Belgische Bank van, ds a Arbeid AALST. Het Jaarlijks Feest onzer Fanfare, ZOEKT U KAPITAAL en RESERVED volledig gestort meer dan 8 miljoen frank. Alle Bankverrichtingen Opening van deposito en loopende rekeningen Dooumenten accreditieven Disconto en inning Verhuring van Brandkoffers Wissel en Vreemde munten Aan- en Verkoop van tit els- Beursorders Inkasseering van koepons Spaarkas Bewaring van waarden Op goeden Weg. Naar nieuwe zegepralen. Plaatselijk Comiteil voor Arbeiders-Opvoeding AFDEEL1NG AALST Vrijdag 4 December aanstaande, in het lokaal Hand in Hand zal GEZEL BOUCHERY, Volksvertegenwoordiger, een Kursus in Vier Lessen aanvangen. 1» Les ONDERWIJS 2" Les MILITAIRE INRICHTING 3« Les: BELASTINGWEZEN: 4e Les OUDERDOMSPENSIOENEN Deze kursus zal stipt om 7 1/2 ure 's avonds aanvangen. WQ doen een dringend beroep op onze bestuurleden dor verschil lende groepen, propagandisten en partijgenooten deze belangrijke kursus te volgen. Schepen-Crisis. I, Volderstraat, GENT. gesteld zijn op de totale immunisatie der loonen en men mag zeggen, dat deze automatisch zal voor gevolg heb ben het toekennen der hoogste pen sioen aan de 3/4 der huidige gepen- sioenneerden. Wij meenen, dat deze verklaringen van den minister heel belangrijk zijn en de moeite waard meegedeeld te worden. A. Vijverman. Toen ik enkele weken geleden een scherp-smjdend artikel schreef over de wantoestanden op het fabriekLa Viscose droeg dit de algemeene goed keuring weg der werklieden. Onze Vakbondsecretarissen hebben de hand aan 't werkgeslagen en er is praktisch werk verricht, om de misbruiken te doen ophouden en den invloed van het Syndikaat te versterken. Belang rijke en groote vergaderingen zijn daardoor reeds gehouden en wij kun nen heden constateeren, dat de Viscosewerklieden op goeden weg zijn tot verbetering van hun lot. Dat verheugt ons; dat verblijdt ons I Omdat wij weten hoe lastig werken het is, wanneer er eene overdreven dicipline heerscht en men gedurig de vrees in hart heeft buiten gezet te worden. Een werkman, diebewustis van zijne verantwoordelijkheid, moet in de beste voorwaarden kunnen arbeiden. Het zou zoover moeten komen, dat de arbeid een uitspanning is, makende een deel uit van het leven, een levens uiting van persoonlijkheid, die met al de andere uitingen een harmonisch ge heel vooruit van hetmenschelijk leven. Die bewering gaat en is diepzin nig, zult ge zeggen. En toch is het zoo 1 Die nieuwe werkvoorwaarden zullen komen eens de werklieden solidair staan met elkaar. A. Vijverman. De verkiezingen van 8 November, hebben het richtsnoer gegeven aan de besturende lichamen, in dewelke zij dienen te marcheeren. De uitspraak was voor ons, sociaal democraten, doorslaande. Geen en kel rechtschapen mensch zal betwisten dat het de weg is van het alles verho pende, Socialisme die wordt opgegaan. Met vastberadenheid, geloof en hoop in de toekomst, rukt het proletariaat op, tegen de alles vernielende kapita listische uitbuiterskaste. En na dergelijke, hardnekkige en vermoeibare kiesstrijden achter de rug te hebben, zoeken onze ontelbare pro pagandisten, onze moedige sprekers, en vooral onze onvermoeibare strijd lustige muziekanten en zangers naar een grijntje verlichting maar toch, al was de strijd nog zoo hevig, al was de te voeren propaganda nog zou ver moeiend, met vollen geestdrift houden zij vol, omdat zij hunne ontslaving voe len nabij komen. Verlossing 1 Zalige gedachte Innige vreugd. Die gloedvolle werkersharten klop pen van stille innige vreugd en zelf voldoening. En 't is soms wel met moeite, dat* ze een vreugdetraan in houden, die glinsterend van hun ge- luk uitstralende wezen vallen zou, wanneer zij den kranigen bloei en machtsontplooiing onzer partij bemer ken welke zij met propagandeerenden ijver tot dit peil hebben gebracht. En al moogt ge feesten om dien krachtigen groei al moogt ge fier zijn on uwe doeltreffende scheppingskrach ten, al verdient ge al de hulde om uw iiverig werk verre, helaas oh heel verre ligt nog het eindpunt van den hobbeligen, maar heilvoorspellende weg, die ge opgegaan zijt. En het zou ook niet passen, dat gij, moedige propa gandisten, die de voorboden van het socialisme zijt, een rustpooze zoudt