Een schandaal DOOFHEID. Breuklijders M. Eeman wordt Medewerker van ons Weekblad. - Groote Gala - Yertooning - Geeraardsbergen. SYNDIKALE RUBRIEK. Voor Wij ontvangen het volgende Recht op Antwoord ANTI 00RL0GS COMITEIT denderleeuw. ZI.TEr&GEN'. van Volksvertegenwoordiger De Bruyn Prosper. Op tegen den Oorlog. St, Niklaas. Uil Meerheke. Ik lees in uw weekblad van 15 November een artikel waarin U me persoonlijk aanvalt. Ik stuur U hiei'- door eene terechtwijzing die ik u, onder voorbehoud van al mijne recli- ten, verzoek en zoo noodig eisch in te lasschen in uw eerstkomend num- mer op dezelfde plaatsen onder zelfde rubriek. Wat de kiesstrijd betreft, nooit is er een werkman gedwongen geweest kiesmanifesten rond te dragen of welk ander propaganda uit te voer- en. Dit geschiede op aanvraag der werklieden zelf, en zoo had ik er nog die nu voor den laatsten kies- strijd mij vroegen hen met een plak te laten staan, zelfs van uwe ver- eenigde. Wat aangaat uwe valsche aantei- ging dat ik oude en verkleefde werk- lieden de straat op joeg omdat ze te oudzijn geworden, dat is laster-. Geen enkel mijner werklieden is ooit weggezonden geweest omdat hij te oud of te zwak was geworden, in- tegendeel heb ik hen het gemakke- lijkste werk verschaft om hen toe te laten hunne plaats te behouden. Meermaals heb ik oude werklieden die in andere fabrieken afgedankt wierden bij mij binnen genomen. Zoo zijn er nu nog onder mijne vaste arbeiders. Wat er werkelijk gebeurde Daar er hoegenaamd voor den oogenblik geen werk is heb ik tijdelijk een groot deel mijner werklieden moe- ten ,t huis laten al deze zullen terug genomen worden zoodra het werk herneemt. Wat mij meest verwonderdt, is dat isdat wanneer socialistioche gesyndr keerden in andere fabrieken, wegens ouderdom op straat gezet werden er door U geen woord over geschre- ven wierd. Maartusschen de lijnen van uwarti kei van 15 dezer leest men heel klaar de reden van uw lasterrijke aanval. Het zijn de arbeiders niet die tijdelijk zonder werk zijn die u aan belangen. Die zijn maar een pro pagandemiddel in uwe handen. Het echte doel is op den rug van die menschen uw politiek streven te bereiken en door de leugens waarop die heele zaak steunt, werklieden die uwe gedachten niet deelen,naar uwe partij over te halen. Aanvaard,Mijnheer, mijn groeten Achille Eeman. Ons antwoord is kort en klaar. Wij hebben het recht dit antwoord van M. Eeman te weigeren omdat hij derde personen aanhaalt, maar wij wil len het inlasschen, omdat de bevolking des te beter kan oordeelen over de pre tentie van M. Eeman. - M. Eeman loochent dat hij ooit werk lieden heeft gedwongen om manifesten te verspreiden, maar de arbeiders van Aalst en met haar de gansche bevol king hebben maar al te wel aan den lij ve gevoeld wat hun toestand in de ja ren van katholieke alleenheerschappij was. M. Eeman had maar enkel de vraag te stellen en de onbewuste werk lieden, die onder die levenstoestanden hun werk verrichten dierven niets wei geren, derwijze dat er geen dwang noodig was. De werklieden wierden destijds be- geeseld met een roede zooals de galei boeven. Dat er heden nog werklieden komen vragen om met een plak te staan, be twijfelen we sterk, en M. Eeman LIEGT waar hij zegt dat het zelf van onze vereenigden uitgaat, want er is GEEN ENKELE werkman van M, Eeman bij ons vereenigd, spijtig ge noeg, want anders zou de toestand der werkers bij M. Eeman verbeteren Daar waar M. Eeman aanhaalt dat het is om politiek te maken, zeggen wij als arbeiders-partij, ontstaan uit de on menschelijke toestanden