Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. Het schandaal te Hillegem. 22e Jaar N° 49. Prijs per nummer 20 centiemen ti December 1925. Annoncen Misplaatste Kritiek. EECBT T&IJEm Rechterlijke annoncen 4 fr. per regel op 1* en 2" bladzijde. 2 fr. op 3° en 4° bladzijde. Reklamen volgens overeenkomst. Alle briefwisselingen moeten elke week vóór Woensdagavond, 8 ure, ingezonden worden. Ongeteekende brieven worden niet opgonomen. Berichten over werkstakingen en grieven moe ten door de Vakbonden goedgekeurd zijn. UITGEEFSTER SAM. MAATSCHAPPIJ «HET RECHT' Lokaal HAND IN HAND», Molendries, Aalst. BEHEERDER-AFGEVAARDIGDE JAN BEKAERT. PostcheckrekeningN' 85686 Telefoon Nr572 REDACTIE ADMINISTRATIE Lokaal. Hand in Hand», Molendrios, 11,AALST ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden 6 1 jaar BUITEN BELGIE. jaar fr. 3,00 5,50 10,00 fr, 17,50 Men abonneert zich op alle postbureelen. Verleden Zondag brachten wij ons tweede bedoek aan het ongelukkig huisgezin, waarover wij in ons vorig blad een kort verhaal gaven, 't Is bitter koud, een snerpende noorder- wind, die ons door merg en been deren dringt, als we vergezeld van een paar gezellen ons op weg bege ven, om nogmaals het ongelukkig gezin te gaan bezoeken. Alvorens aan de, steenbakkers- werf te komen. waar de stumperts vertoeven, moeten wfj een kwaart uurs door de sneeuw. Aan die steenbakkerswerf staat, tegen den berg, als om er beschut ting te zoeken, de woning Op het eerste zicht is men erg ge troffen, bij het bestatigen dat enkel een weinig stroois samen gebracht, dienende voor de zijkanten, terwijl er rieten vleugels, afkomstig van de steenbakkerswerf dienen voor het dak. een ziekelijk meisje van 21 jaar, eveneens 4 kleine kinderen onder de 16 jaar, moeten er vertoeven. Dit plaatsje zooals men het langs buiten op de voorkant ziet, is verre van voldoende de ongelukkige stum perts tegen regen sneeuw, koude en snerpende wind te beschutten. Van eten maken is er geen spraak; want men kan geen vuur aanmaken. Op voldoende verschooning en reini ging mag niet gedacht worden, want er is niet aan te denken, waar enkel 36,00 fr. per week wordt in het huishouden gebracht, het loon van de man en van den ïojarigen zoon. In dit onhebbelijke kot leven dus sinds vijf lange maanden deze men- schen. Onwillekeurig rijst op onze lippen een vloek tegenover die bur gergazetten, welke durven beweren, dat er geen armoede heerscht in vele werkersgezinnen, en daterewen" min woningnood is. Heel het gedoe, waarvan deafbeelding hierboven is, is 3,20m. lang, 3,30m. breed en 1,80 m. hoog. Omdedeur- opsningte bereiken, hoeft men enkel het stroo te verwijderen en men kan een oog van binnen werpen. Heel den inboedel bestaat uit een kachel dienietkan geplaatstworden, (dus geen vuur, met deze bittere koude) vier stoelen en het is al, van tafel geen spraak, van verlichting of verluchting evenmin. Een bed kanmen niet bemerken, pochmatras. Enkel een weinig strooi op de grond verspreid en door den onop- houdenden regen en sneeuw gansch nat geworden, dient als slaapstede!?. Dat is de woning en slaapstede van een man, die door zjjn lichamelijke gebreken geen zwaren arbeid ver richten kan, want hij is aangetast van de vallende ziekte de vrouw is als éen uitgemergeld wezen, en We denken aan de kristelyke leer, waarvan de katholieken malgré bongré het monopolie van toepas sing willen bezitten, en we vragen ons in gemoede af, wat er nog van overblijft. Zeggen ons de ZEVEN MEN- SCHELIJKE WERKEN VAN BAR- MERTIGHEID» niet: De hongerigen spijzen, dedorstigen laven, de naak ten kleeden, de vreemdelingen herbergen, de zieken be zoeken, de gevangenen verlossen, en de dooden begraven. De bevolking kan oordeelen hoe de klerikalen en met haar de geeste lijken deze edele daden toepassen. Er is nog geen geestelijke van de gemeente die den tijd gevonden heeft om deze menschen een bezoek te brengen, nog minder om een op- 1 lossing te zoeken Het viel ons dan onmiddeHjk in do gedachte den heer Burgemeester te gaan vinden om in dezen ongelukki- gen toestand van het huisgezin ver betering te doen brengen. Ik was met de gezellen