ne men, 0111 in volle lijdzaamheid den verderen gang van het door u aange wezen einddoel te bekijken, met de ge dachte, dat wij er heden zonder verder strijden zullen toekomen. Wij meenen te moeten zeggen, dat onze moedige kampers de proletarische ontvoodingsstrijd aldus met opvatten, maar de gedachte koesteren van onop houdend verder, immer verder den rollenden wagen de weg die wijst, naar verlossing, op te stooten. In 1926 hebben wij het offensief voor de gemeenteverkiezingen. Het strijd vaardig socialistisch leger, dient van heden af zijn voorbereiding tot den grooten slag te nemen. Wij dienen van heden af onze ver schansingen op te stellen, en ons zoo danig toe te rusten voor den strijd, dat het vijandelijk leger van liberalen, katholieken en nietsvermogende fron- ters onder'de geweldige drukking van het onomstootbare socialistisch leger moeten wijken. Wij weten het, wij socialisten zullen opnieuw tegen drie vijanden te kam pen hebben om ter meest zullen zij ons beliegen en met drek werpen, naar onze partij en niet minder naar onze leiders. Om het hardst zullen zij alle verdachtmakingen naar vooren brengen, met de gedachte, aldus de geesten onzer bevolking van den waren toestand af te houden. Van dat alles overtuigd zijnde, bij ondervinding, moet ons als een spoor slag wezen, om het wapen niet in de schede te laten rusten, maar het doel treffend te gebruiken. De langdurige en onophoudende strijd brengt de overwinning en zege. Met die gedachte bezielt, moeten al onze propagandisten, muziekanten, sprekers en ook onze zangers die voor de geldelijke munitie te zorgen hebben, ten strijde, niet in 1926, niet van mor gen af, rnaar van heden. Het bevel is dus gegeven. Van heden af rukken wij op met ons onvermoei baar en onvernietigbaar leger van pro pagandisten voor het verspreiden der socialistische gedachte in stad en op den buiten. Het socialistisch zaad, moet worden verspreden, dat het groeit en bloeit, ondat wij er in 1926 met de gemeenteverkiezingen de vruchten van plukken. Aan 't werk dus, mannen en vrou- men, met het woord en de daad Het socialistische ideaal verkondigt tot ver wezenlijking van nieuwe zegepralen. A. B. Verleden Zondag heeft onze mach tige fanfare Hand aan Hand haar Ceciliafeest gevierd. Er werdt 's morgens een uitstap gedaan met bezoek van eenige mu zikanten-herbergiers, en zooals het onze muziekmeester Spittaels Louis eigen is, had hij er nogmaals voor gezorgd, de prachtigste stapmar- chen te doen weergalmen in de stra ten der stad dat het daverde. Wat 'n muziek, wat'n kracht voor al die noeste werkers, die na hunne dag taak zich offeren om i6ts prachtigs, de muziek, aan te leeren, en hunne offervaardigheid ten bate der mu ziekkunst, tot waardeering onzer partij, dwingt allen eerbied af, en vergt van al de bewuste arbeiders de erkentelijkheid. Is het een wonder dat in alle stra ten heel wat menschen; met verba zing staan te kijken, bij het hooren dier verrukkelijke muziekstukken, en vooral over het groot getal spe lers, want zij waren op post, de noe ste strijders van het eerste uur, evenals de jongeren. Wij schenken ze dan ook onze volledigo aandacht en sympathie, omdat wij ervan overtuigd zijn, dat men bij een opmarch tot aanval bij onze tegenstrevers, met dergelijk muziekkorps aan het hoofd, onze proletaren, met volle begeestering en strijdvaardigheid moeten volgen en oprukken, tot verslagen van al wat niet democratisch is, en vooral tot verwezenlijking van het zou nauw aan 't hart liggende doel Het Socialisme. Na den uitstap wierden onze muzikanten en eerleden vergast op een lekker middagmaal, waar ook te dezer gelegenheid aan de werking van het verloopen jaar en de voor gaande door den Voorzitter, Gezel Do Smedt Livinus werdt herinnerd, hierna nam GezelNichels.het woord, om in korte maar pittige bewoor dingen zijn dank aan de muzikanten uit te spreken. Een oproep om zich strijdvaardig te houden voor de e. k. gemeentever kiezingen, wierdt met een oorver- doovend handgeklap onthaald. Na het smakelijk maal, vermaakte eenieder zich in vreugde, en Maan dag avond stonden zij opnieuw op post, om hun welgelukt feest met een uitstap te sluiten, Een enkol woord dient er aan toe gevoegd