door de reac tie en het klericalisme in leven geroe pen, houden wij het oog op alles, en al wat onrecht is tegenover den arbeider, brengen wij in'tlicht, en of de feiten nog zoo hard om hooren zijn, en of ze nog zoo striemend om voelen zijn, w halen ze aan, opdat er de bevolking zoo kunnen oordeelen. Het antwoord fan M. Eeman, be wijst ons niet dat het zijn werklieden niet waren die onder de Bokken moesten marcheeren, en het zegt ons evenmin dat de almoes van i,5o fr. per dag, die zij ontvingen onwaarheid is. A. B. WEERAL. Deze week kwam nog een meisje, lid van den Textielbond, aan den secretaris melden dat zij haar werk ver laten hadt op de F. F. R. De reden dat zij in den Haspel werk moest ma ken waarmede zij nauwelijks 4,oofr. per dag kon winnen. Eerste het werk verlaten en dan naar bij den Secretaris komen is glad erkeerd. Wanneer men het vastge steld basis k>on niet kan winnen moet men onmiddelijk den secretaris van den Viflrbond verwittigen, die zulke geval len bij de Patroons zal gaan aankla gen, en dat de basisloonen aan de werklieden te minsten moeten be taald worden. Voldoen de Patroons niet aan de vraag van den Secretaris, dan zal den Vakbond jzijne maatrege len te weten nemen voor de onwillige Patroons te verplichten aan de over eenkomsten te volgen. Maar in geen geval mogen de leden hun werk ver laten dat moet den Vakboad besluiten Deze die uit eigen beweging hun werk verlaten kunnen geen aanspraak maken op de werklooze-vergoeding van den Vakbond. Bij de Tabakbewerkers 'len gevolge van het besluit der al- gemeene vergadering, heeft den Lan delijke schrijver gezel van der Mortel, een brief gestuurd aan den Heer Pauwels, voorzitter van het Patroons syndikaat, vragende een onderhoud met de HH. Patroons. Deze Heeren hebben aan onze landelijke schrijver laten geworden, dat de gevraagde samenkomst zou plaats hebben Vrijdag 1. 1. om 6 ure in liet Burgershuis. Toe komende week zullen wij den uitslag van dat onderhoud mededeelen. De Werklieden der Carderie van de Firma R. G. D. hadden woensdag middag spontaan het werk verlaten. De Secretarissen van de Vak bonden hebben aan die werklieden de overeenkomst medegedeeld, waardoor een voorbericht van 14 dagen moet gestuurd worden, De werklieden heb ben dan hun werk gaan hernemen. Nu kunnen de Secretarissen voor over hun ne zaak met den Patroon onderhan delen. Be Meisjes en Vrouwen van de Viscose worden allen opgeroepen naar de Vergadering die gehouden wordt, He den Zondag, om 2 1/2 uren namiddag ten lokale Hand in Hand, Molendries. Partijgenooten Uwe plicht is Uwe dochters en vrouwen die op de Viscose Fabriek werken naar de vergadering te sturen. Allen moeten tegenwoordig zijn. FEESTZAAL HANDIN HAND AALST 1966 Bureel om 6 uren Gordijn om 61/2 uren Vrijdag 25 December (Kerstdag) Medewerking van den Vermaarden Groep ItKXOXCOUltT IHEKICKX welke in het land een enorm succes heeft genoten Alpiaetae Iotomprljs 0,99 fr. (Taks Diet InSegrepen) Er zullen geen plaatsen genummerd worden. Maar helaas, de lichamelijke go- breken van den vader lieten niet toe van den zwanen arbeid die hem wierdt opgelegd te verrichten, zoo dat lijj het werk moest verlaten. Ten einde raad niet wetende van welk houtpijlen te maken, keerden zij opnieuw naar de gemeente Hille- gem. in de hoop er toch hun huisje terug te vinden.... maar het ongelooflijke was hier gebeurd, men was reeds bezig het armzalig huisje af te breken en er een nieuw op te bouwen. Zoo nu alle hoop verloren zijn? Zouden-zij nu gedoemd zijn om te kreveeren zij die niets onschuldig