Bekaert, Laureys, Boeykens Jan en Vernim- men Fr. aldra in de woning van den Burgemeester. Gezel Bekaert zette het doel van onze komst uiteen en de discussie ving aan, die wij hoop ten een bevredigende oplossing zou vinden, want toen de vraag wierd gesteld aan den Burgemeester, om een der ledigstaande huizen te huren schrikte hij wat terug, doch beloofde met een onzer bij de eige naars te willen gaan om een huis te bekomen. Verleden Dinsdag ben ik reeds met Gezel en Gezellin Nichels naar Hillegem gegaan em met den Burge meester te spreken, om eene bevre digende oplossing te zoeken. Groot was onze verbazing, wan neer den Burgemeester weigerde om samen met ons een der huiseigenaars te gaan vinden, om een der leeg staande huisjes te huren. (Beloftedie h(j verleden Zondag had gedaan). Als hoofd dus der gemeente, wei gert den Burgemeester de geringste hulp, die hij dit arm gezin kan aan bieden. De hoop die wij dus verleden Zondag gesteld hadden in de menschelijke gevoelens van den heer Burgemeester was mis,doch we gaven het niet op en gingen hierna met den Hoofdonderwijzer der ge meente spreken. We wierden ook in de gelegenheid gesteld den heer Pastoor van Oombergen aan te spre ken, en hem op de hoogte te brengen van den ongelukkigon toestand dier menschen. M. de Pastoor beloofde hierover met den Pastoor van Hille gem te spreken, en drukte ton zeer ste zijn verwondering uit omdat deze nog de mensohelijke gevoelens niet bezit, om zich te gaan overtuigen in welken erbarmlfjken toestand die dutsen zich bevinden. Dan begaven wij ons bij den heer D'Haese Hipp. ('tHof ten Daele) waar de man van het huisgezin werkzaam is, om de mogelijkheid te zoeken, er voor het huisgezin slapen te kunnen verkrijgen. We wierden door de dame van het Hof ontvangen, en seffens vernam zij door Gezel Nichels hot doel onzer komst. De wijze waarop we het hof verlie ten,de belofte die de Dameons deed, gaf voor ons een weinig hoop dat er voorloopig redding voor het huisge zin zou komen. Madame D'Haese beloofde ons, dat zij het huisgezin zou slapen ver schaffen, op voorwaarde.dat wij ver- 1 der naar eene formeele oplossing zouden zoeken. Dit wiordt van onzen kant beloofd, en gezel Laureys heeft reeds in een zitting van de Provin ciale raad de aandacht van den heer Gouverneur op dit feit gevestigd en zijne tusschenkomst gevraagd, en midderwijl heeft gezel Nichels den hieronderstaanden brief aan Mada me D'Haese ('tHof ten Daele) gestuurd 'k Ban gisteren ten Uwent ver trokken met een krop in de keel. 'kWas te erg onder den invloed van het schrikkelijk feit, dat in dezen strengen winter, een gansch gezin, waaronder kinderen van twee, elf en twaalf jaarop nat strooi en onder wat strooi, in volle veld moeten slapen. Uwe woorden, diejmehoop gaven dat Gli ze zoudt een onderkomen hebben verschaft, hebben me eenigsins getroost en me bewezen dat er in Uw binnenste een beter hart klopt, dan in dit van uwen burgemeester. G' hebt óns gevraagd midder wijl niet werkloos te blijven, om voor een bestendig onderkomen 1 voor dit huisgezin te zorgen. Heden heb ik getelefoneerd met den Heer Arrondissements-Com- missarisin wiens bevoegdheid het ligt, de nalatige Burgemeesters tot hun plicht te roepen en ik ben overtuigd dat dien heer van zijne macht zal gebruik maken, want ten gevolge van dit telefonisch ge sprek, heb ik hem de zaak schrif telijk laten geworden. Ik vermeen dus, op Ued. tijde lijk te mogen rekenen om die menschen van onder den blauwen hemel te helpen, in afwachting dat er een huis wordt opgeeischt, of eene houten barak hen wordt verschaft. Met de meeste achting, en nog maals dank voor hot goed onthaal (Get.) NICHELS. Volksvertegenwoordiger. Aalst, 2 13-1925. N. B. Mocht het gebeuren, dat we nog niet lukken, dan breng ik de zaak tot bij den Minister. (Get.) NICHELS. Brief door gesel Nichels aan den Heer Arrondhsements-Commissa ris gestuurd Heer Glenisson, Arrondissements Commissaris, T/S. Reeds 5 maanden is het gezin Bocquó Frans, te Hillegem, zonder woonst, en nu slapen ze op wat strooi en onder wat strooi in het volle veld. Gisteren heb ik een bezoek ge- brachtaandenHeer Burgemeester, die er niet