te worden. Onze muzikan ten hebben met genoegen de aan kondiging voor de gemeentekies strijd vernomen, met volle begeeste ring staan zij gereed om ieder oogenbiik, dat zij door de partij worden gevraagd, deze met een <•- présent te kunnen beantwoorden. Onze partij is sterk, en niets weer staat aan hare macht, die wij zijn er &an verzekerd ten slotte, ons als de overwinnaars zal daarstellen, maar, nog honderden goede partijgenoo- ten kunnen met eene kleine opoffe ring deze overwinning verhaaston, onkel met wekelijks hun penning te storting, en de gelegenheid is er. Stort wekelijks 0,50fr. aan een der bodens en ge zijt eerelid van een on zer muzieken, doet het omdat er voor een muziek geld noodig is, en omdat wjj ze noodig hebben, voor het bewerken van onzen triomf. Allo Partijgenooten, aan 't werk, doet de kleine opoffering van 0.50 fr. per week, want toekomende jaar moet ons getal verdubbeld zijn. Wie geeft er zich aan als eerelid A. B. Elke metaalbewerkerwordt drin gend verzocht heden Zondag. 29 November om 1 3/4 s' namiddags aanwezig te zijn ten lokale Hand in Hand, om deel nemen aan den uitstap ter gelegenheid van metaalbewerkersfeestdag. Dat er niemand ontbreke in groote massa onze feest bijge woond. Namens het Bestuur. Cesar Haelterman. Socialistische Vrouwen bond Lokaal HAND IN HAND Waarde Gezellin, Wij hebben het genoegen U uit; te noodigen tot de belangrijke algemeene vergadering dewelke zal plaats hebben, Op Zondag 29 November 1925 om 3 ure namid dag, in de groote feestzaal van het lokaal HAND IN HAND Molendries. DAGORDE: De vrouwenbeweging in ver band met de Gemeenteverkiezing en van 1926. Gezel Nichels Alfred, Volks vertegenwoordiger zal er het woord voeren Na de vergadering zal er over gegaan worden tot het afloten van prachtige prijzen. Allen naar de vergadering moet het ordewoord zijn De Secretaresse, Leoctine Nichels Matthieu. een handel in Brussel of omstreken over te nemen Ontbreekt U een ge deelte geld Vraagt kostelooze inlich tingen aan M. Dés. Thys, kruisvaar tenstraat, 40, Brussel. Zendt postzegel voor antwoord. Hoogachting, M. D. Thys. Verleden Dinsdag hebben we tenge volge het incident die tusschen Ge zel Marcel August en M. Moyersoen ontstaan is, eene Partijvergadering gehouden. Er heerschte veel belangstelling onder onze partijgenooten,degroote feestzaal was bomvol, en toen Gezel Steenhaut Jozef de vergadering opende, was er geen plaatsje meer te bezetten, in korte maar juist ge paste woorden zette do Voorzitter het doel der bijeenkomst uiteen, en verleende daarna het woord aan Gezel Marcel, die kortbondig verslag gaf over het incident. Ais slot van zijn uiteenzetting zegde spreker Gezellen en Gezellinnen, gjj hebt in eene vroegere Partij vergadering beslist om mjj de partjj in het Sche pen college te vertegenwoordigen, ik meen dat het van uwentwege ge weest is om er ons goed werk te zien verrichten, om ons dus te laten gei den en ons ambt in een waar gewe ten en in 't voordeel van de werkers stand te volbrengen, verschillende verbeteringen hebben wjj verwe- zentlijkt (die straks door Gezel Ni chels zullen opgesomd worden). M. Mojrersoen die als een echte werkersvijand geboekt staat, wil te gen mijn wil dat ik werklieden af dank, en mijn oprecht gevoelen, de voorliefde voor onze arbeiders kan zulke fanatieke handolwijze niet aannemen, en heeft mij verplicht de zitting van het Schepen-college te verlaten, Gezel .Nichels heeft zich solidair verklaard en is er eveneens van onder getrokken, en hier zijn wij nu samen om te beslissen of we ja dan neen formeel ontslag als Schepen gaan nemen. Een hoorverdoovend handgeklap steeg uit de zaal, en we hoorden geroep, weg met Moyersoen, wjj willen nietdat ge als minderwaar digen wordt aanzien enz. Gezel Nichels somde vervolgens de verbeteringen op die zij tijdens hun korte loopbaan als Schepen hebben verwezenlijkt, namelijk Het loon der Werkliedenis verhoogd, plus een duurte toeslag, bij ziekte 5 fr. per dag, en den helft van duur te toeslag, bij verlofdagen half loon en bovendien hun pensioen ver hoogd. Voor de bedienden die even eens jaren op verbetering wachten bjj de voorgaande katholieke be stuurders, is het loon geregeld, en eenduurtetoeslag