op hun geweten hadden... zij die en kel hot ongeluk bezaten, dat vader geen werk kon vinden. De laatste hoop was bij den Burge meester der gemeente om hulp,want er stonden nog 4 woningen leeg Aangeklopt bij den Burgemeester, om een dezer onbewoonde huisjes af te bedelen en afgewezen Kan het onmenschelijker van wege een katholieken Burgemeester, een huishouden van zeven personen op straat, terwijl er huizen leeg staan!?., dat gronst aan het ongelooflijke. En bij ons onderzoek, hebben wij bestatigd, dat deze ongelukkige stumperts sinds vijf maanden onder een strooien hutje leven... Wij heb ben er een photo van genomen om de gansche bevolking te kunnen oordeelen over den ellendigen toe stand, waarin dit huisgezin zich be vindt. Toekomende week volledige be schrijving van ons onderzoek. A. B. TE HILLEGEM. Deze week krijgen we het bezoek van eene vrouw die om hulp komt smeeken voor den erbarmelijken toestand waarin zij zich bevindt met haar man en Skinderen. Ziehier waarvan sprake. De man is gedeeltelijk gebrekkelijk, zoodat hel hem onmogelijk iszwaren arbeid te verrichten. Dit gebrek bracht de man werk loos, en vandaar het spook der ar moede die oumiddolijk in het huisj trad. Zonder inkomsteD, man en vrouw, een meisje van 21 jaar en vier van min dan 16 jaar, zeven menschen dus die den honger waren prijs ge geven, omdat de vader door zij lichamelijke gebreken, geen werk kon vinden. Ten einde raad en door de ellende en armoede gedreven, gaat de man op zoek naar werk in Frankrijk. Hij keert met genoegen en vol vreugde huiswaarts, omdat hij werk heeft gevonden, en bovendien kan gansch zijn huisgezin ginder ge plaatst worden. Met de gedachte van gelukkig en zonder armoede te kunnen leven, is aldra den inboedel gereed om te ver trekken naar het punt van hoop Do plaats waar geen ellende meer in het huisgezin zal heerschen, waar do hongerkeur die zij in de gemeente Hillegem haddon doorgebracht, zou verdwijnen. Verleden Zaterdag was onze Pro- pagandaclub vergadert en buitenge woon vole makkers waren op post. Hot kon niet anders, want makker Prosper De Bruyn, volksvertegen woordiger, heeft ons den politieken en financieëlo toestand uiteengezet, alsook do internationale actie van onzen minister van buitenlandsche zaken gezel Vandervelde. Locarno boteekent vrede voor al do arboi ders Gezel Janssens sprak nadien over de a. s. gemeente verkiezingen, en maakte reods een weinig van het programma en actie bekend.Na onze verschillende werken te hebben in overzicht genomen. Coöperatief, Ziokenbond, Arbeiders opvoeding, enz,, werd er besloten eerstdaags eene redenaarsschool op te richten omindea. s. strijden meer krachtige elementen aan de partij to kunnen geven. De volgende dagorde werd ge stemd Do Soc.Propaganclub van Den- derloouw, vergadert op Zaterdag 2i November 1925, brengt een warme hulde en dank aan de ge zeilen De Nauw, senator, Nichels en Prosper De Bruyn, voor hunne onafgebroken werkzaamheid voor de arbeidende klasse, en drukt vooral hare tevredenheid uit voor de talrijke verbeteringen in de treinen, bekomen door gezel De Bruyn 2) Betuigt een besten dank aan onzen arrondissements secretaris gezel Bekaert, voorde goede orga nisatie van de propaganda gedu rende de kamer- en provinciale verkiézingen 5) Zendt hare hartelijke geluk wonschen aan onze nieuwe pro vinciale vertegenwoordigers Van de Maele en Van don Steen- alsook aan al onze propagandisten van heel het arrondissement, voor het goede werk dat met opoffering en vlijt is gepresteerd. fóinove. Lokaal De Redding Geeraardsbergschestraat, den