdaad in het pensioen be trokken. Ge ziet, dat het belangrijk is en het werk moet goed ingestudeerd worden. De koninlijke besluiten heb ben verders moeten onderworpen wor- aan het Departement van geldwezen, dat ze ons pas komt terug te sturen. Zij zullen dan weldra verschijnen, maar de mutualiteiten, bijzonder in betrokken, zijn op d' hoogte ge houden der schikkingen. Laat me U dan bij deze gelegenheid zeggen, dat de mutualisten zich bizon der bezighouden met de wijze op dewelke het gouvernement hen zal helpen in hunne zware taak. Ziehier De mutualiteiten zullen 75 centiemen per verzekerd lid, aan hen aangesloten, ontvangen. En de fede raties zullen 50 centiemen per aange sloten en gefedereerd lid hebben, voor het collationeeren der lijsten en het verzenden der kaarten aan de Spaar kas, ten minste eens per jaar, in de maand volgens de verjaardag van lede ren verzekerde (n). Verder subsides van 1 fr., van I.8o fr. en van 2 fr. per lid zullen toege staan worden aan de mutualiteiten voor hun vrije verzekerden, kinderen, vrouwen of adulten, of voor hunne verplichtende verzekerden die zullen supplementsstortingen doen. Alles is dan gereed in 't zicht van het in dienst treden van het nieuwe regiem Ik heb sedert eenige weken de proe ven goedgekeurd van stempels en kaar ten, die onmisbaar zijn. Er is nog een groote krachtinspanning te doen voor hun verdeeling. Datzal.het werk zijn der chefs van de ondernemingen. Hoe gaan deze te werk gaan Zij zullen aan den belanghebbende de kaart geven in de maand van zijn verjaardag, indien hij mutualist is in liet tegenover gestelde geval zullen ze de kaart behouden, om ze zelf naar de Spaarkas terug te zenden. En de gepensioneerde van het Oud regiem? Zij zijn, volgens U gezegd hebt in de Kamer, ten getalle van 225,000. 't Is een gansch leger! Het is de waarheid. En hun dossiers zullen moeten herzien worden volgens de schikkingen der nieuwe wet. Voor het grootste deel der belang hebbenden zal de herziening bijzonder

Recht en Vrijheid | 1925 | | pagina 1