gegeven, voorde politie agenten hetzelfde, en voor de onderwijzers en onderwijzeressen ook hetzelfde. Verder wees spreker op den finan- cieëlo toestand der stad. die erbar melijk was als zij in dienst zjin ge treden. die hen dus belette meer te verrichten. Wü hebben kunnen bestatigen, en met eon waar genoegen, dat er tij dens onze deelname in het Scheper- College, geen gevaar is geweest voor onze weeskinderen en ouderlingen om zonder eten, vuur en licht te vallen, zooals het meermalen is ge beurd onder de werking van zijne kompetentie M. De Valkeneer. Dat zlin onomstootbare bewijzen, en zegt meer dan al de fanatieke en dweepzuchtige handelwijze jonzer tegenstrevers. Gezol Steenhout Jan zet het besluit van het Partijbestuur uiteen, in zijn zitting van 21 November 1.1. geno men. Gezel Flips licht wat nader TOE nopens de uiteenzetting van Steen hout Jan. De kameraad Beckaert maakt voorbehoudt nopens het besluit der partij. Hij zou onze mannen liever zien blijven. Kameraad Haelterman maakt van de gelegenheid gebruik om de hou ding van de Fronters te hekelen. Gezel Deprez spreekt een rede uit die met veel aandacht wordt aan hoord. Hü brengt eerst en vooral een warme hulde aan het adres van ODze Schepenen, voor de talrijke hervormingen die ze wisten tot stand te brengen gedurende de korte tijd, spanne die ze in het Schepen-College zjjn geweest. Hij onderzoekt de vroegere beslui ten der partij-vergaderingen. Die besluiten, alhoewel ik tegen allo samengaan met de bourgeoisie was gekant, moeten voor iedereen heilig zijn. Wij, de minderheid, hebben ons onderworpen. Ik weet dat mijn uiteenzetting do minderheid zal behagen. Ik meen dat er een oplossing moet gezocht worden om het incident. Moyersoen- Marcel te beslechten. Dusonze kameraden in het Schepen- College mogen niet tot speelbal die nen van hij die door de bevolking niet is gewild geworden. Dat ze er blijven om hun goed begonnen werk verder te zetten, en om het hoofd te bieden aan hem - die hier den dictator zou willen spelen. Hij waarschuwt verder, tegen de vernietiging der tot stand gebrachto verbeteringen. Hy besluitLaat ons kalm zijn. Overwegen we onze stemming die we straks zullen uit te brongen heb ben. Met kalmen hoofde, en als goede strijder voor het verwezent- lljken van het socialisme, heb ik ge meend m'n gedachten in het debat te moeten werpen. Blijven we eens gezind en met die gedachten bezield rukken we samen op tot de volledige overwinning van het Proletariaat (Toej.) Er wordt door de kameraden Van dorEeken, Os. Van PaemelenRim- bau L. nog enkele opmerkingen ge daan en Nichels maakt nog een repliek, waarna hij volgende dagor de ter stemming legt. DAGORDE De partijvergadering van 34 November, bijsonder bijeengeroe- pen, om het geschil ontstaan tusschen Schepen Marcel August en Burgemeester Moyersoen, te beoordeelen Gehoord de uitzettingen van den betrokkene Schepen, onzen vriend Marcel en Nichels, die zich solidair verklaart Gezien de onverklaarbare han- delwijze van M. Moyersoenin de bevoegdheden van den Schepen van Openbare werken, die op een dictatorschap gelijken Keurt de handelwijze onzer Schepen goed, voor wat betreft hun protest, door het verlaten van het Schepen-College. Oordeelt, dat het hun feitelijk onmogelijk is, in dergelijke om- standigheden langer deel te ma- ken van Schepen College, en geeft hun mandaathun ontslag te nemen, en tevens in de eerst- komende vergadering van den gemeenteraad den heer Rurge- meester te ondervragen over zijne handelwijze tegenover den vriend Marcel, in het afdanken van werklieden, zonder hem hierover r> te raadplegen. Deze dagorde wordt met groote meerderheid van stemmen en onder een onophoudend handgeklap aan genomen. De Voorzitter wijstop de plichten onzer partijgenooten,om de gemeen te-kiesstrijd dié van heden aanvangt, zoogeldelijk als stoffelijk te steunen, om in 1926 onze partij zegevierend naar het stadhuis te sturen. De prachtige vergadering sloot in de beste stemming, en eenieder ten hoogste voldaan, trok met vollen geestdrift huiswaarts, met het vaste voornemen, om de propaganda te steunen tot welzijn der bevol king, fot heil van het socia lisme!! A.B.

Recht en Vrijheid | 1925 | | pagina 2