EER STEN DINSDAG der maand, van 8 tot 11,30 uur. Aalst. Lokaal Zeshoek, den EERSTEN DINSDAG van iedere maand, van 19 tot 21 uur. Sottegem Lokaal Achturen huis Statieplein, den EERSTEN DONDERDAG der maand, van 19 tot 21 uur. Geeraardsbergen. Lokaal Plezantenhof, Lessenstraat, den EERSTEN VRIJDAG der maand, van 19,30 tot 21,30 uur. Denderleeuw.Lokaal Acht- urenhuis, iederen ZATERDAG van af 3 uur. Al de vrienden worden verzocht zich zooveel mogelijk op de gestelde dagen en uren aan te bieden. CINEMA. Hedon Zondag 29 en Maandag 80 November Het recht van de sterk ste» groot drama.«Uur des gevaars» met Edda Polo. Ploum in zijn ge zin komiek. Donderdag 3 December. Bedriegors drama met Back Jonés, René Adorée, M" Cullough enz., boeiende geschiedenis. «Windt u niet op - een groot succès van Tom Mix, bijzondere tooneelschikking. SARATI DE WREEDAARD Een groote fransche film-Arbert, met do machtige kunstenaar Hem i Baudin en de bevallige Pinetto Mad- die, Zondag6en Maandag 7 December PRINSIS NADIA NA DE LIEFDE Twee bijzondere prachtige filmen n één programma. Donderdag 10 De- ember, «In de eerste film, de groote edotte Mae Muray. In de tweede, André Nox, Do kleine Sigrist, M. Drain, Mevr. Joanne Provost, Blan che Mortel. Gansch buitengewoon programma dus. PRINS CHARMANT? DE GELUKKIGE DOOD Gezellin Margueritte Adam, Nat. Secretaresse, zal tegenwoordig zjjn op de Vergadering. Voor het Partij bestuur L. STEVENS. MEERBEKE. VOOR HET MUZIEK. Gezongen door Arthur Stevens op de Feest van Emiel Goudswilders en rondgeliaald door de Caluwe Theo 11,30. Gegeven door Van Belloghem Omer 5,00. Roudgehaald op het Foestmaal van Cecilia 28.45. Totaal fr. 44,75, SOTTEGEM. Lied gezongen door Sanglan Joseph en roudgehaald door Bayens, Alfons bij Gilbert Pien op il November 3,40. Wie doet er meê. NINOVE. Van do Steen Pol 1,00. De-spretz Bertha 1,00. De Mo) Constant 1,00. Comoel Oscar 1,00. Van Belleghem Omer 1,00. Gryseels Alfred 1,00. Buyl Leon 1,00. I)o Cosier Edgard 1,00. l)e Deyn Joseph 1,00. De Mol Prosper 1,00. Gozongen bij Polio Wedde door Van der Kelen Elvire, rondgeliaald door Jouren 7,2o. Beeckman Albert 1,00. Sonck Poly- dore 3,00. Do Wit Ernest 1,00. Hu- bert, Wachtelaer i.no. Gezongen in 't. lokaal door Cevilia Camiel van Brussel I2,t>0. Onbekend 100,00. Totaal fr. 135,00. Ouders, geeft geen wapens tot speel goed aan uwe kinderen. Weldra zullen onze kinderen^ weer de groote vreugde van het St. Niklaas feest kennen. De armsten onder de arbeidersouders zullen op hun karig voedsel ten minste nog het geld sparen om aan hun kinderen dat speelgoed te koopen, waarheen hun verlangen gaat. De uitstallingen der groote maga zijnen zijn weer gevuld met het bonte geweefsel van de meest fantastische nieuwigheden waarmee wordt getracht aan de groote zucht naar fantasie den kleuter te voldoen. Dat verlangen gaat helaas te dik wijls naar soldaten pakken, houten geweeren en houten soldaatjes waar door de kinderen, kleine primitieven als zij zijn aan 'dien zucht naar ge weld, welke door overwinning nog in het diepst van hun jongen sluimert, uiting geven. Het slechte voorbeeld kom toch dikwijls van de ouderen en wakkeren den geest nog aan. Geschie denis boeken en afbeeldingen van veldslagen dragen er ook het hunne bij toe om de oorlog te verbloemen en als eene gelegenheid om edelste deugden tot uiting te brengen te doen doorgaan. Onderwijzers en ouders moeten te gen dien geest ingaan. Door de oorlog in al zijn afschuwelijke werkelijkheid aan onze kinderen af te schilderen zul len wij eene positieve