erg op gesteld is, óón der ledigstaande woningen te hu ren of op teeischen voor dit onge lukkig gezin. Mag ik Uwo hooge macht inroe pen ten voordeele van die arme drommels Met de meeste achting. NICHELS Alfred. Aalst, 2-12-25. Wij koesteren nu de vurige hoop, dat weldra door het optreden van de Heeren Gouverneur en Arrondisse- ments-Commissaris, den ongevoeli- gen Burgemeester eens duchtig op de kneukels zal getikt worden, en er ten spoedigste eene oplossing zal komen. Wij hebben de zaak bij de hand, en laten ze niet los. Ze moot er door, omdat het hier de verlossing geldt van zeven menschenlevens. Eens de verlossing van dit huisge zin uit hun onuitstaanbaren toestand bereikt, zullen wjj ons heel geluk kig bevinden, omdat wij een daad van menschelljkheid, van broeder lijke liefde, hebben kunnen daar- stelïen tegenover onzen evenmensch. Doel, waar onzen strijd om gaat Hoogste streven van hot Socia lisme 1 A. B. In het blad van verleden week, is het verslag verschenen der te Aalst gehouden partijvergadering. Die vergadering mag een succes geheeten worden. De belangstel ling was groot. Dit zegt ons dat de partijgenooten nog steeds even veel belang stellen in de zaken waar het de algemeenheid der partijbelangen betreft. 'k Was tevreden. Velen waren dit met mij. Men kent de genomen beslui ten. Die op de Partij vergadering een ander stelling hébben meenen te moeten verdedigen, zullen zich onderwerpen. Niemand heeft het recht daar een oogenblik aan te twijfelen. Waarom ik daar op weer kom De voor en tegenstanders der genomen besluiten hebben het recht toegezegd geweest hunne meening daaromtrent te zeggen, 't Ligt in m'n bedoeling niet daar op zells weer te komen. Wat even- wel te betreuren valt, is dat zekere kameraden aan m'n rede een verkeerde uitlegging willen geven. Wat ik op de vergadering heb verdedigd, is mijne persoon lijke overtuigirg. Destelling door mij verdedigd, is mij door nie mand ingegeven. Als zekere ka maraden daar nu een genoegen in vinden om er een verkeerde uitlegging aan te geven laat ik voor hunne rekening. ,k Meen, als iemand in een debat tus- schen komt, en die vreest reeds te voren, van in het debat ge slagen te worden, die blijft best thuis nevens de stoof Ik zelf voel me nooit geslagen. Omtrent rond hetzelfde tijd- stipt dat b. g. zaken zich voor doen, krijg ik m'n abonnement der <r Wilde Roos die, terloops ge zegd, te weinig door de partijge nooten wordt gelezen. De brochuur handelt deze maal over de «Ge schiedenis der Socialistische Inter nationale waaronder men de be sluiten leest, genomen bij de her oprichting der thans bestaande Internationale, en die onder meer volgende behelste. De arbeidersklasse beslist over haar eigen lot; dit is het princiep waarop de gansche Socialistische Arbeidersinterna- tionale berust, t. t. z. dat geen enkele minderheid, hoegoedbe- zièld zij ook weze, een organi- satiekan besturen die zich steeds aan de besluiten der meederheid van de arbeidersklasse zal on- derwerpen, en alhoewel de meer- derheid zich soms kan vergissen is het noodzakelijk dat de arbei- arbeidersklasse den door haar gekozen weg volge. Waar zijn thans degenen, die meenen een kommunist tezien in al degenen die een andere meening in het debat werpen, dan dit door de meerderheid, of zelfs door de leidiDg der Partij geuit? De grootheid der B. VV. P. is vooral te danken aan het begrip, dat er in hare gelederen plaats is voor openhartige en gezonde opmerkingen. Is het zelfs niet gewenscht, dat we een openhartige en degelijke bespreking houden in al onze bij eenkomsten, bijzonderlijk als dit geschied in een atmosfeer van broederlijkheid?Dal de kamaraden. vooralleer iemand te belasteren met valsche aantijgingen, eerst en vooral gaan onderzoeken of ze wel reeds zooveel hebben gedaan als ondergeteekende, om diegenen aan de kant te zetten die ik ge woonlijk noem Cinéma Commu nisten. Laat ons evenwel openhartip zijn, en laat me de woorden her halen waarmede ik op de ver vergadering heb gesloten IJver 1 en we steeds verder, om te kome; tot de volledige overwinning vai het Proletariaat Eug. Deprez,

Recht en Vrijheid | 1925 | | pagina 1