anti-militarische daad stellen en er toe bijdragen om de leugen van zijne noodzakelijkheid uit den geest der groeiende geslacliten te verwijderen. Maar liet moet niet enkel bij woor den afkeer blijven. Wij moéten ook metterdaad ingaan tegen elke zwak heid van onze kinderen tegenover oor logstuig. Dat kunnen wij reeds bij het toe komende klaasfeest. Laten wij ons niet beheerschen door onze ouderlijke zwakheid of door onze slenter, om niet genoeg belang te hechten aan zekere kleine levensdaden en laat ons elk speelgoed, dat aan de oorlog, en al de namaaksels van moordtuigen, zij wezen nog zoo onschuldig, het mis verstand van onze kinderen zuilen wij wij wel weten weg te praten door hun gedachten voor ander speelgoed op te wekken. En och daar bestaan zooveel kleine voorwerpen, waarmee wij aan de konstrutieve behoefte die elk normaal kind dan toch ook bezit, kunnen voldoen. Ik denk even, aan doozenniet bouwblokken aan mecano- doozen, en daar zijn nog de voorwerpen die alleen tot de ontspanning dienen, maar tot gezonde ontspanning, zooals turnen voetballen enz. Ons Ordewoord weze dus geene soldaatjes noch houten geweren en aankoopen voor onze kinderen maar aan hun behoefte maar beweeglijkheid voldoen door hun ontspanningsmid delen te verschaffen. Ne krabber. S. M. Verbroedering. Even als vorige jaren, zuilen er te bekomen zijn fijne boterkoeken. Men geve zijne bestelling op aan den bode jetonverkooper of in den Winkel. Welk ander middel werkt zoo krachtig voor verouderden hoest, heeschheid, bronchiet, influenza, asthma en andere aandoeningen van borst en keel als de bekende AKKER 0 Alle Apalhsftn. Ptr Fletch 230 gr. fr. 8.50 rjjt, eltaer. I I. AKKER. 550 gr. ft. M.Lllerflttiehen fr. 20.— De groote fltnehon x(Jn doe ooordet!' Ei uit t ones hendteeiening Allo personen dieliiden aan doof heid, hardhoorigheid of oor suizingen, kunnen genezing: be komen door do methode van do ver maarde Specialist van Parijs. 30, rue du C011 ten tin, 36, die zonder oporatie zonder schadelijke middelen en zon- dor uw worktenioetou verlaten u het gehoor zal weergeven en uw orgaan zal doen werken. M. ARTEGAzol gratis zfine met hode uitleggen en toepassen Ie Aalst den 5 December, in het Hotel St- Jean, aan do Statie. Te Sottegem, den 1 Decern her Strijdpenning en Aalst, verschoven week. Wie doet er meê, tot toekomende Voor de Vrouwen. HEDEN ZONDAG dez. 29 NO VEMBER, zal het Partijbestuur overgaan tot het stichten van een Soc. Vrouwenbond. Wij doen oen beroep tot al do vrouwen en dochters van onze Par tijgenooten, om op dien dag om 2 ure namiddag,in hot lokaal VOLKS HUIS tegenwoordig te zijn. Breukenzakkingen der maag zakkingen der baarmoeder voorden VOLKOMEN GENEZEN door methode Micolas. Deze vcreischt geen heelkundige bewerkinggeen band met rugstaai of onderriemen. een breuk die verwaarloosd wordt oj slecht of gehouden wordt door banden met rugstaai en onderriemen dat eene dergelijke breuk het grootst gevaar op levert Indien gij uwe genezing be geert zonder heelkundige bewerking deze moet heel dikwijls meer dan eens geschiedenjzonderden last veroorzaakt door banden met staal en riemenneem t dan lijk zooveel andere personen slachtoffers hunner onwetenheid uw toevlucht tot mijn Methode die uwe breuk zal wegnemen zonder noodlotti ge gevolgen. M. NICOLAS cx-bcstuurdnr van het Breukgesticht te Parijs. 36.Coten- tinstraat, zal ook gratis de degelijk heid zijner methode bewijzen van rj tot 4 uur.Te Aalst 5 December, (Hotel St-Jean) aan de Statie- Tc Sottegem den 1 December,

Recht en Vrijheid | 1925 | | pagina 3